Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematičko modeliranje u biologiji
Idite na 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:44 pon, 12. 11. 2007    Naslov: Matematičko modeliranje u biologiji Citirajte i odgovorite

Radi se o modelu utjecaja lijeka na stanice u organu. Nešto sam si malo nejasno napisao. Izveli smo da je:

[latex]S'=-\alpha K(S)P + \omega (S_0 - S)[/latex]

Da li je ovaj [latex]\alpha[/latex] brzina prirasta, tj. konstanta ili je neka funkcija ili nešto treće?

I još nešto, da li još netko ima zapisan [latex]\omega[/latex] uz [latex]S_0 - S[/latex] ili sam ja to krivo zapisao, jer smo u tom modelu brzinu protoka krvi označili s [latex]F[/latex], a ne s [latex]\omega[/latex].
Radi se o modelu utjecaja lijeka na stanice u organu. Nešto sam si malo nejasno napisao. Izveli smo da je:



Da li je ovaj brzina prirasta, tj. konstanta ili je neka funkcija ili nešto treće?

I još nešto, da li još netko ima zapisan uz ili sam ja to krivo zapisao, jer smo u tom modelu brzinu protoka krvi označili s , a ne s .



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pero
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 02. 2005. (17:13:37)
Postovi: (81)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3

PostPostano: 16:25 pon, 12. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam omegu, za alfu ne znam kaj znači
Imam omegu, za alfu ne znam kaj znači


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ß
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 07. 2006. (15:29:06)
Postovi: (115)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
41 = 46 - 5
Lokacija: Graveyard Mountain Home

PostPostano: 22:17 pon, 12. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, formula je točna (barem sam je ja isto tako zapisao), a shvatio sam ovako:

S' se odnosi na promjenu koncentracije lijeka u otopini. Ta koncentracija se smanjuje s odumiranjem stanica na koje djeluje lijek - na to se odnosi prvi član, dok se drugi član odnosi na promjenu koncentraciju s obzirom na otjecanje/dotjecanje krvi (u kojoj se nalazi lijek) iz organa.

Sad, ovako smo to izveli : K(S) se odnosi na brzinu kojom lijek ubija stanice (stvar naravno ovisi o S jer je S trenutna koncentracija lijeka u organu), a da bi dobili ukupnu promjenu količine stanica množimo s P (ukupna količina/koncentracija stanica u organu), te s alfa, točnije -alfa kao nekim koeficijentom proporcionalnosti. Dakle, pokazali smo (nekom sumnjivom metodom eliminacije nelogičnih mogućnosti :) ) da je brzina ubijanja proporcionalna s K(S)*P, a alfa je onda valjda taj koeficijent proporcionalnosti, što znači da bi to trebala bit neka konstanta...

A što se omege tiče, prije smo zapisali formulu [latex]\omega = F/V[/latex], dakle to se više/manje odnosi na istu stvar izraženu na dva načina (nije ni meni najjasnije kad bi se trebalo koristit jedno a kad drugo, ali eto :? )
Da, formula je točna (barem sam je ja isto tako zapisao), a shvatio sam ovako:

S' se odnosi na promjenu koncentracije lijeka u otopini. Ta koncentracija se smanjuje s odumiranjem stanica na koje djeluje lijek - na to se odnosi prvi član, dok se drugi član odnosi na promjenu koncentraciju s obzirom na otjecanje/dotjecanje krvi (u kojoj se nalazi lijek) iz organa.

Sad, ovako smo to izveli : K(S) se odnosi na brzinu kojom lijek ubija stanice (stvar naravno ovisi o S jer je S trenutna koncentracija lijeka u organu), a da bi dobili ukupnu promjenu količine stanica množimo s P (ukupna količina/koncentracija stanica u organu), te s alfa, točnije -alfa kao nekim koeficijentom proporcionalnosti. Dakle, pokazali smo (nekom sumnjivom metodom eliminacije nelogičnih mogućnosti Smile ) da je brzina ubijanja proporcionalna s K(S)*P, a alfa je onda valjda taj koeficijent proporcionalnosti, što znači da bi to trebala bit neka konstanta...

A što se omege tiče, prije smo zapisali formulu , dakle to se više/manje odnosi na istu stvar izraženu na dva načina (nije ni meni najjasnije kad bi se trebalo koristit jedno a kad drugo, ali eto Confused )



_________________
Devious movements in your eyes moved me from relief
Breath comes out white clouds with your lies
and filters through me
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 16:06 sri, 14. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc pliz...vezana za dz iz mmub..

moze barem mala uputa kako izvesti novi model ako se zamjeni pretpostavka exp. rasta nekom drugom f-jom? pliz..
moze pomoc pliz...vezana za dz iz mmub..

moze barem mala uputa kako izvesti novi model ako se zamjeni pretpostavka exp. rasta nekom drugom f-jom? pliz..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 22:33 čet, 15. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

rijec je o modelu infuzije lijeka..
rijec je o modelu infuzije lijeka..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:03 čet, 15. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kak ide točno zadatak za dz? Nisam bio na predavanju pa ne znam...

A ak trebaš crtat graf nekog modela, onda prvo napraviš da ti mathematica riješi tu diferencijalnu jednadžbu (onu koja predstavlja model, samo ubaciš neke konstante umjesto onih slova) i onda nacrtaš tu fju koju ti izbaci kao rješenje (s time da opet podesiš onaj C[1] ili kak već napiše mathematica za konstantu)...tak je išlo sa logističkim modelom...
Kak ide točno zadatak za dz? Nisam bio na predavanju pa ne znam...

A ak trebaš crtat graf nekog modela, onda prvo napraviš da ti mathematica riješi tu diferencijalnu jednadžbu (onu koja predstavlja model, samo ubaciš neke konstante umjesto onih slova) i onda nacrtaš tu fju koju ti izbaci kao rješenje (s time da opet podesiš onaj C[1] ili kak već napiše mathematica za konstantu)...tak je išlo sa logističkim modelom...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 23:14 čet, 15. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

radili smo model infuzije lijeka:

P'=k*P-k(S)*P

S'=-alfa*k(S)*P+W(S0-S)

a) treba zamijeniti pretpostavku eksponencijalnog rasta nekom drugom (log, Gompertz ...) i izvesti novi model

b) (extra) nacrtati rjesenje modela za hranidbeni lanac
radili smo model infuzije lijeka:

P'=k*P-k(S)*P

S'=-alfa*k(S)*P+W(S0-S)

a) treba zamijeniti pretpostavku eksponencijalnog rasta nekom drugom (log, Gompertz ...) i izvesti novi model

b) (extra) nacrtati rjesenje modela za hranidbeni lanac


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:14 pet, 16. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li je možda danas profesor pričao što o kolokviju? Nisam bio nekih 10 min u predavaoni pa da nisam što propustio?
Da li je možda danas profesor pričao što o kolokviju? Nisam bio nekih 10 min u predavaoni pa da nisam što propustio?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
bubble
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2007. (00:21:29)
Postovi: (8C)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
52 = 56 - 4

PostPostano: 17:34 pet, 16. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Da li je možda danas profesor pričao što o kolokviju? Nisam bio nekih 10 min u predavaoni pa da nisam što propustio?[/quote]

Nisi. Bas nista nije rekao danas.
Jednom prije je spomenuo kolokvij pa je rekao da ce biti zadaci slicni kao u zadacama te da ce biti i neka teorijska pitanja (mozda i nesto tipa 'izvedi model').
goranm (napisa):
Da li je možda danas profesor pričao što o kolokviju? Nisam bio nekih 10 min u predavaoni pa da nisam što propustio?


Nisi. Bas nista nije rekao danas.
Jednom prije je spomenuo kolokvij pa je rekao da ce biti zadaci slicni kao u zadacama te da ce biti i neka teorijska pitanja (mozda i nesto tipa 'izvedi model').


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pero
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 02. 2005. (17:13:37)
Postovi: (81)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3

PostPostano: 12:11 čet, 22. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]A ak trebaš crtat graf nekog modela, onda prvo napraviš da ti mathematica riješi tu diferencijalnu jednadžbu (onu koja predstavlja model, samo ubaciš neke konstante umjesto onih slova) i onda nacrtaš tu fju koju ti izbaci kao rješenje (s time da opet podesiš onaj C[1] ili kak već napiše mathematica za konstantu)...tak je išlo sa logističkim modelom...[/quote]

Stavil sam ovdje, http://dperetin.blogspot.com , svoja rješenja treće, četvrte i pete zadaće, pa možeš bacit pogled.
Luuka (napisa):
A ak trebaš crtat graf nekog modela, onda prvo napraviš da ti mathematica riješi tu diferencijalnu jednadžbu (onu koja predstavlja model, samo ubaciš neke konstante umjesto onih slova) i onda nacrtaš tu fju koju ti izbaci kao rješenje (s time da opet podesiš onaj C[1] ili kak već napiše mathematica za konstantu)...tak je išlo sa logističkim modelom...


Stavil sam ovdje, http://dperetin.blogspot.com , svoja rješenja treće, četvrte i pete zadaće, pa možeš bacit pogled.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2006. (14:27:19)
Postovi: (5F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 17 - 3

PostPostano: 9:55 pet, 23. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

e, a ljudi, zna li netko kako bi mogao izgledati kolokvij? nekako mi se čini da su uglavnom svi zbunjeni, što se toga tiče, i ne znaju što učiti. ni ja.. :?
e, a ljudi, zna li netko kako bi mogao izgledati kolokvij? nekako mi se čini da su uglavnom svi zbunjeni, što se toga tiče, i ne znaju što učiti. ni ja.. Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 10:44 pet, 23. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jednostavno, nauči sve :). Nema puno stvari, zadataka ima svega par tipova, a izvodi modela su uglavnom svi isti. :)
Jednostavno, nauči sve Smile. Nema puno stvari, zadataka ima svega par tipova, a izvodi modela su uglavnom svi isti. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:08 sub, 24. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jesu stvarno bitni i nužni svi ti silni modeli? Tipa biofilm, chemostat ? :?
Jesu stvarno bitni i nužni svi ti silni modeli? Tipa biofilm, chemostat ? Confused



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
marta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2006. (14:27:19)
Postovi: (5F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 17 - 3

PostPostano: 20:56 ned, 25. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Jesu stvarno bitni i nužni svi ti silni modeli? Tipa biofilm, chemostat ? :?[/quote]

eh.. ko će to znati! :lol: meni je ta biologija tako smiješna.. :lol:
Luuka (napisa):
Jesu stvarno bitni i nužni svi ti silni modeli? Tipa biofilm, chemostat ? Confused


eh.. ko će to znati! Laughing meni je ta biologija tako smiješna.. Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marijap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2006. (19:04:40)
Postovi: (209)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
33 = 49 - 16
Lokacija: zg

PostPostano: 21:11 ned, 25. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Jesu stvarno bitni i nužni svi ti silni modeli? Tipa biofilm, chemostat ? :?[/quote]

sjećam se da je prošle godine npr. baš chemostat ispao bitan za jedan zadatak gdje je trebalo konstruirati model koji je bio njemu dosta sličan 8)

nama je bilo tragikomično, a čini se da je i vama...
Luuka (napisa):
Jesu stvarno bitni i nužni svi ti silni modeli? Tipa biofilm, chemostat ? Confused


sjećam se da je prošle godine npr. baš chemostat ispao bitan za jedan zadatak gdje je trebalo konstruirati model koji je bio njemu dosta sličan Cool

nama je bilo tragikomično, a čini se da je i vama...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 23:22 ned, 25. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

možda će profesor uzeti u obzir prošlogodišnju situaciju, pa sastavi kolokvij u skadu sa našim očekivanjima :lol: 8)
možda će profesor uzeti u obzir prošlogodišnju situaciju, pa sastavi kolokvij u skadu sa našim očekivanjima Laughing Cool
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:29 ned, 25. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A koja su to naša očekivanja? :grebgreb:

Ja jedino očekujem zadatak sa: provjeri koja je od fja rješenje dif jedn i riješi dif jednadžbu...eventualno nešt sa exp modelom...

baš je zbunjujuća ta bio... :roll:
A koja su to naša očekivanja? Kotacici rade 100 na sat

Ja jedino očekujem zadatak sa: provjeri koja je od fja rješenje dif jedn i riješi dif jednadžbu...eventualno nešt sa exp modelom...

baš je zbunjujuća ta bio... Rolling Eyes



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sun
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 04. 2006. (13:57:24)
Postovi: (A8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
22 = 23 - 1

PostPostano: 0:14 pon, 26. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo nasla sam kolokvije od prosle godine

tu su i prvi i drugi

u drugom kolokviju mislim da je zad 3,4,6 uglavnom tamo gdje vidite malo vise praznog prostora fale crtezi :oops:
ali to vam ionako nije sad bitno :wink:
evo nasla sam kolokvije od prosle godine

tu su i prvi i drugi

u drugom kolokviju mislim da je zad 3,4,6 uglavnom tamo gdje vidite malo vise praznog prostora fale crtezi Embarassed
ali to vam ionako nije sad bitno Wink





bio.doc
 Description:

Download
 Filename:  bio.doc
 Filesize:  33 KB
 Downloaded:  1226 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 10:44 pon, 26. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, hvala
hvala, hvala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ß
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 07. 2006. (15:29:06)
Postovi: (115)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
41 = 46 - 5
Lokacija: Graveyard Mountain Home

PostPostano: 16:35 sri, 28. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel se to meni pričinjalo danas poslije diskretne ili su već stigli rezultati kolokvija (prekjučer pisanog!) ? :? :shock: :shock:

Uglavnom, oglasna ploča desno (ona kod 004 ... )
Jel se to meni pričinjalo danas poslije diskretne ili su već stigli rezultati kolokvija (prekjučer pisanog!) ? Confused Shocked Shocked

Uglavnom, oglasna ploča desno (ona kod 004 ... )



_________________
Devious movements in your eyes moved me from relief
Breath comes out white clouds with your lies
and filters through me
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sljedeće
Stranica 1 / 11.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan