Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prakticni zadaci od prof. Nenada... trouble :(
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 10:46 čet, 11. 12. 2003    Naslov: Prakticni zadaci od prof. Nenada... trouble :( Citirajte i odgovorite

krenila od kraja :) pa me islo dobro jer su diskriminante najsvjezije u glavi trenutno. malo me zabrinio 10. zadatak - ako u zadatku pise 'izracunajte det. koristeci Laplaceov razvoj', jel' se onda smije prvo malo sredit matricu (da bude malo vise nula) ili treba zbrajat hrpu stvari onako kako je matrica dana? :?

drugo. u 9. zadatku je zadan potprostor svih 2x2 matrica ciji je trag=0. ako im je trag 0, onda je barem jedan element na dijagonali nula. (no dobro, u ovom trenutku uvidjeh da nigdje ne pise da je to potprostor pa je to onda ocito samo skup :oops: :grebgreb: ). ali opet... kako onda definirat sumu i presjek ta dva skupa (drugi skup su opce 2x2 za cije elemente vrijedi a+2b-c+d=0) ako ono prvo nije potprostor, pa ne znam sta da radim s dimenzijama, bazama i sve. ako idem odredit bazu za onaj prvi, ona bi smjela imati 3 elementa, ali medu njima moze biti ili E(11) ili E(22). aaa... malo me izluduje ovaj zadatak ne znam sta da radim s njim! :grrr:
krenila od kraja Smile pa me islo dobro jer su diskriminante najsvjezije u glavi trenutno. malo me zabrinio 10. zadatak - ako u zadatku pise 'izracunajte det. koristeci Laplaceov razvoj', jel' se onda smije prvo malo sredit matricu (da bude malo vise nula) ili treba zbrajat hrpu stvari onako kako je matrica dana? Confused

drugo. u 9. zadatku je zadan potprostor svih 2x2 matrica ciji je trag=0. ako im je trag 0, onda je barem jedan element na dijagonali nula. (no dobro, u ovom trenutku uvidjeh da nigdje ne pise da je to potprostor pa je to onda ocito samo skup Embarassed Kotacici rade 100 na sat ). ali opet... kako onda definirat sumu i presjek ta dva skupa (drugi skup su opce 2x2 za cije elemente vrijedi a+2b-c+d=0) ako ono prvo nije potprostor, pa ne znam sta da radim s dimenzijama, bazama i sve. ako idem odredit bazu za onaj prvi, ona bi smjela imati 3 elementa, ali medu njima moze biti ili E(11) ili E(22). aaa... malo me izluduje ovaj zadatak ne znam sta da radim s njim! Grrrrr....



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:38 čet, 11. 12. 2003    Naslov: Re: Prakticni zadaci od prof. Nenada... trouble :( Citirajte i odgovorite

[quote="koryanshea"]krenila od kraja :) pa me islo dobro jer su diskriminante najsvjezije u glavi trenutno. malo me zabrinio 10. zadatak - ako u zadatku pise 'izracunajte det. koristeci Laplaceov razvoj', jel' se onda smije prvo malo sredit matricu (da bude malo vise nula) ili treba zbrajat hrpu stvari onako kako je matrica dana? :?[/quote]

Vjerujem da smijes srediti matricu, no neka "presudi" prof. Antonic. ;)

[quote="koryanshea"]drugo. u 9. zadatku je zadan potprostor svih 2x2 matrica ciji je trag=0. ako im je trag 0, onda je barem jedan element na dijagonali nula.[/quote]

Nije li trag = "suma elemenata dijagonale"? If so, onda ne mora biti ni jedna nula na dijagonali, a zbrajanje ocito cuva to svojstvo, ne? 8)

Sretno!
koryanshea (napisa):
krenila od kraja Smile pa me islo dobro jer su diskriminante najsvjezije u glavi trenutno. malo me zabrinio 10. zadatak - ako u zadatku pise 'izracunajte det. koristeci Laplaceov razvoj', jel' se onda smije prvo malo sredit matricu (da bude malo vise nula) ili treba zbrajat hrpu stvari onako kako je matrica dana? Confused


Vjerujem da smijes srediti matricu, no neka "presudi" prof. Antonic. Wink

koryanshea (napisa):
drugo. u 9. zadatku je zadan potprostor svih 2x2 matrica ciji je trag=0. ako im je trag 0, onda je barem jedan element na dijagonali nula.


Nije li trag = "suma elemenata dijagonale"? If so, onda ne mora biti ni jedna nula na dijagonali, a zbrajanje ocito cuva to svojstvo, ne? Cool

Sretno!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 13:49 čet, 11. 12. 2003    Naslov: Re: Prakticni zadaci od prof. Nenada... trouble :( Citirajte i odgovorite

[quote="koryanshea"]krenila od kraja :) pa me islo dobro jer su diskriminante najsvjezije u glavi trenutno. malo me zabrinio 10. zadatak - ako u zadatku pise 'izracunajte det. koristeci Laplaceov razvoj', jel' se onda smije prvo malo sredit matricu (da bude malo vise nula) ili treba zbrajat hrpu stvari onako kako je matrica dana? :?
[/quote]

diskriminante? -- determinante možda :?:

U načelu, ovdje je mišljeno koristiti Laplaceo razvoj.
Za utjehu, na kolokviju bi trebalo biti kao u 11. zadatku, dakle postupak po volji.

[quote]
drugo. u 9. zadatku je zadan potprostor svih 2x2 matrica ciji je trag=0. ako im je trag 0, onda je barem jedan element na dijagonali nula. (no dobro, u ovom trenutku uvidjeh da nigdje ne pise da je to potprostor pa je to onda ocito samo skup :oops: :grebgreb: ). ali opet... kako onda definirat sumu i presjek ta dva skupa (drugi skup su opce 2x2 za cije elemente vrijedi a+2b-c+d=0) ako ono prvo nije potprostor, pa ne znam sta da radim s dimenzijama, bazama i sve. ako idem odredit bazu za onaj prvi, ona bi smjela imati 3 elementa, ali medu njima moze biti ili E(11) ili E(22). aaa... malo me izluduje ovaj zadatak ne znam sta da radim s njim! :grrr:[/quote]

9. zadatak: trag = a+d=0 I to je potprostor.
(Učit ćemo kasnije da je za linearan operator praslika nul-vektora - dakle:
skup svih A takvih da je tr A=0 u našem slučaju - potprostor. Pokušajte to
u ovom slučaju provjeriti na prste: A, B s tragom nula, tada je i lambda A+B
s tragom nula)

Podsjetite se još jednom što je to trag matrice, i ne bi trebalo biti problema.

- Nenad.
koryanshea (napisa):
krenila od kraja Smile pa me islo dobro jer su diskriminante najsvjezije u glavi trenutno. malo me zabrinio 10. zadatak - ako u zadatku pise 'izracunajte det. koristeci Laplaceov razvoj', jel' se onda smije prvo malo sredit matricu (da bude malo vise nula) ili treba zbrajat hrpu stvari onako kako je matrica dana? Confused


diskriminante? – determinante možda Question

U načelu, ovdje je mišljeno koristiti Laplaceo razvoj.
Za utjehu, na kolokviju bi trebalo biti kao u 11. zadatku, dakle postupak po volji.

Citat:

drugo. u 9. zadatku je zadan potprostor svih 2x2 matrica ciji je trag=0. ako im je trag 0, onda je barem jedan element na dijagonali nula. (no dobro, u ovom trenutku uvidjeh da nigdje ne pise da je to potprostor pa je to onda ocito samo skup Embarassed Kotacici rade 100 na sat ). ali opet... kako onda definirat sumu i presjek ta dva skupa (drugi skup su opce 2x2 za cije elemente vrijedi a+2b-c+d=0) ako ono prvo nije potprostor, pa ne znam sta da radim s dimenzijama, bazama i sve. ako idem odredit bazu za onaj prvi, ona bi smjela imati 3 elementa, ali medu njima moze biti ili E(11) ili E(22). aaa... malo me izluduje ovaj zadatak ne znam sta da radim s njim! Grrrrr....


9. zadatak: trag = a+d=0 I to je potprostor.
(Učit ćemo kasnije da je za linearan operator praslika nul-vektora - dakle:
skup svih A takvih da je tr A=0 u našem slučaju - potprostor. Pokušajte to
u ovom slučaju provjeriti na prste: A, B s tragom nula, tada je i lambda A+B
s tragom nula)

Podsjetite se još jednom što je to trag matrice, i ne bi trebalo biti problema.

- Nenad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 18:06 čet, 11. 12. 2003    Naslov: Re: Prakticni zadaci od prof. Nenada... trouble :( Citirajte i odgovorite

[quote="nenad"]

diskriminante? -- determinante možda :?: [/quote]

a pa naravno :oops:


[quote]
9. zadatak: trag = a+d=0 I to je potprostor.
(Učit ćemo kasnije da je za linearan operator praslika nul-vektora - dakle:
skup svih A takvih da je tr A=0 u našem slučaju - potprostor. Pokušajte to
u ovom slučaju provjeriti na prste: A, B s tragom nula, tada je i lambda A+B
s tragom nula)

Podsjetite se još jednom što je to trag matrice, i ne bi trebalo biti problema.[/quote]

a stvarno :) ali mislim da smo mi trag matrice spomenili jednom na vjezbama i to nekako usput, cak nisam sigurna da mi to negdi pise (a koliko znam bila sam na svim vjezbama&predavanjima ili barem imam sve biljeske). a nekako mi je u glavi ostalo umnozak. no, sad znam.

budem jos zagnjavila :)
nenad (napisa):


diskriminante? – determinante možda Question


a pa naravno Embarassed


Citat:

9. zadatak: trag = a+d=0 I to je potprostor.
(Učit ćemo kasnije da je za linearan operator praslika nul-vektora - dakle:
skup svih A takvih da je tr A=0 u našem slučaju - potprostor. Pokušajte to
u ovom slučaju provjeriti na prste: A, B s tragom nula, tada je i lambda A+B
s tragom nula)

Podsjetite se još jednom što je to trag matrice, i ne bi trebalo biti problema.


a stvarno Smile ali mislim da smo mi trag matrice spomenili jednom na vjezbama i to nekako usput, cak nisam sigurna da mi to negdi pise (a koliko znam bila sam na svim vjezbama&predavanjima ili barem imam sve biljeske). a nekako mi je u glavi ostalo umnozak. no, sad znam.

budem jos zagnjavila Smile



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan