Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nejasni dokaz teorema!
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pocetnica
Gost





PostPostano: 15:04 sri, 17. 12. 2003    Naslov: Nejasni dokaz teorema! Citirajte i odgovorite

Ima li nekoga tko bi mi mogao objasniti jedan dokaz iz Horvatićeve knjige.

Nije mi jasan dokaz teorema koji kaze da za svake dvije permutacije p i q iz Sn vrijedi da je sigma(p°q) = sigma(p) * sigma(q), pri cemu je sigma(p) parnost permutacije p.

Hvala unaprijed!
Ima li nekoga tko bi mi mogao objasniti jedan dokaz iz Horvatićeve knjige.

Nije mi jasan dokaz teorema koji kaze da za svake dvije permutacije p i q iz Sn vrijedi da je sigma(p°q) = sigma(p) * sigma(q), pri cemu je sigma(p) parnost permutacije p.

Hvala unaprijed!


[Vrh]
dodge
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 19. 02. 2003. (10:47:50)
Postovi: (85)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: quick stop

PostPostano: 17:45 sri, 17. 12. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

imas
sign(pq)= (produkt za i,j=1...n, i >j) (p(q(j))-p(q(i))/(j-i)


sljedi poddokaz:
(
to ti dodje iz toga da je sign(p)=(produkt za i,j=1...n, i < j) (p(j)-p(i))/(j-i)
a to vidis da je tako ako raspises ovakvo nesto

((p(2)-p(1))/(2-1) * (p(3)-p(1))/(3-1) * ... * (p(n)-p(1))/(n-1) * ... * (p(n)-p(n-1)/(n-(n-1))

sto ce ako malo bolje pogledas imati tocno minus jedinica koliko ima inverzija jer ce se u tom produktu oni gore koji su negativnog predznaka pokratiti s onima dolje koji su uvijek pozitivnog predznaka, te iz toga sljedi gornja tvrdnja
)
kraj poddokaza.


sada samo u citavom produktu prosiris razlomak (p(q(j))-p(q(i))/(j-i) sa (q(j)-q(i))/(q(j)-q(i))

i rastavis kao (p(q(j))-p(q(i))/(q(j)-q(i)) sto ti daje u produktu sign(p), te (q(j)-q(i))/(j-i) sto ti daje u produktu sign(q) i to je to.
imas
sign(pq)= (produkt za i,j=1...n, i >j) (p(q(j))-p(q(i))/(j-i)


sljedi poddokaz:
(
to ti dodje iz toga da je sign(p)=(produkt za i,j=1...n, i < j) (p(j)-p(i))/(j-i)
a to vidis da je tako ako raspises ovakvo nesto

((p(2)-p(1))/(2-1) * (p(3)-p(1))/(3-1) * ... * (p(n)-p(1))/(n-1) * ... * (p(n)-p(n-1)/(n-(n-1))

sto ce ako malo bolje pogledas imati tocno minus jedinica koliko ima inverzija jer ce se u tom produktu oni gore koji su negativnog predznaka pokratiti s onima dolje koji su uvijek pozitivnog predznaka, te iz toga sljedi gornja tvrdnja
)
kraj poddokaza.


sada samo u citavom produktu prosiris razlomak (p(q(j))-p(q(i))/(j-i) sa (q(j)-q(i))/(q(j)-q(i))

i rastavis kao (p(q(j))-p(q(i))/(q(j)-q(i)) sto ti daje u produktu sign(p), te (q(j)-q(i))/(j-i) sto ti daje u produktu sign(q) i to je to.



_________________
Your logic does not resemble our Earth logic.
Mine is much more advanced.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan