Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

objašnjenje gradiva, pomoć oko zadatka
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kombinatorna i diskretna matematika (nastavnički smjerovi)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:43 uto, 18. 11. 2008    Naslov: objašnjenje gradiva, pomoć oko zadatka Citirajte i odgovorite

Propustio sam vježbe na kojima su se rješavali zadatci tipa:

x1+x2+x3+x4+x5=C, xi>=1, koliko ima riješenja?

pa ako ima tko da malo prokomentira (do 15h ;) )bio bih zahvalan!
Propustio sam vježbe na kojima su se rješavali zadatci tipa:

x1+x2+x3+x4+x5=C, xi>=1, koliko ima riješenja?

pa ako ima tko da malo prokomentira (do 15h Wink )bio bih zahvalan!



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Liddy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2004. (10:03:41)
Postovi: (169)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 30 - 7

PostPostano: 10:09 uto, 18. 11. 2008    Naslov: Re: objašnjenje gradiva, pomoć oko zadatka Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]Propustio sam vježbe na kojima su se rješavali zadatci tipa:

x1+x2+x3+x4+x5=C, xi>=1, koliko ima riješenja?

pa ako ima tko da malo prokomentira (do 15h ;) )bio bih zahvalan![/quote]

Nisi ti duze bio na vjezbama :P
Ako smijem pitati zasto do 15h? Ako mislis na kolokvij on ti je odgodjen za ponedjeljak 24.tog u 18h...
Saf (napisa):
Propustio sam vježbe na kojima su se rješavali zadatci tipa:

x1+x2+x3+x4+x5=C, xi>=1, koliko ima riješenja?

pa ako ima tko da malo prokomentira (do 15h Wink )bio bih zahvalan!


Nisi ti duze bio na vjezbama Razz
Ako smijem pitati zasto do 15h? Ako mislis na kolokvij on ti je odgodjen za ponedjeljak 24.tog u 18h...



_________________
A man of words and not of deeds
Is like a garden full of weeds....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:49 uto, 18. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

bio sam, bio sam, samo sjedim u zadnjem redu pa sam neuočljiv i teško vidim na ploču :)

Hvala na informaciji, inače bi u 15 h trčao po faxu, kucao okolo i uvjerio se da sam lood!
bio sam, bio sam, samo sjedim u zadnjem redu pa sam neuočljiv i teško vidim na ploču Smile

Hvala na informaciji, inače bi u 15 h trčao po faxu, kucao okolo i uvjerio se da sam lood!



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 20:56 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel netko riješio zadatak iz zadace koji kaže:
Na koliko se načina može rasporediti 7 muškaraca i 5 žena u red tako da se između ženu nalazi točno 3 muškarca?

Ja bih rekao da je odgovor:4!*2!*6!
Ako sam dobro razumio u što sumnjam to ide ovako:
Imamo 5 žena, dvije stavimo na rubne pozicije i između njih ubacimo 3 muškarca i ostale 3 žene. Sad nam je ostalo 4 muškarca koji idu izvan ove ekipe koju sam maloprije nabrojao... Znači ta 4 možemo razmijestiti na 4! načina ove 2 na rubnima 2! i ove sveunutra na 6!
Sad me zanima šta je krivo, i koji je pravi postupak za riješavanje ovog zadatka uz ako je moguće što detaljnije objašnjenje!

Unaprijed hvala!
Jel netko riješio zadatak iz zadace koji kaže:
Na koliko se načina može rasporediti 7 muškaraca i 5 žena u red tako da se između ženu nalazi točno 3 muškarca?

Ja bih rekao da je odgovor:4!*2!*6!
Ako sam dobro razumio u što sumnjam to ide ovako:
Imamo 5 žena, dvije stavimo na rubne pozicije i između njih ubacimo 3 muškarca i ostale 3 žene. Sad nam je ostalo 4 muškarca koji idu izvan ove ekipe koju sam maloprije nabrojao... Znači ta 4 možemo razmijestiti na 4! načina ove 2 na rubnima 2! i ove sveunutra na 6!
Sad me zanima šta je krivo, i koji je pravi postupak za riješavanje ovog zadatka uz ako je moguće što detaljnije objašnjenje!

Unaprijed hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lost_soul
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2009. (17:38:41)
Postovi: (133)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 6

PostPostano: 16:57 čet, 3. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?
a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gego
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 09. 2009. (21:10:55)
Postovi: (1B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 20:50 čet, 3. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lost_soul"]a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?[/quote]

i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3!
lost_soul (napisa):
a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?


i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 21:56 čet, 3. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo još par pitanja, tj. nekih riješenja prošlih kolokvija za koja nisam siguran da su točna, pa ako netko zna di je greška (ako je uopće ima) neka kaže, ili ako je netko siguran da je nešt točno, neka potvrdi...

Prvi zadatak sa figuricama mački i pasa...
http://web.math.hr/~karaga/prvikol1011a.pdf
a) Znači biramo 17 pasa između 32, to je 32 povrh 17, pa još pomnožimo sa brojem kombinacija tih 17 pasa tj. 17!, pa pomnožimo sa 18! zbog mački. Znači to bi bio raspored MPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPM, i sad još trebamo razmjestit ostale pse, gdje gore navedeni skup gledamo kao 1 objekt + 15 pasa što nam je ostalo, pa je to još puta 16!
Znači neko riješenje bi bilo:
(32 povrh 17)*17!*18!*16!
:roll:

Isti kolokvij četvrti zadatak, da li trebamo prebrojavat koliko je brojeva manjih ili jednakih 9 na 10 ili možemo samo lupit da ih ima 9 na 10?

Drugi zadatak na drugoj grupi kolokvija...
Znači 7 studenata + 4 studentice, S1 i S2 moraju skupa sjedit, a S3 i S4 nesmiju bit jedna do druge...
Prvo gledamo koliko ima komb tako da su S1 i S2 jedno pored drugog...
Znači njih uzmemo kao 1 objekt pa nemamo 11 već 10 objekata, te dobijemo preko kružnih permutacija (n-1)! da ih ima 9! i pomnožimo sa 2! zbog permutacije unutar našeg objekta(S1+S2), i onda oduzmemo one u kojima S3 i S4 sjede jedno pored drugog... To je sada isto jedan objekt pa imamo (S1+S2)+(S3+S4)+ ostalih 7=9 objekata, pa je to 8! i pomnožimo sa 2! zbog prvog i 2! zbog drugog skupa.
Znači kao neko riješenje bi bilo:
9!*2!-8!*2!*2!=14*8!

Recimo da je to to, od ovih škakljivijih zadataka...čija su riješenja pod upitnikom...
:shock:
Evo još par pitanja, tj. nekih riješenja prošlih kolokvija za koja nisam siguran da su točna, pa ako netko zna di je greška (ako je uopće ima) neka kaže, ili ako je netko siguran da je nešt točno, neka potvrdi...

Prvi zadatak sa figuricama mački i pasa...
http://web.math.hr/~karaga/prvikol1011a.pdf
a) Znači biramo 17 pasa između 32, to je 32 povrh 17, pa još pomnožimo sa brojem kombinacija tih 17 pasa tj. 17!, pa pomnožimo sa 18! zbog mački. Znači to bi bio raspored MPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPMPM, i sad još trebamo razmjestit ostale pse, gdje gore navedeni skup gledamo kao 1 objekt + 15 pasa što nam je ostalo, pa je to još puta 16!
Znači neko riješenje bi bilo:
(32 povrh 17)*17!*18!*16!
Rolling Eyes

Isti kolokvij četvrti zadatak, da li trebamo prebrojavat koliko je brojeva manjih ili jednakih 9 na 10 ili možemo samo lupit da ih ima 9 na 10?

Drugi zadatak na drugoj grupi kolokvija...
Znači 7 studenata + 4 studentice, S1 i S2 moraju skupa sjedit, a S3 i S4 nesmiju bit jedna do druge...
Prvo gledamo koliko ima komb tako da su S1 i S2 jedno pored drugog...
Znači njih uzmemo kao 1 objekt pa nemamo 11 već 10 objekata, te dobijemo preko kružnih permutacija (n-1)! da ih ima 9! i pomnožimo sa 2! zbog permutacije unutar našeg objekta(S1+S2), i onda oduzmemo one u kojima S3 i S4 sjede jedno pored drugog... To je sada isto jedan objekt pa imamo (S1+S2)+(S3+S4)+ ostalih 7=9 objekata, pa je to 8! i pomnožimo sa 2! zbog prvog i 2! zbog drugog skupa.
Znači kao neko riješenje bi bilo:
9!*2!-8!*2!*2!=14*8!

Recimo da je to to, od ovih škakljivijih zadataka...čija su riješenja pod upitnikom...
Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 22:27 čet, 3. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bi 1a rješio na slj način:
32 psa prvo razmjestimo -> 32! načina
Između njih ili na krajeve mogu doći mačke. Prva na 33 mjesta, druga na 32, ... 18-a na 16 mjesta.
32!*33*32*...*16

2 iz b grupe sam razmišljao kao ti i dobio isto.
Ja bi 1a rješio na slj način:
32 psa prvo razmjestimo -> 32! načina
Između njih ili na krajeve mogu doći mačke. Prva na 33 mjesta, druga na 32, ... 18-a na 16 mjesta.
32!*33*32*...*16

2 iz b grupe sam razmišljao kao ti i dobio isto.



_________________
No, you clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in: I am not in danger, Skylar. I am the danger. A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c4rimson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2010. (18:57:26)
Postovi: (3B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:28 čet, 3. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako u 4. zadatku u grupi b u [url=http://web.math.hr/~karaga/prvikol1011a.pdf]kolokviju[/url] od prosle godine nađemo presjek [latex]A_{1} \cap A_{2} \cap A_{3}[/latex]?
Kako u 4. zadatku u grupi b u kolokviju od prosle godine nađemo presjek ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 8:05 pet, 4. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="c4rimson"]Kako u 4. zadatku u grupi b u [url=http://web.math.hr/~karaga/prvikol1011a.pdf]kolokviju[/url] od prosle godine nađemo presjek [latex]A_{1} \cap A_{2} \cap A_{3}[/latex]?[/quote]
Znači da prođeš kroz sva tri segmenta. Da prođeš kroz prvi je jedan način, tada se nalazis u točki (1,1) i gledaš da dođeš do točke (2,2), imaš jednu jedinicu i jednu nulu, to je 2 povrh 1 načina, i onda od (2,3) do (3,3) opet imaš 1 način, a od točke (3,4) imaš samo jedan način do cilja.
Ukupno to je 1*2*1*1=2 načina.

[size=9][color=#999999]Added after 16 minutes:[/color][/size]

[quote="pravipurger"]Ja bi 1a rješio na slj način:
32 psa prvo razmjestimo -> 32! načina
Između njih ili na krajeve mogu doći mačke. Prva na 33 mjesta, druga na 32, ... 18-a na 16 mjesta.
32!*33*32*...*16

2 iz b grupe sam razmišljao kao ti i dobio isto.[/quote]
Hvala, ja sam gledao da je točno jedan pas između mački...što je naravno krivo.
c4rimson (napisa):
Kako u 4. zadatku u grupi b u kolokviju od prosle godine nađemo presjek ?

Znači da prođeš kroz sva tri segmenta. Da prođeš kroz prvi je jedan način, tada se nalazis u točki (1,1) i gledaš da dođeš do točke (2,2), imaš jednu jedinicu i jednu nulu, to je 2 povrh 1 načina, i onda od (2,3) do (3,3) opet imaš 1 način, a od točke (3,4) imaš samo jedan način do cilja.
Ukupno to je 1*2*1*1=2 načina.

Added after 16 minutes:

pravipurger (napisa):
Ja bi 1a rješio na slj način:
32 psa prvo razmjestimo → 32! načina
Između njih ili na krajeve mogu doći mačke. Prva na 33 mjesta, druga na 32, ... 18-a na 16 mjesta.
32!*33*32*...*16

2 iz b grupe sam razmišljao kao ti i dobio isto.

Hvala, ja sam gledao da je točno jedan pas između mački...što je naravno krivo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 10:57 pet, 4. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="gego"][quote="lost_soul"]a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?[/quote]

i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3![/quote]

meni piše da je točno 3 muškarca između 2 žene :)

uglavnom, u slučaju ovog da su 3 muškarca među dvije žene, rješio sam na sljedeći način:

zamislio sam 3 muškarca i 2 žene kao jedan blok u kojem su žene na rubnim pozicijama i ta 3 mužjaka između njih. Unutar toga bloka imamo samo 2 načina za razmještanje jer ženke mogu samo zamijeniti svoje pozicije...sad je ostalo još 4 muškarca i plus ovaj objekt, to možemo rasporediti na 5! načina....

na kraju, po principu produkta, imamo 5!*2=240 načina

ja mislim da je ovo moje dobro :oops:
gego (napisa):
lost_soul (napisa):
a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?


i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3!


meni piše da je točno 3 muškarca između 2 žene Smile

uglavnom, u slučaju ovog da su 3 muškarca među dvije žene, rješio sam na sljedeći način:

zamislio sam 3 muškarca i 2 žene kao jedan blok u kojem su žene na rubnim pozicijama i ta 3 mužjaka između njih. Unutar toga bloka imamo samo 2 načina za razmještanje jer ženke mogu samo zamijeniti svoje pozicije...sad je ostalo još 4 muškarca i plus ovaj objekt, to možemo rasporediti na 5! načina....

na kraju, po principu produkta, imamo 5!*2=240 načina

ja mislim da je ovo moje dobro Embarassed



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gego
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 09. 2009. (21:10:55)
Postovi: (1B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 12:53 pet, 4. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"][quote="gego"][quote="lost_soul"]a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?[/quote]

i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3![/quote]

meni piše da je točno 3 muškarca između 2 žene :)

uglavnom, u slučaju ovog da su 3 muškarca među dvije žene, rješio sam na sljedeći način:

zamislio sam 3 muškarca i 2 žene kao jedan blok u kojem su žene na rubnim pozicijama i ta 3 mužjaka između njih. Unutar toga bloka imamo samo 2 načina za razmještanje jer ženke mogu samo zamijeniti svoje pozicije...sad je ostalo još 4 muškarca i plus ovaj objekt, to možemo rasporediti na 5! načina....

na kraju, po principu produkta, imamo 5!*2=240 načina

ja mislim da je ovo moje dobro :oops:[/quote]

i još možeš 3 muškarca između 2 žene razmjestit na 3! načina
jackass9 (napisa):
gego (napisa):
lost_soul (napisa):
a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?


i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3!


meni piše da je točno 3 muškarca između 2 žene Smile

uglavnom, u slučaju ovog da su 3 muškarca među dvije žene, rješio sam na sljedeći način:

zamislio sam 3 muškarca i 2 žene kao jedan blok u kojem su žene na rubnim pozicijama i ta 3 mužjaka između njih. Unutar toga bloka imamo samo 2 načina za razmještanje jer ženke mogu samo zamijeniti svoje pozicije...sad je ostalo još 4 muškarca i plus ovaj objekt, to možemo rasporediti na 5! načina....

na kraju, po principu produkta, imamo 5!*2=240 načina

ja mislim da je ovo moje dobro Embarassed


i još možeš 3 muškarca između 2 žene razmjestit na 3! načina


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 13:27 pet, 4. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="gego"][quote="jackass9"][quote="gego"][quote="lost_soul"]a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?[/quote]

i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3![/quote]

meni piše da je točno 3 muškarca između 2 žene :)

uglavnom, u slučaju ovog da su 3 muškarca među dvije žene, rješio sam na sljedeći način:

zamislio sam 3 muškarca i 2 žene kao jedan blok u kojem su žene na rubnim pozicijama i ta 3 mužjaka između njih. Unutar toga bloka imamo samo 2 načina za razmještanje jer ženke mogu samo zamijeniti svoje pozicije...sad je ostalo još 4 muškarca i plus ovaj objekt, to možemo rasporediti na 5! načina....

na kraju, po principu produkta, imamo 5!*2=240 načina

ja mislim da je ovo moje dobro :oops:[/quote]

i još možeš 3 muškarca između 2 žene razmjestit na 3! načina[/quote]

e, to je to :)
gego (napisa):
jackass9 (napisa):
gego (napisa):
lost_soul (napisa):
a nije u zadatku zadano 7 muškaraca i 2 žene?


i između žena je 2 muškarca.

meni ispada rjesenje: 7!*3*2*6*3!

imamo raspored : xMMxMMx , na mjestu x dolazi žena. ova 4M možemo rasporediti na 4! načina, 2Ž na 3*2 načina i još nam ostaju 3 muškarca koja možemo premjestiti sva 3 lijevo ili desno, 2 lijevo i 1 desno i 2 desno i 1 lijevo a to je 2*3! + 2*3! + 2*3! = 6*3!


meni piše da je točno 3 muškarca između 2 žene Smile

uglavnom, u slučaju ovog da su 3 muškarca među dvije žene, rješio sam na sljedeći način:

zamislio sam 3 muškarca i 2 žene kao jedan blok u kojem su žene na rubnim pozicijama i ta 3 mužjaka između njih. Unutar toga bloka imamo samo 2 načina za razmještanje jer ženke mogu samo zamijeniti svoje pozicije...sad je ostalo još 4 muškarca i plus ovaj objekt, to možemo rasporediti na 5! načina....

na kraju, po principu produkta, imamo 5!*2=240 načina

ja mislim da je ovo moje dobro Embarassed


i još možeš 3 muškarca između 2 žene razmjestit na 3! načina


e, to je to Smile



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kombinatorna i diskretna matematika (nastavnički smjerovi) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan