Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Domski internet
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 13:25 sub, 13. 12. 2008    Naslov: Domski internet Citirajte i odgovorite

Dakle u zadnje vrijeme u domu na Savi često nestaje interneta. Cini se da je problem u DNS serveru - nece da automatski preko DHCP primi njegov IP. Naime ako u adress bar u firefoxu ukucam IP stranice onda me tamo i odbaci, ali nikako drugacije. E sad neko se dosjetio da sam ukuca adresu DNS servera i onda to proradi. No zanima me da li je moguce npr. memorirati IP stranice koja pretvara ime u IP npr. http://baremetal.com/cgi-bin/dnsip i onda preko IP-ja surfat bez potrebe za DNS-om unutar mreze. Tocnije, zanima me moze li se ovaj postupak automatizirat i bi li to proslo unutar doma.

Isprika ako krivo koristim pojmove. Nov sam u mrezama. Nadam se da je jasno sto pitam.
Dakle u zadnje vrijeme u domu na Savi često nestaje interneta. Cini se da je problem u DNS serveru - nece da automatski preko DHCP primi njegov IP. Naime ako u adress bar u firefoxu ukucam IP stranice onda me tamo i odbaci, ali nikako drugacije. E sad neko se dosjetio da sam ukuca adresu DNS servera i onda to proradi. No zanima me da li je moguce npr. memorirati IP stranice koja pretvara ime u IP npr. http://baremetal.com/cgi-bin/dnsip i onda preko IP-ja surfat bez potrebe za DNS-om unutar mreze. Tocnije, zanima me moze li se ovaj postupak automatizirat i bi li to proslo unutar doma.

Isprika ako krivo koristim pojmove. Nov sam u mrezama. Nadam se da je jasno sto pitam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 19:16 sub, 13. 12. 2008    Naslov: Re: Domski internet Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]Dakle u zadnje vrijeme u domu na Savi često nestaje interneta. Cini se da je problem u DNS serveru - nece da automatski preko DHCP primi njegov IP. Naime ako u adress bar u firefoxu ukucam IP stranice onda me tamo i odbaci, ali nikako drugacije.
[/quote]
Znalo se je dogadjati i u drugim domovima.

[quote]
neko se dosjetio da sam ukuca adresu DNS servera i onda to proradi.
[/quote]
Naravno. Tako se i rjesava taj problem.

[quote]
No zanima me da li je moguce npr. memorirati IP stranice koja pretvara ime u IP npr. http://baremetal.com/cgi-bin/dnsip i onda preko IP-ja surfat bez potrebe za DNS-om unutar mreze.
[/quote]
Moguce je, ali zasto bi to netko radio? Pa, zato je i izmisljen DNS.

[quote]
Tocnije, zanima me moze li se ovaj postupak automatizirat i bi li to proslo unutar doma.
[/quote]
:?: Pa, DNS [b]jest[/b] automatizacija postupka o kojem ti govoris.

[quote]
Isprika ako krivo koristim pojmove.[/quote]
Ovdje samo jedna napomena oko pogresne terminologije koja je jako rasirena jer je SC propagira iz razloga sto netko tamo nema pojma o cemu prica. Jasno, radi se o pojmu [b]domski internet[/b]. "Domski internet" je oksimoron, jer [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Internetwork]internet[/url] (pisano malim slovom!) znaci povezivanje raznorodnih mreza, a kako se u domu ne nalaze raznorodne mreze mozemo eventualno govoriti o domskom [i]intranetu[/i]. S druge strane imamo [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Internet]Internet[/url] (pisan velikim slovom!), a to je globalni sustav medjusobno povezanih kompjuterskih mreza. Prema tome ono sto SC naziva "domski internet" bi se korektno trebalo nazivati [b]pristup Internetu iz studentskih domova[/b].


Takodjer, "nestaje interneta" je izraz koji nema smisla, ali to vjerojatno svi znaju... :-)
Novi (napisa):
Dakle u zadnje vrijeme u domu na Savi često nestaje interneta. Cini se da je problem u DNS serveru - nece da automatski preko DHCP primi njegov IP. Naime ako u adress bar u firefoxu ukucam IP stranice onda me tamo i odbaci, ali nikako drugacije.

Znalo se je dogadjati i u drugim domovima.

Citat:

neko se dosjetio da sam ukuca adresu DNS servera i onda to proradi.

Naravno. Tako se i rjesava taj problem.

Citat:

No zanima me da li je moguce npr. memorirati IP stranice koja pretvara ime u IP npr. http://baremetal.com/cgi-bin/dnsip i onda preko IP-ja surfat bez potrebe za DNS-om unutar mreze.

Moguce je, ali zasto bi to netko radio? Pa, zato je i izmisljen DNS.

Citat:

Tocnije, zanima me moze li se ovaj postupak automatizirat i bi li to proslo unutar doma.

Question Pa, DNS jest automatizacija postupka o kojem ti govoris.

Citat:

Isprika ako krivo koristim pojmove.

Ovdje samo jedna napomena oko pogresne terminologije koja je jako rasirena jer je SC propagira iz razloga sto netko tamo nema pojma o cemu prica. Jasno, radi se o pojmu domski internet. "Domski internet" je oksimoron, jer internet (pisano malim slovom!) znaci povezivanje raznorodnih mreza, a kako se u domu ne nalaze raznorodne mreze mozemo eventualno govoriti o domskom intranetu. S druge strane imamo Internet (pisan velikim slovom!), a to je globalni sustav medjusobno povezanih kompjuterskih mreza. Prema tome ono sto SC naziva "domski internet" bi se korektno trebalo nazivati pristup Internetu iz studentskih domova.


Takodjer, "nestaje interneta" je izraz koji nema smisla, ali to vjerojatno svi znaju... Smile



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 21:12 sub, 13. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako doć do IP-ja koji treba ukucat u polje DNS? Recimo nekad ce radit sa 193.198.16.211, a nekad nece. Nekad radi i ako ukucam 10.1.0.1 (to je glavna makinja ili što?, ako je ovo glavna makinja što je onda onaj '193....') Postoji li neki (gotovo sam siguran da govorim gluposti) 'univerzalni' koji uvijek radi? Da li je to uopce vezano uz taj intranet?
A kako doć do IP-ja koji treba ukucat u polje DNS? Recimo nekad ce radit sa 193.198.16.211, a nekad nece. Nekad radi i ako ukucam 10.1.0.1 (to je glavna makinja ili što?, ako je ovo glavna makinja što je onda onaj '193....') Postoji li neki (gotovo sam siguran da govorim gluposti) 'univerzalni' koji uvijek radi? Da li je to uopce vezano uz taj intranet?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 21:42 sub, 13. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]A kako doć do IP-ja koji treba ukucat u polje DNS?
[/quote]
Ukucaj IP CARNet-ovog DNS-a: [tt]161.53.123.2[/tt]
Novi (napisa):
A kako doć do IP-ja koji treba ukucat u polje DNS?

Ukucaj IP CARNet-ovog DNS-a: 161.53.123.2



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 22:49 sub, 13. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tt]161.53.123.2[/tt] Ne radi. Ma zapravo to nije bitno jer imam net. Ovaj [tt]193.198.16.211[/tt] me dobro sluzi, ali me zanimalo kako bi se snasa da mi netko nije reka sto da ukucan. Hvala na trudu svejedno.
161.53.123.2 Ne radi. Ma zapravo to nije bitno jer imam net. Ovaj 193.198.16.211 me dobro sluzi, ali me zanimalo kako bi se snasa da mi netko nije reka sto da ukucan. Hvala na trudu svejedno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 23:24 sub, 13. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]A kako doć do IP-ja koji treba ukucat u polje DNS? Recimo nekad ce radit sa 193.198.16.211, a nekad nece. Nekad radi i ako ukucam 10.1.0.1 (to je glavna makinja ili što?, ako je ovo glavna makinja što je onda onaj '193....') Postoji li neki (gotovo sam siguran da govorim gluposti) 'univerzalni' koji uvijek radi? Da li je to uopce vezano uz taj intranet?[/quote]

sve adrese oblika 193.198.x.x su Carnetove, a 193.198.16.211 je DNS server od Save. važna stvar za znati je da je DNS sustav hijerarhijski organiziran i da korjen sustava čini 13 root DNS servera koje održava centralna agencija skraćenog imena IANA. 10.1.0.1 je jedan od dotičnih root servera pa bi to bila jedna od "The glavnih makinja" ;) upit na jedan od tih servera bi ti trebao garantirati da ćeš dobit ono što si tražio iako nije baš najkulturnije dodatno opterećivati te servere ;)
Novi (napisa):
A kako doć do IP-ja koji treba ukucat u polje DNS? Recimo nekad ce radit sa 193.198.16.211, a nekad nece. Nekad radi i ako ukucam 10.1.0.1 (to je glavna makinja ili što?, ako je ovo glavna makinja što je onda onaj '193....') Postoji li neki (gotovo sam siguran da govorim gluposti) 'univerzalni' koji uvijek radi? Da li je to uopce vezano uz taj intranet?


sve adrese oblika 193.198.x.x su Carnetove, a 193.198.16.211 je DNS server od Save. važna stvar za znati je da je DNS sustav hijerarhijski organiziran i da korjen sustava čini 13 root DNS servera koje održava centralna agencija skraćenog imena IANA. 10.1.0.1 je jedan od dotičnih root servera pa bi to bila jedna od "The glavnih makinja" Wink upit na jedan od tih servera bi ti trebao garantirati da ćeš dobit ono što si tražio iako nije baš najkulturnije dodatno opterećivati te servere Wink



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:28 ned, 14. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"]10.1.0.1 je jedan od dotičnih root servera pa bi to bila jedna od "The glavnih makinja" ;)[/quote]

Errrr... ne? :| [tt]10.0.0.0/24[/tt] je privatna A klasa i služi za velike privatne mreže (slično kao i, na primjer, B-klasa/C-klase 192.168.0.0/16[i][/i]). :) Vise o tome [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Private_network]na Wikipediji[/url], kao i [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Root_nameserver]popis root DNSova[/url]. ;)

Pretpostavljam da dom koristi 10.0.0.0/24, da se ne bi opterecivali brojem masina koje ce se od tamo spojiti. :)
nemo (napisa):
10.1.0.1 je jedan od dotičnih root servera pa bi to bila jedna od "The glavnih makinja" Wink


Errrr... ne? Neutral 10.0.0.0/24 je privatna A klasa i služi za velike privatne mreže (slično kao i, na primjer, B-klasa/C-klase 192.168.0.0/16). Smile Vise o tome na Wikipediji, kao i popis root DNSova. Wink

Pretpostavljam da dom koristi 10.0.0.0/24, da se ne bi opterecivali brojem masina koje ce se od tamo spojiti. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 3:31 ned, 14. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Pretpostavljam da dom koristi 10.0.0.0/24, da se ne bi opterecivali brojem masina koje ce se od tamo spojiti. :)[/quote]
Tocno. :wink:
vsego (napisa):

Pretpostavljam da dom koristi 10.0.0.0/24, da se ne bi opterecivali brojem masina koje ce se od tamo spojiti. Smile

Tocno. Wink



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 16:35 ned, 14. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="nemo"]10.1.0.1 je jedan od dotičnih root servera pa bi to bila jedna od "The glavnih makinja" ;)[/quote]

Errrr... ne? :| [tt]10.0.0.0/24[/tt] je privatna A klasa i služi za velike privatne mreže (slično kao i, na primjer, B-klasa/C-klase 192.168.0.0/16[i][/i]). :) Vise o tome [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Private_network]na Wikipediji[/url], kao i [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Root_nameserver]popis root DNSova[/url]. ;)

Pretpostavljam da dom koristi 10.0.0.0/24, da se ne bi opterecivali brojem masina koje ce se od tamo spojiti. :)[/quote]

ah moj bed. lupio sam whois na 10.1.0.1 i brzopleto zaključio krivu stvar, a zaboravih na ovaj dio sa klasama adresa :oops:
vsego (napisa):
nemo (napisa):
10.1.0.1 je jedan od dotičnih root servera pa bi to bila jedna od "The glavnih makinja" Wink


Errrr... ne? Neutral 10.0.0.0/24 je privatna A klasa i služi za velike privatne mreže (slično kao i, na primjer, B-klasa/C-klase 192.168.0.0/16). Smile Vise o tome na Wikipediji, kao i popis root DNSova. Wink

Pretpostavljam da dom koristi 10.0.0.0/24, da se ne bi opterecivali brojem masina koje ce se od tamo spojiti. Smile


ah moj bed. lupio sam whois na 10.1.0.1 i brzopleto zaključio krivu stvar, a zaboravih na ovaj dio sa klasama adresa Embarassed



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
blublu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2009. (21:43:29)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:47 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ja imam problema s internetom u domu, konkretno na Cvjetnom.
Na obavijesti koja je izvjesena pise DNS adresa koju treba koristiti, ali pise da je to samo za hitne slucajeve pa imam dva pitanja.

Prvo, zasto samo za hitne slucajeve, odnosno, sto se moze dogoditi ako tu adresu upisem za stalno?
I drugo, gdje na Ubuntuu unijeti tu adresu? :oops:

Hvala svima, stvarno sam izgubljen bez neta.
I ja imam problema s internetom u domu, konkretno na Cvjetnom.
Na obavijesti koja je izvjesena pise DNS adresa koju treba koristiti, ali pise da je to samo za hitne slucajeve pa imam dva pitanja.

Prvo, zasto samo za hitne slucajeve, odnosno, sto se moze dogoditi ako tu adresu upisem za stalno?
I drugo, gdje na Ubuntuu unijeti tu adresu? Embarassed

Hvala svima, stvarno sam izgubljen bez neta.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
m00nblade
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2005. (13:26:10)
Postovi: (54)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 20 - 0

PostPostano: 22:14 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="blublu"]I ja imam problema s internetom u domu, konkretno na Cvjetnom.
Na obavijesti koja je izvjesena pise DNS adresa koju treba koristiti, ali pise da je to samo za hitne slucajeve pa imam dva pitanja.

Prvo, zasto samo za hitne slucajeve, odnosno, sto se moze dogoditi ako tu adresu upisem za stalno?
I drugo, gdje na Ubuntuu unijeti tu adresu? :oops:

Hvala svima, stvarno sam izgubljen bez neta.[/quote]

Vjerojatno se nece dogoditi nista strasno, mozda su to stavili da izbjegnu preopterecenje servera...

Na Ubuntu za promjenu dns servera napravis sljedece:
u datoteku /etc/resolv.conf dodas liniju:

[code:1]nameserver IP.adresa.DNS.servera[/code:1]

a da bi promjena za stalno ostala, otvori datoteku /etc/dhcp3/dhclient.conf i pronađi liniju koja pocinje s:
[code:1]#prepend domain-name-servers 127.0.0.1;[/code:1]
i otkomentiraj je (makni #) i umjesto 127.0.0.1 stavis adresu DNS servera. Na kraju linije mora biti ; pa pripazi na to... i sad ce ti se pri svakom spajanju u datoteku /etc/resolv.conf za dns server dodati i ta adresa

ps. za editiranje ovih datoteka ce ti vjerojatno trebati root ovlasti pa ti ih je najlakse otvoriti iz terminala naredbom:
[code:1]gksudo gedit ime_datoteke[/code:1]
blublu (napisa):
I ja imam problema s internetom u domu, konkretno na Cvjetnom.
Na obavijesti koja je izvjesena pise DNS adresa koju treba koristiti, ali pise da je to samo za hitne slucajeve pa imam dva pitanja.

Prvo, zasto samo za hitne slucajeve, odnosno, sto se moze dogoditi ako tu adresu upisem za stalno?
I drugo, gdje na Ubuntuu unijeti tu adresu? Embarassed

Hvala svima, stvarno sam izgubljen bez neta.


Vjerojatno se nece dogoditi nista strasno, mozda su to stavili da izbjegnu preopterecenje servera...

Na Ubuntu za promjenu dns servera napravis sljedece:
u datoteku /etc/resolv.conf dodas liniju:

Kod:
nameserver IP.adresa.DNS.servera


a da bi promjena za stalno ostala, otvori datoteku /etc/dhcp3/dhclient.conf i pronađi liniju koja pocinje s:
Kod:
#prepend domain-name-servers 127.0.0.1;

i otkomentiraj je (makni #) i umjesto 127.0.0.1 stavis adresu DNS servera. Na kraju linije mora biti ; pa pripazi na to... i sad ce ti se pri svakom spajanju u datoteku /etc/resolv.conf za dns server dodati i ta adresa

ps. za editiranje ovih datoteka ce ti vjerojatno trebati root ovlasti pa ti ih je najlakse otvoriti iz terminala naredbom:
Kod:
gksudo gedit ime_datoteke



_________________
Real programmers don't comment their code. If it was hard to write, it should be hard to read.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
blublu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2009. (21:43:29)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:02 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!!!

[size=9][color=#999999]Added after 24 minutes:[/color][/size]

Sad imam novi problem...
Na network monitoru vidim, pod activity, da ovaj received stalno raste, iako ja nista ne radim.
Instalirao sam Wireshark, ali kako sam tek pocetnik, nista mi ne pomaze.

Je li to nesto oko cega se trebam zabrinjavati? Cuo sam da Grgic zbog svaceg iskljucuje uticnice pa da ne bi bilo...

Hvala jos jednom. :-)
Hvala!!!

Added after 24 minutes:

Sad imam novi problem...
Na network monitoru vidim, pod activity, da ovaj received stalno raste, iako ja nista ne radim.
Instalirao sam Wireshark, ali kako sam tek pocetnik, nista mi ne pomaze.

Je li to nesto oko cega se trebam zabrinjavati? Cuo sam da Grgic zbog svaceg iskljucuje uticnice pa da ne bi bilo...

Hvala jos jednom. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
m00nblade
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2005. (13:26:10)
Postovi: (54)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 20 - 0

PostPostano: 23:08 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Normalno je da po malo raste jer ipak racunalo treba komunicirati s ostatkom svijeta, bar da se javi da je tu :D ali ipak ne bi trebalo prebrzo rasti ako nemas pokrenute neke programe kojima treba pristup internetu, tipa firefox, pidgin ili slicno...

A sto se tice opasnosti od iskljucivanja uticnice, mislim da se ne moras bojati toga ako nemas pokrenute neke programe koji bi mogli ometati rad mreze u domu
Normalno je da po malo raste jer ipak racunalo treba komunicirati s ostatkom svijeta, bar da se javi da je tu Very Happy ali ipak ne bi trebalo prebrzo rasti ako nemas pokrenute neke programe kojima treba pristup internetu, tipa firefox, pidgin ili slicno...

A sto se tice opasnosti od iskljucivanja uticnice, mislim da se ne moras bojati toga ako nemas pokrenute neke programe koji bi mogli ometati rad mreze u domu



_________________
Real programmers don't comment their code. If it was hard to write, it should be hard to read.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
blublu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2009. (21:43:29)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:17 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Received se povecava neprestano, skace po 50 packets odjednom, ili vise. Neprestano. :(
Cak i s iskljucenim svime sto se moze iskljuciti.

Da se zabrinem?

Firewall pod blocked conections svakih par sekundi pokazuje Samba (SMB).
Received se povecava neprestano, skace po 50 packets odjednom, ili vise. Neprestano. Sad
Cak i s iskljucenim svime sto se moze iskljuciti.

Da se zabrinem?

Firewall pod blocked conections svakih par sekundi pokazuje Samba (SMB).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
m00nblade
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2005. (13:26:10)
Postovi: (54)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 20 - 0

PostPostano: 23:33 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da se ne trebas brinuti, ja također koristim Ubuntu i meni isto tako raste broj primljenih paketa..
a sto se tice toga sa sambom, to ti je server za dijeljenje datoteka (između ostalog) s windows racunalima... mozes ga iskljuciti s:
[code:1]gksudo /etc/init.d/samba stop[/code:1]

ili odes na System -> Administration -> Services pa tamo pronađeš Folder Sharing Service (samba) i maknes kvacicu pokraj njega
Mislim da se ne trebas brinuti, ja također koristim Ubuntu i meni isto tako raste broj primljenih paketa..
a sto se tice toga sa sambom, to ti je server za dijeljenje datoteka (između ostalog) s windows racunalima... mozes ga iskljuciti s:
Kod:
gksudo /etc/init.d/samba stop


ili odes na System → Administration → Services pa tamo pronađeš Folder Sharing Service (samba) i maknes kvacicu pokraj njega



_________________
Real programmers don't comment their code. If it was hard to write, it should be hard to read.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
blublu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2009. (21:43:29)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:38 čet, 15. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pise da je prerano od prosle karme, ali sjetit cu se poslije. :-)

Hvala ti!

I dalje raste broj paketa, ali valjda je u redu.
Pise da je prerano od prosle karme, ali sjetit cu se poslije. Smile

Hvala ti!

I dalje raste broj paketa, ali valjda je u redu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pinkgirl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (21:08:16)
Postovi: (1AE)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
63 = 82 - 19
Lokacija: K-K-Z

PostPostano: 2:25 pet, 16. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="blublu"]
Je li to nesto oko cega se trebam zabrinjavati? Cuo sam da Grgic zbog svaceg iskljucuje uticnice pa da ne bi bilo...
[/quote]

ma on sam je prije par dana reka: '' To sam radio zbog zagušivanja mreže jer ako netko napravi promet veći od 200 GB ili ima više od 75 000 konekcija, jasno je da se internetom ne koristi samo u fakultetske svrhe''.

ako nemas veze s DC++-om... nemas problema :lol:
blublu (napisa):

Je li to nesto oko cega se trebam zabrinjavati? Cuo sam da Grgic zbog svaceg iskljucuje uticnice pa da ne bi bilo...


ma on sam je prije par dana reka: '' To sam radio zbog zagušivanja mreže jer ako netko napravi promet veći od 200 GB ili ima više od 75 000 konekcija, jasno je da se internetom ne koristi samo u fakultetske svrhe''.

ako nemas veze s DC++-om... nemas problema Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 15:42 sub, 28. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Opet pitanje u vezi DNS-a. Jer su na Savi opet problemi. Sada dhcp uredno dodijeli meni 193.198.16.211 DNS adresu Save, ali izgleda da sada on ima problema. I opet sam spojen, ali ne mogu surfat. Opet sam dosao do novog koji radi [tt]213.191.128.8[/tt] koji je Iskonov DNS. I sad opet me muci. Zasto Iskonov radi, a ovaj gore CARNet-ov koji ste mi bili dali nece. I uopce zasto bi neki radio, a neki ne? (Ne u smislu da radi server kao server, vec da meni sa Save dopusta da ga koristin.) Sad se opet vracam na ono, gdje se može nać "lista" "radećih" DNS servera. I jel postoji neki razlog zbog cega bi npr. neki DNS server u Americi odbio poslusnost ako ja imam njegov IP. (Osim filtracije IP-ja koji se na njega spajaju)
Opet pitanje u vezi DNS-a. Jer su na Savi opet problemi. Sada dhcp uredno dodijeli meni 193.198.16.211 DNS adresu Save, ali izgleda da sada on ima problema. I opet sam spojen, ali ne mogu surfat. Opet sam dosao do novog koji radi 213.191.128.8 koji je Iskonov DNS. I sad opet me muci. Zasto Iskonov radi, a ovaj gore CARNet-ov koji ste mi bili dali nece. I uopce zasto bi neki radio, a neki ne? (Ne u smislu da radi server kao server, vec da meni sa Save dopusta da ga koristin.) Sad se opet vracam na ono, gdje se može nać "lista" "radećih" DNS servera. I jel postoji neki razlog zbog cega bi npr. neki DNS server u Americi odbio poslusnost ako ja imam njegov IP. (Osim filtracije IP-ja koji se na njega spajaju)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 20:53 sub, 28. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]Opet pitanje u vezi DNS-a. Jer su na Savi opet problemi. Sada dhcp uredno dodijeli meni 193.198.16.211 DNS adresu Save, ali izgleda da sada on ima problema. [/quote]
To nije DNS server od Save. To ti dodijeli neciji [url=http://www.pspl.com/virus_info/trojans/dnschangerchg.htm]dnschanger[/url].
Novi (napisa):
Opet pitanje u vezi DNS-a. Jer su na Savi opet problemi. Sada dhcp uredno dodijeli meni 193.198.16.211 DNS adresu Save, ali izgleda da sada on ima problema.

To nije DNS server od Save. To ti dodijeli neciji dnschanger.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 22:36 sub, 28. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako onda objasniti da mi ni pod ubuntu-om nije radilo? Ili napada i Linux sustave?
Kako onda objasniti da mi ni pod ubuntu-om nije radilo? Ili napada i Linux sustave?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan