Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

prakticni kolokvij 08/09
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tomitza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2008. (19:50:48)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 22:30 uto, 3. 3. 2009    Naslov: prakticni kolokvij 08/09 Citirajte i odgovorite

da li negdje na netu postoje proslogodisnji prakticni kolokviji... zanima me koliko je to slozeno i kad mozemo ocekivati prvi, da znam kad da se pocnem spremat :wink:
da li negdje na netu postoje proslogodisnji prakticni kolokviji... zanima me koliko je to slozeno i kad mozemo ocekivati prvi, da znam kad da se pocnem spremat Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 22:31 uto, 3. 3. 2009    Naslov: Re: prakticni kolokvij 08/09 Citirajte i odgovorite

[quote="tomitza"]da li negdje na netu postoje proslogodisnji prakticni kolokviji... zanima me koliko je to slozeno i kad mozemo ocekivati prvi, da znam kad da se pocnem spremat :wink:[/quote]

http://degiorgi.math.hr/prog2/materijali/zadaci.proc.pdf ;)
tomitza (napisa):
da li negdje na netu postoje proslogodisnji prakticni kolokviji... zanima me koliko je to slozeno i kad mozemo ocekivati prvi, da znam kad da se pocnem spremat Wink


http://degiorgi.math.hr/prog2/materijali/zadaci.proc.pdf Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Spectre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2006. (16:58:05)
Postovi: (167)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10

PostPostano: 23:05 uto, 3. 3. 2009    Naslov: Re: prakticni kolokvij 08/09 Citirajte i odgovorite

[quote="tomitza"]Zanima me koliko je to slozeno i kad mozemo ocekivati prvi, da znam kad da se pocnem spremat :wink:[/quote]

To ti je uglavnom gradivo prvog semestra, osim zadataka s matricama koji se ne zadaju na 1. praktičnom. Link ti je dan gore. Imaš sat vremena za napisati program, mora ti se komplajlirati bez greške, dati pokrenuti i naravno, izbaciti točan rezultat za bilo koji unos. Kad misliš da si gotov, pozoveš asistenta, on ti kaže što trebaš unijeti, ako izbaci točan rezultat prošao si. Ako ne, možeš slobodno dalje modificirati program. Uglavnom su ljudi gotovi za 20-40 min.

Termin prvih praktičnih se još ne zna, no biti će prije 1. kolokvija.

Sretno! :lol:
tomitza (napisa):
Zanima me koliko je to slozeno i kad mozemo ocekivati prvi, da znam kad da se pocnem spremat Wink


To ti je uglavnom gradivo prvog semestra, osim zadataka s matricama koji se ne zadaju na 1. praktičnom. Link ti je dan gore. Imaš sat vremena za napisati program, mora ti se komplajlirati bez greške, dati pokrenuti i naravno, izbaciti točan rezultat za bilo koji unos. Kad misliš da si gotov, pozoveš asistenta, on ti kaže što trebaš unijeti, ako izbaci točan rezultat prošao si. Ako ne, možeš slobodno dalje modificirati program. Uglavnom su ljudi gotovi za 20-40 min.

Termin prvih praktičnih se još ne zna, no biti će prije 1. kolokvija.

Sretno! Laughing



_________________
Cry havoc, and let loose the dogs of war!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tomitza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2008. (19:50:48)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 14:40 sri, 4. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno...
hvala puno...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 15:53 sri, 11. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam par pitanja u vezi sa nekim zadacima pa ako netko moze pomoc...

[quote]Zadatak 10:
Kazemo da su prirodni brojevi a i b prijateljski ako je zbroj svih djelitelja broja a jednak broju b, a zbroj svih djelitelja broja b
jednak broju a. Napisite program koji ucitava dva prirodna broja m i n, m < n, i ispisuje sve parove prijateljskih brojeva (a, b)
takvih da je m ≤ a, b ≤ n. Na primjer, ako je m = 100 i n = 300, onda vas program treba ispisati a = 220, b = 284 jer su to
jedini prijateljski brojevi izmedu 100 i 300.[/quote]
ovjde vise napomena nego pitanje... da se ispravi, ja sam ipak rjesio kako pise pa nije radilo...

trebalo bi bit: zbroj svih djelitelja broja a, bez a, jednak broju b, a zbroj svih djelitelja broja b, bez b, jednak broju a
(to je dosta ocito da inace ne radi... al nekad osoba ne razmislja, onda ne kuzi di je fulala...)

i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220

[quote]Zadatak 11:
Napisite program koji ucitava dva prirodni broj n, n < 10 koji predstavlja duljinu niza, te niz prirodnih brojeva a1, a2, . . . , an,
Svi elementi niza ce biti manji ili jednaki 100 (ne treba provjeravati). Program treba ispisati sve brojeve koji se mogu prikazati
kao suma tri clana niza sa razlicitim indexima. Svaki od brojeva treba biti ispisan tocno jednom; brojevi trebaju biti ispisani
uzlazno po velicini! Na primjer, ako je n = 5, a ucitani niz brojeva je (3, 1, 10, 2, 1), onda vas program treba ispisati brojeve
4, 5, 6, 12, 13, 14, 15.[/quote]
dal se tu smije koristit pomocni niz, ako ne, kako onda rjesit

[quote]Zadatak 23:
Napisati program koji ce ucitati ulazni double broj, a zatim ispisati onaj broj koji bi nastao zamjenom cijelog i decimalnog
dijela. Primjerice, ukoliko je ulazni broj bio 75.125, program ce ispisati broj 125.75. Napomena: Mozete pretpostaviti da ulazni
broj nije veci od 9999 i da nema vise od 4 decimale.[/quote]
ovo isto nemam nekih ideja kako rjesit, kad bi znao tocno kolko je decimala upisano, mislim da ne bi bilo problema... bo, ili se mozda ocekuje da na kraju nece bit nekoliko 0, u smislu nesto.1001 moze npr, al nesto.1200 ne nego bi pisalo nesto.12

[quote]Zadatak 26:
Napisite program koji ucitava dva cijela broja n1 i n2 (n1 ≤ 10, n2 ≤ 10), a zatim ucitava n1 binarnih znamenki prvog broja i n2
binarnih znamenki drugog broja. Znamenke se unose pocevsi od krajnje lijeve. Program treba ispisati binarni broj koji nastaje
zbrajanjem navedenih brojeva. Uputa: Koristiti pomoni niz i varijablu za prijenos prilikom zbrajanja pojedinih znamenki.[/quote]
neznam niti dal sam skuzio zadatak dakle, ja ucitam n1:
-2 gotov sam, jer sta to znaci ucitat njegovih -2-ije znamenke
pa recimo da ucitam 5(zanemarim n2 sad)
sad ovaj dio "[i]ucitava[/i] 5 binarnih znamenki prvog broja" prvi broj je valjda 5, a to bi bilo 00101, sta tu ima za ucitat, i cemu dodatan niz
uglavnom valjda sam ja dosta toga krivo shvatio....

[quote]Zadatak 28, Zadatak 32:
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu[/quote]zaista se ucitava niz cijelih brojeva?

[quote]Zadatak 37:
Napisati program koji ce unositi realne brojeve jednostruke preciznosti (float) sve dok se ne unese broj manji od nule ili broj
veci od 1000. Svaki uneseni broj treba zaokruziti na drugu decimalu i pridodati ga u sumu. Program treba ispisati konacnu
sumu.[/quote]kako to zaokruzit?

[quote]Zadatak 41(46), Zadatak 42 [/quote] ako neko zna...

mislim da je to sve...
imam par pitanja u vezi sa nekim zadacima pa ako netko moze pomoc...

Citat:
Zadatak 10:
Kazemo da su prirodni brojevi a i b prijateljski ako je zbroj svih djelitelja broja a jednak broju b, a zbroj svih djelitelja broja b
jednak broju a. Napisite program koji ucitava dva prirodna broja m i n, m < n, i ispisuje sve parove prijateljskih brojeva (a, b)
takvih da je m ≤ a, b ≤ n. Na primjer, ako je m = 100 i n = 300, onda vas program treba ispisati a = 220, b = 284 jer su to
jedini prijateljski brojevi izmedu 100 i 300.

ovjde vise napomena nego pitanje... da se ispravi, ja sam ipak rjesio kako pise pa nije radilo...

trebalo bi bit: zbroj svih djelitelja broja a, bez a, jednak broju b, a zbroj svih djelitelja broja b, bez b, jednak broju a
(to je dosta ocito da inace ne radi... al nekad osoba ne razmislja, onda ne kuzi di je fulala...)

i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220

Citat:
Zadatak 11:
Napisite program koji ucitava dva prirodni broj n, n < 10 koji predstavlja duljinu niza, te niz prirodnih brojeva a1, a2, . . . , an,
Svi elementi niza ce biti manji ili jednaki 100 (ne treba provjeravati). Program treba ispisati sve brojeve koji se mogu prikazati
kao suma tri clana niza sa razlicitim indexima. Svaki od brojeva treba biti ispisan tocno jednom; brojevi trebaju biti ispisani
uzlazno po velicini! Na primjer, ako je n = 5, a ucitani niz brojeva je (3, 1, 10, 2, 1), onda vas program treba ispisati brojeve
4, 5, 6, 12, 13, 14, 15.

dal se tu smije koristit pomocni niz, ako ne, kako onda rjesit

Citat:
Zadatak 23:
Napisati program koji ce ucitati ulazni double broj, a zatim ispisati onaj broj koji bi nastao zamjenom cijelog i decimalnog
dijela. Primjerice, ukoliko je ulazni broj bio 75.125, program ce ispisati broj 125.75. Napomena: Mozete pretpostaviti da ulazni
broj nije veci od 9999 i da nema vise od 4 decimale.

ovo isto nemam nekih ideja kako rjesit, kad bi znao tocno kolko je decimala upisano, mislim da ne bi bilo problema... bo, ili se mozda ocekuje da na kraju nece bit nekoliko 0, u smislu nesto.1001 moze npr, al nesto.1200 ne nego bi pisalo nesto.12

Citat:
Zadatak 26:
Napisite program koji ucitava dva cijela broja n1 i n2 (n1 ≤ 10, n2 ≤ 10), a zatim ucitava n1 binarnih znamenki prvog broja i n2
binarnih znamenki drugog broja. Znamenke se unose pocevsi od krajnje lijeve. Program treba ispisati binarni broj koji nastaje
zbrajanjem navedenih brojeva. Uputa: Koristiti pomoni niz i varijablu za prijenos prilikom zbrajanja pojedinih znamenki.

neznam niti dal sam skuzio zadatak dakle, ja ucitam n1:
-2 gotov sam, jer sta to znaci ucitat njegovih -2-ije znamenke
pa recimo da ucitam 5(zanemarim n2 sad)
sad ovaj dio "ucitava 5 binarnih znamenki prvog broja" prvi broj je valjda 5, a to bi bilo 00101, sta tu ima za ucitat, i cemu dodatan niz
uglavnom valjda sam ja dosta toga krivo shvatio....

Citat:
Zadatak 28, Zadatak 32:
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?

Citat:
Zadatak 37:
Napisati program koji ce unositi realne brojeve jednostruke preciznosti (float) sve dok se ne unese broj manji od nule ili broj
veci od 1000. Svaki uneseni broj treba zaokruziti na drugu decimalu i pridodati ga u sumu. Program treba ispisati konacnu
sumu.
kako to zaokruzit?

Citat:
Zadatak 41(46), Zadatak 42
ako neko zna...

mislim da je to sve...



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:41 sri, 11. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak 10:

[quote="Gino"]trebalo bi bit: zbroj svih djelitelja broja a, bez a, jednak broju b, a zbroj svih djelitelja broja b, bez b, jednak broju a
(to je dosta ocito da inace ne radi... al nekad osoba ne razmislja, onda ne kuzi di je fulala...)[/quote]

I zato je korisno da osobi ostavimo za razmisljanje. :D Evo, sredih. ;)

[quote="Gino"]i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220[/quote]

Pa, kad se trazi da se ispise "sve nesto", misli se "svakog jednom". :)

Zadatak 11:

[quote="Gino"]dal se tu smije koristit pomocni niz, ako ne, kako onda rjesit[/quote]

Smije se, ali bez uvodjenja novih ogranicenja na rjesenje. :) A kako rijesiti... tri [tt]for()[/tt]-petlje jedna u drugoj, svaki index krene iza prethodnog (osim prvog koji, ocito, krene od nule). 8)

Zadatak 23:

[quote="Gino"]ovo isto nemam nekih ideja kako rjesit, kad bi znao tocno kolko je decimala upisano, mislim da ne bi bilo problema... bo, ili se mozda ocekuje da na kraju nece bit nekoliko 0, u smislu nesto.1001 moze npr, al nesto.1200 ne nego bi pisalo nesto.12[/quote]

U cemu je problem pomnoziti s 10000 i onda dijeliti s 10 dok god ide? :-k Usput, u ovom zadatku ima sitna numericka zackuljica na koju su nastavnici upozoravali na predavanjima, a odnosi se na to da nece bilo koji primjeri funkcionirati kako ste zamislili. :)

Tko zna stringove, naravno, smije i tako. 8)

Zadatak 26:
[quote="Gino"]sad ovaj dio "[i]ucitava[/i] 5 binarnih znamenki prvog broja" prvi broj je valjda 5, a to bi bilo 00101, sta tu ima za ucitat, i cemu dodatan niz
uglavnom valjda sam ja dosta toga krivo shvatio....[/quote]

Jesi. :) Ucitas [tt]n1=5[/tt] i onda ucitas 5 binarnih znamenaka, te njih sklopis u jedan broj i to je ono sto zovemo "prvi broj". :)

Zadatak 28, Zadatak 32:
[quote="Gino"]da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?[/quote]

Zasto je to cudno? :grebgreb:

Zadatak 37:
[quote="Gino"]Napisati program koji ce unositi realne brojeve jednostruke preciznosti (float) sve dok se ne unese broj manji od nule ili broj
veci od 1000. Svaki uneseni broj treba zaokruziti na drugu decimalu i pridodati ga u sumu. Program treba ispisati konacnu
sumu.
kako to zaokruzit?[/quote]

Pomnozis sa 100, zaokruzis kako se inace zaokruzuje i onda natrag podijelis sa 100. 8)

[quote="Gino"]Zadatak 41(46), Zadatak 42
ako neko zna...[/quote]

Igranje s [tt]for()[/tt]-petljama; ako znas matrice, smijes si pomoci. 8) Ponesto od toga (mislim 42) sam rijesio na Forumu prosle godine. :)
Zadatak 10:

Gino (napisa):
trebalo bi bit: zbroj svih djelitelja broja a, bez a, jednak broju b, a zbroj svih djelitelja broja b, bez b, jednak broju a
(to je dosta ocito da inace ne radi... al nekad osoba ne razmislja, onda ne kuzi di je fulala...)


I zato je korisno da osobi ostavimo za razmisljanje. Very Happy Evo, sredih. Wink

Gino (napisa):
i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220


Pa, kad se trazi da se ispise "sve nesto", misli se "svakog jednom". Smile

Zadatak 11:

Gino (napisa):
dal se tu smije koristit pomocni niz, ako ne, kako onda rjesit


Smije se, ali bez uvodjenja novih ogranicenja na rjesenje. Smile A kako rijesiti... tri for()-petlje jedna u drugoj, svaki index krene iza prethodnog (osim prvog koji, ocito, krene od nule). Cool

Zadatak 23:

Gino (napisa):
ovo isto nemam nekih ideja kako rjesit, kad bi znao tocno kolko je decimala upisano, mislim da ne bi bilo problema... bo, ili se mozda ocekuje da na kraju nece bit nekoliko 0, u smislu nesto.1001 moze npr, al nesto.1200 ne nego bi pisalo nesto.12


U cemu je problem pomnoziti s 10000 i onda dijeliti s 10 dok god ide? Think Usput, u ovom zadatku ima sitna numericka zackuljica na koju su nastavnici upozoravali na predavanjima, a odnosi se na to da nece bilo koji primjeri funkcionirati kako ste zamislili. Smile

Tko zna stringove, naravno, smije i tako. Cool

Zadatak 26:
Gino (napisa):
sad ovaj dio "ucitava 5 binarnih znamenki prvog broja" prvi broj je valjda 5, a to bi bilo 00101, sta tu ima za ucitat, i cemu dodatan niz
uglavnom valjda sam ja dosta toga krivo shvatio....


Jesi. Smile Ucitas n1=5 i onda ucitas 5 binarnih znamenaka, te njih sklopis u jedan broj i to je ono sto zovemo "prvi broj". Smile

Zadatak 28, Zadatak 32:
Gino (napisa):
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?


Zasto je to cudno? Kotacici rade 100 na sat

Zadatak 37:
Gino (napisa):
Napisati program koji ce unositi realne brojeve jednostruke preciznosti (float) sve dok se ne unese broj manji od nule ili broj
veci od 1000. Svaki uneseni broj treba zaokruziti na drugu decimalu i pridodati ga u sumu. Program treba ispisati konacnu
sumu.
kako to zaokruzit?


Pomnozis sa 100, zaokruzis kako se inace zaokruzuje i onda natrag podijelis sa 100. Cool

Gino (napisa):
Zadatak 41(46), Zadatak 42
ako neko zna...


Igranje s for()-petljama; ako znas matrice, smijes si pomoci. Cool Ponesto od toga (mislim 42) sam rijesio na Forumu prosle godine. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:51 sri, 11. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gino"]imam par pitanja u vezi sa nekim zadacima pa ako netko moze pomoc...[/quote]

Probati ću ja dati par svojih (ne nužno dobrih) ideja. :)

[quote="Gino"][quote]Zadatak 11:
Napisite program koji ucitava dva prirodni broj n, n < 10 koji predstavlja duljinu niza, te niz prirodnih brojeva a1, a2, . . . , an,
Svi elementi niza ce biti manji ili jednaki 100 (ne treba provjeravati). Program treba ispisati sve brojeve koji se mogu prikazati
kao suma tri clana niza sa razlicitim indexima. Svaki od brojeva treba biti ispisan tocno jednom; brojevi trebaju biti ispisani
uzlazno po velicini! Na primjer, ako je n = 5, a ucitani niz brojeva je (3, 1, 10, 2, 1), onda vas program treba ispisati brojeve
4, 5, 6, 12, 13, 14, 15.[/quote]
dal se tu smije koristit pomocni niz, ako ne, kako onda rjesit[/quote]

Ne piše da ne smiješ korisiti pomoćni niz, ali može se bez njega. Sortiraš dobiveni niz uzlazno. Te zatim pogledaš sve moguće sume (nakon sortiranja) ai + aj + ak, gdje je i<j<k svi iz {1,...,n}. Gledaš ih naravno "logičnim" redom, dakle prvo a1+a2+a3, pa a1+a2+a4, itd. sve do a(n-2)+a(n-1)+an. Sumu ispišeš ako je različita od prethodno ispisanog broja (sigurno će biti veća ili jednaka, jer je niz a sortiran uzlano), to bi trebalo biti to :).

[quote="Gino"][quote]Zadatak 23:
Napisati program koji ce ucitati ulazni double broj, a zatim ispisati onaj broj koji bi nastao zamjenom cijelog i decimalnog
dijela. Primjerice, ukoliko je ulazni broj bio 75.125, program ce ispisati broj 125.75. Napomena: Mozete pretpostaviti da ulazni
broj nije veci od 9999 i da nema vise od 4 decimale.[/quote]
ovo isto nemam nekih ideja kako rjesit, kad bi znao tocno kolko je decimala upisano, mislim da ne bi bilo problema... bo, ili se mozda ocekuje da na kraju nece bit nekoliko 0, u smislu nesto.1001 moze npr, al nesto.1200 ne nego bi pisalo nesto.12[/quote]

Unešeni broj pomnožiš s 10000 i pretvoriš ga u int (stat će zbog uvjeta zadatka), odstraniš mu sve 0 s kraja i pamtiš koliko si ih odstranio (odstraniš ih maksimalno 4). Dobiješ broj n. Ukoliko si odstranio 4 nule ispišeš
[code:1]printf("0.%d\n", n);[/code:1]
Ukoliko si odstranio manje od 4 nule ispišeš
[code:1]printf("%d.%d\n", n%k, n/k);[/code:1]
gdje je k=10 na (4 - koliko si nula odstranio)


[quote="Gino"][quote]Zadatak 26:
Napisite program koji ucitava dva cijela broja n1 i n2 (n1 ≤ 10, n2 ≤ 10), a zatim ucitava n1 binarnih znamenki prvog broja i n2
binarnih znamenki drugog broja. Znamenke se unose pocevsi od krajnje lijeve. Program treba ispisati binarni broj koji nastaje
zbrajanjem navedenih brojeva. Uputa: Koristiti pomoni niz i varijablu za prijenos prilikom zbrajanja pojedinih znamenki.[/quote]
neznam niti dal sam skuzio zadatak dakle, ja ucitam n1:
-2 gotov sam, jer sta to znaci ucitat njegovih -2-ije znamenke
pa recimo da ucitam 5(zanemarim n2 sad)
sad ovaj dio "[i]ucitava[/i] 5 binarnih znamenki prvog broja" prvi broj je valjda 5, a to bi bilo 00101, sta tu ima za ucitat, i cemu dodatan niz
uglavnom valjda sam ja dosta toga krivo shvatio....[/quote]

Nemoj toliko cjepidlačit. :P :D
Dakle, n1 i n2 su ti prirodni brojevi (ako nisu, nema smisla), od kojih ti n1 govori koliko znamenaka u binarnom prikazu ima prvi (neki) broj, a n2 koliko drugi. Ti zatim moraš zbrojiti prvi i drugi broj (ne misli se na n1 i n2), nego na neka dva broja od kojih prvi ima n1 znamenki u bazi 2, a drugi n2. Te ispisati rezultat isto u bazi 2.

[quote="Gino"][quote]Zadatak 28, Zadatak 32:
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu[/quote]zaista se ucitava niz cijelih brojeva?[/quote]

Mislim da se učitava niz prirodnih brojeva.

[quote="Gino"][quote]Zadatak 37:
Napisati program koji ce unositi realne brojeve jednostruke preciznosti (float) sve dok se ne unese broj manji od nule ili broj
veci od 1000. Svaki uneseni broj treba zaokruziti na drugu decimalu i pridodati ga u sumu. Program treba ispisati konacnu
sumu.[/quote]kako to zaokruzit?[/quote]

Pomnoži svaki unešeni broj sa 100, zatim mu dodaj 0.5 (da zaokruživanje bude točno) i pretvori u int, sumiraj to (u int) i na kraju ispiši (float)suma/100

[quote="Gino"][quote]Zadatak 41(46), Zadatak 42 [/quote] ako neko zna...[/quote]
41. i 46., su isti, ono što su u 41. razmaci, to su u 46. točkice :)

Moja ideja za 41. (mislim i nadam se da postoji i bolja). Uvedemo koordinatni sustav tako da je ishodište u centru najvećeg pravokutnika, tj. onog m x n i da sve točke (u kojima će biti ili * ili razmak) imaju cjelobrojne koordinate. Sad primijetimo da je sve lijepo simetrično, te ako znamo popuniti gornji lijevi kvadrant onda znamo i preostala 3.

Sada, uvedimo koordinatni sustav na ispisu, dakle, gornji lijevi kut (prvo mjesto) je (1, 1), drugo mjesto u prvom redu je (1,2) itd. Sada primijetimo da u "prvom kvadrantu" vrijedi pravilo, ako su obe koordinate neparne na to mjesto ide *, ako su obje parne na to mjesto ide razmak, ako je prva koordinata neparna, a druga parna te ako je prva veća od druge onda na to mjesto dolazi razmak itd...
Naravno, potrebno je još obratiti posebnu pažnju na parnost brojeva m i n.

Ne mogu bolje objasniti, ali evo mog koda (za koji mislim da radi :D), nadam se da će pomoći :)

[code:1]
#include<stdio.h>

void ispis(int x, int y)
{
if(x%2)
{
if(y%2) printf("*");
else if(x>y) printf(" ");
else printf("*");
}
else
{
if(!(y%2)) printf(" ");
else if(x>y) printf("*");
else printf(" ");
}
}

int main(void)
{
int m, n, i, j, k, l;
scanf("%d%d", &m, &n);
for(i=1; i<=m/2; ++i)
{
for(j=1; j<=n/2; ++j) ispis(i,j);
if(n%2)
{
l=n/2+1;
if(i>l)
{
if(l%2) printf("*");
else printf(" ");
}
else ispis(i,l);
}
for(j=n/2; j>=1; --j) ispis(i,j);
printf("\n");
}
if(m%2)
{
k=m/2+1;
for(j=1; j<=n/2; ++j) ispis(k,j);
if(n%2)
{
l=n/2+1;
if(k>l)
{
if(l%2) printf("*");
else printf(" ");
}
else ispis(k,l);
}
for(j=n/2; j>=1; --j) ispis(k,j);
printf("\n");
}
for(i=m/2; i>=1; --i)
{
for(j=1; j<=n/2; ++j) ispis(i,j);
if(n%2)
{
l=n/2+1;
if(i>l)
{
if(l%2) printf("*");
else printf(" ");
}
else ispis(i,l);
}
for(j=n/2; j>=1; --j) ispis(i,j);
printf("\n");
}
system("PAUSE");
return 0;
}
[/code:1]

Za zadatak 42. jednostavno uočimo pravilan uzorak u svakom od redaka i ispisujemo ga sve dok u tom retku ne popunimo točno n mjesta, nisam se bavio ovime, ali ako treba, lako se prebroji koliko ima zvijezdica, te kad ispišemo zadnju možemo prestati s izvođenjem programa (da ne dobijemo višak redova ili bespotrebnih razmaka).
Evo mog koda

[code:1]
#include<stdio.h>
int main(void)
{
int m, n, i, j, koliko, duljina;
scanf("%d%d", &m, &n);
duljina=4*m-6;
for(i=1; i<=m; ++i)
{
koliko=0;
for(j=1; j<=2*(i-1); ++j) {printf(" "); koliko++; if(koliko==n) break;}
while(koliko<n)
{
printf("*"); koliko++;
if(koliko<n) {printf("*"); koliko++;}
if(i==1 || i==m) for(j=1; j<=duljina; ++j) {if(koliko==n) break; printf(" "); koliko++;}
else
{
for(j=1; j<=4*m-4*i-2; ++j) {if(koliko==n) break; printf(" "); koliko++;}
if(koliko<n) {printf("*"); koliko++;}
if(koliko<n) {printf("*"); koliko++;}
for(j=1; j<=4*i-6; ++j) {if(koliko==n) break; printf(" "); koliko++;}
}
}
printf("\n");
}
system("PAUSE");
return 0;
}
[/code:1]

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

Ako sam napisao nešto što je vsego već napisao, ispričavam se, pisali smo istovremeno :)
Gino (napisa):
imam par pitanja u vezi sa nekim zadacima pa ako netko moze pomoc...


Probati ću ja dati par svojih (ne nužno dobrih) ideja. Smile

Gino (napisa):
Citat:
Zadatak 11:
Napisite program koji ucitava dva prirodni broj n, n < 10 koji predstavlja duljinu niza, te niz prirodnih brojeva a1, a2, . . . , an,
Svi elementi niza ce biti manji ili jednaki 100 (ne treba provjeravati). Program treba ispisati sve brojeve koji se mogu prikazati
kao suma tri clana niza sa razlicitim indexima. Svaki od brojeva treba biti ispisan tocno jednom; brojevi trebaju biti ispisani
uzlazno po velicini! Na primjer, ako je n = 5, a ucitani niz brojeva je (3, 1, 10, 2, 1), onda vas program treba ispisati brojeve
4, 5, 6, 12, 13, 14, 15.

dal se tu smije koristit pomocni niz, ako ne, kako onda rjesit


Ne piše da ne smiješ korisiti pomoćni niz, ali može se bez njega. Sortiraš dobiveni niz uzlazno. Te zatim pogledaš sve moguće sume (nakon sortiranja) ai + aj + ak, gdje je i<j<k svi iz {1,...,n}. Gledaš ih naravno "logičnim" redom, dakle prvo a1+a2+a3, pa a1+a2+a4, itd. sve do a(n-2)+a(n-1)+an. Sumu ispišeš ako je različita od prethodno ispisanog broja (sigurno će biti veća ili jednaka, jer je niz a sortiran uzlano), to bi trebalo biti to Smile.

Gino (napisa):
Citat:
Zadatak 23:
Napisati program koji ce ucitati ulazni double broj, a zatim ispisati onaj broj koji bi nastao zamjenom cijelog i decimalnog
dijela. Primjerice, ukoliko je ulazni broj bio 75.125, program ce ispisati broj 125.75. Napomena: Mozete pretpostaviti da ulazni
broj nije veci od 9999 i da nema vise od 4 decimale.

ovo isto nemam nekih ideja kako rjesit, kad bi znao tocno kolko je decimala upisano, mislim da ne bi bilo problema... bo, ili se mozda ocekuje da na kraju nece bit nekoliko 0, u smislu nesto.1001 moze npr, al nesto.1200 ne nego bi pisalo nesto.12


Unešeni broj pomnožiš s 10000 i pretvoriš ga u int (stat će zbog uvjeta zadatka), odstraniš mu sve 0 s kraja i pamtiš koliko si ih odstranio (odstraniš ih maksimalno 4). Dobiješ broj n. Ukoliko si odstranio 4 nule ispišeš
Kod:
printf("0.%d\n", n);

Ukoliko si odstranio manje od 4 nule ispišeš
Kod:
printf("%d.%d\n", n%k, n/k);

gdje je k=10 na (4 - koliko si nula odstranio)


Gino (napisa):
Citat:
Zadatak 26:
Napisite program koji ucitava dva cijela broja n1 i n2 (n1 ≤ 10, n2 ≤ 10), a zatim ucitava n1 binarnih znamenki prvog broja i n2
binarnih znamenki drugog broja. Znamenke se unose pocevsi od krajnje lijeve. Program treba ispisati binarni broj koji nastaje
zbrajanjem navedenih brojeva. Uputa: Koristiti pomoni niz i varijablu za prijenos prilikom zbrajanja pojedinih znamenki.

neznam niti dal sam skuzio zadatak dakle, ja ucitam n1:
-2 gotov sam, jer sta to znaci ucitat njegovih -2-ije znamenke
pa recimo da ucitam 5(zanemarim n2 sad)
sad ovaj dio "ucitava 5 binarnih znamenki prvog broja" prvi broj je valjda 5, a to bi bilo 00101, sta tu ima za ucitat, i cemu dodatan niz
uglavnom valjda sam ja dosta toga krivo shvatio....


Nemoj toliko cjepidlačit. Razz Very Happy
Dakle, n1 i n2 su ti prirodni brojevi (ako nisu, nema smisla), od kojih ti n1 govori koliko znamenaka u binarnom prikazu ima prvi (neki) broj, a n2 koliko drugi. Ti zatim moraš zbrojiti prvi i drugi broj (ne misli se na n1 i n2), nego na neka dva broja od kojih prvi ima n1 znamenki u bazi 2, a drugi n2. Te ispisati rezultat isto u bazi 2.

Gino (napisa):
Citat:
Zadatak 28, Zadatak 32:
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?


Mislim da se učitava niz prirodnih brojeva.

Gino (napisa):
Citat:
Zadatak 37:
Napisati program koji ce unositi realne brojeve jednostruke preciznosti (float) sve dok se ne unese broj manji od nule ili broj
veci od 1000. Svaki uneseni broj treba zaokruziti na drugu decimalu i pridodati ga u sumu. Program treba ispisati konacnu
sumu.
kako to zaokruzit?


Pomnoži svaki unešeni broj sa 100, zatim mu dodaj 0.5 (da zaokruživanje bude točno) i pretvori u int, sumiraj to (u int) i na kraju ispiši (float)suma/100

Gino (napisa):
Citat:
Zadatak 41(46), Zadatak 42
ako neko zna...

41. i 46., su isti, ono što su u 41. razmaci, to su u 46. točkice Smile

Moja ideja za 41. (mislim i nadam se da postoji i bolja). Uvedemo koordinatni sustav tako da je ishodište u centru najvećeg pravokutnika, tj. onog m x n i da sve točke (u kojima će biti ili * ili razmak) imaju cjelobrojne koordinate. Sad primijetimo da je sve lijepo simetrično, te ako znamo popuniti gornji lijevi kvadrant onda znamo i preostala 3.

Sada, uvedimo koordinatni sustav na ispisu, dakle, gornji lijevi kut (prvo mjesto) je (1, 1), drugo mjesto u prvom redu je (1,2) itd. Sada primijetimo da u "prvom kvadrantu" vrijedi pravilo, ako su obe koordinate neparne na to mjesto ide *, ako su obje parne na to mjesto ide razmak, ako je prva koordinata neparna, a druga parna te ako je prva veća od druge onda na to mjesto dolazi razmak itd...
Naravno, potrebno je još obratiti posebnu pažnju na parnost brojeva m i n.

Ne mogu bolje objasniti, ali evo mog koda (za koji mislim da radi Very Happy), nadam se da će pomoći Smile

Kod:

#include<stdio.h>

void ispis(int x, int y)
     {
     if(x%2)
            {
            if(y%2) printf("*");
            else if(x>y) printf(" ");
            else printf("*");     
            }
     else
         {
         if(!(y%2)) printf(" ");
         else if(x>y) printf("*");
         else printf(" ");   
         }
     }

int main(void)
{
int m, n, i, j, k, l;
scanf("%d%d", &m, &n);
for(i=1; i<=m/2; ++i)
         {
         for(j=1; j<=n/2; ++j) ispis(i,j);
         if(n%2)
                {
                l=n/2+1;
                if(i>l)
                       {
                       if(l%2) printf("*");
                       else printf(" ");       
                       }
                else ispis(i,l);
                }
         for(j=n/2; j>=1; --j) ispis(i,j);
         printf("\n");
         }
if(m%2)
       {
       k=m/2+1;
       for(j=1; j<=n/2; ++j) ispis(k,j);
       if(n%2)
              {
              l=n/2+1;
              if(k>l)
                     {
                     if(l%2) printf("*");
                     else printf(" ");       
                     }
              else ispis(k,l);
              }
       for(j=n/2; j>=1; --j) ispis(k,j);
       printf("\n");               
       }
for(i=m/2; i>=1; --i)
         {
         for(j=1; j<=n/2; ++j) ispis(i,j);
         if(n%2)
                {
                l=n/2+1;
                if(i>l)
                       {
                       if(l%2) printf("*");
                       else printf(" ");       
                       }
                else ispis(i,l);
                }
         for(j=n/2; j>=1; --j) ispis(i,j);
         printf("\n");
         }
system("PAUSE");
return 0;
}


Za zadatak 42. jednostavno uočimo pravilan uzorak u svakom od redaka i ispisujemo ga sve dok u tom retku ne popunimo točno n mjesta, nisam se bavio ovime, ali ako treba, lako se prebroji koliko ima zvijezdica, te kad ispišemo zadnju možemo prestati s izvođenjem programa (da ne dobijemo višak redova ili bespotrebnih razmaka).
Evo mog koda

Kod:

#include<stdio.h>
int main(void)
{
int m, n, i, j, koliko, duljina;
scanf("%d%d", &m, &n);
duljina=4*m-6;
for(i=1; i<=m; ++i)
         {
         koliko=0;
         for(j=1; j<=2*(i-1); ++j) {printf(" "); koliko++; if(koliko==n) break;}
         while(koliko<n)
                        {
                        printf("*"); koliko++;
                        if(koliko<n) {printf("*"); koliko++;}
                        if(i==1 || i==m) for(j=1; j<=duljina; ++j) {if(koliko==n) break; printf(" "); koliko++;}
                        else
                            {
                            for(j=1; j<=4*m-4*i-2; ++j) {if(koliko==n) break; printf(" "); koliko++;}
                            if(koliko<n) {printf("*"); koliko++;}
                            if(koliko<n) {printf("*"); koliko++;}
                            for(j=1; j<=4*i-6; ++j) {if(koliko==n) break; printf(" "); koliko++;} 
                            }
                        }
         printf("\n");     
         }
system("PAUSE");
return 0;
}


Added after 1 minutes:

Ako sam napisao nešto što je vsego već napisao, ispričavam se, pisali smo istovremeno Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 17:35 sri, 11. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Zadatak 28, Zadatak 32:
[quote="Gino"]da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?[/quote]

Zasto je to cudno?[/quote]
5-->101
+5:
0101
1010 +1=
1011=-5, -5 ima 3 jedinice u binarnom zapisu

+5:
00101
11010+1
11011=-5, -5 ima 4 jedinice u binarnom zapisu

...
kolko jedica ima -5 u binarnom zapisu?

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

[quote="vsego"]
[quote="Gino"]i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220[/quote]

Pa, kad se trazi da se ispise "sve nesto", misli se "svakog jednom". :)
[/quote]
pa da al tamo pise da treba ispisat a = 220, b = 284
al (220,284) je jedno a drugo je (284,220)
vsego (napisa):

Zadatak 28, Zadatak 32:
Gino (napisa):
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?


Zasto je to cudno?

5→101
+5:
0101
1010 +1=
1011=-5, -5 ima 3 jedinice u binarnom zapisu

+5:
00101
11010+1
11011=-5, -5 ima 4 jedinice u binarnom zapisu

...
kolko jedica ima -5 u binarnom zapisu?

Added after 3 minutes:

vsego (napisa):

Gino (napisa):
i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220


Pa, kad se trazi da se ispise "sve nesto", misli se "svakog jednom". Smile

pa da al tamo pise da treba ispisat a = 220, b = 284
al (220,284) je jedno a drugo je (284,220)



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:11 sri, 11. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gino"][quote="vsego"]Zadatak 28, Zadatak 32:
[quote="Gino"]da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?[/quote]
Zasto je to cudno?[/quote]
5-->101
+5:
0101
1010 +1=
1011=-5, -5 ima 3 jedinice u binarnom zapisu
+5:
00101
11010+1
11011=-5, -5 ima 4 jedinice u binarnom zapisu
...
kolko jedica ima -5 u binarnom zapisu?[/quote]

Koliko jedinica ima -17 u dekadskom zapisu? :-k Razlikuj "binarni zapis" (binarno, -5 zapisujemo kao -101) i "prikaz u racunalu" (gdje je -5 prikazan kao 111...1011). :)

[quote="Gino"][quote="vsego"][quote="Gino"]i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220[/quote]
Pa, kad se trazi da se ispise "sve nesto", misli se "svakog jednom". :)[/quote]
pa da al tamo pise da treba ispisat a = 220, b = 284
al (220,284) je jedno a drugo je (284,220)[/quote]

Pise "parovi", a ne "uredjeni parovi". :)

Umjesto lingvistickih igrica, evo ti bolja mozgalica: rijesi zadatak s prijateljskim brojevima tako da slozenost bude strogo manja od kvadratne. :D
Gino (napisa):
vsego (napisa):
Zadatak 28, Zadatak 32:
Gino (napisa):
da sad ne ispisujem u oba se trazi da se ucita cijeli broj n, te niz od n cijelih brojeva, s kojim se nesto radi na temelju broja jedinica u binarnom sustavu
zaista se ucitava niz cijelih brojeva?

Zasto je to cudno?

5→101
+5:
0101
1010 +1=
1011=-5, -5 ima 3 jedinice u binarnom zapisu
+5:
00101
11010+1
11011=-5, -5 ima 4 jedinice u binarnom zapisu
...
kolko jedica ima -5 u binarnom zapisu?


Koliko jedinica ima -17 u dekadskom zapisu? Think Razlikuj "binarni zapis" (binarno, -5 zapisujemo kao -101) i "prikaz u racunalu" (gdje je -5 prikazan kao 111...1011). Smile

Gino (napisa):
vsego (napisa):
Gino (napisa):
i s obzirom da "ispisuje sve parove", dal je krivo ako ispise
a = 220, b = 284
a = 284, b = 220

Pa, kad se trazi da se ispise "sve nesto", misli se "svakog jednom". Smile

pa da al tamo pise da treba ispisat a = 220, b = 284
al (220,284) je jedno a drugo je (284,220)


Pise "parovi", a ne "uredjeni parovi". Smile

Umjesto lingvistickih igrica, evo ti bolja mozgalica: rijesi zadatak s prijateljskim brojevima tako da slozenost bude strogo manja od kvadratne. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 21:41 sri, 11. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="JANKRI"]41. i 46., su isti, ono što su u 41. razmaci, to su u 46. točkice :)[/quote]
da zato i stoji u zagradi, nisam htio izostavit da mi neko ne kaze da ga rjesim kao 46. misleci da ga znam jer ga nisam naveo :)

i rjesenje mi se cini dosta dugo... al hvala

[quote="vsego"]Razlikuj "binarni zapis" (binarno, -5 zapisujemo kao -101) i "prikaz u racunalu" (gdje je -5 prikazan kao 111...1011). :)[/quote]
tako dakle...

[quote="vsego"]Pise "parovi", a ne "uredjeni parovi". :)[/quote]
aaaaaha

[quote="vsego"]rijesi zadatak s prijateljskim brojevima tako da slozenost bude strogo manja od kvadratne.[/quote]
rjeseno(valjda)

takoder, hvala
JANKRI (napisa):
41. i 46., su isti, ono što su u 41. razmaci, to su u 46. točkice Smile

da zato i stoji u zagradi, nisam htio izostavit da mi neko ne kaze da ga rjesim kao 46. misleci da ga znam jer ga nisam naveo Smile

i rjesenje mi se cini dosta dugo... al hvala

vsego (napisa):
Razlikuj "binarni zapis" (binarno, -5 zapisujemo kao -101) i "prikaz u racunalu" (gdje je -5 prikazan kao 111...1011). Smile

tako dakle...

vsego (napisa):
Pise "parovi", a ne "uredjeni parovi". Smile

aaaaaha

vsego (napisa):
rijesi zadatak s prijateljskim brojevima tako da slozenost bude strogo manja od kvadratne.

rjeseno(valjda)

takoder, hvala



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
samanta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 01. 2008. (15:07:57)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:29 čet, 12. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel se moze ovako rjesiti 32. zadatak?

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

Vidin da nije bas razumljivo,nadan se da ce ovo bit bolje
int bin(int n)
{
int br1=0,br0=0;
if(n>0){
while(n>0){
if(n%2==1) br1++;
n/=2;
}
}
else{
n=-n;
while(n>0){
if(n%2==1) br0++;
if(n%2==0) br1++;
n/=2;
}
}
return br1;
}
int main(void)
{
int n,a[50],i,j,t;
scanf("%d",&n);
for(i=0;i<n;i++) scanf("%d",&a[i]);
for(i=0;i<n;i++)
for(j=i+1;j<n;j++){
if((bin(a[i]))==(bin(a[j])))
if(a[i]>a[j]){
t=a[i];
a[i]=a[j];
a[j]=t;
}
if((bin(a[i]))>(bin(a[j]))){
t=a[i];
a[i]=a[j];
a[j]=t;
}
}
for(i=0;i<n;i++) printf("%d ",a[i]);
scanf("%%");
return 0;
}
[/code]
Jel se moze ovako rjesiti 32. zadatak?

Added after 3 minutes:

Vidin da nije bas razumljivo,nadan se da ce ovo bit bolje
int bin(int n)
{
int br1=0,br0=0;
if(n>0){
while(n>0){
if(n%2==1) br1++;
n/=2;
}
}
else{
n=-n;
while(n>0){
if(n%2==1) br0++;
if(n%2==0) br1++;
n/=2;
}
}
return br1;
}
int main(void)
{
int n,a[50],i,j,t;
scanf("%d",&n);
for(i=0;i<n;i++) scanf("%d",&a[i]);
for(i=0;i<n;i++)
for(j=i+1;j<n;j++){
if((bin(a[i]))==(bin(a[j])))
if(a[i]>a[j]){
t=a[i];
a[i]=a[j];
a[j]=t;
}
if((bin(a[i]))>(bin(a[j]))){
t=a[i];
a[i]=a[j];
a[j]=t;
}
}
for(i=0;i<n;i++) printf("%d ",a[i]);
scanf("%%");
return 0;
}
[/code]





prog_32.cpp
 Description:

Download
 Filename:  prog_32.cpp
 Filesize:  1.25 KB
 Downloaded:  97 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:38 čet, 12. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mali popravci (ljepša fja bin, granice u for petlji i sortiranje):

[code:1]
#include<stdio.h>

int bin(int n)
{
int br1=0;
if ( n<0) n=-1*n;

while(n>0)
{
if(n%2==1) br1++;
n/=2;
}

return br1;
}
int main(void)
{
int n,a[50],i,j,t;
scanf("%d",&n);
for(i=0;i<n;i++) scanf("%d",&a[i]);

for(i=0;i<n-1;i++)
for(j=i+1;j<n;j++)
{
if( bin(a[i]) > bin(a[j]) )
{
t=a[i];
a[i]=a[j];
a[j]=t;
}

if( bin(a[i])==bin(a[j]) && a[i]>a[j] )
{
t=a[i];
a[i]=a[j];
a[j]=t;
}
}

for(i=0;i<n;i++) printf("%d ",a[i]);
scanf("%%");
return 0;
}

[/code:1]
Mali popravci (ljepša fja bin, granice u for petlji i sortiranje):

Kod:

#include<stdio.h>

int bin(int n)
{
    int br1=0;
    if ( n<0) n=-1*n;

    while(n>0)
    {
       if(n%2==1) br1++;
       n/=2;
    }

    return br1;
}
int main(void)
{
    int n,a[50],i,j,t;
    scanf("%d",&n);
    for(i=0;i<n;i++) scanf("%d",&a[i]);

    for(i=0;i<n-1;i++)
    for(j=i+1;j<n;j++)
   {
      if( bin(a[i]) > bin(a[j]) )
         {
            t=a[i];
            a[i]=a[j];
            a[j]=t;
         }

     if( bin(a[i])==bin(a[j]) && a[i]>a[j] )
      {
         t=a[i];
         a[i]=a[j];
         a[j]=t;
      }
  }

    for(i=0;i<n;i++) printf("%d ",a[i]);
    scanf("%%");
    return 0;
}




_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
samanta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 01. 2008. (15:07:57)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:51 čet, 12. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala..
hvala..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Spectre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2006. (16:58:05)
Postovi: (167)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10

PostPostano: 21:58 čet, 12. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="samanta"]Jel se moze ovako rjesiti 32. zadatak?[/quote]
Zašto ne? Glavno da radi. Na prvi pogled mi se sve čini OK, osim što ćeš stalno pozivati [i]bin[/i] funkciju za iste brojeve, no mislim da se optimizacija ne gleda na praktičnom kolokviju :) Glavno da radi! :lol:

Edit: S tim da sam ja gledao Luukin kod, vidim da tvoj originalni kod ima neke razlike. Šta će ti onaj br0 u [i]bin[/i] funkciji? :)
samanta (napisa):
Jel se moze ovako rjesiti 32. zadatak?

Zašto ne? Glavno da radi. Na prvi pogled mi se sve čini OK, osim što ćeš stalno pozivati bin funkciju za iste brojeve, no mislim da se optimizacija ne gleda na praktičnom kolokviju Smile Glavno da radi! Laughing

Edit: S tim da sam ja gledao Luukin kod, vidim da tvoj originalni kod ima neke razlike. Šta će ti onaj br0 u bin funkciji? Smile



_________________
Cry havoc, and let loose the dogs of war!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:34 čet, 12. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Spectre"]
Na prvi pogled mi se sve čini OK, osim što ćeš stalno pozivati [i]bin[/i] funkciju za iste brojeve,
[/quote]

Znam, nisam htio komplicirat sa dodatnim varijablama... 8)

A ionako nije bitna optimizacija (onda bi bio barem bubble sort :love:, a ne obični) a i nije fja bin neka koja je prejaka računski, i nema brdo brojeva pa se ne bi ni osjetilo :D
Spectre (napisa):

Na prvi pogled mi se sve čini OK, osim što ćeš stalno pozivati bin funkciju za iste brojeve,


Znam, nisam htio komplicirat sa dodatnim varijablama... Cool

A ionako nije bitna optimizacija (onda bi bio barem bubble sort Zaljubljen(a), a ne obični) a i nije fja bin neka koja je prejaka računski, i nema brdo brojeva pa se ne bi ni osjetilo Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 10:52 sub, 14. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

zadatak [b]13[/b]
[quote="JANKRI"]

Ne piše da ne smiješ korisiti pomoćni niz, ali može se bez njega. Sortiraš dobiveni niz uzlazno. Te zatim pogledaš sve moguće sume (nakon sortiranja) ai + aj + ak, gdje je i<j<k svi iz {1,...,n}. Gledaš ih naravno "logičnim" redom, dakle prvo a1+a2+a3, pa a1+a2+a4, itd. sve do a(n-2)+a(n-1)+an. Sumu ispišeš ako je različita od prethodno ispisanog broja (sigurno će biti veća ili jednaka, jer je niz a sortiran uzlano), to bi trebalo biti to :).

[/quote]


ja sam napravila te tri petlje, i prije toga sam sortirala niz, i racuna sve moguce kombinacije za dobit sumu tri razlicita clana, i to je ok. ali sume koje nisu poredane po velicni ako su neka dva clana niza ista, sto je i za ocekivat. e, sada, ja ne znam sto cu, kako cu te sume poredat po redu, i kako ce mi ispisat samo jedanput svaku sumu. pada mi na pamet uvodenje niza za sume(sto vjerojatnpo ne valja), ali... zbunjena sam... :(
zadatak 13
JANKRI (napisa):


Ne piše da ne smiješ korisiti pomoćni niz, ali može se bez njega. Sortiraš dobiveni niz uzlazno. Te zatim pogledaš sve moguće sume (nakon sortiranja) ai + aj + ak, gdje je i<j<k svi iz {1,...,n}. Gledaš ih naravno "logičnim" redom, dakle prvo a1+a2+a3, pa a1+a2+a4, itd. sve do a(n-2)+a(n-1)+an. Sumu ispišeš ako je različita od prethodno ispisanog broja (sigurno će biti veća ili jednaka, jer je niz a sortiran uzlano), to bi trebalo biti to Smile.




ja sam napravila te tri petlje, i prije toga sam sortirala niz, i racuna sve moguce kombinacije za dobit sumu tri razlicita clana, i to je ok. ali sume koje nisu poredane po velicni ako su neka dva clana niza ista, sto je i za ocekivat. e, sada, ja ne znam sto cu, kako cu te sume poredat po redu, i kako ce mi ispisat samo jedanput svaku sumu. pada mi na pamet uvodenje niza za sume(sto vjerojatnpo ne valja), ali... zbunjena sam... Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:51 sub, 14. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako je napiso JANKRI, "Sumu ispišeš ako je različita od prethodno ispisanog broja", dakle treba ti samo jedna pomoćna varijabla, tj prethodna suma koja je ispisana (a ne cijeli niz)... ako je iduća koja se ispisuje jednaka toj zadnjoj, ne ispišeš ju. :D
Kako je napiso JANKRI, "Sumu ispišeš ako je različita od prethodno ispisanog broja", dakle treba ti samo jedna pomoćna varijabla, tj prethodna suma koja je ispisana (a ne cijeli niz)... ako je iduća koja se ispisuje jednaka toj zadnjoj, ne ispišeš ju. Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:19 sub, 14. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja se moram ispričati za ovaj 13. zadatak, ovaj moj kvazialgoritam baš i neće raditi :D.

Naime to što je niz sortiran uzlazno ne znači da je nužno npr.
a1 + a2 + a5 <= a2+a3+a4, što treba biti, ako želimo (a želimo) da algoritam radi.

Još jednom, sorry :)

Npr., neka je n=5 i neka je niz 1, 2, 3, 4, 9, očito je 1 + 2 + 9 > 2 + 3 + 4, a mi ovim "mojim" načinom provjeravanja suma prvo "naiđemo" na 1+2+9, a onda tek na 2+3+4, što znači da 2+3+4 = 9 nećemo ispisati...
Ja se moram ispričati za ovaj 13. zadatak, ovaj moj kvazialgoritam baš i neće raditi Very Happy.

Naime to što je niz sortiran uzlazno ne znači da je nužno npr.
a1 + a2 + a5 <= a2+a3+a4, što treba biti, ako želimo (a želimo) da algoritam radi.

Još jednom, sorry Smile

Npr., neka je n=5 i neka je niz 1, 2, 3, 4, 9, očito je 1 + 2 + 9 > 2 + 3 + 4, a mi ovim "mojim" načinom provjeravanja suma prvo "naiđemo" na 1+2+9, a onda tek na 2+3+4, što znači da 2+3+4 = 9 nećemo ispisati...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:40 sub, 14. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije li ipak tu pomocni niz najjednostavniji? :D Duljinu mu znate (pise u zadatku), samo nemojte biti brzopleti i u njega trpati sume... u niz idu samo nule i jedinice. ;)
Nije li ipak tu pomocni niz najjednostavniji? Very Happy Duljinu mu znate (pise u zadatku), samo nemojte biti brzopleti i u njega trpati sume... u niz idu samo nule i jedinice. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 15:03 ned, 15. 3. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam to napisao i radi kak spada, al, nisam trpao u niz nule i jedinice, nego sume :) evo otprilike kak je to izgledalo, opisno :) iz učitanog niza brojeva, u pomoćni niz strpao sve sume od po tri člana, taj niz sortirao, i, kad je sortiran, krenio od nultog člana niza (tog sa sumama), i ak su neki dalji elementi niza jednaki njemu, njih postavio na 350. na kraju, opet protrčo kroz niz i ispiso sve elemente različite od 350. stavio sam rješenje u attachment, ako nekoga zanima (@admini: sorry ak ovo baš i nije u redu da se napravi, al, svašta se je već izrješavalo na forumu na forumu :))
ja sam to napisao i radi kak spada, al, nisam trpao u niz nule i jedinice, nego sume Smile evo otprilike kak je to izgledalo, opisno Smile iz učitanog niza brojeva, u pomoćni niz strpao sve sume od po tri člana, taj niz sortirao, i, kad je sortiran, krenio od nultog člana niza (tog sa sumama), i ak su neki dalji elementi niza jednaki njemu, njih postavio na 350. na kraju, opet protrčo kroz niz i ispiso sve elemente različite od 350. stavio sam rješenje u attachment, ako nekoga zanima (@admini: sorry ak ovo baš i nije u redu da se napravi, al, svašta se je već izrješavalo na forumu na forumu Smile)



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat



z,13.cpp
 Description:

Download
 Filename:  z,13.cpp
 Filesize:  1.31 KB
 Downloaded:  117 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Stranica 1 / 10.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan