Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Skripta - Predavanja iz mjere (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mnince
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2007. (17:48:57)
Postovi: (D2)16
Sarma = la pohva - posuda
75 = 75 - 0

PostPostano: 13:37 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="shumi1"]
4. jel možeš reći kako kod tebe glasi "klasična" definicija vanjske mjere kod tebe da usporedimo pa vidimo koju definiciju da na kraju stavim?
[/quote]

Definicija iz skripte i definicija s vjezbi su ekvivalentne (uz napomenu da u definiciji iz skripte pod (iii) E ne treba biti pravi podskup vec moze biti jednak uniji).

U definiciji iz skripte uvjet (iii) povlači uvjet (ii) (kako je i pokazano) tako da ga tu ne treba pisati, ali nije krivo ako ostane.

U definiciji s vjezbi je uvjet (iii) malo drugačije napisan i monotonost ne slijedi iz njega pa tamo (ii) treba ostati.
shumi1 (napisa):

4. jel možeš reći kako kod tebe glasi "klasična" definicija vanjske mjere kod tebe da usporedimo pa vidimo koju definiciju da na kraju stavim?


Definicija iz skripte i definicija s vjezbi su ekvivalentne (uz napomenu da u definiciji iz skripte pod (iii) E ne treba biti pravi podskup vec moze biti jednak uniji).

U definiciji iz skripte uvjet (iii) povlači uvjet (ii) (kako je i pokazano) tako da ga tu ne treba pisati, ali nije krivo ako ostane.

U definiciji s vjezbi je uvjet (iii) malo drugačije napisan i monotonost ne slijedi iz njega pa tamo (ii) treba ostati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 13:54 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala ... stavit ću definiciju s vježbi, tj. wikipedije da nebude zabune ;)
hvala ... stavit ću definiciju s vježbi, tj. wikipedije da nebude zabune Wink



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 14:07 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="shumi1"]
11. mislim da kužiš na kaj sam mislil [latex]\displaystyle\underbrace{(1,0,\dots,0)}_{d \text{ elemenata}} \neq 0 \;\&\; N((1,0,\dots,0))=0[/latex]
[/quote]

Ne kuzim te! Uzmem [latex](1,0,\dots,0)[/latex], onda [latex]\max\{|1|,|0|,\dots,|0|\}=1[/latex]. Kako uspjevas dobiti 0 ? :?

Ja za def. vanjske mjere uzimam uvjete (i) i (iii) iz defincije iz skripte . [size=5]jedini razlog je to sto je lakse pamtiti 2 uvjeta, nego 3, jer je 2<3[/size] :lol:
shumi1 (napisa):

11. mislim da kužiš na kaj sam mislil


Ne kuzim te! Uzmem , onda . Kako uspjevas dobiti 0 ? Confused

Ja za def. vanjske mjere uzimam uvjete (i) i (iii) iz defincije iz skripte . jedini razlog je to sto je lakse pamtiti 2 uvjeta, nego 3, jer je 2<3 Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 14:25 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

pogledaj malo detaljnije definicju funkcije [latex]N[/latex].
Ona gleda max tek od DRUGOG elementa. Prvi elemenat jednostavno zanemaruje ;)
pogledaj malo detaljnije definicju funkcije .
Ona gleda max tek od DRUGOG elementa. Prvi elemenat jednostavno zanemaruje Wink



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 14:28 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas pravo, to sam previdio!
Imas pravo, to sam previdio!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 16:41 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još malo grešaka...

def 5.27 treba ići mi skoro svuda omeđena
def 5.28 - ne treba ono mi-ekvivalentih. Jer L_besk se sastoji od klasa mi-ekvi fja koje su mi omeđene. A [f] je po definiciji klasa svih fja koje su mi-ekvivalentne fji f.

prop. 5.29 (i) |f(x)|<=|| f ||_besk mi skoro svuda (apsolutno, a ne norma)
prop. 5.30 Ne ovisi o izboru predstavnika klase :)
tm 6.12 lambda = mi - ni, a ne +
prop 6.13 i tm 6.14 mislim da bi tu f trebo bit iz lijepo L, a ne obično (f je integrabilna fja)

[size=5]tiskarska lemi 3.23, ide i iz N, a ne i integral N[/size]
Još malo grešaka...

def 5.27 treba ići mi skoro svuda omeđena
def 5.28 - ne treba ono mi-ekvivalentih. Jer L_besk se sastoji od klasa mi-ekvi fja koje su mi omeđene. A [f] je po definiciji klasa svih fja koje su mi-ekvivalentne fji f.

prop. 5.29 (i) |f(x)|⇐|| f ||_besk mi skoro svuda (apsolutno, a ne norma)
prop. 5.30 Ne ovisi o izboru predstavnika klase Smile
tm 6.12 lambda = mi - ni, a ne +
prop 6.13 i tm 6.14 mislim da bi tu f trebo bit iz lijepo L, a ne obično (f je integrabilna fja)

tiskarska lemi 3.23, ide i iz N, a ne i integral N



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 0:02 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

lol ... ovdje sve nešto po redu ... vjerojatno sam dolazio preumoran par puta na predavanja :P

u svakom slučaju hvala :)
lol ... ovdje sve nešto po redu ... vjerojatno sam dolazio preumoran par puta na predavanja Razz

u svakom slučaju hvala Smile



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 0:05 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="shumi1"]lol ... ovdje sve nešto po redu ... vjerojatno sam dolazio preumoran par puta na predavanja :P
[/quote]

Niš te ne krivim, ovaj kolegij to može učinit čovjeku ;)

A nisam još išo kroz dokaze detaljno, pa još prijavim ako nešto zapazim :D
shumi1 (napisa):
lol ... ovdje sve nešto po redu ... vjerojatno sam dolazio preumoran par puta na predavanja Razz


Niš te ne krivim, ovaj kolegij to može učinit čovjeku Wink

A nisam još išo kroz dokaze detaljno, pa još prijavim ako nešto zapazim Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 11:37 pon, 22. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nešto mi se firefox zmrdao pa nisam vidjela linkove sorry
Nešto mi se firefox zmrdao pa nisam vidjela linkove sorry


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:28 pet, 3. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Krenuo sam učit mjeru, pa koristim i tvoju skriptu pa sam naišao na greške...

primjer 1.2.
Q presjek [0,1] nikako ne može biti konačan skup... jest prebrojiv, pa bi trebalo {q1,q2,q3,...}
Također, R-int od fn=0 (to si zaboravio napisat)

napomena 1.3.
iii) trebaju biti disjunktni

definicija 2.4
ii) fale ti i-evi kod <a,b] , treba ići <a_i, b_i] s obje strane jednakosti

napomena 2.18.
Ovo nema smisla. ;) P(C) je jedan od prstena koji sadrže C, nikako nije podskup najmanjeg ;) Dakle P(C) je jedan od R-ova koji idu u presjek pa zato presjek nije prazan, i R(C) je dobro definiran

tm 2.31
iii) tu je unija Ai podskup A, nije =

Eto to je to zasad :D
Krenuo sam učit mjeru, pa koristim i tvoju skriptu pa sam naišao na greške...

primjer 1.2.
Q presjek [0,1] nikako ne može biti konačan skup... jest prebrojiv, pa bi trebalo {q1,q2,q3,...}
Također, R-int od fn=0 (to si zaboravio napisat)

napomena 1.3.
iii) trebaju biti disjunktni

definicija 2.4
ii) fale ti i-evi kod <a,b] , treba ići <a_i, b_i] s obje strane jednakosti

napomena 2.18.
Ovo nema smisla. Wink P(C) je jedan od prstena koji sadrže C, nikako nije podskup najmanjeg Wink Dakle P(C) je jedan od R-ova koji idu u presjek pa zato presjek nije prazan, i R(C) je dobro definiran

tm 2.31
iii) tu je unija Ai podskup A, nije =

Eto to je to zasad Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 15:58 pet, 3. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo još malo...
tm 2.35 sitni lapsus, u dokazu tvrdnje i) , prije dobre def, definiramo fju ni, a ne mi ;)

u istom tm, ne bi bilo loše kod dokaza jedinstvenosti stavit suma ni' = suma mi = suma ni = ni(A).

prop 2.37 na samom kraju dokaza ide b_n - a_n, i to je lapsus :)

na kraju te iste stranice, komentar o kompaktnosti - tu bi trebalo da se da prekrit sa konačno skupova ;)

u def.2.42 ne definiramo A, nego je A= uniji ;) također mali lapsus

Sad malo ozbiljnija greška:
def 2.68 definicija prostora Ld. Ti si u taj prostor stavio L-mjeru, a ne skupove koji se mjere ;)
Po meni bi trebalo:
Ld = { A podskup X t.d. A je mi_d zvjezda izmjeriv}
gdje je mi_d zvijezda Leb vanjska mjera :D

edit:
prop 2.77 prvo mala pravopisna n a početku, i u (i) ide mi_d zvijezda, jer je to Leb vanjska mjera, ne mi :D
Evo još malo...
tm 2.35 sitni lapsus, u dokazu tvrdnje i) , prije dobre def, definiramo fju ni, a ne mi Wink

u istom tm, ne bi bilo loše kod dokaza jedinstvenosti stavit suma ni' = suma mi = suma ni = ni(A).

prop 2.37 na samom kraju dokaza ide b_n - a_n, i to je lapsus Smile

na kraju te iste stranice, komentar o kompaktnosti - tu bi trebalo da se da prekrit sa konačno skupova Wink

u def.2.42 ne definiramo A, nego je A= uniji Wink također mali lapsus

Sad malo ozbiljnija greška:
def 2.68 definicija prostora Ld. Ti si u taj prostor stavio L-mjeru, a ne skupove koji se mjere Wink
Po meni bi trebalo:
Ld = { A podskup X t.d. A je mi_d zvjezda izmjeriv}
gdje je mi_d zvijezda Leb vanjska mjera Very Happy

edit:
prop 2.77 prvo mala pravopisna n a početku, i u (i) ide mi_d zvijezda, jer je to Leb vanjska mjera, ne mi Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 22:56 pet, 3. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

... napokon se neko počel učiti mjeru :P (ispravljeno btw. i hvala)

samo mala napomena
1. i ti imaš lapsus u postu ... u 2.37 nije [latex]b_n-a_n[/latex] nego [latex]b_n-a_1[/latex]
2. ono s 2.18 sam pokušal riješti sa malom inspiracijom s
http://books.google.hr/books?id=P_43AAAAIAAJ&pg=PA79&lpg=PA79&dq=algebra+generated+ring+nonempty+measure&source=bl&ots=YpDcZOusJb&sig=OIvEi24nPgj6fDQLiZVZxKvnVRU&hl=hr&ei=MHhOStW6MtWGsAar5_TxBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1
i
http://books.google.hr/books?id=P_43AAAAIAAJ&pg=PA243&lpg=PA243&dq=algebra+generated+ring+nonempty+measure&source=bl&ots=YpDcZOusJb&sig=OIvEi24nPgj6fDQLiZVZxKvnVRU&hl=hr&ei=MHhOStW6MtWGsAar5_TxBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1
ali nisam siguran dal sam sve uračunal jer sam poprilično pospan ...
... napokon se neko počel učiti mjeru Razz (ispravljeno btw. i hvala)

samo mala napomena
1. i ti imaš lapsus u postu ... u 2.37 nije nego
2. ono s 2.18 sam pokušal riješti sa malom inspiracijom s
http://books.google.hr/books?id=P_43AAAAIAAJ&pg=PA79&lpg=PA79&dq=algebra+generated+ring+nonempty+measure&source=bl&ots=YpDcZOusJb&sig=OIvEi24nPgj6fDQLiZVZxKvnVRU&hl=hr&ei=MHhOStW6MtWGsAar5_TxBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1
i
http://books.google.hr/books?id=P_43AAAAIAAJ&pg=PA243&lpg=PA243&dq=algebra+generated+ring+nonempty+measure&source=bl&ots=YpDcZOusJb&sig=OIvEi24nPgj6fDQLiZVZxKvnVRU&hl=hr&ei=MHhOStW6MtWGsAar5_TxBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1
ali nisam siguran dal sam sve uračunal jer sam poprilično pospan ...



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:34 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da opet Nap 2.18 nije skroz korektna.
S njom se želi reć da je R(C) dobro definiran skup jer postoji neki sigma prsten koji sadrži C pa onda možemo govorit i o presjeku svih takvih (neće bit prazan presjek). Napomena koja je sadržava partitivni skup, kaže baš to:
Partitivni skup od C je jedan skup koji sadrži C, i on je sigma prsten pa P(C) je jedan od R-ova u onom presjeku pa taj presjek nije prazan.
Jer za C=prazan_skup tvoja napomena ne vrijedi. ( R(C) je u tom slučaju R(C)={prazan_skup}, bar mislim ).

edit:
lema 1.4. qn je iz Q naravno ;)
tm 1.5 dvaput kažeš isto kod dokaza monotonosti (prvo kažeš mi(B)<=mi(C) i mi(C)>=mi(B), s time da je ova druga tvrdnja ustvari trebala poslužit kao dokaz prve) :D
prop 2.5 fali disjunktnost :D
Mislim da opet Nap 2.18 nije skroz korektna.
S njom se želi reć da je R(C) dobro definiran skup jer postoji neki sigma prsten koji sadrži C pa onda možemo govorit i o presjeku svih takvih (neće bit prazan presjek). Napomena koja je sadržava partitivni skup, kaže baš to:
Partitivni skup od C je jedan skup koji sadrži C, i on je sigma prsten pa P(C) je jedan od R-ova u onom presjeku pa taj presjek nije prazan.
Jer za C=prazan_skup tvoja napomena ne vrijedi. ( R(C) je u tom slučaju R(C)={prazan_skup}, bar mislim ).

edit:
lema 1.4. qn je iz Q naravno Wink
tm 1.5 dvaput kažeš isto kod dokaza monotonosti (prvo kažeš mi(B)<=mi(C) i mi(C)>=mi(B), s time da je ova druga tvrdnja ustvari trebala poslužit kao dokaz prve) Very Happy
prop 2.5 fali disjunktnost Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 12:48 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još uvijek mi nije najjasnije što pokušavaš reći o Nap.2.18, ali evo sad, kad huham ručak, mi imam jako jednostavnu ideju koja povlači da vrijedi [latex]\mathcal{R}(\mathcal{C})\neq\emptyset[/latex]:
[latex](\forall \mathcal{R} \supseteq \mathcal{C}, \sigma\text{-prsten}) \emptyset \in \mathcal{R}[/latex] (ne treba posebno objašnjavati jer za [latex]A \in \mathcal{R}, A\setminus A = \emptyset \in \mathcal{R}[/latex]) pa je onda iz presjeka svih takvih [latex]\emptyset \in[/latex] [latex]\displaystyle \left(\bigcap_{\begin{array}{c}\mathcal{R} \supseteq \mathcal{C} \\ \mathcal{R} \text{ je $\sigma$-prsten} \end{array}} \mathcal{R}\right) = \mathcal{R}(\mathcal{C})[/latex] pa onda [latex]\mathcal{R}(\mathcal{C}) \neq \emptyset[/latex].

Reci jel ti ovakvo nešto odgovara ...
Još uvijek mi nije najjasnije što pokušavaš reći o Nap.2.18, ali evo sad, kad huham ručak, mi imam jako jednostavnu ideju koja povlači da vrijedi :
(ne treba posebno objašnjavati jer za ) pa je onda iz presjeka svih takvih pa onda .

Reci jel ti ovakvo nešto odgovara ...



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:57 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledah u svojim predavanjima i meni ta napomena kaže: " P(C) je jedan od skupova koji idu presjek pa presjek nije prazan"

Onaj tvoj prazan skup, on je u R, ali ne znači da je tamo i C, koji bi trebao bit ;)

A jedan od skupovva koji sadrže C i koji su sigma prsten je partitivni skup od C ( P(C) ) i onda je on jedan od tih koji ulaze u presjek. To ti kaže da postoji skup koji je sigma prsten i koji sadrži C pa onda ima smisla govoriti o nekom objektu koji je najmanji takav.

(ako slušaš vježbe kod Čačića iz TS: Da bi pokazali da postoji mali slon, moramo prvo pokazati da slon uopće postoji. Naš mali slon je "najmanji sigma prsten koj sadrži C", slon je "sigma prstan koji sadrži C". P(C) je jedan slon)

i još jedna, po meni greškica:
dokaz tm 2.35, kad kaže "egzistencija od ni", tu bi trebalo ić "ni je mjera", jer njenu definiciju imamo gore, mi smo je sami definirali, pa ta fja postoji. Još nam treba da je mjera, a to se tu dokazuje (nenegativnost i da je nula na praznom skupu slijedi iz toga da je mi mjera, pa još trebamo na disj uniji pokazat, što se tu i pokazuje)
Pogledah u svojim predavanjima i meni ta napomena kaže: " P(C) je jedan od skupova koji idu presjek pa presjek nije prazan"

Onaj tvoj prazan skup, on je u R, ali ne znači da je tamo i C, koji bi trebao bit Wink

A jedan od skupovva koji sadrže C i koji su sigma prsten je partitivni skup od C ( P(C) ) i onda je on jedan od tih koji ulaze u presjek. To ti kaže da postoji skup koji je sigma prsten i koji sadrži C pa onda ima smisla govoriti o nekom objektu koji je najmanji takav.

(ako slušaš vježbe kod Čačića iz TS: Da bi pokazali da postoji mali slon, moramo prvo pokazati da slon uopće postoji. Naš mali slon je "najmanji sigma prsten koj sadrži C", slon je "sigma prstan koji sadrži C". P(C) je jedan slon)

i još jedna, po meni greškica:
dokaz tm 2.35, kad kaže "egzistencija od ni", tu bi trebalo ić "ni je mjera", jer njenu definiciju imamo gore, mi smo je sami definirali, pa ta fja postoji. Još nam treba da je mjera, a to se tu dokazuje (nenegativnost i da je nula na praznom skupu slijedi iz toga da je mi mjera, pa još trebamo na disj uniji pokazat, što se tu i pokazuje)



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 13:34 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

... ali o tome se već prije diskutiralo na ovom postu ... Mr.Doe ti je gore dao skicu kako se pokazuju ove stvari o kojima ti govoriš pa možeš to gore naći

zbog toga ovo nije stavljeno niti kao dokaz, niti kao propozicija nego samo kao napomena koja uzima zdravo-za-gotovo sve te stvari
... ali o tome se već prije diskutiralo na ovom postu ... Mr.Doe ti je gore dao skicu kako se pokazuju ove stvari o kojima ti govoriš pa možeš to gore naći

zbog toga ovo nije stavljeno niti kao dokaz, niti kao propozicija nego samo kao napomena koja uzima zdravo-za-gotovo sve te stvari



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 14:35 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma ne kažem ni ja da je dokaz, samo da je to napomena zašto definicija ima smisla, a ima smisla ako uopće postoji neki sigma prsten koji sadrži C, a to je P(C).

Ali kako hoćeš, ipak je tvoja skripta, ja samo dajem prijedloge ;)

edit: još par greški
lema 2.53, kod dokaza za >= u drugom redu, nakon Bi iz R, je A =unija Bi, ne Ai-ova :D

def 2.61 pod i) fali unija ;)

edit 2 (malo veći):

Nadopuna dokaza tm o proširenju (tm 2.60), pišem početak dokaza, da bude razumljivije, ja niš nisam skužio iz ovog tvojeg:

Pošto je [latex] \mu^{*}(A) = inf \{ \sum_{n =1}^{\infty}{ \mu(A_i) : A\subseteq\bigcup_{n=1}^{\infty}{Ai} } \}[/latex]

Onda je mi zvijezda kandidat za ni.

Neka je M sigma-algebra mi_zvijzda izmjerivih skupova
Želimo sigma( R) podskup M, za to nam je dovoljno R podskup M jer je M sigma algebra

Pa neka je E iz R. Za pokazati da je izmjeriv nam treba da je za svaki A iz X
[latex] \mu^{*} (A) \geq \mu^{*} (A \cap E) + \mu^{*} (A \cap E^c ) [/latex]

I sad ova dva koraka.
Možda još samo u drugom koraku napisat:
Iz svojstva infimuma slijedi da za svaki epsilon postoji niz Ei-ova bla bla

i u iskazu ni proširuje mi na sigma(R), ne na R ;)

edit3:
u def 2.68, 2.71, prop 2.77 umjesto X ide |R^d

edit4:
LTMK (tm 3.21):
prvo, u iskazu, možeš stavit samo f=limf_n, jer si već napiso da je niz konvergentan pa je limsup=liminf=lim ;)
u dokazu jedna bitna greška, jedna manja:
Kod definicije skupa An treba ići >=, a ne =
Ispod kažeš postoji n_n, tu treba n_0 pošto ga poslije spominješ

edit5:
Korolar 3.26.
dvije sitne greškice.
Prva je da si krivo stavio trelice. U svom dokazu prvo dokazuješ <-, a onda -> ;)
a kod dokaza da f=0 mi-s povlači da je int=0 imaš na samom kraju dokaza malu greškicu, tamo di je liminf (int n mi(E), tu umjesto mi(E) ide karkteristična fja od E. Nakon integriranja dođe mi(E) ;)

edit6:
tm 4.6 -> u zadnjem redu dokaza nakon prve jednakosti ide minus, a ne plus, jer je [latex]f= f^+ - f^-[/latex]
tm 4.9 (LTDK)
dokaz i) bi trebao ići:
jer je |f_n|<=g onda je i |f|<=g, pa je po kor 4.7 i f integrabilna.

i mala sintaktička greška u dokazu iii), u predzadnjoj jednakosti ti fali jedan integral (kod lim_n f_n) ;)

edit7 još malo LTDK
U iskazu bi bilo dobro napisat da se nalazimo u (X,F,mi) prostoru s mjerom :D
U dokazu ii)isto na jednom mjestu fali integral, u 4.redu tog dokaza, iza & :D
Ma ne kažem ni ja da je dokaz, samo da je to napomena zašto definicija ima smisla, a ima smisla ako uopće postoji neki sigma prsten koji sadrži C, a to je P(C).

Ali kako hoćeš, ipak je tvoja skripta, ja samo dajem prijedloge Wink

edit: još par greški
lema 2.53, kod dokaza za >= u drugom redu, nakon Bi iz R, je A =unija Bi, ne Ai-ova Very Happy

def 2.61 pod i) fali unija Wink

edit 2 (malo veći):

Nadopuna dokaza tm o proširenju (tm 2.60), pišem početak dokaza, da bude razumljivije, ja niš nisam skužio iz ovog tvojeg:

Pošto je

Onda je mi zvijezda kandidat za ni.

Neka je M sigma-algebra mi_zvijzda izmjerivih skupova
Želimo sigma( R) podskup M, za to nam je dovoljno R podskup M jer je M sigma algebra

Pa neka je E iz R. Za pokazati da je izmjeriv nam treba da je za svaki A iz X


I sad ova dva koraka.
Možda još samo u drugom koraku napisat:
Iz svojstva infimuma slijedi da za svaki epsilon postoji niz Ei-ova bla bla

i u iskazu ni proširuje mi na sigma(R), ne na R Wink

edit3:
u def 2.68, 2.71, prop 2.77 umjesto X ide |R^d

edit4:
LTMK (tm 3.21):
prvo, u iskazu, možeš stavit samo f=limf_n, jer si već napiso da je niz konvergentan pa je limsup=liminf=lim Wink
u dokazu jedna bitna greška, jedna manja:
Kod definicije skupa An treba ići >=, a ne =
Ispod kažeš postoji n_n, tu treba n_0 pošto ga poslije spominješ

edit5:
Korolar 3.26.
dvije sitne greškice.
Prva je da si krivo stavio trelice. U svom dokazu prvo dokazuješ ←, a onda → Wink
a kod dokaza da f=0 mi-s povlači da je int=0 imaš na samom kraju dokaza malu greškicu, tamo di je liminf (int n mi(E), tu umjesto mi(E) ide karkteristična fja od E. Nakon integriranja dođe mi(E) Wink

edit6:
tm 4.6 → u zadnjem redu dokaza nakon prve jednakosti ide minus, a ne plus, jer je
tm 4.9 (LTDK)
dokaz i) bi trebao ići:
jer je |f_n|⇐g onda je i |f|⇐g, pa je po kor 4.7 i f integrabilna.

i mala sintaktička greška u dokazu iii), u predzadnjoj jednakosti ti fali jedan integral (kod lim_n f_n) Wink

edit7 još malo LTDK
U iskazu bi bilo dobro napisat da se nalazimo u (X,F,mi) prostoru s mjerom Very Happy
U dokazu ii)isto na jednom mjestu fali integral, u 4.redu tog dokaza, iza & Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 22:08 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

uploadal sam reviziju, samo bez Tm. 2.60 ... možeš možda detaljnije objasniti svoju ideju pa da iskombiniram nešto iz toga? :roll:
uploadal sam reviziju, samo bez Tm. 2.60 ... možeš možda detaljnije objasniti svoju ideju pa da iskombiniram nešto iz toga? Rolling Eyes



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:38 sub, 4. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma samo ovo moje ubaci... to imam i sa predavanja zapisano... malo objašnjava kaj se ustvari radi i kaj se hoće dobit. Kaže da nam je mi* kandidat za ni, što je M, i što trebamo pokazat.

Samo neki copy-pate od "Pošto je:" do one nejednakosti sa E komplement

A još malo ispravki:

tm 6.5. (Hahnova dekom)
u iskazu zamijeni "izmjerivom skupu" sa "izmjerivom prostoru"
u dokazu:
kažeš lambda(P)=alfa, ali sad iz toga slijedi da je alfa iz R jer je lambda realna mjera.

i na samom početku iduće strane, u drugom retku imaš jedan znak za podskup viška, tamo di piše za nul skup :D
Ma samo ovo moje ubaci... to imam i sa predavanja zapisano... malo objašnjava kaj se ustvari radi i kaj se hoće dobit. Kaže da nam je mi* kandidat za ni, što je M, i što trebamo pokazat.

Samo neki copy-pate od "Pošto je:" do one nejednakosti sa E komplement

A još malo ispravki:

tm 6.5. (Hahnova dekom)
u iskazu zamijeni "izmjerivom skupu" sa "izmjerivom prostoru"
u dokazu:
kažeš lambda(P)=alfa, ali sad iz toga slijedi da je alfa iz R jer je lambda realna mjera.

i na samom početku iduće strane, u drugom retku imaš jedan znak za podskup viška, tamo di piše za nul skup Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 22:42 pon, 6. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ispravljeno ...
ispravljeno ...



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan