Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Funkcije (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:58 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivicasb1"]e sad ne razumijem sljedeca dva koraka, kako su oni dobiveni ?( u ovim rjesenjima sto ja imam su preskakani neki koraci -a oni mi fale da bi skuzio )
[latex]22^x = \frac{13-15y}{5y-1}[/latex]
[latex](5y-1)22^x = 13 -15 y[/latex]
Bio bih zahvalan na konstruktivnim objasnjenjima, hvala.[/quote]
Prvi korak je definicija logaritma. Ako je [latex]x=b^y[/latex] onda je [latex]y=\log_b{x}[/latex]. To je nešto što ti sigurno piše u udžbeniku (ako se ne varam, za 2. srednje), a i nije teško sam istražiti. Npr. ako u google upišeš logaritam, odvest će te na http://hr.wikipedia.org/wiki/Logaritam

U drugom koraku je sve pomnoženo nazivnikom 5y-1.
ivicasb1 (napisa):
e sad ne razumijem sljedeca dva koraka, kako su oni dobiveni ?( u ovim rjesenjima sto ja imam su preskakani neki koraci -a oni mi fale da bi skuzio )


Bio bih zahvalan na konstruktivnim objasnjenjima, hvala.

Prvi korak je definicija logaritma. Ako je onda je . To je nešto što ti sigurno piše u udžbeniku (ako se ne varam, za 2. srednje), a i nije teško sam istražiti. Npr. ako u google upišeš logaritam, odvest će te na http://hr.wikipedia.org/wiki/Logaritam

U drugom koraku je sve pomnoženo nazivnikom 5y-1.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 18:32 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok drugi korak je jasan, ali prvi jos uvijek ne kuzim na konto tog sto si mi napisao, nazalost!
I ne kuzim kako je sad iz drugog koraka :
[latex]
(5y-1)22^x = 13 -15 y[/latex]
dobiven konacni rezultat
[latex]y^-1 =\frac{13+22^x}{5*22^x +15}
[/latex] Ako ti nije tesko da mi objasnis, hvala :)
ok drugi korak je jasan, ali prvi jos uvijek ne kuzim na konto tog sto si mi napisao, nazalost!
I ne kuzim kako je sad iz drugog koraka :

dobiven konacni rezultat
Ako ti nije tesko da mi objasnis, hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:59 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivicasb1"]ok drugi korak je jasan, ali prvi jos uvijek ne kuzim na konto tog sto si mi napisao, nazalost![/quote]
Pogledaj u udžbeniku ili bilježnici definiciju i svojstva logaritma i pokušaj si sam razjasniti. Nije teško, a i tako ćeš najbolje naučiti.

[img]http://rasprave.fizika.org/images/smilies/logaritam.gif[/img]

Ako je [latex]x=log_2_2 \frac{13-15y}{5y-1}[/latex], onda iz toga bez ikakvih međukoraka slijedi [latex]22^x = \frac{13-15y}{5y-1}[/latex].
[quote]
I ne kuzim kako je sad iz drugog koraka :
[latex]
(5y-1)22^x = 13 -15 y[/latex]
dobiven konacni rezultat
[latex]y^-1 =\frac{13+22^x}{5*22^x +15}
[/latex][/quote]
[latex](5y-1)22^x = 13 - 15y\Rightarrow 5y\cdot 22^x - 22^x=13-15y\Rightarrow 5y\cdot 22^x+15y=13+22^x \Rightarrow\\
5y(22^x+3)=13+22^x\Rightarrow 5y=\frac{13+22^x}{3+22^x}\Rightarrow y=\frac{13+22^x}{15+5\cdot 22^x}
[/latex]
ivicasb1 (napisa):
ok drugi korak je jasan, ali prvi jos uvijek ne kuzim na konto tog sto si mi napisao, nazalost!

Pogledaj u udžbeniku ili bilježnici definiciju i svojstva logaritma i pokušaj si sam razjasniti. Nije teško, a i tako ćeš najbolje naučiti.



Ako je , onda iz toga bez ikakvih međukoraka slijedi .
Citat:

I ne kuzim kako je sad iz drugog koraka :

dobiven konacni rezultat




_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 20:38 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala gorane, ljepo objasnjeno , skuzio sam :) Meni je malo problem jer mi fali malo predznanja iz srednje i to me je sad sustiglo na faksu :shock:
Neke osnove iz logaritama, sin,cos- ta pravila,sta je cemu jednako, sta proizlazi iz cega,malo sam trazio po netu i nesto malo naso,
Jel ima taj udzbenik sto si spomenio negdje na netu u digitalnom obliku ili neka skripta dobra gdje to ima sazeto da to malo predem?
Hvala
hvala gorane, ljepo objasnjeno , skuzio sam Smile Meni je malo problem jer mi fali malo predznanja iz srednje i to me je sad sustiglo na faksu Shocked
Neke osnove iz logaritama, sin,cos- ta pravila,sta je cemu jednako, sta proizlazi iz cega,malo sam trazio po netu i nesto malo naso,
Jel ima taj udzbenik sto si spomenio negdje na netu u digitalnom obliku ili neka skripta dobra gdje to ima sazeto da to malo predem?
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 12:04 pet, 5. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo naso sam jednu skriptu u kojoj je sazeto ponavljanje takvih stvari ,vecinom iz srednje skole, pa ako ju netko mozda pozeli nek se samo javi ( da i ja postanem malo drustveno koristan, a ne samo korov na forumu :lol: )
Evo naso sam jednu skriptu u kojoj je sazeto ponavljanje takvih stvari ,vecinom iz srednje skole, pa ako ju netko mozda pozeli nek se samo javi ( da i ja postanem malo drustveno koristan, a ne samo korov na forumu Laughing )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 11:18 pon, 8. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok!
Evo ako moze jedan vrlo kratki zadatak, ma samo objasnjenje
Imamo [latex]logx-1 \neq0[/latex]
[latex]logx \neq1[/latex]
[latex]x\neq10[/latex]
ne razumijem kako se dobije zadnji korak :oops:
Hvala na objasnjenju
Bok!
Evo ako moze jedan vrlo kratki zadatak, ma samo objasnjenje
Imamo


ne razumijem kako se dobije zadnji korak Embarassed
Hvala na objasnjenju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
derle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 05. 2005. (17:53:46)
Postovi: (47)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:25 pon, 8. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čista definija logaritma! ;) Naime, log(x) nije ništa drugo nego logaritam od x po bazi 10! Ovdje je dogovor da, ako ništa nije rečeno, da je baza 10! ;)
Čista definija logaritma! Wink Naime, log(x) nije ništa drugo nego logaritam od x po bazi 10! Ovdje je dogovor da, ako ništa nije rečeno, da je baza 10! Wink



_________________
www.bhc-zagreb.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 11:39 pon, 8. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, ali ako mozes napisati postupak ljeve i desne strane (a bez da me isprdas :o ? )
hvala
p.s ubiti ljeva strana mi je jasna samo kako se dobije 10 na desnoj strani?
mislim da sam skuzio
ma u biti samo se stavlja ( ovdje baza 10 koja nije napisana ) na broj(kao eksponent) sa desne strane i dobije se rezultat.
Jel mogu to tako racunati?
hvala, ali ako mozes napisati postupak ljeve i desne strane (a bez da me isprdas Surprised ? )
hvala
p.s ubiti ljeva strana mi je jasna samo kako se dobije 10 na desnoj strani?
mislim da sam skuzio
ma u biti samo se stavlja ( ovdje baza 10 koja nije napisana ) na broj(kao eksponent) sa desne strane i dobije se rezultat.
Jel mogu to tako racunati?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
derle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 05. 2005. (17:53:46)
Postovi: (47)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 12:06 pon, 8. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam pisati u LaTeX-u pa ti šaljem fotografiju! ;)
Ne znam pisati u LaTeX-u pa ti šaljem fotografiju! Wink



_________________
www.bhc-zagreb.hr



Slika0003.jpg
 Description:
 Filesize:  183.61 KB
 Viewed:  215 Time(s)

Slika0003.jpg


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 12:21 pon, 8. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da skuzio sam puno ti hvala, ma u biti laganica hihihhihhih, thx
Da skuzio sam puno ti hvala, ma u biti laganica hihihhihhih, thx


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 19:40 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Pomoc please! Citirajte i odgovorite

Bok!
Evo trebao bih pomoc oko jednog zadatka, ne mogu ga nikako rijesiti :(
Pa ako moze objasnjeno kako se doslo do rjesenja, puno hvala.
Zadatak ovako glasi:
[latex]Odredite domenu funkcije[/latex]
[latex]f(x)= arccos\frac{x^2+x^2}{x^2-5x+4}[/latex]
HVALA
Bok!
Evo trebao bih pomoc oko jednog zadatka, ne mogu ga nikako rijesiti Sad
Pa ako moze objasnjeno kako se doslo do rjesenja, puno hvala.
Zadatak ovako glasi:


HVALA


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 21:12 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Arkus kosinus je definiran na segmentu [latex][-1, 1][/latex], pa je ono što ti ovdje moraš napraviti jest rješiti ovo:

[latex]-1 \le \frac{x^2+x}{x^2-5x+4} \le 1[/latex] (pretpostavljam da si napravio grešku u pisanju brojnika - molim provjeri!).

Odnosno, moraš rješiti:[latex] -1 \le \frac{x^2+x}{x^2-5x+4}[/latex] i [latex]\frac{x^2+x}{x^2-5x+4} \le 1[/latex].
[latex]
-1 \le \frac{x^2+x}{x^2-5x+4} \\
\frac{x^2+x}{x^2-5x+4} \geq -1 \\
\frac{x^2+x}{x^2-5x+4} +1 \geq 0 \\
\frac{x^2+x+x^2-5x+4}{x^2-5x+4} \geq 0 \\
\frac{2x^2-4x+4}{x^2-5x+4} \geq 0[/latex]

Ovo smo ti već prije objašnjavali kako se rješava, pa ću samo napisati da je rješenje ovog slučaja [latex]x \in <-\infty, 1> \cup <4, +\infty>[/latex].

Analogno rješavamo i drugi dio, pa dobijemo [latex]x \in <-\infty, \frac{2}{3}] \cup <1, 4>[/latex].

Rješenje je presjek tih dvaju rješenja, odnosno [latex]x \in <-\infty, \frac{2}{3}][/latex]
Arkus kosinus je definiran na segmentu , pa je ono što ti ovdje moraš napraviti jest rješiti ovo:

(pretpostavljam da si napravio grešku u pisanju brojnika - molim provjeri!).

Odnosno, moraš rješiti: i .


Ovo smo ti već prije objašnjavali kako se rješava, pa ću samo napisati da je rješenje ovog slučaja .

Analogno rješavamo i drugi dio, pa dobijemo .

Rješenje je presjek tih dvaju rješenja, odnosno



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 13:00 pon, 15. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

E kenny hvala puno na rjesenju, imas pravo potkrala se pogreskica koju si ti odmah uocio u brojniku nije[latex]x^2 nego- samo- [/latex] x
I tvoje se rjesenje podudara sa rjesenjem koje ja imam! Bravo 8)

[size=9][color=#999999]Added after 18 minutes:[/color][/size]

hej kenny ajd molim te ,ako ti nije problem rijesiti mi
[latex]\frac{2x^2-4x+4}{x^2-5x+4} \geq 0[/latex]
odavde pa do rjesenja, ja sam pokusao pa sam se spetljo skroz, mama mia :shock:
ili mi reci samo ukratko kako da rjesim,thx

[size=9][color=#999999]Added after 56 minutes:[/color][/size]

E ipak sam ga uspio rjesiti :D
Imam jos jedan analogan zadatak pa cu se baciti na morenje spomenutog :lol:

Imam jedno podpitanjce:
Kada imamo situaciju kao gore u zadatku, da se u brojniku nalaze i pozitivni i negativni brojevi,nepoznanice, kako se onda njih tretira u odnosu na znak > ili <, znam kakva je procedura kada su brojnik i nazivnik pozitivni ili negativni i kada su razlicitog predznaka, ali kako se tretiraju kada imam vise znakova +, - ?
Ako itko skuzi sta sam pitao nek mi molim i objasni :o
Hvala
E kenny hvala puno na rjesenju, imas pravo potkrala se pogreskica koju si ti odmah uocio u brojniku nije x
I tvoje se rjesenje podudara sa rjesenjem koje ja imam! Bravo Cool

Added after 18 minutes:

hej kenny ajd molim te ,ako ti nije problem rijesiti mi

odavde pa do rjesenja, ja sam pokusao pa sam se spetljo skroz, mama mia Shocked
ili mi reci samo ukratko kako da rjesim,thx

Added after 56 minutes:

E ipak sam ga uspio rjesiti Very Happy
Imam jos jedan analogan zadatak pa cu se baciti na morenje spomenutog Laughing

Imam jedno podpitanjce:
Kada imamo situaciju kao gore u zadatku, da se u brojniku nalaze i pozitivni i negativni brojevi,nepoznanice, kako se onda njih tretira u odnosu na znak > ili <, znam kakva je procedura kada su brojnik i nazivnik pozitivni ili negativni i kada su razlicitog predznaka, ali kako se tretiraju kada imam vise znakova +, - ?
Ako itko skuzi sta sam pitao nek mi molim i objasni Surprised
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 20:29 pon, 15. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma skužio sam ja o čemu ti pričaš, ali ti ne kužiš šta predstavlja to u brojniku i nazivniku. Ne možeš to promatrati kao na konkretne brojeve, već kao funkcije jer to i jesu funkcije. Upravo zato ne možeš gledati "aha, imam malo +, malo - u brojniku". NE! Ti moraš promatrati na kojem su intervalu funkcijske vrijednosti te funkcije pozitivne/negativne.
Ma skužio sam ja o čemu ti pričaš, ali ti ne kužiš šta predstavlja to u brojniku i nazivniku. Ne možeš to promatrati kao na konkretne brojeve, već kao funkcije jer to i jesu funkcije. Upravo zato ne možeš gledati "aha, imam malo +, malo - u brojniku". NE! Ti moraš promatrati na kojem su intervalu funkcijske vrijednosti te funkcije pozitivne/negativne.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 20:37 pon, 15. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a joj kenny :shock: ,jel mozes to malo pojednostavljeno objasniti :D
Thanks
a joj kenny Shocked ,jel mozes to malo pojednostavljeno objasniti Very Happy
Thanks


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 18:25 uto, 16. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok Ljudi!
Evo ako netko zna rijesiti ovaj zadatak, bilo bi super,( ja sam pokusao i ne ide )
Skicirajte graf funkcije f(x)= [latex]log_\frac{1}{2} X [/latex]
i odredite nultocke
Hvala unaprijed :D
Bok Ljudi!
Evo ako netko zna rijesiti ovaj zadatak, bilo bi super,( ja sam pokusao i ne ide )
Skicirajte graf funkcije f(x)=
i odredite nultocke
Hvala unaprijed Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 16:05 pet, 9. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da je malo kasni odgovor :) (koga lažem, kriminalno kasnim :D), ali ajde, budući da je još neodgovoreno... :)

Dakle, ne znam baš kako pomoći pri crtanju grafa, vjerojatno je najjednostavnije uzeti par točaka (potencije od [latex]2[/latex] come to mind :)) i nacrtati neku krivulju između njih :D, ali probajmo ovako. Pretpostavljam da [latex]\log x[/latex] (dakle, logaritam s bazom [latex]10[/latex]) znaš nacrtati - ako ne, tu ti nažalost ne mogu pomoći nikako osim da opet kažem da uzmeš par točaka pa tako nacrtaš krivulju...

Sad, primijeti da je [latex]\displaystyle \log_{1/2}{x}=\frac{\log{x}}{\log{1/2}}[/latex] - to slijedi iz tvrdnje koju ste sigurno spominjali: [latex]\displaystyle \log_a{b}=\frac{\log_c{b}}{\log_c{a}}[/latex], a i koju nije pretjerano teško za dokazati (reci ako ne uspiješ sam). Kako je [latex]\log 1/2[/latex] negdje oko [latex]-0.3[/latex], zapravo imaš da je [latex]\log_{1/2}{x}[/latex] otprilike [latex]-\displaystyle\frac{10}{3}\log{x}[/latex], a to onda znaš nacrtati - samo "izokreneš" graf od logaritma i onda još svaku vrijednost pomnožiš s [latex]\frac{10}{3}[/latex], što bi reklo da graf "proširiš" malo više od tri puta, ne znam baš kako to bolje objasniti. :)
Znam da je malo kasni odgovor Smile (koga lažem, kriminalno kasnim Very Happy), ali ajde, budući da je još neodgovoreno... Smile

Dakle, ne znam baš kako pomoći pri crtanju grafa, vjerojatno je najjednostavnije uzeti par točaka (potencije od come to mind Smile) i nacrtati neku krivulju između njih Very Happy, ali probajmo ovako. Pretpostavljam da (dakle, logaritam s bazom ) znaš nacrtati - ako ne, tu ti nažalost ne mogu pomoći nikako osim da opet kažem da uzmeš par točaka pa tako nacrtaš krivulju...

Sad, primijeti da je - to slijedi iz tvrdnje koju ste sigurno spominjali: , a i koju nije pretjerano teško za dokazati (reci ako ne uspiješ sam). Kako je negdje oko , zapravo imaš da je otprilike , a to onda znaš nacrtati - samo "izokreneš" graf od logaritma i onda još svaku vrijednost pomnožiš s , što bi reklo da graf "proširiš" malo više od tri puta, ne znam baš kako to bolje objasniti. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
anđi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (12:34:52)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:48 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Re: Funkcije Citirajte i odgovorite

[quote="astrmastr"]zbog nekih mutnih :wink: razloga nisam mogao prisustvovat na odredenim vjezbama, te imam problema sa odredjenim zadatcima :oops: , te bih cijenio da netko samo objasni kako se generalno rijesavaju ovakvi zadatci :weee:


1.
Postoji li padajuca funkcija f : R -> R takva da je funkcija g : R -> R defnirana formulom
[latex]g:= 4^f-2^f[/latex]
strogo rastuca? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u protivnom
dokazite da takva funkcija f ne postoji.


2.
Postoji li injekcija f : R -> R takva da je funkcija g : R -> R definirana formulom
[latex]g(x) := f(4^x-2^x)[/latex]
surjekcija? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u protivnom
dokazite da takva funkcija f ne postoji.


3.
Postoji li surjekcija f : R ->R takva da je funkcija g : R -> R definirana formulom
[latex]g(x) := f(9^x + 3^x)[/latex]
bijekcija? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u protivnom
dokazite da takva funkcija f ne postoji.


4.
Postoji li surjekcija f : R -> R takva da je funkcija g : R -> R definirana formulom
[latex]g(x) := f(x)^5 + f(x)^2[/latex]
strogo padajuca? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u pro-
tivnom dokazite da takva funkcija f ne postoji.


5.
(a) Dokazite da je
[latex]f(x) = 4^x-2^{(x+1)}+|2^x-1|-1[/latex]
injekcija na <-inf,0] i odredite joj inverz na <-inf,0]

(b) Neka su f:R -> R i g:R -> R funkcije takve da je
g(f(x)) = sh x; za svaki xeR
Je li f injekcija?

:grebgreb:[/quote] :)
astrmastr (napisa):
zbog nekih mutnih Wink razloga nisam mogao prisustvovat na odredenim vjezbama, te imam problema sa odredjenim zadatcima Embarassed , te bih cijenio da netko samo objasni kako se generalno rijesavaju ovakvi zadatci Weeeeeee!!!!!!!!!!!


1.
Postoji li padajuca funkcija f : R → R takva da je funkcija g : R → R defnirana formulom

strogo rastuca? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u protivnom
dokazite da takva funkcija f ne postoji.


2.
Postoji li injekcija f : R → R takva da je funkcija g : R → R definirana formulom

surjekcija? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u protivnom
dokazite da takva funkcija f ne postoji.


3.
Postoji li surjekcija f : R →R takva da je funkcija g : R → R definirana formulom

bijekcija? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u protivnom
dokazite da takva funkcija f ne postoji.


4.
Postoji li surjekcija f : R → R takva da je funkcija g : R → R definirana formulom

strogo padajuca? U slucaju potvrdnog odgovora nadite primjer takve funkcije f, a u pro-
tivnom dokazite da takva funkcija f ne postoji.


5.
(a) Dokazite da je

injekcija na ←inf,0] i odredite joj inverz na ←inf,0]

(b) Neka su f:R → R i g:R → R funkcije takve da je
g(f(x)) = sh x; za svaki xeR
Je li f injekcija?

Kotacici rade 100 na sat
Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 21:14 pet, 21. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel može netko pojasnit 5. zadatak 1. i 2. grupe
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0506-kp1.pdf
:)
jel može netko pojasnit 5. zadatak 1. i 2. grupe
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0506-kp1.pdf
Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dodoria
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2011. (13:31:15)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 0 - 3

PostPostano: 20:41 sub, 22. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sredjujem jedan zadatak i zapeo sam na:

sh( lnx ) > x/4 .

Moze pomoc?
Hvala^^.
Sredjujem jedan zadatak i zapeo sam na:

sh( lnx ) > x/4 .

Moze pomoc?
Hvala^^.



_________________
Dokaži.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 6 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan