Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 15:51 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="frutabella"]
Moze li i pod b) malo pricice?[/quote]
Grla možemo fiksirati (npr, I, I, N, N, N, gdje je I-ispravno, N-neispravno).
Ukupan broj rasporeda žarulji je 5!, sad gledam kad niti jedna žarulja neće svijetliti, znači na ispravna grla mora doći neispravna žarulja.
Za 1. ispravno grlo možemo neispravnu žarulju izabrati na 3 načina (jer ih ima 3), za drugo na 2.
Znači pokrili smo ispravna grla sa neispravnim žaruljama tj. više se ne može pojaviti svijetlo, pa ostale žarulje samo ispremutiramo tj. imam još 3! mogućih kombinacija.
frutabella (napisa):

Moze li i pod b) malo pricice?

Grla možemo fiksirati (npr, I, I, N, N, N, gdje je I-ispravno, N-neispravno).
Ukupan broj rasporeda žarulji je 5!, sad gledam kad niti jedna žarulja neće svijetliti, znači na ispravna grla mora doći neispravna žarulja.
Za 1. ispravno grlo možemo neispravnu žarulju izabrati na 3 načina (jer ih ima 3), za drugo na 2.
Znači pokrili smo ispravna grla sa neispravnim žaruljama tj. više se ne može pojaviti svijetlo, pa ostale žarulje samo ispremutiramo tj. imam još 3! mogućih kombinacija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Deni001
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2011. (23:16:57)
Postovi: (23)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 16:35 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-popr.pdf

može 5. pod a) malo bolje objasniti?[/quote]

[tex]\binom{6}{3}[/tex] je broj načina na koji možeš izabrat koja 3 broja će se pojavljivat u parovima, onda ispermutiraš rezultate na tih 6 kockica, ali moraš 3 puta dijelit sa 2! jer se svi brojevi koje dobiješ ponavljaju 2 puta(permutacija multiskupa). A [tex]6^n[/tex] je naravno ukupan broj mogućih događaja.
pedro (napisa):

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-popr.pdf

može 5. pod a) malo bolje objasniti?


[tex]\binom{6}{3}[/tex] je broj načina na koji možeš izabrat koja 3 broja će se pojavljivat u parovima, onda ispermutiraš rezultate na tih 6 kockica, ali moraš 3 puta dijelit sa 2! jer se svi brojevi koje dobiješ ponavljaju 2 puta(permutacija multiskupa). A [tex]6^n[/tex] je naravno ukupan broj mogućih događaja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 16:40 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

pod a)
a
ukupan broj mogućnosti je 6^6 (a ne 6^n)

onda za događaj A={Dobili smo 3 para istih brojeva}
računamo njegov kardinalni broj

na 6 povrh 3 načina biramo 3 broja za parove. i onda imamo permutaciju s ponavljanjem

od 6 mogućih brojeva -> 6!
tri se ponavljaju
pa zato imamo

6! / (2!2!2!)

jel to tako?

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="Deni001"][quote="pedro"]
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-popr.pdf

može 5. pod a) malo bolje objasniti?[/quote]

[tex]\binom{6}{3}[/tex] je broj načina na koji možeš izabrat koja 3 broja će se pojavljivat u parovima, onda ispermutiraš rezultate na tih 6 kockica, ali moraš 3 puta dijelit sa 2! jer se svi brojevi koje dobiješ ponavljaju 2 puta(permutacija multiskupa). A [tex]6^n[/tex] je naravno ukupan broj mogućih događaja.[/quote]

e hvala, u postu nakon sam napisala kako sam ja shvatila

ali kaj nije onda 6^6, a ne 6^n, jer 6 puta bacamo simetričnu kocku?
pod a)
a
ukupan broj mogućnosti je 6^6 (a ne 6^n)

onda za događaj A={Dobili smo 3 para istih brojeva}
računamo njegov kardinalni broj

na 6 povrh 3 načina biramo 3 broja za parove. i onda imamo permutaciju s ponavljanjem

od 6 mogućih brojeva → 6!
tri se ponavljaju
pa zato imamo

6! / (2!2!2!)

jel to tako?

Added after 1 minutes:

Deni001 (napisa):
pedro (napisa):

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-popr.pdf

može 5. pod a) malo bolje objasniti?


[tex]\binom{6}{3}[/tex] je broj načina na koji možeš izabrat koja 3 broja će se pojavljivat u parovima, onda ispermutiraš rezultate na tih 6 kockica, ali moraš 3 puta dijelit sa 2! jer se svi brojevi koje dobiješ ponavljaju 2 puta(permutacija multiskupa). A [tex]6^n[/tex] je naravno ukupan broj mogućih događaja.


e hvala, u postu nakon sam napisala kako sam ja shvatila

ali kaj nije onda 6^6, a ne 6^n, jer 6 puta bacamo simetričnu kocku?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 17:49 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-zav.pdf

zad 3 a)
neka je A = {Ana je dobila veći broj od Marka}
e sada za kardinalni broj od A sam ja uzela 6 povrh 2 = 15
isto kao i u rješenjima

znači biramo dva broja od njih 6.
samo mene zanima što ako dobijemo dva ista broja? taj broj je isto uključen u kardinalitet od A ali ne bi smio biti?

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

možeodmah i b) ?

i za c)

kaj nebi trebali tražiti P(A presjek B presjek C) ?
jer nije zastupljena ni crna ni bijela ni crvena boja kuglice
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-zav.pdf

zad 3 a)
neka je A = {Ana je dobila veći broj od Marka}
e sada za kardinalni broj od A sam ja uzela 6 povrh 2 = 15
isto kao i u rješenjima

znači biramo dva broja od njih 6.
samo mene zanima što ako dobijemo dva ista broja? taj broj je isto uključen u kardinalitet od A ali ne bi smio biti?

Added after 3 minutes:

možeodmah i b) ?

i za c)

kaj nebi trebali tražiti P(A presjek B presjek C) ?
jer nije zastupljena ni crna ni bijela ni crvena boja kuglice


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
NeZnam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2012. (17:04:11)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:55 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me nesto. 56 strana, odnosno zadatak 4.20 (sa majmunom i bananama)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/vjezbe0708.pdf

Nije li ovo rjesenje krivo? Ja bi osobno ovaj 3 povrh 3-i stavio u brojnik
Zanima me nesto. 56 strana, odnosno zadatak 4.20 (sa majmunom i bananama)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/vjezbe0708.pdf

Nije li ovo rjesenje krivo? Ja bi osobno ovaj 3 povrh 3-i stavio u brojnik


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 20:51 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-zav.pdf

zad 3 a)
neka je A = {Ana je dobila veći broj od Marka}
e sada za kardinalni broj od A sam ja uzela 6 povrh 2 = 15
isto kao i u rješenjima

znači biramo dva broja od njih 6.
samo mene zanima što ako dobijemo dva ista broja? taj broj je isto uključen u kardinalitet od A ali ne bi smio biti?

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

možeodmah i b) ?

i za c)

kaj nebi trebali tražiti P(A presjek B presjek C) ?
jer nije zastupljena ni crna ni bijela ni crvena boja kuglice[/quote]

Pod a). Misilm da je jednostavnije gledati prema rješenju i onda nema dileme kao kod tvojega postupka. Ako je Ana dobila veći broj od Marka, onda sigurno znamo da nije dobila broj 1. Uvjet zadatka će se ostvariti u 5 slučajeva: ako je dobila broj 2, onda je Marko dobio 1 (1 mogućnost); ako je dobila 3, onda je on dobio 2 ili 1 (2 mogućnosti); itd. To se nalazi u brojniku.

Pod b). Zbroj na kockama će biti n+2 u dva slučaja:
1. Imamo n-2 jedinica i 2 dvojke, a te dvije dvojke možemo "smjestiti" na [tex]n \choose 2[/tex] načina.
2. Imamo n-1 jedinicu 1 trojku, koju "smještamo" na n načina.

Pod c). Prema ovome što predlažeš, ispada da smo izvukli tri kuglice, od kojih nijedna nije ni crvena ni bijela ni plava. A to je nemoguće.
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0809-zav.pdf

zad 3 a)
neka je A = {Ana je dobila veći broj od Marka}
e sada za kardinalni broj od A sam ja uzela 6 povrh 2 = 15
isto kao i u rješenjima

znači biramo dva broja od njih 6.
samo mene zanima što ako dobijemo dva ista broja? taj broj je isto uključen u kardinalitet od A ali ne bi smio biti?

Added after 3 minutes:

možeodmah i b) ?

i za c)

kaj nebi trebali tražiti P(A presjek B presjek C) ?
jer nije zastupljena ni crna ni bijela ni crvena boja kuglice


Pod a). Misilm da je jednostavnije gledati prema rješenju i onda nema dileme kao kod tvojega postupka. Ako je Ana dobila veći broj od Marka, onda sigurno znamo da nije dobila broj 1. Uvjet zadatka će se ostvariti u 5 slučajeva: ako je dobila broj 2, onda je Marko dobio 1 (1 mogućnost); ako je dobila 3, onda je on dobio 2 ili 1 (2 mogućnosti); itd. To se nalazi u brojniku.

Pod b). Zbroj na kockama će biti n+2 u dva slučaja:
1. Imamo n-2 jedinica i 2 dvojke, a te dvije dvojke možemo "smjestiti" na [tex]n \choose 2[/tex] načina.
2. Imamo n-1 jedinicu 1 trojku, koju "smještamo" na n načina.

Pod c). Prema ovome što predlažeš, ispada da smo izvukli tri kuglice, od kojih nijedna nije ni crvena ni bijela ni plava. A to je nemoguće.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 21:28 pon, 24. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/chap5.pdf

može zad 5.4?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/chap5.pdf

može zad 5.4?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 13:16 ned, 10. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć sa ovim zadatkom:

Ana ima 2 djece. Jednako vjerojatno da svako od njih bude muško i žensko. Znamo da joj se prvi sin zove Ivan s vjerojatnošću p1<1. Ako ima 2 sina, drugi po redu (mlađi) se zove Ivan s vjerojatnošću p2<1 ukoliko se stariji ne zove tako. Ako znamo da Ana ima sina po imenu Ivan, kolika je vjerojatnost da joj je drugo dijete kći?
Može pomoć sa ovim zadatkom:

Ana ima 2 djece. Jednako vjerojatno da svako od njih bude muško i žensko. Znamo da joj se prvi sin zove Ivan s vjerojatnošću p1<1. Ako ima 2 sina, drugi po redu (mlađi) se zove Ivan s vjerojatnošću p2<1 ukoliko se stariji ne zove tako. Ako znamo da Ana ima sina po imenu Ivan, kolika je vjerojatnost da joj je drugo dijete kći?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 3:31 čet, 14. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Potrebna pomoć :)

Tri novčića leže na stolu, C1, C2 i C3. Vjerojatnost da na njima padne glava je redom 1/3, 2/3 i 1. Na slučajan način uzmemo jedan novčić i bacimo ga. Uočimo da je pala glava. Izračunati vjerojatnost da smo bacili novčić Ck, k=1,2,3.


Ako je netko riješio, da li su tražene vjerojatnosti redom: 1/6, 1/3 i 1/2 ?
Potrebna pomoć Smile

Tri novčića leže na stolu, C1, C2 i C3. Vjerojatnost da na njima padne glava je redom 1/3, 2/3 i 1. Na slučajan način uzmemo jedan novčić i bacimo ga. Uočimo da je pala glava. Izračunati vjerojatnost da smo bacili novčić Ck, k=1,2,3.


Ako je netko riješio, da li su tražene vjerojatnosti redom: 1/6, 1/3 i 1/2 ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 17:58 čet, 14. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jesu.
Jesu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 18:47 čet, 14. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :)
Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 11:14 sub, 16. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li netko može objasniti kako se dođe do navedenog rezultata u Zadatku 4 pod a) : http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0910-kol1.pdf
Da li netko može objasniti kako se dođe do navedenog rezultata u Zadatku 4 pod a) : http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0910-kol1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
El_Loco
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (15:25:04)
Postovi: (31)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 27 - 13

PostPostano: 11:58 sub, 16. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="marsupial"]Da li netko može objasniti kako se dođe do navedenog rezultata u Zadatku 4 pod a) : http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0910-kol1.pdf[/quote]

Imaš 7 zamjena tokom cijele utakmice. Nakon što u prvoj nekog izvadiš, on u narednih 6 ne smije ući u igru. Pošto imaš 3 igrača na klupi, a samo jedan ne smije ući tražena vjerojatnost je (2/3)^6
marsupial (napisa):
Da li netko može objasniti kako se dođe do navedenog rezultata u Zadatku 4 pod a) : http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0910-kol1.pdf


Imaš 7 zamjena tokom cijele utakmice. Nakon što u prvoj nekog izvadiš, on u narednih 6 ne smije ući u igru. Pošto imaš 3 igrača na klupi, a samo jedan ne smije ući tražena vjerojatnost je (2/3)^6


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 17:39 sub, 16. 11. 2013    Naslov: Može pomoć? Citirajte i odgovorite

Bacamo 5 simetričnih novčića. Nakon prvog bacanja bacamo opet one novčiće koji pokazuju grb. Kolika je vjerojatnost da ćemo nakon 2. bacanja dobiti 3 pisma?
Bacamo 5 simetričnih novčića. Nakon prvog bacanja bacamo opet one novčiće koji pokazuju grb. Kolika je vjerojatnost da ćemo nakon 2. bacanja dobiti 3 pisma?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 18:25 sub, 16. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="marsupial"]Da li netko može objasniti kako se dođe do navedenog rezultata u Zadatku 4 pod a) : http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0910-kol1.pdf[/quote]

Trener ukupno radi 7 zamjena. Nakon prve zamjene, dakle, ostaje ih jos 6.

Sada na klupi imamo tri igraca - onog koji je zamijenjen i dva koja uopce nisu ulazila u igru.

U 2. zamjeni nam odgovara da u igru ulazi bilo koji od dva igraca koja jos nisu igrala. U 3., opet, samo nam je bitno da u igru ne uđe onaj koji je prvi zamijenjen... i tako redom do 7. zamjene.

Dakle, od ukupno [tex]3^6[/tex] mogucnosti za igrace koji ulaze u igru u "zadnjih" 6 zamjena (primijeti da prvu zamjenu ne promatramo jer nam je ona bitna da bi uopce znali koji igrac vise ne smije uci u igru), nama su "dobre" one u kojima promatrani igrac ostaje na klupi, tj. po dvije opcije u svakoj od 6 zamjena. Mislim da je sad jasno kako se dođe do konacnog rjesenja zadatka. :D


EDIT:

Sori, propustio sam uociti da je vec odgovoreno. Ne mogu obrisati post pa nek onda ostane :D
marsupial (napisa):
Da li netko može objasniti kako se dođe do navedenog rezultata u Zadatku 4 pod a) : http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-0910-kol1.pdf


Trener ukupno radi 7 zamjena. Nakon prve zamjene, dakle, ostaje ih jos 6.

Sada na klupi imamo tri igraca - onog koji je zamijenjen i dva koja uopce nisu ulazila u igru.

U 2. zamjeni nam odgovara da u igru ulazi bilo koji od dva igraca koja jos nisu igrala. U 3., opet, samo nam je bitno da u igru ne uđe onaj koji je prvi zamijenjen... i tako redom do 7. zamjene.

Dakle, od ukupno [tex]3^6[/tex] mogucnosti za igrace koji ulaze u igru u "zadnjih" 6 zamjena (primijeti da prvu zamjenu ne promatramo jer nam je ona bitna da bi uopce znali koji igrac vise ne smije uci u igru), nama su "dobre" one u kojima promatrani igrac ostaje na klupi, tj. po dvije opcije u svakoj od 6 zamjena. Mislim da je sad jasno kako se dođe do konacnog rjesenja zadatka. Very Happy


EDIT:

Sori, propustio sam uociti da je vec odgovoreno. Ne mogu obrisati post pa nek onda ostane Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 21:08 sub, 16. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokušala sam ti ostaviti još jednu pohvalu, ali skužih da se nesmije više njih na istom topicu. Hvala ti!! ;)

Zadatak sada kad pogledam je jako jednostavno za prebrojati, neću ni spominjati kako sam ja to radila. Ah, više ne znam niti kako razmišljam, sve bum pobrkala :/

Imam još nešto pitanja:

U 4. zadatku, da li mi na neki drugi (brži) način možemo izračunati presjeke (L presjek P), (L presjek B) i (P presjek B) ili isključivo popisivanjem trojki za svaki?
--> http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-1213-kol1.pdf


Zadatak: ''Čovječe ne ljuti se'' - Bacamo kockicu dok ne dobijemo 6. Nakon koliko bacanja bi vjerojatnost bila barem 0.95 da smo dobili 6?

--> definirali smo Cn={dobili smo 6 u n-tom bacanju}
|Cn|= (5^(n-1))/(6^n)
D= unija po n od Cn
P(D)=suma po n od (5^(n-1))/(6^n) = 1 - (5/6)^n
raspisivala sam taj red, ali ne kužim kako smo dobili tu zadnju jednakost 1 - (5/6)^n :/
Pokušala sam ti ostaviti još jednu pohvalu, ali skužih da se nesmije više njih na istom topicu. Hvala ti!! Wink

Zadatak sada kad pogledam je jako jednostavno za prebrojati, neću ni spominjati kako sam ja to radila. Ah, više ne znam niti kako razmišljam, sve bum pobrkala Ehm?

Imam još nešto pitanja:

U 4. zadatku, da li mi na neki drugi (brži) način možemo izračunati presjeke (L presjek P), (L presjek B) i (P presjek B) ili isključivo popisivanjem trojki za svaki?
--> http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-1213-kol1.pdf


Zadatak: ''Čovječe ne ljuti se'' - Bacamo kockicu dok ne dobijemo 6. Nakon koliko bacanja bi vjerojatnost bila barem 0.95 da smo dobili 6?

--> definirali smo Cn={dobili smo 6 u n-tom bacanju}
|Cn|= (5^(n-1))/(6^n)
D= unija po n od Cn
P(D)=suma po n od (5^(n-1))/(6^n) = 1 - (5/6)^n
raspisivala sam taj red, ali ne kužim kako smo dobili tu zadnju jednakost 1 - (5/6)^n Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 12:28 ned, 17. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="marsupial"]P(D)=suma po n od (5^(n-1))/(6^n) = 1 - (5/6)^n
raspisivala sam taj red, ali ne kužim kako smo dobili tu zadnju jednakost 1 - (5/6)^n :/[/quote]

[tex]\sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{5^{n-1}}{6^n} = \sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{1}{6} (\frac{5}{6})^{n-1} = \frac{1}{6} \sum\limits_{n = 1}^\infty (\frac{5}{6})^{n-1}[/tex].

Sad imamo geometrijski red i trazeni rezultat slijedi sumiranjem (sve sto se treba skratiti, skrati se).
marsupial (napisa):
P(D)=suma po n od (5^(n-1))/(6^n) = 1 - (5/6)^n
raspisivala sam taj red, ali ne kužim kako smo dobili tu zadnju jednakost 1 - (5/6)^n Ehm?


[tex]\sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{5^{n-1}}{6^n} = \sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{1}{6} (\frac{5}{6})^{n-1} = \frac{1}{6} \sum\limits_{n = 1}^\infty (\frac{5}{6})^{n-1}[/tex].

Sad imamo geometrijski red i trazeni rezultat slijedi sumiranjem (sve sto se treba skratiti, skrati se).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 11:16 pon, 18. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"][quote="marsupial"]P(D)=suma po n od (5^(n-1))/(6^n) = 1 - (5/6)^n
raspisivala sam taj red, ali ne kužim kako smo dobili tu zadnju jednakost 1 - (5/6)^n :/[/quote]

[tex]\sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{5^{n-1}}{6^n} = \sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{1}{6} (\frac{5}{6})^{n-1} = \frac{1}{6} \sum\limits_{n = 1}^\infty (\frac{5}{6})^{n-1}[/tex].

Sad imamo geometrijski red i trazeni rezultat slijedi sumiranjem (sve sto se treba skratiti, skrati se).[/quote]

dada :) skužih! krivo sam prepisala sumu, suma zapravo ide do n, ne beskonačno, tako da sam koristila krivu formulu :) hvala!!
hendrix (napisa):
marsupial (napisa):
P(D)=suma po n od (5^(n-1))/(6^n) = 1 - (5/6)^n
raspisivala sam taj red, ali ne kužim kako smo dobili tu zadnju jednakost 1 - (5/6)^n Ehm?


[tex]\sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{5^{n-1}}{6^n} = \sum\limits_{n = 1}^\infty \frac{1}{6} (\frac{5}{6})^{n-1} = \frac{1}{6} \sum\limits_{n = 1}^\infty (\frac{5}{6})^{n-1}[/tex].

Sad imamo geometrijski red i trazeni rezultat slijedi sumiranjem (sve sto se treba skratiti, skrati se).


dada Smile skužih! krivo sam prepisala sumu, suma zapravo ide do n, ne beskonačno, tako da sam koristila krivu formulu Smile hvala!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 1:55 pon, 13. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko kako otprilike ovaj:

X i Y geometrijske s parametron p1, odnosno p2,nezavisne, dakle
[tex]X \thicksim G(p_1)[/tex] i [tex]Y \thicksim G(p_2)[/tex] potrebno je izracunati
[tex]E[\mid X-Y\mid][/tex].

Mislio sam preko [tex]\sum\limits_{(x,y)}\mid x-y \mid \cdot f_{X,Y}(x,y)[/tex],
ali ne znam zajednicku gustocu od X i Y.
Zna li netko kako otprilike ovaj:

X i Y geometrijske s parametron p1, odnosno p2,nezavisne, dakle
[tex]X \thicksim G(p_1)[/tex] i [tex]Y \thicksim G(p_2)[/tex] potrebno je izracunati
[tex]E[\mid X-Y\mid][/tex].

Mislio sam preko [tex]\sum\limits_{(x,y)}\mid x-y \mid \cdot f_{X,Y}(x,y)[/tex],
ali ne znam zajednicku gustocu od X i Y.



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marička
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 05. 2011. (14:57:58)
Postovi: (31)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 19:39 čet, 20. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/vjer-1314-kol2-rj.pdf

5.zadatak (b) podzadatak
moze li mi netko reci kako se to na kraju dobije n>=91 jer ja nikako to nemogu dobiti, prvo sve kvadriram i gledam di mi je vece od nule al nikako mi ni u kojem slucaju ne ispada 91
dobivam dvije nultocke 80,6586 i 77,2723 ...
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/vjer-1314-kol2-rj.pdf

5.zadatak (b) podzadatak
moze li mi netko reci kako se to na kraju dobije n>=91 jer ja nikako to nemogu dobiti, prvo sve kvadriram i gledam di mi je vece od nule al nikako mi ni u kojem slucaju ne ispada 91
dobivam dvije nultocke 80,6586 i 77,2723 ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Stranica 8 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan