Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. zadaca
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Objektno programiranje (C++)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:39 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kkarlo"]Ne treba pisat za [bg=green][color=white]%[/color][/bg], [bg=green][color=white]/[/color][/bg] pa čak ni za [bg=green][color=white]-[/color][/bg]. Rekao je asistent da je dovoljno za [bg=green][color=white]+[/color][/bg] i [bg=green][color=white]*[/color][/bg] napravit.
Super stvar je sto sam to saznao tek kad sam napravio [bg=red][color=white]sve cetiri[/color][/bg] operacije. :lol:[/quote]

:chuckle:

Usput, je l' ta strashna zadaca dostupna negdje na webu? (samo znatizelja, necu vam rijesiti :P)
kkarlo (napisa):
Ne treba pisat za %, / pa čak ni za -. Rekao je asistent da je dovoljno za + i * napravit.
Super stvar je sto sam to saznao tek kad sam napravio sve cetiri operacije. Laughing


Chuckle

Usput, je l' ta strashna zadaca dostupna negdje na webu? (samo znatizelja, necu vam rijesiti Razz)



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 13:05 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="kkarlo"]Ne treba pisat za [bg=green][color=white]%[/color][/bg], [bg=green][color=white]/[/color][/bg] pa čak ni za [bg=green][color=white]-[/color][/bg]. Rekao je asistent da je dovoljno za [bg=green][color=white]+[/color][/bg] i [bg=green][color=white]*[/color][/bg] napravit.
Super stvar je sto sam to saznao tek kad sam napravio [bg=red][color=white]sve cetiri[/color][/bg] operacije. :lol:[/quote]

:chuckle:

Usput, je l' ta strashna zadaca dostupna negdje na webu? (samo znatizelja, necu vam rijesiti :P)[/quote]
:oops:

http://web.math.pmf.unizg.hr/~vpetrice/OP/Zadaca1.html

I ne tvrdim da je zadaca strasna. Zapravo sve sto sam shvatio da se trazi je bilo vrlo jednostavno za napravit. Ukupnog koda ima puno previse(cime nista ne ucimo nego gubimo vrijeme). Koji je smisao radit 4 operacije da bi se pokazalo da se zna izbjec nepotrebno kopiranje? Jedna sasvim dovoljna...
I sto nije Broj mogao bit napravljen kao smart pointer?(time nestaje potreba za klasom Vektor)

Ono sto svi govore je da se isto gradivo moglo preispitat na jednoj klasi, a ne na tri, sa puno manje operacija.
:roll:
vsego (napisa):
kkarlo (napisa):
Ne treba pisat za %, / pa čak ni za -. Rekao je asistent da je dovoljno za + i * napravit.
Super stvar je sto sam to saznao tek kad sam napravio sve cetiri operacije. Laughing


Chuckle

Usput, je l' ta strashna zadaca dostupna negdje na webu? (samo znatizelja, necu vam rijesiti Razz)

Embarassed

http://web.math.pmf.unizg.hr/~vpetrice/OP/Zadaca1.html

I ne tvrdim da je zadaca strasna. Zapravo sve sto sam shvatio da se trazi je bilo vrlo jednostavno za napravit. Ukupnog koda ima puno previse(cime nista ne ucimo nego gubimo vrijeme). Koji je smisao radit 4 operacije da bi se pokazalo da se zna izbjec nepotrebno kopiranje? Jedna sasvim dovoljna...
I sto nije Broj mogao bit napravljen kao smart pointer?(time nestaje potreba za klasom Vektor)

Ono sto svi govore je da se isto gradivo moglo preispitat na jednoj klasi, a ne na tri, sa puno manje operacija.
Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:51 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bih se upustao u (pr)ocjenu tezine tudjih zadaca. Rekao bih da je bas dobra da naucite, ako nista drugo, da mi na Prog nismo uopce bili zli prema vama. :blista:

Ovako, na prvi pogled... rekao bih da se za matricu trazi, kako pise, jedinstveno sucelje, a onda dvije klase koje implementiraju to. Iz texta bih rekao da se pod "normalna" matrica misli na "ne nuzno dijagonalna", jer jedino strukturalno sto znamo o "pravim" normalnim matricama ([tex]A^*A = AA^*[/tex]) je da su unitarno slicne dijagonalnima, sto bas i nije korisno za ovu implementaciju (em necete matricu pamtiti u dekomponiranom obliku, em na dijagonali mogu biti i nerealni brojevi, ako je matrica normalna, ali nije Hermitska).

Posto se trazi optimizirani kod, dijagonalna bi valjda trebala pamtiti samo elemente dijagonale (1D niz; oprezno ako matrica nije kvadratna!), te imati optimizirane operacije (zbrajanje/oduzimanje s drugom dijagonalnom ili nedijagonalnom matricom linearne slozenosti, dok bi mnozenje trebalo biti linearno za diag*diag, kvadratno za diag*norm ili norm*diag, a kubno (da ne komplicirate s cudnim algoritmima) za norm*norm).

Dakle, ideja je sloziti dvije bitno razlicite klase istog sucelja (tj. funkcionalnosti), te ih donekle povezati ((re)definicijama operatora +, - i * (da, sva... valjda [i]cetiri[/i]... :P)).

Keep in mind, ovo je moje vidjenje texta, a ja se grozomorom zvanom C++ nisam bavio cca 5 godina.

Ako umjesto nizova (znamenaka, brojeva, elemenata dijagonale, redaka ili stupaca (ovisi kako implementirate) matrice) smijete koristiti STLove [tt]list[/tt] i [tt]vector[/tt], bolje onda tako nego [tt]malloc()[/tt] i prijatelje. Sigurnije je (npr. da necete zeznuti (de)alokaciju) i ne treba posebna varijabla za duljinu).

Imam pitanje: koji je sluzbeni web kolegija? Ovaj koji imamo polinkan tu na Forumu mi djeluje outdated, ali mu adresa djeluje sluzbeno, dok Vinkovo djeluje azhurno, ali je dio osobne stranice. So, which is it, pa da ispravno postavim (ako vec nije)?
Ne bih se upustao u (pr)ocjenu tezine tudjih zadaca. Rekao bih da je bas dobra da naucite, ako nista drugo, da mi na Prog nismo uopce bili zli prema vama. Reklamiram neku zubnu pastu

Ovako, na prvi pogled... rekao bih da se za matricu trazi, kako pise, jedinstveno sucelje, a onda dvije klase koje implementiraju to. Iz texta bih rekao da se pod "normalna" matrica misli na "ne nuzno dijagonalna", jer jedino strukturalno sto znamo o "pravim" normalnim matricama ([tex]A^*A = AA^*[/tex]) je da su unitarno slicne dijagonalnima, sto bas i nije korisno za ovu implementaciju (em necete matricu pamtiti u dekomponiranom obliku, em na dijagonali mogu biti i nerealni brojevi, ako je matrica normalna, ali nije Hermitska).

Posto se trazi optimizirani kod, dijagonalna bi valjda trebala pamtiti samo elemente dijagonale (1D niz; oprezno ako matrica nije kvadratna!), te imati optimizirane operacije (zbrajanje/oduzimanje s drugom dijagonalnom ili nedijagonalnom matricom linearne slozenosti, dok bi mnozenje trebalo biti linearno za diag*diag, kvadratno za diag*norm ili norm*diag, a kubno (da ne komplicirate s cudnim algoritmima) za norm*norm).

Dakle, ideja je sloziti dvije bitno razlicite klase istog sucelja (tj. funkcionalnosti), te ih donekle povezati ((re)definicijama operatora +, - i * (da, sva... valjda cetiri... Razz)).

Keep in mind, ovo je moje vidjenje texta, a ja se grozomorom zvanom C++ nisam bavio cca 5 godina.

Ako umjesto nizova (znamenaka, brojeva, elemenata dijagonale, redaka ili stupaca (ovisi kako implementirate) matrice) smijete koristiti STLove list i vector, bolje onda tako nego malloc() i prijatelje. Sigurnije je (npr. da necete zeznuti (de)alokaciju) i ne treba posebna varijabla za duljinu).

Imam pitanje: koji je sluzbeni web kolegija? Ovaj koji imamo polinkan tu na Forumu mi djeluje outdated, ali mu adresa djeluje sluzbeno, dok Vinkovo djeluje azhurno, ali je dio osobne stranice. So, which is it, pa da ispravno postavim (ako vec nije)?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 14:07 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Imam pitanje: koji je sluzbeni web kolegija? Ovaj koji imamo polinkan tu na Forumu mi djeluje outdated, ali mu adresa djeluje sluzbeno, dok Vinkovo djeluje azhurno, ali je dio osobne stranice. So, which is it, pa da ispravno postavim (ako vec nije)?[/quote]
Vinkova stranica je za vježbe, a ona "službena" je za predavanja.
Na toj sluzbenoj i postoji link koji vodi na Vinkovu stranicu.
Po mojem mišljenju je sve je ok i ne treba ništa mjenjat.
Dobro skoro ništa, trebalo bi promjenit zadaću, al to se neće dogodit...
:?
vsego (napisa):

Imam pitanje: koji je sluzbeni web kolegija? Ovaj koji imamo polinkan tu na Forumu mi djeluje outdated, ali mu adresa djeluje sluzbeno, dok Vinkovo djeluje azhurno, ali je dio osobne stranice. So, which is it, pa da ispravno postavim (ako vec nije)?

Vinkova stranica je za vježbe, a ona "službena" je za predavanja.
Na toj sluzbenoj i postoji link koji vodi na Vinkovu stranicu.
Po mojem mišljenju je sve je ok i ne treba ništa mjenjat.
Dobro skoro ništa, trebalo bi promjenit zadaću, al to se neće dogodit...
Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:46 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kkarlo"]
?
Ostatak pri djeljenju? :P
Ne treba pisat za %, / pa čak ni za -. Rekao je asistent da je dovoljno za + i * napravit.
Super stvar je sto sam to saznao tek kad sam napravio sve cetiri operacije. :lol:

Evo copy paste iz maila jos u subotu:

"Bilo bi dobro napraviti sve operatore, ali nije TO poanta ove zadaće, može samo + i *, ali trebaju dobro raditi, bez nepotrebnih kopiranja."[/quote]

ma krivo sam stisnula, mislilal sam na /..a dobro, - se zapravo i pokrije zbrajanjem pozitivnog i negativnog tak da dode ko da ga moras pisat
kkarlo (napisa):

?
Ostatak pri djeljenju? Razz
Ne treba pisat za %, / pa čak ni za -. Rekao je asistent da je dovoljno za + i * napravit.
Super stvar je sto sam to saznao tek kad sam napravio sve cetiri operacije. Laughing

Evo copy paste iz maila jos u subotu:

"Bilo bi dobro napraviti sve operatore, ali nije TO poanta ove zadaće, može samo + i *, ali trebaju dobro raditi, bez nepotrebnih kopiranja."


ma krivo sam stisnula, mislilal sam na /..a dobro, - se zapravo i pokrije zbrajanjem pozitivnog i negativnog tak da dode ko da ga moras pisat


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:32 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napišite konstruktor i pridruživanje s parametrom proizvoljno polje brojeva, proizvoljni sekvencijalni spremnik, int, te string.

jel to treba napravit da konstruktor moze bilo sto od tog primat il?
Napišite konstruktor i pridruživanje s parametrom proizvoljno polje brojeva, proizvoljni sekvencijalni spremnik, int, te string.

jel to treba napravit da konstruktor moze bilo sto od tog primat il?


[Vrh]
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 23:08 čet, 4. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

ljudi meni i dalje ne funkcionira [] kod vektora, tj mijenjanje mi ne radi, u funkciji napravi sve dobro, ali se ta nova medjuklasa (promijenjena koju stvorim) na koju pointer pokazuje unisti na kraju funkcije. kak da to promjenim??
ljudi meni i dalje ne funkcionira [] kod vektora, tj mijenjanje mi ne radi, u funkciji napravi sve dobro, ali se ta nova medjuklasa (promijenjena koju stvorim) na koju pointer pokazuje unisti na kraju funkcije. kak da to promjenim??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 1:42 pet, 5. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lalala5"]ljudi meni i dalje ne funkcionira [] kod vektora, tj mijenjanje mi ne radi, u funkciji napravi sve dobro, ali se ta nova medjuklasa (promijenjena koju stvorim) na koju pointer pokazuje unisti na kraju funkcije. kak da to promjenim??[/quote]
nisam jos dosla do vektora pa ne znam tocno sta bi mogao problem, ali mozda moze pomoci sta je kod mene bio problem u Broju... operator[] sam deklarirala kao [code:1]zagrade& operator[] (int broj)[/code:1] pa su mi se u meduklasi zagrade dogadala cuda, a kad sam stavila [code:1]zagrade operator[](int broj)[/code:1] sve je radilo normalno... pa si probaj provjeriti pointere i slicne stvarcice, mozda je u tome problem
lalala5 (napisa):
ljudi meni i dalje ne funkcionira [] kod vektora, tj mijenjanje mi ne radi, u funkciji napravi sve dobro, ali se ta nova medjuklasa (promijenjena koju stvorim) na koju pointer pokazuje unisti na kraju funkcije. kak da to promjenim??

nisam jos dosla do vektora pa ne znam tocno sta bi mogao problem, ali mozda moze pomoci sta je kod mene bio problem u Broju... operator[] sam deklarirala kao
Kod:
zagrade& operator[] (int broj)
pa su mi se u meduklasi zagrade dogadala cuda, a kad sam stavila
Kod:
zagrade operator[](int broj)
sve je radilo normalno... pa si probaj provjeriti pointere i slicne stvarcice, mozda je u tome problem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 12:53 pet, 5. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

nemam taj problem... a ne znam koji je ( imala sam 3 verzije, u svakoj nest ne stima i ne mogu to popravit (tj vise nemam ideja...). U Broju mi dobro radi, zalosno...

[size=9][color=#999999]Added after 36 minutes[/color][/size]

ok, uspjela sam, ne znam kako D. Al i dalje me muci proizvoljni sekvencijalni spremnik. On bi zapravo trebao biti template (kao proizvoljni je, a znaci vector, list ili queue) al ne znam kak se to moze, trazila sam primjere po netu al ih nisam nasla...
nemam taj problem... a ne znam koji je ( imala sam 3 verzije, u svakoj nest ne stima i ne mogu to popravit (tj vise nemam ideja...). U Broju mi dobro radi, zalosno...

[size=9][color=#999999]Added after 36 minutes:[/color][/size]

ok, uspjela sam, ne znam kako Very Happy. Al i dalje me muci proizvoljni sekvencijalni spremnik. On bi zapravo trebao biti template (kao proizvoljni je, a znaci vector, list ili queue) al ne znam kak se to moze, trazila sam primjere po netu al ih nisam nasla...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:03 pet, 5. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lalala5"]
Al i dalje me muci proizvoljni sekvencijalni spremnik. On bi zapravo trebao biti template (kao proizvoljni je, a znaci vector, list ili queue) al ne znam kak se to moze, trazila sam primjere po netu al ih nisam nasla...[/quote]

Ovo i mene muci, al za Broj. :(
i sto nije dequeue umjesto queue?
lalala5 (napisa):

Al i dalje me muci proizvoljni sekvencijalni spremnik. On bi zapravo trebao biti template (kao proizvoljni je, a znaci vector, list ili queue) al ne znam kak se to moze, trazila sam primjere po netu al ih nisam nasla...


Ovo i mene muci, al za Broj. Sad
i sto nije dequeue umjesto queue?


[Vrh]
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 18:09 pet, 5. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="lalala5"]
Al i dalje me muci proizvoljni sekvencijalni spremnik. On bi zapravo trebao biti template (kao proizvoljni je, a znaci vector, list ili queue) al ne znam kak se to moze, trazila sam primjere po netu al ih nisam nasla...[/quote]

Ovo i mene muci, al za Broj. :(
i[b] sto nije dequeue umjesto queue[/b]?[/quote]
Ni jedno...treba bit deque :lol:
A odgovor na vaše pitanje sekvencijalnog spremnika potražite ovdje:
(hint:odgovor ćete prije naći tražeći od kraja prema početku :))
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/opepp/Ch5/klase.html

Za više manje sve probleme u ovoj zadaći se rješenje skriva u predavanjima profesora Juraka ovdje:

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/opepp/C++.html
Anonymous (napisa):
lalala5 (napisa):

Al i dalje me muci proizvoljni sekvencijalni spremnik. On bi zapravo trebao biti template (kao proizvoljni je, a znaci vector, list ili queue) al ne znam kak se to moze, trazila sam primjere po netu al ih nisam nasla...


Ovo i mene muci, al za Broj. Sad
i sto nije dequeue umjesto queue?

Ni jedno...treba bit deque Laughing
A odgovor na vaše pitanje sekvencijalnog spremnika potražite ovdje:
(hint:odgovor ćete prije naći tražeći od kraja prema početku Smile)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/opepp/Ch5/klase.html

Za više manje sve probleme u ovoj zadaći se rješenje skriva u predavanjima profesora Juraka ovdje:

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/opepp/C++.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 22:40 pet, 5. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sta onda moram cijelu klasu Broj postaviti kao template da bih mogla napraviti konstruktore za proizvoljno polje brojeva i spremnike? Nigdje nisam nasla primjer gdje mi je jedan konstruktor template, ali ne cijela klasa... jedino sta sam nasla je da se to ne moze napraviti :?
Sta onda moram cijelu klasu Broj postaviti kao template da bih mogla napraviti konstruktore za proizvoljno polje brojeva i spremnike? Nigdje nisam nasla primjer gdje mi je jedan konstruktor template, ali ne cijela klasa... jedino sta sam nasla je da se to ne moze napraviti Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:47 pet, 5. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene zanima dal smijem napravit konstruktor za sve posebno (mislim na listu, vektor, red)? il to treba nekak drugacije? i jel se smije pretpostavit npr. da svaki od tih spremnika sadrzi jednoznamenkaste intove?
mene zanima dal smijem napravit konstruktor za sve posebno (mislim na listu, vektor, red)? il to treba nekak drugacije? i jel se smije pretpostavit npr. da svaki od tih spremnika sadrzi jednoznamenkaste intove?


[Vrh]
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 9:39 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]mene zanima dal smijem napravit konstruktor za sve posebno (mislim na listu, vektor, red)? il to treba nekak drugacije? i jel se smije pretpostavit npr. da svaki od tih spremnika sadrzi jednoznamenkaste intove?[/quote]

Ne znam da li treba drugačije, ali se može...
Preko template konstruktora se može napravit da radi za bilo koji od navedenih tipova. Treba malo pogledat tamo na linku gore koji sam stavio.
A dal se smije to pretpostavljat?
Pa ja bi rekao da smije. Mislim, ako na predaji ispadne da ne smije, lako se ubaci provjera za svaki da li je u intervalu[0,9]... A možeš to ubacit i sad pa si sigurno bez brige :)

Nego da ne pretrpamo asistenta sa mailovima(iako to ja sam već radim dovoljno) evo nekih odgovora koje sam dobio:

> Sto bi trebalo znaciti:
> Napišite implementaciju dijagonalne matrice i normalne matrice.
>
> Da li to znaci da trebamo imati jednu apstraktnu klasu Matrica iz koje
> su izvedene klase dijagonalna matrica i normalna matrica?
Da

> Ovo normalna matrica se odnosi u smislu linearne normalna ili u nekom
> drugom kontekstu?

Ne, to znaci nedijagonalna, nego da ima sve vrijednosti.

> Molim Vas da mi posaljete neki primjer samo sto se ocekuje od tih
> implementacija jer stvarno ne razumijem sto se trazi.

Da primaju bilo kakve brojeve a ova druga da joj se mogu mijenjati samo brojevi na dijagonali (pa nek onda i bitno manje memorije zauzima).


Eto, nadam se da je od pomoći...
8)
Anonymous (napisa):
mene zanima dal smijem napravit konstruktor za sve posebno (mislim na listu, vektor, red)? il to treba nekak drugacije? i jel se smije pretpostavit npr. da svaki od tih spremnika sadrzi jednoznamenkaste intove?


Ne znam da li treba drugačije, ali se može...
Preko template konstruktora se može napravit da radi za bilo koji od navedenih tipova. Treba malo pogledat tamo na linku gore koji sam stavio.
A dal se smije to pretpostavljat?
Pa ja bi rekao da smije. Mislim, ako na predaji ispadne da ne smije, lako se ubaci provjera za svaki da li je u intervalu[0,9]... A možeš to ubacit i sad pa si sigurno bez brige Smile

Nego da ne pretrpamo asistenta sa mailovima(iako to ja sam već radim dovoljno) evo nekih odgovora koje sam dobio:

> Sto bi trebalo znaciti:
> Napišite implementaciju dijagonalne matrice i normalne matrice.
>
> Da li to znaci da trebamo imati jednu apstraktnu klasu Matrica iz koje
> su izvedene klase dijagonalna matrica i normalna matrica?
Da

> Ovo normalna matrica se odnosi u smislu linearne normalna ili u nekom
> drugom kontekstu?

Ne, to znaci nedijagonalna, nego da ima sve vrijednosti.

> Molim Vas da mi posaljete neki primjer samo sto se ocekuje od tih
> implementacija jer stvarno ne razumijem sto se trazi.

Da primaju bilo kakve brojeve a ova druga da joj se mogu mijenjati samo brojevi na dijagonali (pa nek onda i bitno manje memorije zauzima).


Eto, nadam se da je od pomoći...
Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 10:35 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

u vezi tih matrica. posto treba imati standardne operacije jel to znaci da trebamo predefinirati operatore +, -, *? ili napisati funkcije zbrajanje, oduzimanje, mnozenje, jer koliko ja vidim operatori se ne mogu postaviti na ciste virtualne funkcije. ili?
u vezi tih matrica. posto treba imati standardne operacije jel to znaci da trebamo predefinirati operatore +, -, *? ili napisati funkcije zbrajanje, oduzimanje, mnozenje, jer koliko ja vidim operatori se ne mogu postaviti na ciste virtualne funkcije. ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 12:31 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lalala5"]u vezi tih matrica. posto treba imati standardne operacije jel to znaci da trebamo predefinirati operatore +, -, *? ili napisati funkcije zbrajanje, oduzimanje, mnozenje, jer koliko ja vidim operatori se ne mogu postaviti na ciste virtualne funkcije. ili?[/quote]
Nisam ni sam siguran kako...


Novi odgovor asistenta na slijedece pitanje:
Ja:
Da li operacije na matrici trebaju biti optimizirane kao u Broju i da li je potrebno radit sve operacije ili je dovoljno +,- i *?

Asistent:
Pa mislio sam da ne trebaju biti optimizirane, ali / bi bilo dobro napraviti, jer se na njemu najbolje vidi razlika u implementaciji.
lalala5 (napisa):
u vezi tih matrica. posto treba imati standardne operacije jel to znaci da trebamo predefinirati operatore +, -, *? ili napisati funkcije zbrajanje, oduzimanje, mnozenje, jer koliko ja vidim operatori se ne mogu postaviti na ciste virtualne funkcije. ili?

Nisam ni sam siguran kako...


Novi odgovor asistenta na slijedece pitanje:
Ja:
Da li operacije na matrici trebaju biti optimizirane kao u Broju i da li je potrebno radit sve operacije ili je dovoljno +,- i *?

Asistent:
Pa mislio sam da ne trebaju biti optimizirane, ali / bi bilo dobro napraviti, jer se na njemu najbolje vidi razlika u implementaciji.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 16:05 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako se to molim te / matrice??? sta bi trebali inverznu traziti ili??? jel on lud il smo mi...
a kako se to molim te / matrice??? sta bi trebali inverznu traziti ili??? jel on lud il smo mi...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:39 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel smijemo koristit math biblioteku pa npr. operaciju mnozenja (za klasu Broj) izvest tako da prvo oba broja pretvorimo u int, to pomnozimo i onda opet rezultat vratimo u broj?
jel smijemo koristit math biblioteku pa npr. operaciju mnozenja (za klasu Broj) izvest tako da prvo oba broja pretvorimo u int, to pomnozimo i onda opet rezultat vratimo u broj?


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:44 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koja je svrha [b]velikog[/b] broja ako uvedes ogranicenje da mora stati u [tt]int[/tt]? :shock:
Koja je svrha velikog broja ako uvedes ogranicenje da mora stati u int? Shocked



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 18:09 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

I dalje ne razumijem kako bi trebala izgledat klasa Matrica, pa ako je netko shvatio sto bi trebalo bit unutra bilo bi odlično da podijeli... ja sam u medjuvremenu poslao asistentu jos jedan mail(sigurno je presretan zbog naseg konstantnog dopisivanja) pa ukoliko dobijem neki odgovor napisem ga ovdje...
No stvarno ne razumijem...
Matrica treba bit apstraktna klasa, znači treba imat pure virtual funkcije, a jedine funkcije koje treba imat su operatori?
Al koju onda povratnu vrijednost odredit tom operatoru u apstraktnoj klasi? Mislio sam preko template-a, ali ne ide tako jer ne moze istovremeno template i virtual...
A stvarno nemam nikakve druge ideje...
Mrzim kad trebam napravit nesto kaj ne razumijem sto se tocno trazi...
Razumijem kako rade virtualne funkcije, razumijem nasljedjivanje apstraktne klase, razumijem i operatore u klasama, ali ocito ne razumijem najbitnije... Sto se u zadatku trazi...

Ako itko ima ideju koji dio treba bit zajednicki izvedenim klasama te bit u toj Matrici bilo bi krasno kad bi to podijelio ovdje, jer cijeli dan pokusavam napravit nesto, a i dalje sam na istom gdje sam bio ujutro...
Vrlo frustrirajuce...
:evil:
I dalje ne razumijem kako bi trebala izgledat klasa Matrica, pa ako je netko shvatio sto bi trebalo bit unutra bilo bi odlično da podijeli... ja sam u medjuvremenu poslao asistentu jos jedan mail(sigurno je presretan zbog naseg konstantnog dopisivanja) pa ukoliko dobijem neki odgovor napisem ga ovdje...
No stvarno ne razumijem...
Matrica treba bit apstraktna klasa, znači treba imat pure virtual funkcije, a jedine funkcije koje treba imat su operatori?
Al koju onda povratnu vrijednost odredit tom operatoru u apstraktnoj klasi? Mislio sam preko template-a, ali ne ide tako jer ne moze istovremeno template i virtual...
A stvarno nemam nikakve druge ideje...
Mrzim kad trebam napravit nesto kaj ne razumijem sto se tocno trazi...
Razumijem kako rade virtualne funkcije, razumijem nasljedjivanje apstraktne klase, razumijem i operatore u klasama, ali ocito ne razumijem najbitnije... Sto se u zadatku trazi...

Ako itko ima ideju koji dio treba bit zajednicki izvedenim klasama te bit u toj Matrici bilo bi krasno kad bi to podijelio ovdje, jer cijeli dan pokusavam napravit nesto, a i dalje sam na istom gdje sam bio ujutro...
Vrlo frustrirajuce...
Evil or Very Mad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Objektno programiranje (C++) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Stranica 8 / 10.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan