Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pomoc oko zadatka
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kratki89
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (23:36:13)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zemlja i okolica

PostPostano: 15:53 ned, 9. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može ideja za zadatak, ja nemam nijednu... :?
U jednom tjednu Ivan svaki dan poziva troje od svojih sedmorice prijatelja na večeru tako da svaku osobu pozove barem jednom. Na koliko različitih načina to može napraviti?

i jedan zadatak s blica jedne grupe koji ne uspijevam riješiti preko FI jer se previše komplicira, a preko FUI ne znam, dakle (ako me pamćenje služi):
[latex] x_1+3x_2+6x_3=72, \; 6 \leqslant x_1 \leqslant 12, \; 0 \leqslant x_2 \leqslant 6, \; 0 \leqslant x_3 \leqslant 12, \; 2|x_2,\; 3|x_3 [/latex]
Može ideja za zadatak, ja nemam nijednu... Confused
U jednom tjednu Ivan svaki dan poziva troje od svojih sedmorice prijatelja na večeru tako da svaku osobu pozove barem jednom. Na koliko različitih načina to može napraviti?

i jedan zadatak s blica jedne grupe koji ne uspijevam riješiti preko FI jer se previše komplicira, a preko FUI ne znam, dakle (ako me pamćenje služi):


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 19:02 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

koje je rješenje 2B?
ja dobim 32?

@kratki:
znam preko FI:
f(x)=(x^6+x^7+...+x^12)(1+(x^2)^3+(x^4)^3+(x^6)^3)(1+(x^3)^6+(x^6)^6+(x^9)^6+(x^12)^6)
sad,ja sam to sve izmnožila,osim prve zagrade kojoj sam izlučila x^6 i ostatak preko binomnog tm. i dobije se 1,odnosno samo je jedna takva trojka
koje je rješenje 2B?
ja dobim 32?

@kratki:
znam preko FI:
f(x)=(x^6+x^7+...+x^12)(1+(x^2)^3+(x^4)^3+(x^6)^3)(1+(x^3)^6+(x^6)^6+(x^9)^6+(x^12)^6)
sad,ja sam to sve izmnožila,osim prve zagrade kojoj sam izlučila x^6 i ostatak preko binomnog tm. i dobije se 1,odnosno samo je jedna takva trojka


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pajopatak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2009. (22:20:04)
Postovi: (BE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 19:40 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odredite na koliko na·cina mo·zemo odabrati uredenu ·cetvorku nenegativnih cijelih bro-
jeva manjih od 7 takvih da je njihov zbroj 17.

jel neko zna??
Odredite na koliko na·cina mo·zemo odabrati uredenu ·cetvorku nenegativnih cijelih bro-
jeva manjih od 7 takvih da je njihov zbroj 17.

jel neko zna??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 20:00 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pajopatak"]Odredite na koliko na·cina mo·zemo odabrati uredenu ·cetvorku nenegativnih cijelih bro-
jeva manjih od 7 takvih da je njihov zbroj 17.

jel neko zna??[/quote]
nije li to broj rješenja jednadžbe x1+x2+x3+x4=17, xi<7
meni je ispalo (20 povrh 3)-4*(13 povrh 3)+(4 povrh 2)*(6 povrh 3) :?:

u tom kolokviju,druga grupa 2.zadatak
ispalo mi je n(3^(n-1)+(n-1)3^(n-2))

i u kol.2010.2 zad mi je ispalo (12 povrh 2)

pa molim potvrdu :)

@kratki 2.put:
ovo za Ivana,iskreno sumnjam da mi je točno,ali možda da ideju,ovo je jedino što meni pada na pamet:

Ai={nije pozvao i-tog prijatelja niti jednom u 7 dana}
|Ai|=7*(6 povrh 3): za svaki od 7 dana od preostalih 6 bira 3
|Ai presjek Aj|=7*(5 povrh 3) ... |Ai presjek Aj presjek Ak presjek Al|=7, a za presjek njih više od pet je nula jer nemože ne pozvati 5 prijatelja,ostala bi mu samo 2.

S={broj načina da Ivan pozove prijatelje u 7 dana(dakle svaki dan 3 njih)} -> |S|=7*(7 povrh 3)

traženo rješenje je |S| - |unija Ai-ova|=po FUI...=7*suma od 3 do 7(i povrh 3)*(-1)^(i+1)

http://web.math.hr/nastava/komb/kol/dm0910kol2.pdf
5.zad.(prvo mi je trebalo pola sata da shvatim što je pjesnik htio reći :D)
x1+x2+...+xk=n, xi>0
tu sam mislila kao poredamo djecu u red, i onda trebamo izabrati n sladoleda od k vrsta(svaki mora biti izabran bar jednom-to je xi>0) i kada dobimo k-torku npr (n-k-1,1,1, ... ,1) znači da smo sve sladolede osim prvog izabrali jednom. e,sad,treba li jo to možda permutirat :?:
e,da,rješenje bi onda bilo broj rješenja one jednadžbe
pajopatak (napisa):
Odredite na koliko na·cina mo·zemo odabrati uredenu ·cetvorku nenegativnih cijelih bro-
jeva manjih od 7 takvih da je njihov zbroj 17.

jel neko zna??

nije li to broj rješenja jednadžbe x1+x2+x3+x4=17, xi<7
meni je ispalo (20 povrh 3)-4*(13 povrh 3)+(4 povrh 2)*(6 povrh 3) Question

u tom kolokviju,druga grupa 2.zadatak
ispalo mi je n(3^(n-1)+(n-1)3^(n-2))

i u kol.2010.2 zad mi je ispalo (12 povrh 2)

pa molim potvrdu Smile

@kratki 2.put:
ovo za Ivana,iskreno sumnjam da mi je točno,ali možda da ideju,ovo je jedino što meni pada na pamet:

Ai={nije pozvao i-tog prijatelja niti jednom u 7 dana}
|Ai|=7*(6 povrh 3): za svaki od 7 dana od preostalih 6 bira 3
|Ai presjek Aj|=7*(5 povrh 3) ... |Ai presjek Aj presjek Ak presjek Al|=7, a za presjek njih više od pet je nula jer nemože ne pozvati 5 prijatelja,ostala bi mu samo 2.

S={broj načina da Ivan pozove prijatelje u 7 dana(dakle svaki dan 3 njih)} → |S|=7*(7 povrh 3)

traženo rješenje je |S| - |unija Ai-ova|=po FUI...=7*suma od 3 do 7(i povrh 3)*(-1)^(i+1)

http://web.math.hr/nastava/komb/kol/dm0910kol2.pdf
5.zad.(prvo mi je trebalo pola sata da shvatim što je pjesnik htio reći Very Happy)
x1+x2+...+xk=n, xi>0
tu sam mislila kao poredamo djecu u red, i onda trebamo izabrati n sladoleda od k vrsta(svaki mora biti izabran bar jednom-to je xi>0) i kada dobimo k-torku npr (n-k-1,1,1, ... ,1) znači da smo sve sladolede osim prvog izabrali jednom. e,sad,treba li jo to možda permutirat Question
e,da,rješenje bi onda bilo broj rješenja one jednadžbe




Zadnja promjena: .anchy.; 20:30 uto, 11. 1. 2011; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pajopatak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2009. (22:20:04)
Postovi: (BE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:17 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da ti je sve dobro :D A a kako bi išao ovaj 5.iz 2010?
Mislim da ti je sve dobro Very Happy A a kako bi išao ovaj 5.iz 2010?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kratki89
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (23:36:13)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zemlja i okolica

PostPostano: 21:30 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide [latex] (1+x+\dots+x^7)^4 [/latex] ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju [latex] \binom{17}{3}-4\binom{12}{3}+6\binom{4}{3} [/latex]
drugi kolokvij mi se neda gledat ako ti je prvi dobar onda znaš i drugi

2. 2B b) je 55, pa to sam već napisao i ima rješenje po kojem se računa, evo malo detaljnije
[latex] \; x^6(1-3x^{30}+3x^{60}-x^{90}) \sum\limits_{k}\binom{k+2}{k}x^{3k} [/latex] raspiši i moraš dobiti 55.

3. 5.zad sa n djece i k sladoleda ide preko EFI ja mislim, ali ne uspijevam dobiti točno rješenje

4. onaj zadatak sa [latex] x_1+3x_2+6x_3 [/latex] inače ima 2 rješenja (6, 4, 9) i (12, 6, 9), (treba uvrstiti u jednadžbu), ali mislio sam da neko ima neku ideju koja ne koristi "grubu silu" nego elegantnije rješenje koje se može upotrijebiti za slične brojeve da ne moraš svaki put ići pješke računat, zanima me kako si ti tu upotrijebila binomni teorem, raspiši to
idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju
drugi kolokvij mi se neda gledat ako ti je prvi dobar onda znaš i drugi

2. 2B b) je 55, pa to sam već napisao i ima rješenje po kojem se računa, evo malo detaljnije
raspiši i moraš dobiti 55.

3. 5.zad sa n djece i k sladoleda ide preko EFI ja mislim, ali ne uspijevam dobiti točno rješenje

4. onaj zadatak sa inače ima 2 rješenja (6, 4, 9) i (12, 6, 9), (treba uvrstiti u jednadžbu), ali mislio sam da neko ima neku ideju koja ne koristi "grubu silu" nego elegantnije rješenje koje se može upotrijebiti za slične brojeve da ne moraš svaki put ići pješke računat, zanima me kako si ti tu upotrijebila binomni teorem, raspiši to


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 9:24 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kratki89"]idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide [latex] (1+x+\dots+x^7)^4 [/latex] ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju [latex] \binom{17}{3}-4\binom{12}{3}+6\binom{4}{3} [/latex]
[/quote]
da,tako sam i rješavala,onda sam očito u računu nešto,nije toliko važno

[quote="kratki89"]
2. 2B b) je 55, pa to sam već napisao i ima rješenje po kojem se računa, evo malo detaljnije
[latex] \; x^6(1-3x^{30}+3x^{60}-x^{90}) \sum\limits_{k}\binom{k+2}{k}x^{3k} [/latex] raspiši i moraš dobiti 55.
[/quote]
krivo sam prepisala,ipalo mi je 11 povrh 2 :)

[quote="kratki89"]
4. onaj zadatak sa [latex] x_1+3x_2+6x_3 [/latex] inače ima 2 rješenja (6, 4, 9) i (12, 6, 9), (treba uvrstiti u jednadžbu), ali mislio sam da neko ima neku ideju koja ne koristi "grubu silu" nego elegantnije rješenje koje se može upotrijebiti za slične brojeve da ne moraš svaki put ići pješke računat, zanima me kako si ti tu upotrijebila binomni teorem, raspiši to[/quote]

(12,6,9) ne zadovoljava jednadžbu..a mislim,upotrijebila binomni teorem..samo raspisala prvu zagradu,izlučila x^6,dobila sumu,napisala u obliku razlomka i nazivnik po poopćenom binomnom,ono standardno.
ispada 1..
kratki89 (napisa):
idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju

da,tako sam i rješavala,onda sam očito u računu nešto,nije toliko važno

kratki89 (napisa):

2. 2B b) je 55, pa to sam već napisao i ima rješenje po kojem se računa, evo malo detaljnije
raspiši i moraš dobiti 55.

krivo sam prepisala,ipalo mi je 11 povrh 2 Smile

kratki89 (napisa):

4. onaj zadatak sa inače ima 2 rješenja (6, 4, 9) i (12, 6, 9), (treba uvrstiti u jednadžbu), ali mislio sam da neko ima neku ideju koja ne koristi "grubu silu" nego elegantnije rješenje koje se može upotrijebiti za slične brojeve da ne moraš svaki put ići pješke računat, zanima me kako si ti tu upotrijebila binomni teorem, raspiši to


(12,6,9) ne zadovoljava jednadžbu..a mislim,upotrijebila binomni teorem..samo raspisala prvu zagradu,izlučila x^6,dobila sumu,napisala u obliku razlomka i nazivnik po poopćenom binomnom,ono standardno.
ispada 1..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 10:22 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

2 su rješenja: (6,4,9) i (12,2,9), lako ih je uočiti prije nego se funkcija sredi, probao sam srediti, ali nisam uspio. :)
2 su rješenja: (6,4,9) i (12,2,9), lako ih je uočiti prije nego se funkcija sredi, probao sam srediti, ali nisam uspio. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kratki89
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (23:36:13)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zemlja i okolica

PostPostano: 12:36 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@kaj me dobro ispravil, (12, 2, 9) još zadovoljava jednadžbu, ja sam ovu dvojku pomnožil s 3 pa mi je ispalo 6, nisam pazio :oops:

[quote=".anchy."]
(12,6,9) ne zadovoljava jednadžbu..a mislim,upotrijebila binomni teorem..samo raspisala prvu zagradu,izlučila x^6,dobila sumu,napisala u obliku razlomka i nazivnik po poopćenom binomnom,ono standardno.
ispada 1..[/quote]
kad ja to sredim dobivam
[latex] x^6(\frac{1-x^7}{1-x})(\frac{1-x^{24}}{1-x^6})(\frac{1-x^{90}}{1-x^{18}}) [/latex]
e sad da bi to raspisali po binomnom treba sve zagrade na negativnu potenciju svesti na zbrajanje, a sad se sve množe jer u ovom obliku se isto pogađaju rezultati tako da mi nije jasno kako ti uspijevaš dobiti rješenje 1 koje očiti nije točno

uspio :D sam riješiti onaj sa sladoledima, mislim da mi je dobar ali prihvaćam kritike

[latex] (x+\frac{x^2}{2!}+\frac{x^3}{3!}+\dots)^k=(e^x-1)^k=\sum\limits_{i=0}^{k}\binom{k}{i}(-1)^i(e^x)^{k-i} [/latex]
sad se iz toga izračunava koeficijent uz x^n pomoću formule
[latex] \sum\limits_{i=0}^{k}\binom{k}{i}(-1)^i(k-i)^n [/latex]
@kaj me dobro ispravil, (12, 2, 9) još zadovoljava jednadžbu, ja sam ovu dvojku pomnožil s 3 pa mi je ispalo 6, nisam pazio Embarassed

.anchy. (napisa):

(12,6,9) ne zadovoljava jednadžbu..a mislim,upotrijebila binomni teorem..samo raspisala prvu zagradu,izlučila x^6,dobila sumu,napisala u obliku razlomka i nazivnik po poopćenom binomnom,ono standardno.
ispada 1..

kad ja to sredim dobivam

e sad da bi to raspisali po binomnom treba sve zagrade na negativnu potenciju svesti na zbrajanje, a sad se sve množe jer u ovom obliku se isto pogađaju rezultati tako da mi nije jasno kako ti uspijevaš dobiti rješenje 1 koje očiti nije točno

uspio Very Happy sam riješiti onaj sa sladoledima, mislim da mi je dobar ali prihvaćam kritike


sad se iz toga izračunava koeficijent uz x^n pomoću formule


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
suza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (14:37:50)
Postovi: (65)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 12:41 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Flame"]
[latex]\displaystyle\sum_{n = 1}^{\infty}\displaystyle\frac{3^n-2^n}{n!}x^n + \displaystyle\sum_{n = 1}^{\infty}\displaystyle\frac{3^n-2^n}{n!}x^{n+1} + \displaystyle\frac{1}{2}\displaystyle\sum_{n = 1}^{\infty}\displaystyle\frac{3^n-2^n}{n!}x^{n+2}[/latex]

(pogledaj otkud koji red krece, ovaj 3. slobodno moze ici od n = 2 jer je taj prvi clan tako i tako 0)
[/quote]

Znam da malo kasno palim, ali ovaj 3. red je 1/2*x^3 za n=1, a ne 0... pa bi i dalje trebalo gledati red od 3, a ne 2..???? :? neka me netko ispravi ako griješim ili neka kaže je li ovakav Flameov red dobar :?

skužila sam.. :oops: :oops: :oops:
Flame (napisa):



(pogledaj otkud koji red krece, ovaj 3. slobodno moze ici od n = 2 jer je taj prvi clan tako i tako 0)


Znam da malo kasno palim, ali ovaj 3. red je 1/2*x^3 za n=1, a ne 0... pa bi i dalje trebalo gledati red od 3, a ne 2..???? Confused neka me netko ispravi ako griješim ili neka kaže je li ovakav Flameov red dobar Confused

skužila sam.. Embarassed Embarassed Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 13:07 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kratki89"]@kaj me dobro ispravil, (12, 2, 9) još zadovoljava jednadžbu, ja sam ovu dvojku pomnožil s 3 pa mi je ispalo 6, nisam pazio :oops:

[quote=".anchy."]
(12,6,9) ne zadovoljava jednadžbu..a mislim,upotrijebila binomni teorem..samo raspisala prvu zagradu,izlučila x^6,dobila sumu,napisala u obliku razlomka i nazivnik po poopćenom binomnom,ono standardno.
ispada 1..[/quote]
kad ja to sredim dobivam
[latex] x^6(\frac{1-x^7}{1-x})(\frac{1-x^{24}}{1-x^6})(\frac{1-x^{90}}{1-x^{18}}) [/latex]
e sad da bi to raspisali po binomnom treba sve zagrade na negativnu potenciju svesti na zbrajanje, a sad se sve množe jer u ovom obliku se isto pogađaju rezultati tako da mi nije jasno kako ti uspijevaš dobiti rješenje 1 koje očiti nije točno

uspio :D sam riješiti onaj sa sladoledima, mislim da mi je dobar ali prihvaćam kritike

[latex] (x+\frac{x^2}{2!}+\frac{x^3}{3!}+\dots)^k=(e^x-1)^k=\sum\limits_{i=0}^{k}\binom{k}{i}(-1)^i(e^x)^{k-i} [/latex]
sad se iz toga izračunava koeficijent uz x^n pomoću formule
[latex] \sum\limits_{i=0}^{k}\binom{k}{i}(-1)^i(k-i)^n [/latex][/quote]

Mislim da je dobro, jer zadatak možemo preformulirati ovako:

"Odredite broj nizova duljine n sastavljenih od k različitih znakova tako da svaki znak bude upotrijebljen barem jednom."

Daj objasni kako si došao do one zadnje formule za izračunavanje koeficijenta uz x^n, meni baš nije očito. :)
kratki89 (napisa):
@kaj me dobro ispravil, (12, 2, 9) još zadovoljava jednadžbu, ja sam ovu dvojku pomnožil s 3 pa mi je ispalo 6, nisam pazio Embarassed

.anchy. (napisa):

(12,6,9) ne zadovoljava jednadžbu..a mislim,upotrijebila binomni teorem..samo raspisala prvu zagradu,izlučila x^6,dobila sumu,napisala u obliku razlomka i nazivnik po poopćenom binomnom,ono standardno.
ispada 1..

kad ja to sredim dobivam

e sad da bi to raspisali po binomnom treba sve zagrade na negativnu potenciju svesti na zbrajanje, a sad se sve množe jer u ovom obliku se isto pogađaju rezultati tako da mi nije jasno kako ti uspijevaš dobiti rješenje 1 koje očiti nije točno

uspio Very Happy sam riješiti onaj sa sladoledima, mislim da mi je dobar ali prihvaćam kritike


sad se iz toga izračunava koeficijent uz x^n pomoću formule


Mislim da je dobro, jer zadatak možemo preformulirati ovako:

"Odredite broj nizova duljine n sastavljenih od k različitih znakova tako da svaki znak bude upotrijebljen barem jednom."

Daj objasni kako si došao do one zadnje formule za izračunavanje koeficijenta uz x^n, meni baš nije očito. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 13:36 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kratki89"]e sad da bi to raspisali po binomnom treba sve zagrade na negativnu potenciju svesti na zbrajanje, a sad se sve množe jer u ovom obliku se isto pogađaju rezultati tako da mi nije jasno kako ti uspijevaš dobiti rješenje 1 koje očiti nije točno
[/quote]

ma..sorry..ugl.mi smo imali na vježbama taj zadatak,tj.sličan, x1 i x2 su bili mrvicu drugačije "ograničeni"(bilo je strogo manje ili tak nešto),pa nisam rješavala ovaj zadatak nego sam pretp.da su isti..
kratki89 (napisa):
e sad da bi to raspisali po binomnom treba sve zagrade na negativnu potenciju svesti na zbrajanje, a sad se sve množe jer u ovom obliku se isto pogađaju rezultati tako da mi nije jasno kako ti uspijevaš dobiti rješenje 1 koje očiti nije točno


ma..sorry..ugl.mi smo imali na vježbama taj zadatak,tj.sličan, x1 i x2 su bili mrvicu drugačije "ograničeni"(bilo je strogo manje ili tak nešto),pa nisam rješavala ovaj zadatak nego sam pretp.da su isti..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Black Mamba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2009. (21:08:31)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 13:54 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/komb/kol/dm0910kol2.pdf

2.(b) zadatak...Kako, kad napišem formuklu za efi, razvijem to u red?
http://web.math.hr/nastava/komb/kol/dm0910kol2.pdf

2.(b) zadatak...Kako, kad napišem formuklu za efi, razvijem to u red?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 14:07 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kratki89"]idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide [latex] (1+x+\dots+x^7)^4 [/latex] ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju [latex] \binom{17}{3}-4\binom{12}{3}+6\binom{4}{3} [/latex]
[/quote]
mislim da je ovo krivo ipak,piše manjih od 7,a ovdje gledamo manjih ili jednakih 7..

i onaj zadatak za koji sam pitala,shvatila sam da ne mislimo na isti zadatak,dakle ja govorim o 2.zadatku 2010? to mi je 12 povrh 2
kratki89 (napisa):
idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju

mislim da je ovo krivo ipak,piše manjih od 7,a ovdje gledamo manjih ili jednakih 7..

i onaj zadatak za koji sam pitala,shvatila sam da ne mislimo na isti zadatak,dakle ja govorim o 2.zadatku 2010? to mi je 12 povrh 2


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kratki89
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (23:36:13)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zemlja i okolica

PostPostano: 14:15 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@kaj
[url]http://web.math.hr/nastava/komb/pismeni/zbirka.pdf[/url]
ovo je zbirka od krcka, na 45 i 46 str. ti sličan zadatak na kojem se dobro vidi kako se to izračunava ili ukratko ako imaš 2*e^3x to je 2*(3^n)/n! ili npr. (x^2/2!) * e^4x je 1/2 * (4^(n-2))/(n-2)! i još se svaki član množi sa n!, ali u ovom primjeru svi n! poništavaju pa ih zato nema

@Black Mamba
ne treba razvijati u red bilo bi prekomplicirano, pročitaj zadatak, treba samo napisati eksponencijalnu funkciju
@kaj
http://web.math.hr/nastava/komb/pismeni/zbirka.pdf
ovo je zbirka od krcka, na 45 i 46 str. ti sličan zadatak na kojem se dobro vidi kako se to izračunava ili ukratko ako imaš 2*e^3x to je 2*(3^n)/n! ili npr. (x^2/2!) * e^4x je 1/2 * (4^(n-2))/(n-2)! i još se svaki član množi sa n!, ali u ovom primjeru svi n! poništavaju pa ih zato nema

@Black Mamba
ne treba razvijati u red bilo bi prekomplicirano, pročitaj zadatak, treba samo napisati eksponencijalnu funkciju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Black Mamba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2009. (21:08:31)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 14:20 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kratki89"]

@Black Mamba
ne treba razvijati u red bilo bi prekomplicirano, pročitaj zadatak, treba samo napisati eksponencijalnu funkciju[/quote]

Ok, hvala...to mi je bilo prebanalno, rješenje u jednoj crti...pa sam mislila da moram razvijat...a to pak mi je prekomplicirano... :D
kratki89 (napisa):


@Black Mamba
ne treba razvijati u red bilo bi prekomplicirano, pročitaj zadatak, treba samo napisati eksponencijalnu funkciju


Ok, hvala...to mi je bilo prebanalno, rješenje u jednoj crti...pa sam mislila da moram razvijat...a to pak mi je prekomplicirano... Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
andra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2009. (19:23:23)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 15:43 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/komb/pdf/2008-09/08kol2.pdf moze pomoc oko prvog zadatka iz druge grupe??
http://web.math.hr/nastava/komb/pdf/2008-09/08kol2.pdf moze pomoc oko prvog zadatka iz druge grupe??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikyca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (18:45:07)
Postovi: (32)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:54 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kratki89"]idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide [latex] (1+x+\dots+x^7)^4 [/latex] ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju [latex] \binom{17}{3}-4\binom{12}{3}+6\binom{4}{3} [/latex][/quote]

Kako si dobio to rjesenje? Ja dobijem [latex] \binom{20}{17}-4\binom{12}{9}+6\binom{4}{1} [/latex]
Kaj nebi u formuli kod reda trebalo ici [latex]\binom{n+3}{n}[/latex] a kod tebe je sve povrh 3 ?
kratki89 (napisa):
idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju


Kako si dobio to rjesenje? Ja dobijem
Kaj nebi u formuli kod reda trebalo ici a kod tebe je sve povrh 3 ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 16:42 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikyca"][quote="kratki89"]idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide [latex] (1+x+\dots+x^7)^4 [/latex] ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju [latex] \binom{17}{3}-4\binom{12}{3}+6\binom{4}{3} [/latex][/quote]

Kako si dobio to rjesenje? Ja dobijem [latex] \binom{20}{17}-4\binom{12}{9}+6\binom{4}{1} [/latex]
Kaj nebi u formuli kod reda trebalo ici [latex]\binom{n+3}{n}[/latex] a kod tebe je sve povrh 3 ?[/quote]

:)
a simetričnost?nije li [latex]\binom{n+3}{n}=\binom{n+3}{3}[/latex]
kikyca (napisa):
kratki89 (napisa):
idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju


Kako si dobio to rjesenje? Ja dobijem
Kaj nebi u formuli kod reda trebalo ici a kod tebe je sve povrh 3 ?


Smile
a simetričnost?nije li


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikyca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (18:45:07)
Postovi: (32)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 16:56 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."][quote="kikyca"][quote="kratki89"]idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide [latex] (1+x+\dots+x^7)^4 [/latex] ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju [latex] \binom{17}{3}-4\binom{12}{3}+6\binom{4}{3} [/latex][/quote]

Kako si dobio to rjesenje? Ja dobijem [latex] \binom{20}{17}-4\binom{12}{9}+6\binom{4}{1} [/latex]
Kaj nebi u formuli kod reda trebalo ici [latex]\binom{n+3}{n}[/latex] a kod tebe je sve povrh 3 ?[/quote]

:)
a simetričnost?nije li [latex]\binom{n+3}{n}=\binom{n+3}{3}[/latex][/quote]

Da je istina, zaboravila sam na to :oops:
Znaci da su onda oba rjesenja ista il?
.anchy. (napisa):
kikyca (napisa):
kratki89 (napisa):
idemo po redu:
1. uređena četvorka je zadatak jako sličan zadatku 6.4. iz vježbi samo ide ostalo bi trebali znati.
rješenje je na kraju


Kako si dobio to rjesenje? Ja dobijem
Kaj nebi u formuli kod reda trebalo ici a kod tebe je sve povrh 3 ?


Smile
a simetričnost?nije li


Da je istina, zaboravila sam na to Embarassed
Znaci da su onda oba rjesenja ista il?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 3 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan