Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pomoc oko zadatka (multiskupovi cini se)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Androxism
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2011. (11:01:44)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:05 uto, 22. 11. 2011    Naslov: Pomoc oko zadatka (multiskupovi cini se) Citirajte i odgovorite

Evo ovako, treba mi pomoc oko zadatka,cini se na izgled jednostavan ali ne znam da li sam ga tocno rjesio:

Na koliko nacina moze vrtlar posaditi u redu 30 sadnica jabuke, 20 kruske, 25 marelice i 25 sljive?


Moje rjesenje: 30!*20!*(25!)^2


Da li je to to ili ima neka caka?

Unaprijed hvala! :)
Evo ovako, treba mi pomoc oko zadatka,cini se na izgled jednostavan ali ne znam da li sam ga tocno rjesio:

Na koliko nacina moze vrtlar posaditi u redu 30 sadnica jabuke, 20 kruske, 25 marelice i 25 sljive?


Moje rjesenje: 30!*20!*(25!)^2


Da li je to to ili ima neka caka?

Unaprijed hvala! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 11:40 uto, 22. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ej
ja ne bih rekao da ovdje razlikujemo dvije sadnice iste vrste (npr. vrtlaru je svejedno koje dvije jabuke je posadio jednu do druge, dok god su to doista dvije jabuke)
Ako ovako tumacimo, zapravo bi trebalo prebrojati permutacije multiskupa {J^30, K^20, M^25, S^25}
Ej
ja ne bih rekao da ovdje razlikujemo dvije sadnice iste vrste (npr. vrtlaru je svejedno koje dvije jabuke je posadio jednu do druge, dok god su to doista dvije jabuke)
Ako ovako tumacimo, zapravo bi trebalo prebrojati permutacije multiskupa {J^30, K^20, M^25, S^25}


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Androxism
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2011. (11:01:44)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:01 uto, 22. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

aha, a jel mi mozes malo pojasnit to?... mi obicno dobijemo zadacu za gradivo koje tek trebamo naucit i onda se nemogu snac sto trebam zapravo
aha, a jel mi mozes malo pojasnit to?... mi obicno dobijemo zadacu za gradivo koje tek trebamo naucit i onda se nemogu snac sto trebam zapravo


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:10 uto, 22. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije li to [tex]\frac{(30+20+25+25)!}{30!20!25!25!}[/tex]? Ideja: nadjes broj svih permutacija (kao da su sva drva razlicita), no svaku si brojao previse puta i to onoliko puta koliko mozes permutirati iste objekte, pa s tim podijelis.

Na primjer, ako fiksiras neki raspored krusaka, marelica i sljiva, imas 30! nacina za razmjestiti jabuke, a svi ti nacini su medjusobno ekvivalentni jer jabuke ne razlikujes. Isto i za ostale vrste.

P.S. Oprezno s ovim. Ja sam jako davno slusao kombinatoriku i od tada se ne bavim time. :oops:
Nije li to [tex]\frac{(30+20+25+25)!}{30!20!25!25!}[/tex]? Ideja: nadjes broj svih permutacija (kao da su sva drva razlicita), no svaku si brojao previse puta i to onoliko puta koliko mozes permutirati iste objekte, pa s tim podijelis.

Na primjer, ako fiksiras neki raspored krusaka, marelica i sljiva, imas 30! nacina za razmjestiti jabuke, a svi ti nacini su medjusobno ekvivalentni jer jabuke ne razlikujes. Isto i za ostale vrste.

P.S. Oprezno s ovim. Ja sam jako davno slusao kombinatoriku i od tada se ne bavim time. Embarassed



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:31 uto, 22. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je to, vsego ipak nije pao s kruske. A ni s jabuke, marelice ni sljive :wink:
To je to, vsego ipak nije pao s kruske. A ni s jabuke, marelice ni sljive Wink



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Androxism
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2011. (11:01:44)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:46 sri, 23. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala vam puno! Pomoglo mi je dosta da skuzim princip! Pozdrav :)
Hvala vam puno! Pomoglo mi je dosta da skuzim princip! Pozdrav Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan