Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pretvaranje iz zbira u proizvod
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gulf56
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2008. (17:25:04)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:09 sub, 13. 11. 2010    Naslov: Pretvaranje iz zbira u proizvod Citirajte i odgovorite

Pozdrav. Imam problem pri pretvaranju zbira u proizvod, kada postoje dva parametra.

Npr.

A^2 - A -12 = (A+3)(A-4)

Medjutim, nailazim na problem u slijedecem:

A^2 - A - 3B - 6 = ?

Ako mi neko moze u nekoliko detalja pojasniti principe ili dati link sa primjerima bio bo zahvalan.
Pozdrav. Imam problem pri pretvaranju zbira u proizvod, kada postoje dva parametra.

Npr.

A^2 - A -12 = (A+3)(A-4)

Medjutim, nailazim na problem u slijedecem:

A^2 - A - 3B - 6 = ?

Ako mi neko moze u nekoliko detalja pojasniti principe ili dati link sa primjerima bio bo zahvalan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 17:44 sub, 13. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj tvoj primjer ni svemoguća WolframAlpha nije uspjela [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=factor+A^2+-+A+-+3B+-+6]faktorizirati[/url] (pretvoriti u proizvod).

A općenito kod dva parametra mi pada na pamet da pretpostaviš da se radi o, primjerice, proizvodu [latex](x\cdot A+y)(z\cdot B + w)[/latex] i onda nađeš koeficijente [latex]x, y, z, w[/latex] tako da riješiš sistem jednadžbi.
Taj tvoj primjer ni svemoguća WolframAlpha nije uspjela faktorizirati (pretvoriti u proizvod).

A općenito kod dva parametra mi pada na pamet da pretpostaviš da se radi o, primjerice, proizvodu i onda nađeš koeficijente tako da riješiš sistem jednadžbi.




Zadnja promjena: satja; 17:57 sub, 13. 11. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:53 sub, 13. 11. 2010    Naslov: Re: Pretvaranje iz zbira u proizvod Citirajte i odgovorite

Moze se rijesiti kvadratna jednadzba po [i]A[/i]:
[latex]A^2 - A - 3B - 6 = 0[/latex] ,
pa imamo:
[latex]A_{1,2} = \frac{1 \pm \sqrt{12B+25}}{2}[/latex] .

Dakle:
[latex]A^2 - A - 3B - 6 = \left(A - \frac{1-\sqrt{12B+25}}{2}\right) \left(A - \frac{1+\sqrt{12B+25}}{2}\right)[/latex]

No, to bas i nije nesto pametno/lijepo/...
Moze se rijesiti kvadratna jednadzba po A:
,
pa imamo:
.

Dakle:


No, to bas i nije nesto pametno/lijepo/...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 18:43 sub, 13. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni bas nije jasno kaj hoces... Ako je B parametar a A varijabla, onda je rjesenje ovo sto je napisao vsego. Ako je B varijabla, onda je ovo vec ireducibilni polinom u A,B i ne da se dalje faktorizirati, isto kao sto se ne da dalje faktorizirati na primjer polinom B-1...
Meni bas nije jasno kaj hoces... Ako je B parametar a A varijabla, onda je rjesenje ovo sto je napisao vsego. Ako je B varijabla, onda je ovo vec ireducibilni polinom u A,B i ne da se dalje faktorizirati, isto kao sto se ne da dalje faktorizirati na primjer polinom B-1...



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
gulf56
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2008. (17:25:04)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:24 sub, 13. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad radim sistem jednacina, kramerom ili kronekerom, na kraju za diskusiju trebam to svesti na pogodan oblik.
Kad radim sistem jednacina, kramerom ili kronekerom, na kraju za diskusiju trebam to svesti na pogodan oblik.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan