Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Slučajne varijable- zadaci (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 21:01 sub, 27. 11. 2010    Naslov: Slučajne varijable- zadaci Citirajte i odgovorite

Molim za pomoć sa par zadataka koji se nalaze ovdje http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap4.pdf

4.25. pod b) sam dobila [latex]\frac{1}{1-(1-p_1)(1-p_2)}-1[/latex] , je li to dobro? nekako mi je čudno... kako bi se riješilo pod c) ?

4.29. uz tako definirane varijable, [latex]S_2[/latex] bi bio jednak [latex]2X_1[/latex] pa bi poprimao vrijedndosti -2 i 2. zašto se onda spominje nula, tj [latex]S\in\{-2, 0, 2\}[/latex] ? bi li netko htio riješiti c) dio tako da po tome riješim ostale?

4.35. krenula sam po standardnom postupku, tj traženje nultočaka funkcije i dalje ne znam što bih

4.44. dobijem [latex]\displaystyle\sum_{k=1}^{\infty}\frac{1}{k}(1-p)^k[/latex], ne znam što s tim :(
Molim za pomoć sa par zadataka koji se nalaze ovdje http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap4.pdf

4.25. pod b) sam dobila , je li to dobro? nekako mi je čudno... kako bi se riješilo pod c) ?

4.29. uz tako definirane varijable, bi bio jednak pa bi poprimao vrijedndosti -2 i 2. zašto se onda spominje nula, tj ? bi li netko htio riješiti c) dio tako da po tome riješim ostale?

4.35. krenula sam po standardnom postupku, tj traženje nultočaka funkcije i dalje ne znam što bih

4.44. dobijem , ne znam što s tim Sad



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:01 sub, 27. 11. 2010    Naslov: Re: Slučajne varijable- zadaci Citirajte i odgovorite

[quote="komaPMF"]4.25. pod b) sam dobila [latex]\frac{1}{1-(1-p_1)(1-p_2)}-1[/latex] , je li to dobro? nekako mi je čudno... kako bi se riješilo pod c) ?[/quote]
U b) sam dobio isto, samo bez -1. Za c) primjeti da je
[latex]\displaystyle $\begin{align*}
\mathbb{P}(X \geq 2 Y) & = \mathbb{P} \left( \bigcup_{n = 1}^{\infty} (Y = n, X \geq 2 n) \right) = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) \mathbb{P}(X \geq 2 n) = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) \mathbb{P} \left( \bigcup_{k = 2 n} X = k \right) \\
& = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) \sum_{k = 2n}^{\infty} \mathbb{P}(X = k)
\end{align*}$[/latex]

[quote="komaPMF"]4.29. uz tako definirane varijable, [latex]S_2[/latex] bi bio jednak [latex]2X_1[/latex] pa bi poprimao vrijedndosti -2 i 2. zašto se onda spominje nula, tj [latex]S\in\{-2, 0, 2\}[/latex] ? bi li netko htio riješiti c) dio tako da po tome riješim ostale?[/quote]
[latex]X_1[/latex] i [latex]X_2[/latex] nisu iste stvari. U toj priči se skriva neki [latex]\Omega[/latex], a [latex]X_1[/latex] i [latex]X_2[/latex] su nekako definirane na elementima [latex]\omega \in \Omega[/latex], na neki nepoznat način. Samo im znamo tablice distribucije.
No, očito je [latex]S_2 \in \{ -2, 0, 2 \} = \Omega[/latex] (siguran događaj), pa se u (a) zapravo traži [latex]\mathbb{P}(S_3 = 3)[/latex] (lako se vidi iz definicije uvjetne vjerojatnosti). Vidimo da je [latex]$\begin{align*} \mathbb{P}(S_3 = 3) = \mathbb{P}(X_1 + X_2 + X_3 = 3) = \mathbb{P}(X_1 = 1, X_2 = 1, X_3 = 1) = \mathbb{P}(X_1 = 1) \mathbb{P}(X_2 = 1) \mathbb{P}(X_3 = 1) = \frac{1}{8} \end{align*}$[/latex].
Nadam se da sam dovoljno pojasnio stvari da možeš riješiti preostale zadatke.

[quote="komaPMF"]4.35. krenula sam po standardnom postupku, tj traženje nultočaka funkcije i dalje ne znam što bih[/quote]
[latex]\mathbb{E}[(X - a)^2] = \mathbb{E}[X^2 - 2 a X + a^2] = \mathbb{E}[X^2] - 2 a \mathbb{E}[X] + a^2[/latex]. To je kvadratna funkcija po [latex]a[/latex]. Znamo da se minimum postiže za [latex]a = \mathbb{E}[X][/latex] ([latex]-\frac{b}{2 a}[/latex]). Kad to uvrstimo, dobivamo [latex]\mathbb{E}[X^2] - 2 (\mathbb{E}[X])^2 + (\mathbb{E}[X])^2 = \mathbb{E}[X^2] - (\mathbb{E}[X])^2 = {\sf Var} X[/latex].

[quote="komaPMF"]4.44. dobijem [latex]\displaystyle\sum_{k=1}^{\infty}\frac{1}{k}(1-p)^k[/latex], ne znam što s tim :([/quote]
Vjerojatno misliš [latex]\displaystyle \sum_{k = 1}^{\infty} \frac{1}{k} (1 - p)^{k - 1} p = p \sum_{k = 0}^{\infty} \frac{(1 - p)^k}{k + 1}[/latex]. Treba se prisjetiti MA2.
[latex]\displaystyle $\begin{align*}
\sum_{k = 0}^{\infty} x^k & = \frac{1}{1 - x} & / \int \\
\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{x^{k + 1}}{k + 1} & = -\ln(1 - x) & / : x \\
\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{x^k}{k + 1} & = -\frac{\ln(1 - x)}{x} & / x = 1 - p \\
\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{(1 - p)^k}{k + 1} & = -\frac{\ln p}{1 - p}
\end{align*}$[/latex]
Dakle, [latex]\displaystyle \mathbb{E} \left[ \frac{1}{X} \right] = -\frac{p \ln p}{1 - p}[/latex]
komaPMF (napisa):
4.25. pod b) sam dobila , je li to dobro? nekako mi je čudno... kako bi se riješilo pod c) ?

U b) sam dobio isto, samo bez -1. Za c) primjeti da je


komaPMF (napisa):
4.29. uz tako definirane varijable, bi bio jednak pa bi poprimao vrijedndosti -2 i 2. zašto se onda spominje nula, tj ? bi li netko htio riješiti c) dio tako da po tome riješim ostale?

i nisu iste stvari. U toj priči se skriva neki , a i su nekako definirane na elementima , na neki nepoznat način. Samo im znamo tablice distribucije.
No, očito je (siguran događaj), pa se u (a) zapravo traži (lako se vidi iz definicije uvjetne vjerojatnosti). Vidimo da je .
Nadam se da sam dovoljno pojasnio stvari da možeš riješiti preostale zadatke.

komaPMF (napisa):
4.35. krenula sam po standardnom postupku, tj traženje nultočaka funkcije i dalje ne znam što bih

. To je kvadratna funkcija po . Znamo da se minimum postiže za (). Kad to uvrstimo, dobivamo .

komaPMF (napisa):
4.44. dobijem , ne znam što s tim Sad

Vjerojatno misliš . Treba se prisjetiti MA2.

Dakle,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 23:22 sub, 27. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pmli, :karma: kvala ti puuuuuno :lalalaf:
pmli, karma++ kvala ti puuuuuno Lalala in flames



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 1:30 ned, 28. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam još jedno pitanje...
4.46. a) stavim da mi je X slučajna varijabla koja poprima vrijednosti iz skupa {5, 6, 7, ...} i za svaku je pripadna vjerojatnost [latex]\mathbb{P}(X=k+4)=(1-p)^{k-1}p, k=1, 2, ...[/latex]
dobijem da je matematičko očekivanje te varijable [latex]\frac{1}{p}+4[/latex], a u rješenjima je [latex]\frac{1}{1-p}+4[/latex]
Kako bi išlo pod b) ?
imam još jedno pitanje...
4.46. a) stavim da mi je X slučajna varijabla koja poprima vrijednosti iz skupa {5, 6, 7, ...} i za svaku je pripadna vjerojatnost
dobijem da je matematičko očekivanje te varijable , a u rješenjima je
Kako bi išlo pod b) ?



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 2:45 ned, 28. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjerojatnost pobjede je [latex]p[/latex], dakle, vjerojatnost da ćemo odigrati [latex]k \in \left\{5,\, 6,\, \ldots \right\}[/latex] igara je [latex]p^{k-5} \cdot \left(1-p\right)[/latex], sada izračunaš očekivanje te varijable i dobiješ točno [latex]\frac{1}{1-p} + 4[/latex].

b) dio, očekivani broj gubitaka nakon 4. igre je točno 1, dakle, traženo očekivanje je zapravo jednako očekivanom broju gubitaka u prve 4 igre uvećanom za 1. Očekivani broj gubitaka u prve 4 igre je zapravo očekivanje slučajne varijable koja poprima vrijednosti [latex]k \in \left\{0,\, 1,\, 2,\, 3,\, 4\right\}[/latex] s vjerojatnostima [latex]{4 \choose k} \cdot \left(1-p\right)^k \cdot p^{4-k}[/latex]. Ako se ne varam, traženo ukupno očekivanje je [latex]5-4p[/latex].
Vjerojatnost pobjede je , dakle, vjerojatnost da ćemo odigrati igara je , sada izračunaš očekivanje te varijable i dobiješ točno .

b) dio, očekivani broj gubitaka nakon 4. igre je točno 1, dakle, traženo očekivanje je zapravo jednako očekivanom broju gubitaka u prve 4 igre uvećanom za 1. Očekivani broj gubitaka u prve 4 igre je zapravo očekivanje slučajne varijable koja poprima vrijednosti s vjerojatnostima . Ako se ne varam, traženo ukupno očekivanje je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
NeonBlack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (15:46:24)
Postovi: (37)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 16:01 čet, 9. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam sigurna oko rješenja dva zadatka: 4.38. ako netko može napisati ukratko postupak i rješenje ; 4.40. znala bih izračunat kad u izrazu ne bi bio X^2, ali ovako se zbog toga ne znam ispetljat.
Hvala!
Nisam sigurna oko rješenja dva zadatka: 4.38. ako netko može napisati ukratko postupak i rješenje ; 4.40. znala bih izračunat kad u izrazu ne bi bio X^2, ali ovako se zbog toga ne znam ispetljat.
Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 18:48 čet, 9. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

4.38. Odredi [latex]\mathbb{P}(X = k)[/latex] (npr. prebrojavanjem). Dobi se [latex]\displaystyle \mathbb{E} X = \frac{(n + 1) (4 n - 1)}{6 n}[/latex].

4.40.
[latex]\displaystyle $\begin{align*}
\sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X^2 > n)
& = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X > \sqrt{n})
= \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X \geq \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1)
= \sum_{n = 1}^{\infty} \sum_{k = \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1}^{\infty} \mathbb{P}(X = k) \\
& = \sum_{n = 1}^{\infty} \sum_{k = \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1}^{\infty} p (1 - p)^{k - 1}
= p \sum_{n = 1}^{\infty} \sum_{k = 0}^{\infty} (1 - p)^{k + \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1 - 1}
= p \sum_{n = 1}^{\infty} (1 - p)^{\lfloor \sqrt{n} \rfloor} \sum_{k = 0}^{\infty} (1 - p)^k \\
& = p \sum_{n = 1}^{\infty} (1 - p)^{\lfloor \sqrt{n} \rfloor} \frac{1}{p}
\stackrel{(*)}{=} \sum_{n = 1}^{\infty} (2 n + 1) (1 - p)^n
= ({\sf redovi})
= \frac{2 - p - p^2}{p^2}
\end{align*}[/latex]
Jednakost (*) se može naslutiti iz tablice
[table=;]
n;1;2;3;4;5;6;7;8;9;10;...
floor(sqrt(n));1;1;1;2;2;2;2;2;3;3;...
[/table]
4.38. Odredi (npr. prebrojavanjem). Dobi se .

4.40.

Jednakost (*) se može naslutiti iz tablice
n12345678910...
floor(sqrt(n))1112222233...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
NeonBlack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (15:46:24)
Postovi: (37)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 22:53 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]



P(X>Y)=\sum_{k=2}^{n}P(X=k,Y<k)=nezavisnost=\sum_{k=2}^{n}P(X=k)P(Y<k)=\sum_{k=2}^{n}\frac{k-1}{n}\frac{1}{n}=\frac{1}{{n}^{2}}\sum_{k=2}^{n}(k-1)=\frac{1}{{n}^{2}}\sum_{k=1}^{n-1}k=
\frac{1}{{n}^{2}}\frac{(n-1)n}{2}=\frac{n-1}{2n} [/latex]

Ne znam dobit dobro očekivanje :oops:


Ne znam dobit dobro očekivanje Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:14 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Govoriš o 4.38?
[latex]\Omega = \{ 1, 2, \ldots, n \}^2[/latex]. [latex]\{X = k\} = \{ 1, 2, \ldots, k - 1 \} \times \{ k \} \cup \{ k \} \times \{ 1, 2, \ldots, k - 1 \} \cup \{ (k, k) \}[/latex]. Očito je [latex]|\{X = k\}| = k - 1 + k - 1 + 1 = 2 k - 1[/latex]. Dakle, [latex]\mathbb{P}(X = k) = \dfrac{2 k - 1}{n^2}[/latex].
Govoriš o 4.38?
. . Očito je . Dakle, .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 23:38 pet, 24. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc 4.31.?
muce me redovi.
u jednom trenutku sam dosao do: [latex]\displaystyle\sum_{l=0}^\infty \frac{\mu^{k-l}\lambda^l}{(k-l)! \ l!}[/latex] sto mi je mathematica prosumirala u ovo jer ja nisam znao: [latex]\displaystyle \frac{\lambda^k \left(\frac{\lambda+\mu}{\lambda}\right)^k}{k!}[/latex] a sto je, primijetimo, isto sto i: [latex]\displaystyle\frac {(\lambda + \mu)^k}{k!}[/latex] sto i treba dobiti.
dakle pitanja su:
(bitnije) kako to prosumirati?
(manje bitno) zasto je mathematica napisala izraz u onak relativno kompliciranijem obliku?
moze pomoc 4.31.?
muce me redovi.
u jednom trenutku sam dosao do: sto mi je mathematica prosumirala u ovo jer ja nisam znao: a sto je, primijetimo, isto sto i: sto i treba dobiti.
dakle pitanja su:
(bitnije) kako to prosumirati?
(manje bitno) zasto je mathematica napisala izraz u onak relativno kompliciranijem obliku?



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 0:54 sub, 25. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tmarusca"]kako to prosumirati?[/quote]
[latex]\displaystyle \sum_{l = 0}^{\infty} \frac{\mu^{k-l} \lambda^l}{(k-l)! \, l!} = \frac{1}{k!} \sum_{l = 0}^{\infty}\binom{k}{l} \mu^{k-l} \lambda^l = \frac{(\mu + \lambda)^k}{k!}[/latex]

[quote="tmarusca"]zasto je mathematica napisala izraz u onak relativno kompliciranijem obliku?[/quote]
Mathematica radi dosta općenito. Nekako dođe do tog rezultata, ali neće sve staviti u istu zagradu jer ne pretpostavlja da je k cijeli broj. Izraz možeš pojednostavniti s [code:1]Simplify[%, Assumptions -> k \[Element] Integers][/code:1]
tmarusca (napisa):
kako to prosumirati?



tmarusca (napisa):
zasto je mathematica napisala izraz u onak relativno kompliciranijem obliku?

Mathematica radi dosta općenito. Nekako dođe do tog rezultata, ali neće sve staviti u istu zagradu jer ne pretpostavlja da je k cijeli broj. Izraz možeš pojednostavniti s
Kod:
Simplify[%, Assumptions -> k \[Element] Integers]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 1:14 sub, 25. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

thx ;)
sve naj!
thx Wink
sve naj!



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 17:25 sub, 25. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]4.40.
[latex]\displaystyle $\begin{align*}
\sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X^2 > n)
& = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X > \sqrt{n})
= \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X \geq \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1)
= \sum_{n = 1}^{\infty} \sum_{k = \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1}^{\infty} \mathbb{P}(X = k) \\
& = \sum_{n = 1}^{\infty} \sum_{k = \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1}^{\infty} p (1 - p)^{k - 1}
= p \sum_{n = 1}^{\infty} \sum_{k = 0}^{\infty} (1 - p)^{k + \lfloor \sqrt{n} \rfloor + 1 - 1}
= p \sum_{n = 1}^{\infty} (1 - p)^{\lfloor \sqrt{n} \rfloor} \sum_{k = 0}^{\infty} (1 - p)^k \\
& = p \sum_{n = 1}^{\infty} (1 - p)^{\lfloor \sqrt{n} \rfloor} \frac{1}{p}
\stackrel{(*)}{=} \sum_{n = 1}^{\infty} (2 n + 1) (1 - p)^n
= ({\sf redovi})
= \frac{2 - p - p^2}{p^2}
\end{align*}[/latex]
Jednakost (*) se može naslutiti iz tablice
[table=;]
n;1;2;3;4;5;6;7;8;9;10;...
floor(sqrt(n));1;1;1;2;2;2;2;2;3;3;...
[/table][/quote]
ja sam tu isao drugom logikom, puno jednostavnije, ali nisam dobio isto rjesenje. mozes molim te naci gresku?
[latex]\displaystyle
X\sim G(p)\\
\sum_{n\in\mathbb{N}} P(X^2>n)=1 \overset{Zad. 4.20}{\iff} \mathbb{E}[X^2]=1\\
\mathbb{E}X=\frac{1}{p}\\
Var\ X=\mathbb{E}[X^2]-(\mathbb{E}X)^2=\frac{1-p}{p^2}\\
\dots\\
\mathbb{E}[X^2]=\frac{2-p}{p^2}=1\\
p_{1,2}=\dots[/latex]
ti imas jos -1 s lijeve strane...
razlika je sto tam suma ide od 0, ovdje ne. ipak, mislim da je to ok zbog geom. razzdiobe?
pmli (napisa):
4.40.

Jednakost (*) se može naslutiti iz tablice
n12345678910...
floor(sqrt(n))1112222233...

ja sam tu isao drugom logikom, puno jednostavnije, ali nisam dobio isto rjesenje. mozes molim te naci gresku?

ti imas jos -1 s lijeve strane...
razlika je sto tam suma ide od 0, ovdje ne. ipak, mislim da je to ok zbog geom. razzdiobe?



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 20:39 sub, 25. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidiš, vidiš. :)

Ipak, trebalo bi paziti na granice sumacije.

[latex]\displaystyle \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(X^2 > n) = \mathbb{E} X^2 - \mathbb{P}(X^2 > 0) = \frac{2 - p}{p^2} - 1 = \frac{2 - p - p^2}{p^2}[/latex]
Vidiš, vidiš. Smile

Ipak, trebalo bi paziti na granice sumacije.



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 21:15 sub, 25. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, nije mi palo na pamet to raspisati :)
thx :D
da, nije mi palo na pamet to raspisati Smile
thx Very Happy



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 21:51 ned, 26. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može pomoć za 4.28., ne vidim da je itko pitao za taj zadatak, a ja ga nikako ne mogu riješiti, čak i ne kužm zašto bi to trebalo biti nezavisno ?
Jel može pomoć za 4.28., ne vidim da je itko pitao za taj zadatak, a ja ga nikako ne mogu riješiti, čak i ne kužm zašto bi to trebalo biti nezavisno ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:36 ned, 26. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristi karakterizaciju nezavisnosti sl. var. po zakonu razdiobe. Možemo uzeti da je [latex]X \sim \left(\begin{array}{ccc}
a_1 & a_2 & \ldots \\
p_1 & p_2 & \ldots
\end{array}\right)[/latex], [latex]Y \sim \left(\begin{array}{ccc}
b_1 & b_2 & \ldots \\
q_1 & q_2 & \ldots
\end{array}\right)[/latex] i [latex]Z \sim \left(\begin{array}{ccc}
c_1 & c_2 & \ldots \\
r_1 & r_2 & \ldots
\end{array}\right)[/latex]. Iskoristiš [latex]\displaystyle \{X + Y = d\} = \bigcup_i \{X = a_i, Y = d - a_i\}[/latex].

[quote="kaj"]čak i ne kužm zašto bi to trebalo biti nezavisno ?[/quote]
Sarapa je rekao za to na zadnjem predavanju da je čak, intuitivno, lako shvatiti. Kazao je nešto u stilu "ako je jedna sl. var. ne zavisi o nekim ostalima, onda sigurno ne ovisi ni o njihovom zbroju". :)
Koristi karakterizaciju nezavisnosti sl. var. po zakonu razdiobe. Možemo uzeti da je , i . Iskoristiš .

kaj (napisa):
čak i ne kužm zašto bi to trebalo biti nezavisno ?

Sarapa je rekao za to na zadnjem predavanju da je čak, intuitivno, lako shvatiti. Kazao je nešto u stilu "ako je jedna sl. var. ne zavisi o nekim ostalima, onda sigurno ne ovisi ni o njihovom zbroju". Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 14:50 ned, 2. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može netko 5.5 c) riješiti ? :)
Jel može netko 5.5 c) riješiti ? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 16:41 ned, 2. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]$\begin{align}
\mathbb{E}[X | Y = 5]
& = \sum_{n = 1}^{\infty} n \, \mathbb{P}(X = n | Y = 5)
= \sum_{n = 6}^{\infty} n \cdot \frac{\mathbb{P}(X = n, Y = 5)}{\mathbb{P}(Y = 5)}
= \sum_{n = 6}^{\infty} n \cdot \frac{\left(\frac{5}{6}\right)^4 \cdot \frac{1}{6} \cdot \left( \frac{5}{6} \right)^{n - 6} \cdot \frac{1}{6}}{\left(\frac{5}{6}\right)^4 \cdot \frac{1}{6}} \\
& = \frac{1}{6} \sum_{n = 0}^{\infty} (n + 6) \left(\frac{5}{6}\right)^n
= \ldots
= 11
\end{align}$[/latex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 17:10 ned, 2. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako sam i ja dobio, ali trebalo bi biti 3637/625. Mislim da bi trebalo gledati po slučajevima kad šestica padne prije ili poslije petice pa onda ovaj prvi slučaj rastaviti na podslučajeve itd... ali to je prekomplicirano i ima puno za pisati. :D
Tako sam i ja dobio, ali trebalo bi biti 3637/625. Mislim da bi trebalo gledati po slučajevima kad šestica padne prije ili poslije petice pa onda ovaj prvi slučaj rastaviti na podslučajeve itd... ali to je prekomplicirano i ima puno za pisati. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 1 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan