Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Praktikum 1
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:17 sub, 6. 3. 2004    Naslov: Praktikum 1 Citirajte i odgovorite

Od prošlog tjedna, otvoren je Praktikum 1 s 19 novih računala (Dell OptiPlex GX270 (P4@2.4GHz, 256MB) i 17" LCD monitori Dell 1703FP) pod GNU/Linux OS-om (distribucija Debian Sarge). Sustav u praktikumu je još uvijek u fazi testiranja tako da se može očekivati i poneki problem u radu. Želim čuti vaša mišljenja o novom praktikumu, iskustva (i eventualne probleme) u radu, prijedloge za instalaciju softvera i promjene u konfiguraciji i sl.
Darko
Od prošlog tjedna, otvoren je Praktikum 1 s 19 novih računala (Dell OptiPlex GX270 (P4@2.4GHz, 256MB) i 17" LCD monitori Dell 1703FP) pod GNU/Linux OS-om (distribucija Debian Sarge). Sustav u praktikumu je još uvijek u fazi testiranja tako da se može očekivati i poneki problem u radu. Želim čuti vaša mišljenja o novom praktikumu, iskustva (i eventualne probleme) u radu, prijedloge za instalaciju softvera i promjene u konfiguraciji i sl.
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 21:16 sub, 6. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

kde, pdksh, kdevelop, konsole i openoffice? :)
kde, pdksh, kdevelop, konsole i openoffice? Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:29 sub, 6. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prve vjezbe RP1 u PR1 prosle su jako dobro. Tako dobar praktikum jos nismo imali na faksu - [b]bravo admini[/b] =D>

Jedino bih zamolio da se proba srediti backspace u defaultnom X-terminalu. Nekim studentima zadalo je dosta muke sto ne mogu obrisati krivo otipkano slovo.
Prve vjezbe RP1 u PR1 prosle su jako dobro. Tako dobar praktikum jos nismo imali na faksu - bravo admini Applause

Jedino bih zamolio da se proba srediti backspace u defaultnom X-terminalu. Nekim studentima zadalo je dosta muke sto ne mogu obrisati krivo otipkano slovo.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
steelworker
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 25. 04. 2003. (11:21:04)
Postovi: (698)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 50 - 6
Lokacija: 4-dimensional space-time continuum. Or some 11-dimensional continuum? Dunna, it's all relative.

PostPostano: 15:01 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedan prijedlog. :idea:

Mozda da se svim korisnicima(studentima) posalje mail u kojem bi ih se obavjestilo da im programi koje pokrecu u PR1 zauzimaju prostor na njihovom account-u. I da im je isti povecan na cca 10 MB ,a limit na cca 12 MB.

Jer mnogi dodju dolje, pokrenu svakakve stvari, Mozillu npr. i premase si kvotu uopce ne znajuci. A kada shvate je ili prekasno ili ne znaju sto im je to premasilo kvotu jer se skriva u nekom [i][size=24].[/size]direktoriju[/i] .

Mozda i da im se napise par savjeta kako da [i]cache[/i] nekih programam prebace u [i]/tmp[/i] te koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati [i]bez posljedica[/i] (npr. [i]XUL.mfasl[/i] kod Mozille).
Jedan prijedlog. Idea

Mozda da se svim korisnicima(studentima) posalje mail u kojem bi ih se obavjestilo da im programi koje pokrecu u PR1 zauzimaju prostor na njihovom account-u. I da im je isti povecan na cca 10 MB ,a limit na cca 12 MB.

Jer mnogi dodju dolje, pokrenu svakakve stvari, Mozillu npr. i premase si kvotu uopce ne znajuci. A kada shvate je ili prekasno ili ne znaju sto im je to premasilo kvotu jer se skriva u nekom .direktoriju .

Mozda i da im se napise par savjeta kako da cache nekih programam prebace u /tmp te koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati bez posljedica (npr. XUL.mfasl kod Mozille).



_________________
I live like this 'cause I like it
And I've seen too much to pretend
You can't ignore the beauty in the things that you love
Like you can't stand the hatred and the lies
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:55 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]kde, pdksh, kdevelop, konsole i openoffice? :)[/quote]
Za sad neće biti ništa od KDE-a jer se ni jedna instalirana KDE aplikacija ne želi pokrenuti, tj. pokrenu se ali ne dobijem ništa na ekranu. Poslije ne mogu ubiti ni njih, ni kdeinit proces koji se pokrene. Ne znam u čemu bi mogla biti stvar. Na [url]http://wiki.debian.net/?DebianKDE[/url] i arhivama debian mailing lista nisam našao ništa slično. :(
Darko
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
kde, pdksh, kdevelop, konsole i openoffice? Smile

Za sad neće biti ništa od KDE-a jer se ni jedna instalirana KDE aplikacija ne želi pokrenuti, tj. pokrenu se ali ne dobijem ništa na ekranu. Poslije ne mogu ubiti ni njih, ni kdeinit proces koji se pokrene. Ne znam u čemu bi mogla biti stvar. Na http://wiki.debian.net/?DebianKDE i arhivama debian mailing lista nisam našao ništa slično. Sad
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 20:11 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka starija verzija kde-a? Nekakav woody package maybe?
Neka starija verzija kde-a? Nekakav woody package maybe?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:34 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Jedino bih zamolio da se proba srediti backspace u defaultnom X-terminalu. Nekim studentima zadalo je dosta muke sto ne mogu obrisati krivo otipkano slovo.[/quote]
Mislim da je problem u [i].profile[/i] datoteci sa studenta, koju [b]bash[/b] izvršava pri podizanju, a koja je prilagođena [b]ksh[/b] ljusci i HP-ovim terminalima. Privremeno rješenje bi moglo biti pokretanje naredbe:[code:1]stty erase "^H"[/code:1] ili [code:1]stty erase "^?"[/code:1]ovisno o tome što se dobije pritiskom na backspace.
Razmišljam o tome da stavim [b]zsh[/b] kao defaultnu ljusku u pratikumu, jer pri podizanju ne izvršava [i].profile[/i], a iz perspektive običnog korisnika jednaka kao [b]bash[/b] ili [b]ksh[/b].
Darko
krcko (napisa):
Jedino bih zamolio da se proba srediti backspace u defaultnom X-terminalu. Nekim studentima zadalo je dosta muke sto ne mogu obrisati krivo otipkano slovo.

Mislim da je problem u .profile datoteci sa studenta, koju bash izvršava pri podizanju, a koja je prilagođena ksh ljusci i HP-ovim terminalima. Privremeno rješenje bi moglo biti pokretanje naredbe:
Kod:
stty erase "^H"
ili
Kod:
stty erase "^?"
ovisno o tome što se dobije pritiskom na backspace.
Razmišljam o tome da stavim zsh kao defaultnu ljusku u pratikumu, jer pri podizanju ne izvršava .profile, a iz perspektive običnog korisnika jednaka kao bash ili ksh.
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:45 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne poziva li bash init datoteku .bash_profile? :-k

Sto se KDEa tice, ja ga takodjer koristim, ali mozda nije bas najsretnija stvar u Praktikumu... :? KDE je glomazan i pun memory leakova... :(

IMO, GNOME je dosta... 8) (znam, nije ni on bas sitan ;))

[quote="darko"]Privremeno rješenje bi moglo biti pokretanje naredbe...[/quote]

Zapravo, napise se stty erase i onda se lupi po backspaceu, pa sto ispadne... 8)
Ne poziva li bash init datoteku .bash_profile? Think

Sto se KDEa tice, ja ga takodjer koristim, ali mozda nije bas najsretnija stvar u Praktikumu... Confused KDE je glomazan i pun memory leakova... Sad

IMO, GNOME je dosta... Cool (znam, nije ni on bas sitan Wink)

darko (napisa):
Privremeno rješenje bi moglo biti pokretanje naredbe...


Zapravo, napise se stty erase i onda se lupi po backspaceu, pa sto ispadne... Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:51 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="steelworker"]Jedan prijedlog. :idea:

Mozda da se svim korisnicima(studentima) posalje mail u kojem bi ih se obavjestilo da im programi koje pokrecu u PR1 zauzimaju prostor na njihovom account-u. I da im je isti povecan na cca 10 MB ,a limit na cca 12 MB.[/quote] Ako to napravim proglasit će me spammerom ;-)

[quote="steelworker"]Jer mnogi dodju dolje, pokrenu svakakve stvari, Mozillu npr. i premase si kvotu uopce ne znajuci. A kada shvate je ili prekasno ili ne znaju sto im je to premasilo kvotu jer se skriva u nekom [i]. direktoriju[/i]. [/quote] U [i]/etc/mozilla-firebird/pref/all.js[/i] isključio sam disk cache, ali to se odnosi samo na one korisnike koji još ni jedan put nisu pokrenuli [b]mozillu-firebird[/b], kod ostalih korisnika će te postavke biti pregažene onima iz njihovih [i]~/.mozilla-firebird[/i], odnosno u [i]~/.phoenix[/i] direktorija.

[quote="steelworker"]Mozda i da im se napise par savjeta kako da [i]cache[/i] nekih programam prebace u [i]/tmp[/i] te koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati [i]bez posljedica[/i] (npr. [i]XUL.mfasl[/i] kod Mozille).[/quote] Planiram sastaviti jedan mali FAQ (ČPP :)) o korištenju računala u praktikumu. Prilozi su više nego dobro došli - možete ih slati ovdje na forum (otvorit ću novi topic)!
Darko
steelworker (napisa):
Jedan prijedlog. Idea

Mozda da se svim korisnicima(studentima) posalje mail u kojem bi ih se obavjestilo da im programi koje pokrecu u PR1 zauzimaju prostor na njihovom account-u. I da im je isti povecan na cca 10 MB ,a limit na cca 12 MB.
Ako to napravim proglasit će me spammerom Wink

steelworker (napisa):
Jer mnogi dodju dolje, pokrenu svakakve stvari, Mozillu npr. i premase si kvotu uopce ne znajuci. A kada shvate je ili prekasno ili ne znaju sto im je to premasilo kvotu jer se skriva u nekom . direktoriju.
U /etc/mozilla-firebird/pref/all.js isključio sam disk cache, ali to se odnosi samo na one korisnike koji još ni jedan put nisu pokrenuli mozillu-firebird, kod ostalih korisnika će te postavke biti pregažene onima iz njihovih ~/.mozilla-firebird, odnosno u ~/.phoenix direktorija.

steelworker (napisa):
Mozda i da im se napise par savjeta kako da cache nekih programam prebace u /tmp te koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati bez posljedica (npr. XUL.mfasl kod Mozille).
Planiram sastaviti jedan mali FAQ (ČPP Smile) o korištenju računala u praktikumu. Prilozi su više nego dobro došli - možete ih slati ovdje na forum (otvorit ću novi topic)!
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 20:55 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

--noprofile ?
--noprofile ?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:57 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Neka starija verzija kde-a? Nekakav woody package maybe?[/quote] To bi vrlo vjerojatno izazvalo probleme s međuzavisnostima paketa, a s tim se ne želim se zezati. Kad nađem malo vremena pokušat ću otkriti u čemu je problem s Sarge KDE paketima na sustavu u praktikumu.
Darko
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Neka starija verzija kde-a? Nekakav woody package maybe?
To bi vrlo vjerojatno izazvalo probleme s međuzavisnostima paketa, a s tim se ne želim se zezati. Kad nađem malo vremena pokušat ću otkriti u čemu je problem s Sarge KDE paketima na sustavu u praktikumu.
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 21:06 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ne poziva li bash init datoteku .bash_profile? :-k[/quote]
prvo poziva /etc/profile pa ~/.bash_profile pa ~/.bash_login i onda ~/.profile
[quote="vsego"]Sto se KDEa tice, ja ga takodjer koristim, ali mozda nije bas najsretnija stvar u Praktikumu... :? KDE je glomazan i pun memory leakova... :(

IMO, GNOME je dosta... 8) (znam, nije ni on bas sitan ;))
[/quote]
DA! ALi pod kde-om radi konsole i kdevelop :) za sminkere, ofkors ;)
vsego (napisa):
Ne poziva li bash init datoteku .bash_profile? Think

prvo poziva /etc/profile pa ~/.bash_profile pa ~/.bash_login i onda ~/.profile
vsego (napisa):
Sto se KDEa tice, ja ga takodjer koristim, ali mozda nije bas najsretnija stvar u Praktikumu... Confused KDE je glomazan i pun memory leakova... Sad

IMO, GNOME je dosta... Cool (znam, nije ni on bas sitan Wink)

DA! ALi pod kde-om radi konsole i kdevelop Smile za sminkere, ofkors Wink



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:07 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ne poziva li bash init datoteku .bash_profile? :-k[/quote]
Evo mali cut&pase iz [b]man bash[/b]:[code:1]When bash is invoked as an interactive login shell, or as a non-interactive shell with the --login option, it first reads and executes commands from the file /etc/profile, if that file exists. After reading that file, it looks for ~/.bash_profile, ~/.bash_login, and ~/.profile, in that order, and reads and executes commands from the first one that exists and is readable. The --noprofile option may be used when the shell is started to inhibit this behavior.[/code:1] Kao što vidiš, login shell je izvršava :( [quote="vsego"]Sto se KDEa tice, ja ga takodjer koristim, ali mozda nije bas najsretnija stvar u Praktikumu... :? KDE je glomazan i pun memory leakova... :([/quote] Slažem se, nisam ni mislio staviti cijeli KDE, već samo pojedine aplikacije i pakete koje one povuku. Istu stvar mislim napraviti i s GNOME aplikacijama.
Darko
vsego (napisa):
Ne poziva li bash init datoteku .bash_profile? Think

Evo mali cut&pase iz man bash:
Kod:
When  bash is invoked as an interactive login shell, or as a non-interactive shell with the --login option, it first reads and executes  commands  from  the file /etc/profile, if that file exists.  After reading that file, it looks for ~/.bash_profile, ~/.bash_login, and ~/.profile, in  that order, and reads and executes commands from the first one that exists and is readable.  The --noprofile option may be  used  when  the shell is started to inhibit this behavior.
Kao što vidiš, login shell je izvršava Sad
vsego (napisa):
Sto se KDEa tice, ja ga takodjer koristim, ali mozda nije bas najsretnija stvar u Praktikumu... Confused KDE je glomazan i pun memory leakova... Sad
Slažem se, nisam ni mislio staviti cijeli KDE, već samo pojedine aplikacije i pakete koje one povuku. Istu stvar mislim napraviti i s GNOME aplikacijama.
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 21:18 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

pametan
pametan



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:19 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]--noprofile ?[/quote] Da, ali onda se ne izvrše ni [i]/etc/profile[/i], ni [i]~/.bash_profile[/i], ni [i]~/.bash_login[/i] . :( A [b]zsh[/b] osim što ne izvršava [i].profile[/i] ima puno vise featurea. Ja ga koristim već više godina i jako sam zadovoljan :D
Darko
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
–noprofile ?
Da, ali onda se ne izvrše ni /etc/profile, ni ~/.bash_profile, ni ~/.bash_login . Sad A zsh osim što ne izvršava .profile ima puno vise featurea. Ja ga koristim već više godina i jako sam zadovoljan Very Happy
Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 23:34 ned, 7. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="steelworker"]koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati
[i]bez posljedica[/i] (npr. [i]XUL.mfasl[/i] kod Mozille).[/quote]

a sta taj fajl uopce je?
ono, voljela bih znat sto je to prije nek mu zavrnem vratom :g:

i koje jos fajlove mozemo bescutno brisati?
steelworker (napisa):
koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati
bez posljedica (npr. XUL.mfasl kod Mozille).


a sta taj fajl uopce je?
ono, voljela bih znat sto je to prije nek mu zavrnem vratom Mr. Green

i koje jos fajlove mozemo bescutno brisati?



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
steelworker
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 25. 04. 2003. (11:21:04)
Postovi: (698)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 50 - 6
Lokacija: 4-dimensional space-time continuum. Or some 11-dimensional continuum? Dunna, it's all relative.

PostPostano: 3:07 pon, 8. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"][quote="steelworker"]koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati
[i]bez posljedica[/i] (npr. [i]XUL.mfasl[/i] kod Mozille).[/quote]

a sta taj fajl uopce je?
ono, voljela bih znat sto je to prije nek mu zavrnem vratom :g:[/quote]

Nemam pojma. Bio mi je jako veliki i onda sam ga ja (nakon malo razmisljanja) obrisao. Pokrenuo Mozillu i vidio da cudo opet radi. Poslije sam vidio da je opet stvorila taj fajl. Sto sam vise surfao, bio mi je veci, pa sam zakljucio da mu je taj fajl temporary_internet_files_prostor. Ali vrlo lako mogu biti u krivu, nemoj me drzat za rijec. :roll:

[quote="Nesi"]i koje jos fajlove mozemo bescutno brisati?[/quote]

To ces naci u Darkovim ČPP. ;) :D
Nesi (napisa):
steelworker (napisa):
koji im to fileovi premase kvotu, a smiju ih obrisati
bez posljedica (npr. XUL.mfasl kod Mozille).


a sta taj fajl uopce je?
ono, voljela bih znat sto je to prije nek mu zavrnem vratom Mr. Green


Nemam pojma. Bio mi je jako veliki i onda sam ga ja (nakon malo razmisljanja) obrisao. Pokrenuo Mozillu i vidio da cudo opet radi. Poslije sam vidio da je opet stvorila taj fajl. Sto sam vise surfao, bio mi je veci, pa sam zakljucio da mu je taj fajl temporary_internet_files_prostor. Ali vrlo lako mogu biti u krivu, nemoj me drzat za rijec. Rolling Eyes

Nesi (napisa):
i koje jos fajlove mozemo bescutno brisati?


To ces naci u Darkovim ČPP. Wink Very Happy



_________________
I live like this 'cause I like it
And I've seen too much to pretend
You can't ignore the beauty in the things that you love
Like you can't stand the hatred and the lies
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:35 pon, 8. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj file sluzi za brze pokretanje XULa (Mozillinog sucelja) i smije se brisati bez ikakvih posljedica. 8)

[quote=" The Merry Amateur's Mozilla FAQ"]Deleting XUL.mfasl doesn't cause any havoc. It's a "fastloader" for XUL. If the file is missing, it is simply recreated on next startup.[/quote]

Stranica se nalazi [url=http://www.mozilla.org/docs/end-user/dark-mozilla-faq.html]ovdje[/url], a bas taj dio [url=http://www.mozilla.org/docs/end-user/dark-mozilla-faq.html#tricks]ovdje[/url]. 8)

Solidno opsezan i koristan FAQ ako nekoga zanimaju detalji... ;)
Taj file sluzi za brze pokretanje XULa (Mozillinog sucelja) i smije se brisati bez ikakvih posljedica. Cool

The Merry Amateur's Mozilla FAQ (napisa):
Deleting XUL.mfasl doesn't cause any havoc. It's a "fastloader" for XUL. If the file is missing, it is simply recreated on next startup.


Stranica se nalazi ovdje, a bas taj dio ovdje. Cool

Solidno opsezan i koristan FAQ ako nekoga zanimaju detalji... Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 18:42 pon, 8. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm. Cache se kod mene nalazi u ~/.phoenix/default/[neki bizarni dirname, ne izgleda jedinstveno]/Cache
Najelegantniji nacin za rijesit ovo je stavit if .... then u .bashrc skriptu koja rekreira vas direktorij u /tmp gdje pokazuje simbolic link od ~/.phoenix/[...]/Cache
ili link u /dev/null?

2) mozda je problem drugdje, al nisam mogao uspostavit ssh sa jagor-om (a mislim ni ftp?(?)) Ukoliko je u tome problem, jel ima nade otvorit portove od nekih vrlo razumnih usluga kao sto su ftp, ssh, irc (khm!;) narocito bitno ;)) i tako to ? :) masquerade je simpatican jer otvara pristup iz unutrasnjosti firewalla ali totalno skriva strojeve od ostatka mreze, ako je mnogokut siguran nema nikakvog razloga za blokiranje tih portova.

3) nemoguce je dobiti informacije o kvotama u praktikumu bez logiranja na studenta?
Hm. Cache se kod mene nalazi u ~/.phoenix/default/[neki bizarni dirname, ne izgleda jedinstveno]/Cache
Najelegantniji nacin za rijesit ovo je stavit if .... then u .bashrc skriptu koja rekreira vas direktorij u /tmp gdje pokazuje simbolic link od ~/.phoenix/[...]/Cache
ili link u /dev/null?

2) mozda je problem drugdje, al nisam mogao uspostavit ssh sa jagor-om (a mislim ni ftp?(?)) Ukoliko je u tome problem, jel ima nade otvorit portove od nekih vrlo razumnih usluga kao sto su ftp, ssh, irc (khm!Wink narocito bitno Wink) i tako to ? Smile masquerade je simpatican jer otvara pristup iz unutrasnjosti firewalla ali totalno skriva strojeve od ostatka mreze, ako je mnogokut siguran nema nikakvog razloga za blokiranje tih portova.

3) nemoguce je dobiti informacije o kvotama u praktikumu bez logiranja na studenta?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2003. (13:56:00)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:21 pon, 8. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Hm. Cache se kod mene nalazi u ~/.phoenix/default/[neki bizarni dirname, ne izgleda jedinstveno]/Cache
Najelegantniji nacin za rijesit ovo je stavit if .... then u .bashrc skriptu koja rekreira vas direktorij u /tmp gdje pokazuje simbolic link od ~/.phoenix/[...]/Cache ili link u /dev/null?[/quote]
Cache na disku ti ne treba jer cijeli praktikum ide vani preko transparentnog proxyja s 9 GB cachea. :D

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]2) mozda je problem drugdje, al nisam mogao uspostavit ssh sa jagor-om (a mislim ni ftp?(?)) Ukoliko je u tome problem, jel ima nade otvorit portove od nekih vrlo razumnih usluga kao sto su ftp, ssh, irc (khm!;) narocito bitno ;)) i tako to ? :) masquerade je simpatican jer otvara pristup iz unutrasnjosti firewalla ali totalno skriva strojeve od ostatka mreze, ako je mnogokut siguran nema nikakvog razloga za blokiranje tih portova.[/quote]
Problem je u tome što je cijela studentska grana odsječena od svijeta. Računalo [b]student[/b] ima dvije mrežne kartice, jednu na vanjskoj, a drugu na unutrašnjoj mreži (tzv. studentska grana) i zbog toga možeš iz vani direktno na njega i s njega direktno vani. Mislim da je to je napravljeno pred dosta vremena, kad su PC-ji u starom windows praktikumu u 106-ici spojeni na mrežu, zbog toga što nije bilo autentikacije korisnika u praktikumu, te zbog toga ni mogućnosti logiranja njihovih (ne)dijela. ;-) Postoji mogućnost da se server spoji direktno na vanjsku mrežu i ja to mogu predložiti, ali odluku o tome donose drugi. Ipak, prije toga u praktikumu moram riješiti još dosta stvari.

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]3) nemoguce je dobiti informacije o kvotama u praktikumu bez logiranja na studenta?[/quote]
Nije više nemoguće! :D Morao sam podignuti [b]rpc.rquotad[/b] na studentu i sad radi OK.

Darko
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Hm. Cache se kod mene nalazi u ~/.phoenix/default/[neki bizarni dirname, ne izgleda jedinstveno]/Cache
Najelegantniji nacin za rijesit ovo je stavit if .... then u .bashrc skriptu koja rekreira vas direktorij u /tmp gdje pokazuje simbolic link od ~/.phoenix/[...]/Cache ili link u /dev/null?

Cache na disku ti ne treba jer cijeli praktikum ide vani preko transparentnog proxyja s 9 GB cachea. Very Happy

ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
2) mozda je problem drugdje, al nisam mogao uspostavit ssh sa jagor-om (a mislim ni ftp?(?)) Ukoliko je u tome problem, jel ima nade otvorit portove od nekih vrlo razumnih usluga kao sto su ftp, ssh, irc (khm!Wink narocito bitno Wink) i tako to ? Smile masquerade je simpatican jer otvara pristup iz unutrasnjosti firewalla ali totalno skriva strojeve od ostatka mreze, ako je mnogokut siguran nema nikakvog razloga za blokiranje tih portova.

Problem je u tome što je cijela studentska grana odsječena od svijeta. Računalo student ima dvije mrežne kartice, jednu na vanjskoj, a drugu na unutrašnjoj mreži (tzv. studentska grana) i zbog toga možeš iz vani direktno na njega i s njega direktno vani. Mislim da je to je napravljeno pred dosta vremena, kad su PC-ji u starom windows praktikumu u 106-ici spojeni na mrežu, zbog toga što nije bilo autentikacije korisnika u praktikumu, te zbog toga ni mogućnosti logiranja njihovih (ne)dijela. Wink Postoji mogućnost da se server spoji direktno na vanjsku mrežu i ja to mogu predložiti, ali odluku o tome donose drugi. Ipak, prije toga u praktikumu moram riješiti još dosta stvari.

ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
3) nemoguce je dobiti informacije o kvotama u praktikumu bez logiranja na studenta?

Nije više nemoguće! Very Happy Morao sam podignuti rpc.rquotad na studentu i sad radi OK.

Darko


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan