Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. kolokvij od prosle godine
WWW:
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 23:09 uto, 22. 3. 2011    Naslov: 1. kolokvij od prosle godine Citirajte i odgovorite

jel ima koja dobra dusa da rijesi 2. zadatak od prosle godine onaj prvi dio gdje treba izracunati a i b, tj. samo da objasni kako to ide jer ja sam mislila da znam, ali dobijem glupa rjesenja koja se ne poklapaju s drugim jednadzbama S

Hvala
jel ima koja dobra dusa da rijesi 2. zadatak od prosle godine onaj prvi dio gdje treba izracunati a i b, tj. samo da objasni kako to ide jer ja sam mislila da znam, ali dobijem glupa rjesenja koja se ne poklapaju s drugim jednadzbama :S

Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:42 uto, 22. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajmo odmah odrediti matrični zapis u kanonskoj bazi (tad je obično lakše). Dobi se [latex]G(e) =
\begin{bmatrix}
1 & 0 & 3 \\
-2 & -1 & -1 \\
-1 & -1 & 1
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
-8 & -6 & 2 \\
11 & 8 & -2 \\
3 & 2 & 0
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
1 & 0 & 3 \\
-2 & -1 & -1 \\
-1 & -1 & 1
\end{bmatrix}^{-1} =
\begin{bmatrix}
0 & -1 & 1 \\
0 & 0 & -2 \\
0 & 0 & 0
\end{bmatrix}[/latex] (i vidi vraga, doista je lakše :D).
Odredimo sad matrični prikaz u kanonskoj bazi, ali koristeći samo zadanu "formulu". Označimo s [latex]p_1[/latex], [latex]p_2[/latex] i [latex]p_3[/latex] elemente kanonske baze od [latex]\mathcal{P}_2[/latex]. Dakle, [latex]p_1[/latex] je konstantna funkcija (konstantno 1), [latex]p_2[/latex] je identiteta, a [latex]p_3[/latex] je "kvadriranje". Vidimo da je [latex]G(p_1)(t) = a p_1(t) + b p_1(t - 1) = a \cdot 1 + b \cdot 1 = a + b[/latex], [latex]G(p_1)(t) = a p_2(t) + b p_2(t - 1) = a t + b (t - 1) = -b + (a + b) t[/latex] i [latex]G(p_3)(t) = a p_3(t) + b p_3(t - 1) = a t^2 + b (t - 1)^2 = b - 2 b t + (a + b) t^2[/latex]. Dakle, [latex]G(e) =
\begin{bmatrix}
a + b & -b & b \\
0 & a + b & -2 b \\
0 & 0 & a + b
\end{bmatrix}[/latex].
No, dvije matrice koje smo dobili moraju biti jednake. Lako slijedi da je [latex]a = -1[/latex] i [latex]b = 1[/latex].
Ajmo odmah odrediti matrični zapis u kanonskoj bazi (tad je obično lakše). Dobi se (i vidi vraga, doista je lakše Very Happy).
Odredimo sad matrični prikaz u kanonskoj bazi, ali koristeći samo zadanu "formulu". Označimo s , i elemente kanonske baze od . Dakle, je konstantna funkcija (konstantno 1), je identiteta, a je "kvadriranje". Vidimo da je , i . Dakle, .
No, dvije matrice koje smo dobili moraju biti jednake. Lako slijedi da je i .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 19:14 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ah, bila sam blizu... ali ne dovoljno S
hvala D

i jos da sam dobro pomnozila matrice bilo bi lijepo hehe
ah, bila sam blizu... ali ne dovoljno :S
hvala Very Happy

i jos da sam dobro pomnozila matrice bilo bi lijepo hehe


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 19:32 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lalala5"]i jos da sam dobro pomnozila matrice bilo bi lijepo hehe[/quote]
[url=http://www.wolframalpha.com/input/?i={{1%2C2}%2C{3%2C4}}.{{5%2C6}%2C{7%2C8}}]WolframAlpha[/url] FTW! :)
lalala5 (napisa):
i jos da sam dobro pomnozila matrice bilo bi lijepo hehe

WolframAlpha FTW! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 19:44 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li pomoć za peti pod b? :D

Počela sam ja tu nešto , iskoristila sam teorem o rangu i defektu i dobila da bi jezgra od A+I trebala biti jednaka slici od A-I , pa sam pokušala dokazati obje inkluzije al me to nije odvelo daleko, he he .
Može li pomoć za peti pod b? Very Happy

Počela sam ja tu nešto , iskoristila sam teorem o rangu i defektu i dobila da bi jezgra od A+I trebala biti jednaka slici od A-I , pa sam pokušala dokazati obje inkluzije al me to nije odvelo daleko, he he .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 20:06 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pupi"]... i dobila da bi jezgra od A+I trebala biti jednaka slici od A-I ...[/quote]
Bravo! To ti treba. :D

Dokaz te tvrdnje bi išao ovako:
[latex]\displaystyle
$\begin{align}
x \in Ker(A + I) \ & \Leftrightarrow \ (A + I) x = 0 \ \Leftrightarrow \ A x + I x = 0 \ \Leftrightarrow \ A x + x = 0 \ \Leftrightarrow \ A x - x = - 2 x \\
& \Leftrightarrow \ A x - I x = - 2 x \ \Leftrightarrow \ (A - I) x = - 2 x \ \Leftrightarrow \ (A - I)\left( -\frac{1}{2} x \right) = x \ \Leftrightarrow \ x \in Im(A - I)
\end{align}$[/latex]

Ispravak: gore ima smisla pisati samo [latex]\Rightarrow[/latex] jer ne vrijedi obrat u zadnjoj implikaciji. Dokaz da je [latex]Im(A - I) \subseteq Ker(A + I)[/latex] slijedi iz (a) dijela. Tu se treba iskoristiti da je [latex](A + I) (A - I) = 0[/latex], dok gore nismo trebali.
pupi (napisa):
... i dobila da bi jezgra od A+I trebala biti jednaka slici od A-I ...

Bravo! To ti treba. Very Happy

Dokaz te tvrdnje bi išao ovako:


Ispravak: gore ima smisla pisati samo jer ne vrijedi obrat u zadnjoj implikaciji. Dokaz da je slijedi iz (a) dijela. Tu se treba iskoristiti da je , dok gore nismo trebali.




Zadnja promjena: pmli; 20:28 sri, 23. 3. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 20:11 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem mnogo :D
Zahvaljujem mnogo Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 23:50 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]Ajmo odmah odrediti matrični zapis u kanonskoj bazi (tad je obično lakše). Dobi se [latex]G(e) =
\begin{bmatrix}
1 & 0 & 3 \\
-2 & -1 & -1 \\
-1 & -1 & 1
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
-8 & -6 & 2 \\
11 & 8 & -2 \\
3 & 2 & 0
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
1 & 0 & 3 \\
-2 & -1 & -1 \\
-1 & -1 & 1
\end{bmatrix}^{-1} =
\begin{bmatrix}
0 & -1 & 1 \\
0 & 0 & -2 \\
0 & 0 & 0
\end{bmatrix}[/latex] (i vidi vraga, doista je lakše :D).
Odredimo sad matrični prikaz u kanonskoj bazi, ali koristeći samo zadanu "formulu". Označimo s [latex]p_1[/latex], [latex]p_2[/latex] i [latex]p_3[/latex] elemente kanonske baze od [latex]\mathcal{P}_2[/latex]. Dakle, [latex]p_1[/latex] je konstantna funkcija (konstantno 1), [latex]p_2[/latex] je identiteta, a [latex]p_3[/latex] je "kvadriranje". Vidimo da je [latex]G(p_1)(t) = a p_1(t) + b p_1(t - 1) = a \cdot 1 + b \cdot 1 = a + b[/latex], [latex]G(p_1)(t) = a p_2(t) + b p_2(t - 1) = a t + b (t - 1) = -b + (a + b) t[/latex] i [latex]G(p_3)(t) = a p_3(t) + b p_3(t - 1) = a t^2 + b (t - 1)^2 = b - 2 b t + (a + b) t^2[/latex]. Dakle, [latex]G(e) =
\begin{bmatrix}
a + b & -b & b \\
0 & a + b & -2 b \\
0 & 0 & a + b
\end{bmatrix}[/latex].
No, dvije matrice koje smo dobili moraju biti jednake. Lako slijedi da je [latex]a = -1[/latex] i [latex]b = 1[/latex].[/quote]


jel ovaj umnozak matrica stvarno tak ispada? =SS
ja sam racunala to isto i u wolframu takoder i drugacije mi ispada..?


aha,jasno ,ti si je odmah "uredio"...sve je jasno =)
pmli (napisa):
Ajmo odmah odrediti matrični zapis u kanonskoj bazi (tad je obično lakše). Dobi se (i vidi vraga, doista je lakše Very Happy).
Odredimo sad matrični prikaz u kanonskoj bazi, ali koristeći samo zadanu "formulu". Označimo s , i elemente kanonske baze od . Dakle, je konstantna funkcija (konstantno 1), je identiteta, a je "kvadriranje". Vidimo da je , i . Dakle, .
No, dvije matrice koje smo dobili moraju biti jednake. Lako slijedi da je i .



jel ovaj umnozak matrica stvarno tak ispada? =SS
ja sam racunala to isto i u wolframu takoder i drugacije mi ispada..?


aha,jasno ,ti si je odmah "uredio"...sve je jasno =)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 12:03 čet, 24. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma ispada, samo treba znati pomnoziti matrice, ja sam prvi put dobila matricu bez ijedne od ovih nula koje trebaju biti oops
ma ispada, samo treba znati pomnoziti matrice, ja sam prvi put dobila matricu bez ijedne od ovih nula koje trebaju biti Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
piccola
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2009. (15:39:50)
Postovi: (D7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 8

PostPostano: 17:25 sub, 26. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

oće bit u kolokviju zadaci kao što je 4. od prošle godine?? kako se to rješava?
oće bit u kolokviju zadaci kao što je 4. od prošle godine?? kako se to rješava?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 18:58 sub, 26. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="piccola"]oće bit u kolokviju zadaci kao što je 4. od prošle godine?? kako se to rješava?[/quote]

neće bit.
piccola (napisa):
oće bit u kolokviju zadaci kao što je 4. od prošle godine?? kako se to rješava?


neće bit.



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 11:20 ned, 27. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel može pomoć oko 3. zadatka prosle godine [url]http://web.math.hr/nastava/la/kolokviji/09_10/la2-0910-kol1-web.pdf[/url]. Bio bih zahvalan kad bi neko to rješio i malo komentiro kako
jel može pomoć oko 3. zadatka prosle godine http://web.math.hr/nastava/la/kolokviji/09_10/la2-0910-kol1-web.pdf. Bio bih zahvalan kad bi neko to rješio i malo komentiro kako


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 13:46 ned, 27. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ti za početak nekoliko hintova i objašnjenja pa, ako račun baš ne bude išao, kaži pa ću ga napisati (osim ako me netko ne sustigne :P).

Prvi korak je određivanje elemenata koji pripadaju skupu [latex]M[/latex]. Znači, raspišeš [latex]A = \begin{bmatrix}
a_{1,1} & a_{1,2} \\
a_{2,1} & a_{2,2} \\
\end{bmatrix}[/latex], raspišeš [latex]AB=BA[/latex] i, shodno tome, odrediš kakav je opći oblik matrice [latex]A[/latex] preko preostalih parametara.
A sada bitan dio: [latex]A[/latex] isto tako možeš raspisati i preko neke baze za [latex]M_{2 \times 2}(\mathbb{R})[/latex] (i to je baza za potprostor [latex]M[/latex]). Sada, pak, određuješ dualnu bazu baze za [latex]M[/latex] i onda nadopunjavaš dualnu bazu do baze za [latex]M_{2 \times 2}(\mathbb{R})^{*}[/latex]. Baza za anihilator [latex]M[/latex]° je upravo ova nadopuna dualne baze!
Zašto? Rekli smo kako je općenito [latex]e_{i}^{*}(e_{j})=\delta_{i,j}[/latex], odnosno [latex]1[/latex] za [latex]i=j[/latex] ili [latex]0[/latex] za [latex]i \neq j[/latex]. Odnosno, određeni ([latex]i[/latex]-ti) vektor (funkcional) dualne baze "šalje" vektor u skalar koji se nalazi ispred pripadajućeg elementa početne baze ([latex]i[/latex]-ti skalar). Shodno tome, kada smo odredili dualnu bazu baze za [latex]M[/latex], dobili smo funkcionale koji "šalju" na one preostale parametre. A za nadopunu, pak, možemo zamisliti kako "šalje" na skalare koji se nalaze pred ostalim elementima baze za [latex]M_{2 \times 2}(\mathbb{R})[/latex] - a ti skalari su zapravo [latex]0[/latex]! Što bi značilo, sve vektore iz tog potprostora šalju u [latex]0[/latex]. :)
Pr., [latex]x=ae_{1}+be_{2}[/latex] je vektor u vektorskom prostoru dimenzije [latex]3[/latex]. Dualna baza je [latex]{e_{1}^{*},e_{2}^{*}}[/latex] i vrijedi: [latex]e_{1}^{*}(x)=a, e_{2}^{*}(x)=b[/latex]. Proširenjem dualne baze dobivamo treći funkcional, [latex]e_{3}^{*}[/latex], koji je povezan s nekim vektorom [latex]e_{3}[/latex] iz početnog vektorskog prostora. A zapravo: [latex]x=ae_{1}+be_{2}=ae_{1}+be_{2}+0 \cdot e_{3}[/latex], iz čega slijedi [latex]e_{3}^{*}(x)=0[/latex]. Stoga je [latex]e_{3}^{*}[/latex] jedan od elemenata anihilatora skupa u kojem pripada [latex]x[/latex].

Eto, nadam se da je barem nešto jasnije. Ja sam ovdje dodao neke svoje observacije, a probaj uz njih prolistati i bilježnicu ili knjigu jer je gradivo podosta apstraktno. No, jednom kada se shvati, znatno je lakše. :)
Evo ti za početak nekoliko hintova i objašnjenja pa, ako račun baš ne bude išao, kaži pa ću ga napisati (osim ako me netko ne sustigne Razz).

Prvi korak je određivanje elemenata koji pripadaju skupu . Znači, raspišeš , raspišeš i, shodno tome, odrediš kakav je opći oblik matrice preko preostalih parametara.
A sada bitan dio: isto tako možeš raspisati i preko neke baze za (i to je baza za potprostor ). Sada, pak, određuješ dualnu bazu baze za i onda nadopunjavaš dualnu bazu do baze za . Baza za anihilator ° je upravo ova nadopuna dualne baze!
Zašto? Rekli smo kako je općenito , odnosno za ili za . Odnosno, određeni (-ti) vektor (funkcional) dualne baze "šalje" vektor u skalar koji se nalazi ispred pripadajućeg elementa početne baze (-ti skalar). Shodno tome, kada smo odredili dualnu bazu baze za , dobili smo funkcionale koji "šalju" na one preostale parametre. A za nadopunu, pak, možemo zamisliti kako "šalje" na skalare koji se nalaze pred ostalim elementima baze za - a ti skalari su zapravo ! Što bi značilo, sve vektore iz tog potprostora šalju u . Smile
Pr., je vektor u vektorskom prostoru dimenzije . Dualna baza je i vrijedi: . Proširenjem dualne baze dobivamo treći funkcional, , koji je povezan s nekim vektorom iz početnog vektorskog prostora. A zapravo: , iz čega slijedi . Stoga je jedan od elemenata anihilatora skupa u kojem pripada .

Eto, nadam se da je barem nešto jasnije. Ja sam ovdje dodao neke svoje observacije, a probaj uz njih prolistati i bilježnicu ili knjigu jer je gradivo podosta apstraktno. No, jednom kada se shvati, znatno je lakše. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 14:01 ned, 27. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

tnx, rijesio i razumio zadatak, evo stize jedna "la pohvala"
tnx, rijesio i razumio zadatak, evo stize jedna "la pohvala"


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 11:23 ned, 22. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

LINEARNA 2 (KOLOKVIJI):


Zanima me kolokvij 2009, 4.zadatak, prva grupa...


Znam kako matrica izgleda ali nikkao karakteristicni polinom da lijepo faktoriziram...moze li pomoc molim vas. Hvala.


P.s. Prvo sto mi je palo na pamet, LP po prvom retku. Ali onda nastane svasta. Sve sam probala.
LINEARNA 2 (KOLOKVIJI):


Zanima me kolokvij 2009, 4.zadatak, prva grupa...


Znam kako matrica izgleda ali nikkao karakteristicni polinom da lijepo faktoriziram...moze li pomoc molim vas. Hvala.


P.s. Prvo sto mi je palo na pamet, LP po prvom retku. Ali onda nastane svasta. Sve sam probala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 11:48 ned, 22. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako se ne varam, radi se o matrici [latex]\begin{bmatrix}
1 & 2 & 1 \\
2 & -5 & 2 \\
1 & 2 & 1
\end{bmatrix}[/latex]. Dovoljno je zapisati matricu u [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i={{1%2C+2%2C+1}%2C+{2%2C+-5%2C+2}%2C+{1%2C+2%2C+1}}]Wolfram Alphu[/url], i ona ti kaže sve što te može zanimati.
Ako se ne varam, radi se o matrici . Dovoljno je zapisati matricu u Wolfram Alphu, i ona ti kaže sve što te može zanimati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 14:57 ned, 25. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la2-0910-kol1.pdf

kako vam je ispalo u drugoj grupi, 2 zadatak. koja matrica?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la2-0910-kol1.pdf

kako vam je ispalo u drugoj grupi, 2 zadatak. koja matrica?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:00 ned, 25. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molio bih provjeru svoga rješenja.

Zadana je baza [dtex]\left\{
\begin{bmatrix}
1 & 0\\
1 & 1
\end{bmatrix},
\begin{bmatrix}
1 & i\\
0 & 0
\end{bmatrix},
\begin{bmatrix}
0 & 0\\
i & 0
\end{bmatrix},
\begin{bmatrix}
1 & -i\\
0 & 1
\end{bmatrix}
\right\}[/dtex] vektorskog prostora [tex]M_2(\mathbb C)[/tex]. Odredite bazu za dualni prostor prostora [tex]M_2(\mathbb C)[/tex] koja je dualna zadanoj bazi.

Za [tex]A=\begin{bmatrix}a &b\\ c & d\end{bmatrix}\in M_2(\mathbb C)[/tex], meni je rješenje ispalo [dtex]\begin{array}{cccccc}
f_1(A) & = & -a & -bi & & +2d\\
f_2(A) & = & a & & & -d\\
f_3(A) & = & -ai & +b & -ci & +2di\\
f_4(A) & = &a & +bi & & -d
\end{array} \ .[/dtex]

Unaprijed hvala! :happy: :thankyou:
Molio bih provjeru svoga rješenja.

Zadana je baza [dtex]\left\{
\begin{bmatrix}
1 & 0\\
1 & 1
\end{bmatrix},
\begin{bmatrix}
1 & i\\
0 & 0
\end{bmatrix},
\begin{bmatrix}
0 & 0\\
i & 0
\end{bmatrix},
\begin{bmatrix}
1 & -i\\
0 & 1
\end{bmatrix}
\right\}[/dtex] vektorskog prostora [tex]M_2(\mathbb C)[/tex]. Odredite bazu za dualni prostor prostora [tex]M_2(\mathbb C)[/tex] koja je dualna zadanoj bazi.

Za [tex]A=\begin{bmatrix}a &b\\ c & d\end{bmatrix}\in M_2(\mathbb C)[/tex], meni je rješenje ispalo [dtex]\begin{array}{cccccc}
f_1(A) & = & -a & -bi & & +2d\\
f_2(A) & = & a & & & -d\\
f_3(A) & = & -ai & +b & -ci & +2di\\
f_4(A) & = &a & +bi & & -d
\end{array} \ .[/dtex]

Unaprijed hvala! Happy Thank you



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matijaB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2010. (09:11:43)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 12:26 pon, 26. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

dobio sam ko i ti...
dobio sam ko i ti...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:17 pon, 26. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!
Opet bih molio provjeru :D


Linearni operator [tex]G:\mathcal P_2\to\mathcal P_2[/tex] zadan je s [dtex]G(p)(t)=ap(t)+bp(t-1),[/dtex] gdje je [tex]\mathcal P_2[/tex] prostor realnih polinoma stupnja [tex]\le 2[/tex], dok su [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex] realni brojevi. Ako je matrični zapis operatora [tex]G[/tex] u bazi [tex]\left\{1-2t-t^2,-t-t^2,3-t+t^2\right\}[/tex] matrica [dtex]\begin{bmatrix}
-8 & -6 & 2\\
11 & 8 & -2\\
3 & 2 & 0
\end{bmatrix},
[/dtex] odredite brojeve [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex], te zapis operatora [tex]G[/tex] u kanonskoj bazi.

Dobio sam [tex]a=-1, \ b=1[/tex], te [dtex][G]^e_e=\begin{bmatrix}
0 & -1 & 1\\
0 & 0 & -2\\
0 & 0 &0
\end{bmatrix}.
[/dtex]

Unaprijed hvala na odgovoru i hvala matijaB na prethodnom odgovoru.
Pozdrav!
Opet bih molio provjeru Very Happy


Linearni operator [tex]G:\mathcal P_2\to\mathcal P_2[/tex] zadan je s [dtex]G(p)(t)=ap(t)+bp(t-1),[/dtex] gdje je [tex]\mathcal P_2[/tex] prostor realnih polinoma stupnja [tex]\le 2[/tex], dok su [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex] realni brojevi. Ako je matrični zapis operatora [tex]G[/tex] u bazi [tex]\left\{1-2t-t^2,-t-t^2,3-t+t^2\right\}[/tex] matrica [dtex]\begin{bmatrix}
-8 & -6 & 2\\
11 & 8 & -2\\
3 & 2 & 0
\end{bmatrix},
[/dtex] odredite brojeve [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex], te zapis operatora [tex]G[/tex] u kanonskoj bazi.

Dobio sam [tex]a=-1, \ b=1[/tex], te [dtex][G]^e_e=\begin{bmatrix}
0 & -1 & 1\\
0 & 0 & -2\\
0 & 0 &0
\end{bmatrix}.
[/dtex]

Unaprijed hvala na odgovoru i hvala matijaB na prethodnom odgovoru.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan