Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. Kolokvij (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
eve
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (23:07:06)
Postovi: (192)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-21 = 37 - 58

PostPostano: 18:02 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da.. Tnx
Da.. Tnx


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:37 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Re: 1. Kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="smajl"]Jel bi mi mogao netko rec kako se rjesava 4. zadatak jer to nismo radili na vjezbama pa nisam sigurna kako bi to trebalo ici :?
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2010/NM%20-%202010%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf

i jel moze ovjde ovaj 2. zadatak sa aproksimacijom
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf

unaprijed zahvaljujem :D[/quote]

Ha dobro, čuj, stvar je malo nezgodna budući da to niste radili na vježbama. :) Na slideovima prof. Singera (specifično, pri kraju [url=http://web.math.hr/~singer/num_mat/NM_1011/06.pdf]ovog seta slideova[/url]) imaš dosta dobru generalnu ideju kako dobiti kubični splajn - esencijalno, u igri je interpolacija u Newtonovom obliku.

Što se tiče drugog zadatka, priča se nakon Taylorovog reda svodi, mislim, na računanje greške odbacivanja i razmišljanje o katastrofalnom kraćenju. To ste radili na drugim vježbama, pa pogledaj što se događa. Osim toga, kako je kirgudu rekla, [url=http://www.fsb.hr/mat-4/OldWeb/]ovdje[/url] ima jako puno. Svi zadaci iz Numeričke su inherentno jaako tehnički, pa je dosta nužna stvar da dobiješ precizan odgovor to da objasniš točno koji te dio muči (greška odbacivanja? katastrofalno kraćenje? :)) i koje si rezultate prije toga dobio/la (npr. Taylorov red). :)

Evo, žao mi je što nemam preciznije objašnjenje - kažem, obje stvari su dosta tehničke, pa je vjerojatno najkorisnije da to prođeš u tišini svojeg doma :), a onda pitaš preciznije kad nešto ode po zlu. :) Eto. :)
smajl (napisa):
Jel bi mi mogao netko rec kako se rjesava 4. zadatak jer to nismo radili na vjezbama pa nisam sigurna kako bi to trebalo ici Confused
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2010/NM%20-%202010%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf

i jel moze ovjde ovaj 2. zadatak sa aproksimacijom
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf

unaprijed zahvaljujem Very Happy


Ha dobro, čuj, stvar je malo nezgodna budući da to niste radili na vježbama. Smile Na slideovima prof. Singera (specifično, pri kraju ovog seta slideova) imaš dosta dobru generalnu ideju kako dobiti kubični splajn - esencijalno, u igri je interpolacija u Newtonovom obliku.

Što se tiče drugog zadatka, priča se nakon Taylorovog reda svodi, mislim, na računanje greške odbacivanja i razmišljanje o katastrofalnom kraćenju. To ste radili na drugim vježbama, pa pogledaj što se događa. Osim toga, kako je kirgudu rekla, ovdje ima jako puno. Svi zadaci iz Numeričke su inherentno jaako tehnički, pa je dosta nužna stvar da dobiješ precizan odgovor to da objasniš točno koji te dio muči (greška odbacivanja? katastrofalno kraćenje? Smile) i koje si rezultate prije toga dobio/la (npr. Taylorov red). Smile

Evo, žao mi je što nemam preciznije objašnjenje - kažem, obje stvari su dosta tehničke, pa je vjerojatno najkorisnije da to prođeš u tišini svojeg doma Smile, a onda pitaš preciznije kad nešto ode po zlu. Smile Eto. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 19:38 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako se određuju vrijednosti x za koje matrica ima faktorizaciju choleskog u 4 zadatku na kolokviju 2009-te?
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf
Kako se određuju vrijednosti x za koje matrica ima faktorizaciju choleskog u 4 zadatku na kolokviju 2009-te?
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 19:47 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Megy Poe"]Kako se određuju vrijednosti x za koje matrica ima faktorizaciju choleskog u 4 zadatku na kolokviju 2009-te?
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf[/quote]

Matrica mora biti pozitivno definitna, cini mi se da je to dovoljno jer vec je simetricna.
Megy Poe (napisa):
Kako se određuju vrijednosti x za koje matrica ima faktorizaciju choleskog u 4 zadatku na kolokviju 2009-te?
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf


Matrica mora biti pozitivno definitna, cini mi se da je to dovoljno jer vec je simetricna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
smajl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 01. 2010. (12:59:23)
Postovi: (EB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:49 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Re: 1. Kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="mornik"]

Što se tiče drugog zadatka, priča se nakon Taylorovog reda svodi, mislim, na računanje greške odbacivanja i razmišljanje o katastrofalnom kraćenju. To ste radili na drugim vježbama, pa pogledaj što se događa. Osim toga, kako je kirgudu rekla, [url=http://www.fsb.hr/mat-4/OldWeb/]ovdje[/url] ima jako puno. Svi zadaci iz Numeričke su inherentno jaako tehnički, pa je dosta nužna stvar da dobiješ precizan odgovor to da objasniš točno koji te dio muči (greška odbacivanja? katastrofalno kraćenje? :)) i koje si rezultate prije toga dobio/la (npr. Taylorov red). :)
[/quote]

a nije mi opcenito jasan taj zadatak sa aproksimacijama.. znam odredit taylora i onda neznam sto bi dalje trebala tocno raditi. znam da moram naci gresku odbacivanja, pa su tu i ta kraćenja u pitanju... al opcenito sam zbunjena s tim zadatkom :?
mornik (napisa):


Što se tiče drugog zadatka, priča se nakon Taylorovog reda svodi, mislim, na računanje greške odbacivanja i razmišljanje o katastrofalnom kraćenju. To ste radili na drugim vježbama, pa pogledaj što se događa. Osim toga, kako je kirgudu rekla, ovdje ima jako puno. Svi zadaci iz Numeričke su inherentno jaako tehnički, pa je dosta nužna stvar da dobiješ precizan odgovor to da objasniš točno koji te dio muči (greška odbacivanja? katastrofalno kraćenje? Smile) i koje si rezultate prije toga dobio/la (npr. Taylorov red). Smile


a nije mi opcenito jasan taj zadatak sa aproksimacijama.. znam odredit taylora i onda neznam sto bi dalje trebala tocno raditi. znam da moram naci gresku odbacivanja, pa su tu i ta kraćenja u pitanju... al opcenito sam zbunjena s tim zadatkom Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 21:02 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako znaš sve što treba napraviti (a znaš, čini se :D), ako znaš i kako to napraviti (a piše ti u drugim vježbama :)), onda ne vidim baš o čemu se radi. :D Zadatak 1.4. i primjer 2.5.1. na gornjem linku objašnjavaju djelomično što se događa, a i sve se to radilo na vježbama i predavanjima.

Općenito, ti imaš formulu za obje te stvari: funkcije su relativno jednostavne, pa bi trebala iz Taylorovog reda moći poprilično direktno dobiti tražene vrijednosti.

Evo, sad sam se natjerao da računam prvu grupu i stvar zbilja nije teška. Greška odbacivanja bi trebala biti mala. Naime, [latex]|f^{(n+1)}(x)|[/latex] nikako ne bi moglo biti veće (po nejednakosti trokuta, a koristeći da je [latex]|\sin(x)|\leq 1[/latex] i [latex]|\cos(x)|\leq 1[/latex]) od [latex]n+2+x[/latex] (pogriješih eventualno za jedan član ili tako nešto, ali mislim da je gotovo sigurno manja ili jednaka od ovoga) ili tako nešto. Budući da je Taylorov red oblika s članovima (samo za neparne [latex]n[/latex] veće ili jednake [latex]3[/latex])[latex]x^n/(n-1)![/latex], greška je onda manja ili jednaka [latex](n+2+15\pi)\displaystyle\frac{(15\pi)^{n+1}}{n!}<15\pi\displaystyle\frac{n+50}{n}\varepsilon[/latex]. Već za relativno male [latex]n[/latex], ta stvar bude blizu epsilonu, pa smo zadovoljni (može se, dakako, dobiti i bolja ocjena, ali i ova nas valjda već veseli).

No, budući da je najveći član u Taylorovom redu jako velik (na primjer, ovaj uz [latex]x^{47}[/latex] mi se okvirno čini reda veličine oko [latex]10^{21}[/latex] ili tako nešto), a rezultat je relativno mali (oko -100, koliko već), tu bi moglo doći do problema... :)

Naravno, moguće je da tu gore ima nekih (velikih!, stvar sam radio polunapamet) grešaka. Moguće da sam i ja potpuno krivo shvatio zadatak. Sve je moguće. :D
Ako znaš sve što treba napraviti (a znaš, čini se Very Happy), ako znaš i kako to napraviti (a piše ti u drugim vježbama Smile), onda ne vidim baš o čemu se radi. Very Happy Zadatak 1.4. i primjer 2.5.1. na gornjem linku objašnjavaju djelomično što se događa, a i sve se to radilo na vježbama i predavanjima.

Općenito, ti imaš formulu za obje te stvari: funkcije su relativno jednostavne, pa bi trebala iz Taylorovog reda moći poprilično direktno dobiti tražene vrijednosti.

Evo, sad sam se natjerao da računam prvu grupu i stvar zbilja nije teška. Greška odbacivanja bi trebala biti mala. Naime, nikako ne bi moglo biti veće (po nejednakosti trokuta, a koristeći da je i ) od (pogriješih eventualno za jedan član ili tako nešto, ali mislim da je gotovo sigurno manja ili jednaka od ovoga) ili tako nešto. Budući da je Taylorov red oblika s članovima (samo za neparne veće ili jednake ), greška je onda manja ili jednaka . Već za relativno male , ta stvar bude blizu epsilonu, pa smo zadovoljni (može se, dakako, dobiti i bolja ocjena, ali i ova nas valjda već veseli).

No, budući da je najveći član u Taylorovom redu jako velik (na primjer, ovaj uz mi se okvirno čini reda veličine oko ili tako nešto), a rezultat je relativno mali (oko -100, koliko već), tu bi moglo doći do problema... Smile

Naravno, moguće je da tu gore ima nekih (velikih!, stvar sam radio polunapamet) grešaka. Moguće da sam i ja potpuno krivo shvatio zadatak. Sve je moguće. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan