Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

LA2 - rješenja prošlogodišnjeg 2. kolokvija, 1. grupa
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:15 uto, 17. 5. 2011    Naslov: LA2 - rješenja prošlogodišnjeg 2. kolokvija, 1. grupa Citirajte i odgovorite

Naslov kaže dosta.
U nekim zadacima sam ponudio više rješenja, pa je ideja da sami rješavate, provjeravajući si međurezultate, te da na kraju zaključite koja je metoda brža.

Eto, nadam se da će ovo nekome biti od koristi :D i da nisam uzalud trošio svoje vrijeme. :(
Slobodno recite ako nešto treba dodatno pojasniti ili ako nađete grešku.

P.S. Zapamtite kako spada imena za definitnosti forme da ne bude kao prošle godine ([url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15140&postdays=0&postorder=asc&&start=20]drugi post odozgo[/url]). :D
Naslov kaže dosta.
U nekim zadacima sam ponudio više rješenja, pa je ideja da sami rješavate, provjeravajući si međurezultate, te da na kraju zaključite koja je metoda brža.

Eto, nadam se da će ovo nekome biti od koristi Very Happy i da nisam uzalud trošio svoje vrijeme. Sad
Slobodno recite ako nešto treba dodatno pojasniti ili ako nađete grešku.

P.S. Zapamtite kako spada imena za definitnosti forme da ne bude kao prošle godine (drugi post odozgo). Very Happy





LA2_kol2_0910.pdf
 Description:

Download
 Filename:  LA2_kol2_0910.pdf
 Filesize:  107.59 KB
 Downloaded:  1359 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 19:56 ned, 22. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala,puno je pomoglo! muči me 4.zadatak iz 2008., ako mi može netko pomoći. Jel se može nekako odrediti operator A* a da se A ne pretvara u matricu pa ponovo vraća kad je se adjungira?
hvala,puno je pomoglo! muči me 4.zadatak iz 2008., ako mi može netko pomoći. Jel se može nekako odrediti operator A* a da se A ne pretvara u matricu pa ponovo vraća kad je se adjungira?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 20:34 ned, 22. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Misliš, zadatak sa kvadratnom formom?? Ne kužim zašto ti je teško transponirati matricu? Ili si mislila na neki drugi zadatak?
Misliš, zadatak sa kvadratnom formom?? Ne kužim zašto ti je teško transponirati matricu? Ili si mislila na neki drugi zadatak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 20:37 ned, 22. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="maaajčiii"]Jel se može nekako odrediti operator A* a da se A ne pretvara u matricu pa ponovo vraća kad je se adjungira?[/quote]
Nije potrebno vraćati, a i čak s tim korak, čini mi se jednostavnije koristiti matrice, umjesto raspisivati po definiciji. Primijeti da ti je ionako potreban matrični prikaz kasnije u zadatku.
maaajčiii (napisa):
Jel se može nekako odrediti operator A* a da se A ne pretvara u matricu pa ponovo vraća kad je se adjungira?

Nije potrebno vraćati, a i čak s tim korak, čini mi se jednostavnije koristiti matrice, umjesto raspisivati po definiciji. Primijeti da ti je ionako potreban matrični prikaz kasnije u zadatku.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rain
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2011. (13:58:42)
Postovi: (13)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 7:48 sri, 25. 5. 2011    Naslov: Re: LA2 - rješenja prošlogodišnjeg 2. kolokvija, 1. grupa Citirajte i odgovorite

Eto, nadam se da će ovo nekome biti od koristi :D i da nisam uzalud trošio svoje vrijeme. :(
Slobodno recite ako nešto treba dodatno pojasniti ili ako nađete grešku.


u 1.zadatku: zašto piše 10, a ne -10 u drugom dijelu baze za ortogonalni komplement?
Eto, nadam se da će ovo nekome biti od koristi Very Happy i da nisam uzalud trošio svoje vrijeme. Sad
Slobodno recite ako nešto treba dodatno pojasniti ili ako nađete grešku.


u 1.zadatku: zašto piše 10, a ne -10 u drugom dijelu baze za ortogonalni komplement?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 8:21 sri, 25. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

kada rijesavamo zadatak s kvadranim formama,jel nam smije doc da je svojstvena vrijednost nula? pa da dijagonalna matrica na nekom mjesu na dijagonali ima 0?
kada rijesavamo zadatak s kvadranim formama,jel nam smije doc da je svojstvena vrijednost nula? pa da dijagonalna matrica na nekom mjesu na dijagonali ima 0?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 10:17 sri, 25. 5. 2011    Naslov: Re: LA2 - rješenja prošlogodišnjeg 2. kolokvija, 1. grupa Citirajte i odgovorite

[quote="rain"]u 1.zadatku: zašto piše 10, a ne -10 u drugom dijelu baze za ortogonalni komplement?[/quote]
Točno, predznak je krivi! Sustav je dobro riješen, ali se onda izgubio minus. :)

[quote="Joker"]kada rijesavamo zadatak s kvadranim formama,jel nam smije doc da je svojstvena vrijednost nula? pa da dijagonalna matrica na nekom mjesu na dijagonali ima 0?[/quote]
Smije, nije nemoguće. Tada forma može biti pozitivno semidefinitna, negativno semidefinitna ili indefinitna.
rain (napisa):
u 1.zadatku: zašto piše 10, a ne -10 u drugom dijelu baze za ortogonalni komplement?

Točno, predznak je krivi! Sustav je dobro riješen, ali se onda izgubio minus. Smile

Joker (napisa):
kada rijesavamo zadatak s kvadranim formama,jel nam smije doc da je svojstvena vrijednost nula? pa da dijagonalna matrica na nekom mjesu na dijagonali ima 0?

Smije, nije nemoguće. Tada forma može biti pozitivno semidefinitna, negativno semidefinitna ili indefinitna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 10:45 sri, 25. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko ja znam baza za ortogonalni komplement niej jedinstvena, ja sam dobila

da je (-5,1,3,0) kao i kod vas, a drugi mi je elemen baze (1, 10, 0, 3), obzirom da je ortogonalan na elemente iz M, mislim da je i ovo dobro, jel?
Koliko ja znam baza za ortogonalni komplement niej jedinstvena, ja sam dobila

da je (-5,1,3,0) kao i kod vas, a drugi mi je elemen baze (1, 10, 0, 3), obzirom da je ortogonalan na elemente iz M, mislim da je i ovo dobro, jel?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 11:39 sri, 25. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="frutabella"]da je (-5,1,3,0) kao i kod vas, a drugi mi je elemen baze (1, 10, 0, 3), obzirom da je ortogonalan na elemente iz M, mislim da je i ovo dobro, jel?[/quote]
Da, ako su svi ortogonalni na M, nezavisni i ima ih dobar broj, onda je dobro. :)

Btw. ne moramo biti toliko službeni. :P
frutabella (napisa):
da je (-5,1,3,0) kao i kod vas, a drugi mi je elemen baze (1, 10, 0, 3), obzirom da je ortogonalan na elemente iz M, mislim da je i ovo dobro, jel?

Da, ako su svi ortogonalni na M, nezavisni i ima ih dobar broj, onda je dobro. Smile

Btw. ne moramo biti toliko službeni. Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan