Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Gradivo na kolokviju
WWW:
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 12:44 čet, 9. 6. 2011    Naslov: Gradivo na kolokviju Citirajte i odgovorite

Ljudi, gledam sad 1. kolokvij iz mjere, ovaj koji smo mi pisali i trazim gdje je rjesenje petog zadatka i napokon nađem u predavanjima Teroem 5.15. koji je obrađen poslije kolokvija. Je li itko primijetio ovo, ili sam si zabrijal nekej?
Naravno to bi objasnilo sto gotovo svi studenti (osim onih koji se uče unaprijed :twisted: ) imaju 0 bodova na tom zadatku.
Ljudi, gledam sad 1. kolokvij iz mjere, ovaj koji smo mi pisali i trazim gdje je rjesenje petog zadatka i napokon nađem u predavanjima Teroem 5.15. koji je obrađen poslije kolokvija. Je li itko primijetio ovo, ili sam si zabrijal nekej?
Naravno to bi objasnilo sto gotovo svi studenti (osim onih koji se uče unaprijed Twisted Evil ) imaju 0 bodova na tom zadatku.


[Vrh]
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 13:18 čet, 9. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

malos zabrijo. na predavanjima je urađeno bilo do 6.7 ili tako nešto
malos zabrijo. na predavanjima je urađeno bilo do 6.7 ili tako nešto



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gost






PostPostano: 13:26 sub, 18. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas, može li mi netko objasniti razliku između [b]biti element [/b]i [b]biti podskup[/b] nekog skupa. (Ako može, molim i primjer iz kojeg se to vidi)
Unaprijed hvala!
Molim vas, može li mi netko objasniti razliku između biti element i biti podskup nekog skupa. (Ako može, molim i primjer iz kojeg se to vidi)
Unaprijed hvala!


[Vrh]
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 11:03 ned, 3. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi tko može reći 4. zadatak 1. kolokvij pod b)
Od kuda nam [latex]\mu^*(E \cup B)=\mu^* (E) + \mu^*(E^c \cap B)[/latex]
Jel mi tko može reći 4. zadatak 1. kolokvij pod b)
Od kuda nam


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:17 ned, 3. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skup [latex]E[/latex] je [latex]\mu^*[/latex]-izmjeriv pa je zato
[latex]\mu^*\left(E \cup B\right) = \mu^*\left[\left(E \cup B\right) \cap E\right] + \mu^*\left[\left(E \cup B\right) \cap E^c\right] = \mu^*\left(E\right) + \mu^*\left(B \cap E^c\right)[/latex].
Skup je -izmjeriv pa je zato
.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 11:44 ned, 3. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! :)
Hvala! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tomitza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2008. (19:50:48)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 13:01 ned, 3. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Molim vas, može li mi netko objasniti razliku između [b]biti element [/b]i [b]biti podskup[/b] nekog skupa. (Ako može, molim i primjer iz kojeg se to vidi)
Unaprijed hvala![/quote]

Neka je [latex]X[/latex] neki skup.

[latex]A \subset X \; ako \;\forall a\in A \Rightarrow a\in X[/latex]
Posebno, podskup mora biti skup.

[latex]Neka\;je\;X=\left \{ 1,2,3,4 \right \}[/latex]

[latex]Tada\;je\;A=\left \{ 1,2,3 \right \} \;podskup\;od\;X[/latex]

[latex]Takoder\;B=\left \{ 1 \right \} \;je\;podskup\;od\;X[/latex]

Dakle ovdje se radi o skupu koji ima samo jedan član. Kad ti ti piše [latex]1 \in X [/latex], to nije isto kao da piše [latex]\left \{ 1 \right \} \subset X[/latex], jer se u drugom slučaju radi o skupu, dok ovo prvo to nije.

Ono što tebe sigurno zbunjuje, je zašto kod nekih familija podskupova nekog skupa(algebri, prstenova...) piše za neke skupove, npr. [latex]A \in \sigma (\mathbb{R} ) [/latex]

Nije precizna definicija, ali koristit ce, familije podskupova nekog skupa za svoje elemente imaju podskupove tog skupa. Uzmimo partitivni skup. Vrijedi ovo:
[latex] A \in \mathit{P}(X) \Leftrightarrow A \subset X [/latex]

E sad, neka je npr. [latex]\sigma[/latex] familija podskupova od X. Tada [latex]\sigma[/latex] sadrži podskupove od X. Posebno, vrijedi [latex]\sigma \subset \mathit{P}(X)[/latex], ali ne vrijedi [latex]\sigma \subset X[/latex].

Nadam se da sam razjasnio :D
Anonymous (napisa):
Molim vas, može li mi netko objasniti razliku između biti element i biti podskup nekog skupa. (Ako može, molim i primjer iz kojeg se to vidi)
Unaprijed hvala!


Neka je neki skup.


Posebno, podskup mora biti skup.







Dakle ovdje se radi o skupu koji ima samo jedan član. Kad ti ti piše , to nije isto kao da piše , jer se u drugom slučaju radi o skupu, dok ovo prvo to nije.

Ono što tebe sigurno zbunjuje, je zašto kod nekih familija podskupova nekog skupa(algebri, prstenova...) piše za neke skupove, npr.

Nije precizna definicija, ali koristit ce, familije podskupova nekog skupa za svoje elemente imaju podskupove tog skupa. Uzmimo partitivni skup. Vrijedi ovo:


E sad, neka je npr. familija podskupova od X. Tada sadrži podskupove od X. Posebno, vrijedi , ali ne vrijedi .

Nadam se da sam razjasnio Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 11:16 čet, 15. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel netko riješio 13. zadatak sa vježbi? bila bi zahvalna ako stavi na net rješenje...

13. Neka je R prsten na X. Dokažite da je tada A={A podskup od X: A iz R ili A iz R komplement} algebra na X.
jel netko riješio 13. zadatak sa vježbi? bila bi zahvalna ako stavi na net rješenje...

13. Neka je R prsten na X. Dokažite da je tada A={A podskup od X: A iz R ili A iz R komplement} algebra na X.


[Vrh]
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:11 čet, 15. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dovoljno je dokazati da je [latex]\mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex] prsten koji sadrži cijeli skup [latex]X[/latex]. Primijetimo da je za to dovoljno dokazati da je [latex]\mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex] prsten pa onda, kako je [latex]\mathcal{R}[/latex] neprazna familija podkupova od [latex]X[/latex] postoji neki element [latex]A \in R[/latex], no tada je [latex]X = A \cup A^c[/latex] element od [latex]\mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex], odnosno [latex]\mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex] je algebra na [latex]X[/latex].

Trebamo dokazati da je familija [latex]\mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex] zatvorena na operacije unije i razlike, s time da znamo da je familija [latex]\mathcal{R}[/latex] prsten.

Neka su [latex]A,\, B \in \mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex], ukoliko su i [latex]A[/latex] i [latex]B[/latex] iz [latex]\mathcal{R}[/latex] sve trivijalno vrijedi jer je [latex]\mathcal{R}[/latex] prsten. Dakle, imamo dva (Točnije, tri, ali dva su potpuno analogna.) slučaja.
Ili je [latex]A \in \mathcal{R}[/latex] i [latex]B \in \mathcal{R}^c[/latex] (Isto kao i da je [latex]A \in \mathcal{R}^c[/latex] i [latex]B \in \mathcal{R}[/latex].) ili su [latex]A,\, B \in \mathcal{R}^c[/latex].

U prvom slučaju. Postoji [latex]C \in \mathcal{R}[/latex] takav da je [latex]B = C^c[/latex]. Tada je [latex]A \cup B = A \cup C^c = \left(A^c \cap C\right)^c = \left(C \setminus A\right)^c \in \mathcal{R}^c \subseteq \mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex], jer je [latex]\mathcal{R}[/latex] prsten pa je [latex]C \setminus A \in \mathcal{R}[/latex].
Također [latex]A \setminus B = A \cap B^c = A \cap C \in \mathcal{R} \subseteq \mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex]. [latex]A \cap C \in \mathcal{R}[/latex] zato što je [latex]\mathcal{R}[/latex] prsten.

U drugom slučaju, postoje [latex]C,\, D \in \mathcal{R}[/latex] takvi da je [latex]C^c = A[/latex] i [latex]D^c = B[/latex]. No, tada je
[latex]A \cup B = C^c \cup D^c = \left(C \cap D\right)^c \in \mathcal{R}^c \subseteq \mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex]. Zato što je [latex]\mathcal{R}[/latex] prsten pa je [latex]C \cap D \in \mathcal{R}[/latex].
[latex]A \setminus B = A \cap B^c = C^c \cap D = D \setminus C \in \mathcal{R} \subseteq \mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex].

Dakle, [latex]\mathcal{R} \cup \mathcal{R}^c[/latex] je prsten na [latex]X[/latex], a kao što smo na početku pokazali, to je tada algebra na [latex]X[/latex].
Dovoljno je dokazati da je prsten koji sadrži cijeli skup . Primijetimo da je za to dovoljno dokazati da je prsten pa onda, kako je neprazna familija podkupova od postoji neki element , no tada je element od , odnosno je algebra na .

Trebamo dokazati da je familija zatvorena na operacije unije i razlike, s time da znamo da je familija prsten.

Neka su , ukoliko su i i iz sve trivijalno vrijedi jer je prsten. Dakle, imamo dva (Točnije, tri, ali dva su potpuno analogna.) slučaja.
Ili je i (Isto kao i da je i .) ili su .

U prvom slučaju. Postoji takav da je . Tada je , jer je prsten pa je .
Također . zato što je prsten.

U drugom slučaju, postoje takvi da je i . No, tada je
. Zato što je prsten pa je .
.

Dakle, je prsten na , a kao što smo na početku pokazali, to je tada algebra na .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 20:43 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispričavam se ako fulavam temu.. Zanima me ima li sutra predavanja, molila bih neku dobru dušu da odgovori :D nisam bila na prošlom pred pa ne znam...
Ispričavam se ako fulavam temu.. Zanima me ima li sutra predavanja, molila bih neku dobru dušu da odgovori Very Happy nisam bila na prošlom pred pa ne znam...



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 20:54 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, imamo predavanja...
Da, imamo predavanja...


[Vrh]
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 15:52 pon, 2. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a do kuda smo stigli sa predavanjima? nisam bila danas pa ne znam :)
a do kuda smo stigli sa predavanjima? nisam bila danas pa ne znam Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 16:25 pon, 2. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

završili smo 6.cjelinu. ali ona ne ulazi kolokvij,pišemo u prvom kolokviju samo prvih 5 ;)
završili smo 6.cjelinu. ali ona ne ulazi kolokvij,pišemo u prvom kolokviju samo prvih 5 Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 10:01 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel prazan skup prebrojiv?
jel prazan skup prebrojiv?


[Vrh]
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:11 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako se dobro sjećam, samo na teoriji skupova smo pravili razliku između konačnih i prebrojivih skupova. Konačni su nam bili samo to, konačni (Dakle, među njima je i prazan skup, njegov kardinalitet je 0, što je konačno.)... :D Dok su nam prebrojivi bili oni koji su beskonačni i u bijekciji sa skupom prirodnih brojeva, [latex]\mathbb{N}[/latex].

Na mjeri se, opet napominjem, ako se dobro sjećam, podrazumijeva da su prebrojivi svi oni koji su ili konačni (Dakle i [latex]\emptyset[/latex].) ili prebrojivo beskonačni.
Ako se dobro sjećam, samo na teoriji skupova smo pravili razliku između konačnih i prebrojivih skupova. Konačni su nam bili samo to, konačni (Dakle, među njima je i prazan skup, njegov kardinalitet je 0, što je konačno.)... Very Happy Dok su nam prebrojivi bili oni koji su beskonačni i u bijekciji sa skupom prirodnih brojeva, .

Na mjeri se, opet napominjem, ako se dobro sjećam, podrazumijeva da su prebrojivi svi oni koji su ili konačni (Dakle i .) ili prebrojivo beskonačni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
xyz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2009. (11:14:15)
Postovi: (8A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
13 = 15 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:25 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zar nije da za konacne skupove ne kazemo da su prebrojivi nego [i]najvise prebrojivi[/i]? :grebgreb:
Zar nije da za konacne skupove ne kazemo da su prebrojivi nego najvise prebrojivi? Kotacici rade 100 na sat


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 21:55 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="xyz"]Zar nije da za konacne skupove ne kazemo da su prebrojivi nego [i]najvise prebrojivi[/i]? :grebgreb:[/quote]
Termin [i]prebrojiv[/i] nije sasvim standardiziran u matematickoj literaturi, kao sto je kolega/ica JANKRI napomenuo/la. Zato se cesto zeli izbjeci nesporazum koristenjem termina poput "najvise prebrojiv", "prebrojivo beskonacan", itd.
Na kolegiju Mjera i integral [i]prebrojivim skupovima[/i] smatramo i konacne skupove i skupove koji su bijektivni s [tex]\mathbb{N}[/tex].
Takodjer, kao sto JANKRI rece, [tex]\emptyset[/tex] je konacan pa je specijalno i prebrojiv.
xyz (napisa):
Zar nije da za konacne skupove ne kazemo da su prebrojivi nego najvise prebrojivi? Kotacici rade 100 na sat

Termin prebrojiv nije sasvim standardiziran u matematickoj literaturi, kao sto je kolega/ica JANKRI napomenuo/la. Zato se cesto zeli izbjeci nesporazum koristenjem termina poput "najvise prebrojiv", "prebrojivo beskonacan", itd.
Na kolegiju Mjera i integral prebrojivim skupovima smatramo i konacne skupove i skupove koji su bijektivni s [tex]\mathbb{N}[/tex].
Takodjer, kao sto JANKRI rece, [tex]\emptyset[/tex] je konacan pa je specijalno i prebrojiv.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Sphiro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2007. (16:32:45)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
-12 = 8 - 20

PostPostano: 11:17 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije tema, ali... ima li tko da je na savi, a da je voljan posudit vj na 5min da kopiram, imam problema velikih sa svojima...pliiiizzzz... hvala :D
Nije tema, ali... ima li tko da je na savi, a da je voljan posudit vj na 5min da kopiram, imam problema velikih sa svojima...pliiiizzzz... hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:10 pon, 7. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze netko reci koji smo zadnji zadatk napravili na vjezbama?
Moze netko reci koji smo zadnji zadatk napravili na vjezbama?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:26 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me, kada imamo nesto tipa X+Y i onda to napadnemo sa sigma-algebrom, da li je to onda s(X) U s(Y), tj. da li to vrijedi?

Znam da kada imamo s(X U Y), da je to s(x)+ s(y)... s je znam za sigma-algebru :)

Hvala!
Zanima me, kada imamo nesto tipa X+Y i onda to napadnemo sa sigma-algebrom, da li je to onda s(X) U s(Y), tj. da li to vrijedi?

Znam da kada imamo s(X U Y), da je to s(x)+ s(y)... s je znam za sigma-algebru Smile

Hvala!


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan