Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

TeX na Forumu (informacija)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Uvod i najave + International -> Obvezatno štivo
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:55 ned, 17. 7. 2011    Naslov: TeX na Forumu Citirajte i odgovorite

[i][b][size=17][tex]\LaTeX[/tex]@Forum Reboot[/size][/b][/i]

Prvo malo primjera...

Ovo je TeX kod uguran u text, tzv. in-line: [tex]x_{y^a_b}^{z_c^d}[/tex], [tex]\begin{bmatrix}1&2\\3&4\end{bmatrix}[/tex], [tex]{n+k \choose n-k}[/tex].

Ovo je veliki TeX, tzv. display-style (kako god vi slozili, zavrsit ce svako u svom redu): [dtex]x_{y^a_b}^{z_c^d},[/dtex] [dtex]\begin{bmatrix}1&2\\3&4\end{bmatrix}[/dtex]

Kao sto vidite, imamo novu podrsku za TeX, baziranu na [url=http://www.mathjax.org/]MathJax[/url]u. Osim sto bi trebala raditi bolje od moje prastare, ova i bolje upada u text.

Podrska koju sam ja svojedobno napravio, ide u penziju. Ostaju tagovi [tt]mpost[/tt] (koji nema modernu zamjenu) i [tt]latex[/tt]. O njima mozete vise vidjeti na [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2474]starom topicu[/url], mada se i tamo vidi da se kojesta raspalo (a ja ne stignem krpati niti ima smisla sada kada ovo radi).

Novi kodovi su [tt]tex[/tt] za in-line formule i [tt]dtex[/tt] za display-style formule, a da biste ih ispravno vidjeli treba vam ukljucen JavaScript (nadam se samo to... meni uredno radi :)). Koriste se kao i stari:
[tt][te[i][/i]x]formula[/te[i][/i]x][/tt]
[tt][dte[i][/i]x]formula[/dte[i][/i]x][/tt]

Potrudite se nauciti barem osnovne oznake za pisanje formula, jer vam citljive formule povecavaju sanse da dobijete odgovor, a ionako ce vam to znanje trebati za diplomski.


[i][b][size=17]Literatura[/size][/b][/i]

Linkovi na dokumentaciju iz starog topica i dalje su aktualno, no evo ih i ovdje:[list]
[*][url=http://www.normala.hr/knjige/howtolatex.pdf]How to LaTeX[/url] (PDF, 163kB): kratak pregled osnovnih stvari za pocetnike koji zele nabrzinu nauciti kako napisati osnovne formule
[*]skripta [url=http://web.math.hr/~ungar/lkratko2e_internet.pdf][i]Ne baš tako kratak uvod u [tex]\TeX[/tex] i [tex]\LaTeX2e[/tex][/i][/url] (PDF, 736kB) prof. Ungara; izvorno se nalazi na [url=http://web.math.hr/~ungar/nastava.html]njegovoj nastavnoj stranici[/url]
[*][url=http://amath.colorado.edu/documentation/LaTeX/Symbols.pdf]Referenca [tex]\LaTeX[/tex] simbola[/url] (PDF)
[*][url=http://omega.albany.edu:8008/Symbols.html]Jos jedna referenca simbola[/url] (HTML)
[*][url=http://www.andy-roberts.net/misc/latex/]Getting to grips with LaTeX[/url]: pregledne upute za rjesavanje uobicajenih zadataka u [tex]\LaTeX[/tex]u
[*][url=http://www.ctan.org/tex-archive/info/symbols/comprehensive/]The Comprehensive [tex]\LaTeX[/tex] Symbol List[/url] - popis od gotovo 6000 [tex]\LaTeX[/tex] simbola (naravno, ne rade bas svi u forumskoj implementaciji)
[*][url=http://detexify.kirelabs.org/classify.html]Detexify[/url] - nacrtajte simbol i saznajte koji je njegov [tex]\LaTeX[/tex] kod (ako doticni postoji)[/list:u]
Kao sto vidite, stvar ne izgleda bas najsretnije ako se koristi u linkovima (pa nemojte, ako bas nije nuzno), ali inace se bas lijepo ponasa.

Ako nekome ne bude radilo... hmmm... uvijek mogu zalockati topic da se ne vidi da postoji problem. :blista:
[tex]\LaTeX[/tex]@Forum Reboot

Prvo malo primjera...

Ovo je TeX kod uguran u text, tzv. in-line: [tex]x_{y^a_b}^{z_c^d}[/tex], [tex]\begin{bmatrix}1&2\\3&4\end{bmatrix}[/tex], [tex]{n+k \choose n-k}[/tex].

Ovo je veliki TeX, tzv. display-style (kako god vi slozili, zavrsit ce svako u svom redu): [dtex]x_{y^a_b}^{z_c^d},[/dtex] [dtex]\begin{bmatrix}1&2\\3&4\end{bmatrix}[/dtex]

Kao sto vidite, imamo novu podrsku za TeX, baziranu na MathJaxu. Osim sto bi trebala raditi bolje od moje prastare, ova i bolje upada u text.

Podrska koju sam ja svojedobno napravio, ide u penziju. Ostaju tagovi mpost (koji nema modernu zamjenu) i latex. O njima mozete vise vidjeti na starom topicu, mada se i tamo vidi da se kojesta raspalo (a ja ne stignem krpati niti ima smisla sada kada ovo radi).

Novi kodovi su tex za in-line formule i dtex za display-style formule, a da biste ih ispravno vidjeli treba vam ukljucen JavaScript (nadam se samo to... meni uredno radi Smile). Koriste se kao i stari:
[tex]formula[/tex]
[dtex]formula[/dtex]

Potrudite se nauciti barem osnovne oznake za pisanje formula, jer vam citljive formule povecavaju sanse da dobijete odgovor, a ionako ce vam to znanje trebati za diplomski.


Literatura

Linkovi na dokumentaciju iz starog topica i dalje su aktualno, no evo ih i ovdje:
Kao sto vidite, stvar ne izgleda bas najsretnije ako se koristi u linkovima (pa nemojte, ako bas nije nuzno), ali inace se bas lijepo ponasa.

Ako nekome ne bude radilo... hmmm... uvijek mogu zalockati topic da se ne vidi da postoji problem. Reklamiram neku zubnu pastu



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike


Zadnja promjena: vsego; 19:42 sri, 11. 1. 2012; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 13:32 ned, 17. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vsego, :klapklap: :klapklap: :klapklap:

Nego....je li izvedivo da se omogući da klik na formulu prikaže sintaksu? To je jako korisno bilo i za nas koji se [tex]\LaTeX[/tex]-om koristimo na dnevnoj bazi, a pogotovo za one koji se tek uče.
Vsego, Toooooo, majstoreeeee! Toooooo, majstoreeeee! Toooooo, majstoreeeee!

Nego....je li izvedivo da se omogući da klik na formulu prikaže sintaksu? To je jako korisno bilo i za nas koji se [tex]\LaTeX[/tex]-om koristimo na dnevnoj bazi, a pogotovo za one koji se tek uče.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:52 ned, 17. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da ne, jer je drugaciji princip rada. No, imas pogled na cijeli source posta mouseoverom na [img]http://degiorgi.math.hr/forum/templates/Classic/images/icon_plainpreview.gif[/img]. Nije bas najelegantnije, ali trenutno nemam bolju ideju niti vremena za nekakve realizacije. Mozda jednom...
Mislim da ne, jer je drugaciji princip rada. No, imas pogled na cijeli source posta mouseoverom na . Nije bas najelegantnije, ali trenutno nemam bolju ideju niti vremena za nekakve realizacije. Mozda jednom...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 14:58 ned, 17. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eeeee, fora je u tome što se nema pogled na source code kad mišem pređemo preko [img]http://degiorgi.math.hr/forum/templates/Classic/images/icon_plainpreview.gif[/img] već i unutar toga ispisuje formulu u konačnom obliku. Jedini način kako sada vidjeti source jest kad se klikne na "Citiraj".
Eeeee, fora je u tome što se nema pogled na source code kad mišem pređemo preko već i unutar toga ispisuje formulu u konačnom obliku. Jedini način kako sada vidjeti source jest kad se klikne na "Citiraj".



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:40 ned, 17. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Yes, u pravu si. :( Promislim, pa ako nadjem neki stos, rijesim.

[size=9][color=#999999]Added after 26 minutes:[/color][/size]

Desni klik na formulu je dosta, ne trebam nista kodirati. :rotfl:
Yes, u pravu si. Sad Promislim, pa ako nadjem neki stos, rijesim.

Added after 26 minutes:

Desni klik na formulu je dosta, ne trebam nista kodirati. Valjam se po podu od smijeha



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 17:37 ned, 17. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Yeeees! :) Hahaha Dobro da nisi razbijao glavu zbog toga ;) Mah, pusti ti moje mušice. Diplomirao sam prije 2 godine i 8 dana, a još se smucam tu po forumu. Petar Pan kompleks? :?
Yeeees! Smile Hahaha Dobro da nisi razbijao glavu zbog toga Wink Mah, pusti ti moje mušice. Diplomirao sam prije 2 godine i 8 dana, a još se smucam tu po forumu. Petar Pan kompleks? Confused



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:49 ned, 17. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam diplomirao prije [bg=black][color=yellow][strike]censored[/strike][/color][/bg] godina (before there even [b]was[/b] Forum), pa se jos smucam ovdje. :chuckle:
Ja sam diplomirao prije censored godina (before there even was Forum), pa se jos smucam ovdje. Chuckle



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 10:24 pon, 18. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravljaš da se kroz stranice knjižnice faxa mogu vidjeti svi radovi neke persone i da tu pišu godine izdanja? :D
Zaboravljaš da se kroz stranice knjižnice faxa mogu vidjeti svi radovi neke persone i da tu pišu godine izdanja? Very Happy



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:50 uto, 19. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]Zaboravljaš da se kroz stranice knjižnice faxa mogu vidjeti svi radovi neke persone i da tu pišu godine izdanja? :D[/quote]

:PP

Vecini se to ne da. Vidi samo kako ide trazenje prava, protestiranje i sl. Dodje do Foruma i to je dosta. A ti bi da ljudi idu cackati u kojem sam stoljecu ja diplomirao... :lol:

Nego, sredih i da [img]http://degiorgi.math.hr/forum/templates/Classic/images/icon_plainpreview.gif[/img] prikazuje [tex]\LaTeX[/tex] kod umjesto formula.
kenny (napisa):
Zaboravljaš da se kroz stranice knjižnice faxa mogu vidjeti svi radovi neke persone i da tu pišu godine izdanja? Very Happy


Weeee-heeee!!!

Vecini se to ne da. Vidi samo kako ide trazenje prava, protestiranje i sl. Dodje do Foruma i to je dosta. A ti bi da ljudi idu cackati u kojem sam stoljecu ja diplomirao... Laughing

Nego, sredih i da prikazuje [tex]\LaTeX[/tex] kod umjesto formula.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lepi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 06. 2007. (17:04:06)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 21:10 uto, 19. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

mnogo dobro :twisted:
mnogo dobro Twisted Evil


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 10:52 sri, 20. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Klanjam se, o svemoćni VSego!
Klanjam se, o svemoćni VSego!



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Uvod i najave + International -> Obvezatno štivo Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan