Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

moze li pomoc oko brojevnih sustava?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pantoni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:32:20)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 13:59 čet, 15. 9. 2011    Naslov: moze li pomoc oko brojevnih sustava? Citirajte i odgovorite

moze li mi netko objasnit kako se pretvaraju brojevi iz jedne baze u drugu,ali ono bez medukoraka da se prebaci u bazu 10
moze li mi netko objasnit kako se pretvaraju brojevi iz jedne baze u drugu,ali ono bez medukoraka da se prebaci u bazu 10


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 16:23 pet, 16. 9. 2011    Naslov: Re: moze li pomoc oko brojevnih sustava? Citirajte i odgovorite

[quote="pantoni"]moze li mi netko objasnit kako se pretvaraju brojevi iz jedne baze u drugu,ali ono bez medukoraka da se prebaci u bazu 10[/quote]

1. stvar na koju trebate pripaziti je da nije uvijek moguće prebaciti diirektno broj a iz baze [tex] b_1 [/tex] u bazu [tex] b_2 [/tex].
Direktno pretvaranje je moguće ako postoje [tex] b,n_1,n_2 \in \mathbb{N}[/tex] takvi da je [tex] b_1=b^{n_1} [/tex] i [tex] b_2=b^{n_2} [/tex].

Znači nije moguće direktno prebaciti broj iz baze 5 u bazu 17, ali je moguće direktno prebaciti broj iz baze 4 u bazu 16 ili iz baze 4 u bazu 8.
U zadnjem slučaju je [tex] b_1=4, b_2=8, b=2, n_1=2, n_2=3 [/tex].

2. Ako ste sigurni da je moguće direktno prebaciti broj iz baze [tex] b_1 [/tex] u bazu [tex] b_2 [/tex] onda možete slijediti upute iz skripte http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-vjezbe.pdf, str. 4-6.
Da ne prepisujem cijeli postupak.

Ako imate kakvo konkretno pitanje, što vam nije jasno, pitajte ovdje.
pantoni (napisa):
moze li mi netko objasnit kako se pretvaraju brojevi iz jedne baze u drugu,ali ono bez medukoraka da se prebaci u bazu 10


1. stvar na koju trebate pripaziti je da nije uvijek moguće prebaciti diirektno broj a iz baze [tex] b_1 [/tex] u bazu [tex] b_2 [/tex].
Direktno pretvaranje je moguće ako postoje [tex] b,n_1,n_2 \in \mathbb{N}[/tex] takvi da je [tex] b_1=b^{n_1} [/tex] i [tex] b_2=b^{n_2} [/tex].

Znači nije moguće direktno prebaciti broj iz baze 5 u bazu 17, ali je moguće direktno prebaciti broj iz baze 4 u bazu 16 ili iz baze 4 u bazu 8.
U zadnjem slučaju je [tex] b_1=4, b_2=8, b=2, n_1=2, n_2=3 [/tex].

2. Ako ste sigurni da je moguće direktno prebaciti broj iz baze [tex] b_1 [/tex] u bazu [tex] b_2 [/tex] onda možete slijediti upute iz skripte http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-vjezbe.pdf, str. 4-6.
Da ne prepisujem cijeli postupak.

Ako imate kakvo konkretno pitanje, što vam nije jasno, pitajte ovdje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 10:03 pet, 11. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo, isla sam jos malo proci zadatke prije kolokvija i skuzila da ne znam dijeliti kad je baza >9...
u skripti nisam nasla postupak za takav zadatak, a na webu izbacuje samo rjesenja
recimo, kako bi podijelili bcc sa 4 ako im je baza 16? =)
evo, isla sam jos malo proci zadatke prije kolokvija i skuzila da ne znam dijeliti kad je baza >9...
u skripti nisam nasla postupak za takav zadatak, a na webu izbacuje samo rjesenja
recimo, kako bi podijelili bcc sa 4 ako im je baza 16? =)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gamin
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 10. 2011. (19:02:37)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 10:38 pet, 11. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Isto je kao i inace,ali malo teze za pogoditi:
[code:1]BCC : 4 =2F3
3C
C
O[/code:1]
Gledas kolko je do B puta(B=11) znaci uzmes 2,oduzimas ostaje ti 3. A sad spustac C i ovo je malo teze pogoditi,ali nije tesko. Zelimo se rijesiti C i 3. Trojke se mozemo rjesiiti pamteci 3 nakon sto pomnozimo. Broj koji treba napisati je F. Zasto? 4*F pamti kao 4*15=60. Koliko 16-ica ide u 60 (baza 16),odg. 3 (to je onih koje pamtimo) i ostaje 12 (tj. C). Sada mnozis 3 sa 4 i dobijes C. Oduzmes i to je to
Isto je kao i inace,ali malo teze za pogoditi:
Kod:
BCC : 4 =2F3
3C
  C
  O

Gledas kolko je do B puta(B=11) znaci uzmes 2,oduzimas ostaje ti 3. A sad spustac C i ovo je malo teze pogoditi,ali nije tesko. Zelimo se rijesiti C i 3. Trojke se mozemo rjesiiti pamteci 3 nakon sto pomnozimo. Broj koji treba napisati je F. Zasto? 4*F pamti kao 4*15=60. Koliko 16-ica ide u 60 (baza 16),odg. 3 (to je onih koje pamtimo) i ostaje 12 (tj. C). Sada mnozis 3 sa 4 i dobijes C. Oduzmes i to je to


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan