Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

reg. izraz (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:29 uto, 19. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo prvo prepoznaje a) binarni broj razlicit od nule na pocetku linije; i b) nulu na kraju linije.

Dakle, prepoznat ce [tt][color=green]-101[/color]xy[/tt] i [tt]Per00[color=green]0[/color][/tt], ali ne i [tt]Pero17[/tt] ili [tt]0xyz[/tt].

Ovo drugo prepoznaje linije koje sadrze samo binarni broj, no jednostavniji nacin bi bio:
[tt]^(-?1[01]*|0)$[/tt].
Stvar je u tome da "ili" ([tt]|[/tt]) ima visoki prioritet, pa bez zagrada prakticki podijeli cijeli izraz na dva (ili vise).
Ovo prvo prepoznaje a) binarni broj razlicit od nule na pocetku linije; i b) nulu na kraju linije.

Dakle, prepoznat ce -101xy i Per000, ali ne i Pero17 ili 0xyz.

Ovo drugo prepoznaje linije koje sadrze samo binarni broj, no jednostavniji nacin bi bio:
^(-?1[01]*|0)$.
Stvar je u tome da "ili" (|) ima visoki prioritet, pa bez zagrada prakticki podijeli cijeli izraz na dva (ili vise).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:56 uto, 19. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Countess"]
imam pitanje vezano uz "ili" kod regularnih izraza.

Na vježbama smo za ispravno zapisane binarne brojeve (pozitivni/negativni, bez vodećih nula) regex zapisali ovako:
[tt][b]^[/b]-?1[01]*|0[b]$[/b][/tt]
[/quote]

Vjerojatno bi trebalo biti [tt][b]^[/b][color=red]([/color]-?1[01]*|0[color=red])[/color][b]$[/b][/tt]
Countess (napisa):

imam pitanje vezano uz "ili" kod regularnih izraza.

Na vježbama smo za ispravno zapisane binarne brojeve (pozitivni/negativni, bez vodećih nula) regex zapisali ovako:
^-?1[01]*|0$


Vjerojatno bi trebalo biti ^(-?1[01]*|0)$



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 0:36 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav. :)

Imam pitanje vezano uz regexe sa prošlogodišnjih kolokvija. Npr. sa 2012-001. Općenito taj zadatak glasi:
Lozinka je niz znakova koji ne sadrzi praznine i u kojem se pojavljuju barem 4 “posebna znaka”. Pod “posebnim znakom” smatramo bilo koji znak koji nije slovo niti znamenka niti “_”. Napisite regularne izraze koji prepoznaju sljedece obrasce teksta:

I sad pod d) je zadatak: dio teksta koji se nalazi na kraju linije, a u kojem se nalazi jedna ili vise lozinki odvojenih nizom znakova “+t+”. Mozete pretpostaviti da same lozinke ne sadrze znakove koji cine separatore.

Rješenje je: (([^\s+t]*[^\w\s+t]){4,}[^\s+t]*)(\+t\+([^\s+t]*[^\w\s+t]){4,}[^\s+t]*)*$

Ja iskreno ne razumijem kako smo dobili ovo pa ako bi mi netko mogao pojasniti..

Također pod c) je bilo zadano: linije koje se sastoje samo od lozinki odvojenih s barem jednom bjelinom. Linija smije zavrsavati, ali ne i pocinjati bjelinama, te mora sadrzavati barem jednu lozinku.

Rješenje je: ((\S*[^\w\s]){4,}\S*\s*)+

Zanima me zašto je stavljeno \s*? Što ne bi pravilnije bilo \s+ jer plus osigurava da će se bjelina pojaviti BAREM JEDNOM, što nam je baš i zadano, dok sa zvjezdicom možda niti neće doći.

Hvala unaprijed. :D
Pozdrav. Smile

Imam pitanje vezano uz regexe sa prošlogodišnjih kolokvija. Npr. sa 2012-001. Općenito taj zadatak glasi:
Lozinka je niz znakova koji ne sadrzi praznine i u kojem se pojavljuju barem 4 “posebna znaka”. Pod “posebnim znakom” smatramo bilo koji znak koji nije slovo niti znamenka niti “_”. Napisite regularne izraze koji prepoznaju sljedece obrasce teksta:

I sad pod d) je zadatak: dio teksta koji se nalazi na kraju linije, a u kojem se nalazi jedna ili vise lozinki odvojenih nizom znakova “+t+”. Mozete pretpostaviti da same lozinke ne sadrze znakove koji cine separatore.

Rješenje je: (([^\s+t]*[^\w\s+t]){4,}[^\s+t]*)(\+t\+([^\s+t]*[^\w\s+t]){4,}[^\s+t]*)*$

Ja iskreno ne razumijem kako smo dobili ovo pa ako bi mi netko mogao pojasniti..

Također pod c) je bilo zadano: linije koje se sastoje samo od lozinki odvojenih s barem jednom bjelinom. Linija smije zavrsavati, ali ne i pocinjati bjelinama, te mora sadrzavati barem jednu lozinku.

Rješenje je: ((\S*[^\w\s]){4,}\S*\s*)+

Zanima me zašto je stavljeno \s*? Što ne bi pravilnije bilo \s+ jer plus osigurava da će se bjelina pojaviti BAREM JEDNOM, što nam je baš i zadano, dok sa zvjezdicom možda niti neće doći.

Hvala unaprijed. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 4:34 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za objasnjenje d) ces ipak morati na konzultacije ili demonstrature. Malo je previse pisanja da idem korak po korak objasnjavati kako se dobije neki regex, pogotovo slozeniji, poput ovog gore.

Sto se c) zadatka tice, [tt]\s+[/tt] bi znacilo da linija mora zavrsavati s razmakom, a to se ne trazi.

Recimo da imamo dva passworda, npr. "pass1 pass2" (zanemari sto ovi nemaju 4 spec. znaka), onda ce razmak sigurno biti matchan kao [tt]\s*[/tt], jer sve drugo matchanje odgovara ili [tt]\S[/tt] (znak koji nije bjelina) ili [tt][^\w\s][/tt] (znak koji nije znak od rijeci (slovo, znamenka ili [tt]_[/tt]) i nije bjelina). Dakle, jedini nacin da se razmak matcha je sa ga se prepozna kao jedno ponavljanje od [tt]\s*[/tt] (sto znaci nijedna, [b]jedna[/b] ili vise bjelina).
Za objasnjenje d) ces ipak morati na konzultacije ili demonstrature. Malo je previse pisanja da idem korak po korak objasnjavati kako se dobije neki regex, pogotovo slozeniji, poput ovog gore.

Sto se c) zadatka tice, \s+ bi znacilo da linija mora zavrsavati s razmakom, a to se ne trazi.

Recimo da imamo dva passworda, npr. "pass1 pass2" (zanemari sto ovi nemaju 4 spec. znaka), onda ce razmak sigurno biti matchan kao \s*, jer sve drugo matchanje odgovara ili \S (znak koji nije bjelina) ili [^\w\s] (znak koji nije znak od rijeci (slovo, znamenka ili _) i nije bjelina). Dakle, jedini nacin da se razmak matcha je sa ga se prepozna kao jedno ponavljanje od \s* (sto znaci nijedna, jedna ili vise bjelina).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 11:14 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok,ja ne kužim to s lozinkama.
u a) zadatku je rješenje (\S*[^\w\s]){4,}\S*
znači prvo imam sve što nije praznina 0 ili više puta, pa sve osim znamenke,slova,_ i praznine i to sve skupa 4 ili više puta. i onda sve osim praznine 0 ili više puta.
zar mi to neće prepoznati izraze oblika npr. aa.*+;a ?
zašto to ne mogu zapisati kao [^\w\s]{4,} ?
ok,ja ne kužim to s lozinkama.
u a) zadatku je rješenje (\S*[^\w\s]){4,}\S*
znači prvo imam sve što nije praznina 0 ili više puta, pa sve osim znamenke,slova,_ i praznine i to sve skupa 4 ili više puta. i onda sve osim praznine 0 ili više puta.
zar mi to neće prepoznati izraze oblika npr. aa.*+;a ?
zašto to ne mogu zapisati kao [^\w\s]{4,} ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:06 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako:[list=1][*][tt][^\w\s]{4,}[/tt] = 4 ili vise znakova koji nisu slovo ili bjelina (ovdje cu "slovo" koristiti kao pokratu za slovo, znamenku, ili [tt]_[/tt]),
Dakle: [tt].*+;[/tt] je O.K., ali [tt]aa.*+;a[/tt] nije, jer "a" tu ne spada.
[*][tt]\S*[^\w\s][/tt] = niz od jednog ili vise znakova koji zavrsava znakom koji nije slovo niti bjelina
[*][tt](\S*[^\w\s]){4,}[/tt] = niz od 4 ili vise stringova opisanih prethodnim izrazom, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da zavrsava s takvim
[*][tt](\S*[^\w\s]){4,}\S*[/tt] = niz od 4 ili vise stringova opisanih izrazom pod 3, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da ovaj moze zavrsavati bilo kakvim ne-bjelinama.[/list:o]
Ovako:
  1. [^\w\s]{4,} = 4 ili vise znakova koji nisu slovo ili bjelina (ovdje cu "slovo" koristiti kao pokratu za slovo, znamenku, ili _),
    Dakle: .*+; je O.K., ali aa.*+;a nije, jer "a" tu ne spada.
  2. \S*[^\w\s] = niz od jednog ili vise znakova koji zavrsava znakom koji nije slovo niti bjelina
  3. (\S*[^\w\s]){4,} = niz od 4 ili vise stringova opisanih prethodnim izrazom, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da zavrsava s takvim
  4. (\S*[^\w\s]){4,}\S* = niz od 4 ili vise stringova opisanih izrazom pod 3, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da ovaj moze zavrsavati bilo kakvim ne-bjelinama.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 14:09 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ovako:[list=1][*][tt][^\w\s]{4,}[/tt] = 4 ili vise znakova koji nisu slovo ili bjelina (ovdje cu "slovo" koristiti kao pokratu za slovo, znamenku, ili [tt]_[/tt]),
Dakle: [tt].*+;[/tt] je O.K., ali [tt]aa.*+;a[/tt] nije, jer "a" tu ne spada.
[*][tt]\S*[^\w\s][/tt] = niz od jednog ili vise znakova koji zavrsava znakom koji nije slovo niti bjelina
[*][tt](\S*[^\w\s]){4,}[/tt] = niz od 4 ili vise stringova opisanih prethodnim izrazom, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da zavrsava s takvim
[*][tt](\S*[^\w\s]){4,}\S*[/tt] = niz od 4 ili vise stringova opisanih izrazom pod 3, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da ovaj moze zavrsavati bilo kakvim ne-bjelinama.[/list:o][/quote]


jooooj,ja sam cijelo vrijeme mislila da treba sadržavati samo posebne znakove,tj. da ne smije sadržavati slova :oops:
hvala!
vsego (napisa):
Ovako:
  1. [^\w\s]{4,} = 4 ili vise znakova koji nisu slovo ili bjelina (ovdje cu "slovo" koristiti kao pokratu za slovo, znamenku, ili _),
    Dakle: .*+; je O.K., ali aa.*+;a nije, jer "a" tu ne spada.
  2. \S*[^\w\s] = niz od jednog ili vise znakova koji zavrsava znakom koji nije slovo niti bjelina
  3. (\S*[^\w\s]){4,} = niz od 4 ili vise stringova opisanih prethodnim izrazom, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da zavrsava s takvim
  4. (\S*[^\w\s]){4,}\S* = niz od 4 ili vise stringova opisanih izrazom pod 3, dakle niz znakova koji u sebi ima barem 4 znaka koji nisu niti slovo niti bjelina, s time da ovaj moze zavrsavati bilo kakvim ne-bjelinama.



jooooj,ja sam cijelo vrijeme mislila da treba sadržavati samo posebne znakove,tj. da ne smije sadržavati slova Embarassed
hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 15:29 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Za objasnjenje d) ces ipak morati na konzultacije ili demonstrature. Malo je previse pisanja da idem korak po korak objasnjavati kako se dobije neki regex, pogotovo slozeniji, poput ovog gore.

Sto se c) zadatka tice, [tt]\s+[/tt] bi znacilo da linija mora zavrsavati s razmakom, a to se ne trazi.

Recimo da imamo dva passworda, npr. "pass1 pass2" (zanemari sto ovi nemaju 4 spec. znaka), onda ce razmak sigurno biti matchan kao [tt]\s*[/tt], jer sve drugo matchanje odgovara ili [tt]\S[/tt] (znak koji nije bjelina) ili [tt][^\w\s][/tt] (znak koji nije znak od rijeci (slovo, znamenka ili [tt]_[/tt]) i nije bjelina). Dakle, jedini nacin da se razmak matcha je sa ga se prepozna kao jedno ponavljanje od [tt]\s*[/tt] (sto znaci nijedna, [b]jedna[/b] ili vise bjelina).[/quote]

Hvala. :) Mislim da sam možda i shvatila sama ovaj pod d).
Sad me zanima iz kolokvija 2011. vezano uz ove grupacije i koje vrijednosti poprimaju.. Npr. na 2011-001, shvaćam sve poddijelove zadatka i grupaciju \1 i \2, ali mi \3 nije jasna. Ako je treća grupacija: (\{\}\1), rješenje je 21-28: što ne bi onda trebalo poprimiti i neku vrijednost uključujući \\ ?
vsego (napisa):
Za objasnjenje d) ces ipak morati na konzultacije ili demonstrature. Malo je previse pisanja da idem korak po korak objasnjavati kako se dobije neki regex, pogotovo slozeniji, poput ovog gore.

Sto se c) zadatka tice, \s+ bi znacilo da linija mora zavrsavati s razmakom, a to se ne trazi.

Recimo da imamo dva passworda, npr. "pass1 pass2" (zanemari sto ovi nemaju 4 spec. znaka), onda ce razmak sigurno biti matchan kao \s*, jer sve drugo matchanje odgovara ili \S (znak koji nije bjelina) ili [^\w\s] (znak koji nije znak od rijeci (slovo, znamenka ili _) i nije bjelina). Dakle, jedini nacin da se razmak matcha je sa ga se prepozna kao jedno ponavljanje od \s* (sto znaci nijedna, jedna ili vise bjelina).


Hvala. Smile Mislim da sam možda i shvatila sama ovaj pod d).
Sad me zanima iz kolokvija 2011. vezano uz ove grupacije i koje vrijednosti poprimaju.. Npr. na 2011-001, shvaćam sve poddijelove zadatka i grupaciju \1 i \2, ali mi \3 nije jasna. Ako je treća grupacija: (\{\}\1), rješenje je 21-28: što ne bi onda trebalo poprimiti i neku vrijednost uključujući \\ ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:36 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="room"]Sad me zanima iz kolokvija 2011. vezano uz ove grupacije i koje vrijednosti poprimaju.. Npr. na 2011-001, shvaćam sve poddijelove zadatka i grupaciju \1 i \2, ali mi \3 nije jasna. Ako je treća grupacija: (\{\}\1), rješenje je 21-28: što ne bi onda trebalo poprimiti i neku vrijednost uključujući \\ ?[/quote]

S prethodne strane ovog topica:

[quote="vsego"][quote="pllook"]kolokvij 20011/2012
...[/quote]
...
[quote="pllook"]i još mi nije jasno zašto je u e) podzadatku treća grupacija 21-28, a ne 19-28?[/quote]
Rekao bih da je to greska u generatoru rjesenja.[/quote]
room (napisa):
Sad me zanima iz kolokvija 2011. vezano uz ove grupacije i koje vrijednosti poprimaju.. Npr. na 2011-001, shvaćam sve poddijelove zadatka i grupaciju \1 i \2, ali mi \3 nije jasna. Ako je treća grupacija: (\{\}\1), rješenje je 21-28: što ne bi onda trebalo poprimiti i neku vrijednost uključujući \\ ?


S prethodne strane ovog topica:

vsego (napisa):
pllook (napisa):
kolokvij 20011/2012
...

...
pllook (napisa):
i još mi nije jasno zašto je u e) podzadatku treća grupacija 21-28, a ne 19-28?

Rekao bih da je to greska u generatoru rjesenja.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 16:39 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oh da, oprosti, sad sam tek prelistala sve strane ove teme. :oops:

Što se tiče zadatka 3.2.13. iz skripte, treba napisati pod 2) izraz koji prepoznaje datume u formatu: dd. mjesec yyyy.
dd je dan, mjesec je tekstualni naziv mjeseca, yyyy je godina

Ja bih to napisala \b(0[1-9]|[12][0-9]|3[01])\.\s ((siječanj)|(veljača)|(ožujak)|(travanj)|(svibanj)|(lipanj)|(srpanj)|(kolovoz)|(rujan)|(listopad)|(studeni)|(prosinac))\s(\d{1,4})

Jel to valja? Jer ne znam na koji bi drugačije način napisala tekstualno imena mjeseca..
Oh da, oprosti, sad sam tek prelistala sve strane ove teme. Embarassed

Što se tiče zadatka 3.2.13. iz skripte, treba napisati pod 2) izraz koji prepoznaje datume u formatu: dd. mjesec yyyy.
dd je dan, mjesec je tekstualni naziv mjeseca, yyyy je godina

Ja bih to napisala \b(0[1-9]|[12][0-9]|3[01])\.\s ((siječanj)|(veljača)|(ožujak)|(travanj)|(svibanj)|(lipanj)|(srpanj)|(kolovoz)|(rujan)|(listopad)|(studeni)|(prosinac))\s(\d{1,4})

Jel to valja? Jer ne znam na koji bi drugačije način napisala tekstualno imena mjeseca..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:48 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skoro. Pazi: ne stavljati razmak iza [tt]\s[/tt], jer to onda znaci bjelina (razmak, tab, i sl) i onda jos jedan razmak.

Cini mi se da ti iza godine fali tocka.

Nadalje, "sijecanj", "veljaca",... ne trebaju svaki svoju zagradu, a toliki vishak zagrada ti moze naskoditi. Npr. ne mozes uhvatiti grupu od godine, jer grupe idu od 1 do 9.

Ne sjecam se vise (a lijen sam traziti skriptu), no mislim da je za mjesec dovoljno matchati rijec (as in [tt]\w+[/tt]), bez provjeravanja je li ime stvarno tocno.

Last, but not least, [tt]0[1-9]|[12][0-9]|3[01][/tt] matcha brojeve od 1 do 31 zapisane u dvije znamenke (dakle 01, 02,..., 31). Zelimo li dozvoliti i samo jednu znamenku (i.e., 1, 01, 2, 02,...), treba iza [tt]0[/tt] dodati [tt]?[/tt]. Ide li tako ili ne, ovisi o tome sto zadatak tocno trazi.
Skoro. Pazi: ne stavljati razmak iza \s, jer to onda znaci bjelina (razmak, tab, i sl) i onda jos jedan razmak.

Cini mi se da ti iza godine fali tocka.

Nadalje, "sijecanj", "veljaca",... ne trebaju svaki svoju zagradu, a toliki vishak zagrada ti moze naskoditi. Npr. ne mozes uhvatiti grupu od godine, jer grupe idu od 1 do 9.

Ne sjecam se vise (a lijen sam traziti skriptu), no mislim da je za mjesec dovoljno matchati rijec (as in \w+), bez provjeravanja je li ime stvarno tocno.

Last, but not least, 0[1-9]|[12][0-9]|3[01] matcha brojeve od 1 do 31 zapisane u dvije znamenke (dakle 01, 02,..., 31). Zelimo li dozvoliti i samo jednu znamenku (i.e., 1, 01, 2, 02,...), treba iza 0 dodati ?. Ide li tako ili ne, ovisi o tome sto zadatak tocno trazi.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 17:06 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Istina, fali mi točka, a ovaj razmak mi se omaknuo. :oops:
Ovo sa 01 tj. 1 sam namjerno htjela da mi prepoznaje 01,02,03.. jer ja tako zapisujem datume. :P A ne piše u zadatku točno što treba biti. Ali hvala. :)

Zadatak isto iz skripte 3.2.17. sa JMBGom (prirodni broj koji započinje s datumom (format ddmmyyy: dvoznamenkasti dan i mjesec i troznamenkasta godina), te ima ukupno 13 znamenaka) iza kojeg se mogu (ali i ne moraju) nalaziti podaci o vlasniku JMBGa (ako se nalaze, odvojeni su barem jednim razmakom).

Ja bih to ovako, ali nisam nimalo sigurna da mi je točno, vjerujem da imam dosta grešaka. Pa ako bi mi mogao reći što ne valja. :)

[tt]^((0[1-9]|[12][0-9]|3[01])(0[1-9]|1[0-2])(\d{3})(\d{6}))(\s(.*)?)$[/tt]
Istina, fali mi točka, a ovaj razmak mi se omaknuo. Embarassed
Ovo sa 01 tj. 1 sam namjerno htjela da mi prepoznaje 01,02,03.. jer ja tako zapisujem datume. Razz A ne piše u zadatku točno što treba biti. Ali hvala. Smile

Zadatak isto iz skripte 3.2.17. sa JMBGom (prirodni broj koji započinje s datumom (format ddmmyyy: dvoznamenkasti dan i mjesec i troznamenkasta godina), te ima ukupno 13 znamenaka) iza kojeg se mogu (ali i ne moraju) nalaziti podaci o vlasniku JMBGa (ako se nalaze, odvojeni su barem jednim razmakom).

Ja bih to ovako, ali nisam nimalo sigurna da mi je točno, vjerujem da imam dosta grešaka. Pa ako bi mi mogao reći što ne valja. Smile

^((0[1-9]|[12][0-9]|3[01])(0[1-9]|1[0-2])(\d{3})(\d{6}))(\s(.*)?)$


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:38 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tt](\d{3})[/tt] i [tt](\d{6})[/tt] :arrow: cemu zagrade, ako se ne trazi da se godina i onih sest znamenaka izdvoje? Nije greska, ali - kao i prije - moze ti ponestati zagrada.

Ovo nema smisla: [tt]\s(.*)?[/tt], jer to znaci da nakon bjeline ide "jednom ili nijednom (bilo sto, komada nijedan, jedan, ili vise)". Taj "?" ne mijenja nista.

No, ako nista ne pise uz JMBAG, mozda nema niti razmaka. Dakle, logicnije je [tt](\s.*)?[/tt] (ili [tt](\s+.*)?[/tt] ako moze biti vise od jedne bjeline izmedju JMBAGa i texta). Ako treba text izdvojiti u zasebnu grupaciju, onda [tt](\s(.*))?[/tt] (ili [tt](\s+(.*))?[/tt]).
(\d{3}) i (\d{6}) Arrow cemu zagrade, ako se ne trazi da se godina i onih sest znamenaka izdvoje? Nije greska, ali - kao i prije - moze ti ponestati zagrada.

Ovo nema smisla: \s(.*)?, jer to znaci da nakon bjeline ide "jednom ili nijednom (bilo sto, komada nijedan, jedan, ili vise)". Taj "?" ne mijenja nista.

No, ako nista ne pise uz JMBAG, mozda nema niti razmaka. Dakle, logicnije je (\s.*)? (ili (\s+.*)? ako moze biti vise od jedne bjeline izmedju JMBAGa i texta). Ako treba text izdvojiti u zasebnu grupaciju, onda (\s(.*))? (ili (\s+(.*))?).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 17:45 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

zašto je u 4. zad 2012/2013 (ono s lozinkama) \2=22-23 i \4=52-53? to mi uopće nije jasno.. jel i tu neka greška ili?

i primjetila sam da u ako se u zadatku traže linije, u nekim rješenjima piše na početku ^ i na kraju $,a u nekima ne..

i ako nije problem da mi provjerite ove zadatke.. :)
a)linije koje se sastoje od toˇcno 56 bilo kakvih znakova:
^.{56}$

b) linije koje zapoˇcinju s barem 7 bjelina (razmaci i razni tabovi), a zatim imaju najviˇse 56 znakova od kojih niti jedan nije razmak (ovaj dio linije moˇze biti i prazan):
^(\s){7,}[^\ ]{,56}$

c) linije koje se sastoje samo od rijeˇci (nizovi malih i velikih slova) duljine barem 2 znaka koje su odvojene bjelinama (linijesmiju imati bjeline i na poˇcetku i na kraju):
^\s*([a-zA-Z]{2,}\s+\1+\s*$

d) stringove koji se sastoje samo od “ispravno” napisanih rijeˇci (prvi znak je veliko ili malo slovo, a ostali znakovi su mala slova) duljine izmedu 2 i 8 znakova, povezanih stringom “{}” ili “111”.
^([a-zA-Z][a-z]{1,7})(\{\}|1{3})\1+
zašto je u 4. zad 2012/2013 (ono s lozinkama) \2=22-23 i \4=52-53? to mi uopće nije jasno.. jel i tu neka greška ili?

i primjetila sam da u ako se u zadatku traže linije, u nekim rješenjima piše na početku ^ i na kraju $,a u nekima ne..

i ako nije problem da mi provjerite ove zadatke.. Smile
a)linije koje se sastoje od toˇcno 56 bilo kakvih znakova:
^.{56}$

b) linije koje zapoˇcinju s barem 7 bjelina (razmaci i razni tabovi), a zatim imaju najviˇse 56 znakova od kojih niti jedan nije razmak (ovaj dio linije moˇze biti i prazan):
^(\s){7,}[^\ ]{,56}$

c) linije koje se sastoje samo od rijeˇci (nizovi malih i velikih slova) duljine barem 2 znaka koje su odvojene bjelinama (linijesmiju imati bjeline i na poˇcetku i na kraju):
^\s*([a-zA-Z]{2,}\s+\1+\s*$

d) stringove koji se sastoje samo od “ispravno” napisanih rijeˇci (prvi znak je veliko ili malo slovo, a ostali znakovi su mala slova) duljine izmedu 2 i 8 znakova, povezanih stringom “{}” ili “111”.
^([a-zA-Z][a-z]{1,7})(\{\}|1{3})\1+


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:58 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pllook"]zašto je u 4. zad 2012/2013 (ono s lozinkama) \2=22-23 i \4=52-53? to mi uopće nije jasno.. jel i tu neka greška ili?[/quote]

Sto ti mislis da tu treba ici?

[quote="pllook"]i primjetila sam da u ako se u zadatku traže linije, u nekim rješenjima piše na početku ^ i na kraju $,a u nekima ne..[/quote]

Bez konkretnog primjera (tocan text zadatka i njegovo rjesenje), na ovo ne mogu odgovoriti.

[quote="pllook"]a)linije koje se sastoje od toˇcno 56 bilo kakvih znakova:
^.{56}$[/quote]

O.K.

[quote="pllook"]b) linije koje zapoˇcinju s barem 7 bjelina (razmaci i razni tabovi), a zatim imaju najviˇse 56 znakova od kojih niti jedan nije razmak (ovaj dio linije moˇze biti i prazan):
^(\s){7,}[^[color=red]\[/color] ]{,56}$[/quote]

Nope. Backslash je visak. Dodatno, [tt]\s[/tt] ne treba u zagradu (ali ovdje niti ne smeta).

[quote="pllook"]c) linije koje se sastoje samo od rijeˇci (nizovi malih i velikih slova) duljine barem 2 znaka koje su odvojene bjelinama (linijesmiju imati bjeline i na poˇcetku i na kraju):
^\s*([a-zA-Z]{2,}\s+\1+\s*$[/quote]

Poprilicno krivo. [tt]\1[/tt] znaci "ono sto je matchano s prvom zagradom". Na stranu sto ti prva zagrada nije zatvorena, no tvoj bi izraz znacio:
1. razmaci (moze ih i ne biti),
2. rijec kakva se trazi,
3. razmaci (barem jedan),
4. ponovno rijec iz tocke 2 (ne [i]takvu[/i], nego bas tocno tu rijec),
5. razmaci (moze ih i ne biti).

Dakle, prolaze "kolokvij kolokvij" i "Butros Butros", ali ne i "teski zadaci na kolokviju", kao niti "Kofi Annan".

Takva ponavljanja se rade u skripti i u starim kolokvijima, a mislim da ih se vec spominjalo i ovdje, pa potrazi malo.

[quote="pllook"]d) stringove koji se sastoje samo od “ispravno” napisanih rijeˇci (prvi znak je veliko ili malo slovo, a ostali znakovi su mala slova) duljine izmedu 2 i 8 znakova, povezanih stringom “{}” ili “111”.
^([a-zA-Z][a-z]{1,7})(\{\}|1{3})\1+[/quote]

Ista stvar: ponavljanja ne valjaju.

Usput, "111" je lakse matchati kao [tt]111[/tt] nego kao [tt]1{3}[/tt]. :)
pllook (napisa):
zašto je u 4. zad 2012/2013 (ono s lozinkama) \2=22-23 i \4=52-53? to mi uopće nije jasno.. jel i tu neka greška ili?


Sto ti mislis da tu treba ici?

pllook (napisa):
i primjetila sam da u ako se u zadatku traže linije, u nekim rješenjima piše na početku ^ i na kraju $,a u nekima ne..


Bez konkretnog primjera (tocan text zadatka i njegovo rjesenje), na ovo ne mogu odgovoriti.

pllook (napisa):
a)linije koje se sastoje od toˇcno 56 bilo kakvih znakova:
^.{56}$


O.K.

pllook (napisa):
b) linije koje zapoˇcinju s barem 7 bjelina (razmaci i razni tabovi), a zatim imaju najviˇse 56 znakova od kojih niti jedan nije razmak (ovaj dio linije moˇze biti i prazan):
^(\s){7,}[^\ ]{,56}$


Nope. Backslash je visak. Dodatno, \s ne treba u zagradu (ali ovdje niti ne smeta).

pllook (napisa):
c) linije koje se sastoje samo od rijeˇci (nizovi malih i velikih slova) duljine barem 2 znaka koje su odvojene bjelinama (linijesmiju imati bjeline i na poˇcetku i na kraju):
^\s*([a-zA-Z]{2,}\s+\1+\s*$


Poprilicno krivo. \1 znaci "ono sto je matchano s prvom zagradom". Na stranu sto ti prva zagrada nije zatvorena, no tvoj bi izraz znacio:
1. razmaci (moze ih i ne biti),
2. rijec kakva se trazi,
3. razmaci (barem jedan),
4. ponovno rijec iz tocke 2 (ne takvu, nego bas tocno tu rijec),
5. razmaci (moze ih i ne biti).

Dakle, prolaze "kolokvij kolokvij" i "Butros Butros", ali ne i "teski zadaci na kolokviju", kao niti "Kofi Annan".

Takva ponavljanja se rade u skripti i u starim kolokvijima, a mislim da ih se vec spominjalo i ovdje, pa potrazi malo.

pllook (napisa):
d) stringove koji se sastoje samo od “ispravno” napisanih rijeˇci (prvi znak je veliko ili malo slovo, a ostali znakovi su mala slova) duljine izmedu 2 i 8 znakova, povezanih stringom “{}” ili “111”.
^([a-zA-Z][a-z]{1,7})(\{\}|1{3})\1+


Ista stvar: ponavljanja ne valjaju.

Usput, "111" je lakse matchati kao 111 nego kao 1{3}. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 21:36 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="pllook"]zašto je u 4. zad 2012/2013 (ono s lozinkama) \2=22-23 i \4=52-53? to mi uopće nije jasno.. jel i tu neka greška ili?[/quote]

Sto ti mislis da tu treba ici?

pa ne znam,ne kužim to :D
[quote="vsego"]
pllook (napisa):
zašto je u 4. zad 2012/2013 (ono s lozinkama) \2=22-23 i \4=52-53? to mi uopće nije jasno.. jel i tu neka greška ili?


Sto ti mislis da tu treba ici?

pa ne znam,ne kužim to Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:47 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba slijediti pravila matchanja. Zadnje sto upadne u neku zagradu pripada toj grupaciji. Bez mahanja rukama uzivo, ne znam kako bolje objasniti.

Za provjeru mozes isprobati preko aplikacije na stranici kolegija.
Treba slijediti pravila matchanja. Zadnje sto upadne u neku zagradu pripada toj grupaciji. Bez mahanja rukama uzivo, ne znam kako bolje objasniti.

Za provjeru mozes isprobati preko aplikacije na stranici kolegija.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Arabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2013. (12:52:41)
Postovi: (10)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:14 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak iz kolokvija 2011:

[tt]Napisite regularne izraze koji prepoznaju sljedece obrasce teksta:
a) stringove koji se sastoje samo od naizmjenicnog ponavljanja znakova ’U’ i ’X’ (npr. "UXU" ili "XUXU")[/tt]

U objavljenim rjesenjima je dano ovo kao rjesenje:

[tt] U?(XU)*X?[/tt]

A mene zanima, ako postoji, razlog zasto ovo rjesenje nebi bilo dobro:

[tt](UX)+(U)? | (XU)+(X)?[/tt]
Zadatak iz kolokvija 2011:

Napisite regularne izraze koji prepoznaju sljedece obrasce teksta:
a) stringove koji se sastoje samo od naizmjenicnog ponavljanja znakova ’U’ i ’X’ (npr. "UXU" ili "XUXU")


U objavljenim rjesenjima je dano ovo kao rjesenje:

U?(XU)*X?

A mene zanima, ako postoji, razlog zasto ovo rjesenje nebi bilo dobro:

(UX)+(U)? | (XU)+(X)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:22 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Do na detalj da imas vishak razmaka oko [tt]|[/tt] (to je krivo!), da ne dozvoljavas prazne stringove, i imas visak zagrada, dobro je. No, to se koristi u kasnijim podzadacima, pa je mozda malo nezgrapno koristiti nesto tako veliko.
Do na detalj da imas vishak razmaka oko | (to je krivo!), da ne dozvoljavas prazne stringove, i imas visak zagrada, dobro je. No, to se koristi u kasnijim podzadacima, pa je mozda malo nezgrapno koristiti nesto tako veliko.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Arabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2013. (12:52:41)
Postovi: (10)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:29 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Do na detalj da imas vishak razmaka oko [tt]|[/tt] (to je krivo!), da ne dozvoljavas prazne stringove, i imas visak zagrada, dobro je. No, to se koristi u kasnijim podzadacima, pa je mozda malo nezgrapno koristiti nesto tako veliko.[/quote]

O, hvala. Mislila sam da ne smijem dozvoljavat prazne stringove.
vsego (napisa):
Do na detalj da imas vishak razmaka oko | (to je krivo!), da ne dozvoljavas prazne stringove, i imas visak zagrada, dobro je. No, to se koristi u kasnijim podzadacima, pa je mozda malo nezgrapno koristiti nesto tako veliko.


O, hvala. Mislila sam da ne smijem dozvoljavat prazne stringove.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 5 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan