Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

rekurzivan niz
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
atv
Gost





PostPostano: 12:46 ned, 11. 4. 2004    Naslov: rekurzivan niz Citirajte i odgovorite

Zamolio bih neku dobru dušu da mi kaže kako se riješavaju ovakvi zadaci i da
riješi ovaj zadatak : NIZ (An ) zadan je rekurzivno sa A1 =1 An+1=2/3An + 1/11.
Dokazati da je niz konvergentan i odrediti mu limes.(m.analiza 1, 3.kolokvij, 27.1.2003).
Velika hvala :D i sori zbog sintakse al što ću ja kad forum ne podržava equation. :(
Zamolio bih neku dobru dušu da mi kaže kako se riješavaju ovakvi zadaci i da
riješi ovaj zadatak : NIZ (An ) zadan je rekurzivno sa A1 =1 An+1=2/3An + 1/11.
Dokazati da je niz konvergentan i odrediti mu limes.(m.analiza 1, 3.kolokvij, 27.1.2003).
Velika hvala Very Happy i sori zbog sintakse al što ću ja kad forum ne podržava equation. Sad


[Vrh]
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 13:29 ned, 11. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovisi o konkretnom primjeru, ali vecina takvih zadataka koje sam vidio su bila neka heuristicka kombinacija dokazivanja monotonosti, donjih/gornjih ograda (tm o sandwichu) (tj. monotonost+ogranicenost) i onda pametnih procijena sup./inf. (mozda i rasclanjivanje po podnizima).

Bar koliko ja znam, nema nikakve sablone :?
Ovisi o konkretnom primjeru, ali vecina takvih zadataka koje sam vidio su bila neka heuristicka kombinacija dokazivanja monotonosti, donjih/gornjih ograda (tm o sandwichu) (tj. monotonost+ogranicenost) i onda pametnih procijena sup./inf. (mozda i rasclanjivanje po podnizima).

Bar koliko ja znam, nema nikakve sablone Confused



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 13:40 ned, 11. 4. 2004    Naslov: Re: rekurzivan niz Citirajte i odgovorite

[quote="atv"]Zamolio bih neku dobru dušu da mi kaže kako se riješavaju ovakvi zadaci i da
riješi ovaj zadatak : NIZ (An ) zadan je rekurzivno sa A1 =1 An+1=2/3An + 1/11.
Dokazati da je niz konvergentan i odrediti mu limes.(m.analiza 1, 3.kolokvij, 27.1.2003).[/quote]

Teži dio je dokazati konvergentnost. Nakon toga, odrediti limes je relativno trivijalno. No da bismo dokazali konvergentnost, dobro je imati kandidata za limes. Zato valjda najintuitivniji put rješavanja ide ovako:

Prvo pretpostavimo da je niz konvergentan. Tad ima limes, kojeg označimo s l:=lim_n a_n .
a_{n+1}=2/3*a_n+1/11 možemo shvatiti kao jednakost dva niza: lijevi je početni niz pomaknut za 1 , a desni je linearna (afina) transformacija početnog niza. Ta dva niza su jednaka, pa su im i limesi jednaki. Limes lijevog jednak je l , jer pomak indeksa za 1 ne mijenja limes, a limes desnog je 2/3*l+1/11 . Iz jednadžbe l=2/3*l+1/11 lako dobijemo l=3/11 .

E sad... to je jedini kandidat za limes (dokazali smo, _ako je niz konvergentan_, limes mu je 3/11 ). Treba još vidjeti da niz zaista konvergira. Kako? Po teoremu: ako je monoton i ograničen, npr.

Početni član a_1=1 je veći od l=3/11 , pa niz, ako je već monoton, mora padati (zašto? odgovor nije baš potpuno trivijalan...: ). Također, u tom slučaju, da bi konvergirao k l , mora biti ograničen odozdo s l (i ovo probaj egzaktno dokazati...). Dakle, cilj nam je dokazati
* za svaki n , a_{n+1}<a_n , i
* za svaki n , a_{n+1}>3/11 .

Te dvije tvrdnje je puno lakše dokazati ako se skombiniraju u jednu,
* za svaki n , 3/11<a_{n+1}<a_n ,
koja se onda dokazuje indukcijom po n .
Baza je ispunjena: a_2=2/3+1/11 , što je očito između 3/11 i 1 (11>3, pa je 1/11<1/3, pa je a_2<2/3+1/3=1 npr.: ).
Uzmimo proizvoljan n i pretpostavimo 3/11<a_{n+1}<a_n . Množeći to s 2/3 (što je pozitivno, dakle smjer nejednakostî ostaje isti), i dodajući 1/11 , dobijemo upravo 3/11<a_{n+2}<a_{n+1} , dakle korak je dokazan. Po indukciji tvrdnja vrijedi, dakle niz je padajući i ograničen odozdo. Po poznatom teoremu, niz je konvergentan. No gore smo dokazali, ako je konvergentan, limes mu mora biti l .

Zaključak: da, (a_n)_n je konvergentan i limes mu je l=3/11 . QED.
Jasno?


[quote]Velika hvala :D i sori zbog sintakse al što ću ja kad forum ne podržava equation. :([/quote]
atv (napisa):
Zamolio bih neku dobru dušu da mi kaže kako se riješavaju ovakvi zadaci i da
riješi ovaj zadatak : NIZ (An ) zadan je rekurzivno sa A1 =1 An+1=2/3An + 1/11.
Dokazati da je niz konvergentan i odrediti mu limes.(m.analiza 1, 3.kolokvij, 27.1.2003).


Teži dio je dokazati konvergentnost. Nakon toga, odrediti limes je relativno trivijalno. No da bismo dokazali konvergentnost, dobro je imati kandidata za limes. Zato valjda najintuitivniji put rješavanja ide ovako:

Prvo pretpostavimo da je niz konvergentan. Tad ima limes, kojeg označimo s l:=lim_n a_n .
a_{n+1}=2/3*a_n+1/11 možemo shvatiti kao jednakost dva niza: lijevi je početni niz pomaknut za 1 , a desni je linearna (afina) transformacija početnog niza. Ta dva niza su jednaka, pa su im i limesi jednaki. Limes lijevog jednak je l , jer pomak indeksa za 1 ne mijenja limes, a limes desnog je 2/3*l+1/11 . Iz jednadžbe l=2/3*l+1/11 lako dobijemo l=3/11 .

E sad... to je jedini kandidat za limes (dokazali smo, _ako je niz konvergentan_, limes mu je 3/11 ). Treba još vidjeti da niz zaista konvergira. Kako? Po teoremu: ako je monoton i ograničen, npr.

Početni član a_1=1 je veći od l=3/11 , pa niz, ako je već monoton, mora padati (zašto? odgovor nije baš potpuno trivijalan...: ). Također, u tom slučaju, da bi konvergirao k l , mora biti ograničen odozdo s l (i ovo probaj egzaktno dokazati...). Dakle, cilj nam je dokazati
* za svaki n , a_{n+1}<a_n , i
* za svaki n , a_{n+1}>3/11 .

Te dvije tvrdnje je puno lakše dokazati ako se skombiniraju u jednu,
* za svaki n , 3/11<a_{n+1}<a_n ,
koja se onda dokazuje indukcijom po n .
Baza je ispunjena: a_2=2/3+1/11 , što je očito između 3/11 i 1 (11>3, pa je 1/11<1/3, pa je a_2<2/3+1/3=1 npr.: ).
Uzmimo proizvoljan n i pretpostavimo 3/11<a_{n+1}<a_n . Množeći to s 2/3 (što je pozitivno, dakle smjer nejednakostî ostaje isti), i dodajući 1/11 , dobijemo upravo 3/11<a_{n+2}<a_{n+1} , dakle korak je dokazan. Po indukciji tvrdnja vrijedi, dakle niz je padajući i ograničen odozdo. Po poznatom teoremu, niz je konvergentan. No gore smo dokazali, ako je konvergentan, limes mu mora biti l .

Zaključak: da, (a_n)_n je konvergentan i limes mu je l=3/11 . QED.
Jasno?


Citat:
Velika hvala Very Happy i sori zbog sintakse al što ću ja kad forum ne podržava equation. Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
atv
Gost





PostPostano: 15:23 ned, 11. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

thanks :P
thanks Razz


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan