Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ljetna online studijska grupa
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 15:31 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Ljetna online studijska grupa Citirajte i odgovorite

Zanima me ima li studenata (ili posjetitelja ovog foruma koji nisu studenti) zainteresiranih za (neformalno) osnivanje ljetne online studijske grupe? Ljetne jer pretpostavljam da ih većina nema vremena tijekom drugih godišnjih doba, a online jer nisu svi preko ljeta u Zagrebu.

Meni osobno paše svaki predmet iz [b]teorijske[/b] matematike za kojeg imam dovoljno predznanja. Neću sad pisati moje detaljno predznanje, no recimo da mi je pristupacan otprilike svaki [i]undergraduate[/i] topic i većina [i]beginning graduate[/i] topica. No vaše predznanje nije toliko važno, sve dok ste spremni trpiti moje (ne)znanje, a ja sam spreman prilagoditi se vašem-

Evo nekog, veoma okvirnog popisa tema koje bi ja volio proučiti preko ljeta. O nekima znam ponešto, o nekima i ne. :D Naravno, kao što sam rekao, bilo što iz teorijske matematike je meni prihvatljivo. [list]
Teorija Modela. Literatura: [i]A Course in Model Theory: An Introduction to Contemporary Mathematical Logic[/i], Bruno Poizat

Teorija brojeva, možda 'naprednija elementarna' a možda algebarska ili analitička. Literatura: [i]A Classical Introduction to Modern Number Theory[/i], Michael Rosen i Kenneth Ireland; [i]Introduction to Analytic Number Theory[/i], Tom Apostol, itd.

Teme iz analize. Literatura: [i]Modern Analysis and Topology[/i], Norman Howes; [i]Modern Real and Complex Analysis[/i], Bernard Gelbaum; itd.

Topologija, geometrija, metrička geometrija. Literatura: [i]Topology[/i], James Dugundji; [i]Topology and Geometry[/i], Glen Bredon; [i]A Course in Metric Geometry[/i], Dmitri Burago, Yuri Burago i Sergei Ivanov.
[/list:u]

[b]Dodatak[/b]. Par riječi o organizaciji grupe: Direktna komunikacija bi se ostvarivala putem IRC-a ili sličnog protokola, dok bi nekakve bilješke mogli raditi na personaliziranim wikijima ili sličnom.

Cilj grupe bi bio pomoć njezinim sudionicima u boljem shvaćanju materijala. No također, ono što je po meni ključno, ona nebi služila samo za asimilaciju postojećeg materijala već za razmišljanje o ekstenzijama materijala. Naravno, te bi ekstenzije u većini (ili svim) slučajeva bile trivijalne, no ja smatram da bi na svakom nivou učenja istraživanje trebalo biti zastupljeno, čak i ako nema nade za bilo kakve originalne rezultate.
Zanima me ima li studenata (ili posjetitelja ovog foruma koji nisu studenti) zainteresiranih za (neformalno) osnivanje ljetne online studijske grupe? Ljetne jer pretpostavljam da ih većina nema vremena tijekom drugih godišnjih doba, a online jer nisu svi preko ljeta u Zagrebu.

Meni osobno paše svaki predmet iz teorijske matematike za kojeg imam dovoljno predznanja. Neću sad pisati moje detaljno predznanje, no recimo da mi je pristupacan otprilike svaki undergraduate topic i većina beginning graduate topica. No vaše predznanje nije toliko važno, sve dok ste spremni trpiti moje (ne)znanje, a ja sam spreman prilagoditi se vašem-

Evo nekog, veoma okvirnog popisa tema koje bi ja volio proučiti preko ljeta. O nekima znam ponešto, o nekima i ne. Very Happy Naravno, kao što sam rekao, bilo što iz teorijske matematike je meni prihvatljivo.

    Teorija Modela. Literatura: A Course in Model Theory: An Introduction to Contemporary Mathematical Logic, Bruno Poizat

    Teorija brojeva, možda 'naprednija elementarna' a možda algebarska ili analitička. Literatura: A Classical Introduction to Modern Number Theory, Michael Rosen i Kenneth Ireland; Introduction to Analytic Number Theory, Tom Apostol, itd.

    Teme iz analize. Literatura: Modern Analysis and Topology, Norman Howes; Modern Real and Complex Analysis, Bernard Gelbaum; itd.

    Topologija, geometrija, metrička geometrija. Literatura: Topology, James Dugundji; Topology and Geometry, Glen Bredon; A Course in Metric Geometry, Dmitri Burago, Yuri Burago i Sergei Ivanov.


Dodatak. Par riječi o organizaciji grupe: Direktna komunikacija bi se ostvarivala putem IRC-a ili sličnog protokola, dok bi nekakve bilješke mogli raditi na personaliziranim wikijima ili sličnom.

Cilj grupe bi bio pomoć njezinim sudionicima u boljem shvaćanju materijala. No također, ono što je po meni ključno, ona nebi služila samo za asimilaciju postojećeg materijala već za razmišljanje o ekstenzijama materijala. Naravno, te bi ekstenzije u većini (ili svim) slučajeva bile trivijalne, no ja smatram da bi na svakom nivou učenja istraživanje trebalo biti zastupljeno, čak i ako nema nade za bilo kakve originalne rezultate.




Zadnja promjena: Lovre; 23:32 pet, 18. 5. 2012; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Valica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2012. (23:06:34)
Postovi: (25)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:44 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kaj kažeš na Teoriju igara?
:)

- kolegij koji neću imati jer ga neću moći upisat, na željenom diplomskom je neće biti...ali mi se čini jako zanimljivom... :D
Kaj kažeš na Teoriju igara?
Smile

- kolegij koji neću imati jer ga neću moći upisat, na željenom diplomskom je neće biti...ali mi se čini jako zanimljivom... Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 22:59 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Valica"]Kaj kažeš na Teoriju igara?
:)[/quote]

Zanimljiv prijedlog, i meni se teorija igara čini intrigantnom, iako još nisam izdvojio vremena da dublje pogledam u nju.
Čini mi se da teorija igara ima mnoge poveznice sa ekonomijom, ali mene puno više zanima čisto matematički aspekt, tako da je za mene nekakva vodilja što se tiče literatura [url=http://mathoverflow.net/questions/71848/a-mathematically-rigorous-introduction-to-game-theory]ova[/url] tema na MathOverflowu.

Inače, samo sam znatiželjan, koji je željeni diplomski? :)
Valica (napisa):
Kaj kažeš na Teoriju igara?
Smile


Zanimljiv prijedlog, i meni se teorija igara čini intrigantnom, iako još nisam izdvojio vremena da dublje pogledam u nju.
Čini mi se da teorija igara ima mnoge poveznice sa ekonomijom, ali mene puno više zanima čisto matematički aspekt, tako da je za mene nekakva vodilja što se tiče literatura ova tema na MathOverflowu.

Inače, samo sam znatiželjan, koji je željeni diplomski? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Valica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2012. (23:06:34)
Postovi: (25)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:02 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Željeni diplomski je nastavnički matematika :D

- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...
Željeni diplomski je nastavnički matematika Very Happy

- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:11 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Valica"]- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...[/quote]
Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.
Valica (napisa):
- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...

Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Valica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2012. (23:06:34)
Postovi: (25)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:14 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Valica"]- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...[/quote]
Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.[/quote]

ee i to me zanima... :D sve me zanima :)
goranm (napisa):
Valica (napisa):
- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...

Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.


ee i to me zanima... Very Happy sve me zanima Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 23:45 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Valica"][quote="goranm"][quote="Valica"]- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...[/quote]
Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.[/quote]

ee i to me zanima... :D sve me zanima :)[/quote]

No pošto spominješ 'igre na sreću, kockanje, poker i sl.', zanima li te samo nekakva analiza tih popularnih igara, ili dubinsko matematicko proučavanje teorije igara? Recimo, u [url=http://www.amazon.com/Game-Theory-Drew-Fudenberg/dp/0262061414]ovoj[/url] knjizi baš specifično napominju da poker nije tip igre koje se u njoj proučavaju.
Valica (napisa):
goranm (napisa):
Valica (napisa):
- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...

Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.


ee i to me zanima... Very Happy sve me zanima Smile


No pošto spominješ 'igre na sreću, kockanje, poker i sl.', zanima li te samo nekakva analiza tih popularnih igara, ili dubinsko matematicko proučavanje teorije igara? Recimo, u ovoj knjizi baš specifično napominju da poker nije tip igre koje se u njoj proučavaju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 10:57 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

TB može, mooožda i teorija modela.. ali kad si točno mislio? Meni bi sedmi mjesec odgovarao, osmi baš i ne.
TB može, mooožda i teorija modela.. ali kad si točno mislio? Meni bi sedmi mjesec odgovarao, osmi baš i ne.



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 11:37 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="finalni"].. ali kad si točno mislio? Meni bi sedmi mjesec odgovarao, osmi baš i ne.[/quote]

Ne znam, ja ću ionako raditi matematiku cijelo ljeto, pa sam mislio da se ja prilagodim drugima što se tiče odabranih tema.
finalni (napisa):
.. ali kad si točno mislio? Meni bi sedmi mjesec odgovarao, osmi baš i ne.


Ne znam, ja ću ionako raditi matematiku cijelo ljeto, pa sam mislio da se ja prilagodim drugima što se tiče odabranih tema.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Valica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2012. (23:06:34)
Postovi: (25)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:39 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lovre"][quote="Valica"][quote="goranm"][quote="Valica"]- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...[/quote]
Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.[/quote]

ee i to me zanima... :D sve me zanima :)[/quote]

No pošto spominješ 'igre na sreću, kockanje, poker i sl.', zanima li te samo nekakva analiza tih popularnih igara, ili dubinsko matematicko proučavanje teorije igara? Recimo, u [url=http://www.amazon.com/Game-Theory-Drew-Fudenberg/dp/0262061414]ovoj[/url] knjizi baš specifično napominju da poker nije tip igre koje se u njoj proučavaju.[/quote]

- za početak neka analiza igara... tih ali i dugih , različitih tipova igara... a poslje dublje matematičko proučavanje... pomalo... :D
koje tebe igre zanimaju? - mene sve osim Monopolya :D
Lovre (napisa):
Valica (napisa):
goranm (napisa):
Valica (napisa):
- mislim teorija igara kao vjerojatnost , kombinatorika... igre na sreću , kockanje, poker i sl...

Tebe onda zanima vjerojatnost i statistika. Teorija igara se više odnosi na proučavanje strategija, optimizaciju, odlučivanje i slično.


ee i to me zanima... Very Happy sve me zanima Smile


No pošto spominješ 'igre na sreću, kockanje, poker i sl.', zanima li te samo nekakva analiza tih popularnih igara, ili dubinsko matematicko proučavanje teorije igara? Recimo, u ovoj knjizi baš specifično napominju da poker nije tip igre koje se u njoj proučavaju.


- za početak neka analiza igara... tih ali i dugih , različitih tipova igara... a poslje dublje matematičko proučavanje... pomalo... Very Happy
koje tebe igre zanimaju? - mene sve osim Monopolya Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 15:51 ned, 20. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Valica"]
- za početak neka analiza igara... tih ali i dugih , različitih tipova igara... a poslje dublje matematičko proučavanje... pomalo... :D
koje tebe igre zanimaju? - mene sve osim Monopolya :D[/quote]

Ne znam, još nisam siguran jesu li oni udžbenici prava stvar za tebe. ;) Daj jedan primjer neke popularne igre koja te zanima, pa bum razmislio mogu li išta netrivijalno smisliti o njoj. :)

@finalni: Koje bi ti teme volio obraditi? Da samo krenemo sa Irelandom i Rosenom? (doduše ja sam već prva dva poglavlja obradio, i znam neke elemente sljedeca tri poglavlja, no Ireland i Rosen imaju sjajnu ekspoziciju tako da mi nece biti muka opet prolaziti) No postoje još mnoge sjajne knjige u teoriji brojeva (kako i nebi za takvu prekrasnu teoriju), tako da mozemo i neku potpuno drugu knjigu, ili možemo kombinirati.
Valica (napisa):

- za početak neka analiza igara... tih ali i dugih , različitih tipova igara... a poslje dublje matematičko proučavanje... pomalo... Very Happy
koje tebe igre zanimaju? - mene sve osim Monopolya Very Happy


Ne znam, još nisam siguran jesu li oni udžbenici prava stvar za tebe. Wink Daj jedan primjer neke popularne igre koja te zanima, pa bum razmislio mogu li išta netrivijalno smisliti o njoj. Smile

@finalni: Koje bi ti teme volio obraditi? Da samo krenemo sa Irelandom i Rosenom? (doduše ja sam već prva dva poglavlja obradio, i znam neke elemente sljedeca tri poglavlja, no Ireland i Rosen imaju sjajnu ekspoziciju tako da mi nece biti muka opet prolaziti) No postoje još mnoge sjajne knjige u teoriji brojeva (kako i nebi za takvu prekrasnu teoriju), tako da mozemo i neku potpuno drugu knjigu, ili možemo kombinirati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Valica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2012. (23:06:34)
Postovi: (25)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:34 ned, 20. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

npr...
http://e.math.hr/old/teorijaigara/index.html

tu piše - negdje pri dnu...
[i]Sa stanovišta teorije igara zanimljivije su igre s nepotpunom informacijom, na primjer poker i bridge.[/i]

-Bridge ne znam(još)... ali preferans mi je presuper :)

- možda je problem kaj me previše toga zanima...
npr...
http://e.math.hr/old/teorijaigara/index.html

tu piše - negdje pri dnu...
Sa stanovišta teorije igara zanimljivije su igre s nepotpunom informacijom, na primjer poker i bridge.

-Bridge ne znam(još)... ali preferans mi je presuper Smile

- možda je problem kaj me previše toga zanima...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 18:49 ned, 20. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ireland-Rosen je izvrsna knjiga (prvi put sam je čitao davno, kao student, u ruskom prijevodu).
Ako će vam trebati dodatna literatura iz teorije brojeva, možete pogledati ovaj [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/~duje/literatura.html]popis literature iz teorije brojeva[/url].
Ireland-Rosen je izvrsna knjiga (prvi put sam je čitao davno, kao student, u ruskom prijevodu).
Ako će vam trebati dodatna literatura iz teorije brojeva, možete pogledati ovaj popis literature iz teorije brojeva.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 20:04 sri, 23. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lovre"]@finalni: Koje bi ti teme volio obraditi? Da samo krenemo sa Irelandom i Rosenom? (doduše ja sam već prva dva poglavlja obradio, i znam neke elemente sljedeca tri poglavlja, no Ireland i Rosen imaju sjajnu ekspoziciju tako da mi nece biti muka opet prolaziti) No postoje još mnoge sjajne knjige u teoriji brojeva (kako i nebi za takvu prekrasnu teoriju), tako da mozemo i neku potpuno drugu knjigu, ili možemo kombinirati.[/quote]

hej, preletio sam malo tu knjigu, djeluje ok, čini mi se da prvih 6 poglavlja >< znam ali nisam navikao na toliko algebre, a ovo dalje mi djeluje zanimljivo (bar narednih ~7 poglavlja + pokoje kasnije, gdje znam otprilike o čem je riječ), pa svejedno odakle krenemo ak je otud negdje :D
Lovre (napisa):
@finalni: Koje bi ti teme volio obraditi? Da samo krenemo sa Irelandom i Rosenom? (doduše ja sam već prva dva poglavlja obradio, i znam neke elemente sljedeca tri poglavlja, no Ireland i Rosen imaju sjajnu ekspoziciju tako da mi nece biti muka opet prolaziti) No postoje još mnoge sjajne knjige u teoriji brojeva (kako i nebi za takvu prekrasnu teoriju), tako da mozemo i neku potpuno drugu knjigu, ili možemo kombinirati.


hej, preletio sam malo tu knjigu, djeluje ok, čini mi se da prvih 6 poglavlja >< znam ali nisam navikao na toliko algebre, a ovo dalje mi djeluje zanimljivo (bar narednih ~7 poglavlja + pokoje kasnije, gdje znam otprilike o čem je riječ), pa svejedno odakle krenemo ak je otud negdje Very Happy



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 23:43 sri, 23. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"]Ireland-Rosen je izvrsna knjiga (prvi put sam je čitao davno, kao student, u ruskom prijevodu).
Ako će vam trebati dodatna literatura iz teorije brojeva, možete pogledati ovaj [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/~duje/literatura.html]popis literature iz teorije brojeva[/url].[/quote]

Ja sam već i prije slučajno naišao na popis, može dosta pomoći.

[quote="finalni"]hej, preletio sam malo tu knjigu, djeluje ok, čini mi se da prvih 6 poglavlja >< znam ali nisam navikao na toliko algebre, a ovo dalje mi djeluje zanimljivo (bar narednih ~7 poglavlja + pokoje kasnije, gdje znam otprilike o čem je riječ), pa svejedno odakle krenemo ak je otud negdje :D[/quote]

Znaš kako kažu... teorija brojeva bez algebre je ka' frutti di mare bez škampi.
A što kažes o zadacima? Bi li za zadatke u prvih 6 poglavlja mogao dati odmah rješenja?
duje (napisa):
Ireland-Rosen je izvrsna knjiga (prvi put sam je čitao davno, kao student, u ruskom prijevodu).
Ako će vam trebati dodatna literatura iz teorije brojeva, možete pogledati ovaj popis literature iz teorije brojeva.


Ja sam već i prije slučajno naišao na popis, može dosta pomoći.

finalni (napisa):
hej, preletio sam malo tu knjigu, djeluje ok, čini mi se da prvih 6 poglavlja >< znam ali nisam navikao na toliko algebre, a ovo dalje mi djeluje zanimljivo (bar narednih ~7 poglavlja + pokoje kasnije, gdje znam otprilike o čem je riječ), pa svejedno odakle krenemo ak je otud negdje Very Happy


Znaš kako kažu... teorija brojeva bez algebre je ka' frutti di mare bez škampi.
A što kažes o zadacima? Bi li za zadatke u prvih 6 poglavlja mogao dati odmah rješenja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 22:56 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

u prvom uglavnom čak i da, u drugom već ne, dalje nisam gledo.. aj da se premjestimo na pm
u prvom uglavnom čak i da, u drugom već ne, dalje nisam gledo.. aj da se premjestimo na pm



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 18:23 uto, 26. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bum moral obecati algebarsku geometriju da nekog zainteresiram... :zubo:
Bum moral obecati algebarsku geometriju da nekog zainteresiram... Krezubi Mr. Green


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:48 sri, 27. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lovre"]Bum moral obecati algebarsku geometriju da nekog zainteresiram... :zubo:[/quote]
Sumnjam da ćeš ikoga privuć s takvim ezoteričnim dijelom matematike.

Ako želiš veći odaziv, onda bi ti ciljana skupina trebala biti studenti koji će sada krenuti u 2. ili 3. godinu studija pa bi trebao odabrati stvari prilagođene njima.

Pogledaj [url=http://www.math.pmf.unizg.hr/Default.aspx?art=3587&sec=447]ovdje[/url] što se sve radi na 2. i 3. godini i probaj po tome odrediti što bi studijska grupa radila. Moj prijedlog je da radite algebru/algebarske strukture, bez da ulazite previše u tehnikalije i da napravite puno primjera. Ako vas se nađe puno na istom mjestu, možete i pitagorejsku nastavu održati, pogotovo ako nađete nekog starijeg/iskusnijeg studenta koji bi to sve vodio (npr. ja bih za tako nešto bio zainteresiran).
Lovre (napisa):
Bum moral obecati algebarsku geometriju da nekog zainteresiram... Krezubi Mr. Green

Sumnjam da ćeš ikoga privuć s takvim ezoteričnim dijelom matematike.

Ako želiš veći odaziv, onda bi ti ciljana skupina trebala biti studenti koji će sada krenuti u 2. ili 3. godinu studija pa bi trebao odabrati stvari prilagođene njima.

Pogledaj ovdje što se sve radi na 2. i 3. godini i probaj po tome odrediti što bi studijska grupa radila. Moj prijedlog je da radite algebru/algebarske strukture, bez da ulazite previše u tehnikalije i da napravite puno primjera. Ako vas se nađe puno na istom mjestu, možete i pitagorejsku nastavu održati, pogotovo ako nađete nekog starijeg/iskusnijeg studenta koji bi to sve vodio (npr. ja bih za tako nešto bio zainteresiran).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 23:53 sri, 27. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
Sumnjam da ćeš ikoga privuć s takvim ezoteričnim dijelom matematike.
[/quote]

Ah, jest ezoterican, ali je privlacan i u modi, ili je bar takav moj dojam.

[quote="goranm"]
Ako želiš veći odaziv, onda bi ti ciljana skupina trebala biti studenti koji će sada krenuti u 2. ili 3. godinu studija pa bi trebao odabrati stvari prilagođene njima.

Pogledaj ovdje što se sve radi na 2. i 3. godini i probaj po tome odrediti što bi studijska grupa radila. Moj prijedlog je da radite algebru/algebarske strukture, bez da ulazite previše u tehnikalije i da napravite puno primjera. Ako vas se nađe puno na istom mjestu, možete i pitagorejsku nastavu održati, pogotovo ako nađete nekog starijeg/iskusnijeg studenta koji bi to sve vodio (npr. ja bih za tako nešto bio zainteresiran).
[/quote]

Ne znam, ako je netko dovoljno motiviran da uci po ljeti, ocekivao bi da je do 2. godine vec sam naucio elementarne stvari u algebri.. te da se ne boji tehnikalija.
Pogledaj na MO koje se [url=http://mathoverflow.net/questions/761/undergraduate-level-math-books-closed]knjige[/url] smatraju na undergraduate nivou. Ja tu ne trazim nista vise od onoga sto 'MO smatra' undergraduate razinom.
goranm (napisa):

Sumnjam da ćeš ikoga privuć s takvim ezoteričnim dijelom matematike.


Ah, jest ezoterican, ali je privlacan i u modi, ili je bar takav moj dojam.

goranm (napisa):

Ako želiš veći odaziv, onda bi ti ciljana skupina trebala biti studenti koji će sada krenuti u 2. ili 3. godinu studija pa bi trebao odabrati stvari prilagođene njima.

Pogledaj ovdje što se sve radi na 2. i 3. godini i probaj po tome odrediti što bi studijska grupa radila. Moj prijedlog je da radite algebru/algebarske strukture, bez da ulazite previše u tehnikalije i da napravite puno primjera. Ako vas se nađe puno na istom mjestu, možete i pitagorejsku nastavu održati, pogotovo ako nađete nekog starijeg/iskusnijeg studenta koji bi to sve vodio (npr. ja bih za tako nešto bio zainteresiran).


Ne znam, ako je netko dovoljno motiviran da uci po ljeti, ocekivao bi da je do 2. godine vec sam naucio elementarne stvari u algebri.. te da se ne boji tehnikalija.
Pogledaj na MO koje se knjige smatraju na undergraduate nivou. Ja tu ne trazim nista vise od onoga sto 'MO smatra' undergraduate razinom.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 8:48 čet, 28. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lovre"]Ah, jest ezoterican, ali je privlacan i u modi, ili je bar takav moj dojam.[/quote]
Privlačan je onima čije istraživanje je vezano uz algebarsku geometriju, a to je obično na (post)doktorskom nivou. Rijetko koji preddiplomski/diplomski kurikulum obrađuje algebarsku geometriju.
[quote="goranm"]Ne znam, ako je netko dovoljno motiviran da uci po ljeti, ocekivao bi da je do 2. godine vec sam naucio elementarne stvari u algebri.. te da se ne boji tehnikalija.[/quote]
Na 1. godini ne postoji kolegij koji pokriva elementarne stvari iz algebre. Tu i tamo se, na linearnoj algebri, definira grupa, polje, tijelo itd. ali dalje od toga se ne ide. Osim kolegija "Algebarske strukture", na preddiplomskom ne postoji niti jedan algebarski kolegij, tj. po završetku preddiplomskog od studenata se očekuje da se upoznaju samo s elementarnim stvarima u algebri. Ako želiš nešto detaljnije algebru obrađivati, onda ti se i broj zainteresiranih jako brzo smanjuje - računaj da teorijsku matematiku upisuje cca. 10 studenata godišnje, a rijetko tko uzima algebru za izborni kolegij.

Nije stvar u samim tehnikalijama nego u tome da je studentu, koji je tek završio 1. godinu, bolje prvo hrvati se s novim idejama i pojmovima (a kojih ima jako puno i većina se odmah na početku uvedu) nego s tehnikalijama u dokazima (koje će ionako na službenoj nastavi obraditi), a studentu koji je tek završio 2. godinu dobro dođe gradivo ponoviti kroz primjere (umjesto kroz dokaze koje je već jednom učio za usmeni). Npr. moje mišljenje je da je bolje 2 sata proučavati kako funkcionira klasifikacija konačno generiranih abelovih grupa nego 4 sata pripremati teren za dokaz i raspetljavati tehnikalije.
Lovre (napisa):
Ah, jest ezoterican, ali je privlacan i u modi, ili je bar takav moj dojam.

Privlačan je onima čije istraživanje je vezano uz algebarsku geometriju, a to je obično na (post)doktorskom nivou. Rijetko koji preddiplomski/diplomski kurikulum obrađuje algebarsku geometriju.
goranm (napisa):
Ne znam, ako je netko dovoljno motiviran da uci po ljeti, ocekivao bi da je do 2. godine vec sam naucio elementarne stvari u algebri.. te da se ne boji tehnikalija.

Na 1. godini ne postoji kolegij koji pokriva elementarne stvari iz algebre. Tu i tamo se, na linearnoj algebri, definira grupa, polje, tijelo itd. ali dalje od toga se ne ide. Osim kolegija "Algebarske strukture", na preddiplomskom ne postoji niti jedan algebarski kolegij, tj. po završetku preddiplomskog od studenata se očekuje da se upoznaju samo s elementarnim stvarima u algebri. Ako želiš nešto detaljnije algebru obrađivati, onda ti se i broj zainteresiranih jako brzo smanjuje - računaj da teorijsku matematiku upisuje cca. 10 studenata godišnje, a rijetko tko uzima algebru za izborni kolegij.

Nije stvar u samim tehnikalijama nego u tome da je studentu, koji je tek završio 1. godinu, bolje prvo hrvati se s novim idejama i pojmovima (a kojih ima jako puno i većina se odmah na početku uvedu) nego s tehnikalijama u dokazima (koje će ionako na službenoj nastavi obraditi), a studentu koji je tek završio 2. godinu dobro dođe gradivo ponoviti kroz primjere (umjesto kroz dokaze koje je već jednom učio za usmeni). Npr. moje mišljenje je da je bolje 2 sata proučavati kako funkcionira klasifikacija konačno generiranih abelovih grupa nego 4 sata pripremati teren za dokaz i raspetljavati tehnikalije.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan