Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Fourierova transformacija (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
the_marko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2012. (20:36:03)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:45 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Fourierova transformacija Citirajte i odgovorite

Ovak... trenutno, unatoč tome što nimalo nije moje područje niti sam baš sposoban to napraviti u 2. semestru, imam zadatak za objasniti Fourierovu transformaciju. Ne trebam previše ulaziti u detalje, no opet, moram pokazati korake (i primjenu) od samog Fourierovog reda pa sve do Fourierovog transformata. Naravno, uz pomoć literature se to da napravit ali problem je što literatura baš i, hmmm, ne objašnjava praktičnost tj. "uporabljivost" toga :p FERovac sam pa s Fourierom ne bih trebao imat apsolutno ništa, no eto, dobio sam to kao temu seminara. Moja pitanja su redom: Kad dobijem tj. kad dođem do koraka u kojem Fourierov integral zapisujem kao sinusov i kosinusov spektar, kako se to da iskoristiti i koje mi točno informacije ti spektri daju o mojoj funkciji? Dalje, kad napokon dobijem Fourierov transformat, opet isto pitanje, što zapravo s tim? Kako ja mogu to iskoristiti, koje mi informacije daje transformat? Znam da ima neka fora, kad "provučem" signal (funkciju) kroz Fouriera da bi mi trebao dati... "sastavnice" tj. frekvencije sinusa i kosinusa od kojih se sastoji, ali treba mi ipak još malo detalja oko toga... Doslovno, kako uopće iskoristiti tu dobivenu funkciju (transformat) da saznam te informacije? Pitam jer čak i kad sam dobio transformat jedne funkcije nisam znao ništa "iščitati" iz toga.
Zahvaljujem unaprijed na svakom odgovoru. :D
Ovak... trenutno, unatoč tome što nimalo nije moje područje niti sam baš sposoban to napraviti u 2. semestru, imam zadatak za objasniti Fourierovu transformaciju. Ne trebam previše ulaziti u detalje, no opet, moram pokazati korake (i primjenu) od samog Fourierovog reda pa sve do Fourierovog transformata. Naravno, uz pomoć literature se to da napravit ali problem je što literatura baš i, hmmm, ne objašnjava praktičnost tj. "uporabljivost" toga :p FERovac sam pa s Fourierom ne bih trebao imat apsolutno ništa, no eto, dobio sam to kao temu seminara. Moja pitanja su redom: Kad dobijem tj. kad dođem do koraka u kojem Fourierov integral zapisujem kao sinusov i kosinusov spektar, kako se to da iskoristiti i koje mi točno informacije ti spektri daju o mojoj funkciji? Dalje, kad napokon dobijem Fourierov transformat, opet isto pitanje, što zapravo s tim? Kako ja mogu to iskoristiti, koje mi informacije daje transformat? Znam da ima neka fora, kad "provučem" signal (funkciju) kroz Fouriera da bi mi trebao dati... "sastavnice" tj. frekvencije sinusa i kosinusa od kojih se sastoji, ali treba mi ipak još malo detalja oko toga... Doslovno, kako uopće iskoristiti tu dobivenu funkciju (transformat) da saznam te informacije? Pitam jer čak i kad sam dobio transformat jedne funkcije nisam znao ništa "iščitati" iz toga.
Zahvaljujem unaprijed na svakom odgovoru. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tihana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 06. 2006. (13:26:54)
Postovi: (30D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
134 = 153 - 19
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:06 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Re: Fourierova transformacija Citirajte i odgovorite

[quote="the_marko"]...ne objašnjava praktičnost tj. "uporabljivost" toga[/quote]

nadam se da ti je ovo dobro kao praktičnost: http://astro.berkeley.edu/~jrg/ngst/fft/applicns.html
the_marko (napisa):
...ne objašnjava praktičnost tj. "uporabljivost" toga


nadam se da ti je ovo dobro kao praktičnost: http://astro.berkeley.edu/~jrg/ngst/fft/applicns.html



_________________
I aim to misbehave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:40 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baš zato što si FERovac trebao bi imati s Fourierom svašta. ;) Čitava motivacija oko razvijanja Fourierove analize je da se olakša posao pronalaska rješenja nekih parcijalnih diferencijalnih jednadžbi koje su jako bitne inžinjerima.

Umjesto da sada traljavo prepisujem, preporučam da pogledaš u Bronštajnu poglavlje o Fourierovoj transformaciji u kojemu je na primjeru unipolarnog pravokutnog impulsa objašnjeno kako izvući informacije iz spektra Fourierove transformacije.
Baš zato što si FERovac trebao bi imati s Fourierom svašta. Wink Čitava motivacija oko razvijanja Fourierove analize je da se olakša posao pronalaska rješenja nekih parcijalnih diferencijalnih jednadžbi koje su jako bitne inžinjerima.

Umjesto da sada traljavo prepisujem, preporučam da pogledaš u Bronštajnu poglavlje o Fourierovoj transformaciji u kojemu je na primjeru unipolarnog pravokutnog impulsa objašnjeno kako izvući informacije iz spektra Fourierove transformacije.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 10:28 ned, 20. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čisto da i ja ponovim, baš zato što si FER-ovac moraš znat sve o FFT-u. [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/~singer/oaa/00.pdf]Ovdje [/url] od 45 pa do kraja imaš to dosta razgovjetno objašnjeno. Ne znam što ti točno treba, ali za početak će ti i ovo bit dosta. Na netu imaš gomile i gomile materijala o FFT-u, tako da s malo guglanja možeš sve naći što ti treba
Čisto da i ja ponovim, baš zato što si FER-ovac moraš znat sve o FFT-u. Ovdje od 45 pa do kraja imaš to dosta razgovjetno objašnjeno. Ne znam što ti točno treba, ali za početak će ti i ovo bit dosta. Na netu imaš gomile i gomile materijala o FFT-u, tako da s malo guglanja možeš sve naći što ti treba



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
the_marko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2012. (20:36:03)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:17 pon, 21. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

haha, ma ja sam računalac, to mi *trenutno* ne treba :) ali da, za analizu signala kasnije će se pokazati potrebnim (2. godina, mislim). uglavnom, hvala na odgovorima, no volio bih postavit još koje pitanje ako netko ima volje :D naime, nakon dobivanja fourierovog integrala iz fourierovog reda dobiva se nekakav oblik, ako vam je poznat, sa sinusnim i kosinusnim sprektrima ( link http://imageshack.us/photo/my-images/29/21052012052.jpg/ ). Naravno, opet, konkretno što s tim? Imam red, imam integral, kako će ovo sad doprinjeti? Bronštejna imam al nije previše pomogao, ja trebam baš Fourierovu transformaciju a ne integral i red :/ Znam, puno bedastih pitanja al najveći mi je problem što ovo sve sam radim, bez mentora.
haha, ma ja sam računalac, to mi *trenutno* ne treba Smile ali da, za analizu signala kasnije će se pokazati potrebnim (2. godina, mislim). uglavnom, hvala na odgovorima, no volio bih postavit još koje pitanje ako netko ima volje Very Happy naime, nakon dobivanja fourierovog integrala iz fourierovog reda dobiva se nekakav oblik, ako vam je poznat, sa sinusnim i kosinusnim sprektrima ( link http://imageshack.us/photo/my-images/29/21052012052.jpg/ ). Naravno, opet, konkretno što s tim? Imam red, imam integral, kako će ovo sad doprinjeti? Bronštejna imam al nije previše pomogao, ja trebam baš Fourierovu transformaciju a ne integral i red Ehm? Znam, puno bedastih pitanja al najveći mi je problem što ovo sve sam radim, bez mentora.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan