Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Savjet
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 13:41 uto, 5. 6. 2012    Naslov: Savjet Citirajte i odgovorite

Molio bi asistente za jedan savjet, a taj je - kako se dobro pripremiti za ovaj kolegij da bi ga se prošao?

Učim teoriju ko lud, zadatke također prođem, ali očito je da nešto krivo radim, jer ni na ovom kolokviju nisam baš briljirao....(cca 50%)

Brine me kako se pripremiti za završni ispit? Ok za teoriju mi je jasno, ali me zadaci brinu. Jer očito da mi vježbe same po sebi nisu dovoljne. A s obzirom da sam s analizom na klimavim nogama, brinu me ludi redovi i integrali kojih se sam od sebe ne bi sjetio.

Isto i ideje nekih zadataka - kako se sam od sebe sjetiti izabrati neki skup pa njega promatrati, za to treba puno rješenih zadataka, koji očito nisu "šablonski" kao na kolokvijijma prethodnih godina, a gdje ih naći (po mogućnosti da imaju neki hint za rješenje). Zadaci za vježbu koji su na netu su mi koma jer nemam pojma di bi započeo...

Hvala svima na pomoći i odgovorima! :oops:
Molio bi asistente za jedan savjet, a taj je - kako se dobro pripremiti za ovaj kolegij da bi ga se prošao?

Učim teoriju ko lud, zadatke također prođem, ali očito je da nešto krivo radim, jer ni na ovom kolokviju nisam baš briljirao....(cca 50%)

Brine me kako se pripremiti za završni ispit? Ok za teoriju mi je jasno, ali me zadaci brinu. Jer očito da mi vježbe same po sebi nisu dovoljne. A s obzirom da sam s analizom na klimavim nogama, brinu me ludi redovi i integrali kojih se sam od sebe ne bi sjetio.

Isto i ideje nekih zadataka - kako se sam od sebe sjetiti izabrati neki skup pa njega promatrati, za to treba puno rješenih zadataka, koji očito nisu "šablonski" kao na kolokvijijma prethodnih godina, a gdje ih naći (po mogućnosti da imaju neki hint za rješenje). Zadaci za vježbu koji su na netu su mi koma jer nemam pojma di bi započeo...

Hvala svima na pomoći i odgovorima! Embarassed


[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:05 uto, 5. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokušat ću dati svoje viđenje kolegija, iz perspektive asistenta, premda zasigurno bolji odgovor mogu dati vaše kolege studenti koji su uspješno napisali kolokvije. U svakom slučaju, zahvaljujem na pitanju i zgodnoj prilici da napišem nekoliko riječi. Sasvim je druga stvar hoće li vama osobno to biti ikako korisno, u tako kratkom roku kao što je do ovogodišnjeg završnog ispita. :/

Gradivo [i]Mjere i integrala[/i] je vrlo teško, usudio bih se reći možda i najteže od svih kolegija preddiplomskog studija. :!: Pritom mislim da je teško za savladavanje s razumijevanjem, naprosto zato što vam je sasvim novo i "drukčije" kad ga prvi put vidite. Gotovo je nemoguće precijeniti upozorenja profesora na početku semestra o redovitom praćenju predavanja. Ne mislim nužno o fizičkom pohađanju predavanja, nego o samostalnom proučavanju, ponavljanju i dopunjavanju gradiva, i tijekom i nakon predavanja, bilo iz bilješki, bilo iz skripte ili neke knjige.

Nadalje, dobro razumijevanje teorije (definicija, rezultata, nekad i dokaza) je krucijalno čak i za "neteorijske" zadatke na kolokvijima. Naprosto, i sami vidite da su zapravo svi zadaci u nekom smislu teorijski - gotovo uvijek nešto trebati dokazati, rijetko izračunati, a čak i u potonjem slučaju je važnije kako ste to izračunali, nego koji ste rezultat dobili.
To je nešto s čime se niste često susretali prije u studiju. Naprimjer, na [i]Matematičkoj analizi 2[/i] možete uspješno rješavati zadatke s integralima čak i ako uopće ne znate definiciju integrala odnosno integrabilnosti - naprosto naučite tehniku. Na kolegiju [i]Mjera i integral[/i] pak nemate apsolutno nikakve šanse.
U principu nije moguće "briljirati" ovaj kolegij bez da jako dobro [b]razumijete[/b] gradivo. Naprimjer, ja mogu naprosto preformulirati zadatke s prošlogodišnjeg kolokvija tako da je svakome tko razumije gradivo to očigledno, ali oni koji su učili napamet neće znati niti odakle početi.
Druga je stvar samo položiti kolegij (u nekom broju pokušaja). I profesor i asistenti su svjesni težine gradiva, te (makar vam se možda tako ne čini) doista pokušavamo olakšati i donekle standardizirati kolokvije, a određeni manji broj zadataka je i postao svojevrsna šablona. Napomenut ću usput i da je meni kad ispravljam nečiji test istog trena jasno razumije li ta osoba što se od nje traži. To (ne)razumijevanje naprosto [i]viče[/i] iz svake rečenice koju napišete: kako ste posložili argumente, jeste li napisali što koristite, jeste li se pozvali na pravi rezultat na pravom mjestu. Jako često progledam kroz prste oko detalja jer sam svjestan da je to sve teško i jer bi inače rezulatati bili poražavajući, ali i zato jer cijenim svaki trud da se barem donekle s razumijevanjem savlada gradivo. Zamislite onda samo kako bi izgledao usmeni ispit iz ovog kolegija pred profesorom na ploči...

Nije baš istina da su prošlogodišnji kolokviji bili više šablonski od ovogodišnjih. Svake godine se studentima tako čini. Mislim da su zadnjih nekoliko godina kolokviji takvi kakvi jesu - možete čak uočiti i dosta pravilnosti, što ih samo može činiti lakšima.
Postoji dosta knjiga iz [i]Teorije mjere i integrala[/i] i mnoge od njih imaju zadatke za vježbu. Zadatke za vježbu na web stranici (koje ste bili spomenuli) sam izvadio iz nekoliko takvih knjiga. Problem s davanjem konkretne reference je što su mnoge takve knjige još teže i opsežnije nego gradivo kolegija pa onda mnogi zadaci nisu primjereni ili su preteški.
Eto, možda vas malo utješi da je u principu moglo biti još puno teže od ovog kako jest. :D
Pokušat ću dati svoje viđenje kolegija, iz perspektive asistenta, premda zasigurno bolji odgovor mogu dati vaše kolege studenti koji su uspješno napisali kolokvije. U svakom slučaju, zahvaljujem na pitanju i zgodnoj prilici da napišem nekoliko riječi. Sasvim je druga stvar hoće li vama osobno to biti ikako korisno, u tako kratkom roku kao što je do ovogodišnjeg završnog ispita. Ehm?

Gradivo Mjere i integrala je vrlo teško, usudio bih se reći možda i najteže od svih kolegija preddiplomskog studija. Exclamation Pritom mislim da je teško za savladavanje s razumijevanjem, naprosto zato što vam je sasvim novo i "drukčije" kad ga prvi put vidite. Gotovo je nemoguće precijeniti upozorenja profesora na početku semestra o redovitom praćenju predavanja. Ne mislim nužno o fizičkom pohađanju predavanja, nego o samostalnom proučavanju, ponavljanju i dopunjavanju gradiva, i tijekom i nakon predavanja, bilo iz bilješki, bilo iz skripte ili neke knjige.

Nadalje, dobro razumijevanje teorije (definicija, rezultata, nekad i dokaza) je krucijalno čak i za "neteorijske" zadatke na kolokvijima. Naprosto, i sami vidite da su zapravo svi zadaci u nekom smislu teorijski - gotovo uvijek nešto trebati dokazati, rijetko izračunati, a čak i u potonjem slučaju je važnije kako ste to izračunali, nego koji ste rezultat dobili.
To je nešto s čime se niste često susretali prije u studiju. Naprimjer, na Matematičkoj analizi 2 možete uspješno rješavati zadatke s integralima čak i ako uopće ne znate definiciju integrala odnosno integrabilnosti - naprosto naučite tehniku. Na kolegiju Mjera i integral pak nemate apsolutno nikakve šanse.
U principu nije moguće "briljirati" ovaj kolegij bez da jako dobro razumijete gradivo. Naprimjer, ja mogu naprosto preformulirati zadatke s prošlogodišnjeg kolokvija tako da je svakome tko razumije gradivo to očigledno, ali oni koji su učili napamet neće znati niti odakle početi.
Druga je stvar samo položiti kolegij (u nekom broju pokušaja). I profesor i asistenti su svjesni težine gradiva, te (makar vam se možda tako ne čini) doista pokušavamo olakšati i donekle standardizirati kolokvije, a određeni manji broj zadataka je i postao svojevrsna šablona. Napomenut ću usput i da je meni kad ispravljam nečiji test istog trena jasno razumije li ta osoba što se od nje traži. To (ne)razumijevanje naprosto viče iz svake rečenice koju napišete: kako ste posložili argumente, jeste li napisali što koristite, jeste li se pozvali na pravi rezultat na pravom mjestu. Jako često progledam kroz prste oko detalja jer sam svjestan da je to sve teško i jer bi inače rezulatati bili poražavajući, ali i zato jer cijenim svaki trud da se barem donekle s razumijevanjem savlada gradivo. Zamislite onda samo kako bi izgledao usmeni ispit iz ovog kolegija pred profesorom na ploči...

Nije baš istina da su prošlogodišnji kolokviji bili više šablonski od ovogodišnjih. Svake godine se studentima tako čini. Mislim da su zadnjih nekoliko godina kolokviji takvi kakvi jesu - možete čak uočiti i dosta pravilnosti, što ih samo može činiti lakšima.
Postoji dosta knjiga iz Teorije mjere i integrala i mnoge od njih imaju zadatke za vježbu. Zadatke za vježbu na web stranici (koje ste bili spomenuli) sam izvadio iz nekoliko takvih knjiga. Problem s davanjem konkretne reference je što su mnoge takve knjige još teže i opsežnije nego gradivo kolegija pa onda mnogi zadaci nisu primjereni ili su preteški.
Eto, možda vas malo utješi da je u principu moglo biti još puno teže od ovog kako jest. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 19:36 uto, 5. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno na odgovoru! Naravno da razumijem da je ovaj kolegij drugačiji načinom razmišljanja od ostalih, ali mislim isto da nekima treba više a nekima manje da skuže što se tu traži. Ali se bojim da nama kojma treba "malo više" to predstavlja popriličan problem, jer sumnjam da se ne radi o pukom neznanju (jer čim izađu rješenja, se misllim, pa kako to nisam u tom trenu skužio ili ovog se nikad ne bi sjetio).

I od svega mi je najjasnije da je ovo jedan od najtežih (barem meni) kolegija do sada, i usudio bi se čak reći da mu nije mjesto na preddiplomskom studiju, čisto jer ljudi ipak i s vremenom "uđu u štos" takvom načinu razmišljanja, dok smo mi tu još poprilično mladi i zeleni i ponajviše jer su ostali predmeti baš takvi - "šablonski", pa se nije niti tako lako "prešaltati". Nadam se da ćete imati "razumijevanja" i za nas koji nismo baš toliko pronicavi :wink:

Još jedno pitanje sad kad sam tu - struktura završnog?

Hvala još jednom na odgovoru!
Hvala puno na odgovoru! Naravno da razumijem da je ovaj kolegij drugačiji načinom razmišljanja od ostalih, ali mislim isto da nekima treba više a nekima manje da skuže što se tu traži. Ali se bojim da nama kojma treba "malo više" to predstavlja popriličan problem, jer sumnjam da se ne radi o pukom neznanju (jer čim izađu rješenja, se misllim, pa kako to nisam u tom trenu skužio ili ovog se nikad ne bi sjetio).

I od svega mi je najjasnije da je ovo jedan od najtežih (barem meni) kolegija do sada, i usudio bi se čak reći da mu nije mjesto na preddiplomskom studiju, čisto jer ljudi ipak i s vremenom "uđu u štos" takvom načinu razmišljanja, dok smo mi tu još poprilično mladi i zeleni i ponajviše jer su ostali predmeti baš takvi - "šablonski", pa se nije niti tako lako "prešaltati". Nadam se da ćete imati "razumijevanja" i za nas koji nismo baš toliko pronicavi Wink

Još jedno pitanje sad kad sam tu - struktura završnog?

Hvala još jednom na odgovoru!


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan