Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, zašto
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 23:51 sub, 9. 6. 2012    Naslov: Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, zašto Citirajte i odgovorite

Kako sam već imala pitanja vezano uz prijavu, odlazak i sl. vezano uz [url=http://international.unizg.hr/]Erasmus[/url], odlučih i otvoriti topic pa malo podijeliti iskustva, dati upute i sl.

Ja sam bila u Beču u sklopu Erasmusa u periodu [b]zimskog semestra ak. god. 2011/2012[/b] (čitaj: ove :mrgreen: ). Riječ je o studijskom boravku (dakle nastavi), ne o programu stručne prakse, iako vjerujem da je [i]general idea[/i] slična. Koliko sam vidjela, jako se malo ljudi s Matematike prijavljuje, a nije mi baš jasno zašto pa rekoh možda je samo stvar da ljudi ne znaju o čemu se radi.

¤ Prijave za ak. god. 2012/2013 su nažalost već [u]gotove[/u], ali čisto da znate, iste kreću obično u siječnju za nadolazeću akademsku godinu, bez obzira na semestar. Dakle u siječnju 2012. je izašao natječaj za ak. god. 2012/2013. Rok za prijavu je obično sredina veljače.

¤ Ja sam prošle godine obavijest da je natječaj objavljen vidjela na stranicama našeg faksa, ali za slučaj da se tamo ne stavi, isti se objavljuje na [url=http://international.unizg.hr/]stranicama Sveučilišta[/url].

Neću puno duljiti o tome koji dokumenti su potrebni za prijavu jer je to u natječaju uvijek dobro objašnjeno. Prijepis ocjena, motivacijsko pismo (dvjestotinjak riječi).
Popis Sveučilišta s kojima UniZG (ak. god. 2012./2013.) ima potpisane ugovore nalazi se u prilogu.

Nakon što na popisu pronađete sveučilište koje vas zanima, potrebno je da [b][u]sami[/u][/b] proučite koje dokumente traže za prijavu (ako se možda razlikuju od onih koji su navedeni u natječaju koje je objavilo naše sveučilište). Za takve je stvari najbolje potražiti imaju li možda Erasmus sekciju na svojim službenim stranicama, a ako ne, javiti se u njihov [b]međunarodni ured[/b]. Lako je moguće da ćete trebati npr. potvrdu o znanju jezika na kojem se nastava održava ili nešto slično. Osim toga, bilo bi dobro da već u ovom stadiju pročačkate malo po njihovim nastavnim planovima i vidite što oni sve nude, što bi se (po vašoj odokativnoj procjeni :) ) moglo priznati kod nas i sl. Ovo je sve [color=blue]Faza #1 - prijava[/color].

[color=red][size=17][b]NE DAJTE SE OBESHRABRITI "NISKIM" PROSJEKOM!!![/b][/size][/color] Moj prosjek u trenutku prijave bio je negdje 2.9 i svejedno sam dobila stipendiju. :pile:


Kad ste skupili sve dokumente, poslali ih na vrijeme, ispunili online prijavu (o svemu tome budu detaljne informacije u natječaju, ja se sad više ne sjećam napamet), sljedećih par mjeseci držite palčeve i nadate se najboljem. :D Nama su rezultati JAKO kasnili (došli su tek u lipnju), ove godine su, koliko znam, izašli već krajem ožujka tako da je to dosta lutrija...[i]sto.[/i]


[size=14][b][color=indigo]Faza #2 - upali ste! Što sad?[/color][/b][/size]
Sad je vrijeme za još malo papirologije. :lg:

Prvo od UniZG čekate tzv. nominacijsko pismo. To je u principu dokument koji naš Ured za međunarodnu suradnju šalje vašem odabranom sveučilištu kojim vas "službeno" prijavljuju. Nakon toga čekate da vaše odabrano sveučilište stupi u kontakt s vama (Bečani su kod mene bili jako ažurni, trebalo im je manje od 3 dana). Tu bi vam oni sada trebali objasniti što, kako, zašto i sl. Vidi [url=http://www.mediafire.com/?m8rzno5atzvt2l1]primjer[/url]. Kad sve to proučite, pitate što vam nije jasno i sl., slijedi [b]proces prijave[/b]. Vi ste sada službeno postali i njihov student i morate se, kao i svi ostali, prijaviti za kolegije koje želite slušati.

[b]Potražite kompletni plan studija i nađite što vam odgovara i što mislite da bi vam se moglo priznati kod nas.[/b] Trenutni ECTS koordinator za PMF-MO je prof. Luka Grubišić i on bi vam trebao moći odgovoriti na sva pitanja. Ako vi ili on niste sigurni, [u]pitajte svakog predmetnog profesora[/u] za čiji predmet biste htjeli da vam se nešto od tamo prizna. To je i najsigurnija opcija jer su predmetni profesori ti koji vam na kraju odobravaju molbe za priznavanje kolegija.

Kad ste to sve odabrali i izabrali, to sve lijepo stavite u jedan dokument koji se zove [b]Learning Agreement[/b] (dobit ćete ga od naših) i provjerite [u]s obje strane[/u] da je vaš izbor predmeta u redu - dakle i s PMF-MO i sa sveučilištem/fakultetom na kojem gostujete. Oni vjerojatno također imaju svoje Erasmus koordinatore koji bi vam trebali biti navedeni u pozdravnom pismu koje ste dobili ili ako ne, [u]pitajte[/u]. Ja sam stvarno imala samo dobra iskustva s uredima za međunarodnu suradnju; oni svi znaju da ste vi zbunjeni, da ne znate i da nikad prije to niste radili tako da su zaista jako ljubazni i spremni pomoći. :) Kad vam obje strane daju zeleno svjetlo, date Learning Agreement/Ugovor o učenju potpisati četirima stranama:
1. Erasmus koordinatoru PMF-MO (trenutno prof. Nogo, apdejtano: 02/2015)
2. ECTS koordinatoru PMF-a (trenutno prof. Čižmešija s MO, apdejtano: 02/2015) - on/a treba udariti i žig PMF-a!!
3. Erasmus koordinatoru fakulteta/odsjeka na kojem gostujete
4. ECTS koordinatoru/Uredu za međunarodnu suradnju sveučilišta na kojem gostujete

3. i 4. možda možete obaviti kad dođete tamo, UniWien je imao takvu politiku da im to nije trebalo odmah nego sam to obavila kad sam došla u Beč u rujnu.

[b]Zdravstveno osiguranje[/b]
[color=red]Obavezno je da ste zdravstveno osigurani za vrijeme cijelog boravka u stranoj zemlji.[/color] To možete obaviti ili preko HZZO-a (iskreno mislim da je to najskuplja opcija, ali vrijedi provjeriti), ili preko neke osiguravajuće kuće, ili eventualno u samoj zemlji. Austrija ima opciju "Studentenselbstversicherung" koju možete i vi iskoristiti jer se tamo vodite kao i svaki austrijski student, imate njihovu studentsku iskaznicu i sva prava kao i domaći studenti. Obavljate li to kod nas, to morate riješiti [b]do početka sedmog mjeseca[/b], bez obzira na to jeste li dobili zimski ili ljetni semestar.

[b]U sedmom mjesecu (početkom) potpisuje se Ugovor[/b] (s velikim u) [b]između vas i Sveučilišta u Zagrebu za koji morate imati riješene sve papire[/b] - prihvatno pismo od sveučilišta na kojem gostujete, Learning Agreement potpisan od sve 4 strane (osim ako strano sveučilište nije suglasno s time da to potpišete tek kad dođete k njima; u tom slučaju potrebna su vam samo prva dva potpisa I PEČAT), potvrda o zdravstvenom osiguranju, kopija ugovora o otvorenom žiro računu na koji će vam biti isplaćena stipendija (po mogućnosti PBZ jer Sveučilište u Zagrebu ima račun u PBZ-u i ako je vaš u nekoj drugoj banci, skinut će vam naknadu za uplatu). Mislim da je to to. To će vam isto još biti pravovremeno rečeno, ali svakako pazite da vas ne zezne administracija!

Kad ste to sve sredili, a po mogućnosti i prije, možete početi tražiti [b][size=14]smještaj[/size][/b].

Što se smještaja tiče, pretpostavljam da to ovisi od zemlje do zemlje. Možete probati naći stan s još nekim preko oglasa, možete probati vidjeti možete li dobiti dom ili probajte naći nešto sasvim sami.
¤ Austrijanci imaju super foru za smještaj jer imaju cijelu mrežu domova za strane studente: [url=http://www.housing.oead.ac.at/index_e.asp]OeAD[/url]. Pri prijavi za dom možete izabrati do 6 domova i rangirati ih po prioritetu pa vam oni traže mjesto za vaš željeni period po vašim željama. Ovo je vjerojatno najskuplja opcija, ali neki od tih domova su stvarno odlični i ja osobno sam izabrala tu opciju jer mi je to nekako bilo najsigurnije i nisam htjela riskirati s oglasima za stanove. Ipak, puno ljudi koje sam upoznala tamo su živjeli u stanovima s nekoliko cimera i nisu imali puno poteškoća s pronalaženjem ni stana ni cimera, tako da je izbor sasvim na vama.
Što treba znati za OeAD jest da morate odmah, prije nego uopće počnu tražiti išta za vas, uplatiti depozit od 700 eura, kojeg na kraju boravka dobijete natrag (minus eventualne štete koje ste možda napravili). Također je uputno predati taj zahtjev čim prije (čitaj: ne puno kasnije od druge polovice lipnja ako idete na zimski semestar) jer studenata ima puno i možda vam neće moći naći ono što ste htjeli.

¤ Ako tražite stan/cimera, preporučam da pitate na nekom forumu od sveučilišta/faksa tamo ili probajte pronaći njihovu nekakvu Facebook grupu pa pitati - lokalci će vam najbolje znati reći što i gdje tražiti, na što paziti i sl.


Uh, uh, što još? Pripazite na duljinu boravka! Dobivate stipendiju proporcionalno s mjesecima koje ostajete: za ovu godinu je stipendija bila 400€ mjesečno, ja sam bila zimski semestar koji je kao 5 mjeseci. NO, budući da bečki zimski semestar traje od 1.10. do 1.3., a naš više-manje od cca 10.9. do 14.2., ja sam se morala vratiti ranije što je u "opasnost" dovelo moju stipendiju za peti mjesec boravka - da bi vam se isplatila stipendija za 5 mjeseci, u stranoj zemlji morate biti minimalno 4 mjeseca i 16 dana [u]i to potkrijepiti žigovima u putovnici.[/u]

Morate također računati da vam tih 400€ ni približno nije dovoljno ako idete ikamo na (Divlji) Zapad. Moji prosječni troškovi u Beču bili su otprilike duplo veći, uz recimo normalan studentski život - bez nekog ludog suzdržavanja ili životarenja, ali uz oprez što i kako s parama i bez manijakalnog trošenja. U tih cca. 800€ ubrajam sve, dakle i stanarinu i hranu i zdravstveno osiguranje i račun za mobitel itd. Za druge gradove ne znam, ali čisto da pripazite na to.

Post "Što kad se vratim, kako ću dalje nastaviti sa životom?" slijedi uskoro, ne mogu više gledat. :)

Vi inače slobodno pitajte ako vas nešto ekstra zanima ili ako sam nešto izostavila; također sam otvorena za sva pitanja vezano specifično uz Beč i moje iskustvo tamo. :skakavci:
Kako sam već imala pitanja vezano uz prijavu, odlazak i sl. vezano uz Erasmus, odlučih i otvoriti topic pa malo podijeliti iskustva, dati upute i sl.

Ja sam bila u Beču u sklopu Erasmusa u periodu zimskog semestra ak. god. 2011/2012 (čitaj: ove Mr. Green ). Riječ je o studijskom boravku (dakle nastavi), ne o programu stručne prakse, iako vjerujem da je general idea slična. Koliko sam vidjela, jako se malo ljudi s Matematike prijavljuje, a nije mi baš jasno zašto pa rekoh možda je samo stvar da ljudi ne znaju o čemu se radi.

¤ Prijave za ak. god. 2012/2013 su nažalost već gotove, ali čisto da znate, iste kreću obično u siječnju za nadolazeću akademsku godinu, bez obzira na semestar. Dakle u siječnju 2012. je izašao natječaj za ak. god. 2012/2013. Rok za prijavu je obično sredina veljače.

¤ Ja sam prošle godine obavijest da je natječaj objavljen vidjela na stranicama našeg faksa, ali za slučaj da se tamo ne stavi, isti se objavljuje na stranicama Sveučilišta.

Neću puno duljiti o tome koji dokumenti su potrebni za prijavu jer je to u natječaju uvijek dobro objašnjeno. Prijepis ocjena, motivacijsko pismo (dvjestotinjak riječi).
Popis Sveučilišta s kojima UniZG (ak. god. 2012./2013.) ima potpisane ugovore nalazi se u prilogu.

Nakon što na popisu pronađete sveučilište koje vas zanima, potrebno je da sami proučite koje dokumente traže za prijavu (ako se možda razlikuju od onih koji su navedeni u natječaju koje je objavilo naše sveučilište). Za takve je stvari najbolje potražiti imaju li možda Erasmus sekciju na svojim službenim stranicama, a ako ne, javiti se u njihov međunarodni ured. Lako je moguće da ćete trebati npr. potvrdu o znanju jezika na kojem se nastava održava ili nešto slično. Osim toga, bilo bi dobro da već u ovom stadiju pročačkate malo po njihovim nastavnim planovima i vidite što oni sve nude, što bi se (po vašoj odokativnoj procjeni Smile ) moglo priznati kod nas i sl. Ovo je sve Faza #1 - prijava.

NE DAJTE SE OBESHRABRITI "NISKIM" PROSJEKOM!!! Moj prosjek u trenutku prijave bio je negdje 2.9 i svejedno sam dobila stipendiju. Pile


Kad ste skupili sve dokumente, poslali ih na vrijeme, ispunili online prijavu (o svemu tome budu detaljne informacije u natječaju, ja se sad više ne sjećam napamet), sljedećih par mjeseci držite palčeve i nadate se najboljem. Very Happy Nama su rezultati JAKO kasnili (došli su tek u lipnju), ove godine su, koliko znam, izašli već krajem ožujka tako da je to dosta lutrija...sto.


Faza #2 - upali ste! Što sad?
Sad je vrijeme za još malo papirologije. Lighter-Mr.Green

Prvo od UniZG čekate tzv. nominacijsko pismo. To je u principu dokument koji naš Ured za međunarodnu suradnju šalje vašem odabranom sveučilištu kojim vas "službeno" prijavljuju. Nakon toga čekate da vaše odabrano sveučilište stupi u kontakt s vama (Bečani su kod mene bili jako ažurni, trebalo im je manje od 3 dana). Tu bi vam oni sada trebali objasniti što, kako, zašto i sl. Vidi primjer. Kad sve to proučite, pitate što vam nije jasno i sl., slijedi proces prijave. Vi ste sada službeno postali i njihov student i morate se, kao i svi ostali, prijaviti za kolegije koje želite slušati.

Potražite kompletni plan studija i nađite što vam odgovara i što mislite da bi vam se moglo priznati kod nas. Trenutni ECTS koordinator za PMF-MO je prof. Luka Grubišić i on bi vam trebao moći odgovoriti na sva pitanja. Ako vi ili on niste sigurni, pitajte svakog predmetnog profesora za čiji predmet biste htjeli da vam se nešto od tamo prizna. To je i najsigurnija opcija jer su predmetni profesori ti koji vam na kraju odobravaju molbe za priznavanje kolegija.

Kad ste to sve odabrali i izabrali, to sve lijepo stavite u jedan dokument koji se zove Learning Agreement (dobit ćete ga od naših) i provjerite s obje strane da je vaš izbor predmeta u redu - dakle i s PMF-MO i sa sveučilištem/fakultetom na kojem gostujete. Oni vjerojatno također imaju svoje Erasmus koordinatore koji bi vam trebali biti navedeni u pozdravnom pismu koje ste dobili ili ako ne, pitajte. Ja sam stvarno imala samo dobra iskustva s uredima za međunarodnu suradnju; oni svi znaju da ste vi zbunjeni, da ne znate i da nikad prije to niste radili tako da su zaista jako ljubazni i spremni pomoći. Smile Kad vam obje strane daju zeleno svjetlo, date Learning Agreement/Ugovor o učenju potpisati četirima stranama:
1. Erasmus koordinatoru PMF-MO (trenutno prof. Nogo, apdejtano: 02/2015)
2. ECTS koordinatoru PMF-a (trenutno prof. Čižmešija s MO, apdejtano: 02/2015) - on/a treba udariti i žig PMF-a!!
3. Erasmus koordinatoru fakulteta/odsjeka na kojem gostujete
4. ECTS koordinatoru/Uredu za međunarodnu suradnju sveučilišta na kojem gostujete

3. i 4. možda možete obaviti kad dođete tamo, UniWien je imao takvu politiku da im to nije trebalo odmah nego sam to obavila kad sam došla u Beč u rujnu.

Zdravstveno osiguranje
Obavezno je da ste zdravstveno osigurani za vrijeme cijelog boravka u stranoj zemlji. To možete obaviti ili preko HZZO-a (iskreno mislim da je to najskuplja opcija, ali vrijedi provjeriti), ili preko neke osiguravajuće kuće, ili eventualno u samoj zemlji. Austrija ima opciju "Studentenselbstversicherung" koju možete i vi iskoristiti jer se tamo vodite kao i svaki austrijski student, imate njihovu studentsku iskaznicu i sva prava kao i domaći studenti. Obavljate li to kod nas, to morate riješiti do početka sedmog mjeseca, bez obzira na to jeste li dobili zimski ili ljetni semestar.

U sedmom mjesecu (početkom) potpisuje se Ugovor (s velikim u) između vas i Sveučilišta u Zagrebu za koji morate imati riješene sve papire - prihvatno pismo od sveučilišta na kojem gostujete, Learning Agreement potpisan od sve 4 strane (osim ako strano sveučilište nije suglasno s time da to potpišete tek kad dođete k njima; u tom slučaju potrebna su vam samo prva dva potpisa I PEČAT), potvrda o zdravstvenom osiguranju, kopija ugovora o otvorenom žiro računu na koji će vam biti isplaćena stipendija (po mogućnosti PBZ jer Sveučilište u Zagrebu ima račun u PBZ-u i ako je vaš u nekoj drugoj banci, skinut će vam naknadu za uplatu). Mislim da je to to. To će vam isto još biti pravovremeno rečeno, ali svakako pazite da vas ne zezne administracija!

Kad ste to sve sredili, a po mogućnosti i prije, možete početi tražiti smještaj.

Što se smještaja tiče, pretpostavljam da to ovisi od zemlje do zemlje. Možete probati naći stan s još nekim preko oglasa, možete probati vidjeti možete li dobiti dom ili probajte naći nešto sasvim sami.
¤ Austrijanci imaju super foru za smještaj jer imaju cijelu mrežu domova za strane studente: OeAD. Pri prijavi za dom možete izabrati do 6 domova i rangirati ih po prioritetu pa vam oni traže mjesto za vaš željeni period po vašim željama. Ovo je vjerojatno najskuplja opcija, ali neki od tih domova su stvarno odlični i ja osobno sam izabrala tu opciju jer mi je to nekako bilo najsigurnije i nisam htjela riskirati s oglasima za stanove. Ipak, puno ljudi koje sam upoznala tamo su živjeli u stanovima s nekoliko cimera i nisu imali puno poteškoća s pronalaženjem ni stana ni cimera, tako da je izbor sasvim na vama.
Što treba znati za OeAD jest da morate odmah, prije nego uopće počnu tražiti išta za vas, uplatiti depozit od 700 eura, kojeg na kraju boravka dobijete natrag (minus eventualne štete koje ste možda napravili). Također je uputno predati taj zahtjev čim prije (čitaj: ne puno kasnije od druge polovice lipnja ako idete na zimski semestar) jer studenata ima puno i možda vam neće moći naći ono što ste htjeli.

¤ Ako tražite stan/cimera, preporučam da pitate na nekom forumu od sveučilišta/faksa tamo ili probajte pronaći njihovu nekakvu Facebook grupu pa pitati - lokalci će vam najbolje znati reći što i gdje tražiti, na što paziti i sl.


Uh, uh, što još? Pripazite na duljinu boravka! Dobivate stipendiju proporcionalno s mjesecima koje ostajete: za ovu godinu je stipendija bila 400€ mjesečno, ja sam bila zimski semestar koji je kao 5 mjeseci. NO, budući da bečki zimski semestar traje od 1.10. do 1.3., a naš više-manje od cca 10.9. do 14.2., ja sam se morala vratiti ranije što je u "opasnost" dovelo moju stipendiju za peti mjesec boravka - da bi vam se isplatila stipendija za 5 mjeseci, u stranoj zemlji morate biti minimalno 4 mjeseca i 16 dana i to potkrijepiti žigovima u putovnici.

Morate također računati da vam tih 400€ ni približno nije dovoljno ako idete ikamo na (Divlji) Zapad. Moji prosječni troškovi u Beču bili su otprilike duplo veći, uz recimo normalan studentski život - bez nekog ludog suzdržavanja ili životarenja, ali uz oprez što i kako s parama i bez manijakalnog trošenja. U tih cca. 800€ ubrajam sve, dakle i stanarinu i hranu i zdravstveno osiguranje i račun za mobitel itd. Za druge gradove ne znam, ali čisto da pripazite na to.

Post "Što kad se vratim, kako ću dalje nastaviti sa životom?" slijedi uskoro, ne mogu više gledat. Smile

Vi inače slobodno pitajte ako vas nešto ekstra zanima ili ako sam nešto izostavila; također sam otvorena za sva pitanja vezano specifično uz Beč i moje iskustvo tamo. Mi skacemo, cijeli dan i noc...



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen



tablica fakulteta natjecaj_SMS 2012-13_FINAL.pdf
 Description:

Download
 Filename:  tablica fakulteta natjecaj_SMS 2012-13_FINAL.pdf
 Filesize:  204.99 KB
 Downloaded:  552 Time(s)



Zadnja promjena: Lafiel; 13:12 uto, 24. 2. 2015; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 1:16 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Re: Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, za Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"]Koliko sam vidjela, jako se malo ljudi s Matematike prijavljuje, a nije mi baš jasno zašto pa rekoh možda je samo stvar da ljudi ne znaju o čemu se radi.
[/quote]
Mislim da je radi velikog rizika od pada godine radi nepriznavanja kolegija (što povlači nedobivanje stipendije u Hrvatskoj za sljedeću akademsku godinu, a i moguće vraćanje stipendije koja se dotad primala + rizik od nedobivanja doma sljedeće ak. god. u Hr).
Još jedan razlog su pare (mis' i ovo prvo se svodi na pare :D). 400€ je ništa za zapadni i sjeverni svijet. A dodatno osigurat 400€ mjesečno kod nekih znači uzet roditelju cijelu jednu mjesečnu plaću.


Moja iskustva s odlaskom van na neko kraće vrijeme i bavljenje nečim korisnim tamo su uključivala vlastitu ušteđevinu od 10 000 kn, traženje para od sponzora ili nekog, plus posuđivanje od rodbine ili nekog trećeg.

Ove godine sam dobila super stipendiju, al' u startu mi za sve treba oko 20 000 kn - i skoro sve te troškove ću nadoknadit sa stipendijom i refundacijom nekih troškova kad dođem tamo, ali i kartu, i dom, i osiguranje, i vizu treba riješit dok još ništa njihovih para ne sjedne.
A to je jedna ogromna cifra koju moja mater zaradi u više od pola godine. Vjerujem da je takvih ljudi dosta. I ne možeš ti tu doć roditelju s pričicom da je to jako korisno za tebe kao osobu i za tvoje obrazovanje i karijeru. Mis' možeš, ali nije da ti on tu može nešto pomoć.

Ipak ne želim obeshrabljivat ljude. I želim reć da se sve to može ako se baš želi i uporno pokušava nać odakle izvuć neke pare i od koga posudit.

Prošlo takvo iskustvo mi je doslovce promijenilo život.
Idite ako ikako možete :)
Lafiel (napisa):
Koliko sam vidjela, jako se malo ljudi s Matematike prijavljuje, a nije mi baš jasno zašto pa rekoh možda je samo stvar da ljudi ne znaju o čemu se radi.

Mislim da je radi velikog rizika od pada godine radi nepriznavanja kolegija (što povlači nedobivanje stipendije u Hrvatskoj za sljedeću akademsku godinu, a i moguće vraćanje stipendije koja se dotad primala + rizik od nedobivanja doma sljedeće ak. god. u Hr).
Još jedan razlog su pare (mis' i ovo prvo se svodi na pare Very Happy). 400€ je ništa za zapadni i sjeverni svijet. A dodatno osigurat 400€ mjesečno kod nekih znači uzet roditelju cijelu jednu mjesečnu plaću.


Moja iskustva s odlaskom van na neko kraće vrijeme i bavljenje nečim korisnim tamo su uključivala vlastitu ušteđevinu od 10 000 kn, traženje para od sponzora ili nekog, plus posuđivanje od rodbine ili nekog trećeg.

Ove godine sam dobila super stipendiju, al' u startu mi za sve treba oko 20 000 kn - i skoro sve te troškove ću nadoknadit sa stipendijom i refundacijom nekih troškova kad dođem tamo, ali i kartu, i dom, i osiguranje, i vizu treba riješit dok još ništa njihovih para ne sjedne.
A to je jedna ogromna cifra koju moja mater zaradi u više od pola godine. Vjerujem da je takvih ljudi dosta. I ne možeš ti tu doć roditelju s pričicom da je to jako korisno za tebe kao osobu i za tvoje obrazovanje i karijeru. Mis' možeš, ali nije da ti on tu može nešto pomoć.

Ipak ne želim obeshrabljivat ljude. I želim reć da se sve to može ako se baš želi i uporno pokušava nać odakle izvuć neke pare i od koga posudit.

Prošlo takvo iskustvo mi je doslovce promijenilo život.
Idite ako ikako možete Smile



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 2:32 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Općenito, kako funkcioniraju ti ugovori među sveučilištima? Može li se računati da će za sljedeću (ili onu iza) biti potpisani s nekim drugim - jer, budimo realni, ako ne znaš njemački, nisi baš na konju.
Općenito, kako funkcioniraju ti ugovori među sveučilištima? Može li se računati da će za sljedeću (ili onu iza) biti potpisani s nekim drugim - jer, budimo realni, ako ne znaš njemački, nisi baš na konju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 3:06 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Općenito, kako funkcioniraju ti ugovori među sveučilištima? Može li se računati da će za sljedeću (ili onu iza) biti potpisani s nekim drugim - jer, budimo realni, ako ne znaš njemački, nisi baš na konju.[/quote]
Neka njemačka sveučilišta nastavu održavaju na engleskom. :wink:

A za ugovore, najbolje bi ti bilo konzultirati se s [url=http://international.unizg.hr/medjunarodna_suradnja/kontakt]Uredom za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.[/url]

Za iduću godinu će se vjerojatno mnogošta mijenjati zbog EU statusa. Pretpostavljam da će puno više sveučilišta iz UK otvoriti vrata jer će birokracija (nadam se) biti manje rigorozna nego što je trenutno.
quark (napisa):
Općenito, kako funkcioniraju ti ugovori među sveučilištima? Može li se računati da će za sljedeću (ili onu iza) biti potpisani s nekim drugim - jer, budimo realni, ako ne znaš njemački, nisi baš na konju.

Neka njemačka sveučilišta nastavu održavaju na engleskom. Wink

A za ugovore, najbolje bi ti bilo konzultirati se s Uredom za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.

Za iduću godinu će se vjerojatno mnogošta mijenjati zbog EU statusa. Pretpostavljam da će puno više sveučilišta iz UK otvoriti vrata jer će birokracija (nadam se) biti manje rigorozna nego što je trenutno.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:32 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U UK je trosak ne-EU studenata ogroman u odnosu na EU-ovce. To ce se promijeniti i samim tim bi trebalo biti bitno lakse dobiti stipendiju i otici tamo.
U UK je trosak ne-EU studenata ogroman u odnosu na EU-ovce. To ce se promijeniti i samim tim bi trebalo biti bitno lakse dobiti stipendiju i otici tamo.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 14:20 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Re: Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, za Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]Mislim da je radi velikog rizika od pada godine radi nepriznavanja kolegija (što povlači nedobivanje stipendije u Hrvatskoj za sljedeću akademsku godinu, a i moguće vraćanje stipendije koja se dotad primala + rizik od nedobivanja doma sljedeće ak. god. u Hr).[/quote]
Priznavanje kolegija dogovaraš prije nego odeš i uopće prije nego potpišeš ugovor sa sveučilištem tako da to nije baš neki razlog. Odnosno odmah na početku saznaš postoji li taj rizik ili ne. :)

[quote]Još jedan razlog su pare (mis' i ovo prvo se svodi na pare :D). 400€ je ništa za zapadni i sjeverni svijet. A dodatno osigurat 400€ mjesečno kod nekih znači uzet roditelju cijelu jednu mjesečnu plaću.

Moja iskustva s odlaskom van na neko kraće vrijeme i bavljenje nečim korisnim tamo su uključivala vlastitu ušteđevinu od 10 000 kn, traženje para od sponzora ili nekog, plus posuđivanje od rodbine ili nekog trećeg.[/quote]
Lagala bih kad bih rekla da nisam ništa love dobila od staraca, ali ja sam imala dosta svoje ušteđevine jer radim otkad sam krenula na faks. A ovo mi je definitivno bio valjan razlog za potrošiti ju. ;)

Gledaj to s ove strane, ako netko već ima 10 000 kn vlastite ušteđevine, treba mu još "samo" 5 za normalan studentski život na zapadu. :D

[quote]Ove godine sam dobila super stipendiju, al' u startu mi za sve treba oko 20 000 kn - i skoro sve te troškove ću nadoknadit sa stipendijom i refundacijom nekih troškova kad dođem tamo, ali i kartu, i dom, i osiguranje, i vizu treba riješit dok još ništa njihovih para ne sjedne.
A to je jedna ogromna cifra koju moja mater zaradi u više od pola godine. Vjerujem da je takvih ljudi dosta. I ne možeš ti tu doć roditelju s pričicom da je to jako korisno za tebe kao osobu i za tvoje obrazovanje i karijeru. Mis' možeš, ali nije da ti on tu može nešto pomoć. [/quote]
Ma gle, jasno mi je, nisam ja sad rekla da se to apsolutno MORA. Ali vjerujem da ima dosta ljudi koji bi mogli (na koji god sad način), a boje se jer ne znaju i ne da im se informirati o tome jer misle da i tako nikad neće dobiti. Što nije istina.

[quote="quark"]Općenito, kako funkcioniraju ti ugovori među sveučilištima? Može li se računati da će za sljedeću (ili onu iza) biti potpisani s nekim drugim - jer, budimo realni, ako ne znaš njemački, nisi baš na konju.[/quote]
Ne znam baš koliko se to drastično mijenja iz godine u godinu. Koliko vidim iz ove tablice (i ako me sjećanje dobro služi), ponuda ove godine bila je identična kao i prošle:
Preddiplomski: Beč, Gent
Diplomski: Beč, Chemnitz, Gent, Krakow
Postdiplomski: Beč, Chemnitz, Gent, Krakow, Ljubljana

Ako se ne varam, mislim da je prošle godine čak i za preddiplomski bio ponuđen Krakow, ali nisam više 100% sigurna. Naravno, uđemo li u EU do sljedeće godine, moguće da će tu doći do većih promjena (na bolje, nadajmo se).

Što se jezika tiče, nastava u Beču je na njemačkom, ali smo recimo i imali slučaj gdje je JEDNA Erasmus studentica (iz Grčke) poslala mail profesoru da ona ne razumije njemački i bi li se taj predmet mogao održavati na engleskom - čovjek je došao na prvo predavanje i bez ikakvog upozorenja domaćim studentima rekao "Ovo predavanje i vježbe ove godine će se održavati na engleskom." I nitko nije ni pisnuo, svi su to prihvatili kao normalno. Na kraju nas je na tom predmetu bilo troje Erasmusovaca i cca 40 redovnih studenata tamo (moram reći da je u Beču ustroj studenata jako šarolik; svi redovno studiraju na njemačkom, ali ima puno stranaca. Samo u mojoj grupi bila je jedna cura iz Litve, jedan dečko iz Rumunjske, jedna cura iz Slovačke i troje ili četvero sa ex-Yu prostora, od onih za koje znam).
Naravno, ovo ne treba uzeti kao pravilo, ali čisto da se zna da i takve stvari nisu nemoguće. Na ispitu smo na kraju mogli odgovarati ili na njemačkom ili na engleskom, profesoru je bilo svejedno. :)
Masiela (napisa):
Mislim da je radi velikog rizika od pada godine radi nepriznavanja kolegija (što povlači nedobivanje stipendije u Hrvatskoj za sljedeću akademsku godinu, a i moguće vraćanje stipendije koja se dotad primala + rizik od nedobivanja doma sljedeće ak. god. u Hr).

Priznavanje kolegija dogovaraš prije nego odeš i uopće prije nego potpišeš ugovor sa sveučilištem tako da to nije baš neki razlog. Odnosno odmah na početku saznaš postoji li taj rizik ili ne. Smile

Citat:
Još jedan razlog su pare (mis' i ovo prvo se svodi na pare Very Happy). 400€ je ništa za zapadni i sjeverni svijet. A dodatno osigurat 400€ mjesečno kod nekih znači uzet roditelju cijelu jednu mjesečnu plaću.

Moja iskustva s odlaskom van na neko kraće vrijeme i bavljenje nečim korisnim tamo su uključivala vlastitu ušteđevinu od 10 000 kn, traženje para od sponzora ili nekog, plus posuđivanje od rodbine ili nekog trećeg.

Lagala bih kad bih rekla da nisam ništa love dobila od staraca, ali ja sam imala dosta svoje ušteđevine jer radim otkad sam krenula na faks. A ovo mi je definitivno bio valjan razlog za potrošiti ju. Wink

Gledaj to s ove strane, ako netko već ima 10 000 kn vlastite ušteđevine, treba mu još "samo" 5 za normalan studentski život na zapadu. Very Happy

Citat:
Ove godine sam dobila super stipendiju, al' u startu mi za sve treba oko 20 000 kn - i skoro sve te troškove ću nadoknadit sa stipendijom i refundacijom nekih troškova kad dođem tamo, ali i kartu, i dom, i osiguranje, i vizu treba riješit dok još ništa njihovih para ne sjedne.
A to je jedna ogromna cifra koju moja mater zaradi u više od pola godine. Vjerujem da je takvih ljudi dosta. I ne možeš ti tu doć roditelju s pričicom da je to jako korisno za tebe kao osobu i za tvoje obrazovanje i karijeru. Mis' možeš, ali nije da ti on tu može nešto pomoć.

Ma gle, jasno mi je, nisam ja sad rekla da se to apsolutno MORA. Ali vjerujem da ima dosta ljudi koji bi mogli (na koji god sad način), a boje se jer ne znaju i ne da im se informirati o tome jer misle da i tako nikad neće dobiti. Što nije istina.

quark (napisa):
Općenito, kako funkcioniraju ti ugovori među sveučilištima? Može li se računati da će za sljedeću (ili onu iza) biti potpisani s nekim drugim - jer, budimo realni, ako ne znaš njemački, nisi baš na konju.

Ne znam baš koliko se to drastično mijenja iz godine u godinu. Koliko vidim iz ove tablice (i ako me sjećanje dobro služi), ponuda ove godine bila je identična kao i prošle:
Preddiplomski: Beč, Gent
Diplomski: Beč, Chemnitz, Gent, Krakow
Postdiplomski: Beč, Chemnitz, Gent, Krakow, Ljubljana

Ako se ne varam, mislim da je prošle godine čak i za preddiplomski bio ponuđen Krakow, ali nisam više 100% sigurna. Naravno, uđemo li u EU do sljedeće godine, moguće da će tu doći do većih promjena (na bolje, nadajmo se).

Što se jezika tiče, nastava u Beču je na njemačkom, ali smo recimo i imali slučaj gdje je JEDNA Erasmus studentica (iz Grčke) poslala mail profesoru da ona ne razumije njemački i bi li se taj predmet mogao održavati na engleskom - čovjek je došao na prvo predavanje i bez ikakvog upozorenja domaćim studentima rekao "Ovo predavanje i vježbe ove godine će se održavati na engleskom." I nitko nije ni pisnuo, svi su to prihvatili kao normalno. Na kraju nas je na tom predmetu bilo troje Erasmusovaca i cca 40 redovnih studenata tamo (moram reći da je u Beču ustroj studenata jako šarolik; svi redovno studiraju na njemačkom, ali ima puno stranaca. Samo u mojoj grupi bila je jedna cura iz Litve, jedan dečko iz Rumunjske, jedna cura iz Slovačke i troje ili četvero sa ex-Yu prostora, od onih za koje znam).
Naravno, ovo ne treba uzeti kao pravilo, ali čisto da se zna da i takve stvari nisu nemoguće. Na ispitu smo na kraju mogli odgovarati ili na njemačkom ili na engleskom, profesoru je bilo svejedno. Smile



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 16:39 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Re: Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, za Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"]Lagala bih kad bih rekla da nisam ništa love dobila od staraca, ali ja sam imala dosta svoje ušteđevine jer radim otkad sam krenula na faks. A ovo mi je definitivno bio valjan razlog za potrošiti ju. ;)

Gledaj to s ove strane, ako netko već ima 10 000 kn vlastite ušteđevine, treba mu još "samo" 5 za normalan studentski život na zapadu. :D [/quote]
Ma apsolutno se slažem s tobom. Trenutno ne vidim bolji način za potrošit te novce, iskreno (osim što sam ja više Azija, a ne Europa tip :D) :) Na kraju krajeva, zato ih tako i trošim :D

Samo želim reć da u startu treba imat neke novce (koje dosta ljudi nema jer živi od stipendije i/ili od zarade) i zapravo mi je to malo tužno jer nije da je dostupno svima - ono, ima ljudi za koje bi baš od srca željela da iskuse takvo nešto, ali radi financija (jer žive u Zagrebu od stipendije i para koje zarade) si takvo nešto ne mogu priuštit.


Što se konkretno Beča tiče, s kim god od studenata na razmjenama sam pričala, svi su rekli da je tamo normalno da ako zamoliš profesora da predaje na eng da on to i predaje na eng i nitko se na to ne žali.
Nemojte to uzet ko pravilo, samo da su moji prijatelji i poznanici imali takvo iskustvo.

A što se priznavanja kolegija tiče - da, znam da se sve to zna prije, al' opet govorim po iskustvima za koje sam čula da je prvo bilo "Da, to će vam se priznat" pa kasnije šipak.
Lafiel (napisa):
Lagala bih kad bih rekla da nisam ništa love dobila od staraca, ali ja sam imala dosta svoje ušteđevine jer radim otkad sam krenula na faks. A ovo mi je definitivno bio valjan razlog za potrošiti ju. Wink

Gledaj to s ove strane, ako netko već ima 10 000 kn vlastite ušteđevine, treba mu još "samo" 5 za normalan studentski život na zapadu. Very Happy

Ma apsolutno se slažem s tobom. Trenutno ne vidim bolji način za potrošit te novce, iskreno (osim što sam ja više Azija, a ne Europa tip Very Happy) Smile Na kraju krajeva, zato ih tako i trošim Very Happy

Samo želim reć da u startu treba imat neke novce (koje dosta ljudi nema jer živi od stipendije i/ili od zarade) i zapravo mi je to malo tužno jer nije da je dostupno svima - ono, ima ljudi za koje bi baš od srca željela da iskuse takvo nešto, ali radi financija (jer žive u Zagrebu od stipendije i para koje zarade) si takvo nešto ne mogu priuštit.


Što se konkretno Beča tiče, s kim god od studenata na razmjenama sam pričala, svi su rekli da je tamo normalno da ako zamoliš profesora da predaje na eng da on to i predaje na eng i nitko se na to ne žali.
Nemojte to uzet ko pravilo, samo da su moji prijatelji i poznanici imali takvo iskustvo.

A što se priznavanja kolegija tiče - da, znam da se sve to zna prije, al' opet govorim po iskustvima za koje sam čula da je prvo bilo "Da, to će vam se priznat" pa kasnije šipak.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 18:15 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Re: Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, za Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]A što se priznavanja kolegija tiče - da, znam da se sve to zna prije, al' opet govorim po iskustvima za koje sam čula da je prvo bilo "Da, to će vam se priznat" pa kasnije šipak.[/quote]
Ne znam, meni su dva kolegija s preddiplomskog priznata (Intraf i Diskretna) i bit će mi priznat jedan s diplomskog jednog lijepog dana kad diplomski i upišem. :P Bila sam kod prof. Vukovića na konzultacijama baš vezano uz to i on mi je rekao da, ako ti predmetni profesor potvrdi da se on slaže s time da su ti taj predmet tamo i njegov predmet ovdje ekvivalentni (ili dovoljno slični), nema nikakvog razloga zašto ti se ne bi priznalo. Nađeš curriculum predmeta, odneseš ga profesoru, on kaže da/ne i to je to. :)
Masiela (napisa):
A što se priznavanja kolegija tiče - da, znam da se sve to zna prije, al' opet govorim po iskustvima za koje sam čula da je prvo bilo "Da, to će vam se priznat" pa kasnije šipak.

Ne znam, meni su dva kolegija s preddiplomskog priznata (Intraf i Diskretna) i bit će mi priznat jedan s diplomskog jednog lijepog dana kad diplomski i upišem. Razz Bila sam kod prof. Vukovića na konzultacijama baš vezano uz to i on mi je rekao da, ako ti predmetni profesor potvrdi da se on slaže s time da su ti taj predmet tamo i njegov predmet ovdje ekvivalentni (ili dovoljno slični), nema nikakvog razloga zašto ti se ne bi priznalo. Nađeš curriculum predmeta, odneseš ga profesoru, on kaže da/ne i to je to. Smile



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 18:36 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Re: Program studentske mobilnosti (Erasmus) - što, kako, za Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"]Ne znam, meni su dva kolegija s preddiplomskog priznata (Intraf i Diskretna) i bit će mi priznat jedan s diplomskog jednog lijepog dana kad diplomski i upišem. :P[/quote]
Ma vidi, ti si u super poziciji jer te baš briga kad i što će ti bit priznato.
Nekom jedan kolegij koji će mu bit priznat kasnije može falit dok završava preddiplomski, ponovno upisuje 3. godinu i baj baj stipendija i dom. O tome se radi.

A da l' se može nać neka kombinacija da ti se sve prizna - može. Naravno, ovisi koja si godina, koji smjer, gdje ideš i slično. Išli su ljudi s PMF-MO-a na razmjene i bilo im sve priznato za taj semestar.
Lafiel (napisa):
Ne znam, meni su dva kolegija s preddiplomskog priznata (Intraf i Diskretna) i bit će mi priznat jedan s diplomskog jednog lijepog dana kad diplomski i upišem. Razz

Ma vidi, ti si u super poziciji jer te baš briga kad i što će ti bit priznato.
Nekom jedan kolegij koji će mu bit priznat kasnije može falit dok završava preddiplomski, ponovno upisuje 3. godinu i baj baj stipendija i dom. O tome se radi.

A da l' se može nać neka kombinacija da ti se sve prizna - može. Naravno, ovisi koja si godina, koji smjer, gdje ideš i slično. Išli su ljudi s PMF-MO-a na razmjene i bilo im sve priznato za taj semestar.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:21 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"][quote="Lafiel"]Ne znam, meni su dva kolegija s preddiplomskog priznata (Intraf i Diskretna) i bit će mi priznat jedan s diplomskog jednog lijepog dana kad diplomski i upišem. :P[/quote]
Ma vidi, ti si u super poziciji jer te baš briga kad i što će ti bit priznato.
Nekom jedan kolegij koji će mu bit priznat kasnije može falit dok završava preddiplomski, ponovno upisuje 3. godinu i baj baj stipendija i dom. O tome se radi.[/quote]
Samo što se to ne bi smjelo dogoditi ako student ispuni sve svoje obveze na razmjeni (osim ako znaš za neki konkretni slučaj, tj. da li se nekome dogodilo da je na razmjeni uspješno položio čitav semestar, a onda ovdje samo zbog toga pao godinu). Poanta Erasmusa je da studenti napreduju, ne da gube vrijeme.

Čitava poanta te bilateralne suradnje je da se potpisuju ugovori između institucija i programa koji su kompatibilni, tako da ako postoji student koji je na razmjeni sve uredno obavio, a onda mu to Zg Sveučilište ne prizna, onda bi krivnja prvenstveno trebala biti na sveučilištu i koordinatoru razmjene jer su potpisali ugovor i poslali studente na program koji nije u potpunosti kompatibilan s domaćim programom. [quote="Masiela"]A da l' se može nać neka kombinacija da ti se sve prizna - može.[/quote]
Sve ti se [b]mora[/b] priznati! Tj. onaj program koji student i institucije dogovore se mora priznati u potpunosti.

http://ec.europa.eu/education/erasmus/study_en.htm
[quote]Prior to their departure, ERASMUS students are provided with:
A "Learning Agreement" setting out the programme of studies to be followed, as approved by the student, the home and the host institution;

The home institution must give full academic recognition for satisfactorily completed activities during the ERASMUS mobility period as agreed in the Learning Agreement, preferably by using ECTS credits.[/quote]
Masiela (napisa):
Lafiel (napisa):
Ne znam, meni su dva kolegija s preddiplomskog priznata (Intraf i Diskretna) i bit će mi priznat jedan s diplomskog jednog lijepog dana kad diplomski i upišem. Razz

Ma vidi, ti si u super poziciji jer te baš briga kad i što će ti bit priznato.
Nekom jedan kolegij koji će mu bit priznat kasnije može falit dok završava preddiplomski, ponovno upisuje 3. godinu i baj baj stipendija i dom. O tome se radi.

Samo što se to ne bi smjelo dogoditi ako student ispuni sve svoje obveze na razmjeni (osim ako znaš za neki konkretni slučaj, tj. da li se nekome dogodilo da je na razmjeni uspješno položio čitav semestar, a onda ovdje samo zbog toga pao godinu). Poanta Erasmusa je da studenti napreduju, ne da gube vrijeme.

Čitava poanta te bilateralne suradnje je da se potpisuju ugovori između institucija i programa koji su kompatibilni, tako da ako postoji student koji je na razmjeni sve uredno obavio, a onda mu to Zg Sveučilište ne prizna, onda bi krivnja prvenstveno trebala biti na sveučilištu i koordinatoru razmjene jer su potpisali ugovor i poslali studente na program koji nije u potpunosti kompatibilan s domaćim programom.
Masiela (napisa):
A da l' se može nać neka kombinacija da ti se sve prizna - može.

Sve ti se mora priznati! Tj. onaj program koji student i institucije dogovore se mora priznati u potpunosti.

http://ec.europa.eu/education/erasmus/study_en.htm
Citat:
Prior to their departure, ERASMUS students are provided with:
A "Learning Agreement" setting out the programme of studies to be followed, as approved by the student, the home and the host institution;

The home institution must give full academic recognition for satisfactorily completed activities during the ERASMUS mobility period as agreed in the Learning Agreement, preferably by using ECTS credits.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 20:04 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Krivo se izražavam - priznavanje kolegija je jedno (priznati se može i ko dodatni ECTS-i), a priznavanje u smislu ekvivalencije bi bilo da ti se prizna kao regularan kolegij u zamjenu za nešto što si tu trebao odlušati taj semestar.

I recimo, ako ti ostane samo diplomski rad i ideš na Erasmus, ne znači da ćeš ga moći pisati na faksu koji ti je ponuđen za Erasmus iako ti više nemaš šta - trebao bi diplomirat, je l', a očito sporazum postoji kad je ponuđeno.

I da, znam slučajeve da je to priznavano/će se priznati ko ono prvo, a ne drugo.
A ako fakultet gleda po kolegijima koji su se položili, a ne po broju ECTS-a, onda ako ti je nešto priznato kao nadopuna znanja ili će se priznati dogodine/za 2 godine/kadgod, ti si u zaostatku.
Krivo se izražavam - priznavanje kolegija je jedno (priznati se može i ko dodatni ECTS-i), a priznavanje u smislu ekvivalencije bi bilo da ti se prizna kao regularan kolegij u zamjenu za nešto što si tu trebao odlušati taj semestar.

I recimo, ako ti ostane samo diplomski rad i ideš na Erasmus, ne znači da ćeš ga moći pisati na faksu koji ti je ponuđen za Erasmus iako ti više nemaš šta - trebao bi diplomirat, je l', a očito sporazum postoji kad je ponuđeno.

I da, znam slučajeve da je to priznavano/će se priznati ko ono prvo, a ne drugo.
A ako fakultet gleda po kolegijima koji su se položili, a ne po broju ECTS-a, onda ako ti je nešto priznato kao nadopuna znanja ili će se priznati dogodine/za 2 godine/kadgod, ti si u zaostatku.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 20:08 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nene, ja shvaćam što Maisie želi reći. Problem je u tome što mi imamo dosta fiksne predmete po semestrima i sustav prethodnika/sljedbenika. I recimo sada da Student A ode na peti semestar na razmjenu. Student A na preddiplomskom studiju Matematika ima sljedeće kolegije

1. Obične diferencijalne jednadžbe
2. Vektorski prostori
3. Statistika
4. Mreže računala
5. Izborni

Uzmimo idealni slučaj da se program/predmeti u stranoj zemlji 100% poklapaju sa programom kod nas pa u stranoj zemlji i postoje ekvivalenti svih tih predmeta. No, to ne mora nužno značiti da se svi ti predmeti održavaju [b]isti semestar[/b]. Npr. u Beču se Statistika održava u ljetnom semestru i ja, da sam i htjela, to nisam u zimskom mogla polagati/slušati. Dakle ako je tome slučaj, ja na zimski odem van i kad se vratim, "visim" za taj jedan predmet s preddiplomskog. Ne daj Bože da postoji neusklađenost u nekom predmetu za kojeg postoji predmet sljedbenik. Ako u stranoj zemlji ODJ (odnosno ekvivalent ODJ-u) slušaju u ljetnom semestru, tada student niti može položiti ODJ u zimskom, niti uopće smije upisati Metode matematičke fizike u ljetnom kad se vrati jer je položeni ODJ uvjet za to. I opet gubi godinu.

Slažem se s Maisie da to nekome može biti veliki problem.

edit: Maisie je bila brža, ali ovo gore je recimo sasvim realna i moguća situacija
Nene, ja shvaćam što Maisie želi reći. Problem je u tome što mi imamo dosta fiksne predmete po semestrima i sustav prethodnika/sljedbenika. I recimo sada da Student A ode na peti semestar na razmjenu. Student A na preddiplomskom studiju Matematika ima sljedeće kolegije

1. Obične diferencijalne jednadžbe
2. Vektorski prostori
3. Statistika
4. Mreže računala
5. Izborni

Uzmimo idealni slučaj da se program/predmeti u stranoj zemlji 100% poklapaju sa programom kod nas pa u stranoj zemlji i postoje ekvivalenti svih tih predmeta. No, to ne mora nužno značiti da se svi ti predmeti održavaju isti semestar. Npr. u Beču se Statistika održava u ljetnom semestru i ja, da sam i htjela, to nisam u zimskom mogla polagati/slušati. Dakle ako je tome slučaj, ja na zimski odem van i kad se vratim, "visim" za taj jedan predmet s preddiplomskog. Ne daj Bože da postoji neusklađenost u nekom predmetu za kojeg postoji predmet sljedbenik. Ako u stranoj zemlji ODJ (odnosno ekvivalent ODJ-u) slušaju u ljetnom semestru, tada student niti može položiti ODJ u zimskom, niti uopće smije upisati Metode matematičke fizike u ljetnom kad se vrati jer je položeni ODJ uvjet za to. I opet gubi godinu.

Slažem se s Maisie da to nekome može biti veliki problem.

edit: Maisie je bila brža, ali ovo gore je recimo sasvim realna i moguća situacija



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 20:20 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nego daj ti Lafiel piši kako ti je bilo lijepo da razvedriš topic :D
Nego daj ti Lafiel piši kako ti je bilo lijepo da razvedriš topic Very Happy



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 21:30 ned, 10. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[img]http://i2.photobucket.com/albums/y29/waterfly89/Smilies/leviathan.gif[/img]
Eto tako je bilo. :mrgreen:

Prvo da riješimo ono dosadno, što se nastave tiče :D , imaju predavanja i vježbe kao odvojene kolegije (dakle svako ima svoju ocjenu i svoje ECTS-e); vježbe se uglavnom polažu putem zadaća koje dobiju svaki tjedan i koje se moraju doma riješiti i putem online aplikacije upisati koje zadatke si riješio. To se onda na sljedećim vježbama "ispita" tako da profesori/asistenti nasumično prozivaju studente na ploču da riješe zadatak koji su napisali da su riješili - ako nekoga uhvate da nije riješio, poništavaju mu se svi zadaci od tog puta. Nije zapravo loš sistem, tjera te da radiš svaki tjedan i ukupna ocjena se uglavnom formira na temelju postotka riješenih zadataka, s tim da postoji uvjet da si minimalno X puta morao ići na ploču tijekom semestra (ovisi o predmetu). Vježbe su također obavezne i smije se izostati jednom bez ikakve isprike; za sve drugo potrebne su lječničke ispričnice ili što god.
Predavanja su kao kod nas, s time da nijedno nije obavezno i može dolaziti tko god hoće i kad hoće; ispiti su uglavnom usmeni ili pismeni + usmeni i ispituju se i zadaci i teorija.

Što se ne-nastave tiče - :happy: Imaju super organiziran Erasmus Student Network koji je prvi tjedan organizirao "Orientation Week", svaki dan su bile neke aktivnosti ili druženja na kojima si mogao sudjelovati i upoznati nove ljude - lov na blago po gradu, koktel večeri, posjet vin... err, mjestim kao što su pivnice ali za vino? :mrgreen: "Heuriger", wine tavern recimo. Kasnije tijekom semestra su organizirali izlete, posjet tvornici Manner čokolade, tulume i slično. Naravno, početkom semestra bile su tu i brucošijade svakojakih fakulteta (a oni imaju 9 sveučilišta u Beču :mrgreen: ), neke od njih se čak održavaju u "fensi" mjestima što kod nas nikad ne bi prošlo, npr. [url=http://www.palais-eschenbach.at/Willkommen.shtml]Palais Eschenbach[/url]. Ako ste u domu, uvijek je tu i ekipa iz doma i tak. Ovisi kakav ste tip osobe i što vam najviše odgovara, ali u Beču po semestru bude jako puno studenata na razmjeni (Facebook grupa za zimski semestar samo Universität Wien imala je preko 700 članova) tako da mislim da SVATKO može naći ekipu koja mu paše. :band:

Eto tako je bilo. Mr. Green

Prvo da riješimo ono dosadno, što se nastave tiče Very Happy , imaju predavanja i vježbe kao odvojene kolegije (dakle svako ima svoju ocjenu i svoje ECTS-e); vježbe se uglavnom polažu putem zadaća koje dobiju svaki tjedan i koje se moraju doma riješiti i putem online aplikacije upisati koje zadatke si riješio. To se onda na sljedećim vježbama "ispita" tako da profesori/asistenti nasumično prozivaju studente na ploču da riješe zadatak koji su napisali da su riješili - ako nekoga uhvate da nije riješio, poništavaju mu se svi zadaci od tog puta. Nije zapravo loš sistem, tjera te da radiš svaki tjedan i ukupna ocjena se uglavnom formira na temelju postotka riješenih zadataka, s tim da postoji uvjet da si minimalno X puta morao ići na ploču tijekom semestra (ovisi o predmetu). Vježbe su također obavezne i smije se izostati jednom bez ikakve isprike; za sve drugo potrebne su lječničke ispričnice ili što god.
Predavanja su kao kod nas, s time da nijedno nije obavezno i može dolaziti tko god hoće i kad hoće; ispiti su uglavnom usmeni ili pismeni + usmeni i ispituju se i zadaci i teorija.

Što se ne-nastave tiče - Happy Imaju super organiziran Erasmus Student Network koji je prvi tjedan organizirao "Orientation Week", svaki dan su bile neke aktivnosti ili druženja na kojima si mogao sudjelovati i upoznati nove ljude - lov na blago po gradu, koktel večeri, posjet vin... err, mjestim kao što su pivnice ali za vino? Mr. Green "Heuriger", wine tavern recimo. Kasnije tijekom semestra su organizirali izlete, posjet tvornici Manner čokolade, tulume i slično. Naravno, početkom semestra bile su tu i brucošijade svakojakih fakulteta (a oni imaju 9 sveučilišta u Beču Mr. Green ), neke od njih se čak održavaju u "fensi" mjestima što kod nas nikad ne bi prošlo, npr. Palais Eschenbach. Ako ste u domu, uvijek je tu i ekipa iz doma i tak. Ovisi kakav ste tip osobe i što vam najviše odgovara, ali u Beču po semestru bude jako puno studenata na razmjeni (Facebook grupa za zimski semestar samo Universität Wien imala je preko 700 članova) tako da mislim da SVATKO može naći ekipu koja mu paše. Mi sviramo...



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 16:32 pon, 11. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemam bas neka iskustva s visokoskolskim sustavom u Europi, ali znam za jedan slucaj
dok sam bio asistent iz TV-a (teorija vjerojatnosti). (Nisam bas pratio cijelu raspravu, pa je moguce da je nesto slicno receno.)

Jedna kolegica je otisla u Svedsku (mozda je bila neka druga sjeverna zemlja u pitanju)
na semestar,
uglavnom tamo nije bilo kolegija koji bi odgovarao kolegijima TV1 i TV2.

Njoj je priznat cijeli semestar bez obzira na to sto nije polozila kolegij koji bi odgovarao nasoj TV1, i jedini problem je bio sto je morala odslusati i poloziti TV2 kad se vratila, pa je sama morala vidjeti sto se radilo na TV1.

Diplomirala je zajedno s ostalima iz te generacije.
Nemam bas neka iskustva s visokoskolskim sustavom u Europi, ali znam za jedan slucaj
dok sam bio asistent iz TV-a (teorija vjerojatnosti). (Nisam bas pratio cijelu raspravu, pa je moguce da je nesto slicno receno.)

Jedna kolegica je otisla u Svedsku (mozda je bila neka druga sjeverna zemlja u pitanju)
na semestar,
uglavnom tamo nije bilo kolegija koji bi odgovarao kolegijima TV1 i TV2.

Njoj je priznat cijeli semestar bez obzira na to sto nije polozila kolegij koji bi odgovarao nasoj TV1, i jedini problem je bio sto je morala odslusati i poloziti TV2 kad se vratila, pa je sama morala vidjeti sto se radilo na TV1.

Diplomirala je zajedno s ostalima iz te generacije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 19:30 pon, 11. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo bi me jako zanimalo kako je to izvedeno. :) Je li to bilo već po Bolonji? Jer nama su naime 100x naglasili da moramo naći kolegije koji će nam ovdje biti priznati, dakle kolegij po kolegij; ne da upišemo 30 ECTS-a pa će nam ovdje biti priznat semestar ako tamo položimo sve. A i nisam još čula da je nekome odobreno polaganje nekog kolegija, a da nije imao položenog prethodnika.
Ovo bi me jako zanimalo kako je to izvedeno. Smile Je li to bilo već po Bolonji? Jer nama su naime 100x naglasili da moramo naći kolegije koji će nam ovdje biti priznati, dakle kolegij po kolegij; ne da upišemo 30 ECTS-a pa će nam ovdje biti priznat semestar ako tamo položimo sve. A i nisam još čula da je nekome odobreno polaganje nekog kolegija, a da nije imao položenog prethodnika.



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 20:26 pon, 11. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prije bolonje je TV bio jedan (dvosemestralni) kolegij.

To je bila prva bolonjska generacija 5. godina (tj. 2. godina diplomskog).

I meni je bilo cudno, ali bas tako se dogodilo. Kompletan semestar je priznat,
i TV2 je kolegica polagala bez TV1. (Za ostale predmete je nasla nesto sto ce ih zamijeniti.)
Prije bolonje je TV bio jedan (dvosemestralni) kolegij.

To je bila prva bolonjska generacija 5. godina (tj. 2. godina diplomskog).

I meni je bilo cudno, ali bas tako se dogodilo. Kompletan semestar je priznat,
i TV2 je kolegica polagala bez TV1. (Za ostale predmete je nasla nesto sto ce ih zamijeniti.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 10:43 sub, 16. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za sve zainteresirane, evo [url=http://international.unizg.hr/medjunarodna_suradnja?@=5uk8#news_10722]novog natjecaja[/url].
Za sve zainteresirane, evo novog natjecaja.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2012. (00:26:31)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:44 sri, 26. 12. 2012    Naslov: erasmus pitanje Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
sad vidim ovu temu pa imam pitanje, mogu li se prijaviti na natjecaj za razmjenu ako nemam maksimalan broj ECTS bodova dosad moguce ostvarenih tj. ako sam pao jedan izborni predmet pa imam manje 5 bod, i koliko je bitan dosadasnji uspjeh?
Pozdrav,
sad vidim ovu temu pa imam pitanje, mogu li se prijaviti na natjecaj za razmjenu ako nemam maksimalan broj ECTS bodova dosad moguce ostvarenih tj. ako sam pao jedan izborni predmet pa imam manje 5 bod, i koliko je bitan dosadasnji uspjeh?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 15:00 sri, 26. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema veze koliko imaš ostvarenih bodova, za samu prijavu nema takvih ograničenja. Što se dosadašnjeg uspjeha tiče, bitan je, ali također ti je i bitno koliko je jaka konkurencija, te pretpostavljam životopis i motivacijsko pismo. Stvar je u tome što nama koji smo se prijavili (naravno) nitko nikad nije rekao što je bio ključan razlog zašto su baš nas uzeli, ali kao što sam rekla u uvodnom postu, meni je prosjek bio ispod 3.0, nisam sve kolegije bila dala u roku, i svejedno sam dobila mjesto na Universität Wien, uz Erasmus stipendiju. :) Možda bi bilo dobro napomenuti da sam se uz Beč bila prijavila i za Gentsko sveučilište (Belgija) i to mi je zapravo bio prvi izbor, ali tamo me nisu uzeli. Nisam sigurna da je itko s MO otišao u Gent.
Nema veze koliko imaš ostvarenih bodova, za samu prijavu nema takvih ograničenja. Što se dosadašnjeg uspjeha tiče, bitan je, ali također ti je i bitno koliko je jaka konkurencija, te pretpostavljam životopis i motivacijsko pismo. Stvar je u tome što nama koji smo se prijavili (naravno) nitko nikad nije rekao što je bio ključan razlog zašto su baš nas uzeli, ali kao što sam rekla u uvodnom postu, meni je prosjek bio ispod 3.0, nisam sve kolegije bila dala u roku, i svejedno sam dobila mjesto na Universität Wien, uz Erasmus stipendiju. Smile Možda bi bilo dobro napomenuti da sam se uz Beč bila prijavila i za Gentsko sveučilište (Belgija) i to mi je zapravo bio prvi izbor, ali tamo me nisu uzeli. Nisam sigurna da je itko s MO otišao u Gent.



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan