Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Minimizacija (generalizirane) kvadratne funkcije (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kosani
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2010. (21:22:58)
Postovi: (26)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 7

PostPostano: 19:00 pon, 2. 7. 2012    Naslov: Minimizacija (generalizirane) kvadratne funkcije Citirajte i odgovorite

Upravo sam odgovarao na usmenom i trebao sam naći minimum [tex] \| Ax-b \| _{2} ^{2} [/tex] ali bez korištenja derivacija. Znači analogno nalaženju tjemena parabole za jednodimenzionalni slučaj gdje raspisom dobijemo [tex]a(x+ \frac{b}{2a})^2+ \frac{4ac-b^2}{4a} [/tex] gdje dobivamo da je tjeme u [tex] x_{0}=- \frac{b}{2a}[/tex] ali samo u višedimenzionalnom slučaju

Raspisivanjem dobijem izraz: [tex]...=x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T}b+b^{T}b=x^{T} (A^{T}Ax-2A^{T}b)+b^{T}b [/tex] što je i bilo dobro. Nakon 5 minuta šutnje mi je profesor izveo do kraja sve u 15 sekundi i dolaskom doma to više ne znam izvest.

Profesor se koristio ovim: [tex]A^{T}A x_{0}= A^{T} b[/tex] da bi na kraju dokazao da je: [tex]x_{0}= (A^{T}A ) ^{-1} A^{T} b[/tex] uistinu točka minimuma. Kako?
Upravo sam odgovarao na usmenom i trebao sam naći minimum [tex] \| Ax-b \| _{2} ^{2} [/tex] ali bez korištenja derivacija. Znači analogno nalaženju tjemena parabole za jednodimenzionalni slučaj gdje raspisom dobijemo [tex]a(x+ \frac{b}{2a})^2+ \frac{4ac-b^2}{4a} [/tex] gdje dobivamo da je tjeme u [tex] x_{0}=- \frac{b}{2a}[/tex] ali samo u višedimenzionalnom slučaju

Raspisivanjem dobijem izraz: [tex]...=x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T}b+b^{T}b=x^{T} (A^{T}Ax-2A^{T}b)+b^{T}b [/tex] što je i bilo dobro. Nakon 5 minuta šutnje mi je profesor izveo do kraja sve u 15 sekundi i dolaskom doma to više ne znam izvest.

Profesor se koristio ovim: [tex]A^{T}A x_{0}= A^{T} b[/tex] da bi na kraju dokazao da je: [tex]x_{0}= (A^{T}A ) ^{-1} A^{T} b[/tex] uistinu točka minimuma. Kako?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kosani
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2010. (21:22:58)
Postovi: (26)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 7

PostPostano: 19:55 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ipak sam uspio dobiti rješenje:

Koristeći: [tex] A^{T} b= A^{T} A x_{0} [/tex] iz izraza [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T}b+b^{T}b[/tex] dobivamo [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T} A x_{0}+b^{T}b[/tex]

dodajmo [tex]0=x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T Ax_{0}= x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b [/tex]
pa dobijemo [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T} A x_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b+b^{T}b [/tex]

prva tri izraza čine: [tex] \| A(x-x_{0})\|_2^2 [/tex], a druga tri [tex] \| Ax_{0}-b \|_2^2 [/tex]. To je minimalno samo kada je [tex]x=x_0[/tex] jer je drugi izraz konstantan.
Ipak sam uspio dobiti rješenje:

Koristeći: [tex] A^{T} b= A^{T} A x_{0} [/tex] iz izraza [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T}b+b^{T}b[/tex] dobivamo [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T} A x_{0}+b^{T}b[/tex]

dodajmo [tex]0=x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T Ax_{0}= x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b [/tex]
pa dobijemo [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T} A x_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b+b^{T}b [/tex]

prva tri izraza čine: [tex] \| A(x-x_{0})\|_2^2 [/tex], a druga tri [tex] \| Ax_{0}-b \|_2^2 [/tex]. To je minimalno samo kada je [tex]x=x_0[/tex] jer je drugi izraz konstantan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 10:49 sub, 7. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kosani"]

dodajmo [tex]0=x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T Ax_{0}= x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b [/tex]
pa dobijemo [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T} A x_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b+b^{T}b [/tex]

prva tri izraza čine: [tex] \| A(x-x_{0})\|_2^2 [/tex], a druga tri [tex] \| Ax_{0}-b \|_2^2 [/tex]. To je minimalno samo kada je [tex]x=x_0[/tex] jer je drugi izraz konstantan.[/quote]

možeš iovo malo detaljnije objasniti. zašto se to tak napravi?
kosani (napisa):


dodajmo [tex]0=x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T Ax_{0}= x_{0}^T A^T Ax_{0} + x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b [/tex]
pa dobijemo [tex]x^{T} A^{T}Ax-2x^{T} A^{T} A x_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0}+ x_{0}^T A^T Ax_{0} - 2 x_{0}^T A^T b+b^{T}b [/tex]

prva tri izraza čine: [tex] \| A(x-x_{0})\|_2^2 [/tex], a druga tri [tex] \| Ax_{0}-b \|_2^2 [/tex]. To je minimalno samo kada je [tex]x=x_0[/tex] jer je drugi izraz konstantan.


možeš iovo malo detaljnije objasniti. zašto se to tak napravi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan