Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Demonstrature 2012./2013. (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 14:55 uto, 6. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ummm... Jedno glupo pitanje, ne nužno Zenonu, ali nema mi smisla otvarati ikakvu temu radi ovog :D

Nije problem u nerazumijevanju, nego više u formulaciji. Dakle, kad imam zadatak provjeriti je li nešto potprostor kao u 3. a) [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-0910-kol1a.pdf]ovdje[/url], mogu li kod provjere (kao što sam dosad radio, nap.) toga ostaje li umnožak proizvoljnog vektora iz tog skupa nekim skalarom (ili linearna kombinacija dvaju vektora iz skupa) u danom potprostoru uzeti proizvoljan [tex]\alpha \in \mathbb{C}[/tex] i njime jednostavno sve izmnožiti, ili je potrebno uzeti [tex]a + ib, a, b \in \mathbb{R}[/tex] pa množiti realnim i imaginarnim dijelovima posebno?

Pitanje je vjerojatno nepotrebno i može se riješiti na prvi način (a svakako se može i na drugi), ali me nešto neshvatljivo počelo kopkati u vezi toga pa pretpostavljam da je ovo najlakši način za razriješiti nedoumicu :)
Ummm... Jedno glupo pitanje, ne nužno Zenonu, ali nema mi smisla otvarati ikakvu temu radi ovog Very Happy

Nije problem u nerazumijevanju, nego više u formulaciji. Dakle, kad imam zadatak provjeriti je li nešto potprostor kao u 3. a) ovdje, mogu li kod provjere (kao što sam dosad radio, nap.) toga ostaje li umnožak proizvoljnog vektora iz tog skupa nekim skalarom (ili linearna kombinacija dvaju vektora iz skupa) u danom potprostoru uzeti proizvoljan [tex]\alpha \in \mathbb{C}[/tex] i njime jednostavno sve izmnožiti, ili je potrebno uzeti [tex]a + ib, a, b \in \mathbb{R}[/tex] pa množiti realnim i imaginarnim dijelovima posebno?

Pitanje je vjerojatno nepotrebno i može se riješiti na prvi način (a svakako se može i na drugi), ali me nešto neshvatljivo počelo kopkati u vezi toga pa pretpostavljam da je ovo najlakši način za razriješiti nedoumicu Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:03 uto, 6. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fiksiraš [tex]x_1=a+bi[/tex], iz njega dobiješ ostale i onda uzmeš proizvoljni skalar [tex]c+di[/tex]. Ti moraš dokazati da je to vektorski prostor, ovako ćeš to odraditi najeksplicitnije. Ako uzmeš neki [tex]\alpha \in\mathbb C[/tex] proizvoljan, a ne raspišeš ga kao kompleksni broj s realnim i imaginarnim dijelom, kako ćeš onda znati što je točno [tex]\text{Re}x_1[/tex], a što [tex]\text{Im}x_1[/tex]? Što je realni dio kompleksnog broja [tex]\alpha x_1=\alpha a+\alpha bi[/tex]?
Fiksiraš [tex]x_1=a+bi[/tex], iz njega dobiješ ostale i onda uzmeš proizvoljni skalar [tex]c+di[/tex]. Ti moraš dokazati da je to vektorski prostor, ovako ćeš to odraditi najeksplicitnije. Ako uzmeš neki [tex]\alpha \in\mathbb C[/tex] proizvoljan, a ne raspišeš ga kao kompleksni broj s realnim i imaginarnim dijelom, kako ćeš onda znati što je točno [tex]\text{Re}x_1[/tex], a što [tex]\text{Im}x_1[/tex]? Što je realni dio kompleksnog broja [tex]\alpha x_1=\alpha a+\alpha bi[/tex]?



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 17:23 uto, 6. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Đizs, uzeo sam bas jako los primjer za ono sto sam htio pitati. Isao sam naci random kolokvij s kompleksnim potprostorom, ali sam nabasao na krivi :D

Da, znam da ovdje moram raspisati. Ali recimo da je uvjet na kompleksne brojeve takav da je [tex]x_1 - x_2 = 0[/tex], bez realnog/imaginarnog dijela. Je li tada za skalar dozvoljeno uzeti proizvoljan ili se opet ide na realni+imaginarni dio, to je zapravo bila poanta jako lose postavljenog pitanja :D
Đizs, uzeo sam bas jako los primjer za ono sto sam htio pitati. Isao sam naci random kolokvij s kompleksnim potprostorom, ali sam nabasao na krivi Very Happy

Da, znam da ovdje moram raspisati. Ali recimo da je uvjet na kompleksne brojeve takav da je [tex]x_1 - x_2 = 0[/tex], bez realnog/imaginarnog dijela. Je li tada za skalar dozvoljeno uzeti proizvoljan ili se opet ide na realni+imaginarni dio, to je zapravo bila poanta jako lose postavljenog pitanja Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 18:35 uto, 6. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dovoljno je uzeti proizvoljni.
Dovoljno je uzeti proizvoljni.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:18 uto, 6. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"]Pitanje je vjerojatno nepotrebno i može se riješiti na prvi način (a svakako se može i na drugi), ali me nešto neshvatljivo počelo kopkati u vezi toga pa pretpostavljam da je ovo najlakši način za razriješiti nedoumicu :)[/quote]
Ja cu ti jos dodatno zakomplicirati: skalare mozes jos promatrati kao [tex]re^{i\varphi}[/tex], za nenegativne r i [tex]0\leq \varphi<2\pi[/tex]. Neki put vise pomogne nego a+bi ili [tex]\alpha\in\mathbb{C}[/tex].
hendrix (napisa):
Pitanje je vjerojatno nepotrebno i može se riješiti na prvi način (a svakako se može i na drugi), ali me nešto neshvatljivo počelo kopkati u vezi toga pa pretpostavljam da je ovo najlakši način za razriješiti nedoumicu Smile

Ja cu ti jos dodatno zakomplicirati: skalare mozes jos promatrati kao [tex]re^{i\varphi}[/tex], za nenegativne r i [tex]0\leq \varphi<2\pi[/tex]. Neki put vise pomogne nego a+bi ili [tex]\alpha\in\mathbb{C}[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 22:27 uto, 6. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekako sumnjam da ce mi polarna forma+Euler sutra (na kolokviju) biti posebno korisni. :D

(Naravno da je korisno, generalno. :D)
Nekako sumnjam da ce mi polarna forma+Euler sutra (na kolokviju) biti posebno korisni. Very Happy

(Naravno da je korisno, generalno. Very Happy)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
aj_ca_volin_te
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2011. (20:18:49)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 22 - 2

PostPostano: 17:10 pet, 16. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako moj precjenjeni kolega Zenon nece biti u mogucnosti stupiti na forum sljedecih par dana, prenosim vam njegovu poruku....NECE BITI DEMONSTRATURA IZ LINEARNE U PONEDILJAK...
kako moj precjenjeni kolega Zenon nece biti u mogucnosti stupiti na forum sljedecih par dana, prenosim vam njegovu poruku....NECE BITI DEMONSTRATURA IZ LINEARNE U PONEDILJAK...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 22:40 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

I kolega je (po običaju) zaboravio nadodati da je nadoknada ovaj tjedan po dogovoru na forumu.
I kolega je (po običaju) zaboravio nadodati da je nadoknada ovaj tjedan po dogovoru na forumu.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 0:30 sub, 24. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od sad su demonstrature od 10 do 12 sati istim danom.
Od sad su demonstrature od 10 do 12 sati istim danom.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 15:36 pon, 17. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispričavam se svima što danas nisam došao na demonstrature. Imam zdravstvenih problema koji su se pojavili jutros u 7 i nadao sam se da će proći do domenstratura, no još uvijek nisam sposoban ni za što.

Nadoknada demonstratura bit će ovaj tjedan bez petka po dogovoru na forumu, AKO mi se stanje poboljša, jer doslovno jedva hodam. A ako ne, o tom, po tom.

Još jednom isprike onima koji su danas došli, a mene nije bilo.
Ispričavam se svima što danas nisam došao na demonstrature. Imam zdravstvenih problema koji su se pojavili jutros u 7 i nadao sam se da će proći do domenstratura, no još uvijek nisam sposoban ni za što.

Nadoknada demonstratura bit će ovaj tjedan bez petka po dogovoru na forumu, AKO mi se stanje poboljša, jer doslovno jedva hodam. A ako ne, o tom, po tom.

Još jednom isprike onima koji su danas došli, a mene nije bilo.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 19:58 pon, 17. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se barem nekako odužim, riješit ću vam problematične zadatke iz zadaće za koje ste me pitali preko maila. Prvi se rješava lako koristeći jednakost [tex]A\tilde A=\tilde AA=\det(A)I[/tex] i Binet-Cauchyjev teorem.

Za zadnji prvo pokažete da vrijedi da je [tex]\text{tr}(AB)=\text{tr}(BA)[/tex] što se pokaže lako (samo se raspiše po definiciji, pozove na komutativnost množenja u polju i možda činjenicu da je [tex]\text{tr}(A)=\text{tr}(A^t)[/tex]) i da vrijedi [tex]\text{tr}(\alpha A+\beta B)=\alpha\text{tr}(A)+\beta\text{tr}(B)[/tex], što je prejednostavno za pokazati. Sada samo primijenite funkciju trag na zadanu jednakost i dobijete kontradikciju.

Ostali su, po mojoj procjeni, prejednostavni, a i nitko nije pitao za njih. Ako sam u krivu, vičite :D
Da se barem nekako odužim, riješit ću vam problematične zadatke iz zadaće za koje ste me pitali preko maila. Prvi se rješava lako koristeći jednakost [tex]A\tilde A=\tilde AA=\det(A)I[/tex] i Binet-Cauchyjev teorem.

Za zadnji prvo pokažete da vrijedi da je [tex]\text{tr}(AB)=\text{tr}(BA)[/tex] što se pokaže lako (samo se raspiše po definiciji, pozove na komutativnost množenja u polju i možda činjenicu da je [tex]\text{tr}(A)=\text{tr}(A^t)[/tex]) i da vrijedi [tex]\text{tr}(\alpha A+\beta B)=\alpha\text{tr}(A)+\beta\text{tr}(B)[/tex], što je prejednostavno za pokazati. Sada samo primijenite funkciju trag na zadanu jednakost i dobijete kontradikciju.

Ostali su, po mojoj procjeni, prejednostavni, a i nitko nije pitao za njih. Ako sam u krivu, vičite Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 7:53 uto, 18. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moći ću držati demonstrature u srijedu nakon 15:00 i u četvrtak od 10:00 - 12:00. Ako to nekome odgovara i želi nadoknaditi demonstrature od ponedjeljka, neka se javi.
Moći ću držati demonstrature u srijedu nakon 15:00 i u četvrtak od 10:00 - 12:00. Ako to nekome odgovara i želi nadoknaditi demonstrature od ponedjeljka, neka se javi.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 21:35 sub, 2. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[strike]Ako se raspored ne bude mijenjao, demonstrature u drugom semestru bit će srijedom od 14:00 do 16:00 sati. Najave do 11:00 sati u srijedu (na dan demonstratura).[/strike]
Ako se raspored ne bude mijenjao, demonstrature u drugom semestru bit će srijedom od 14:00 do 16:00 sati. Najave do 11:00 sati u srijedu (na dan demonstratura).



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 12:56 sub, 16. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Demonstrature u drugom semestru držat ću utorkom od 17:00 do 19:00. Najava do nedjelju u 13h. (na webu krivo piše, jer sam krivo javio asistentici, a sramota me maltretirati ju opet :P)
Demonstrature u drugom semestru držat ću utorkom od 17:00 do 19:00. Najava do nedjelju u 13h. (na webu krivo piše, jer sam krivo javio asistentici, a sramota me maltretirati ju opet Razz)



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan