Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Udaljenost paralelenih pravci & Linearna nezavinost & (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Analitička geometrija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
IvanKundak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2012. (11:58:18)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:29 čet, 13. 9. 2012    Naslov: Udaljenost paralelenih pravci & Linearna nezavinost & Citirajte i odgovorite

Dok čekam rezultate iz UM-a (još jednom hvala momcima na pomoći) , zanima me ova tri zadatka , ovako ide... Ako itko zna riješiti bilo koji od njih bit će mi od velike pomoći...

[b]1.[/b]

Odredi udaljenost između dvaju paralelnih pravaca , evo slike dva pravca:

[img]http://i48.tinypic.com/30iazd0.jpg[/img]


Postupak znam ali se malo izgubim kod prebacivanja u parametarski , pošto do sada nikad nismo imali u brojniku nešto kao npr. 2x ili 2y...

Ovako sam ga ja riješio.. treba mi d(A,B) , A uzimam iz pravca p2 i s normalom pravca p2 postavim ravninu da sadrži točku A i da je okomita na ravninu p2. Nakon što dobijem ravninu tražim presjek ravnine i pravca p1 , tako bi dobio B. I onda samo udaljenost izračunat , pa krenimo od početka:


Prvo uzmemo A(2,-4,2) iz pravca p2 te vektor normale od pravca p2 , a to je n= p = (1/2 , 3 , 7/2)

to uvrstimo u skalarni oblik jednadžbe ravnine : A (x-x1) + B (y-y1) + C (z-z1)

I sad kod uvrštavanja ovog y u B (y-y1) dali uvrstim y ili 2y , jer nam je 2y u pravcu p2 u brojniku. -4 (y - 3) [b]ili [/b]-4 (2y -3)

Pa neznam dali je ravnina (ako sam i to dobro izračunao):

1/2(x) - 4y -2z + 18

ili

1/2(x) - 8y -2z + 18


Nakon toga nastavljamo , tražimo presjek pravca p1 i ravnine , tako da pravac p1 prebacimo u parametarski oblik pa uvrstimo u jednadžbu da dobijemo t da možemo odrediti točku presjka... Sad se opet pojavljiva ovo s 2x i 2y...

2x = 3 + t ==> x= 3 + t / 2
2y = 1 +3t ==> y = 1 +3t / 2
4z = 8 + 7t ==> z = 8+7t /2

Jeli dovde dobro jesam li dobro prebacio u parametarski i koliko vama t ispadne?


[b]2.[/b]

Treba odrediti dali je skup linearno nezavistan i ako je kolika mu je dimenzija , pošto je sastavljao ova pitanja drugi profesor , mi nikada do sada nismo imali ovakav primjer

[img]http://i50.tinypic.com/2db72gi.jpg[/img]


[b]3.[/b]

Odredi dali je polje:

[img]http://i50.tinypic.com/npgxnc.jpg[/img]


Znači ovako sam ja krenuo , polje je tijelo u kojem je množenje komutativno , a tijelo je netrivijalan prsten u kojem je P\{0} grupa u odnosu na mboženje , znači trebam provjerit

(P , +) , i (P\{0} , * ) - i to mora biti komutativno da bi bilo polje...

Jel treba tako ići? najviše se zbunim kod određivanja neutralnog elementa kod zbrajanja ispadne mi 0 kod množenja ni neznam ...
Dok čekam rezultate iz UM-a (još jednom hvala momcima na pomoći) , zanima me ova tri zadatka , ovako ide... Ako itko zna riješiti bilo koji od njih bit će mi od velike pomoći...

1.

Odredi udaljenost između dvaju paralelnih pravaca , evo slike dva pravca:




Postupak znam ali se malo izgubim kod prebacivanja u parametarski , pošto do sada nikad nismo imali u brojniku nešto kao npr. 2x ili 2y...

Ovako sam ga ja riješio.. treba mi d(A,B) , A uzimam iz pravca p2 i s normalom pravca p2 postavim ravninu da sadrži točku A i da je okomita na ravninu p2. Nakon što dobijem ravninu tražim presjek ravnine i pravca p1 , tako bi dobio B. I onda samo udaljenost izračunat , pa krenimo od početka:


Prvo uzmemo A(2,-4,2) iz pravca p2 te vektor normale od pravca p2 , a to je n= p = (1/2 , 3 , 7/2)

to uvrstimo u skalarni oblik jednadžbe ravnine : A (x-x1) + B (y-y1) + C (z-z1)

I sad kod uvrštavanja ovog y u B (y-y1) dali uvrstim y ili 2y , jer nam je 2y u pravcu p2 u brojniku. -4 (y - 3) ili -4 (2y -3)

Pa neznam dali je ravnina (ako sam i to dobro izračunao):

1/2(x) - 4y -2z + 18

ili

1/2(x) - 8y -2z + 18


Nakon toga nastavljamo , tražimo presjek pravca p1 i ravnine , tako da pravac p1 prebacimo u parametarski oblik pa uvrstimo u jednadžbu da dobijemo t da možemo odrediti točku presjka... Sad se opet pojavljiva ovo s 2x i 2y...

2x = 3 + t ⇒ x= 3 + t / 2
2y = 1 +3t ⇒ y = 1 +3t / 2
4z = 8 + 7t ⇒ z = 8+7t /2

Jeli dovde dobro jesam li dobro prebacio u parametarski i koliko vama t ispadne?


2.

Treba odrediti dali je skup linearno nezavistan i ako je kolika mu je dimenzija , pošto je sastavljao ova pitanja drugi profesor , mi nikada do sada nismo imali ovakav primjer




3.

Odredi dali je polje:




Znači ovako sam ja krenuo , polje je tijelo u kojem je množenje komutativno , a tijelo je netrivijalan prsten u kojem je P\{0} grupa u odnosu na mboženje , znači trebam provjerit

(P , +) , i (P\{0} , * ) - i to mora biti komutativno da bi bilo polje...

Jel treba tako ići? najviše se zbunim kod određivanja neutralnog elementa kod zbrajanja ispadne mi 0 kod množenja ni neznam ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Analitička geometrija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan