Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

blic (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
homoviator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 01. 2011. (18:42:32)
Postovi: (3A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 19:49 pet, 12. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje kod ovoga zadatka koji kaže: skup S je zatvoren ako i samo ako [dtex]\partial S \subset S[/dtex].....
Zanima me za drugi dio dokaza, tj.:
Smijem li pretpostaviti da vrijedi S je otvoren ili ne? U smislu neka vrijedi [dtex]\partial S \subset S[/dtex] i pretpostavimo da je S otvoren. I onda S je otvoren ako i samo ako je jednaka svom interioru. Onda znam da je, mislim što smo dokazali/je dokazano da je [dtex]Int S \bigcap \partial S=\Phi[/dtex] i dolazim do kontradikcije jer je nešto istovremeno podskup od drugoga a u presjeku daju prazan skup.
Nadam se da je razumljivo što pitam ...
Imam pitanje kod ovoga zadatka koji kaže: skup S je zatvoren ako i samo ako [dtex]\partial S \subset S[/dtex].....
Zanima me za drugi dio dokaza, tj.:
Smijem li pretpostaviti da vrijedi S je otvoren ili ne? U smislu neka vrijedi [dtex]\partial S \subset S[/dtex] i pretpostavimo da je S otvoren. I onda S je otvoren ako i samo ako je jednaka svom interioru. Onda znam da je, mislim što smo dokazali/je dokazano da je [dtex]Int S \bigcap \partial S=\Phi[/dtex] i dolazim do kontradikcije jer je nešto istovremeno podskup od drugoga a u presjeku daju prazan skup.
Nadam se da je razumljivo što pitam ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 20:11 pet, 12. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Između kose crte i ključne riječi nema razmaka, a poslije ključne riječi obavezno razmak! :)
Ovako bi trebao tvoj post izgledati:

[quote="homoviator"]Imam pitanje kod ovoga zadatka koji kaže: skup S je zatvoren ako i samo ako [tex]\partial S \subset S[/tex].....
Zanima me za drugi dio dokaza, tj. ekvivalenciju [tex]\Leftarrow[/tex]:
Smijem li pretpostaviti da vrijedi S je otvoren ili ne? U smislu neka vrijedi [tex]\partial S \subset S[/tex] i pretpostavimo da je S otvoren. I onda S je otvoren ako i samo ako je jednaka svom interioru. Onda znam da je, mislim što smo dokazali/je dokazano da je [tex]Int S \bigcap \partial S = \emptyset[/tex] i dolazim do kontradikcije jer je nešto istovremeno podskup od drugoga a u presjeku daju prazan skup.
Nadam se da je razumljivo što pitam ... :roll:

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

Tu gdje je nedefinirano piše(nadam se da sad uspije):
[dtex]\partial S \subset S[/dtex]
[dtex]Int S \bigcap \partial S= \emptyset[/dtex][/quote]

Postupak je dobar, ali je pogrešno logičko razmišljanje. Naime, ne vrijedi nužno da skup koji nije otvoren mora biti zatvoren (primjer za to su poluotvoreni intervali u [tex]\mathbb{R}[/tex] - nisu otvoreni jer oko jednog ruba intervala ne možeš upisati otvorenu kuglu takvu da je sadržana u intervalu, a nisu ni zatvoreni jer jer drugi rub intervala gomilište skupa, a nije uključen u sam skup). Tako da, ako si već pokazao da skup ne mora biti otvoren, ne znaš ništa o tome mora li biti zatvoren ili ne.
Nadalje, ne slažem se da jedan skup ne može biti podskup drugoga i s istim u presjeku dati prazan skup. Primjer za to su [tex]\emptyset[/tex] i bilo koji drugi skup [tex]A[/tex]. Ono što možeš pokazati je da je skup sa navedenim svojstvom prazan skup. Naime, ako je [tex]A \subseteq B[/tex] i [tex]A \cap B = \emptyset[/tex], slijedi: [tex]\emptyset = A \cap B = A[/tex], pa je [tex]A = \emptyset[/tex].

Probaj pretpostaviti nešto što zaista zadovoljava svaki skup koji nije zatvoren. Možda najlakše (barem kad sam ja rješavao) jest pokazati da ne sadrži sva svoja gomilišta - ako ne krenemo po definiciji s otvorenim kuglama, dokaz bi mogao biti jednostavne prirode. :)
A ako zapneš i odustaneš pa ti zatreba cijelo rješenje, pogledaj [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=174806&highlight=#174806]ovdje[/url]. ;)
Između kose crte i ključne riječi nema razmaka, a poslije ključne riječi obavezno razmak! Smile
Ovako bi trebao tvoj post izgledati:

homoviator (napisa):
Imam pitanje kod ovoga zadatka koji kaže: skup S je zatvoren ako i samo ako [tex]\partial S \subset S[/tex].....
Zanima me za drugi dio dokaza, tj. ekvivalenciju [tex]\Leftarrow[/tex]:
Smijem li pretpostaviti da vrijedi S je otvoren ili ne? U smislu neka vrijedi [tex]\partial S \subset S[/tex] i pretpostavimo da je S otvoren. I onda S je otvoren ako i samo ako je jednaka svom interioru. Onda znam da je, mislim što smo dokazali/je dokazano da je [tex]Int S \bigcap \partial S = \emptyset[/tex] i dolazim do kontradikcije jer je nešto istovremeno podskup od drugoga a u presjeku daju prazan skup.
Nadam se da je razumljivo što pitam ... Rolling Eyes

Added after 8 minutes:

Tu gdje je nedefinirano piše(nadam se da sad uspije):
[dtex]\partial S \subset S[/dtex]
[dtex]Int S \bigcap \partial S= \emptyset[/dtex]


Postupak je dobar, ali je pogrešno logičko razmišljanje. Naime, ne vrijedi nužno da skup koji nije otvoren mora biti zatvoren (primjer za to su poluotvoreni intervali u [tex]\mathbb{R}[/tex] - nisu otvoreni jer oko jednog ruba intervala ne možeš upisati otvorenu kuglu takvu da je sadržana u intervalu, a nisu ni zatvoreni jer jer drugi rub intervala gomilište skupa, a nije uključen u sam skup). Tako da, ako si već pokazao da skup ne mora biti otvoren, ne znaš ništa o tome mora li biti zatvoren ili ne.
Nadalje, ne slažem se da jedan skup ne može biti podskup drugoga i s istim u presjeku dati prazan skup. Primjer za to su [tex]\emptyset[/tex] i bilo koji drugi skup [tex]A[/tex]. Ono što možeš pokazati je da je skup sa navedenim svojstvom prazan skup. Naime, ako je [tex]A \subseteq B[/tex] i [tex]A \cap B = \emptyset[/tex], slijedi: [tex]\emptyset = A \cap B = A[/tex], pa je [tex]A = \emptyset[/tex].

Probaj pretpostaviti nešto što zaista zadovoljava svaki skup koji nije zatvoren. Možda najlakše (barem kad sam ja rješavao) jest pokazati da ne sadrži sva svoja gomilišta - ako ne krenemo po definiciji s otvorenim kuglama, dokaz bi mogao biti jednostavne prirode. Smile
A ako zapneš i odustaneš pa ti zatreba cijelo rješenje, pogledaj ovdje. Wink




Zadnja promjena: Phoenix; 10:13 sub, 13. 10. 2012; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
homoviator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 01. 2011. (18:42:32)
Postovi: (3A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 21:38 pet, 12. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, puno je tu pretpostavki koje sam uzela 'zdravo za gotovo', ali rekoh da probam :roll: ... Kako idu najave za demonstrature uživo? Mislim dovoljno je nedelju navečer se najaviti ili mora ranije još?
Da, puno je tu pretpostavki koje sam uzela 'zdravo za gotovo', ali rekoh da probam Rolling Eyes ... Kako idu najave za demonstrature uživo? Mislim dovoljno je nedelju navečer se najaviti ili mora ranije još?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 0:25 sub, 13. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma super je, pa i pohvalno da si sama probala, jako mi je drago to vidjeti. Tako i treba! :D
Kolega nije na forumu napisao rok za najavu, ali nagađam da je nedjelja i više nego dovoljna. Vjerujem da često i redovito provjerava mail. :)
Ma super je, pa i pohvalno da si sama probala, jako mi je drago to vidjeti. Tako i treba! Very Happy
Kolega nije na forumu napisao rok za najavu, ali nagađam da je nedjelja i više nego dovoljna. Vjerujem da često i redovito provjerava mail. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bole13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (00:33:50)
Postovi: (5A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 18:21 sub, 13. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene zanima prvi smjer odnosno kad pretpostavimo da je S zatvoren. Čini mi se da ovo što je frutabella napisala nije dosta. Odnosno pokazano je da je rub od S podskup od S, ali nije dokazano da je pravi podskup odnosno da rub od S i S nisu jednaki ako se ne varam? Jer ja sam isto tako dokazivao, ali onda sam dalje pretpostavio da je rub od S jednak S i dobio kontradikciju i tada dobio željenu implikaciju.

Može li mi netko reći jesu li mi dobra rješenja za ovaj blic: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/Blic11011.pdf

1. a) skup gomilišta je {(-3, 0)}
b) A = Q

2. Ovo mi je čudno, ali dobio sam da je S = {(0, 0)}.
Mene zanima prvi smjer odnosno kad pretpostavimo da je S zatvoren. Čini mi se da ovo što je frutabella napisala nije dosta. Odnosno pokazano je da je rub od S podskup od S, ali nije dokazano da je pravi podskup odnosno da rub od S i S nisu jednaki ako se ne varam? Jer ja sam isto tako dokazivao, ali onda sam dalje pretpostavio da je rub od S jednak S i dobio kontradikciju i tada dobio željenu implikaciju.

Može li mi netko reći jesu li mi dobra rješenja za ovaj blic: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/Blic11011.pdf

1. a) skup gomilišta je {(-3, 0)}
b) A = Q

2. Ovo mi je čudno, ali dobio sam da je S = {(0, 0)}.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 19:01 sub, 13. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U pravu si za 1. zadatak. :)
Druga rješenja su ti isto dobra, osim ovog:

[quote="Bole13"]2. Ovo mi je čudno, ali dobio sam da je S = {(0, 0)}.[/quote]

Vrijedi, na primjer, [tex](1,0) \in S[/tex], stoga to nije sasvim dobro.
Jesi li raspisao svaku normu i rastavio na slučajeve? To ti rješava zadatak. :)
U pravu si za 1. zadatak. Smile
Druga rješenja su ti isto dobra, osim ovog:

Bole13 (napisa):
2. Ovo mi je čudno, ali dobio sam da je S = {(0, 0)}.


Vrijedi, na primjer, [tex](1,0) \in S[/tex], stoga to nije sasvim dobro.
Jesi li raspisao svaku normu i rastavio na slučajeve? To ti rješava zadatak. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bole13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (00:33:50)
Postovi: (5A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 20:00 sub, 13. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha da, onda je S = {(0, 0), (1, 0), (0, 1), (-1, 0), (0, -1)}? Jer ne mogu i x i y biti različiti od 0.
Aha da, onda je S = {(0, 0), (1, 0), (0, 1), (-1, 0), (0, -1)}? Jer ne mogu i x i y biti različiti od 0.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 21:25 sub, 13. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zašto ne mogu? Vjerujem da je [tex](\frac{1}{2},\frac{1}{2}) \in S[/tex] pa su obje koordinate različite od [tex]0[/tex].
Zašto ne mogu? Vjerujem da je [tex](\frac{1}{2},\frac{1}{2}) \in S[/tex] pa su obje koordinate različite od [tex]0[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bole13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (00:33:50)
Postovi: (5A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 23:29 sub, 13. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm ok sad mi je malo jasnije, max norma od (x, y) je očito max{|x|, |y|}, a ovo drugo kad se raspiše je x^2+y^2.
Jedan slučaj koji gledam je kad je x=y pa dobijem 2x^2=|x| što daje rješenja (0, 0), (1/2, 1/2), (-1/2, 1/2), (1/2, -1/2) i (-1/2, -1/2).

Drugi slučaj kad je npr. x>y i onda imam x^2+y^2=|x|. Ali to onda vrijedi samo za x=0, 1 i -1, a y=0. I onda isto tako za slučaj y>x. Ako je opet krivo molim te riješi zadatak kako treba :(.
Hm ok sad mi je malo jasnije, max norma od (x, y) je očito max{|x|, |y|}, a ovo drugo kad se raspiše je x^2+y^2.
Jedan slučaj koji gledam je kad je x=y pa dobijem 2x^2=|x| što daje rješenja (0, 0), (1/2, 1/2), (-1/2, 1/2), (1/2, -1/2) i (-1/2, -1/2).

Drugi slučaj kad je npr. x>y i onda imam x^2+y^2=|x|. Ali to onda vrijedi samo za x=0, 1 i -1, a y=0. I onda isto tako za slučaj y>x. Ako je opet krivo molim te riješi zadatak kako treba Sad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 0:09 ned, 14. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvi paragraf ti je dobar. :)
Zapravo ti i nije trebao slučaj [tex]x=y[/tex], mogao si to poistovjetiti s drugim slučajem tako da imaš ova dva: [tex]x \geq y[/tex] i [tex]x<y[/tex].

Drugi slučaj si skoro riješio - iz [tex]x^2+y^2=|x|[/tex] samo raspiši za slučaj [tex]x \geq 0[/tex] i [tex]x<0[/tex]. Recimo, za [tex]x \geq 0[/tex] dobivaš [tex]x^2+y^2=x[/tex], što je ekvivalentno [tex](x-\frac{1}{2})^2+y^2=(\frac{1}{2})^2[/tex], dakle rješenje ovog slučaja je određeni luk kružnice [tex]S((\frac{1}{2},0),\frac{1}{2})[/tex] - može se dogoditi da nije cijela kružnica upravo zbog raspisivanih uvjeta.
Preostali slučajevi se razlikuju u nijansama pa ih je nakon ovoga jednostavno raspisati do kraja.
Konačno rješenje će, naravno, biti unija svih ovih slučajeva, odnosno, u skici, svi ti lukovi zajedno. :)
Prvi paragraf ti je dobar. Smile
Zapravo ti i nije trebao slučaj [tex]x=y[/tex], mogao si to poistovjetiti s drugim slučajem tako da imaš ova dva: [tex]x \geq y[/tex] i [tex]x<y[/tex].

Drugi slučaj si skoro riješio - iz [tex]x^2+y^2=|x|[/tex] samo raspiši za slučaj [tex]x \geq 0[/tex] i [tex]x<0[/tex]. Recimo, za [tex]x \geq 0[/tex] dobivaš [tex]x^2+y^2=x[/tex], što je ekvivalentno [tex](x-\frac{1}{2})^2+y^2=(\frac{1}{2})^2[/tex], dakle rješenje ovog slučaja je određeni luk kružnice [tex]S((\frac{1}{2},0),\frac{1}{2})[/tex] - može se dogoditi da nije cijela kružnica upravo zbog raspisivanih uvjeta.
Preostali slučajevi se razlikuju u nijansama pa ih je nakon ovoga jednostavno raspisati do kraja.
Konačno rješenje će, naravno, biti unija svih ovih slučajeva, odnosno, u skici, svi ti lukovi zajedno. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:43 pon, 15. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo par pitanja iz blica 2010./2011.
Prvi zad a(prva grupa):je li skup gomilišta samo {(0,0)}?
Za b; je li dobar primjer skup Q?
Drugi zadatak (isto prva grupa):meni ispadnu samo tri točke-(0,0), (1,0), (0,1). Je li to dobro?

[size=9][color=#999999]Added after 23 minutes:[/color][/size]

Evo par pitanja iz blica 2010./2011.-prva grupa
1. a) Je li skup gomilišta samo {(0,0)}? Ako nije, kako da pronađem ostala? Nikad mi nisu išla ta pgađanja gomilišta :( .
1. b) Je li dobar primjer skup Q?
2. Meni ispadnu samo tri točke; (0,0), (1,0) i (0,1). Valja li to?
Evo par pitanja iz blica 2010./2011.
Prvi zad a(prva grupa):je li skup gomilišta samo {(0,0)}?
Za b; je li dobar primjer skup Q?
Drugi zadatak (isto prva grupa):meni ispadnu samo tri točke-(0,0), (1,0), (0,1). Je li to dobro?

Added after 23 minutes:

Evo par pitanja iz blica 2010./2011.-prva grupa
1. a) Je li skup gomilišta samo {(0,0)}? Ako nije, kako da pronađem ostala? Nikad mi nisu išla ta pgađanja gomilišta Sad .
1. b) Je li dobar primjer skup Q?
2. Meni ispadnu samo tri točke; (0,0), (1,0) i (0,1). Valja li to?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Buki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (20:15:17)
Postovi: (56)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 16:02 pon, 15. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/Blic11112.pdf[/url]

u prvom zadatku, prva grupa, drugi dio - koji bi bio primjer takvog niza?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/Blic11112.pdf

u prvom zadatku, prva grupa, drugi dio - koji bi bio primjer takvog niza?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 16:20 pon, 15. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@la mer
Bole13 je već komentirao rješenja blica i to baš u postovima neposredno prije tvog. :) Ali još jednom:
1. a) Jedno je gomilište, ali [tex](-3,0)[/tex]. Lapsuz, možda? :)
b) Da, [tex]\mathbb{Q}[/tex] je dobar primjer.
2. Skup ipak sadrži malo više točaka od te tri. Samo raspiši obje norme po definiciji i doći ćeš na rješavanje sustava kako smo gore komentirali. Ako ti nije jasno... :)

@Buki
[tex]a_n := (1, \frac{1}{n})[/tex] je jedan takav niz.
@la mer
Bole13 je već komentirao rješenja blica i to baš u postovima neposredno prije tvog. Smile Ali još jednom:
1. a) Jedno je gomilište, ali [tex](-3,0)[/tex]. Lapsuz, možda? Smile
b) Da, [tex]\mathbb{Q}[/tex] je dobar primjer.
2. Skup ipak sadrži malo više točaka od te tri. Samo raspiši obje norme po definiciji i doći ćeš na rješavanje sustava kako smo gore komentirali. Ako ti nije jasno... Smile

@Buki
[tex]a_n := (1, \frac{1}{n})[/tex] je jedan takav niz.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 10:31 uto, 16. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može primjer da unija proizvoljne familije zatvorenih skupova nije nužno zatvoren skup?
može primjer da unija proizvoljne familije zatvorenih skupova nije nužno zatvoren skup?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 10:47 uto, 16. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [tex]A_n=\left<-\infty ,-\frac 1n\right]\cup\left[\frac 1n, +\infty\right>[/tex]. Skupovi tog oblika su očito zatvoreni, jer sadrže sva svoja gomilišta, a i komplement [tex]\left<-\frac 1n,\frac 1n\right>[/tex] im je otvoren.
Unija po svim n-ovima izgleda [tex]\underset{n\in\mathbb N}{\bigcup}A_n=\left<-\infty , 0\right>\cup\left<0, +\infty\right>=\mathbb R\setminus\{0\}[/tex] što je otvoren skup kao unija dvaju otvorenih, a i komplement [tex]\{0\}[/tex] je zatvoren skup.
Neka je [tex]A_n=\left←\infty ,-\frac 1n\right]\cup\left[\frac 1n, +\infty\right>[/tex]. Skupovi tog oblika su očito zatvoreni, jer sadrže sva svoja gomilišta, a i komplement [tex]\left←\frac 1n,\frac 1n\right>[/tex] im je otvoren.
Unija po svim n-ovima izgleda [tex]\underset{n\in\mathbb N}{\bigcup}A_n=\left←\infty , 0\right>\cup\left<0, +\infty\right>=\mathbb R\setminus\{0\}[/tex] što je otvoren skup kao unija dvaju otvorenih, a i komplement [tex]\{0\}[/tex] je zatvoren skup.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 11:42 uto, 16. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda malo jednostavniji primjer:
[dtex]\bigcup_{n\in\mathbb{N}}\left[-1+\frac1n,1-\frac1n\right]=\left\langle-1,1\right\rangle.[/dtex]
Mozda malo jednostavniji primjer:
[dtex]\bigcup_{n\in\mathbb{N}}\left[-1+\frac1n,1-\frac1n\right]=\left\langle-1,1\right\rangle.[/dtex]



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 12:12 uto, 16. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo još jednostavniji [dtex]\bigcup_{n\in\mathbb N}\left[0,1-\frac 1n\right]=\left[0,1\right>[/dtex]
:D

Inače, uzeo sam baš onaj primjer zato što smo na vježbama uzeli baš komplement toga kao kontraprimjer da presjek proizvoljne familije otvorenih skupova nije otvoren skup, nadajući se da će kolega/ica uočiti :P
Evo još jednostavniji [dtex]\bigcup_{n\in\mathbb N}\left[0,1-\frac 1n\right]=\left[0,1\right>[/dtex]
Very Happy

Inače, uzeo sam baš onaj primjer zato što smo na vježbama uzeli baš komplement toga kao kontraprimjer da presjek proizvoljne familije otvorenih skupova nije otvoren skup, nadajući se da će kolega/ica uočiti Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 12:56 uto, 16. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Inače, uzeo sam baš onaj primjer zato što smo na vježbama uzeli baš komplement toga kao kontraprimjer da presjek proizvoljne familije otvorenih skupova nije otvoren skup, nadajući se da će kolega/ica uočiti :P[/quote]
Overkill :P

[size=4](jos jednostavnije: [tex]\cup_{x\in\left\langle 0,1\right\rangle}\{x\}[/tex] :P )[/size]
Zenon (napisa):
Inače, uzeo sam baš onaj primjer zato što smo na vježbama uzeli baš komplement toga kao kontraprimjer da presjek proizvoljne familije otvorenih skupova nije otvoren skup, nadajući se da će kolega/ica uočiti Razz

Overkill Razz

(jos jednostavnije: [tex]\cup_{x\in\left\langle 0,1\right\rangle}\{x\}[/tex] Razz )



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 14:07 uto, 16. 10. 2012; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:07 uto, 16. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Evo još jednostavniji [dtex]\bigcup_{n\in\mathbb N}\left[0,1-\frac 1n\right]=\left[0,1\right>[/dtex]
:D

Inače, uzeo sam baš onaj primjer zato što smo na vježbama uzeli baš komplement toga kao kontraprimjer da presjek proizvoljne familije otvorenih skupova nije otvoren skup, [b]nadajući se da će kolega/ica uočiti :P[/b][/quote]

pa zapravo je i bilo očito al mi nije palo na pamet da uzmem komplement :D
Zenon (napisa):
Evo još jednostavniji [dtex]\bigcup_{n\in\mathbb N}\left[0,1-\frac 1n\right]=\left[0,1\right>[/dtex]
Very Happy

Inače, uzeo sam baš onaj primjer zato što smo na vježbama uzeli baš komplement toga kao kontraprimjer da presjek proizvoljne familije otvorenih skupova nije otvoren skup, nadajući se da će kolega/ica uočiti Razz


pa zapravo je i bilo očito al mi nije palo na pamet da uzmem komplement Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 2:22 sri, 17. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Današnji blic bio je:
Zadatak 1
Bez dokaza odredite je li skup otvoren, zatvoren, oboje ili ništa od toga:
A) [tex]\mathbb Z\times\mathbb Z\times\mathbb R[/tex]
B) [tex]\{\sin x : x\in\mathbb R\}[/tex]
C) [tex]\displaystyle\text{Int}\left(\bigcap_{n\in\mathbb N}K\left(0,\frac 1n\right)\right)[/tex]

i bila su još dva, ne sjećam se koja, ali očito je odmah kakvi su (čime ne impliciram da za ove ne vrijedi isto :chuckle: ).

Zadatak 2
Pokažite da skup [tex]\bigg((\mathbb R\setminus\mathbb Q)\cap [0,2]\bigg)\times [0,2^{-2012}][/tex] nije potpun.
Današnji blic bio je:
Zadatak 1
Bez dokaza odredite je li skup otvoren, zatvoren, oboje ili ništa od toga:
A) [tex]\mathbb Z\times\mathbb Z\times\mathbb R[/tex]
B) [tex]\{\sin x : x\in\mathbb R\}[/tex]
C) [tex]\displaystyle\text{Int}\left(\bigcap_{n\in\mathbb N}K\left(0,\frac 1n\right)\right)[/tex]

i bila su još dva, ne sjećam se koja, ali očito je odmah kakvi su (čime ne impliciram da za ove ne vrijedi isto Chuckle ).

Zadatak 2
Pokažite da skup [tex]\bigg((\mathbb R\setminus\mathbb Q)\cap [0,2]\bigg)\times [0,2^{-2012}][/tex] nije potpun.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 2 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan