Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 18:45 čet, 18. 10. 2012    Naslov: Zadaci Citirajte i odgovorite

Dokazite da je skup [tex] A = \{(x,y) \in R^2 : x^2+y^2<4, y<6\} [/tex] otvoren skup u [tex] R^2[/tex] koristeci definiciju otvorenog skupa.
Moje pitanje: moze neki hint kako definirati radijus da bi mogao nastaviti dalje s dokazom, tj. kako se ovo skicira (bez wolframa), da bi uopce dobio ideju kako definirati radijus. Hvala
Dokazite da je skup [tex] A = \{(x,y) \in R^2 : x^2+y^2<4, y<6\} [/tex] otvoren skup u [tex] R^2[/tex] koristeci definiciju otvorenog skupa.
Moje pitanje: moze neki hint kako definirati radijus da bi mogao nastaviti dalje s dokazom, tj. kako se ovo skicira (bez wolframa), da bi uopce dobio ideju kako definirati radijus. Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 19:05 čet, 18. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

da bi vrijedio prvi uvjet, mora vrijediti da je [tex]y<6[/tex]. a ako znaš nacrtati [tex]x^2+y^2=4[/tex] onda bi i skup [tex]x^2+y^2<4[/tex] trebao znati nacrtati. za proizvoljnu točku [tex]x[/tex] probaj uzeti npr [tex]r=2-d(0,x)[/tex]. (ako si mislio na radijus otvorene kugle oko [tex]x[/tex] koja će biti u tom skupu)
da bi vrijedio prvi uvjet, mora vrijediti da je [tex]y<6[/tex]. a ako znaš nacrtati [tex]x^2+y^2=4[/tex] onda bi i skup [tex]x^2+y^2<4[/tex] trebao znati nacrtati. za proizvoljnu točku [tex]x[/tex] probaj uzeti npr [tex]r=2-d(0,x)[/tex]. (ako si mislio na radijus otvorene kugle oko [tex]x[/tex] koja će biti u tom skupu)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 19:37 čet, 18. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

tak sam si i mislio, ugl. zbunio me ovaj y<6, daj mi onda sad objasni zasto nije moglo bez tog uvjeta, zar ne bi i dalje to bio isti skup?
tak sam si i mislio, ugl. zbunio me ovaj y<6, daj mi onda sad objasni zasto nije moglo bez tog uvjeta, zar ne bi i dalje to bio isti skup?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 20:26 čet, 18. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma moglo je i bez tog uvjeta. meni se čini da je taj dio bio za zbunjivanje :)
ma moglo je i bez tog uvjeta. meni se čini da je taj dio bio za zbunjivanje Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 22:25 čet, 18. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad bi za neku točku koja zadovoljava [tex]x^2+y^2<4[/tex] vrijedilo [tex]y \geq 6[/tex], tada bi vrijedilo i sljedeće:
[tex]4>x^2+y^2 \geq x^2+6^2 \geq 0^2+36=36[/tex]
Dakle, [tex]4 > 36[/tex], što je nemoguće.

Ili jednostavno iz skice znaš da je "najgornja točka", odnosno ona koja ima najveću vrijednost [tex]y[/tex], upravo točka [tex](0,2)[/tex], a vrijedi [tex]2<6[/tex] tako da je drugi uvjet uvijek zadovoljen.
Kad bi za neku točku koja zadovoljava [tex]x^2+y^2<4[/tex] vrijedilo [tex]y \geq 6[/tex], tada bi vrijedilo i sljedeće:
[tex]4>x^2+y^2 \geq x^2+6^2 \geq 0^2+36=36[/tex]
Dakle, [tex]4 > 36[/tex], što je nemoguće.

Ili jednostavno iz skice znaš da je "najgornja točka", odnosno ona koja ima najveću vrijednost [tex]y[/tex], upravo točka [tex](0,2)[/tex], a vrijedi [tex]2<6[/tex] tako da je drugi uvjet uvijek zadovoljen.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 18:19 sri, 24. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokazite da je skup [tex] S= \{ (x,y)\in R^2 : xy\geq 1, x^2+y^2\leq 5\} [/tex] kompaktan.

Pokazao sam da je omeđen, i onda sam mislio pokazati da je zatvoren preko prop. da je zatvoren ako svaki niz u S ima limes koji je u S, ali ne znam kako pokazati da je limes proizvoljnog niza u S.

Neka je [tex](a_n)_n[/tex] niz u S t.d. [tex]a_n \to a \in R^2[/tex] proizv.
[tex]a_n=(x_n,y_n)[/tex] [tex]a=(x,y)[/tex]
[tex]\Rightarrow x_n \to x ,\; y_n \to x[/tex]
[tex]x_ny_n\geq 1 \; \And \; x_n + y_n \leq 5 \; \forall n \in N[/tex] jer je [tex](a_n)_n[/tex] niz u S.
I kako sad pokazati da je [tex]a\in S[/tex]
Pokazite da je skup [tex] S= \{ (x,y)\in R^2 : xy\geq 1, x^2+y^2\leq 5\} [/tex] kompaktan.

Pokazao sam da je omeđen, i onda sam mislio pokazati da je zatvoren preko prop. da je zatvoren ako svaki niz u S ima limes koji je u S, ali ne znam kako pokazati da je limes proizvoljnog niza u S.

Neka je [tex](a_n)_n[/tex] niz u S t.d. [tex]a_n \to a \in R^2[/tex] proizv.
[tex]a_n=(x_n,y_n)[/tex] [tex]a=(x,y)[/tex]
[tex]\Rightarrow x_n \to x ,\; y_n \to x[/tex]
[tex]x_ny_n\geq 1 \; \And \; x_n + y_n \leq 5 \; \forall n \in N[/tex] jer je [tex](a_n)_n[/tex] niz u S.
I kako sad pokazati da je [tex]a\in S[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 22:52 sri, 24. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa to ti je to, da su bile stroge nejednakosti možeš "ispasti" iz skupa, ali ovo ti sad vrijedi i na limesu :) naravno koristiš i svojstva limesa
pa to ti je to, da su bile stroge nejednakosti možeš "ispasti" iz skupa, ali ovo ti sad vrijedi i na limesu Smile naravno koristiš i svojstva limesa



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 20:09 čet, 25. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Al da si ustedis posao, za ovakve zadatke postoji standardna procedura:
Definiras [latex]f_1,f_2:\mathbb{R}^2\rightarrow \mathbb{R}[/latex] formulama [latex]f_1(x,y)=xy, f_2(x,y)=x^2+y^2[/latex]
Sada, ako malo pazljivije pogledamo, vidimo da je skup S presjek (jer imas dva uvjeta koja moraju vrijediti istovremeno) skupova
[latex]f_1^{-1}([1,+\infty>) \cap f_2^{-1}(<-\infty,5])[/latex]

Sada samo komentiras da su [latex]f_1, f_2[/latex] neprekidne, pa su praslike zatvorenih skupova zatvorene (a tu imamo bas takve), pa je i njihov presjek (tj. S) zatvoren skup. Uz omedjenost, to daje kompaktnost
Al da si ustedis posao, za ovakve zadatke postoji standardna procedura:
Definiras formulama
Sada, ako malo pazljivije pogledamo, vidimo da je skup S presjek (jer imas dva uvjeta koja moraju vrijediti istovremeno) skupova


Sada samo komentiras da su neprekidne, pa su praslike zatvorenih skupova zatvorene (a tu imamo bas takve), pa je i njihov presjek (tj. S) zatvoren skup. Uz omedjenost, to daje kompaktnost


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matijaB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2010. (09:11:43)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 17:44 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

imamo funkciju f(x,y)= y^2

f : D = { <0,1> x [0,1] } --> R

dokazi da je f(D) kompaktan.

vidim da mi f uzima samo drugu komponentu,tj onu iz zatvorenog segmenta...al..kako da to pismeno obrazlozim?
imamo funkciju f(x,y)= y^2

f : D = { <0,1> x [0,1] } → R

dokazi da je f(D) kompaktan.

vidim da mi f uzima samo drugu komponentu,tj onu iz zatvorenog segmenta...al..kako da to pismeno obrazlozim?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:02 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedna ideja je da definiraš funkciju [tex]g: \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R}[/tex] zadanu kao [tex]g(y)=y^2[/tex]
Primjećujemo da vrijedi [tex]f=g \circ \pi_2[/tex] pri čemu je [tex]\pi_2[/tex] projekcija na drugu koordinatu.
Stoga je [tex]f( \left< 0,1 \right> \times \left[ 0,1 \right]) = g(\pi_2( \left< 0,1 \right> \times \left[ 0,1 \right])) = g( \left[ 0,1 \right] )[/tex]
I sada slijedi primjena teorema kojeg želiš iskoristiti
Jedna ideja je da definiraš funkciju [tex]g: \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R}[/tex] zadanu kao [tex]g(y)=y^2[/tex]
Primjećujemo da vrijedi [tex]f=g \circ \pi_2[/tex] pri čemu je [tex]\pi_2[/tex] projekcija na drugu koordinatu.
Stoga je [tex]f( \left< 0,1 \right> \times \left[ 0,1 \right]) = g(\pi_2( \left< 0,1 \right> \times \left[ 0,1 \right])) = g( \left[ 0,1 \right] )[/tex]
I sada slijedi primjena teorema kojeg želiš iskoristiti


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matijaB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2010. (09:11:43)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 18:41 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

tnx...

i jel se moze dogoditi da kad zapisujem skup kao uniju odnosno presjek nekih otvorenih skupova,da dobim nesto tipa

A = ( praslika ) U ( praslika ) presjek ( praslika )

jel onda gledam prvo uniju dva otvorena skupa pa zakljucim da je ta unija otvorena,pa onda presjek tih dvaju ( ovo s unijom sad gledam ko novi otvoreni skup ) otvorenih je opet otvoren skup ?

nadam se da se kuzi sta je pjesnik htio reci : )
tnx...

i jel se moze dogoditi da kad zapisujem skup kao uniju odnosno presjek nekih otvorenih skupova,da dobim nesto tipa

A = ( praslika ) U ( praslika ) presjek ( praslika )

jel onda gledam prvo uniju dva otvorena skupa pa zakljucim da je ta unija otvorena,pa onda presjek tih dvaju ( ovo s unijom sad gledam ko novi otvoreni skup ) otvorenih je opet otvoren skup ?

nadam se da se kuzi sta je pjesnik htio reci : )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:51 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Shvatio sam što misliš kad sam došao pred kraj posta. ;)

Ovisno u kakvom redoslijedu idu operacije na skupovima, tako i argumentiraš, ali da, to je dovoljno. :) Istakni da se radi o uniji i presjeku [i]dva[/i], odnosno [i]konačno mnogo[/i] skupova (u slučaju kada ih imaš više), da se ne bi pomiješalo s unijom ili presjekom beskonačno mnogo skupova kada su stvari malo drugačije. :)
Shvatio sam što misliš kad sam došao pred kraj posta. Wink

Ovisno u kakvom redoslijedu idu operacije na skupovima, tako i argumentiraš, ali da, to je dovoljno. Smile Istakni da se radi o uniji i presjeku dva, odnosno konačno mnogo skupova (u slučaju kada ih imaš više), da se ne bi pomiješalo s unijom ili presjekom beskonačno mnogo skupova kada su stvari malo drugačije. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 16:05 sub, 24. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Muku mučim sa 1.zadatkom :-s može mala uputa :)

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/Blic21112.pdf
Muku mučim sa 1.zadatkom Eh? može mala uputa Smile

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/Blic21112.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
R2-D2
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (20:32:10)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 12 - 0

PostPostano: 20:16 sub, 24. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="angelika"]Muku mučim sa 1.zadatkom :-s može mala uputa[/quote]
Evo malo veća uputa. Samo radiš ono što ti definicija kaže: neka je [tex] A\subseteq\mathbb{R}^n[/tex] otvoren skup i [tex] f = (f_1,..., f_m) : A \to \mathbb{R}^m[/tex]. Za svako [tex]c \in A [/tex] de niramo i-tu parcijalnu derivaciju koordinatne funkcije fj u tocki c kao sljedeci limes (ukoliko on postoji): [tex]\dfrac{\partial f_j}{\partial x_i}(c) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f_j(c+he_i) - f_j(c)}{h}, i=1,2,...,n,[/tex] [tex] j =1,2,...,m. [/tex] U ovom slučaju je m=1, n=3 i c=(0,0,0). Sad imamo [tex]\dfrac{\partial f}{\partial x}(0,0,0) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f(h,0,0) - f(0,0,0)}{h} = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{3|h^3|}{h}= 0[/tex], [tex]\dfrac{\partial f}{\partial y}(0,0,0) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f(0,h,0) - f(0,0,0)}{h} = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{2sinh}{h}= 2[/tex] i [tex]\dfrac{\partial f}{\partial z}(0,0,0) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f(0,0,h) - f(0,0,0)}{h} = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{|h|}{h} [/tex], no taj limes ne postoji pa ne postoji ni [tex]\dfrac{\partial f}{\partial z}(0,0,0)[/tex].
angelika (napisa):
Muku mučim sa 1.zadatkom Eh? može mala uputa

Evo malo veća uputa. Samo radiš ono što ti definicija kaže: neka je [tex] A\subseteq\mathbb{R}^n[/tex] otvoren skup i [tex] f = (f_1,..., f_m) : A \to \mathbb{R}^m[/tex]. Za svako [tex]c \in A [/tex] de niramo i-tu parcijalnu derivaciju koordinatne funkcije fj u tocki c kao sljedeci limes (ukoliko on postoji): [tex]\dfrac{\partial f_j}{\partial x_i}(c) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f_j(c+he_i) - f_j(c)}{h}, i=1,2,...,n,[/tex] [tex] j =1,2,...,m. [/tex] U ovom slučaju je m=1, n=3 i c=(0,0,0). Sad imamo [tex]\dfrac{\partial f}{\partial x}(0,0,0) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f(h,0,0) - f(0,0,0)}{h} = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{3|h^3|}{h}= 0[/tex], [tex]\dfrac{\partial f}{\partial y}(0,0,0) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f(0,h,0) - f(0,0,0)}{h} = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{2sinh}{h}= 2[/tex] i [tex]\dfrac{\partial f}{\partial z}(0,0,0) = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{f(0,0,h) - f(0,0,0)}{h} = \displaystyle \lim_{h\to 0}\dfrac{|h|}{h} [/tex], no taj limes ne postoji pa ne postoji ni [tex]\dfrac{\partial f}{\partial z}(0,0,0)[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 22:34 sub, 24. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/Blic21011.pdf

a ovaj 1?

[size=9][color=#999999]Added after 20 minutes:[/color][/size]

[quote="angelika"]Muku mučim sa 1.zadatkom :-s može mala uputa :)

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/Blic21112.pdf[/quote]

može i 2? drugi dio zadatka
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/Blic21011.pdf

a ovaj 1?

Added after 20 minutes:

angelika (napisa):
Muku mučim sa 1.zadatkom Eh? može mala uputa Smile

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/Blic21112.pdf


može i 2? drugi dio zadatka


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 22:58 sub, 24. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. isto po definiciji:
[tex]\frac{\partial f}{\partial x}(0,0) =\displaystyle \lim_{h \to 0} {\frac{f(h,0)-f(0,0)}{h}}[/tex]
[tex]\frac{\partial f}{\partial y}(4,0) =\displaystyle \lim_{h \to 0} {\frac{f(4,h)-f(4,0)}{h}}[/tex]
s tim da paziš što uvrštavaš za [tex]f(h,0)[/tex] i [tex]f(4,h)[/tex]

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

2.
znači parcijalne derivacije su:
[tex]\frac {\partial f_1}{\partial x}(x,y) = yx^{y-1}[/tex]
[tex]\frac {\partial f_1}{\partial y}(x,y) = x^ylnx[/tex]
[tex]\frac {\partial f_2}{\partial x}(x,y) = 2x[/tex]
[tex]\frac {\partial f_2}{\partial y}(x,y) = 1[/tex]
onda to sve potrpaš u matricu i imaš [tex]\nabla f (x,y)[/tex], a [tex]Jf(e,1)[/tex] će biti determinanta od [tex]\nabla f (e,1)[/tex]
1. isto po definiciji:
[tex]\frac{\partial f}{\partial x}(0,0) =\displaystyle \lim_{h \to 0} {\frac{f(h,0)-f(0,0)}{h}}[/tex]
[tex]\frac{\partial f}{\partial y}(4,0) =\displaystyle \lim_{h \to 0} {\frac{f(4,h)-f(4,0)}{h}}[/tex]
s tim da paziš što uvrštavaš za [tex]f(h,0)[/tex] i [tex]f(4,h)[/tex]

Added after 9 minutes:

2.
znači parcijalne derivacije su:
[tex]\frac {\partial f_1}{\partial x}(x,y) = yx^{y-1}[/tex]
[tex]\frac {\partial f_1}{\partial y}(x,y) = x^ylnx[/tex]
[tex]\frac {\partial f_2}{\partial x}(x,y) = 2x[/tex]
[tex]\frac {\partial f_2}{\partial y}(x,y) = 1[/tex]
onda to sve potrpaš u matricu i imaš [tex]\nabla f (x,y)[/tex], a [tex]Jf(e,1)[/tex] će biti determinanta od [tex]\nabla f (e,1)[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 9:46 ned, 25. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala R2-D2 :D

Imam još jedno pitanjce...da li se 2.zadatak rješava raspisivanjem po definiciji? Jel ta derivacija jednaka 0?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/blic2A-H_2008.pdf
Hvala R2-D2 Very Happy

Imam još jedno pitanjce...da li se 2.zadatak rješava raspisivanjem po definiciji? Jel ta derivacija jednaka 0?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/blic2A-H_2008.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
R2-D2
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (20:32:10)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 12 - 0

PostPostano: 13:18 ned, 25. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, rješava se raspisivanjem po definiciji derivacije u smjeru nekog vektora. I ispadne 0.
Da, rješava se raspisivanjem po definiciji derivacije u smjeru nekog vektora. I ispadne 0.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bole13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (00:33:50)
Postovi: (5A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 18:14 ned, 25. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10/blic2_2009.pdf

Može pomoć s ovim 2. zadatkom na prvoj strani.
Pod (a) mi ispada da derivacija u točki (1, 0) u smjeru vektora (1, -1) iznosi 1, a onda pod (b) dobijem da obje parcijalne postoje i po x-u iznosi 1, a po y-u -1. Pretpostavljam da je tu nešto krivo jer ako bih gledao Df(1, 0)(1, -1) zar ne bi trebalo onda biti da je derivacija u točki (1, 0) u smjeru (1, -1) jednaka 2?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10/blic2_2009.pdf

Može pomoć s ovim 2. zadatkom na prvoj strani.
Pod (a) mi ispada da derivacija u točki (1, 0) u smjeru vektora (1, -1) iznosi 1, a onda pod (b) dobijem da obje parcijalne postoje i po x-u iznosi 1, a po y-u -1. Pretpostavljam da je tu nešto krivo jer ako bih gledao Df(1, 0)(1, -1) zar ne bi trebalo onda biti da je derivacija u točki (1, 0) u smjeru (1, -1) jednaka 2?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 19:03 ned, 25. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve što si naveo je točno.
Uoči da je prva jednakost poslije definicije [tex]11.12[/tex] posljedica uvrštavanja [tex]x=c+hv[/tex] u definiciju [tex]11.2[/tex] te da bi u nazivniku iste jednakosti trebalo stajati [tex]h||v||[/tex], no prema definiciji [tex]v[/tex] je jedinični vektor i zbog toga je tu izostavljen.
U tvom slučaju (bolje rečeno, općenito) će vrijediti [tex]\frac{\partial f}{\partial v}(c)=\frac{1}{||v||}Df(c)v[/tex]. Pošto je u danom zadatku [tex]||v||=2[/tex], dobivaš identifikaciju svoja dva računa.
Sve što si naveo je točno.
Uoči da je prva jednakost poslije definicije [tex]11.12[/tex] posljedica uvrštavanja [tex]x=c+hv[/tex] u definiciju [tex]11.2[/tex] te da bi u nazivniku iste jednakosti trebalo stajati [tex]h||v||[/tex], no prema definiciji [tex]v[/tex] je jedinični vektor i zbog toga je tu izostavljen.
U tvom slučaju (bolje rečeno, općenito) će vrijediti [tex]\frac{\partial f}{\partial v}(c)=\frac{1}{||v||}Df(c)v[/tex]. Pošto je u danom zadatku [tex]||v||=2[/tex], dobivaš identifikaciju svoja dva računa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 1 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan