Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prva domaća zadaća (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
AvastSecure
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2012. (20:31:12)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:37 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Prva domaća zadaća Citirajte i odgovorite

Ima li netko slučajno volje ispitat i detaljnije objasnit jesu li zadani skupovi skup izvodnica iz drugog zadatka iz zadaće !? ^^ Hvala unaprijed...
Ima li netko slučajno volje ispitat i detaljnije objasnit jesu li zadani skupovi skup izvodnica iz drugog zadatka iz zadaće !? ^^ Hvala unaprijed...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 20:44 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odgovori na ova pitanja pa ću ti malo pomoći:
1. Što je linearna ljuska?
2. Što je sustav izvodnica za vektorski prostor V?
3. Što je baza konačnodimenzionalnog vektorskog prostora?
4. Sadrži li svaki sustav izvodnica za vektorski prostor V neku bazu za V?
5. S obzirom na dimenziju vektorskog prostora V, koliko elemenata sadrži [i]svaka[/i] baza za V?
6. Koliko elemenata ima sustav izvodnica za V, s obzirom na njegovu dimenziju?
7. Za vektorski prostor V dimenzije n, koji skup ima više elemenata, (neka) baza ili (neki) sustav izvodnica?
Odgovori na ova pitanja pa ću ti malo pomoći:
1. Što je linearna ljuska?
2. Što je sustav izvodnica za vektorski prostor V?
3. Što je baza konačnodimenzionalnog vektorskog prostora?
4. Sadrži li svaki sustav izvodnica za vektorski prostor V neku bazu za V?
5. S obzirom na dimenziju vektorskog prostora V, koliko elemenata sadrži svaka baza za V?
6. Koliko elemenata ima sustav izvodnica za V, s obzirom na njegovu dimenziju?
7. Za vektorski prostor V dimenzije n, koji skup ima više elemenata, (neka) baza ili (neki) sustav izvodnica?



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
AvastSecure
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2012. (20:31:12)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:20 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Linearna ljuska npr skupa S je skup svih linearnih kombinacija elemenata iz S-
2. Za vekt. pr. V skup izvodnica čini skup vektora čijom se linearnom kombinacijom moze prikazati bilo koji vektor iz V.
3. Baza kondim. prostora je linearno nezavisan skup izvodnica.
4. MISLIM da ne sadrzi.
5. Kolika mu je i dimenzija.
6. >= dimV
7. Sustav izvodnica ima više od baze ili jednako bazi. VALJDA

ok !? :P
1. Linearna ljuska npr skupa S je skup svih linearnih kombinacija elemenata iz S-
2. Za vekt. pr. V skup izvodnica čini skup vektora čijom se linearnom kombinacijom moze prikazati bilo koji vektor iz V.
3. Baza kondim. prostora je linearno nezavisan skup izvodnica.
4. MISLIM da ne sadrzi.
5. Kolika mu je i dimenzija.
6. >= dimV
7. Sustav izvodnica ima više od baze ili jednako bazi. VALJDA

ok !? Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 21:56 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na prvo pitanje odgovor nije dovoljno precizan, jer linearna ljuska skupa S je skup svih [b]konačnih[/b] linearnih kombinacija vektora iz skupa S. Konačnost je bitna!
- ovdje uoči da je preciznost bitna i da je ti još nisi stekao/la

Odgovor na četvrto pitanje je također netočno. Svaki skup izvodnica mora sadržavati bazu, jer inače ne bi prikaz proizvoljnog vektora iz tog vektorskog prostora bio moguć. Ako mi ne vjeruješ, probaj primjerice naći sustav izvodnica za [tex]V^3 (O)[/tex] koji u sebi ne sadrži bazu za taj prostor.
- ovdje uoči nerazumijevanje na kojem trebaš poraditi
Sam/a si rekao da je baza linearno nezavisan sustav izvodnica. Znači to je sustav izvodnica s nekim dodatnim svojstvom. Znači da postoji i linearno zavisan sustav izvodnica, što je naprosto onda nekakav nadskup baze.

Na ostala pitanja odgovor je točan.

Idemo sada po redu sa zadacima. Imaš skup s tri matrice u prostoru dimenzije 4.
1. Može li taj skup biti baza?
2. Može li taj skup biti sustav izvodnica?
3. Može li taj skup biti linearno nezavisan?
4. Kako se provjerava linearna nezavisnost?

Odgovoranjem na ova pitanja ćeš shvatiti što trebaš raditi u zadatku. Ako odgovoriš točno, a zapneš u formalnom dokazivanju svoj tvrdnji, raspisat ću ti ovdje na forumu kako to treba ići.
Na prvo pitanje odgovor nije dovoljno precizan, jer linearna ljuska skupa S je skup svih konačnih linearnih kombinacija vektora iz skupa S. Konačnost je bitna!
- ovdje uoči da je preciznost bitna i da je ti još nisi stekao/la

Odgovor na četvrto pitanje je također netočno. Svaki skup izvodnica mora sadržavati bazu, jer inače ne bi prikaz proizvoljnog vektora iz tog vektorskog prostora bio moguć. Ako mi ne vjeruješ, probaj primjerice naći sustav izvodnica za [tex]V^3 (O)[/tex] koji u sebi ne sadrži bazu za taj prostor.
- ovdje uoči nerazumijevanje na kojem trebaš poraditi
Sam/a si rekao da je baza linearno nezavisan sustav izvodnica. Znači to je sustav izvodnica s nekim dodatnim svojstvom. Znači da postoji i linearno zavisan sustav izvodnica, što je naprosto onda nekakav nadskup baze.

Na ostala pitanja odgovor je točan.

Idemo sada po redu sa zadacima. Imaš skup s tri matrice u prostoru dimenzije 4.
1. Može li taj skup biti baza?
2. Može li taj skup biti sustav izvodnica?
3. Može li taj skup biti linearno nezavisan?
4. Kako se provjerava linearna nezavisnost?

Odgovoranjem na ova pitanja ćeš shvatiti što trebaš raditi u zadatku. Ako odgovoriš točno, a zapneš u formalnom dokazivanju svoj tvrdnji, raspisat ću ti ovdje na forumu kako to treba ići.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 21:57 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Re: Prva domaća zadaća Citirajte i odgovorite

[quote="AvastSecure"]Ima li netko slučajno volje ispitat i detaljnije objasnit jesu li zadani skupovi skup izvodnica iz drugog zadatka iz zadaće !? ^^ Hvala unaprijed...[/quote]

Ajde :D

Početna napomena: ovo što ti Zenon savjetuje stvarno jest korisno...u LA nema smisla razdvajati teoriju i zadatke, tj. jedno bez drugog ne ide :)

Sad na ono što te vjerojatno više zanima... :D

a) Prvo treba primijetiti kako je dimenzija za dani prostor jednaka [tex]4[/tex]. Samim time, kako je skup iz zadatka tročlan, on ne može biti ni baza ni sustav izvodnica.

Ostaje provjeriti je li linearno nezavisan (mislim da jest).


b) Na standardan način, uz proizvoljne skalare, izjednači se linearna kombinacija svih članova skupa s nulom. Po teoremu o nul-polinomu ili čistoj intuiciji, jer s lijeve strane postoji "nešto" pomnoženo sa svakim stupnjem, a s desne nula pomnožena s članom svakog stupnja, može se zaključiti kako svi skalari u toj jednadžbi moraju biti jednaki nuli, tj. dani je skup baza za zadani prostor.


c) Odmah se uoči kako zbog dimenzije danog prostora, koja je jednaka [tex]3[/tex], te četveročlanosti danog skupa, taj skup nije ni linearno nezavisan skup ni baza. Ostaje provjeriti je li on sustav izvodnica, što se radi na standardan način, odabirom nekog proizvoljnog vektora iz danog prostora i prikazivanjem njega kao linearne kombinacije članova skupa (napomena: u prikazu će se pojaviti proizvoljan realan parametar).
AvastSecure (napisa):
Ima li netko slučajno volje ispitat i detaljnije objasnit jesu li zadani skupovi skup izvodnica iz drugog zadatka iz zadaće !? ^^ Hvala unaprijed...


Ajde Very Happy

Početna napomena: ovo što ti Zenon savjetuje stvarno jest korisno...u LA nema smisla razdvajati teoriju i zadatke, tj. jedno bez drugog ne ide Smile

Sad na ono što te vjerojatno više zanima... Very Happy

a) Prvo treba primijetiti kako je dimenzija za dani prostor jednaka [tex]4[/tex]. Samim time, kako je skup iz zadatka tročlan, on ne može biti ni baza ni sustav izvodnica.

Ostaje provjeriti je li linearno nezavisan (mislim da jest).


b) Na standardan način, uz proizvoljne skalare, izjednači se linearna kombinacija svih članova skupa s nulom. Po teoremu o nul-polinomu ili čistoj intuiciji, jer s lijeve strane postoji "nešto" pomnoženo sa svakim stupnjem, a s desne nula pomnožena s članom svakog stupnja, može se zaključiti kako svi skalari u toj jednadžbi moraju biti jednaki nuli, tj. dani je skup baza za zadani prostor.


c) Odmah se uoči kako zbog dimenzije danog prostora, koja je jednaka [tex]3[/tex], te četveročlanosti danog skupa, taj skup nije ni linearno nezavisan skup ni baza. Ostaje provjeriti je li on sustav izvodnica, što se radi na standardan način, odabirom nekog proizvoljnog vektora iz danog prostora i prikazivanjem njega kao linearne kombinacije članova skupa (napomena: u prikazu će se pojaviti proizvoljan realan parametar).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 22:51 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dajte kolega, htio sam s kolegom/icom AvastSecure proći kroz zadatke, ali tako da u potpunosti razumije što vrijedi i zašto to vrijedi. Mislim da je pisanje rješenja možda pomalo kontraproduktivno, no nadam se da će kolega/ica sve dubinski shvatiti i na ovaj način :D
Dajte kolega, htio sam s kolegom/icom AvastSecure proći kroz zadatke, ali tako da u potpunosti razumije što vrijedi i zašto to vrijedi. Mislim da je pisanje rješenja možda pomalo kontraproduktivno, no nadam se da će kolega/ica sve dubinski shvatiti i na ovaj način Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Popara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2012. (19:05:50)
Postovi: (3B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Zadar/Zagreb

PostPostano: 23:00 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć? (ne nužno čitavo rješenje,može neki hint ili tako nešto)
Znam da nije od ove godine ali je prva zadaća :D
5.zad (2010/11):
Neka je skup [tex]\{{ b_{1},b_{2},...,b_{n} }\}[/tex] baza vektorskog prostora [tex]\mathbb{R}^n[/tex]. Pokažite da je tada isti skup baza i za [tex]\mathbb{C}^n[/tex].
Može pomoć? (ne nužno čitavo rješenje,može neki hint ili tako nešto)
Znam da nije od ove godine ali je prva zadaća Very Happy
5.zad (2010/11):
Neka je skup [tex]\{{ b_{1},b_{2},...,b_{n} }\}[/tex] baza vektorskog prostora [tex]\mathbb{R}^n[/tex]. Pokažite da je tada isti skup baza i za [tex]\mathbb{C}^n[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 0:06 uto, 23. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

A sad ovako na prvu što bih ti rekao je da koristiš činjenicu da možeš pomoću te baze na jedinstven način prikazati sve vektore kanonske baze za [tex]\mathbb R^n[/tex], a pomoću njih na jedinstven način možeš prikazati sve vektore u [tex]\mathbb C^n[/tex]. Kanonske baze za ta dva vektorska prostora su iste. U slučaju realnog vektorskog prostora u oznaci [tex]\mathbb C_{\mathbb R}^n[/tex] to ne bi bio slučaj.

[size=9][color=#999999]Added after 52 minutes:[/color][/size]

Ajde raspisat ću ti pošto mi se ne da pisati mrtvi esej iz engleskog :blju:
Neka je [tex]\{e_1,\ldots ,e_n\}[/tex] kanonska baza za [tex]\mathbb R^n[/tex] odnosno za [tex]\mathbb C^n[/tex]. Uzmimo proizvoljan vektor [tex]z\in\mathbb C^n, \ z=(z_1,\ldots ,z_n), \ z_1,\ldots ,z_n\in\mathbb C[/tex]. Jasno je da ga pomoću kanonske baze možemo zapisati kao [dtex]z=z_1e_1+z_2e_2+\cdots +z_ne_n.[/dtex]
No, mi svaki od vektora [tex]e_i, \ i=1,\ldots ,n[/tex] možemo na jedinstven način prikazati kao linearnu kombinaciju vektora zadane baze, odnosno [dtex]e_i=\sum_{k=1}^n \alpha_{ik}b_k=\alpha_{i1}b_1+\alpha_{i2}b_2+\cdots +\alpha_{in}b_n, \ \alpha_{i1},\ldots ,\alpha_{in}\in\mathbb R.[/dtex] Sada vektor [tex]z[/tex] možemo prikazati na sljedeći način [dtex]z=z_1\sum_{k=1}^n \alpha_{1k}b_k+z_2\sum_{k=1}^n \alpha_{2k}b_k+\cdots +z_n\sum_{k=1}^n \alpha_{nk}b_k=\left(\sum_{j=1}^n z_j\alpha_{j1}\right)b_1+\left(\sum_{j=1}^n z_j\alpha_{j2}\right)b_2+\cdots +\left(\sum_{j=1}^n z_j\alpha_{jn}\right)b_n,[/dtex] čime smo pokazali da je [tex]\{b_1,\ldots ,b_n\}[/tex] sustav izvodnica za [tex]\mathbb C^n[/tex], ali znamo i da je njegova baza, jer je taj skup linearno nezavisan kao baza za [tex]\mathbb R^n[/tex], a ima ih točno [tex]n=\text{dim }\mathbb C^n[/tex].
A sad ovako na prvu što bih ti rekao je da koristiš činjenicu da možeš pomoću te baze na jedinstven način prikazati sve vektore kanonske baze za [tex]\mathbb R^n[/tex], a pomoću njih na jedinstven način možeš prikazati sve vektore u [tex]\mathbb C^n[/tex]. Kanonske baze za ta dva vektorska prostora su iste. U slučaju realnog vektorskog prostora u oznaci [tex]\mathbb C_{\mathbb R}^n[/tex] to ne bi bio slučaj.

Added after 52 minutes:

Ajde raspisat ću ti pošto mi se ne da pisati mrtvi esej iz engleskog Krcko kaze 'blju' - sto vise reci?
Neka je [tex]\{e_1,\ldots ,e_n\}[/tex] kanonska baza za [tex]\mathbb R^n[/tex] odnosno za [tex]\mathbb C^n[/tex]. Uzmimo proizvoljan vektor [tex]z\in\mathbb C^n, \ z=(z_1,\ldots ,z_n), \ z_1,\ldots ,z_n\in\mathbb C[/tex]. Jasno je da ga pomoću kanonske baze možemo zapisati kao [dtex]z=z_1e_1+z_2e_2+\cdots +z_ne_n.[/dtex]
No, mi svaki od vektora [tex]e_i, \ i=1,\ldots ,n[/tex] možemo na jedinstven način prikazati kao linearnu kombinaciju vektora zadane baze, odnosno [dtex]e_i=\sum_{k=1}^n \alpha_{ik}b_k=\alpha_{i1}b_1+\alpha_{i2}b_2+\cdots +\alpha_{in}b_n, \ \alpha_{i1},\ldots ,\alpha_{in}\in\mathbb R.[/dtex] Sada vektor [tex]z[/tex] možemo prikazati na sljedeći način [dtex]z=z_1\sum_{k=1}^n \alpha_{1k}b_k+z_2\sum_{k=1}^n \alpha_{2k}b_k+\cdots +z_n\sum_{k=1}^n \alpha_{nk}b_k=\left(\sum_{j=1}^n z_j\alpha_{j1}\right)b_1+\left(\sum_{j=1}^n z_j\alpha_{j2}\right)b_2+\cdots +\left(\sum_{j=1}^n z_j\alpha_{jn}\right)b_n,[/dtex] čime smo pokazali da je [tex]\{b_1,\ldots ,b_n\}[/tex] sustav izvodnica za [tex]\mathbb C^n[/tex], ali znamo i da je njegova baza, jer je taj skup linearno nezavisan kao baza za [tex]\mathbb R^n[/tex], a ima ih točno [tex]n=\text{dim }\mathbb C^n[/tex].



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Popara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2012. (19:05:50)
Postovi: (3B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Zadar/Zagreb

PostPostano: 20:08 uto, 23. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisi trebao raspisivati,dovoljno mi je bilo i ono početno.Svejedno,hvala :D
Nisi trebao raspisivati,dovoljno mi je bilo i ono početno.Svejedno,hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 21:14 uto, 23. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Popara"]Nisi trebao raspisivati,dovoljno mi je bilo i ono početno.Svejedno,hvala :D[/quote]
Trebao sam, jer u protivnom ne bih imao izliku za ne raditi engleski :lol:
Popara (napisa):
Nisi trebao raspisivati,dovoljno mi je bilo i ono početno.Svejedno,hvala Very Happy

Trebao sam, jer u protivnom ne bih imao izliku za ne raditi engleski Laughing



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:17 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Re: Prva domaća zadaća Citirajte i odgovorite

Jel ima netko volje pojasnit taj standardan način provjere je li nešto skup izvodnica?
I još jedno pitanje, ako je dimenzija prostora 3, i imam zadan tročlani skup S, ako provjerim linearnu (ne)zavisnost tog skupa i zaključim da je linearno nezavisan, automatski mogu pisat da je S baza, a samim time i sustav izvodnica?
Jel ima netko volje pojasnit taj standardan način provjere je li nešto skup izvodnica?
I još jedno pitanje, ako je dimenzija prostora 3, i imam zadan tročlani skup S, ako provjerim linearnu (ne)zavisnost tog skupa i zaključim da je linearno nezavisan, automatski mogu pisat da je S baza, a samim time i sustav izvodnica?


[Vrh]
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 13:21 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Re: Prva domaća zadaća Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Jel ima netko volje pojasnit taj standardan način provjere je li nešto skup izvodnica?
I još jedno pitanje, ako je dimenzija prostora 3, i imam zadan tročlani skup S, ako provjerim linearnu (ne)zavisnost tog skupa i zaključim da je linearno nezavisan, automatski mogu pisat da je S baza, a samim time i sustav izvodnica?[/quote]
Na drugo pitanje je odgovor da.
Prvo pitanje: Imaš zadan taj neki skup i uzmeš proizvoljan vektor iz tog vektorskog prostora kojeg bi taj skup trebao razapinjati i izjednačiš linearnu kombinaciju svih vektora iz skupa s tim proizvoljnim vektorom (skalare označi s alfa, beta, ... ) i vidiš ima li ta vektorska jednadžba rješenja što provjeriš svođenjem na sustav od n linearnih jednadžbi s m nepoznanica. U vašem slučaju za sada to će biti od najviše 4 nepoznanice. Ako sustav ima rješenja, traženi skalari postoje pa je taj skup sustav izvodnica.
Anonymous (napisa):
Jel ima netko volje pojasnit taj standardan način provjere je li nešto skup izvodnica?
I još jedno pitanje, ako je dimenzija prostora 3, i imam zadan tročlani skup S, ako provjerim linearnu (ne)zavisnost tog skupa i zaključim da je linearno nezavisan, automatski mogu pisat da je S baza, a samim time i sustav izvodnica?

Na drugo pitanje je odgovor da.
Prvo pitanje: Imaš zadan taj neki skup i uzmeš proizvoljan vektor iz tog vektorskog prostora kojeg bi taj skup trebao razapinjati i izjednačiš linearnu kombinaciju svih vektora iz skupa s tim proizvoljnim vektorom (skalare označi s alfa, beta, ... ) i vidiš ima li ta vektorska jednadžba rješenja što provjeriš svođenjem na sustav od n linearnih jednadžbi s m nepoznanica. U vašem slučaju za sada to će biti od najviše 4 nepoznanice. Ako sustav ima rješenja, traženi skalari postoje pa je taj skup sustav izvodnica.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:30 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

A jel se može i uspoređivanjem dimenzija? Ako je dimenzija vektorskog prostora 3, a dimenzija zadanog skupa 4, onda od zadana 4 vektora tražim 3 nezavisna, ako ih nađem zadani skup je sustav izvodnica, ako ih ne nađem zadani skup nije sustav izvodnica. U teoriji to funkcionira jer je nadskup sustava izvodnica isto sustav izvodnica.
U drugom slučaju da je dimenzija zadanog skupa manja od dimenzije vektorskog prostora, automatski mogu zaključit da nije sustav izvodnica.
A jel se može i uspoređivanjem dimenzija? Ako je dimenzija vektorskog prostora 3, a dimenzija zadanog skupa 4, onda od zadana 4 vektora tražim 3 nezavisna, ako ih nađem zadani skup je sustav izvodnica, ako ih ne nađem zadani skup nije sustav izvodnica. U teoriji to funkcionira jer je nadskup sustava izvodnica isto sustav izvodnica.
U drugom slučaju da je dimenzija zadanog skupa manja od dimenzije vektorskog prostora, automatski mogu zaključit da nije sustav izvodnica.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:26 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kad treba predati zadaću?
kad treba predati zadaću?


[Vrh]
četiri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2012. (20:20:15)
Postovi: (1B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:29 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

prvu zadaću je trebalo predat već odavno, a druga zadaća se predaje na kolokviju u srijedu.
prvu zadaću je trebalo predat već odavno, a druga zadaća se predaje na kolokviju u srijedu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 14:29 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko znam, prva grupa (A-LJ) još nije trebala predati prvu zadaću (barem sam načuo tako), tako da valjda oni moraju obje na kolokviju :D
Koliko znam, prva grupa (A-LJ) još nije trebala predati prvu zadaću (barem sam načuo tako), tako da valjda oni moraju obje na kolokviju Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pingvin007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 10. 2012. (22:20:35)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:05 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da prva grupa (A-LJ) prvu predava na kolokviju, a drugu 20.10, prvi sat nakon kolokvijskog dvotjedna (iako je druga zadaća praktički vježba za kolokij)
mislim da prva grupa (A-LJ) prvu predava na kolokviju, a drugu 20.10, prvi sat nakon kolokvijskog dvotjedna (iako je druga zadaća praktički vježba za kolokij)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Popara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2012. (19:05:50)
Postovi: (3B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Zadar/Zagreb

PostPostano: 20:07 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni samo nije jasno kome odnosno kako ćemo mi predati tu zadaću?!
Prof. Perše je rekao da trebao predati njemu i to na kolokviju a onda je na sljedećem predavanju rekao neću vam ja biti na kolokviju!
Meni samo nije jasno kome odnosno kako ćemo mi predati tu zadaću?!
Prof. Perše je rekao da trebao predati njemu i to na kolokviju a onda je na sljedećem predavanju rekao neću vam ja biti na kolokviju!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 20:14 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Popara"]Meni samo nije jasno kome odnosno kako ćemo mi predati tu zadaću?!
Prof. Perše je rekao da trebao predati njemu i to na kolokviju a onda je na sljedećem predavanju rekao neću vam ja biti na kolokviju![/quote]
Samo doneseš na kolokvij i onda asistent pokupi dok vi pišete ili vam kaže da stavite svi na stol. Onda oni kasnije deal with that.
Popara (napisa):
Meni samo nije jasno kome odnosno kako ćemo mi predati tu zadaću?!
Prof. Perše je rekao da trebao predati njemu i to na kolokviju a onda je na sljedećem predavanju rekao neću vam ja biti na kolokviju!

Samo doneseš na kolokvij i onda asistent pokupi dok vi pišete ili vam kaže da stavite svi na stol. Onda oni kasnije deal with that.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 0:17 sri, 7. 11. 2012    Naslov: 1. zadaća 11/12 Citirajte i odgovorite

Može mala pomoć oko 2. zadatka. Hvala! :)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/DZ/la1-1112-dz1.pdf
Može mala pomoć oko 2. zadatka. Hvala! Smile
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/DZ/la1-1112-dz1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan