Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. Kolokvij 2012./2013.
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 21:38 uto, 30. 10. 2012    Naslov: 1. Kolokvij 2012./2013. Citirajte i odgovorite

Zna li netko pouzdano kada je kolokvij iz građe računala pošto postoje razna naklapanja po faksu oko satnice :) Znam da je u rasporedu kolokvija 12.11. u 9:00 pa ako netko to može opovrgnut/potvrdit?!
Zna li netko pouzdano kada je kolokvij iz građe računala pošto postoje razna naklapanja po faksu oko satnice Smile Znam da je u rasporedu kolokvija 12.11. u 9:00 pa ako netko to može opovrgnut/potvrdit?!


[Vrh]
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:42 uto, 30. 10. 2012    Naslov: Re: 1. Kolokvij 2012./2013. Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Zna li netko pouzdano kada je kolokvij iz građe računala pošto postoje razna naklapanja po faksu oko satnice :) Znam da je u rasporedu kolokvija 12.11. u 9:00 pa ako netko to može opovrgnut/potvrdit?![/quote]

kolokvij ce biti u 18 sati 12.11.
Anonymous (napisa):
Zna li netko pouzdano kada je kolokvij iz građe računala pošto postoje razna naklapanja po faksu oko satnice Smile Znam da je u rasporedu kolokvija 12.11. u 9:00 pa ako netko to može opovrgnut/potvrdit?!


kolokvij ce biti u 18 sati 12.11.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 10:04 čet, 8. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

A može li mi netko reći koje gradivo zadnje ulazi u kolokvij ? Naime, nisam uspio biti na zadnjih par predavanja i vježbi, pa nisam upućen u priču kompletno, pa da bezveze ne prelazim stvari koje mi nisu potrebne ?

Hvala unaprijed, pozdrav! :)
A može li mi netko reći koje gradivo zadnje ulazi u kolokvij ? Naime, nisam uspio biti na zadnjih par predavanja i vježbi, pa nisam upućen u priču kompletno, pa da bezveze ne prelazim stvari koje mi nisu potrebne ?

Hvala unaprijed, pozdrav! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 12:56 čet, 8. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="king_oberon"]A može li mi netko reći koje gradivo zadnje ulazi u kolokvij ? Naime, nisam uspio biti na zadnjih par predavanja i vježbi, pa nisam upućen u priču kompletno, pa da bezveze ne prelazim stvari koje mi nisu potrebne ?

Hvala unaprijed, pozdrav! :)[/quote]

Na vježbama je zadnje obrađeno Turingov stroj i stanje na sabirnicama. Što se tiće predavanja imaš ovdje: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=18402 ;)
king_oberon (napisa):
A može li mi netko reći koje gradivo zadnje ulazi u kolokvij ? Naime, nisam uspio biti na zadnjih par predavanja i vježbi, pa nisam upućen u priču kompletno, pa da bezveze ne prelazim stvari koje mi nisu potrebne ?

Hvala unaprijed, pozdrav! Smile


Na vježbama je zadnje obrađeno Turingov stroj i stanje na sabirnicama. Što se tiće predavanja imaš ovdje: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=18402 Wink



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:09 pet, 9. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam par pitanja iz prošlogodišnjeg kolokvija http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/2011/k1-p.pdf grupa A, ZADATAK 3.

1. kako koristimo ovaj podatak da je memorijski modul kapaciteta 1MB?

2. imamo A0-A23 = 24 adresne linije => 2^24 = 16777216 memorijskih lokacija (jeli ovo dobro?)

3. početna adresa memorijskog prostora (od A23 do A0):
0 0 0 0 0 0 0 0 0 .... 0 0 0 0 ( 24 nule, a adresa je 00000000 )

konačna adresa memorijskog prostora (od A23 do A0):
1 1 1 1, 0 0 0 0, 0 0 0 0, 0 0 0 0, 0 0 0 0, 0 0 0 0 (adresa je F00000, zareze sam stavljala radi lakšeg brojanja nula)

4. priključivanja na ulaze: A0- A3 se izravno priključuje, ili?
-na 4 ulaza treba raspodijeliti A4- A23
- kako dalje?

Mislim da smo trebali rješiti barem 1 ili 2 ovakva zadatka na vježbama, bez obzira što je o tome govorio profesor na predavanjima...nisu dovoljna ona 2 primjera iz udžbenika..
Molim nekog da detaljnije raspiše ove dijelove zadatka....
imam par pitanja iz prošlogodišnjeg kolokvija http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/2011/k1-p.pdf grupa A, ZADATAK 3.

1. kako koristimo ovaj podatak da je memorijski modul kapaciteta 1MB?

2. imamo A0-A23 = 24 adresne linije => 2^24 = 16777216 memorijskih lokacija (jeli ovo dobro?)

3. početna adresa memorijskog prostora (od A23 do A0):
0 0 0 0 0 0 0 0 0 .... 0 0 0 0 ( 24 nule, a adresa je 00000000 )

konačna adresa memorijskog prostora (od A23 do A0):
1 1 1 1, 0 0 0 0, 0 0 0 0, 0 0 0 0, 0 0 0 0, 0 0 0 0 (adresa je F00000, zareze sam stavljala radi lakšeg brojanja nula)

4. priključivanja na ulaze: A0- A3 se izravno priključuje, ili?
-na 4 ulaza treba raspodijeliti A4- A23
- kako dalje?

Mislim da smo trebali rješiti barem 1 ili 2 ovakva zadatka na vježbama, bez obzira što je o tome govorio profesor na predavanjima...nisu dovoljna ona 2 primjera iz udžbenika..
Molim nekog da detaljnije raspiše ove dijelove zadatka....


[Vrh]
Gost






PostPostano: 9:54 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam i ja jedno pitanje.. U kojim sve slučajevima se prelazi u stanje visoke impedancije?
Imam i ja jedno pitanje.. U kojim sve slučajevima se prelazi u stanje visoke impedancije?


[Vrh]
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 10:18 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kada aritmetičko-logička jedinica radi nešto (zbraja, oduzima, komplementira itd.), a ne radimo ništa sa sabirnicama (ne trebaju nam, već smo sve nabavili iz memorije i smjestili di spada). Prouči u knjizi one primjere.

Za prethodnog gosta, skužili smo kolega i ja kako to ide. (Nadam se da smo dobro skužili :D ). Raspisat ćemo sve.

Dakle, hmm.
"Memorijski modul kapaciteta 1 M (mega) bajtova treba prikljuciti na 24 bitnu adresnu sabirnicu (A0 - A23) i na 8 bitnu sabirnicu podataka. Modul ima cetiri ulaza za omogucavanje od toga dva su oznacena s E, a preostala dva s E potez. Memorijski modul treba prikljuciti tako da se javlja s pocetnom adresom F00000 (heksadekadno)."

1M = [tex]2^{20}[/tex]. Dakle, adresni prostor je od A0 do A19. To znači da su ostala 4 (A20-A23) kontrolna bita (E potez). Da smo imali [tex]2^8[/tex] uzeli bi A0-A7, a za kontrolne A8-A23.
Početna adresa je F00000, dakle zadnja adresa će biti F00000 u binarnom + 1M = [tex]2^{20}[/tex] u binarnom = F8000.

Nacrtaš kvadrat, staviš veliku ulaznu strelicu s lijeve strane u kojoj napišeš A0-A19, a s desne strane veliku strelicu u koju napišeš D0-D7. Ako piše da je dvosmjerna, strelica je dvosmjerna. (Očito. :D -zapravo, valjda uvijek ide dvosmjerna jer trebamo i čitati i pisati u mem.modul. Mislim da je to ionako više-manje nebitno.)

E sad za E-ove... Za običan E nacrtaš ulaznu strelicu i na nju [tex]\Phi[/tex], to ti je onaj signal vremenskog vođenja. S druge strane, za E potez imaš sljedeći postupak: početna adresa je F0000, tj. u binarnom su na početku četri jedinice. Sklop će se izabrati ako na oba E poteza budu nule. Zato te 4 jedinice nekim log. sklopom (I) prebaciš u 0 i dovedeš do oba E poteza. Da je početna adresa bila npr. 000000, onda bi uzeli log. sklop koji će od tih 0 ostaviti 0 i dovesti je do E poteza.

I to je to zapravo. Nadam se da je dobro.
Kada aritmetičko-logička jedinica radi nešto (zbraja, oduzima, komplementira itd.), a ne radimo ništa sa sabirnicama (ne trebaju nam, već smo sve nabavili iz memorije i smjestili di spada). Prouči u knjizi one primjere.

Za prethodnog gosta, skužili smo kolega i ja kako to ide. (Nadam se da smo dobro skužili Very Happy ). Raspisat ćemo sve.

Dakle, hmm.
"Memorijski modul kapaciteta 1 M (mega) bajtova treba prikljuciti na 24 bitnu adresnu sabirnicu (A0 - A23) i na 8 bitnu sabirnicu podataka. Modul ima cetiri ulaza za omogucavanje od toga dva su oznacena s E, a preostala dva s E potez. Memorijski modul treba prikljuciti tako da se javlja s pocetnom adresom F00000 (heksadekadno)."

1M = [tex]2^{20}[/tex]. Dakle, adresni prostor je od A0 do A19. To znači da su ostala 4 (A20-A23) kontrolna bita (E potez). Da smo imali [tex]2^8[/tex] uzeli bi A0-A7, a za kontrolne A8-A23.
Početna adresa je F00000, dakle zadnja adresa će biti F00000 u binarnom + 1M = [tex]2^{20}[/tex] u binarnom = F8000.

Nacrtaš kvadrat, staviš veliku ulaznu strelicu s lijeve strane u kojoj napišeš A0-A19, a s desne strane veliku strelicu u koju napišeš D0-D7. Ako piše da je dvosmjerna, strelica je dvosmjerna. (Očito. Very Happy -zapravo, valjda uvijek ide dvosmjerna jer trebamo i čitati i pisati u mem.modul. Mislim da je to ionako više-manje nebitno.)

E sad za E-ove... Za običan E nacrtaš ulaznu strelicu i na nju [tex]\Phi[/tex], to ti je onaj signal vremenskog vođenja. S druge strane, za E potez imaš sljedeći postupak: početna adresa je F0000, tj. u binarnom su na početku četri jedinice. Sklop će se izabrati ako na oba E poteza budu nule. Zato te 4 jedinice nekim log. sklopom (I) prebaciš u 0 i dovedeš do oba E poteza. Da je početna adresa bila npr. 000000, onda bi uzeli log. sklop koji će od tih 0 ostaviti 0 i dovesti je do E poteza.

I to je to zapravo. Nadam se da je dobro.



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.


Zadnja promjena: PermutiranoPrase; 17:26 sub, 10. 11. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:35 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

PermutiranoPrase hvaaaalaaaaa!!!! :) :)
PermutiranoPrase hvaaaalaaaaa!!!! Smile Smile


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:29 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

smijemo li na kolokviju imati podsjetnik na mnemonike?
smijemo li na kolokviju imati podsjetnik na mnemonike?


[Vrh]
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 17:33 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zna li itko postoji li kakvo ograničenje na broj linija koje mogu biti u jednom logičkom sklopu? i isto tako smijem li priključiti isti logički sklop na više od 2 priključka?

btw, zar nije
[tex]2^{20}=(2^4)^5=16^5=(100000)_{16}[/tex], pa bi brojevi prikazivi trebali biti od 0 do [tex](100000)_{16}-1=(FFFFF)_{16}[/tex], odnosno ako je početna adresa [tex](F00000)_{16}[/tex], onda je zadnja, kad se zbroji
[tex](FFFFFF)_{16}[/tex]
zna li itko postoji li kakvo ograničenje na broj linija koje mogu biti u jednom logičkom sklopu? i isto tako smijem li priključiti isti logički sklop na više od 2 priključka?

btw, zar nije
[tex]2^{20}=(2^4)^5=16^5=(100000)_{16}[/tex], pa bi brojevi prikazivi trebali biti od 0 do [tex](100000)_{16}-1=(FFFFF)_{16}[/tex], odnosno ako je početna adresa [tex](F00000)_{16}[/tex], onda je zadnja, kad se zbroji
[tex](FFFFFF)_{16}[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bixodococo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (20:26:24)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 20:49 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čisto da provjerim hoće li se u kolokviju naći kakvo dodatno poglavlje koje je profesor zadao da pročitamo kod kuće ili jesam li sjedio na ušima ukoliko mislim da neće? :oops:
Čisto da provjerim hoće li se u kolokviju naći kakvo dodatno poglavlje koje je profesor zadao da pročitamo kod kuće ili jesam li sjedio na ušima ukoliko mislim da neće? Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 20:52 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je, Loo, u pravu si!
Hmm, mislim da ne, sve do RISCa bi trebalo bit (uključivo).
Je, Loo, u pravu si!
Hmm, mislim da ne, sve do RISCa bi trebalo bit (uključivo).



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 21:14 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]zna li itko postoji li kakvo ograničenje na broj linija koje mogu biti u jednom logičkom sklopu?[/quote]

Mislim da da, to je nesto sto se zove parazitni kapacitet,ali smo mi premali josh da bismo se s tim zamarali :D ,tako da vrlo vjerojatno to nije bitno jos za nas,ali mislim da sam nashao nesto ovdje:

[url=http://www.forum.hr/showthread.php?p=13535132]link[/url]

[quote]i isto tako smijem li priključiti isti logički sklop na više od 2 priključka?[/quote]

Mislim da isto da.Pogledaj u knjizi na 53.str. slika [latex]\phi_2[/latex] je spojen na 2.

Mene pak zanima,za ovaj zadatak sto je kolegica rijesila,jel bi se moglo A20 i A21 spojiti na E,A22 spojim na NOT log.operator pa na [tex]\bar{E}[/tex] i tako analogno napravim s A23,jer sam i ja tu iskoristio samo dva logicka operatora..
Citat:
zna li itko postoji li kakvo ograničenje na broj linija koje mogu biti u jednom logičkom sklopu?


Mislim da da, to je nesto sto se zove parazitni kapacitet,ali smo mi premali josh da bismo se s tim zamarali Very Happy ,tako da vrlo vjerojatno to nije bitno jos za nas,ali mislim da sam nashao nesto ovdje:

link

Citat:
i isto tako smijem li priključiti isti logički sklop na više od 2 priključka?


Mislim da isto da.Pogledaj u knjizi na 53.str. slika je spojen na 2.

Mene pak zanima,za ovaj zadatak sto je kolegica rijesila,jel bi se moglo A20 i A21 spojiti na E,A22 spojim na NOT log.operator pa na [tex]\bar{E}[/tex] i tako analogno napravim s A23,jer sam i ja tu iskoristio samo dva logicka operatora..



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 10:24 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li se mogu upotrebljavati sklopovi koje nismo radili na predavanjima, recimo sklop NE, ili ti NOT? Mislim isto spada pod osnovne sklopove, a u proslogodisnjem kolokviju bi bas lijepo posluzio...
stavio bi a20 do a23 na logicki I, i onda bi direkt spojio na dva E-a, a posebno bi prebacio sa NE na dva E-komplementa... Naravno ako je to dozvoljeno?

I još jedna sitnica kod tog zadatka... Pošto je to memorijski modul, mora imati ulaz/izlaz R/W?

Sad sam tek vidio da isto pita kolega iznad... :oops:

Podržavam pitanje!
:D
Da li se mogu upotrebljavati sklopovi koje nismo radili na predavanjima, recimo sklop NE, ili ti NOT? Mislim isto spada pod osnovne sklopove, a u proslogodisnjem kolokviju bi bas lijepo posluzio...
stavio bi a20 do a23 na logicki I, i onda bi direkt spojio na dva E-a, a posebno bi prebacio sa NE na dva E-komplementa... Naravno ako je to dozvoljeno?

I još jedna sitnica kod tog zadatka... Pošto je to memorijski modul, mora imati ulaz/izlaz R/W?

Sad sam tek vidio da isto pita kolega iznad... Embarassed

Podržavam pitanje!
Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 10:42 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

još pitanja :)
(baš su se nagomilala)
što se događa s IR kad se zadana instrukcija izvrši? jel se njegov sadržaj obriše ili? i što trebamo pisati ako moramo u svakom taktu reći što je u kojem registru, a ne znamo što je unutra? tipa na početku programa za DC pišemo (DC)=XXXX, (A)=XX, (PR)=XX ili nule?

mene isto zanima ovo za sklopove, smijemo li koristiti i NAND,NOR, XOR?
ajde neko informiran :roll:
još pitanja Smile
(baš su se nagomilala)
što se događa s IR kad se zadana instrukcija izvrši? jel se njegov sadržaj obriše ili? i što trebamo pisati ako moramo u svakom taktu reći što je u kojem registru, a ne znamo što je unutra? tipa na početku programa za DC pišemo (DC)=XXXX, (A)=XX, (PR)=XX ili nule?

mene isto zanima ovo za sklopove, smijemo li koristiti i NAND,NOR, XOR?
ajde neko informiran Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 12:49 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="simon11"][quote]zna li itko postoji li kakvo ograničenje na broj linija koje mogu biti u jednom logičkom sklopu?[/quote]

Mislim da da, to je nesto sto se zove parazitni kapacitet,ali smo mi premali josh da bismo se s tim zamarali :D ,tako da vrlo vjerojatno to nije bitno jos za nas,ali mislim da sam nashao nesto ovdje:

[url=http://www.forum.hr/showthread.php?p=13535132]link[/url]
[/quote]

Da, premali ste da bi vas zamarao tim stvarima ;)

Za kolokvij nema ogranicenja na broj linija

[quote="simon11"]

[quote]i isto tako smijem li priključiti isti logički sklop na više od 2 priključka?[/quote]

Mislim da isto da.Pogledaj u knjizi na 53.str. slika [latex]\phi_2[/latex] je spojen na 2.
[/quote]
Mozete spojiti na vise prikljucaka

[quote="simon11"]
Mene pak zanima,za ovaj zadatak sto je kolegica rijesila,jel bi se moglo A20 i A21 spojiti na E,A22 spojim na NOT log.operator pa na [tex]\bar{E}[/tex] i tako analogno napravim s A23,jer sam i ja tu iskoristio samo dva logicka operatora..[/quote]

Moglo bi se i to je super rjesenje

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="kkarlo"]
I još jedna sitnica kod tog zadatka... Pošto je to memorijski modul, mora imati ulaz/izlaz R/W?
[/quote]

da, mora imati R/W ulaz

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

[quote="Loo"]još pitanja :)
(baš su se nagomilala)
što se događa s IR kad se zadana instrukcija izvrši? jel se njegov sadržaj obriše ili? i što trebamo pisati ako moramo u svakom taktu reći što je u kojem registru, a ne znamo što je unutra? tipa na početku programa za DC pišemo (DC)=XXXX, (A)=XX, (PR)=XX ili nule?
[/quote]

DC ovisi o instrukciji, dok u IR stoji instrukcija koja se u tom taktu
izvrsava ili se za nju pribavlja ostatak instrukcijskog koda koji ide
u DC.

Mozete ostaviti prazno ili pisati X-eve
simon11 (napisa):
Citat:
zna li itko postoji li kakvo ograničenje na broj linija koje mogu biti u jednom logičkom sklopu?


Mislim da da, to je nesto sto se zove parazitni kapacitet,ali smo mi premali josh da bismo se s tim zamarali Very Happy ,tako da vrlo vjerojatno to nije bitno jos za nas,ali mislim da sam nashao nesto ovdje:

link


Da, premali ste da bi vas zamarao tim stvarima Wink

Za kolokvij nema ogranicenja na broj linija

simon11 (napisa):


Citat:
i isto tako smijem li priključiti isti logički sklop na više od 2 priključka?


Mislim da isto da.Pogledaj u knjizi na 53.str. slika je spojen na 2.

Mozete spojiti na vise prikljucaka

simon11 (napisa):

Mene pak zanima,za ovaj zadatak sto je kolegica rijesila,jel bi se moglo A20 i A21 spojiti na E,A22 spojim na NOT log.operator pa na [tex]\bar{E}[/tex] i tako analogno napravim s A23,jer sam i ja tu iskoristio samo dva logicka operatora..


Moglo bi se i to je super rjesenje

Added after 1 minutes:

kkarlo (napisa):

I još jedna sitnica kod tog zadatka... Pošto je to memorijski modul, mora imati ulaz/izlaz R/W?


da, mora imati R/W ulaz

Added after 2 minutes:

Loo (napisa):
još pitanja Smile
(baš su se nagomilala)
što se događa s IR kad se zadana instrukcija izvrši? jel se njegov sadržaj obriše ili? i što trebamo pisati ako moramo u svakom taktu reći što je u kojem registru, a ne znamo što je unutra? tipa na početku programa za DC pišemo (DC)=XXXX, (A)=XX, (PR)=XX ili nule?


DC ovisi o instrukciji, dok u IR stoji instrukcija koja se u tom taktu
izvrsava ili se za nju pribavlja ostatak instrukcijskog koda koji ide
u DC.

Mozete ostaviti prazno ili pisati X-eve



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 17:08 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako se ne skupi barem 5 bodova iz teorijskog djela i 5 iz djela sa zadatcima, ne može se izići na 2. kolokvij.
Ok, ali znači li to da je za takvu osobu kolegij gotov?
Ili može izaći na popravni ispit (naravno, uz uvjet da riješi praktični zadatak, kako piše)?
Ako se ne skupi barem 5 bodova iz teorijskog djela i 5 iz djela sa zadatcima, ne može se izići na 2. kolokvij.
Ok, ali znači li to da je za takvu osobu kolegij gotov?
Ili može izaći na popravni ispit (naravno, uz uvjet da riješi praktični zadatak, kako piše)?


[Vrh]
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 19:06 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ako se ne skupi barem 5 bodova iz teorijskog djela i 5 iz djela sa zadatcima, ne može se izići na 2. kolokvij.
Ok, ali znači li to da je za takvu osobu kolegij gotov?
Ili može izaći na popravni ispit (naravno, uz uvjet da riješi praktični zadatak, kako piše)?[/quote]

Studenti koji nisu ostvarili 45 i više bodova mogu pristupiti popravnom ispitu, ali uz uvjet da su riješili praktični zadatak u zadanom roku. Nema ponavljanja popravnog ispita.

Iz ovog slijedi da je jedini uvijet za popravni položen praktični zadatak!
Anonymous (napisa):
Ako se ne skupi barem 5 bodova iz teorijskog djela i 5 iz djela sa zadatcima, ne može se izići na 2. kolokvij.
Ok, ali znači li to da je za takvu osobu kolegij gotov?
Ili može izaći na popravni ispit (naravno, uz uvjet da riješi praktični zadatak, kako piše)?


Studenti koji nisu ostvarili 45 i više bodova mogu pristupiti popravnom ispitu, ali uz uvjet da su riješili praktični zadatak u zadanom roku. Nema ponavljanja popravnog ispita.

Iz ovog slijedi da je jedini uvijet za popravni položen praktični zadatak!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 22:11 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

još jednom da pitam, jer mi je sumnjivo da se može to riješit samo jednim sklopom, može li ovaj prošlogodišnji memorijski modul ovako:

A20-A23 na jedan NAND i onda on na dva E poteza, a vremenski signal na E-ove?
još jednom da pitam, jer mi je sumnjivo da se može to riješit samo jednim sklopom, može li ovaj prošlogodišnji memorijski modul ovako:

A20-A23 na jedan NAND i onda on na dva E poteza, a vremenski signal na E-ove?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
linus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 11. 2011. (16:59:13)
Postovi: (46)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2
Lokacija: subnet mask

PostPostano: 22:42 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

+1 za gornji post, iako je moje misljenje da DA, jer kako ces drukcije prikazati hrpu jedinica kao 0 samo preko I i ILI
pitat cemo sutra asistente
+1 za gornji post, iako je moje misljenje da DA, jer kako ces drukcije prikazati hrpu jedinica kao 0 samo preko I i ILI
pitat cemo sutra asistente


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan