Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. kolokvij 2011. (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
anabanana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2012. (21:54:05)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 21:59 pon, 5. 11. 2012    Naslov: 1. kolokvij 2011. Citirajte i odgovorite

Jeli moze netko rijesit 2. (a) proslogodisnjeg kolokvija? :/

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-1112-kol1a.pdf
Jeli moze netko rijesit 2. (a) proslogodisnjeg kolokvija? Ehm?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-1112-kol1a.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JM
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2012. (09:34:37)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:26 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

to nije potrostor,jer kad ideš provjerit je li "zatvoren" na množenje i zbrajanje,ispadne ti da nije zatvoreno na zbrajanje..nađeš neki primjer koji ti to potvrđuje i to je to
to nije potrostor,jer kad ideš provjerit je li "zatvoren" na množenje i zbrajanje,ispadne ti da nije zatvoreno na zbrajanje..nađeš neki primjer koji ti to potvrđuje i to je to


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anabanana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2012. (21:54:05)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 22:31 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, vidim sada. a u grupi b isti zadatak?
da, vidim sada. a u grupi b isti zadatak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JM
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2012. (09:34:37)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:41 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da to je v.p.i sad odredi bazu i dimenziju
mislim da to je v.p.i sad odredi bazu i dimenziju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anabanana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2012. (21:54:05)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 22:54 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

u tome je i problem :oops:

jeli se gleda nad R ili nad C i kako to utjece na dimenziju?
u tome je i problem Embarassed

jeli se gleda nad R ili nad C i kako to utjece na dimenziju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JM
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2012. (09:34:37)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:00 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmmm,ispravak,to uopće nije v.p..
hmmm,ispravak,to uopće nije v.p..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anabanana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2012. (21:54:05)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 23:05 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako nije? :?
kako nije? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JM
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2012. (09:34:37)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:26 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

rješili smo ga na demonstraturama
rješili smo ga na demonstraturama


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nicki minaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2012. (02:34:45)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 0:35 sri, 7. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-1112-kol1b.pdf[/url]

trebala bih pomoc oko drugog zadatka u proslogodisnjem kolokviju, b grupa.
naime, vec sam dosta puta pokusavala ispocetka i jedno te isto dobijem, a nelogicno mi je.

pokazem da M je potprostor od C^3 pa idem trazit bazu. prvo nadem sustav izvodnica ( zadnji put kad sam rjesavala sam imala sistem izvodnica: {(1,0,1), (0,1,0), (1,0,0), (0,1,1)} ). ocito je linearno zavisan skup, pa izbacim npr (0,1,1). No nakon toga imam linearno nezavisan skup sto mi nema smisla jer u sebi ima 3 vektora; ako C^3 ima dimenziju 3, onda neki potprostor ima dimenziju manju od 3 ako ne sadrzi sve vektore iz C^3. A upravo imamo skup M koji ne sadrzi sve kompleksne trojke nego one koje izpunjavaju uvjet.

Je li jos netko rjesavao, dobio nesto slicno?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-1112-kol1b.pdf

trebala bih pomoc oko drugog zadatka u proslogodisnjem kolokviju, b grupa.
naime, vec sam dosta puta pokusavala ispocetka i jedno te isto dobijem, a nelogicno mi je.

pokazem da M je potprostor od C^3 pa idem trazit bazu. prvo nadem sustav izvodnica ( zadnji put kad sam rjesavala sam imala sistem izvodnica: {(1,0,1), (0,1,0), (1,0,0), (0,1,1)} ). ocito je linearno zavisan skup, pa izbacim npr (0,1,1). No nakon toga imam linearno nezavisan skup sto mi nema smisla jer u sebi ima 3 vektora; ako C^3 ima dimenziju 3, onda neki potprostor ima dimenziju manju od 3 ako ne sadrzi sve vektore iz C^3. A upravo imamo skup M koji ne sadrzi sve kompleksne trojke nego one koje izpunjavaju uvjet.

Je li jos netko rjesavao, dobio nesto slicno?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 1:01 sri, 7. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali - [tex]M[/tex] nije potprostor vektorskog prostora [tex]\mathbb{C}^3[/tex]. Uzmi skalar [tex]i[/tex], pomnozi njime proizvoljno odabran element iz [tex]M[/tex] i trebala bi (ako nisam napravio neku gresku koja mi bas i nije uocljiva) dobiti da tako dobiven vektor nije u [tex]M[/tex], pa [tex]M[/tex] nije zatvoren na mnozenje, a time nije ni potprostor.

Banalan primjer:
Neka je [tex]z = (z_1, z_2, z_3) = (0, i, i) \in M[/tex]. Sada vidimo da je [tex]i \cdot z = (0, -1, -1)[/tex], gdje uvjet zadatka ocito nije zadovoljen.
Ali - [tex]M[/tex] nije potprostor vektorskog prostora [tex]\mathbb{C}^3[/tex]. Uzmi skalar [tex]i[/tex], pomnozi njime proizvoljno odabran element iz [tex]M[/tex] i trebala bi (ako nisam napravio neku gresku koja mi bas i nije uocljiva) dobiti da tako dobiven vektor nije u [tex]M[/tex], pa [tex]M[/tex] nije zatvoren na mnozenje, a time nije ni potprostor.

Banalan primjer:
Neka je [tex]z = (z_1, z_2, z_3) = (0, i, i) \in M[/tex]. Sada vidimo da je [tex]i \cdot z = (0, -1, -1)[/tex], gdje uvjet zadatka ocito nije zadovoljen.




Zadnja promjena: hendrix; 1:09 sri, 7. 11. 2012; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Popara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2012. (19:05:50)
Postovi: (3B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Zadar/Zagreb

PostPostano: 1:03 sri, 7. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nicki minaj"][url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-1112-kol1b.pdf[/url]

trebala bih pomoc oko drugog zadatka u proslogodisnjem kolokviju, b grupa.
naime, vec sam dosta puta pokusavala ispocetka i jedno te isto dobijem, a nelogicno mi je.

pokazem da M je potprostor od C^3 pa idem trazit bazu. prvo nadem sustav izvodnica ( zadnji put kad sam rjesavala sam imala sistem izvodnica: {(1,0,1), (0,1,0), (1,0,0), (0,1,1)} ). ocito je linearno zavisan skup, pa izbacim npr (0,1,1). No nakon toga imam linearno nezavisan skup sto mi nema smisla jer u sebi ima 3 vektora; ako C^3 ima dimenziju 3, onda neki potprostor ima dimenziju manju od 3 ako ne sadrzi sve vektore iz C^3. A upravo imamo skup M koji ne sadrzi sve kompleksne trojke nego one koje izpunjavaju uvjet.

Je li jos netko rjesavao, dobio nesto slicno?[/quote]

Hmm,pitanje je jeli ovo uopće vektorski prostor?
Uzmi jedan vektor iz [tex]M[/tex] i uzmi neki skalar [tex]\alpha=\alpha_1 + \beta_1 i[/tex] i pomnoži sve po redu. Ako nisam negdje pogriješio trebalo bi ti ispasti da taj skup nije zatvoren na množenje skalarom tj. nije vektorski prostor. Provjeri,kasno je,nebih se čudio da sam negdje krivo zbrajao i množio :)
nicki minaj (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/kolokviji/la1-1112-kol1b.pdf

trebala bih pomoc oko drugog zadatka u proslogodisnjem kolokviju, b grupa.
naime, vec sam dosta puta pokusavala ispocetka i jedno te isto dobijem, a nelogicno mi je.

pokazem da M je potprostor od C^3 pa idem trazit bazu. prvo nadem sustav izvodnica ( zadnji put kad sam rjesavala sam imala sistem izvodnica: {(1,0,1), (0,1,0), (1,0,0), (0,1,1)} ). ocito je linearno zavisan skup, pa izbacim npr (0,1,1). No nakon toga imam linearno nezavisan skup sto mi nema smisla jer u sebi ima 3 vektora; ako C^3 ima dimenziju 3, onda neki potprostor ima dimenziju manju od 3 ako ne sadrzi sve vektore iz C^3. A upravo imamo skup M koji ne sadrzi sve kompleksne trojke nego one koje izpunjavaju uvjet.

Je li jos netko rjesavao, dobio nesto slicno?


Hmm,pitanje je jeli ovo uopće vektorski prostor?
Uzmi jedan vektor iz [tex]M[/tex] i uzmi neki skalar [tex]\alpha=\alpha_1 + \beta_1 i[/tex] i pomnoži sve po redu. Ako nisam negdje pogriješio trebalo bi ti ispasti da taj skup nije zatvoren na množenje skalarom tj. nije vektorski prostor. Provjeri,kasno je,nebih se čudio da sam negdje krivo zbrajao i množio Smile




Zadnja promjena: Popara; 1:19 sri, 7. 11. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nicki minaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2012. (02:34:45)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 1:15 sri, 7. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

C^3 je vektorski prostor ali da, M nije potprostor. znala sam da sam nesto fulala, ito tako banalno od pocetka. hvala puno.
C^3 je vektorski prostor ali da, M nije potprostor. znala sam da sam nesto fulala, ito tako banalno od pocetka. hvala puno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 23:04 sri, 20. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me 3. zadatak pod b) iz kolokvija 2011/2012, bilo koja grupa.

Pod a) treba pokazati za koji λ su vektori a, b i c komplanarni. To uspijem dobiti.
Onda pod b) treba pokazati za koji λ su vektori a, b, c i d komplanarni. E sad ako sam dobro shvatila na vježbama, u ovom slučaju ne smijemo napraviti ono [tt]αa+βb+γc+δd=0[/tt], zar ne?
E sad, jel mogu ja d prikazati kao linearnu kombinaciju a, b i c pa onda vidjeti za koji λ će mi to vrijediti ili se to radi na neki drugi način? Dobro mi bi došao samo hint nekakav pa ako ni onda ne uspijem riješiti, kompletno pojašnjenje. :)
Zanima me 3. zadatak pod b) iz kolokvija 2011/2012, bilo koja grupa.

Pod a) treba pokazati za koji λ su vektori a, b i c komplanarni. To uspijem dobiti.
Onda pod b) treba pokazati za koji λ su vektori a, b, c i d komplanarni. E sad ako sam dobro shvatila na vježbama, u ovom slučaju ne smijemo napraviti ono αa+βb+γc+δd=0, zar ne?
E sad, jel mogu ja d prikazati kao linearnu kombinaciju a, b i c pa onda vidjeti za koji λ će mi to vrijediti ili se to radi na neki drugi način? Dobro mi bi došao samo hint nekakav pa ako ni onda ne uspijem riješiti, kompletno pojašnjenje. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fmilink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2013. (20:23:38)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 0:20 pet, 22. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

dovoljno ti je reći da su a, b, c i d elementi prostora V3(0), koji ima dimenziju 3, pa je nemoguće da skup od 4 vektora bude nekomplanaran (odnosno nezavisan) u prostoru dimenzije 3, odnosno vektori su komplanarni za svaki realan broj lambda.

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes:[/color][/size]

[quote="fmilink"]dovoljno ti je reći da su a, b, c i d elementi prostora V3(0), koji ima dimenziju 3, pa je nemoguće da skup od 4 vektora bude nekomplanaran (odnosno nezavisan) u prostoru dimenzije 3, odnosno vektori su komplanarni za svaki realan broj lambda.[/quote]

Pardon, komplanarni sam odmah pročitao zavisni pa sam malo prebrzo zaključio :S
Dakle znaš iz a) dijela zadatka da su a, b i c komplanarni za lambda=-1 ili -5. Sad uzmeš dva slučaja (kad je lambda -1 odnosno -5) i probaš da li se d može prikazati kao linearna kombinacija neka dva vektora od a, b i c. Za lambda = -1 dobiješ d=2*a -b, pa zaključiš da su a, b, c i d komplanarni za lambda = -1.
dovoljno ti je reći da su a, b, c i d elementi prostora V3(0), koji ima dimenziju 3, pa je nemoguće da skup od 4 vektora bude nekomplanaran (odnosno nezavisan) u prostoru dimenzije 3, odnosno vektori su komplanarni za svaki realan broj lambda.

Added after 11 minutes:

fmilink (napisa):
dovoljno ti je reći da su a, b, c i d elementi prostora V3(0), koji ima dimenziju 3, pa je nemoguće da skup od 4 vektora bude nekomplanaran (odnosno nezavisan) u prostoru dimenzije 3, odnosno vektori su komplanarni za svaki realan broj lambda.


Pardon, komplanarni sam odmah pročitao zavisni pa sam malo prebrzo zaključio :S
Dakle znaš iz a) dijela zadatka da su a, b i c komplanarni za lambda=-1 ili -5. Sad uzmeš dva slučaja (kad je lambda -1 odnosno -5) i probaš da li se d može prikazati kao linearna kombinacija neka dva vektora od a, b i c. Za lambda = -1 dobiješ d=2*a -b, pa zaključiš da su a, b, c i d komplanarni za lambda = -1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 0:22 sub, 23. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, sad mi je jasno. :)

Znam da nije iz te godine, ali da ne otvaramo za svaku godinu novu temu, sad me zanima iz kolokvija 2010/2011. prvi pod b), isto bilo koja grupa (ali ću tu napisati vektore zadane iz A grupe).
Treba naći za koje λ se vektor [tt]-4i+2j+2k[/tt] ne nalazi u linearnoj ljusci skupa {a,b,c}? ([tt]a=j+λk[/tt], [tt]b=2i-λj-k[/tt], [tt]c=i+j+λk[/tt]) I u a) dijelu zadatka sam dobila da su a,b,c komplanarni za λ=1 i λ=-1.
Hvala, sad mi je jasno. Smile

Znam da nije iz te godine, ali da ne otvaramo za svaku godinu novu temu, sad me zanima iz kolokvija 2010/2011. prvi pod b), isto bilo koja grupa (ali ću tu napisati vektore zadane iz A grupe).
Treba naći za koje λ se vektor -4i+2j+2k ne nalazi u linearnoj ljusci skupa {a,b,c}? (a=j+λk, b=2i-λj-k, c=i+j+λk) I u a) dijelu zadatka sam dobila da su a,b,c komplanarni za λ=1 i λ=-1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fmilink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2013. (20:23:38)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 16:25 sub, 23. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ista stvar, samo sad tražiš za koji λ se taj četvrti vektor (nazovimo ga d) nemože prikazati kao kombinacija a, b i c.
Pa ako je λ!=1 ili -1, onda su a, b i c sustav izvodnica pa je d u njihovoj linearnoj ljusci.
Za λ=1 je lako pokazati da je d=-2*b +4*a pa se i tada nalazi u njihovoj linearnoj ljusci.
Za λ=-1 se isto lako pokaže da su vektori a, b i d nezavisni, odnosno da se d ne može prikazati kao kombinacija a i b, a kako su a, b i c zavisni, slijedi da d nije u linearnoj ljusci vektora a, b i c.
[/tt][/table]
Ista stvar, samo sad tražiš za koji λ se taj četvrti vektor (nazovimo ga d) nemože prikazati kao kombinacija a, b i c.
Pa ako je λ!=1 ili -1, onda su a, b i c sustav izvodnica pa je d u njihovoj linearnoj ljusci.
Za λ=1 je lako pokazati da je d=-2*b +4*a pa se i tada nalazi u njihovoj linearnoj ljusci.
Za λ=-1 se isto lako pokaže da su vektori a, b i d nezavisni, odnosno da se d ne može prikazati kao kombinacija a i b, a kako su a, b i c zavisni, slijedi da d nije u linearnoj ljusci vektora a, b i c.
[/tt][/table]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 19:05 sub, 23. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super objašnjavaš, thanks. :D

E sad me još samo zanima od prošle godine kolokvij, 1b) zadatak.
Pitanje je postoji li vektor d iz V3(o) (koji ne ovisi o λ) takav da vektori a, b i d nisu komplanarni niti za jedan λ iz R?

Vjerujem da je nešto slično ovima prije, ali ne znam kako dobiti do kraja. Napisala sam ja [tt]αa+βb+γd=0[/tt] s tim da mi je [tt]a=i+λk[/tt], [tt]b=2i+λj[/tt], [tt]d=xi+yj+zk[/tt]. I rješavanjem sustava jednadžbi sam došla do [tt](z-λx+2y)γ=0[/tt] i sad ako moraju biti nekomplanarni znači da je [tt]γ=0[/tt], a [tt]z+λx+2y[/tt] može biti bilo što. Ali ne znam kako dalje, ako sam i ovo uopće dobro napravila.
Super objašnjavaš, thanks. Very Happy

E sad me još samo zanima od prošle godine kolokvij, 1b) zadatak.
Pitanje je postoji li vektor d iz V3(o) (koji ne ovisi o λ) takav da vektori a, b i d nisu komplanarni niti za jedan λ iz R?

Vjerujem da je nešto slično ovima prije, ali ne znam kako dobiti do kraja. Napisala sam ja αa+βb+γd=0 s tim da mi je a=i+λk, b=2i+λj, d=xi+yj+zk. I rješavanjem sustava jednadžbi sam došla do (z-λx+2y)γ=0 i sad ako moraju biti nekomplanarni znači da je γ=0, a z+λx+2y može biti bilo što. Ali ne znam kako dalje, ako sam i ovo uopće dobro napravila.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fmilink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2013. (20:23:38)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 22:06 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa da bi bili nekomplanarni moralo bi vrijediti γ=0, a kad to uvrstiš u drugu jednadžbu (λ*(beta) + y*γ=0) dobiješ λ*(beta)=0.
Sad vidiš da za svaki vektor d možeš uzeti λ=0 i vektori će biti komplanarni.
Lakše rješenje zadatka je bilo uočiti da su čim uzmeš λ=0 vektori a i b zavisni, pa će u tom slučaju a, b i d biti komplanarni za svaki vektor d.
Pa da bi bili nekomplanarni moralo bi vrijediti γ=0, a kad to uvrstiš u drugu jednadžbu (λ*(beta) + y*γ=0) dobiješ λ*(beta)=0.
Sad vidiš da za svaki vektor d možeš uzeti λ=0 i vektori će biti komplanarni.
Lakše rješenje zadatka je bilo uočiti da su čim uzmeš λ=0 vektori a i b zavisni, pa će u tom slučaju a, b i d biti komplanarni za svaki vektor d.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 22:22 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali treba naći neki vektor d kad neće biti komplanarni?
Ali treba naći neki vektor d kad neće biti komplanarni?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fmilink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2013. (20:23:38)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 22:30 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje je postoji li d iz V3(O) takav da a, b i d nisu komplanarni niti za jedan λ, odnosno da a, b i d budu nekomplanarni za svaki λ.
Mi smo pokazali da za svaki vektor d, vektori a, b i d jesu komplanarni za λ=0, pa zaključujemo da ne postoji takav vektor d.
Pitanje je postoji li d iz V3(O) takav da a, b i d nisu komplanarni niti za jedan λ, odnosno da a, b i d budu nekomplanarni za svaki λ.
Mi smo pokazali da za svaki vektor d, vektori a, b i d jesu komplanarni za λ=0, pa zaključujemo da ne postoji takav vektor d.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan