Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci za praktični kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 20:15 sub, 8. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"].....
@Svi koji se misle igrati s gotovim (i, jos gore, neautoriziranim) rjesenjima zadataka poput ovih gore, ne krivite ekipu s kolegija ako popadate. Dovoljno puta je receno da se programiranje ne uci citanjem gotovih kodova (cak i ako su dobri), nego samostalnim pokusajima na racunalu.[/quote]


Profesore, ne znam iz čega ste zaključili da sam uzela taj kod, ali reći ću vam da nisam, već je to moj i samo moj kod. Ako je netko napisao isti ili sličan, onda je krivica jedino u tome što ne pratim kad netko izbaci neki program pa da provjerim je li isti mome.

I hvala vam na odgovorima, prolazeći kroz zadatke, pošto su slični često zaboravim da je zahtjev zadatka drukčiji od prethodnog pa radim po prethodnom.

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

Jedino ako nije taj dio posta bio upućen meni.

[size=9][color=#999999]Added after 34 minutes:[/color][/size]

[quote="vsego"]1. Nizovi ti uvode limit na broj ucitanih brojeva, a ovdje su cisti vishak, jer se samo broji koliko ima nekakvih elemenata (sto lako brojis tijekom ucitavanja).

2. Kako dobiti prvu nekog broja znamenku u bazi [tt]b[/tt]? Dijeljenjem s [tt]b[/tt] dok ne dobijes jednoznamenkasti broj:
[code:1]t = n;
while (t >= b) t /= b;
printf("Prva znamenka broja %d u bazi %d je %d.\n", n, b, t);[/code:1]
Ne treba nikakvo potenciranje i sl.

[/quote]

Hm..istina, nisam trebala nizove (ali sam se vodila po prijašnjim zadacima pa bez razmišljanja ubacila nizove :/), nažalost ne bi se sjetila tako jednostavnog i kratkog rješenja (ovog dijela s prvom znamenkom u broju)...
vsego (napisa):
.....
@Svi koji se misle igrati s gotovim (i, jos gore, neautoriziranim) rjesenjima zadataka poput ovih gore, ne krivite ekipu s kolegija ako popadate. Dovoljno puta je receno da se programiranje ne uci citanjem gotovih kodova (cak i ako su dobri), nego samostalnim pokusajima na racunalu.



Profesore, ne znam iz čega ste zaključili da sam uzela taj kod, ali reći ću vam da nisam, već je to moj i samo moj kod. Ako je netko napisao isti ili sličan, onda je krivica jedino u tome što ne pratim kad netko izbaci neki program pa da provjerim je li isti mome.

I hvala vam na odgovorima, prolazeći kroz zadatke, pošto su slični često zaboravim da je zahtjev zadatka drukčiji od prethodnog pa radim po prethodnom.

Added after 8 minutes:

Jedino ako nije taj dio posta bio upućen meni.

Added after 34 minutes:

vsego (napisa):
1. Nizovi ti uvode limit na broj ucitanih brojeva, a ovdje su cisti vishak, jer se samo broji koliko ima nekakvih elemenata (sto lako brojis tijekom ucitavanja).

2. Kako dobiti prvu nekog broja znamenku u bazi b? Dijeljenjem s b dok ne dobijes jednoznamenkasti broj:
Kod:
t = n;
while (t >= b) t /= b;
printf("Prva znamenka broja %d u bazi %d je %d.\n", n, b, t);

Ne treba nikakvo potenciranje i sl.



Hm..istina, nisam trebala nizove (ali sam se vodila po prijašnjim zadacima pa bez razmišljanja ubacila nizove Ehm?), nažalost ne bi se sjetila tako jednostavnog i kratkog rješenja (ovog dijela s prvom znamenkom u broju)...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
celeste
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 10. 2009. (11:56:09)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 20:16 sub, 8. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@hendrix
Nene, mislila sam na mail ako mozhe.
Mail mi je doramed42@gmail. com.
Hvala stvarno,u svakom petom zadatku mi
zapinje nekaj, pa da si to pogledam.
@hendrix
Nene, mislila sam na mail ako mozhe.
Mail mi je doramed42@gmail. com.
Hvala stvarno,u svakom petom zadatku mi
zapinje nekaj, pa da si to pogledam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:48 sub, 8. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nuclear"]Ako je netko napisao isti ili sličan,...[/quote]

Nemam namjeru gubiti vrijeme na citanje nekih tamo rjesenja i "rjesenja", tako da nemam pojma jesu li i koliko slicni. :) Po meni, ta rjesenja su stetna, em zato sto vjerujem hendrixu da ima losih, em zato sto ce onima koji to pregledaju dati lazni dojam da im je gradivo jasno. Zivot ne staje s prakticnim kolokvijem i stvari treba razumjeti i zadatke znati samostalno rijesiti. Na redovitim kolokvijima (ne samo Prog 1, nego Prog 2, SPA, RP1,...) dolaze zadaci koje ne vidite unaprijed, kao na prakticnom. Tko ove trivijalije ne uspije sam prozvakati, kako moze ocekivati rijesiti redoviti kolokvij? I to jos na papiru, gdje nema "probavanja" kao na racunalu!

No, vi ste punoljetni i imate pravo raditi na svoju stetu. Samo ne krivite onda druge, jer ste pravovremeno upozoreni.

(opet, ovo sve ide sve opcenito i nikog specificno)

[quote="nuclear"]Jedino ako nije taj dio posta bio upućen meni.[/quote]

Pa nije. Lijepo sam adresirao:
[quote="vsego"]@Svi koji se misle igrati s gotovim (i, jos gore, neautoriziranim) rjesenjima zadataka poput ovih gore...[/quote]

@celeste: Pa dao ti je link. Klikni i pokupi.
nuclear (napisa):
Ako je netko napisao isti ili sličan,...


Nemam namjeru gubiti vrijeme na citanje nekih tamo rjesenja i "rjesenja", tako da nemam pojma jesu li i koliko slicni. Smile Po meni, ta rjesenja su stetna, em zato sto vjerujem hendrixu da ima losih, em zato sto ce onima koji to pregledaju dati lazni dojam da im je gradivo jasno. Zivot ne staje s prakticnim kolokvijem i stvari treba razumjeti i zadatke znati samostalno rijesiti. Na redovitim kolokvijima (ne samo Prog 1, nego Prog 2, SPA, RP1,...) dolaze zadaci koje ne vidite unaprijed, kao na prakticnom. Tko ove trivijalije ne uspije sam prozvakati, kako moze ocekivati rijesiti redoviti kolokvij? I to jos na papiru, gdje nema "probavanja" kao na racunalu!

No, vi ste punoljetni i imate pravo raditi na svoju stetu. Samo ne krivite onda druge, jer ste pravovremeno upozoreni.

(opet, ovo sve ide sve opcenito i nikog specificno)

nuclear (napisa):
Jedino ako nije taj dio posta bio upućen meni.


Pa nije. Lijepo sam adresirao:
vsego (napisa):
@Svi koji se misle igrati s gotovim (i, jos gore, neautoriziranim) rjesenjima zadataka poput ovih gore...


@celeste: Pa dao ti je link. Klikni i pokupi.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
celeste
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 10. 2009. (11:56:09)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 10:45 ned, 9. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@hendrix
Jes jes, hvala puno.
Isprichavam se, nisam vidjela na mobitelu da je "Ovdje" link.


@vsego
Profesore, gledam u svoje kodove vech tri tjedna, hochu malo pogledati i shto su drugi radili ako nije problem.
@hendrix
Jes jes, hvala puno.
Isprichavam se, nisam vidjela na mobitelu da je "Ovdje" link.


@vsego
Profesore, gledam u svoje kodove vech tri tjedna, hochu malo pogledati i shto su drugi radili ako nije problem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:07 ned, 9. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="celeste"]Profesore, gledam u svoje kodove vech tri tjedna, hochu malo pogledati i shto su drugi radili ako nije problem.[/quote]

Meni nije. Nadam se da ne bude ni tebi. :D Kako sam napisao: upozorenje je opcenito i ne ide nikog specificno. Jednostavno, budite svjesni da vam gradivo nije jasno kad "osjecate da razumijete", nego kad znate samostalno, na racunalu, rijesiti zadatke (prikladne tezine, ne sad nesto hipertesko) koje prvi put vidite.

Ako pod "gledam svoje kodove" mislis "i nije mi jasno zasto nesto ne radi ili kako se nesto rijesi", korisnije ti je da pitas. Podsjecam: demosi, konzultacije kod nastavnika i asistenata, Forum,... Objasnjenje je daleko korisnije od gotovog rjesenja.
celeste (napisa):
Profesore, gledam u svoje kodove vech tri tjedna, hochu malo pogledati i shto su drugi radili ako nije problem.


Meni nije. Nadam se da ne bude ni tebi. Very Happy Kako sam napisao: upozorenje je opcenito i ne ide nikog specificno. Jednostavno, budite svjesni da vam gradivo nije jasno kad "osjecate da razumijete", nego kad znate samostalno, na racunalu, rijesiti zadatke (prikladne tezine, ne sad nesto hipertesko) koje prvi put vidite.

Ako pod "gledam svoje kodove" mislis "i nije mi jasno zasto nesto ne radi ili kako se nesto rijesi", korisnije ti je da pitas. Podsjecam: demosi, konzultacije kod nastavnika i asistenata, Forum,... Objasnjenje je daleko korisnije od gotovog rjesenja.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 23:28 pon, 10. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas netko pojasnjenje 93. zadatka, tj. kako se doslo do niza u primjeru??(jer kako sam ja shvatila prvi poslije 3 sa trazenim svojstvom bi mogao biti 5)

[size=9][color=#999999]Added after 46 minutes:[/color][/size]

Shvatila sam
Molim vas netko pojasnjenje 93. zadatka, tj. kako se doslo do niza u primjeru??(jer kako sam ja shvatila prvi poslije 3 sa trazenim svojstvom bi mogao biti 5)

Added after 46 minutes:

Shvatila sam


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 0:59 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može neki hint za 32. zadatak??
Zad glasi: Zadatak 32:
Za prirodan broj n kažemo da je pandigitalan u bazi b, ako zapis broja n u bazi b sadrži sve moguće znamenke u bazi b. Na
primjer, broj 1234567890 je pandigitalan u bazi 10 (i još prikaziv na 32 bita), a broj 16 = (10000)2 je pandigitalan u bazi 2.
Napišite program koji učitava prirodni broj n i bazu b (pretpostavljamo da je 2 ≤ b ≤ 9, ne treba provjeravati), te provjerava
je li n pandigitalan u bazi b i ispisuje odgovarajuću poruku — DA ili NE. Napomena: oba broja se unose u bazi 10.

(vrtim se oko zadatka već sat vremena, imam rješenje s nizovima od jedne cure, al ne dopadaju mi se baš nizovi, pa ako netko može dat hint onako, što više "za nas seljake"(odnosno, mene :) ) :D )
Može neki hint za 32. zadatak??
Zad glasi: Zadatak 32:
Za prirodan broj n kažemo da je pandigitalan u bazi b, ako zapis broja n u bazi b sadrži sve moguće znamenke u bazi b. Na
primjer, broj 1234567890 je pandigitalan u bazi 10 (i još prikaziv na 32 bita), a broj 16 = (10000)2 je pandigitalan u bazi 2.
Napišite program koji učitava prirodni broj n i bazu b (pretpostavljamo da je 2 ≤ b ≤ 9, ne treba provjeravati), te provjerava
je li n pandigitalan u bazi b i ispisuje odgovarajuću poruku — DA ili NE. Napomena: oba broja se unose u bazi 10.

(vrtim se oko zadatka već sat vremena, imam rješenje s nizovima od jedne cure, al ne dopadaju mi se baš nizovi, pa ako netko može dat hint onako, što više "za nas seljake"(odnosno, mene Smile ) Very Happy )



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
roverandom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 08. 2011. (10:42:47)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 1:06 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[code:1]#include <stdio.h>

int main(){
int n, ntemp, b, pandigitalan=0, i;

scanf("%d %d", &n, &b);

ntemp=n;

for(i=0; i<b; i++){
while(n>0){
if(n%b==i){
pandigitalan=1;
break;
}
else pandigitalan=0;
n=n/b;

}
n=ntemp;
if(pandigitalan==0) break;

}


if(pandigitalan) printf("\nDA.");
else printf("\nNE.");
return 0;
}
[/code:1]

Ja sam ovako, provjerio sam za neke male baze i brojeve ručno. Trebalo bi valjat'. Ako netko vidi grešku neka napiše.
Na pm ako treba pojasnit.
Kod:
#include <stdio.h>

int main(){
    int n, ntemp, b, pandigitalan=0, i;

    scanf("%d %d", &n, &b);

    ntemp=n;

    for(i=0; i<b; i++){
        while(n>0){
            if(n%b==i){
                pandigitalan=1;
                break;
            }
            else pandigitalan=0;
            n=n/b;

        }
        n=ntemp;
        if(pandigitalan==0) break;

    }


    if(pandigitalan) printf("\nDA.");
    else printf("\nNE.");
    return 0;
}


Ja sam ovako, provjerio sam za neke male baze i brojeve ručno. Trebalo bi valjat'. Ako netko vidi grešku neka napiše.
Na pm ako treba pojasnit.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nicki minaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2012. (02:34:45)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 12:32 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="roverandom"][code:1]#include <stdio.h>

int main(){
int n, ntemp, b, pandigitalan=0, i;

scanf("%d %d", &n, &b);

ntemp=n;

for(i=0; i<b; i++){
while(n>0){
if(n%b==i){
pandigitalan=1;
break;
}
else pandigitalan=0;
n=n/b;

}
n=ntemp;
if(pandigitalan==0) break;

}


if(pandigitalan) printf("\nDA.");
else printf("\nNE.");
return 0;
}
[/code:1]

Ja sam ovako, provjerio sam za neke male baze i brojeve ručno. Trebalo bi valjat'. Ako netko vidi grešku neka napiše.
Na pm ako treba pojasnit.[/quote]


po meni je sve ok sa kodom, jedino nije nuzno pisati dio s 'else pandigitalan=0'. dovoljno je odmah nakon pocetka for petlje, to jest cim pocne traziti ako je sljedece znamenka i znamenka u broju, inicijalizirati pandigitalan na 0 (da program ne radi jedno te istu stvar vise puta kad nije potrebno).
roverandom (napisa):
Kod:
#include <stdio.h>

int main(){
    int n, ntemp, b, pandigitalan=0, i;

    scanf("%d %d", &n, &b);

    ntemp=n;

    for(i=0; i<b; i++){
        while(n>0){
            if(n%b==i){
                pandigitalan=1;
                break;
            }
            else pandigitalan=0;
            n=n/b;

        }
        n=ntemp;
        if(pandigitalan==0) break;

    }


    if(pandigitalan) printf("\nDA.");
    else printf("\nNE.");
    return 0;
}


Ja sam ovako, provjerio sam za neke male baze i brojeve ručno. Trebalo bi valjat'. Ako netko vidi grešku neka napiše.
Na pm ako treba pojasnit.



po meni je sve ok sa kodom, jedino nije nuzno pisati dio s 'else pandigitalan=0'. dovoljno je odmah nakon pocetka for petlje, to jest cim pocne traziti ako je sljedece znamenka i znamenka u broju, inicijalizirati pandigitalan na 0 (da program ne radi jedno te istu stvar vise puta kad nije potrebno).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 13:44 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="roverandom"][code:1]#include <stdio.h>

int main(){
int n, ntemp, b, pandigitalan=0, i;

scanf("%d %d", &n, &b);

ntemp=n;

for(i=0; i<b; i++){
while(n>0){
if(n%b==i){
pandigitalan=1;
break;
}
else pandigitalan=0;
n=n/b;

}
n=ntemp;
if(pandigitalan==0) break;

}


if(pandigitalan) printf("\nDA.");
else printf("\nNE.");
return 0;
}
[/code:1]

Ja sam ovako, provjerio sam za neke male baze i brojeve ručno. Trebalo bi valjat'. Ako netko vidi grešku neka napiše.
Na pm ako treba pojasnit.[/quote]

pokušaj upisat npr br. 45321 u bazi 2, javlja ti da je pandigitalan :/
roverandom (napisa):
Kod:
#include <stdio.h>

int main(){
    int n, ntemp, b, pandigitalan=0, i;

    scanf("%d %d", &n, &b);

    ntemp=n;

    for(i=0; i<b; i++){
        while(n>0){
            if(n%b==i){
                pandigitalan=1;
                break;
            }
            else pandigitalan=0;
            n=n/b;

        }
        n=ntemp;
        if(pandigitalan==0) break;

    }


    if(pandigitalan) printf("\nDA.");
    else printf("\nNE.");
    return 0;
}


Ja sam ovako, provjerio sam za neke male baze i brojeve ručno. Trebalo bi valjat'. Ako netko vidi grešku neka napiše.
Na pm ako treba pojasnit.


pokušaj upisat npr br. 45321 u bazi 2, javlja ti da je pandigitalan Ehm?



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:50 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zaruljica"]pokušaj upisat npr br. 45321 u bazi 2, javlja ti da je pandigitalan :/[/quote]

A zasto ne bi bio pandigitalan ([url=http://degiorgi.math.hr/prog1/apps/brsust.php?x=45321&b1=10&b2=2]click[/url])?

U bazi 2 pandigitalni [b]nisu[/b] samo brojevi oblika [tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex].
zaruljica (napisa):
pokušaj upisat npr br. 45321 u bazi 2, javlja ti da je pandigitalan Ehm?


A zasto ne bi bio pandigitalan (click)?

U bazi 2 pandigitalni nisu samo brojevi oblika [tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex].



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 14:01 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]A zasto ne bi bio pandigitalan ([url=http://degiorgi.math.hr/prog1/apps/brsust.php?x=45321&b1=10&b2=2]click[/url])?

U bazi 2 pandigitalni [b]nisu[/b] samo brojevi oblika [tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex].[/quote]

aaaa krivo sam shvatila zadatak, mislila sam da treba provjeriti za uneseni broj(bez pretvaranja u bazu) :D onda je dobro, hvala puno!! :)
vsego (napisa):
A zasto ne bi bio pandigitalan (click)?

U bazi 2 pandigitalni nisu samo brojevi oblika [tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex].


aaaa krivo sam shvatila zadatak, mislila sam da treba provjeriti za uneseni broj(bez pretvaranja u bazu) Very Happy onda je dobro, hvala puno!! Smile



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 15:49 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]U bazi 2 pandigitalni [b]nisu[/b] samo brojevi oblika [color=red][tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex][/color].[/quote]
Valjda [tex]2^k-1[/tex]. :wink:
vsego (napisa):
U bazi 2 pandigitalni nisu samo brojevi oblika [tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex].

Valjda [tex]2^k-1[/tex]. Wink



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 16:21 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanjce opet, je li točno riješeno?? ako netko može samo na brzinu pogledat ;)
[code:1]/*Zadatak 37:
Napiˇsite program koji uˇcitava prirodni broj n ≥ 3. Program treba ispisati prosjek (aritmetiˇcku sredinu) sume znamenki u
prikazu broja n u svim bazama od 2 do n −1. Iza toga, treba ispisati najmanju i najve´cu sumu znamenki, te po jednu bazu
(onu najmanju) u kojoj se te sume dostiˇzu.*/
#include <stdio.h>

double suma(int n, int b) {
int s=0,z,j;
while (n>0){
z=n%b;
for (j=10 ; j<(n-1);j++)
if ( z == j )
z = 'A' + (j-10);
s=s+z;
n=n/b;
}
return s;
}
double broj(int n, int b) {
int zn=0;
while(n>0){
zn++;
n=n/b;
}
return zn;
}

int main(void) {
int n;
int i, min, max=0, bmin, bmax=0;
double p;
printf("unesite neki prirodni broj:\n");
scanf("%d", &n);
min = suma(n, 2); bmin = 2;
for (i=2; i<=(n-1); ++i){
p=suma(n,i)/broj(n,i);
printf("Aritmeticke sredine sume znamenki broja %d su: %g\n", n,p);
if (suma(n, i)>max){
max=suma(n, i); bmax = i;}

if (suma(n, i)<min){
min=suma(n, i); bmin = i;}

}
printf("Najveca suma je %d za bazu %d, najmanja je %d za bazu %d.", max, bmax, min, bmin);

return 0;

}

[/code:1]


EDIT:evo popravljeno za n>10, valjda je dobro :D
pitanjce opet, je li točno riješeno?? ako netko može samo na brzinu pogledat Wink
Kod:
/*Zadatak 37:
Napiˇsite program koji uˇcitava prirodni broj n ≥ 3. Program treba ispisati prosjek (aritmetiˇcku sredinu) sume znamenki u
prikazu broja n u svim bazama od 2 do n −1. Iza toga, treba ispisati najmanju i najve´cu sumu znamenki, te po jednu bazu
(onu najmanju) u kojoj se te sume dostiˇzu.*/
#include <stdio.h>

double suma(int n, int b) {
    int s=0,z,j;
    while (n>0){
        z=n%b;
for (j=10 ; j<(n-1);j++)
    if ( z == j )
        z = 'A' + (j-10);
        s=s+z;
        n=n/b;
    }
    return s;
}
double broj(int n, int b) {
int zn=0;
while(n>0){
zn++;
n=n/b;
}
return zn;
}

int main(void) {
    int n;
    int i, min, max=0, bmin, bmax=0;
    double p;
    printf("unesite neki prirodni broj:\n");
    scanf("%d", &n);
    min = suma(n, 2); bmin = 2;
  for (i=2; i<=(n-1); ++i){
  p=suma(n,i)/broj(n,i);
  printf("Aritmeticke sredine sume znamenki broja %d su: %g\n", n,p);
        if (suma(n, i)>max){
        max=suma(n, i); bmax = i;}

        if (suma(n, i)<min){
        min=suma(n, i); bmin = i;}

    }
  printf("Najveca suma je %d za bazu %d, najmanja je %d za bazu %d.", max, bmax, min, bmin);

    return 0;

}




EDIT:evo popravljeno za n>10, valjda je dobro Very Happy



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]


Zadnja promjena: zaruljica; 16:46 uto, 11. 12. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:43 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zaruljica"]
EDIT: joj tek sam sad skužila da neman ništa za baze veće od 10, idem popraviti :)[/quote]
Koliko ja (bez testiranja) vidim sve je OK u gornjem kodu. Što znači "nemam ništa za baze veće od 10"?
zaruljica (napisa):

EDIT: joj tek sam sad skužila da neman ništa za baze veće od 10, idem popraviti Smile

Koliko ja (bez testiranja) vidim sve je OK u gornjem kodu. Što znači "nemam ništa za baze veće od 10"?



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 16:48 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="zaruljica"]
EDIT: joj tek sam sad skužila da neman ništa za baze veće od 10, idem popraviti :)[/quote]
Koliko ja (bez testiranja) vidim sve je OK u gornjem kodu. Što znači "nemam ništa za baze veće od 10"?[/quote]
zanemarite, sad san i ja shvatila da radi, ugl, u gornjem kodu, da sad ne ispravljam, može i bez for petlje, očito volim malo komplicirat
mdoko (napisa):
zaruljica (napisa):

EDIT: joj tek sam sad skužila da neman ništa za baze veće od 10, idem popraviti Smile

Koliko ja (bez testiranja) vidim sve je OK u gornjem kodu. Što znači "nemam ništa za baze veće od 10"?

zanemarite, sad san i ja shvatila da radi, ugl, u gornjem kodu, da sad ne ispravljam, može i bez for petlje, očito volim malo komplicirat



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:21 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="vsego"]U bazi 2 pandigitalni [b]nisu[/b] samo brojevi oblika [color=red][tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex][/color].[/quote]
Valjda [tex]2^k-1[/tex]. :wink:[/quote]

Pogubih "-1"! :facepalm: Vadit cu se da je to vremenska razlika izmedju UK i Hr. :oops: Thanx.

@zaruljica: Imam dojam da te, kao i mnoge druge, zbunjuju brojevni sustavi. Mozda nije naodmet da procitas [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=18497]moju podulju lamentaciju o tome[/url] i [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=176664#176664]ovaj post na slicnu temu[/url].

Meni se ne cini da ti je rjesenje dobro, jer se trazi prosjek sume znamenaka, dakle jedan broj, tj.
[tex]\frac{\text{suma znam. u bazi $2$} + \text{suma znam. u bazi $3$} + \cdots \text{suma znam. u bazi $n-1$}}{n-2}[/tex].
Ovo sto ti ispisujes mi izgleda kao prosjecna znamenka broja za svaku bazu.

Nadalje, a jako vezano uz ova dva linka gore, ako upises -- recimo -- broj 27, dobit ces:
[code:1]Najveca suma je 69 za bazu 14, najmanja je 1 za bazu 3.[/code:1]
Suma znamenaka broja 27 je vise nego duplo veca (69) od samog broja. :shock:

P.S. Ne editirati kod nakon sto netko odgovori na post, jer tako ljudima promaknu editi. A kljucni problem u tvom kodu (garantiram da bi ga mdoko primijetio da je bio tu dok je odgovarao) je upravo taj edit.
mdoko (napisa):
vsego (napisa):
U bazi 2 pandigitalni nisu samo brojevi oblika [tex]2^k,\ k \in \mathbb{N}_0[/tex].

Valjda [tex]2^k-1[/tex]. Wink


Pogubih "-1"! O, kuku meni... Vadit cu se da je to vremenska razlika izmedju UK i Hr. Embarassed Thanx.

@zaruljica: Imam dojam da te, kao i mnoge druge, zbunjuju brojevni sustavi. Mozda nije naodmet da procitas moju podulju lamentaciju o tome i ovaj post na slicnu temu.

Meni se ne cini da ti je rjesenje dobro, jer se trazi prosjek sume znamenaka, dakle jedan broj, tj.
[tex]\frac{\text{suma znam. u bazi $2$} + \text{suma znam. u bazi $3$} + \cdots \text{suma znam. u bazi $n-1$}}{n-2}[/tex].
Ovo sto ti ispisujes mi izgleda kao prosjecna znamenka broja za svaku bazu.

Nadalje, a jako vezano uz ova dva linka gore, ako upises – recimo – broj 27, dobit ces:
Kod:
Najveca suma je 69 za bazu 14, najmanja je 1 za bazu 3.

Suma znamenaka broja 27 je vise nego duplo veca (69) od samog broja. Shocked

P.S. Ne editirati kod nakon sto netko odgovori na post, jer tako ljudima promaknu editi. A kljucni problem u tvom kodu (garantiram da bi ga mdoko primijetio da je bio tu dok je odgovarao) je upravo taj edit.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 20:43 uto, 11. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
@zaruljica: Imam dojam da te, kao i mnoge druge, zbunjuju brojevni sustavi. Mozda nije naodmet da procitas [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=18497]moju podulju lamentaciju o tome[/url] i [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=176664#176664]ovaj post na slicnu temu[/url].

Meni se ne cini da ti je rjesenje dobro, jer se trazi prosjek sume znamenaka, dakle jedan broj, tj.
[tex]\frac{\text{suma znam. u bazi $2$} + \text{suma znam. u bazi $3$} + \cdots \text{suma znam. u bazi $n-1$}}{n-2}[/tex].
Ovo sto ti ispisujes mi izgleda kao prosjecna znamenka broja za svaku bazu.

Nadalje, a jako vezano uz ova dva linka gore, ako upises -- recimo -- broj 27, dobit ces:
[code:1]Najveca suma je 69 za bazu 14, najmanja je 1 za bazu 3.[/code:1]
Suma znamenaka broja 27 je vise nego duplo veca (69) od samog broja. :shock:

P.S. Ne editirati kod nakon sto netko odgovori na post, jer tako ljudima promaknu editi. A kljucni problem u tvom kodu (garantiram da bi ga mdoko primijetio da je bio tu dok je odgovarao) je upravo taj edit.[/quote]

hm, meni za br 27 najveća suma znamenaka ispada 14 u bazi 14 :/ , nisam provjeravala je li to najveća suma jer mi se ne da dijeliti 24 puta broj 27 :/ ugl, prvo sam editirala, onda sam tek vidjela da je mdoko odgovorio na post, al u svakom slučaju, i ovo što sam nadodala je točno(valjda :D) samo malo suvišno.. I hvala na linku, istina, brojevni sustavi me najviše zbunjuju ;)

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

istina, bez for petlje ispada točno.. s ovim ispada 69, gledala sam kod što imam u kompjuteru, ne ovaj koji sam napisala.. eto, kad volim malo komplicirat :D
vsego (napisa):

@zaruljica: Imam dojam da te, kao i mnoge druge, zbunjuju brojevni sustavi. Mozda nije naodmet da procitas moju podulju lamentaciju o tome i ovaj post na slicnu temu.

Meni se ne cini da ti je rjesenje dobro, jer se trazi prosjek sume znamenaka, dakle jedan broj, tj.
[tex]\frac{\text{suma znam. u bazi $2$} + \text{suma znam. u bazi $3$} + \cdots \text{suma znam. u bazi $n-1$}}{n-2}[/tex].
Ovo sto ti ispisujes mi izgleda kao prosjecna znamenka broja za svaku bazu.

Nadalje, a jako vezano uz ova dva linka gore, ako upises – recimo – broj 27, dobit ces:
Kod:
Najveca suma je 69 za bazu 14, najmanja je 1 za bazu 3.

Suma znamenaka broja 27 je vise nego duplo veca (69) od samog broja. Shocked

P.S. Ne editirati kod nakon sto netko odgovori na post, jer tako ljudima promaknu editi. A kljucni problem u tvom kodu (garantiram da bi ga mdoko primijetio da je bio tu dok je odgovarao) je upravo taj edit.


hm, meni za br 27 najveća suma znamenaka ispada 14 u bazi 14 Ehm? , nisam provjeravala je li to najveća suma jer mi se ne da dijeliti 24 puta broj 27 Ehm? ugl, prvo sam editirala, onda sam tek vidjela da je mdoko odgovorio na post, al u svakom slučaju, i ovo što sam nadodala je točno(valjda Very Happy) samo malo suvišno.. I hvala na linku, istina, brojevni sustavi me najviše zbunjuju Wink

Added after 4 minutes:

istina, bez for petlje ispada točno.. s ovim ispada 69, gledala sam kod što imam u kompjuteru, ne ovaj koji sam napisala.. eto, kad volim malo komplicirat Very Happy



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 16:26 sri, 12. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može neki hint za 58. zad???
Zadatak 58:
Napišite program koji učitava prirodni broj [tex]m[/tex] i za prvih [tex]m[/tex] prostih brojeva provjerava slijedeću Gaussovu hipotezu: [tex]n[/tex]-ti
prosti broj [tex]p_n[/tex] je približno jednak realnom broju
[tex]r_n = n · (1 + \frac{1}{2} + \frac{1}{3} + · · · + \frac{1}{n}).[/tex]
Za svaki [tex]n[/tex], program treba ispisati [tex]p_n[/tex], približnu vrijednost [tex]r_n[/tex] i razliku [tex]p_n − r_n[/tex], a na kraju treba ispisati najveću apsolutnu vrijednost razlike [tex]|p_n − r_n|[/tex] i najmanji [tex]n[/tex] za koji se ona postiže. Napomena: [tex]p_1 = 2[/tex].
može neki hint za 58. zad???
Zadatak 58:
Napišite program koji učitava prirodni broj [tex]m[/tex] i za prvih [tex]m[/tex] prostih brojeva provjerava slijedeću Gaussovu hipotezu: [tex]n[/tex]-ti
prosti broj [tex]p_n[/tex] je približno jednak realnom broju
[tex]r_n = n · (1 + \frac{1}{2} + \frac{1}{3} + · · · + \frac{1}{n}).[/tex]
Za svaki [tex]n[/tex], program treba ispisati [tex]p_n[/tex], približnu vrijednost [tex]r_n[/tex] i razliku [tex]p_n − r_n[/tex], a na kraju treba ispisati najveću apsolutnu vrijednost razlike [tex]|p_n − r_n|[/tex] i najmanji [tex]n[/tex] za koji se ona postiže. Napomena: [tex]p_1 = 2[/tex].



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 16:48 sri, 12. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozes (ali i ne moras :D ) napisati funkciju koja za ulaz [tt]n[/tt] racuna izraz [tex]r_n[/tex], u ovisnosti o [tt]n[/tt], te jednu koja provjerava je li broj prost. [tt]while()[/tt] petljom krenes od broja [tt]2[/tt], a neki [tt]brojac[/tt], koji na pocetku ima vrijednost [tt]0[/tt], povecas za [tt]1[/tt] svaki put kad je broj prost i zatim izracunas to sto vec trebas i ispises te standardno provjeris je li nova vrijednost veca od maksimalne, ako jest, zamijenis sve, itd., a ona glavna petlja traje upravo dok ta varijabla koja "broji" proste brojeve ne dodje do [tt]m[/tt] (naravno, treba u svakom koraku povecavati broj koji se promatra). Petlja se zaustavlja kad prodjes prvih [tt]m[/tt] prostih brojeva, sve one vrijednosti ispisujes u prolascima, a maksimum na kraju, uz pripadne vrijednosti. Zadatak bas i ne iskace van nekih okvira standardnog tipa svih ostalih, osim sto mozda ima malo vise [tt]double[/tt] racuna, bar sam ja takvog dojma. :D
Mozes (ali i ne moras Very Happy ) napisati funkciju koja za ulaz n racuna izraz [tex]r_n[/tex], u ovisnosti o n, te jednu koja provjerava je li broj prost. while() petljom krenes od broja 2, a neki brojac, koji na pocetku ima vrijednost 0, povecas za 1 svaki put kad je broj prost i zatim izracunas to sto vec trebas i ispises te standardno provjeris je li nova vrijednost veca od maksimalne, ako jest, zamijenis sve, itd., a ona glavna petlja traje upravo dok ta varijabla koja "broji" proste brojeve ne dodje do m (naravno, treba u svakom koraku povecavati broj koji se promatra). Petlja se zaustavlja kad prodjes prvih m prostih brojeva, sve one vrijednosti ispisujes u prolascima, a maksimum na kraju, uz pripadne vrijednosti. Zadatak bas i ne iskace van nekih okvira standardnog tipa svih ostalih, osim sto mozda ima malo vise double racuna, bar sam ja takvog dojma. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Stranica 8 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan