Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci za praktični kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 1:03 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko je lose ako 25 i 26 rijesimo preko nizova? ili bi i trebalo tako?
Imam neke ideje za 26 bez nizova ali ih ne mogu izvrsiti do kraja :D
Koliko je lose ako 25 i 26 rijesimo preko nizova? ili bi i trebalo tako?
Imam neke ideje za 26 bez nizova ali ih ne mogu izvrsiti do kraja Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 1:50 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo moja rješenja ako će ti šta pomoć :) (nadam se da su točna :D)
[code:1]/*Zadatak 25:
Napiˇsite program koji, jednu po jednu, uˇcitava znamenke binarnog broja, poˇcevˇsi od krajnje lijeve. Znamenke se uˇcitavaju
kao brojevi, a ne kao znakovi. Uˇcitavanje prestaje kad se unese broj koji nije 0 ili 1. Program treba ispisati koji dekadski
broj ima takav binarni zapis. Primjerice, ako je unos bio 1 0 0 1 1 2, program treba ispisati 19.*/
#include <stdio.h>
int main(void)
{
int n,broj=0;
while (1)
{
printf("Unesi znamenku:");
scanf("%d",&n);
if (n==0 || n==1) broj=broj*2+n;
if (n!=0 && n!=1) break;

}
printf("Taj broj u bazi 10 je %d",broj);
return 0;

}
[/code:1]
[code:1]/*Zadatak 26:
Kaˇzemo da je prirodni broj a “binarni palindrom”, ako ˇcitaju´ci binarni zapis broja a slijeva nadesno dobivamo isto kao kad
ˇcitamo isti zapis zdesna nalijevo. Na primjer, broj 5 je binarni palindrom, jer je njegov binarni zapis (101)2, dok broj 6 nije
binarni palindrom (binarni zapis ˇcitan slijeva nadesno je 110, a zdesna nalijevo je 011, ˇsto nije isto). Napiˇsite program koji
uˇcitava dva prirodna broja m i n, uz pretpostavku m ≤ n, i ispisuje sve binarne palindrome a takve da je m ≤ a ≤ n.*/
#include<stdio.h>

int main() {
int a, i, m, n, pamtia, znam, m1, m2;
printf("unesite neke prirodne brojeve m i n(m<=n):\n");
scanf("%d %d", &m, &n);
for(a=m;a<=n;a++) {
pamtia=a;
m1=a;
m2=0;
while(pamtia>0) {
znam=pamtia%2;
m2=m2*2+znam;
pamtia=pamtia/2;
}
if(m1==m2) printf("%d ", a);
}
return 0;
}[/code:1]

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

btw, imam pitanje vezano za moje rješenje 71.zad... ovako mi izgleda kod:


[code:1]/*Zadatak 71:
Napiˇsite program koji uˇcitava prirodni broj n, a zatim niz od n cijelih brojeva. Program treba ispisati sve uˇcitane brojeve
koji su djeljivi s kvadratom nekog prirodnog broja strogo ve´ceg od 1. Za svaki takav broj treba ispisati i najmanji broj ˇciji
kvadrat ga dijeli. Ako traˇzenih brojeva nema u uˇcitanom nizu, treba ispisati odgovaraju´cu poruku.
Primjer: broj 36 je djeljiv s 22, 32 i 62, a broj 14 nije djeljiv s kvadratom prirodnog broja strogo ve´ceg od 1.*/
#include<stdio.h>

int main () {
int n, i, z, k, pamtik, br=0;
printf("unesite neki prirodan broj:\n");
scanf("%d", &n);
printf("unesite niz od %d brojeva:\n", n);
for(i=1;i<=n;i++) {
scanf("%d", &z);
for(k=2;k<z;k++) {
if(z%(k*k)==0) {
pamtik=k;
br=1;
printf("brojevi koji su djeljivi s kvadratom nekog prirodnog broja su: %d, a najmanji broj ciji kvadrat dijeli %d je %d.\n", z, z, pamtik);
break;}

} }

if(br==0) printf("takvih brojeva nema.\n");

return 0;
}[/code:1]
moje pitanje je, kako postić da mi se sve to ispisuje tek nakon što učitam sve brojeve a ne nakon svakog broja :/
evo moja rješenja ako će ti šta pomoć Smile (nadam se da su točna Very Happy)
Kod:
/*Zadatak 25:
Napiˇsite program koji, jednu po jednu, uˇcitava znamenke binarnog broja, poˇcevˇsi od krajnje lijeve. Znamenke se uˇcitavaju
kao brojevi, a ne kao znakovi. Uˇcitavanje prestaje kad se unese broj koji nije 0 ili 1. Program treba ispisati koji dekadski
broj ima takav binarni zapis. Primjerice, ako je unos bio 1 0 0 1 1 2, program treba ispisati 19.*/
#include <stdio.h>
int main(void)
{
    int n,broj=0;
    while (1)
    {
        printf("Unesi znamenku:");
        scanf("%d",&n);
        if (n==0 || n==1) broj=broj*2+n;
        if (n!=0 && n!=1) break;

    }
    printf("Taj broj u bazi 10 je %d",broj);
    return 0;

}

Kod:
/*Zadatak 26:
Kaˇzemo da je prirodni broj a “binarni palindrom”, ako ˇcitaju´ci binarni zapis broja a slijeva nadesno dobivamo isto kao kad
ˇcitamo isti zapis zdesna nalijevo. Na primjer, broj 5 je binarni palindrom, jer je njegov binarni zapis (101)2, dok broj 6 nije
binarni palindrom (binarni zapis ˇcitan slijeva nadesno je 110, a zdesna nalijevo je 011, ˇsto nije isto). Napiˇsite program koji
uˇcitava dva prirodna broja m i n, uz pretpostavku m ≤ n, i ispisuje sve binarne palindrome a takve da je m ≤ a ≤ n.*/
#include<stdio.h>

int main() {
int a, i, m, n, pamtia, znam, m1, m2;
printf("unesite neke prirodne brojeve m i n(m<=n):\n");
scanf("%d %d", &m, &n);
for(a=m;a<=n;a++) {
    pamtia=a;
    m1=a;
    m2=0;
while(pamtia>0) {
znam=pamtia%2;
m2=m2*2+znam;
pamtia=pamtia/2;
}
if(m1==m2) printf("%d ", a);
}                           
return 0;                   
}


Added after 6 minutes:

btw, imam pitanje vezano za moje rješenje 71.zad... ovako mi izgleda kod:


Kod:
/*Zadatak 71:
Napiˇsite program koji uˇcitava prirodni broj n, a zatim niz od n cijelih brojeva. Program treba ispisati sve uˇcitane brojeve
koji su djeljivi s kvadratom nekog prirodnog broja strogo ve´ceg od 1. Za svaki takav broj treba ispisati i najmanji broj ˇciji
kvadrat ga dijeli. Ako traˇzenih brojeva nema u uˇcitanom nizu, treba ispisati odgovaraju´cu poruku.
Primjer: broj 36 je djeljiv s 22, 32 i 62, a broj 14 nije djeljiv s kvadratom prirodnog broja strogo ve´ceg od 1.*/
#include<stdio.h>

int main () {
int n, i, z, k, pamtik, br=0;
printf("unesite neki prirodan broj:\n");
scanf("%d", &n);
printf("unesite niz od %d brojeva:\n", n);
for(i=1;i<=n;i++) {
scanf("%d", &z);
    for(k=2;k<z;k++) {
    if(z%(k*k)==0) {
    pamtik=k;
    br=1;
      printf("brojevi koji su djeljivi s kvadratom nekog prirodnog broja su: %d, a najmanji broj ciji kvadrat dijeli %d je %d.\n", z, z, pamtik);
      break;}

     } }

    if(br==0) printf("takvih brojeva nema.\n");

return 0;
}

moje pitanje je, kako postić da mi se sve to ispisuje tek nakon što učitam sve brojeve a ne nakon svakog broja Ehm?



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 2:06 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da funkcionira da utpikavas broj pa space i tek na kraju enter
Mislim da funkcionira da utpikavas broj pa space i tek na kraju enter


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:07 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zaruljica"]moje pitanje je, kako postić da mi se sve to ispisuje tek nakon što učitam sve brojeve a ne nakon svakog broja :/[/quote]

S ovog istog topica, prije dvije stranice:

[quote="[url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=176827#176827]mdoko[/url]"]BTW, ako ne lupaš enter nakon svakog unosa, nego ukucaš sve što želiš unijeti (pojedine unose odvoji razmakom), pa tek onda stisneš enter, dobit ćeš ispis koji izgleda kao da je prvo izvršen unos, pa tek onda ispis.[/quote]

Btw, iza "brojevi koji su djeljivi s kvadratom nekog prirodnog broja su:" (dakle, text u mnozini) ispisujes tocno jedan broj.
zaruljica (napisa):
moje pitanje je, kako postić da mi se sve to ispisuje tek nakon što učitam sve brojeve a ne nakon svakog broja Ehm?


S ovog istog topica, prije dvije stranice:

mdoko (napisa):
BTW, ako ne lupaš enter nakon svakog unosa, nego ukucaš sve što želiš unijeti (pojedine unose odvoji razmakom), pa tek onda stisneš enter, dobit ćeš ispis koji izgleda kao da je prvo izvršen unos, pa tek onda ispis.


Btw, iza "brojevi koji su djeljivi s kvadratom nekog prirodnog broja su:" (dakle, text u mnozini) ispisujes tocno jedan broj.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 14:16 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

popravljeno :) i fala :)
popravljeno Smile i fala Smile



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 15:29 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok, sad sam krenila rješavati zadatke od 72.-99. iz praktičnog kolokvija, i blago rečeno, ne znam uopće kako krenuti :D
može neko dat ideju ili princip, kako rješavat zadatke kada imam učitavat neki niz, pa tražit npr. lokalne ekstreme ili aritmetičke podnizove i slično...
(znam da u principu tražin puno objašnjavanje vjerojatno, al eto, stvarno ne znam ni kako krenut, pogotovo jer sam čula da je bolje da se zadaci rješavaju bez nizova(što ne znam :D) pa eto...)
unaprijed hvala ako ima koja dobra duša :)
ok, sad sam krenila rješavati zadatke od 72.-99. iz praktičnog kolokvija, i blago rečeno, ne znam uopće kako krenuti Very Happy
može neko dat ideju ili princip, kako rješavat zadatke kada imam učitavat neki niz, pa tražit npr. lokalne ekstreme ili aritmetičke podnizove i slično...
(znam da u principu tražin puno objašnjavanje vjerojatno, al eto, stvarno ne znam ni kako krenut, pogotovo jer sam čula da je bolje da se zadaci rješavaju bez nizova(što ne znam Very Happy) pa eto...)
unaprijed hvala ako ima koja dobra duša Smile



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:05 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zaruljica"]može neko dat ideju ili princip, kako rješavat zadatke kada imam učitavat neki niz, pa tražit npr. lokalne ekstreme ili aritmetičke podnizove i slično...[/quote]

Osnovna ideja: prosvrljaj po Forumu, npr. ovom topicu (recimo, [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=176689#176689]zad. 87[/url]).

Opcenito, korisno je razmisliti kako bi ono st se trazi od programa ti sama rijesila na papiru (dakle, sam problem, recimo kako bi nasla taj neki podniz), a onda ostaje samo nauciti racunalo da napravi to isto.
zaruljica (napisa):
može neko dat ideju ili princip, kako rješavat zadatke kada imam učitavat neki niz, pa tražit npr. lokalne ekstreme ili aritmetičke podnizove i slično...


Osnovna ideja: prosvrljaj po Forumu, npr. ovom topicu (recimo, zad. 87).

Opcenito, korisno je razmisliti kako bi ono st se trazi od programa ti sama rijesila na papiru (dakle, sam problem, recimo kako bi nasla taj neki podniz), a onda ostaje samo nauciti racunalo da napravi to isto.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JustLovely
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:02)
Postovi: (E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:32 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi može neko reći u zad 82 :
Napisite program koji ucitava niz cijelih brojeva, sve dok se ne unese broj nula. Taj zadnji broj je oznaka za kraj niza, ali nije clan niza. Program treba ispisati onaj clan niza koji ima najvecu sumu svih djelitelja, osim njega samog, i pripadnu sumu djelitelja. Ako vise brojeva ima istu najvecu sumu djelitelja, treba ispisati podatke za onog koji je najkasnije ucitan.
Ako je niz prazan, treba ispisati odgovarajucu poruku.
Primjer: za niz brojeva 8, 10, 12, 9, 15, najve´cu sumu djelitelja ima broj 12, a suma je 1 + 2 + 3 + 4 + 6 = 16.

kako računamo sumu djelitejla negativnih brojeva. npr za -10. je li suma
1 + 2 + 5 + 10 ili 1 + 2 + 5 ili 0?
Jel mi može neko reći u zad 82 :
Napisite program koji ucitava niz cijelih brojeva, sve dok se ne unese broj nula. Taj zadnji broj je oznaka za kraj niza, ali nije clan niza. Program treba ispisati onaj clan niza koji ima najvecu sumu svih djelitelja, osim njega samog, i pripadnu sumu djelitelja. Ako vise brojeva ima istu najvecu sumu djelitelja, treba ispisati podatke za onog koji je najkasnije ucitan.
Ako je niz prazan, treba ispisati odgovarajucu poruku.
Primjer: za niz brojeva 8, 10, 12, 9, 15, najve´cu sumu djelitelja ima broj 12, a suma je 1 + 2 + 3 + 4 + 6 = 16.

kako računamo sumu djelitejla negativnih brojeva. npr za -10. je li suma
1 + 2 + 5 + 10 ili 1 + 2 + 5 ili 0?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 19:30 čet, 13. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo rješenja od 1-71(bez 58. )
pa ako će kome pomoć
[url]http://www.2shared.com/file/h686nw1I/prakticni.html[/url]
evo rješenja od 1-71(bez 58. )
pa ako će kome pomoć
http://www.2shared.com/file/h686nw1I/prakticni.html



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 20:15 pet, 14. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatk 61.
Koji god broj da upisem program stane za k > 80?
Zadatk 61.
Koji god broj da upisem program stane za k > 80?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:29 pet, 14. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispricavam se, kristalna kugla mi je ostala u Zagrebu. Ako mi mozes oprostiti tu malu nesmotrenost, molim da ovdje zalijepis kod oko kojeg trazis pomoc.

Ako je rijec o nekom od neautoriziranih rjesenja (bilo s ovog ili onog proslog linka), tough luck. Kako rekoh prije, nema garancije da je sve to (ili uopce ista od toga) tocno. A zad 61 je toliko banalan, da uopce nema smisla gledati tudja rjesenja...
Ispricavam se, kristalna kugla mi je ostala u Zagrebu. Ako mi mozes oprostiti tu malu nesmotrenost, molim da ovdje zalijepis kod oko kojeg trazis pomoc.

Ako je rijec o nekom od neautoriziranih rjesenja (bilo s ovog ili onog proslog linka), tough luck. Kako rekoh prije, nema garancije da je sve to (ili uopce ista od toga) tocno. A zad 61 je toliko banalan, da uopce nema smisla gledati tudja rjesenja...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 1:09 sub, 15. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moj je kod, uvidjeh gresku, sve je zbog toga sto sam return stavila jednu zagradu prije. Znam da je pitanje bilo neprecizirano ali znam da ne gledate kodove obicno stavljene u post pa ga nisam stavljala. Svejedno hvala.
Moj je kod, uvidjeh gresku, sve je zbog toga sto sam return stavila jednu zagradu prije. Znam da je pitanje bilo neprecizirano ali znam da ne gledate kodove obicno stavljene u post pa ga nisam stavljala. Svejedno hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Stranica 9 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan