Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2. kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 23:24 sub, 5. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitaš baš za taj zadatak ili princip općenito? Ako potonje, koliko ja shvatih, okoline gledaš kad radiš s (0,0), i onda ti je cilj naći nekakvu okolinu od (0,0), npr. [tex](x, x^2)[/tex] ili štogod, za koju će f(x,y) nekad biti negativno, a nekad pozitivno. Npr. ako imaš funkciju oblika [tex]x^3*(nešto\ što\ je\ uvijek \ pozitivno)[/tex] vidiš da je vrijednost funkcije pozitivna za x<0 i negativna x>0, tj. to je sedlasta točka.
Pitaš baš za taj zadatak ili princip općenito? Ako potonje, koliko ja shvatih, okoline gledaš kad radiš s (0,0), i onda ti je cilj naći nekakvu okolinu od (0,0), npr. [tex](x, x^2)[/tex] ili štogod, za koju će f(x,y) nekad biti negativno, a nekad pozitivno. Npr. ako imaš funkciju oblika [tex]x^3*(nešto\ što\ je\ uvijek \ pozitivno)[/tex] vidiš da je vrijednost funkcije pozitivna za x<0 i negativna x>0, tj. to je sedlasta točka.



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 23:49 sub, 5. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

U 1. zadatku iz 2012. Da bi pokazala da f-ja nije klase [tex]C^{1}[/tex] počela sam dokazivati da derivacija u (0,0) nije neprekidna. Sada sam stala kod tog limesa i neznam kojom metodom ga riješiti [tex]\lim_{(x,y)->(0,0)}(2xsin\frac{1}{x^2+y^2} - \frac{2x}{x^2+y^2}cos\frac{1}{x^2+y^2})[/tex] Ovaj prvi član bi trebao ići u 0, a limes drugog ne postoji samo neznam kako da to pokažem
U 1. zadatku iz 2012. Da bi pokazala da f-ja nije klase [tex]C^{1}[/tex] počela sam dokazivati da derivacija u (0,0) nije neprekidna. Sada sam stala kod tog limesa i neznam kojom metodom ga riješiti [tex]\lim_{(x,y)→(0,0)}(2xsin\frac{1}{x^2+y^2} - \frac{2x}{x^2+y^2}cos\frac{1}{x^2+y^2})[/tex] Ovaj prvi član bi trebao ići u 0, a limes drugog ne postoji samo neznam kako da to pokažem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 0:48 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_22.pdf

Netko 5.??
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_22.pdf

Netko 5.??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 0:50 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ryssa"]U 1. zadatku iz 2012. Da bi pokazala da f-ja nije klase [tex]C^{1}[/tex] počela sam dokazivati da derivacija u (0,0) nije neprekidna. Sada sam stala kod tog limesa i neznam kojom metodom ga riješiti [tex]\lim_{(x,y)->(0,0)}(2xsin\frac{1}{x^2+y^2} - \frac{2x}{x^2+y^2}cos\frac{1}{x^2+y^2})[/tex] Ovaj prvi član bi trebao ići u 0, a limes drugog ne postoji samo neznam kako da to pokažem[/quote]

nisam znala da su rješenja kolokvija već tu pa ne treba :) Hvala @Phoenix
Ryssa (napisa):
U 1. zadatku iz 2012. Da bi pokazala da f-ja nije klase [tex]C^{1}[/tex] počela sam dokazivati da derivacija u (0,0) nije neprekidna. Sada sam stala kod tog limesa i neznam kojom metodom ga riješiti [tex]\lim_{(x,y)→(0,0)}(2xsin\frac{1}{x^2+y^2} - \frac{2x}{x^2+y^2}cos\frac{1}{x^2+y^2})[/tex] Ovaj prvi član bi trebao ići u 0, a limes drugog ne postoji samo neznam kako da to pokažem


nisam znala da su rješenja kolokvija već tu pa ne treba Smile Hvala @Phoenix


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
shakespeare
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2011. (21:55:27)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 1:00 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, Prase. :D Dobro si pogodila, mislila sam općenito.

A u zadatku 12.22, iako je pitanje pretrivijalno :oops: , kako glasi jednadžba tog pravca kojeg dobijemo kao presjek ravnina 2x+y-z=0 i 2x-y+3z=0?
Hvala, Prase. Very Happy Dobro si pogodila, mislila sam općenito.

A u zadatku 12.22, iako je pitanje pretrivijalno Embarassed , kako glasi jednadžba tog pravca kojeg dobijemo kao presjek ravnina 2x+y-z=0 i 2x-y+3z=0?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 1:22 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

uzmes njihove vektore normale, i vektor smjera tog pravca(koji ti je dovoljan) mora biti okomit na vektore normale od obje ravnine, tj. to moras izmozit preko vektorskog produkta, stavis u prvi red i, j, k a u drugi i treci vektore normale
uzmes njihove vektore normale, i vektor smjera tog pravca(koji ti je dovoljan) mora biti okomit na vektore normale od obje ravnine, tj. to moras izmozit preko vektorskog produkta, stavis u prvi red i, j, k a u drugi i treci vektore normale


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 1:43 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_22.pdf

Netko 5.??[/quote]

Uputa: Taylorov teorem :)

[spoiler]
[dtex]f(x)=f(0)+\frac{1}{1!}Df(0)(x-0)+\frac{1}{2!}D^2f(x')(x-0,x-0)[/dtex]
[dtex]c:=f(0), (b|x):= (gradf(0)|x)= Df(0)(x)[/dtex]


[/spoiler]
BlameGame (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_22.pdf

Netko 5.??


Uputa: Taylorov teorem Smile

Spoiler [hidden; click to show]:


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 1:47 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!

6a i b?

Da li je ocjena greske 5ta derivacija i koju tocku stavim u diferencijal onda
Hvala!

6a i b?

Da li je ocjena greske 5ta derivacija i koju tocku stavim u diferencijal onda


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 2:10 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]Hvala!

6a i b?

Da li je ocjena greske 5ta derivacija i koju tocku stavim u diferencijal onda[/quote]

Prva četiri idu analogno već pokazanim primjerima.
Taylorov je polinom zapravo aproksimacija funkcije polinomom u određenoj točki; kada pita ocjenu greške, zapravo traži ostatak Taylorova polinoma (tj. koliko on odstupa od te funkcije):
za [tex]\theta \in [0,1][/tex]

[dtex]T_R = \frac{1}{5!}\mathrm{D}^5f\left(\theta h\right)\left(h,\, h,\, h, h,\, h,h\right)[/dtex]

Nitko te ne traži tu točku eksplicitnu, i u samom teoremu navodi se samo njena egzistencija :)
BlameGame (napisa):
Hvala!

6a i b?

Da li je ocjena greske 5ta derivacija i koju tocku stavim u diferencijal onda


Prva četiri idu analogno već pokazanim primjerima.
Taylorov je polinom zapravo aproksimacija funkcije polinomom u određenoj točki; kada pita ocjenu greške, zapravo traži ostatak Taylorova polinoma (tj. koliko on odstupa od te funkcije):
za [tex]\theta \in [0,1][/tex]

[dtex]T_R = \frac{1}{5!}\mathrm{D}^5f\left(\theta h\right)\left(h,\, h,\, h, h,\, h,h\right)[/dtex]

Nitko te ne traži tu točku eksplicitnu, i u samom teoremu navodi se samo njena egzistencija Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 2:34 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel onda rjesenje f(x,y) = x + 2x^2 - x^3 + cos(c)x^5, c je ta neka tocka

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

Neka dobra dusa 2. i 5.??
jel onda rjesenje f(x,y) = x + 2x^2 - x^3 + cos(c)x^5, c je ta neka tocka

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

Neka dobra dusa 2. i 5.??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 10:32 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]jel onda rjesenje f(x,y) = x + 2x^2 - x^3 + cos(c)x^5, c je ta neka tocka

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

Neka dobra dusa 2. i 5.??[/quote]

5.

nađeš diferencijal funkcije i gledaš kada je jakobijan različit od nule i dobiješ tako rješenje

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

[quote="BlameGame"]uzmes njihove vektore normale, i vektor smjera tog pravca(koji ti je dovoljan) mora biti okomit na vektore normale od obje ravnine, tj. to moras izmozit preko vektorskog produkta, stavis u prvi red i, j, k a u drugi i treci vektore normale[/quote]

koje je rješenje? ja dobijem za taj vektorski produkt (2,8,-4)

i onda nađem vektor normale od 3x^2-y+5z=0 i on je (6x,-1,5)

i onda napravim (6x,-1,5)=lambda*(2,8,-4)

i ne ispadne mi dobro, možda sam fulala negdje?

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

može 15.8 iz skripte na strani 49?
BlameGame (napisa):
jel onda rjesenje f(x,y) = x + 2x^2 - x^3 + cos(c)x^5, c je ta neka tocka

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

Neka dobra dusa 2. i 5.??


5.

nađeš diferencijal funkcije i gledaš kada je jakobijan različit od nule i dobiješ tako rješenje

Added after 13 minutes:

BlameGame (napisa):
uzmes njihove vektore normale, i vektor smjera tog pravca(koji ti je dovoljan) mora biti okomit na vektore normale od obje ravnine, tj. to moras izmozit preko vektorskog produkta, stavis u prvi red i, j, k a u drugi i treci vektore normale


koje je rješenje? ja dobijem za taj vektorski produkt (2,8,-4)

i onda nađem vektor normale od 3x^2-y+5z=0 i on je (6x,-1,5)

i onda napravim (6x,-1,5)=lambda*(2,8,-4)

i ne ispadne mi dobro, možda sam fulala negdje?

Added after 7 minutes:

može 15.8 iz skripte na strani 49?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Hubert Cumberdale
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (11:43:04)
Postovi: (24)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 11:23 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zdravo dobri ljudi :D

Meni se tijekom rješavanja kolokvija skupilo nekoliko pitanja, pa molim one koji znaju odgovor da me oslobode sumnji.

1.) Kod dokazivanja diferencijabilnosti, susretala sam više načina kojima se ona dokazuje, pa me samo zanima je li moj način ok.
Dakle, recimo da imam fju kojoj se ponašanje mijenja u (0,0).
Onda prvo nađem parc. derivacije za (x,y) koje nisu (0,0). Ako su neprekidne, napišem "Parc.derivacije su neprekidne kao kompozicija neprekidnih fja, dakle fja je dfb na domeni bez (0,0)."
Onda tražim parc.derivacije u (0,0) po definiciji. Ako postoje, provjerim njihovu neprekidnost i tada znam da mi je fja diferencijabilna?
Je li nužno ovdje još uvrštavati dobiveni diferencijal u definiciju? Nije li dovoljno da su parc. derivacije neprekidne da znam da je fja dfb?
I što sad dalje za dokazivanje da je klase C1? :/ Baš sam se spetljala skroz u tome...

2.) Što kad dobijem limese tipa [tex]\lim_{(x,y)\rightarrow(0,0)} \frac{6xy^3}{(x^2+y^2)^2}[/tex]??
Može li se tu nekako koristiti L'h? I kako se on koristi u fjama više varijabli? :/

Hvaaaala :mrgreen:
Zdravo dobri ljudi Very Happy

Meni se tijekom rješavanja kolokvija skupilo nekoliko pitanja, pa molim one koji znaju odgovor da me oslobode sumnji.

1.) Kod dokazivanja diferencijabilnosti, susretala sam više načina kojima se ona dokazuje, pa me samo zanima je li moj način ok.
Dakle, recimo da imam fju kojoj se ponašanje mijenja u (0,0).
Onda prvo nađem parc. derivacije za (x,y) koje nisu (0,0). Ako su neprekidne, napišem "Parc.derivacije su neprekidne kao kompozicija neprekidnih fja, dakle fja je dfb na domeni bez (0,0)."
Onda tražim parc.derivacije u (0,0) po definiciji. Ako postoje, provjerim njihovu neprekidnost i tada znam da mi je fja diferencijabilna?
Je li nužno ovdje još uvrštavati dobiveni diferencijal u definiciju? Nije li dovoljno da su parc. derivacije neprekidne da znam da je fja dfb?
I što sad dalje za dokazivanje da je klase C1? Ehm? Baš sam se spetljala skroz u tome...

2.) Što kad dobijem limese tipa [tex]\lim_{(x,y)\rightarrow(0,0)} \frac{6xy^3}{(x^2+y^2)^2}[/tex]??
Može li se tu nekako koristiti L'h? I kako se on koristi u fjama više varijabli? Ehm?

Hvaaaala Mr. Green


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 12:27 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

1) Ne moraš preko oba načina. Ako su parcijalne derivacije neprekidne, onda je funkcija dfb u toj točki i tada je funkcija klase [tex]C^1[/tex]. Ako nisu neprekidne, onda funkcija nije klase [tex]C^1[/tex], ali možda je ipak dfb u toj točki pa moraš provjeravati preko uvrštavanja diferencijala u definiciju.

2) Mislim da se ne može L'H kad imamo dvije varijable, ili barem to nitko nije spominjao... To tm. o sendviču riješiš.
1) Ne moraš preko oba načina. Ako su parcijalne derivacije neprekidne, onda je funkcija dfb u toj točki i tada je funkcija klase [tex]C^1[/tex]. Ako nisu neprekidne, onda funkcija nije klase [tex]C^1[/tex], ali možda je ipak dfb u toj točki pa moraš provjeravati preko uvrštavanja diferencijala u definiciju.

2) Mislim da se ne može L'H kad imamo dvije varijable, ili barem to nitko nije spominjao... To tm. o sendviču riješiš.



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 13:17 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako ograniciti fju
xy − x − y − 2 = 0

unaprijed hvala ;)
kako ograniciti fju
xy − x − y − 2 = 0

unaprijed hvala Wink



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Hubert Cumberdale
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (11:43:04)
Postovi: (24)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 13:23 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]
2) Mislim da se ne može L'H kad imamo dvije varijable, ili barem to nitko nije spominjao... To tm. o sendviču riješiš.[/quote]

Mrzim teorem o sendviču! http://media.comicvine.com/uploads/0/77/819028-grouchy_large.jpg

Ali hvala ti :D
PermutiranoPrase (napisa):

2) Mislim da se ne može L'H kad imamo dvije varijable, ili barem to nitko nije spominjao... To tm. o sendviču riješiš.


Mrzim teorem o sendviču! http://media.comicvine.com/uploads/0/77/819028-grouchy_large.jpg

Ali hvala ti Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:42 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hubert Cumberdale"][quote="PermutiranoPrase"]
2) Mislim da se ne može L'H kad imamo dvije varijable, ili barem to nitko nije spominjao... To tm. o sendviču riješiš.[/quote]

Mrzim teorem o sendviču! http://media.comicvine.com/uploads/0/77/819028-grouchy_large.jpg

Ali hvala ti :D[/quote]

onda pomoću nizova :P
Hubert Cumberdale (napisa):
PermutiranoPrase (napisa):

2) Mislim da se ne može L'H kad imamo dvije varijable, ili barem to nitko nije spominjao... To tm. o sendviču riješiš.


Mrzim teorem o sendviču! http://media.comicvine.com/uploads/0/77/819028-grouchy_large.jpg

Ali hvala ti Very Happy


onda pomoću nizova Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 13:46 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"][quote="BlameGame"]jel onda rjesenje f(x,y) = x + 2x^2 - x^3 + cos(c)x^5, c je ta neka tocka

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

Neka dobra dusa 2. i 5.??[/quote]

5.

nađeš diferencijal funkcije i gledaš kada je jakobijan različit od nule i dobiješ tako rješenje

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

[quote="BlameGame"]uzmes njihove vektore normale, i vektor smjera tog pravca(koji ti je dovoljan) mora biti okomit na vektore normale od obje ravnine, tj. to moras izmozit preko vektorskog produkta, stavis u prvi red i, j, k a u drugi i treci vektore normale[/quote]

koje je rješenje? ja dobijem za taj vektorski produkt (2,8,-4)

i onda nađem vektor normale od 3x^2-y+5z=0 i on je (6x,-1,5)

i onda napravim (6x,-1,5)=lambda*(2,8,-4)

i ne ispadne mi dobro, možda sam fulala negdje?

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

može 15.8 iz skripte na strani 49?[/quote]


Netko je napisao da je taj 15.8. tipfeler, da je i D iz R3, pa samo pokazes kompaktnost i preko lamdi

ovaj s vektorom normale, ja dobijem taj smjer pravca, ali nisam do kraja rijesila, mislim da treba gledati neku novu funkciju koja ti mjeri udaljenost

izracunala sam jacobijana, a jel mozes malo detaljnije pojasnit, matricu samo mnozim sa c = (c1, c2, c3) i gledam da je to sve razlicito od 0?
pedro (napisa):
BlameGame (napisa):
jel onda rjesenje f(x,y) = x + 2x^2 - x^3 + cos(c)x^5, c je ta neka tocka

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

Neka dobra dusa 2. i 5.??


5.

nađeš diferencijal funkcije i gledaš kada je jakobijan različit od nule i dobiješ tako rješenje

Added after 13 minutes:

BlameGame (napisa):
uzmes njihove vektore normale, i vektor smjera tog pravca(koji ti je dovoljan) mora biti okomit na vektore normale od obje ravnine, tj. to moras izmozit preko vektorskog produkta, stavis u prvi red i, j, k a u drugi i treci vektore normale


koje je rješenje? ja dobijem za taj vektorski produkt (2,8,-4)

i onda nađem vektor normale od 3x^2-y+5z=0 i on je (6x,-1,5)

i onda napravim (6x,-1,5)=lambda*(2,8,-4)

i ne ispadne mi dobro, možda sam fulala negdje?

Added after 7 minutes:

može 15.8 iz skripte na strani 49?



Netko je napisao da je taj 15.8. tipfeler, da je i D iz R3, pa samo pokazes kompaktnost i preko lamdi

ovaj s vektorom normale, ja dobijem taj smjer pravca, ali nisam do kraja rijesila, mislim da treba gledati neku novu funkciju koja ti mjeri udaljenost

izracunala sam jacobijana, a jel mozes malo detaljnije pojasnit, matricu samo mnozim sa c = (c1, c2, c3) i gledam da je to sve razlicito od 0?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 14:08 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja ću korisitit oznake (x,y,z) lakše je

dobila sam matricu:

cosy -x*siny 0
siny x*cosy 0
0 0 1

i kada izračunaš determinantu, dobiješ samo x, što povlači da x mora biti razčičit od 0 dok y i z mogu biti proizvoljni

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

i jel bi mogla taj zad 12.22 raspisat da vidim točno kak se rješava i koje se rješenje dobije

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

kak se rješim ovih normi

može hint neki kak da započnem
ja ću korisitit oznake (x,y,z) lakše je

dobila sam matricu:

cosy -x*siny 0
siny x*cosy 0
0 0 1

i kada izračunaš determinantu, dobiješ samo x, što povlači da x mora biti razčičit od 0 dok y i z mogu biti proizvoljni

Added after 7 minutes:

i jel bi mogla taj zad 12.22 raspisat da vidim točno kak se rješava i koje se rješenje dobije

Added after 3 minutes:

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij2.pdf

kak se rješim ovih normi

može hint neki kak da započnem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 14:10 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1.pdf

Molim pomoć za 2. zad pod b)
Hvala unaprijed! :)


I ako može pomoć oko 4.zad...
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1.pdf

Molim pomoć za 2. zad pod b)
Hvala unaprijed! Smile


I ako može pomoć oko 4.zad...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 15:08 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"][quote="Hubert Cumberdale"]
Ali hvala ti :D[/quote]

onda pomoću nizova :P[/quote]
Nema na čemu!
Hmm, koliko ja znam, nizovi nam služe samo da zaključimo oće li limes postojati ili ne. Ako vidimo da nam funkcijska vrijednost niza uvijek ide u neku brojku, npr. 0, onda moramo teoremom o sendviču ili na neki drugi način pokazati da taj limes doista jest 0.

Pedro, pitaš Taylora iz 2009.? Jednostavno je kad raspišeš po definiciji norme i onda dalje normalno deriviraš. Samo treba paziti jer ima dosta varijabli, [tex]\partial x_iy_i[/tex] ima jedan oblik za i=j, a drugi za [tex]i\neq j[/tex].

Moni poni, ta 2 imaš raspisana negdje na ovoj temi.
pedro (napisa):
Hubert Cumberdale (napisa):

Ali hvala ti Very Happy


onda pomoću nizova Razz

Nema na čemu!
Hmm, koliko ja znam, nizovi nam služe samo da zaključimo oće li limes postojati ili ne. Ako vidimo da nam funkcijska vrijednost niza uvijek ide u neku brojku, npr. 0, onda moramo teoremom o sendviču ili na neki drugi način pokazati da taj limes doista jest 0.

Pedro, pitaš Taylora iz 2009.? Jednostavno je kad raspišeš po definiciji norme i onda dalje normalno deriviraš. Samo treba paziti jer ima dosta varijabli, [tex]\partial x_iy_i[/tex] ima jedan oblik za i=j, a drugi za [tex]i\neq j[/tex].

Moni poni, ta 2 imaš raspisana negdje na ovoj temi.



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 6 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan