Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

horner
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:53 pon, 14. 1. 2013    Naslov: horner Citirajte i odgovorite

Može li netko pliz raspisati ovo: (ispričavam se jer još uvijek ne znam pisat u latexu) produkt (i ide od nula do n) sume (j ide od nula do n) (ai+aj)*x^(i+j).
Nije mi jasno kako taj raspis izgleda, a bez toga ne mogu riješiti zadatak:(...
Može li netko pliz raspisati ovo: (ispričavam se jer još uvijek ne znam pisat u latexu) produkt (i ide od nula do n) sume (j ide od nula do n) (ai+aj)*x^(i+j).
Nije mi jasno kako taj raspis izgleda, a bez toga ne mogu riješiti zadatak:(...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:08 pon, 14. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

IMO, s raspisom ces se samo nepotrebno zbuniti, ali ako te veseli... evo:
[tex]\begin{align*}
p(x) &= \prod_{i=0}^n \sum_{j=0}^n (a_i + a_j) x^{i+j} \\
&= \prod_{i=0}^n \left( (a_i + a_0) x^{i+0} + (a_i + a_1) x^{i+1} + \cdots + (a_i + a_n) x^{i+n} \right) \\
&= \left( (a_0 + a_0) x^{0+0} + (a_0 + a_1) x^{0+1} + \cdots + (a_0 + a_n) x^{i+n} \right) \cdot \\
&\ \ \ \left( (a_1 + a_0) x^{1+0} + (a_1 + a_1) x^{1+1} + \cdots + (a_1 + a_n) x^{i+n} \right) \cdot \\
&\ \ \ \ \vdots \\
&\ \ \ \left( (a_n + a_0) x^{n+0} + (a_n + a_1) x^{n+1} + \cdots + (a_n + a_n) x^{i+n} \right)
\end{align*}[/tex].
IMO, s raspisom ces se samo nepotrebno zbuniti, ali ako te veseli... evo:
[tex]\begin{align*}
p(x) &= \prod_{i=0}^n \sum_{j=0}^n (a_i + a_j) x^{i+j} \\
&= \prod_{i=0}^n \left( (a_i + a_0) x^{i+0} + (a_i + a_1) x^{i+1} + \cdots + (a_i + a_n) x^{i+n} \right) \\
&= \left( (a_0 + a_0) x^{0+0} + (a_0 + a_1) x^{0+1} + \cdots + (a_0 + a_n) x^{i+n} \right) \cdot \\
&\ \ \ \left( (a_1 + a_0) x^{1+0} + (a_1 + a_1) x^{1+1} + \cdots + (a_1 + a_n) x^{i+n} \right) \cdot \\
&\ \ \ \ \vdots \\
&\ \ \ \left( (a_n + a_0) x^{n+0} + (a_n + a_1) x^{n+1} + \cdots + (a_n + a_n) x^{i+n} \right)
\end{align*}[/tex].



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 21:41 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim pomoc, proslogodisnji kolokvij, 2.zadatak pod b(prva grupa, mada nebitno) u rjesenju u glavnom programu se provjerava da li je p(kojeg dobijemo iz funkcije Horner) veci od res, e sad mene zanima koju vrijednost ima taj res, jer nije inicijaliziran, jel njega dobijemo isto pozivom funkcije ili? ili mi je promaklo gdje on dobija vrijednost?
Molim pomoc, proslogodisnji kolokvij, 2.zadatak pod b(prva grupa, mada nebitno) u rjesenju u glavnom programu se provjerava da li je p(kojeg dobijemo iz funkcije Horner) veci od res, e sad mene zanima koju vrijednost ima taj res, jer nije inicijaliziran, jel njega dobijemo isto pozivom funkcije ili? ili mi je promaklo gdje on dobija vrijednost?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
El_Loco
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (15:25:04)
Postovi: (31)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 27 - 13

PostPostano: 22:13 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[code:1]int first = 1;
...
if( first || p>res ){
res = p;
first = 0;
}[/code:1]

kada program prvi put dođe do ovog if-a, first će biti 1, i neće se provjeravati drugi uvjet. time ćemo res postaviti na prvu vrijednost p koju izračunamo, a first će postati 0. svaki idući put kada dođemo do if-a, first je 0, pa se provjerava drugi uvjet.
Kod:
int first = 1;
...
if( first || p>res ){
res = p;
first = 0;
}


kada program prvi put dođe do ovog if-a, first će biti 1, i neće se provjeravati drugi uvjet. time ćemo res postaviti na prvu vrijednost p koju izračunamo, a first će postati 0. svaki idući put kada dođemo do if-a, first je 0, pa se provjerava drugi uvjet.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 22:45 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajme da, HVALA
ajme da, HVALA


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 12:06 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1011-2.pdf

Da li se zad 3. mogao rijesiti isto kao zad 11.4.4 iz skripte, tako da moramo azurirati ono stanje vrijednosti ako niz nije u dobrom poretku?
http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1011-2.pdf

Da li se zad 3. mogao rijesiti isto kao zad 11.4.4 iz skripte, tako da moramo azurirati ono stanje vrijednosti ako niz nije u dobrom poretku?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:15 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto je "ono stanje vrijednosti"? :-s
Sto je "ono stanje vrijednosti"? Eh?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:59 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebam pomoć oko zadatka 11.3.7 iz skripte iz prog1.
Ne znam kako da namjestim na onaj standarni izraz. Može li se to raditi neovisno? Tj, prvo samo sumu srediti, a onda produkt.
Trebam pomoć oko zadatka 11.3.7 iz skripte iz prog1.
Ne znam kako da namjestim na onaj standarni izraz. Može li se to raditi neovisno? Tj, prvo samo sumu srediti, a onda produkt.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 13:14 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Sto je "ono stanje vrijednosti"? :-s[/quote]

mislim da sam shvatila, hvala svejedno
vsego (napisa):
Sto je "ono stanje vrijednosti"? Eh?


mislim da sam shvatila, hvala svejedno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:26 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="la mer"]Ne znam kako da namjestim na onaj standarni izraz.[/quote]

Nadam se da ne ucite "standardni izraz" (ako je to ono prije primjera 11.3.1). To je samo uputa za lakse razumjeti princip, a nikako ne forma koju treba znati.

[quote="la mer"]Može li se to raditi neovisno? Tj, prvo samo sumu srediti, a onda produkt.[/quote]

Smijete. Raspis tog produkta nije trivijalan i ne ocekuje se da to radite, nego upravo kako ste predlozili. Dakle, suma po Horneru, a rezultati sumiranja se izmnoze.
la mer (napisa):
Ne znam kako da namjestim na onaj standarni izraz.


Nadam se da ne ucite "standardni izraz" (ako je to ono prije primjera 11.3.1). To je samo uputa za lakse razumjeti princip, a nikako ne forma koju treba znati.

la mer (napisa):
Može li se to raditi neovisno? Tj, prvo samo sumu srediti, a onda produkt.


Smijete. Raspis tog produkta nije trivijalan i ne ocekuje se da to radite, nego upravo kako ste predlozili. Dakle, suma po Horneru, a rezultati sumiranja se izmnoze.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 17:43 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oke, ipak mi nije jasno, zasto je u zadatku iz skripte 11.4.4 na kraju trebalo azurirati stanje(kako pise u komentaru zadatka) a u tom zadatku kolokvija ili u zadatku 4 to ne treba raditi?
Oke, ipak mi nije jasno, zasto je u zadatku iz skripte 11.4.4 na kraju trebalo azurirati stanje(kako pise u komentaru zadatka) a u tom zadatku kolokvija ili u zadatku 4 to ne treba raditi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:01 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tko kaze da ne treba? Ako pitas zbog sluzbenog rjesenja ([tt]zad3A.c[/tt]), tamo se ne koristi pomocna varijabla kao u skripti, pa se nema sto azhurirati. Ako pitas zbog neceg drugog, de malo konkretnije pitaj.

Nemojte uciti "kako se to-i-to rjesava" jer ima daleko previse varijacija na temu, a na kolokviju su uvijek donekle originalni zadaci (u smislu da nisu copy/paste iz neceg vidjenog; naravno da jesu u okvirima ispredavanog). Poanta je razumjeti stvari, jer od repliciranja rjesenja nema koristi.
Tko kaze da ne treba? Ako pitas zbog sluzbenog rjesenja (zad3A.c), tamo se ne koristi pomocna varijabla kao u skripti, pa se nema sto azhurirati. Ako pitas zbog neceg drugog, de malo konkretnije pitaj.

Nemojte uciti "kako se to-i-to rjesava" jer ima daleko previse varijacija na temu, a na kolokviju su uvijek donekle originalni zadaci (u smislu da nisu copy/paste iz neceg vidjenog; naravno da jesu u okvirima ispredavanog). Poanta je razumjeti stvari, jer od repliciranja rjesenja nema koristi.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 22:38 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-0809-2.pdf

prvi zadatak

Da li mozemo jednostavno *n u foo postavit na nula i gotovo, zasto moramo gledati ono NULL operator pa ako je
(!n) n = &c ili
n = (x == 0)

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

2. zadatak, jel mi pretpostavljamo da je taj niz nekako sortiran ili? jer traze i binarno pretrazivanje
http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-0809-2.pdf

prvi zadatak

Da li mozemo jednostavno *n u foo postavit na nula i gotovo, zasto moramo gledati ono NULL operator pa ako je
(!n) n = &c ili
n = (x == 0)

Added after 7 minutes:

2. zadatak, jel mi pretpostavljamo da je taj niz nekako sortiran ili? jer traze i binarno pretrazivanje


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
El_Loco
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (15:25:04)
Postovi: (31)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 27 - 13

PostPostano: 23:29 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Ako radite binarno traženje, obavezno napišite i koje uvjete niz mora zadovoljavati prije poziva funkcije![/quote]

znači, da bismo mogli binarno pretraživati niz mora biti takav i takav.
konkretno, niz mora biti sortiran(rastuće, padajuće) po sumi različitih prostih faktora
Citat:
Ako radite binarno traženje, obavezno napišite i koje uvjete niz mora zadovoljavati prije poziva funkcije!


znači, da bismo mogli binarno pretraživati niz mora biti takav i takav.
konkretno, niz mora biti sortiran(rastuće, padajuće) po sumi različitih prostih faktora


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:20 pet, 18. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]Da li mozemo jednostavno *n u foo postavit na nula i gotovo, zasto moramo gledati ono NULL operator pa ako je
(!n) n = &c ili
n = (x == 0)[/quote]

Ne mozete [tt]*n[/tt] na nista postaviti ako je [tt]n == NULL[/tt], jer [tt]NULL[/tt] ne mozete dereferencirati. No, na kolokviju mozete pretpostaviti da vam za varijabilni argument nitko nece podmetnuti [tt]NULL[/tt] (osim ako zadatak kaze da i na to pazite, naravno).

Kolega koji je pisao rjesenje koristi varijable koje mu u ostatku funkcije ne trebaju, sto stedi memoriju, ali i malo zbunjuje. Uredno, nakon prve linije funkcije, mozete varijable [tt]a[/tt], [tt]b[/tt] i [tt]c[/tt] zamijeniti nekim pomocnim varijablama (recimo, [tt]i[/tt], [tt]j[/tt], [tt]k[/tt] koje deklarirate lokalno), pa ce biti manje zbunjujuce. Slicno mozete zamijeniti i [tt]x[/tt] u tim linijama i na lijevoj strani pridruzivanja u prvoj liniji.

Gimnastika s [tt]n = &c[/tt] postize da je [tt]*n[/tt] isto sto i [tt]c[/tt], pa se [tt]*n[/tt] moze koristiti bez da se, pri svakom pozivu, provjerava je li [tt]n == NULL[/tt] ili ne. Ta vrijednost nakon funkcije nestaje, jer je [tt]c[/tt] lokalna varijabla. Ako je [tt]n != NULL[/tt], sve radi kako zadatak trazi. No, kako rekoh, to nije razina pedancije koju morate postizati na kolokviju.
BlameGame (napisa):
Da li mozemo jednostavno *n u foo postavit na nula i gotovo, zasto moramo gledati ono NULL operator pa ako je
(!n) n = &c ili
n = (x == 0)


Ne mozete *n na nista postaviti ako je n == NULL, jer NULL ne mozete dereferencirati. No, na kolokviju mozete pretpostaviti da vam za varijabilni argument nitko nece podmetnuti NULL (osim ako zadatak kaze da i na to pazite, naravno).

Kolega koji je pisao rjesenje koristi varijable koje mu u ostatku funkcije ne trebaju, sto stedi memoriju, ali i malo zbunjuje. Uredno, nakon prve linije funkcije, mozete varijable a, b i c zamijeniti nekim pomocnim varijablama (recimo, i, j, k koje deklarirate lokalno), pa ce biti manje zbunjujuce. Slicno mozete zamijeniti i x u tim linijama i na lijevoj strani pridruzivanja u prvoj liniji.

Gimnastika s n = &c postize da je *n isto sto i c, pa se *n moze koristiti bez da se, pri svakom pozivu, provjerava je li n == NULL ili ne. Ta vrijednost nakon funkcije nestaje, jer je c lokalna varijabla. Ako je n != NULL, sve radi kako zadatak trazi. No, kako rekoh, to nije razina pedancije koju morate postizati na kolokviju.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:30 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje vezano uz jučerašnji kolokvij, bio je zadatak koji se trebao riješiti pomoću Hornerovog algoritma. Problem je bio s faktorijelima jer oni jako brzo rastu pa već 14! nije prikazivo. Pisalo je u kolokviju da obratimo pozornost na to, ali što je to konkretno značilo? Kako smo trebali računati faktorijele? Je li ok bilo napisati funkciju koja računa fakt na klasičan način (for (i=n; i>0; i--) fakt=n*fakt) ili je to trebalo drugačije?
Imam pitanje vezano uz jučerašnji kolokvij, bio je zadatak koji se trebao riješiti pomoću Hornerovog algoritma. Problem je bio s faktorijelima jer oni jako brzo rastu pa već 14! nije prikazivo. Pisalo je u kolokviju da obratimo pozornost na to, ali što je to konkretno značilo? Kako smo trebali računati faktorijele? Je li ok bilo napisati funkciju koja računa fakt na klasičan način (for (i=n; i>0; i--) fakt=n*fakt) ili je to trebalo drugačije?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Agnes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2012. (20:39:11)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:17 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Faktorijele možeš uklopit u horner, pogledaj u skripti kako je horner raspisan, uz x, jučer smo mogli i izvlačit neki faktor iz faktorijela, ako kužiš kaj mislim :?
Faktorijele možeš uklopit u horner, pogledaj u skripti kako je horner raspisan, uz x, jučer smo mogli i izvlačit neki faktor iz faktorijela, ako kužiš kaj mislim Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 14:48 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo moj horner od jučer, samo ne znam koliko je točan.. provjerila san za 1 primjer i točno je, pa eto, ko neko vidi grešku nek javi :)
[code:1]double f( int n, double t [ ], double x ) {
double p2 = 0.0, fakt = 1.0, b = 1.0, p;
int k;
for(k = 1;k <= n; k++) {

b = b * (x+1);
fakt = fakt * k;
p = b * (t[k] / fakt);
p2 = p2 + p;

}

p2 = p2 + t[0];
return p2;
}[/code:1]
evo moj horner od jučer, samo ne znam koliko je točan.. provjerila san za 1 primjer i točno je, pa eto, ko neko vidi grešku nek javi Smile
Kod:
double f( int n, double t [ ], double x ) {
double p2 = 0.0, fakt = 1.0, b = 1.0, p;
int k;
for(k = 1;k <= n; k++) {

   b = b * (x+1);
   fakt = fakt * k;
   p = b * (t[k] / fakt);
   p2 = p2 + p;

      }

   p2 = p2 + t[0];
   return p2;
}



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:59 ned, 20. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

@zaruljica: To nije Horner. Cim racunas potencije od [tt]x[/tt] (u tvom slucaju, od [tt]x+1[/tt]), to nije Horner nego upravo onakvo racunanje vrijednosti polinoma koje se Hornerom izbjegava (opisano u uvodu poglavlja 11.3 u skripti).

Ako dobro iscitavam tvoje rjesenje, trazilo se
[tex]p(x) = \sum_{k=0}^n \frac{t_k}{k!} (x+1)^k[/tex].
Agnes je tu dala dobar hint, sto se lako vidi i jednostavnim raspisom.

Recimo, za [tex]n = 3[/tex], polinom mozemo raspisati ovako (izlucivanje, takodjer iz uvoda poglavlja 11.3. u skripti):
[tex]\begin{align*}
p(x) &= \sum_{k=0}^n \frac{t_k}{k!} (x+1)^k \\
&= \frac{t_0}{0!} (x+1)^0 + \frac{t_1}{1!} (x+1)^1 + \frac{t_2}{2!} (x+1)^2 + \frac{t_3}{3!} (x+1)^3 \\
&= t_0 + \frac{(x+1)^1}{1} t_1 + \frac{(x+1)^2}{1 \cdot 2} t_2 + \frac{(x+1)^3}{1 \cdot 2 \cdot 3} t_3 \\
&= t_0 + \frac{(x+1)}{1} \left( t_1 + \frac{(x+1)^1}{2} t_2 + \frac{(x+1)^2}{2 \cdot 3} t_3 \right) \\
&= t_0 + \frac{(x+1)}{1} \left( t_1 + \frac{(x+1)}{2} \left( t_2 + \frac{(x+1)^1}{3} t_3 \right) \right) \\
&= t_0 + \frac{(x+1)}{1} \left( t_1 + \frac{(x+1)}{2} \left( t_2 + \frac{(x+1)}{3} \left( t_3 + 0 \right) \right) \right).
\end{align*}[/tex].

U tom slucaju, Horner bi isao ovako nekako (dozvoljavam da sam fulao nesto, posto nisam vidio zadatke):
[code:1]double f(int n, double t[], double x) {
double b = x + 1, p2 = 0;
for (k = n; k >= 0; k--)
p2 = p2 * b / (k+1) + t[k];
return p2;
}[/code:1]

Ponavljam: zadatke nisam vidio i ovo ne moze biti smatrano sluzbenim rjesenjem. No, ako zaruljica nije bas jako fulala formulu, tocno rjesenje bi moralo biti barem slicno ovome.

Molim, ne pitati "koliko bodova nosi ovo gore", jer to spada u diskreciju ispravljaca.
@zaruljica: To nije Horner. Cim racunas potencije od x (u tvom slucaju, od x+1), to nije Horner nego upravo onakvo racunanje vrijednosti polinoma koje se Hornerom izbjegava (opisano u uvodu poglavlja 11.3 u skripti).

Ako dobro iscitavam tvoje rjesenje, trazilo se
[tex]p(x) = \sum_{k=0}^n \frac{t_k}{k!} (x+1)^k[/tex].
Agnes je tu dala dobar hint, sto se lako vidi i jednostavnim raspisom.

Recimo, za [tex]n = 3[/tex], polinom mozemo raspisati ovako (izlucivanje, takodjer iz uvoda poglavlja 11.3. u skripti):
[tex]\begin{align*}
p(x) &= \sum_{k=0}^n \frac{t_k}{k!} (x+1)^k \\
&= \frac{t_0}{0!} (x+1)^0 + \frac{t_1}{1!} (x+1)^1 + \frac{t_2}{2!} (x+1)^2 + \frac{t_3}{3!} (x+1)^3 \\
&= t_0 + \frac{(x+1)^1}{1} t_1 + \frac{(x+1)^2}{1 \cdot 2} t_2 + \frac{(x+1)^3}{1 \cdot 2 \cdot 3} t_3 \\
&= t_0 + \frac{(x+1)}{1} \left( t_1 + \frac{(x+1)^1}{2} t_2 + \frac{(x+1)^2}{2 \cdot 3} t_3 \right) \\
&= t_0 + \frac{(x+1)}{1} \left( t_1 + \frac{(x+1)}{2} \left( t_2 + \frac{(x+1)^1}{3} t_3 \right) \right) \\
&= t_0 + \frac{(x+1)}{1} \left( t_1 + \frac{(x+1)}{2} \left( t_2 + \frac{(x+1)}{3} \left( t_3 + 0 \right) \right) \right).
\end{align*}[/tex].

U tom slucaju, Horner bi isao ovako nekako (dozvoljavam da sam fulao nesto, posto nisam vidio zadatke):
Kod:
double f(int n, double t[], double x) {
  double b = x + 1, p2 = 0;
  for (k = n; k >= 0; k--)
    p2 = p2 * b / (k+1) + t[k];
  return p2;
}


Ponavljam: zadatke nisam vidio i ovo ne moze biti smatrano sluzbenim rjesenjem. No, ako zaruljica nije bas jako fulala formulu, tocno rjesenje bi moralo biti barem slicno ovome.

Molim, ne pitati "koliko bodova nosi ovo gore", jer to spada u diskreciju ispravljaca.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zaruljica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2011. (13:15:25)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2
Lokacija: Split/Zagreb

PostPostano: 3:00 ned, 20. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm, sad nisam sigurna jel se baš tražio hornerov algoritam ili samo vrijednost polinoma :roll:
ugl, s obzirom da mi vraća točnu vrijednost polinoma, a u zadatku je pisalo nešto ovako:

Oprez! pazite s faktorijelama jer u cjelobrojnoj aritmetici neće uvijek vratiti korektan rezultat.

u principu, s obzirom da mi u code blocksu radi navedena funkcija, samo me zanima hoće li moje rješenje vratit točno faktorijele?

p.s. uvrstila sam 14 brojeva i opet radi(što znači da funkcionira i za 14!) :roll:
hm, sad nisam sigurna jel se baš tražio hornerov algoritam ili samo vrijednost polinoma Rolling Eyes
ugl, s obzirom da mi vraća točnu vrijednost polinoma, a u zadatku je pisalo nešto ovako:

Oprez! pazite s faktorijelama jer u cjelobrojnoj aritmetici neće uvijek vratiti korektan rezultat.

u principu, s obzirom da mi u code blocksu radi navedena funkcija, samo me zanima hoće li moje rješenje vratit točno faktorijele?

p.s. uvrstila sam 14 brojeva i opet radi(što znači da funkcionira i za 14!) Rolling Eyes



_________________
[tex] e ^ {i \pi} + 1 = 0 [/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan