Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Domena i slika funkcije?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Uvod u matematiku
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Internet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2013. (12:09:25)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 12:21 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Domena i slika funkcije? Citirajte i odgovorite

[img]http://i46.tinypic.com/2ngzpkw.jpg[/img]


Ovako u [b]4 zadatku[/b] trebam odrediti kodomenu funkcije , da bi je odredio trebam odrediti sliku funkcije te je onda odrediti , izjednačim f(x) = y , i onda nikako nemogu izvući x , prebacim e(na -x) u 1/e(na x) ali nikako nemogu doći do x...




U [b]5 zadatku[/b] prvo što napravim je 25-x(na kvadrat) > 0 i to mi ispadne x<-5,5> , pa onda

3(na x) = t

ali onda ima t( na -2) , pa neznam jel to dobar način riješavanja? I riješenje mi malo čudno ispadne...


U [b]2 zadatku [/b] me samo zanima koliko vama ispadne f(A) i f(B) , da usporedim sa svojim da vidim jel ispada dobro...



Ako itko može pomoći s bilo kojim od ovih zadataka bio bih zahvalan...



Ovako u 4 zadatku trebam odrediti kodomenu funkcije , da bi je odredio trebam odrediti sliku funkcije te je onda odrediti , izjednačim f(x) = y , i onda nikako nemogu izvući x , prebacim e(na -x) u 1/e(na x) ali nikako nemogu doći do x...




U 5 zadatku prvo što napravim je 25-x(na kvadrat) > 0 i to mi ispadne x←5,5> , pa onda

3(na x) = t

ali onda ima t( na -2) , pa neznam jel to dobar način riješavanja? I riješenje mi malo čudno ispadne...


U 2 zadatku me samo zanima koliko vama ispadne f(A) i f(B) , da usporedim sa svojim da vidim jel ispada dobro...



Ako itko može pomoći s bilo kojim od ovih zadataka bio bih zahvalan...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:40 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zad 2: [tex]f(A) = 4\mathbb{N}_0 = \{0, 4, 8, \dots \}, \quad f(B) = \mathbb{R}[/tex].

Zad 4: Samo hint... arkus od neke [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperbolic_function#Standard_algebraic_expressions]hiperbolicke funkcije[/url].

Zad 5: Ne treba ti tocan izraz. Trebas da je ovo pod korijenom nenegativno, dakle dva slucaja:
[tex]3^{x-2} - 1 \ge 0 \quad \text{i} \quad 9^x - 10 \cdot 3^{x-1} + 1 > 0[/tex] ili
[tex]3^{x-2} - 1 \le 0 \quad \text{i} \quad 9^x - 10 \cdot 3^{x-1} + 1 < 0[/tex].
Takodjer, ne zaboraviti da baza logaritma ne moze biti 1.
Zad 2: [tex]f(A) = 4\mathbb{N}_0 = \{0, 4, 8, \dots \}, \quad f(B) = \mathbb{R}[/tex].

Zad 4: Samo hint... arkus od neke hiperbolicke funkcije.

Zad 5: Ne treba ti tocan izraz. Trebas da je ovo pod korijenom nenegativno, dakle dva slucaja:
[tex]3^{x-2} - 1 \ge 0 \quad \text{i} \quad 9^x - 10 \cdot 3^{x-1} + 1 > 0[/tex] ili
[tex]3^{x-2} - 1 \le 0 \quad \text{i} \quad 9^x - 10 \cdot 3^{x-1} + 1 < 0[/tex].
Takodjer, ne zaboraviti da baza logaritma ne moze biti 1.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Internet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2013. (12:09:25)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 16:39 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super hvala shvatio sam...


Imam još jedno pitanje , i to je da odredimo realne brojeve a,b,c tako da polinom 1 bude djeljiv s polinomom 2 , ali stvar je u tome svaki od polinoma koji smo mi radili (točno 4 zadatka ) uvijek se podudaraju potencije kad tražimo ostatak...

[img]http://i46.tinypic.com/14xo2hd.jpg[/img]


Jer kad djelim ovo prvo djelim x(na 3) sa x(na 6) ispadne x(na 3) , i onda množim to s drugim polinomom i x(na 4) nemam u gornjem polinom-u , a svaki zadatak koji smo mi radili podudaraju se , pa me sad malo buni šta ispod kojeg pišem , 3x(na 5) samo spustim ? pa je djelim s x(na 3 ) ili kako?
Super hvala shvatio sam...


Imam još jedno pitanje , i to je da odredimo realne brojeve a,b,c tako da polinom 1 bude djeljiv s polinomom 2 , ali stvar je u tome svaki od polinoma koji smo mi radili (točno 4 zadatka ) uvijek se podudaraju potencije kad tražimo ostatak...




Jer kad djelim ovo prvo djelim x(na 3) sa x(na 6) ispadne x(na 3) , i onda množim to s drugim polinomom i x(na 4) nemam u gornjem polinom-u , a svaki zadatak koji smo mi radili podudaraju se , pa me sad malo buni šta ispod kojeg pišem , 3x(na 5) samo spustim ? pa je djelim s x(na 3 ) ili kako?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 18:24 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve radis potpuno isto, samo "zamislis" da ti gore uz tu potenciju koja ti se "ne podudara" pise 0. Naravno, onda ces imati pokoji pribrojnik viska u odnosu na situaciju kad se sve podudara.
Sve radis potpuno isto, samo "zamislis" da ti gore uz tu potenciju koja ti se "ne podudara" pise 0. Naravno, onda ces imati pokoji pribrojnik viska u odnosu na situaciju kad se sve podudara.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:33 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako hendrix rece. Evo, malo opsirnije...

Dijelimo: [tex](x^6 + 3x^5 - x^3 + ax^2 + bx + c) : (x^3 - x + 1)[/tex]

Prvo podijelimo prva dva, tje [tex]x^6[/tex] s [tex]x^3[/tex] (a ne obratno ;)). Rezultat je [tex]x^3[/tex], pa onda drugog pomnozimo s tim i oduzmemo od prvog:
[tex](x^6 + 3x^5 - x^3 + ax^2 + bx + c) - x^3(x^3 - x + 1) = (x^6 + 3x^5 - x^3 + ax^2 + bx + c) - (x^6 - x^4 + x^3) = 3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c[/tex]

Sada dijelimo taj novodobiveni s onim drugim (taj se nikad ne mijenja):
[tex](3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c) : (x^3 - x + 1)[/tex]

Postupak je isti: dijelimo prva dva, pa onda prvom oduzmemo taj rezultat puta prvi. Dakle, imamo da je [tex]3x^5 : x^3 = 3x^2[/tex], pa racunamo
[tex](3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c) - 3x^2(x^3 - x + 1) = (3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c) - (3x^5 - 3x^3 + 3x^2) = x^4 - 5x^3 + (a-3)x^2 + bx + c[/tex]

I nastavis tako dok stupanj lijevog polinoma ne padne ispod stupnja desnog. Tada ti je rezultat dijeljenja suma svih rezultata ([tex]x^3 + 3x^2 + \dots[/tex]), a ostatak je upravo taj koji ostane s lijeve strane. Dalje je jednakost polinoma (to lijevo mora biti jednako nul-polinomu) i eto koeficijenata.

Disk lejmer: radim nesto usput, pa gledaj ovo samo kao uputu, a ne kao pola rjesenja (cit. mozda sam omanuo u gornjim dijeljenjima). ;)
Kako hendrix rece. Evo, malo opsirnije...

Dijelimo: [tex](x^6 + 3x^5 - x^3 + ax^2 + bx + c) : (x^3 - x + 1)[/tex]

Prvo podijelimo prva dva, tje [tex]x^6[/tex] s [tex]x^3[/tex] (a ne obratno Wink). Rezultat je [tex]x^3[/tex], pa onda drugog pomnozimo s tim i oduzmemo od prvog:
[tex](x^6 + 3x^5 - x^3 + ax^2 + bx + c) - x^3(x^3 - x + 1) = (x^6 + 3x^5 - x^3 + ax^2 + bx + c) - (x^6 - x^4 + x^3) = 3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c[/tex]

Sada dijelimo taj novodobiveni s onim drugim (taj se nikad ne mijenja):
[tex](3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c) : (x^3 - x + 1)[/tex]

Postupak je isti: dijelimo prva dva, pa onda prvom oduzmemo taj rezultat puta prvi. Dakle, imamo da je [tex]3x^5 : x^3 = 3x^2[/tex], pa racunamo
[tex](3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c) - 3x^2(x^3 - x + 1) = (3x^5 + x^4 - 2x^3 + ax^2 + bx + c) - (3x^5 - 3x^3 + 3x^2) = x^4 - 5x^3 + (a-3)x^2 + bx + c[/tex]

I nastavis tako dok stupanj lijevog polinoma ne padne ispod stupnja desnog. Tada ti je rezultat dijeljenja suma svih rezultata ([tex]x^3 + 3x^2 + \dots[/tex]), a ostatak je upravo taj koji ostane s lijeve strane. Dalje je jednakost polinoma (to lijevo mora biti jednako nul-polinomu) i eto koeficijenata.

Disk lejmer: radim nesto usput, pa gledaj ovo samo kao uputu, a ne kao pola rjesenja (cit. mozda sam omanuo u gornjim dijeljenjima). Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 12:10 uto, 19. 2. 2013    Naslov: Re: Domena i slika funkcije? Citirajte i odgovorite

[quote="Internet"][img]http://i46.tinypic.com/2ngzpkw.jpg[/img][/quote]

U drugom prakticki samo trebas znati sto je slika skupa a sto njegova praslika iliti original i to kako funkcija sinus a kako linearna funkcija preslikavaju podskupove skupa realnih brojeva.

U cetvrtom ti je prakticki vec otkriveno da inverzna funkcija postoji jer postoji teorem koji kaze da je funkcija bijekcija ako i samo ako ima inverznu funkciju i trazis je kao sto se ona i inace trazi, zamjenom [latex]y=f(x)[/latex] i onda rjesavanjem jednadzbe u ovisnosti o [latex]y[/latex]. Ovde ces prvo mnozit sve sa nazivnikom pa onda sa [latex]e^x[/latex] da dobijes, ako dobro vidim, kvadratnu jednadzbu po [latex]e^x[/latex] i onda bi se to trebalo slozit tako da bude samo jedno rjesenje za inverznu. Sliku od [latex]f[/latex] dobijes tako da nades domenu od inverzne od [latex]f[/latex].

U nazivniku pod korijenom petog zadatka ces trebat rjesavat kvadratnu jednadzbu po varijabli [latex]3^x[/latex] i cijeli izraz pod korijenom je strogo veci od nule jer je korijen u argumentu logaritma pa se nazivnik pod korijenom rjesava rjesavanjem dva slucaja: prvi je da su brojnik i nazivnik strogo veci a drugi da su strogo manji od nule, i to ti je otprilike to.


I zanima me jos jedna sitnica, jel ovo primjer sa PMF-a u Splitu?
Internet (napisa):


U drugom prakticki samo trebas znati sto je slika skupa a sto njegova praslika iliti original i to kako funkcija sinus a kako linearna funkcija preslikavaju podskupove skupa realnih brojeva.

U cetvrtom ti je prakticki vec otkriveno da inverzna funkcija postoji jer postoji teorem koji kaze da je funkcija bijekcija ako i samo ako ima inverznu funkciju i trazis je kao sto se ona i inace trazi, zamjenom i onda rjesavanjem jednadzbe u ovisnosti o . Ovde ces prvo mnozit sve sa nazivnikom pa onda sa da dobijes, ako dobro vidim, kvadratnu jednadzbu po i onda bi se to trebalo slozit tako da bude samo jedno rjesenje za inverznu. Sliku od dobijes tako da nades domenu od inverzne od .

U nazivniku pod korijenom petog zadatka ces trebat rjesavat kvadratnu jednadzbu po varijabli i cijeli izraz pod korijenom je strogo veci od nule jer je korijen u argumentu logaritma pa se nazivnik pod korijenom rjesava rjesavanjem dva slucaja: prvi je da su brojnik i nazivnik strogo veci a drugi da su strogo manji od nule, i to ti je otprilike to.


I zanima me jos jedna sitnica, jel ovo primjer sa PMF-a u Splitu?



_________________
+.-,x,:
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Uvod u matematiku Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan