Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1=-1 ?!

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ivanaaaa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2011. (19:36:26)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 4

PostPostano: 22:40 sri, 20. 2. 2013    Naslov: 1=-1 ?! Citirajte i odgovorite

zanima me u kojem je koraku ovdje greška:

1=sqrt (1) = sqrt (-1*(-1)) = sqrt(-1) * sqrt (-1) = i*i = i^2 = -1

?
zanima me u kojem je koraku ovdje greška:

1=sqrt (1) = sqrt (-1*(-1)) = sqrt(-1) * sqrt (-1) = i*i = i^2 = -1

?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:29 sri, 20. 2. 2013    Naslov: Re: 1=-1 ?! Citirajte i odgovorite

[quote="ivanaaaa"]zanima me u kojem je koraku ovdje greška:

1=sqrt (1) = sqrt (-1*(-1)) = sqrt(-1) * sqrt (-1) = i*i = i^2 = -1

?[/quote]
U [dtex]\sqrt{(-1)(-1)}=\sqrt{-1}\cdot \sqrt{-1}.[/dtex] Evo i [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Mathematical_fallacy#Positive_and_negative_roots]link[/url] gdje si to mogla sama pronaći.
ivanaaaa (napisa):
zanima me u kojem je koraku ovdje greška:

1=sqrt (1) = sqrt (-1*(-1)) = sqrt(-1) * sqrt (-1) = i*i = i^2 = -1

?

U [dtex]\sqrt{(-1)(-1)}=\sqrt{-1}\cdot \sqrt{-1}.[/dtex] Evo i link gdje si to mogla sama pronaći.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanaaaa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2011. (19:36:26)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 4

PostPostano: 14:57 čet, 21. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

I mislila sam da u tom, al eto, ponekad je lakše pitati ;)
Hvala Zenone.
I mislila sam da u tom, al eto, ponekad je lakše pitati Wink
Hvala Zenone.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:16 čet, 21. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivanaaaa"]I mislila sam da u tom[/quote]
Zapravo, razlog je malo suptilniji. Do paradoksa dolazi jer pridruzivanje [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex] nije funkcija, tako da ne postoji jedan i samo jedan izbor vrijednosti [tex]\sqrt{-1}[/tex]. Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.
ivanaaaa (napisa):
I mislila sam da u tom

Zapravo, razlog je malo suptilniji. Do paradoksa dolazi jer pridruzivanje [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex] nije funkcija, tako da ne postoji jedan i samo jedan izbor vrijednosti [tex]\sqrt{-1}[/tex]. Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 15:04 pet, 29. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima jos jedan zanimljiv primjer tog tipa.

[dtex]z=re^{i\phi}=re^{\large \frac{2\pi i\phi}{2\pi}}=r(e^{2\pi i})^{\large\frac{\phi}{2\pi}}=r\cdot 1^{\large\frac{\phi}{2\pi}}=r \cdot 1=r[/dtex]

Znaci ispada rezultat da je svaki kompleksan broj realan broj.
Ima jos jedan zanimljiv primjer tog tipa.

[dtex]z=re^{i\phi}=re^{\large \frac{2\pi i\phi}{2\pi}}=r(e^{2\pi i})^{\large\frac{\phi}{2\pi}}=r\cdot 1^{\large\frac{\phi}{2\pi}}=r \cdot 1=r[/dtex]

Znaci ispada rezultat da je svaki kompleksan broj realan broj.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 12:56 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.[/quote]

Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.
goranm (napisa):
Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.


Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:14 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"][quote="goranm"]Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.[/quote]

Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.[/quote]
Ako za kodomenu uzmem samo desnu poluravninu bez imaginarne osi (nula ostaje ukljucena), onda je npr. [tex]\sqrt{1\cdot e^{i\pi/4}}=e^{i\pi/8}=\sqrt{1}\cdot\sqrt{e^{i\pi/4}}[/tex].
Nightrider (napisa):
goranm (napisa):
Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.


Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.

Ako za kodomenu uzmem samo desnu poluravninu bez imaginarne osi (nula ostaje ukljucena), onda je npr. [tex]\sqrt{1\cdot e^{i\pi/4}}=e^{i\pi/8}=\sqrt{1}\cdot\sqrt{e^{i\pi/4}}[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 18:27 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Nightrider"][quote="goranm"]Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.[/quote]

Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.[/quote]
Ako za kodomenu uzmem samo desnu poluravninu bez imaginarne osi (nula ostaje ukljucena), onda je npr. [tex]\sqrt{1\cdot e^{i\pi/4}}=e^{i\pi/8}=\sqrt{1}\cdot\sqrt{e^{i\pi/4}}[/tex].[/quote]

Ja govorim o maksimalnoj domeni, a ne kodomeni, no dobro, uzmi slobodno desnu poluravninu za kodomenu, ali nadji onda domenu(vecu od moje) koja se preslikava u desnu poluravninu, jer bez domene nemas uopce definiranu funkciju.
goranm (napisa):
Nightrider (napisa):
goranm (napisa):
Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.


Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.

Ako za kodomenu uzmem samo desnu poluravninu bez imaginarne osi (nula ostaje ukljucena), onda je npr. [tex]\sqrt{1\cdot e^{i\pi/4}}=e^{i\pi/8}=\sqrt{1}\cdot\sqrt{e^{i\pi/4}}[/tex].


Ja govorim o maksimalnoj domeni, a ne kodomeni, no dobro, uzmi slobodno desnu poluravninu za kodomenu, ali nadji onda domenu(vecu od moje) koja se preslikava u desnu poluravninu, jer bez domene nemas uopce definiranu funkciju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:23 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"][quote="goranm"][quote="Nightrider"][quote="goranm"]Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.[/quote]

Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.[/quote]
Ako za kodomenu uzmem samo desnu poluravninu bez imaginarne osi (nula ostaje ukljucena), onda je npr. [tex]\sqrt{1\cdot e^{i\pi/4}}=e^{i\pi/8}=\sqrt{1}\cdot\sqrt{e^{i\pi/4}}[/tex].[/quote]

Ja govorim o maksimalnoj domeni, a ne kodomeni, no dobro, uzmi slobodno desnu poluravninu za kodomenu, ali nadji onda domenu(vecu od moje) koja se preslikava u desnu poluravninu, jer bez domene nemas uopce definiranu funkciju.[/quote]
Pa moja domena je u najmanju ruku isti skup kao i tvoja + jos jedan element, npr. [tex]e^{i \pi/4}[/tex].

Inace, moj komentar koji si citirao glasi "Kada se pravilno ogranici [b]domena i kodomena[/b]", a ne "Kada se uzme maksimalna domena".
Nightrider (napisa):
goranm (napisa):
Nightrider (napisa):
goranm (napisa):
Kada se pravilno ogranici domena i kodomena pridruzivanja [tex]z\mapsto\sqrt{z}[/tex], onda [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex] ima smisla.


Mislim da je maksimalna domena na kojoj ta jednakost vrijedi zapravo nenegativni dio x-osi, svi pozitivni realni brojevi i nula, ispravi me ako sam u krivu.

Ako za kodomenu uzmem samo desnu poluravninu bez imaginarne osi (nula ostaje ukljucena), onda je npr. [tex]\sqrt{1\cdot e^{i\pi/4}}=e^{i\pi/8}=\sqrt{1}\cdot\sqrt{e^{i\pi/4}}[/tex].


Ja govorim o maksimalnoj domeni, a ne kodomeni, no dobro, uzmi slobodno desnu poluravninu za kodomenu, ali nadji onda domenu(vecu od moje) koja se preslikava u desnu poluravninu, jer bez domene nemas uopce definiranu funkciju.

Pa moja domena je u najmanju ruku isti skup kao i tvoja + jos jedan element, npr. [tex]e^{i \pi/4}[/tex].

Inace, moj komentar koji si citirao glasi "Kada se pravilno ogranici domena i kodomena", a ne "Kada se uzme maksimalna domena".



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 21:46 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Pa moja domena je u najmanju ruku isti skup kao i tvoja + jos jedan element, npr. [tex]e^{i \pi/4}[/tex].[/quote]

Ovo je pozadina problema: Uzmi kao sto kazes da je tvoja domena moja domena + [latex]e^{i \pi/4}[/latex]. Onda imas: [latex]e^{i \pi/4}[/latex] je u tvojoj domeni, npr. [latex]3[/latex] je u tvojoj domeni(bilo koji nenegativni realni broj osim 0 i 1 ce radit za ovaj kontraprimjer. I onda imas [latex]\sqrt {3\cdot e^{i \pi/4}}[/latex] nije definirano jer [latex]3\cdot e^{i \pi/4}[/latex] nije u tvojoj domeni.

Shvacas li sad o cemu se radi?
goranm (napisa):
Pa moja domena je u najmanju ruku isti skup kao i tvoja + jos jedan element, npr. [tex]e^{i \pi/4}[/tex].


Ovo je pozadina problema: Uzmi kao sto kazes da je tvoja domena moja domena + . Onda imas: je u tvojoj domeni, npr. je u tvojoj domeni(bilo koji nenegativni realni broj osim 0 i 1 ce radit za ovaj kontraprimjer. I onda imas nije definirano jer nije u tvojoj domeni.

Shvacas li sad o cemu se radi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:34 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"]Ovo je pozadina problema: Uzmi kao sto kazes da je tvoja domena moja domena + [latex]e^{i \pi/4}[/latex]. Onda imas: [latex]e^{i \pi/4}[/latex] je u tvojoj domeni, npr. [latex]3[/latex] je u tvojoj domeni(bilo koji realni broj osim 0 i 1 ce radit za ovaj kontraprimjer. I onda imas [latex]\sqrt {2\cdot e^{i \pi/4}}[/latex] nije definirano jer [latex]2\cdot e^{i \pi/4}[/latex] nije u tvojoj domeni.

Shvacas li sad o cemu se radi?[/quote]
Razumio sam i prije o cemu se radi.
[quote] Uzmi kao sto kazes da je tvoja domena moja domena + [latex]e^{i \pi/4}[/latex].[/quote]
Nisam to rekao. Rekao sam "u najmanju ruku", sto je sleng za sadrzi sve te elemente i mozda jos neke (tebi ostavljam da razmislis koji je, uz pripadnu kodomenu, maksimalan podskup ravnine na koji se funkcija moze prosiriti tako da spomenuta jednakost ima smisla). Ali recimo da je to tocno ta domena i neka je A oznaka za nju.
[quote] npr. [latex]3[/latex] je u tvojoj domeni(bilo koji realni broj osim 0 i 1 ce radit za ovaj kontraprimjer. I onda imas [latex]\sqrt {2\cdot e^{i \pi/4}}[/latex] nije definirano jer [latex]2\cdot e^{i \pi/4}[/latex] nije u tvojoj domeni.[/quote]
Zasto bih morao uopce promatrati [latex]2\cdot e^{i \pi/4}[/latex]? Moja funkcija je oblika [tex]A\to B[/tex], ne [tex]A\times A\to B[/tex] i na citavoj domeni spomenuta jedakost ima smisla. Dakle, moram promatrati samo brojeve zw koji su u A, a ne zw td. je (z,w) u AxA. A svaki element iz A mogu rastaviti na produkt elemenata iz A.
Nightrider (napisa):
Ovo je pozadina problema: Uzmi kao sto kazes da je tvoja domena moja domena + . Onda imas: je u tvojoj domeni, npr. je u tvojoj domeni(bilo koji realni broj osim 0 i 1 ce radit za ovaj kontraprimjer. I onda imas nije definirano jer nije u tvojoj domeni.

Shvacas li sad o cemu se radi?

Razumio sam i prije o cemu se radi.
Citat:
Uzmi kao sto kazes da je tvoja domena moja domena + .

Nisam to rekao. Rekao sam "u najmanju ruku", sto je sleng za sadrzi sve te elemente i mozda jos neke (tebi ostavljam da razmislis koji je, uz pripadnu kodomenu, maksimalan podskup ravnine na koji se funkcija moze prosiriti tako da spomenuta jednakost ima smisla). Ali recimo da je to tocno ta domena i neka je A oznaka za nju.
Citat:
npr. je u tvojoj domeni(bilo koji realni broj osim 0 i 1 ce radit za ovaj kontraprimjer. I onda imas nije definirano jer nije u tvojoj domeni.

Zasto bih morao uopce promatrati ? Moja funkcija je oblika [tex]A\to B[/tex], ne [tex]A\times A\to B[/tex] i na citavoj domeni spomenuta jedakost ima smisla. Dakle, moram promatrati samo brojeve zw koji su u A, a ne zw td. je (z,w) u AxA. A svaki element iz A mogu rastaviti na produkt elemenata iz A.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 22:48 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Zasto bih morao uopce promatrati [latex]2\cdot e^{i \pi/4}[/latex]? Moja funkcija je oblika [tex]A\to B[/tex], ne [tex]A\times A\to B[/tex] i na citavoj domeni spomenuta jedakost ima smisla. Dakle, moram promatrati samo brojeve zw koji su u A, a ne u AxA. A svaki element iz A mogu rastaviti na produkt elemenata iz A.[/quote]

Tu se razilazimo u misljenjima, funkcija "drugi korijen" stvarno djeluje sa nekog A na neki B ([tex]A\to B[/tex]) no ja smatram da moras promatrat upravo podskupove od [tex]\mathbb C \times \mathbb C[/tex] da bi dosao do podrucja vrijednosti na kojem je izraz [tex]f(z,w)={\sqrt{z \cdot w}}={\sqrt{z}} \cdot {\sqrt{w}}[/tex] valjan jer lijeva strana uzima dva kompleksna broja.

EDIT: Moguce je da ces svaki element iz A moci rastavit na produkt elemenata iz A no tesko da ce produkt svaka dva elementa iz A lezat u A. U tome je bit.
goranm (napisa):
Zasto bih morao uopce promatrati ? Moja funkcija je oblika [tex]A\to B[/tex], ne [tex]A\times A\to B[/tex] i na citavoj domeni spomenuta jedakost ima smisla. Dakle, moram promatrati samo brojeve zw koji su u A, a ne u AxA. A svaki element iz A mogu rastaviti na produkt elemenata iz A.


Tu se razilazimo u misljenjima, funkcija "drugi korijen" stvarno djeluje sa nekog A na neki B ([tex]A\to B[/tex]) no ja smatram da moras promatrat upravo podskupove od [tex]\mathbb C \times \mathbb C[/tex] da bi dosao do podrucja vrijednosti na kojem je izraz [tex]f(z,w)={\sqrt{z \cdot w}}={\sqrt{z}} \cdot {\sqrt{w}}[/tex] valjan jer lijeva strana uzima dva kompleksna broja.

EDIT: Moguce je da ces svaki element iz A moci rastavit na produkt elemenata iz A no tesko da ce produkt svaka dva elementa iz A lezat u A. U tome je bit.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:04 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"]
Tu se razilazimo u misljenjima, funkcija "drugi korijen" stvarno djeluje sa nekog A na neki B ([tex]A\to B[/tex]) no ja smatram da moras promatrat upravo podskupove od [tex]\mathbb C \times \mathbb C[/tex] da bi dosao do podrucja vrijednosti na kojem je izraz [tex]f(z,w)={\sqrt{z \cdot w}}={\sqrt{z}} \cdot {\sqrt{w}}[/tex] valjan jer lijeva strana uzima dva kompleksna broja.[/quote]
Nije to stvar misljenja. Ako je pitanje "da li svojstvo S vrijedi za funkciju [tex]f\colon X\to Y[/tex]", onda odgovor "ne, jer svojstvo S ne vrijedi za funkciju [tex]g\colon X\times X\to Y[/tex]" u ovom slucaju nije valjan argument.
[quote]EDIT: Moguce je da ces svaki element iz A moci rastavit na produkt elemenata iz A no tesko da ce produkt svaka dva elementa iz A lezat u A. U tome je bit.[/quote]
Nije. Bit je da prosirenje postoji. Mene ne zanima algebarska struktura koju mogu dobiti iz skupa A, nego da li za funkciju [tex]\sqrt{\hspace{.2cm}} \colon A\to B[/tex] vrijedi [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex].
Nightrider (napisa):

Tu se razilazimo u misljenjima, funkcija "drugi korijen" stvarno djeluje sa nekog A na neki B ([tex]A\to B[/tex]) no ja smatram da moras promatrat upravo podskupove od [tex]\mathbb C \times \mathbb C[/tex] da bi dosao do podrucja vrijednosti na kojem je izraz [tex]f(z,w)={\sqrt{z \cdot w}}={\sqrt{z}} \cdot {\sqrt{w}}[/tex] valjan jer lijeva strana uzima dva kompleksna broja.

Nije to stvar misljenja. Ako je pitanje "da li svojstvo S vrijedi za funkciju [tex]f\colon X\to Y[/tex]", onda odgovor "ne, jer svojstvo S ne vrijedi za funkciju [tex]g\colon X\times X\to Y[/tex]" u ovom slucaju nije valjan argument.
Citat:
EDIT: Moguce je da ces svaki element iz A moci rastavit na produkt elemenata iz A no tesko da ce produkt svaka dva elementa iz A lezat u A. U tome je bit.

Nije. Bit je da prosirenje postoji. Mene ne zanima algebarska struktura koju mogu dobiti iz skupa A, nego da li za funkciju [tex]\sqrt{\hspace{.2cm}} \colon A\to B[/tex] vrijedi [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 23:19 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Nije to stvar misljenja. Ako je pitanje "da li svojstvo S vrijedi za funkciju [tex]f\colon X\to Y[/tex]", onda odgovor "ne, jer svojstvo S ne vrijedi za funkciju [tex]g\colon X\times X\to Y[/tex]" u ovom slucaju nije valjan argument.[/quote]

Nije to ni bio moj argument.


[quote="goranm"]Nije. Bit je da prosirenje postoji. Mene ne zanima algebarska struktura koju mogu dobiti iz skupa A, nego da li za funkciju [tex]\sqrt{\hspace{.2cm}} \colon A\to B[/tex] vrijedi [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex].[/quote]

Meni izgleda da prosirenje, u smislu da ono sadrzi cijeli nenegativni dio x-osi i jos dodatne elemente, ne postoji. Svaki skup koji ja uzmem za prosirenje nije zatvoren s obzirom na mnozenje kompleksnih brojeva, mozda si ciljao na krug radijusa 1 no ni on u uniji sa nenegativnim dijelom x-osi nije zatvoren s obzirom na mnozenje( a mnozenje je s lijeve strane pod znakom korijena):
goranm (napisa):
Nije to stvar misljenja. Ako je pitanje "da li svojstvo S vrijedi za funkciju [tex]f\colon X\to Y[/tex]", onda odgovor "ne, jer svojstvo S ne vrijedi za funkciju [tex]g\colon X\times X\to Y[/tex]" u ovom slucaju nije valjan argument.


Nije to ni bio moj argument.


goranm (napisa):
Nije. Bit je da prosirenje postoji. Mene ne zanima algebarska struktura koju mogu dobiti iz skupa A, nego da li za funkciju [tex]\sqrt{\hspace{.2cm}} \colon A\to B[/tex] vrijedi [tex]\sqrt{zw}=\sqrt z \sqrt w[/tex].


Meni izgleda da prosirenje, u smislu da ono sadrzi cijeli nenegativni dio x-osi i jos dodatne elemente, ne postoji. Svaki skup koji ja uzmem za prosirenje nije zatvoren s obzirom na mnozenje kompleksnih brojeva, mozda si ciljao na krug radijusa 1 no ni on u uniji sa nenegativnim dijelom x-osi nije zatvoren s obzirom na mnozenje( a mnozenje je s lijeve strane pod znakom korijena):


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:30 sri, 10. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"]Nije to ni bio moj argument.[/quote]
Kako nije kada si malo prije upravo to napisao.

[quote]
Meni izgleda da prosirenje, u smislu da ono sadrzi cijeli nenegativni dio x-osi i jos dodatne elemente, ne postoji.[/quote]
Ako ogranicis kodomenu, onda prosirenje postoji, sto sam i demonstrirao maloprije.
[quote]Svaki skup koji ja uzmem za prosirenje nije zatvoren s obzirom na mnozenje kompleksnih brojeva, mozda si ciljao na krug radijusa 1 no ni on u uniji sa nenegativnim dijelom x-osi nije zatvoren s obzirom na mnozenje( a mnozenje je s lijeve strane pod znakom korijena):[/quote]
Zasto bi trebalo biti zatvoreno na mnozenje? Ne interesira me da li je [tex](A,\cdot)[/tex] magma (grupoid), nego da li jednakost vrijedi na A.
Nightrider (napisa):
Nije to ni bio moj argument.

Kako nije kada si malo prije upravo to napisao.

Citat:

Meni izgleda da prosirenje, u smislu da ono sadrzi cijeli nenegativni dio x-osi i jos dodatne elemente, ne postoji.

Ako ogranicis kodomenu, onda prosirenje postoji, sto sam i demonstrirao maloprije.
Citat:
Svaki skup koji ja uzmem za prosirenje nije zatvoren s obzirom na mnozenje kompleksnih brojeva, mozda si ciljao na krug radijusa 1 no ni on u uniji sa nenegativnim dijelom x-osi nije zatvoren s obzirom na mnozenje( a mnozenje je s lijeve strane pod znakom korijena):

Zasto bi trebalo biti zatvoreno na mnozenje? Ne interesira me da li je [tex](A,\cdot)[/tex] magma (grupoid), nego da li jednakost vrijedi na A.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan