Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Filozofski chat
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 4:08 pon, 25. 2. 2013    Naslov: Filozofski chat Citirajte i odgovorite

Evo otvaram ovu temu kako bismo izmijenili različita razmišljanja u svrhu vlastitog napretka. Tema je ispirirana [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=16201]ovom[/url], no nisam htio ovakve rasprave voditi tamo, jer je ono više za kukanje i faksovske probleme, dok bi ovo moglo i biti konstruktivno (što je strogo protiv pravila navedene teme).
Dakle, cilj ove teme nije nužno rješavanje teških životnih dilema, već rapsravljanje o svemu što vam padne na pamet i pokušaj stjecanja ispravnog razmišljanja o dotičnoj temi i stjecanja ispravnog razmišljanja o razmišljanju o dotičnoj temi, kako to i biva u filozofiji. Naravno, nisam imao u vidu da se sada raspravlja samo o dubokim i općeživotnim pitanjima, već o svemu što vam je na umu, a o tome želite čuti second opinion.

Počet ću s primjerom gluposti koja je meni na umu, a volio bih čuti što drugi misle o tome i što drugi misle o tome što ja mislim o tome :P

Mislim da sam primijetio nešto pa bih volio da me ispravite ako sam u krivu. Naime, čini mi se da je inteligencija (pamet, IQ, kako god) ovih dana poprilično precijenjena. Čini mi se da su na našem faksu pametni ljudi na neki način popularni (u smislu da se o njima priča) i da puno ljudi ima relativno jaku želju biti priznato kao pametni. Također, osjećam da postoji određena komeptitivnost među pametnim ljudima na faksu, u smislu da hoće biti pametniji jedni od drugih. Kada je postalo važno tko je pametniji? Je li to uopće važno? Nekako mi se ne sviđa ta potreba da se na taj (pomali plitki) način uspoređujem s drugima na faksu (pogotovo što uspoređuju samo "matematičku inteligenciju" kao da je to jedino što postoji), niti želim ikome priznavati ikakvu pamet sve dok on to očekuje i traži od mene. Nekako mi je to sve neprirodno i isforsirano.
Vjerojatno su različite stvari napuhivane kroz povijest i čini mi se da je sada pamet prenapuhana. Čini mi se da su pametni ljudi počeli previše držati do svoje pameti, tj. pridodavati joj preveliku važnost. To mi se čini i suviše glupo kad gledam pametne ljude kako griješe u puno stvari i određene stvari ne vide, a nisu ni svjesni. Tada pomislim u koliko ja stvari griješim i koliko toga ne vidim, a to shvaća osoba inteligentnija od mene. Što tek vidi osoba koja je ispred našeg vremena gledajući sve nas zajedno?
Je li se itko drugi susreo sa sličnim razmišljanjem ili primijetio nešto slično u današnjem društvu? Na našem faksu? Jesam li u krivu?
Mislim, jasno mi je da nije loša ideja usporediti pamet, nije da me to "muči". Nekako me "muči" ta potreba pametnih ljudi da budu bolji jedni od drugih. Nije li nekako u općem zajedništvu naš maksimalni potencijal?

Što se mene osobno tiče, ne smeta mi da mi netko kaže da mi je razmišljanje glupo, neargumentirano, itd. Slobodno mi recite mišljenje kakvo god ono bilo, naravno u skladu s pravilima ponašanja na forumu. Nećete povrijediti moje osjećaje, a određeni broj puta bit ćete u pravu i više nego što smo toga svjesni :D
Možda sada na prvu i nije jasno kako sam zamislio ovaj topic (pogotovo što sam započeo s malo povećim tekstom), no mislim da će postati jasno nakon nekoliko (tje)dana. :P

Također, svjestan sam lijenosti matematičara i svjedočio sam joj na forumu više puta u obliku izbjegavanja bilo kakvog pitanja na koje je potrebno dobro razmisliti i/ili dati opsežniji odgovor. Naravno da nema svatko vremena ni volje za ovakve gluposti, tako da mi ne smeta i da nitko ništa ni ne piše u ovaj topic. Svejedno bih volio vidjeti ima li takvih ljudi ovdje, a i ne bi bilo na odmet da imam na jednom mjestu naše (velike :lol: ) misli zapisane.
Kad je forum, nek' je forum :D
Evo otvaram ovu temu kako bismo izmijenili različita razmišljanja u svrhu vlastitog napretka. Tema je ispirirana ovom, no nisam htio ovakve rasprave voditi tamo, jer je ono više za kukanje i faksovske probleme, dok bi ovo moglo i biti konstruktivno (što je strogo protiv pravila navedene teme).
Dakle, cilj ove teme nije nužno rješavanje teških životnih dilema, već rapsravljanje o svemu što vam padne na pamet i pokušaj stjecanja ispravnog razmišljanja o dotičnoj temi i stjecanja ispravnog razmišljanja o razmišljanju o dotičnoj temi, kako to i biva u filozofiji. Naravno, nisam imao u vidu da se sada raspravlja samo o dubokim i općeživotnim pitanjima, već o svemu što vam je na umu, a o tome želite čuti second opinion.

Počet ću s primjerom gluposti koja je meni na umu, a volio bih čuti što drugi misle o tome i što drugi misle o tome što ja mislim o tome Razz

Mislim da sam primijetio nešto pa bih volio da me ispravite ako sam u krivu. Naime, čini mi se da je inteligencija (pamet, IQ, kako god) ovih dana poprilično precijenjena. Čini mi se da su na našem faksu pametni ljudi na neki način popularni (u smislu da se o njima priča) i da puno ljudi ima relativno jaku želju biti priznato kao pametni. Također, osjećam da postoji određena komeptitivnost među pametnim ljudima na faksu, u smislu da hoće biti pametniji jedni od drugih. Kada je postalo važno tko je pametniji? Je li to uopće važno? Nekako mi se ne sviđa ta potreba da se na taj (pomali plitki) način uspoređujem s drugima na faksu (pogotovo što uspoređuju samo "matematičku inteligenciju" kao da je to jedino što postoji), niti želim ikome priznavati ikakvu pamet sve dok on to očekuje i traži od mene. Nekako mi je to sve neprirodno i isforsirano.
Vjerojatno su različite stvari napuhivane kroz povijest i čini mi se da je sada pamet prenapuhana. Čini mi se da su pametni ljudi počeli previše držati do svoje pameti, tj. pridodavati joj preveliku važnost. To mi se čini i suviše glupo kad gledam pametne ljude kako griješe u puno stvari i određene stvari ne vide, a nisu ni svjesni. Tada pomislim u koliko ja stvari griješim i koliko toga ne vidim, a to shvaća osoba inteligentnija od mene. Što tek vidi osoba koja je ispred našeg vremena gledajući sve nas zajedno?
Je li se itko drugi susreo sa sličnim razmišljanjem ili primijetio nešto slično u današnjem društvu? Na našem faksu? Jesam li u krivu?
Mislim, jasno mi je da nije loša ideja usporediti pamet, nije da me to "muči". Nekako me "muči" ta potreba pametnih ljudi da budu bolji jedni od drugih. Nije li nekako u općem zajedništvu naš maksimalni potencijal?

Što se mene osobno tiče, ne smeta mi da mi netko kaže da mi je razmišljanje glupo, neargumentirano, itd. Slobodno mi recite mišljenje kakvo god ono bilo, naravno u skladu s pravilima ponašanja na forumu. Nećete povrijediti moje osjećaje, a određeni broj puta bit ćete u pravu i više nego što smo toga svjesni Very Happy
Možda sada na prvu i nije jasno kako sam zamislio ovaj topic (pogotovo što sam započeo s malo povećim tekstom), no mislim da će postati jasno nakon nekoliko (tje)dana. Razz

Također, svjestan sam lijenosti matematičara i svjedočio sam joj na forumu više puta u obliku izbjegavanja bilo kakvog pitanja na koje je potrebno dobro razmisliti i/ili dati opsežniji odgovor. Naravno da nema svatko vremena ni volje za ovakve gluposti, tako da mi ne smeta i da nitko ništa ni ne piše u ovaj topic. Svejedno bih volio vidjeti ima li takvih ljudi ovdje, a i ne bi bilo na odmet da imam na jednom mjestu naše (velike Laughing ) misli zapisane.
Kad je forum, nek' je forum Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 13:29 pon, 25. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote] Čini mi se da su na našem faksu pametni ljudi na neki način popularni (u smislu da se o njima priča) i da puno ljudi ima relativno jaku želju biti priznato kao pametni.[/quote]

I ja sam to primjetio. Čak mi se to i sviđa. Djeluje kao,
da se poslužim komercijalizacijom, osveta šmokljana kako
se zvahu oni koji su u prethodećim institucijama znanja zvali one koji nisu "sjajili cool-ošću". Danas je jako, za one koji nisu ekscentrični naravno, važno imati to svojstvo - svojstvo cool-erštine.

Onaj dežurni zabavljač u srednjoj na faksu prestaje sjajiti prijašnjem sjajem, a sjajnijom zvijezdom postaje
onaj koji je u srednjoj bio ugašen. U tom smislu, i s dozom pretjeranosti, jedan je zvijezda padalica, a drugi je upravo rođen u big-bangu.

I time, kao da se postigao balans, kada već ne linearan ili kakav već, barem u smislu binarnog svijeta tj bio sam nula sada sam jedan, a prijašnja jedinica sada je nula.

Kroz perspektivu psihologije, onaj pametni u srednjoj jasno sada ima porive pametovati jer je njegov intelekt bio redikuliziran, a sada je vrijedan ispoljavanja.

Uronjenost u ambijent svakako lubricira tendenciju pametovanja. Ne vrijedi samo ona - s kim si takav si već i gdje si takav si.
Na bazenu se svi pokušavamo smočiti, u kazalištu uljuditi, a na stadionu provjetriti.
[quote]Također, osjećam da postoji određena komeptitivnost među pametnim ljudima na faksu, u smislu da hoće biti pametniji jedni od drugih. Kada je postalo važno tko je pametniji? Je li to uopće važno?[/quote]

Još od prvih, tisuću?, filozofa negdje postalo je važno tko je najpametniji. Ta Sokrata su proglasili najmudrijim Atenjaninom pa je on to išao verificirati po ulicama grada i onda uvidio da jest najmudriji ali samo zato što je prisvojio tezu da ništa nezna. :mrgreen:

Možda bi nam prestalo biti važno tko je najpametniji kad bi prestali kontrastirati usvojeno znanje kroz spektar pet osobina ne/usvojenog:
nedovoljno usvajanje znanja
dovoljno usvajanje
dobro usvajanje
vrlo dobro
odlično
Možda bismo samo mogli reći - usvojili ste znanje ili niste usvojili. Ipak, mislim da time gubimo duh natjecanja koji je važan kroz sljedeću bit.

Mislim da je natjecanje važno zbog smisla propulzije tj guranja ka naprijed.
Analogija trkača na 100m daje, zasad mislim, najbolji uvid.
Baš zato što svi trče jedan pored drugoga tjera svakog od njih za čim boljim rezultatom, vjetar u leđa puše svakome ali ovdje razliku stvara vjetar koji pokreće vjetrenjače većeg htijenja u glavi.

A zašto želimo "najboljega" u nečemu. U sportu zato da zabavlja publiku, a u poslu zato da najbolje obavi odgovoran posao.
Citat:
Čini mi se da su na našem faksu pametni ljudi na neki način popularni (u smislu da se o njima priča) i da puno ljudi ima relativno jaku želju biti priznato kao pametni.


I ja sam to primjetio. Čak mi se to i sviđa. Djeluje kao,
da se poslužim komercijalizacijom, osveta šmokljana kako
se zvahu oni koji su u prethodećim institucijama znanja zvali one koji nisu "sjajili cool-ošću". Danas je jako, za one koji nisu ekscentrični naravno, važno imati to svojstvo - svojstvo cool-erštine.

Onaj dežurni zabavljač u srednjoj na faksu prestaje sjajiti prijašnjem sjajem, a sjajnijom zvijezdom postaje
onaj koji je u srednjoj bio ugašen. U tom smislu, i s dozom pretjeranosti, jedan je zvijezda padalica, a drugi je upravo rođen u big-bangu.

I time, kao da se postigao balans, kada već ne linearan ili kakav već, barem u smislu binarnog svijeta tj bio sam nula sada sam jedan, a prijašnja jedinica sada je nula.

Kroz perspektivu psihologije, onaj pametni u srednjoj jasno sada ima porive pametovati jer je njegov intelekt bio redikuliziran, a sada je vrijedan ispoljavanja.

Uronjenost u ambijent svakako lubricira tendenciju pametovanja. Ne vrijedi samo ona - s kim si takav si već i gdje si takav si.
Na bazenu se svi pokušavamo smočiti, u kazalištu uljuditi, a na stadionu provjetriti.
Citat:
Također, osjećam da postoji određena komeptitivnost među pametnim ljudima na faksu, u smislu da hoće biti pametniji jedni od drugih. Kada je postalo važno tko je pametniji? Je li to uopće važno?


Još od prvih, tisuću?, filozofa negdje postalo je važno tko je najpametniji. Ta Sokrata su proglasili najmudrijim Atenjaninom pa je on to išao verificirati po ulicama grada i onda uvidio da jest najmudriji ali samo zato što je prisvojio tezu da ništa nezna. Mr. Green

Možda bi nam prestalo biti važno tko je najpametniji kad bi prestali kontrastirati usvojeno znanje kroz spektar pet osobina ne/usvojenog:
nedovoljno usvajanje znanja
dovoljno usvajanje
dobro usvajanje
vrlo dobro
odlično
Možda bismo samo mogli reći - usvojili ste znanje ili niste usvojili. Ipak, mislim da time gubimo duh natjecanja koji je važan kroz sljedeću bit.

Mislim da je natjecanje važno zbog smisla propulzije tj guranja ka naprijed.
Analogija trkača na 100m daje, zasad mislim, najbolji uvid.
Baš zato što svi trče jedan pored drugoga tjera svakog od njih za čim boljim rezultatom, vjetar u leđa puše svakome ali ovdje razliku stvara vjetar koji pokreće vjetrenjače većeg htijenja u glavi.

A zašto želimo "najboljega" u nečemu. U sportu zato da zabavlja publiku, a u poslu zato da najbolje obavi odgovoran posao.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:24 pon, 25. 2. 2013    Naslov: Re: Filozofski chat Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Naime, čini mi se da je inteligencija (pamet, IQ, kako god) ovih dana poprilično precijenjena.[/quote]
Lagana digresija: IQ testovi su originalno zamisljeni kao mjera mentalne ogranicenosti/zaostalosti/nepripremljenosti u djece.

Namjera je bila da djeci koja slabo rijese IQ test, drzava (originalno Francuska) omoguci posebnu pomoc u savladavanju gradiva. Danas znamo malo vise o ljudskom mozgu, npr. da djeca s posebnim potrebama ne rjesavaju IQ testove lose zato sto su mentalno nerazvijena, nego zato sto boluju od npr. disleksije, disgrafije itd. te da ako ih rijese dobro, ne znaci nuzno da ce i biti dobro pripremljena za skolu (npr. ukoliko boluju od Aspergerovog sindroma i sl.)

(Izvor: http://psychology.about.com/od/psychologicaltesting/a/int-history.htm)

Tako da, iduci put kada ti se netko pohvali vlastitim IQ-om, hvali se zapravo time da nije nesposoban za savladavanje gradiva osnovne skole.

________

Odlican clanak na temu IQ-a, pameti i skolovanja:
http://nymag.com/news/features/27840/
Zenon (napisa):
Naime, čini mi se da je inteligencija (pamet, IQ, kako god) ovih dana poprilično precijenjena.

Lagana digresija: IQ testovi su originalno zamisljeni kao mjera mentalne ogranicenosti/zaostalosti/nepripremljenosti u djece.

Namjera je bila da djeci koja slabo rijese IQ test, drzava (originalno Francuska) omoguci posebnu pomoc u savladavanju gradiva. Danas znamo malo vise o ljudskom mozgu, npr. da djeca s posebnim potrebama ne rjesavaju IQ testove lose zato sto su mentalno nerazvijena, nego zato sto boluju od npr. disleksije, disgrafije itd. te da ako ih rijese dobro, ne znaci nuzno da ce i biti dobro pripremljena za skolu (npr. ukoliko boluju od Aspergerovog sindroma i sl.)

(Izvor: http://psychology.about.com/od/psychologicaltesting/a/int-history.htm)

Tako da, iduci put kada ti se netko pohvali vlastitim IQ-om, hvali se zapravo time da nije nesposoban za savladavanje gradiva osnovne skole.

________

Odlican clanak na temu IQ-a, pameti i skolovanja:
http://nymag.com/news/features/27840/



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 21:43 pon, 25. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="RonnieColeman"]A zašto želimo "najboljega" u nečemu. U sportu zato da zabavlja publiku, a u poslu zato da najbolje obavi odgovoran posao.[/quote]
Slažem se kada na situaciju gledam iz perspektive poslodavca. Nejasno mi je stanje među studentima u kojem se tome, po meni, pridodaje previše važnosti. Nije svaki oblik natjecanja dobar, a čini mi se da ni emocionalna motivacija nije baš najiskrenija :?
[quote="RonnieColeman"]Još od prvih, tisuću?, filozofa negdje postalo je važno tko je najpametniji. Ta Sokrata su proglasili najmudrijim Atenjaninom pa je on to išao verificirati po ulicama grada i onda uvidio da jest najmudriji ali samo zato što je prisvojio tezu da ništa nezna. :mrgreen:[/quote]
Na ovo bih u šaljivom tonu volio odgovoriti [url=http://demotivators.despair.com/demotivational/traditiondemotivator.jpg]slikom[/url] :P

[quote="goranm"]// cut[/quote]
:lol:
RonnieColeman (napisa):
A zašto želimo "najboljega" u nečemu. U sportu zato da zabavlja publiku, a u poslu zato da najbolje obavi odgovoran posao.

Slažem se kada na situaciju gledam iz perspektive poslodavca. Nejasno mi je stanje među studentima u kojem se tome, po meni, pridodaje previše važnosti. Nije svaki oblik natjecanja dobar, a čini mi se da ni emocionalna motivacija nije baš najiskrenija Confused
RonnieColeman (napisa):
Još od prvih, tisuću?, filozofa negdje postalo je važno tko je najpametniji. Ta Sokrata su proglasili najmudrijim Atenjaninom pa je on to išao verificirati po ulicama grada i onda uvidio da jest najmudriji ali samo zato što je prisvojio tezu da ništa nezna. Mr. Green

Na ovo bih u šaljivom tonu volio odgovoriti slikom Razz

goranm (napisa):
// cut

Laughing



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 2:13 uto, 26. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

prvo sto bi ja na sve to rekao je sljedece: definiraj mi inteligenciju.

postoji vise definicije inteligencije, od cega je najpoznatija sljedeca: inteligencija je sposobnost snalazenja u novim (nepoznatim, dosad neiskusanim) situacijama.

znaci ajmo redom...
kvoncjent inteligencije je broj koji nesto govori. ako se pozovemo na gore navedenu definiciju onda znaci da mi nesto tim brojem zelimo izmjeriti. to nesto je snalazenje u novim i nepoznatim situacijama sto znaci da bi svaki test trebao biti individualno napisan za svakog pristupnika testa, a znamo da nije vec su standardizirani. zakljucak: broj za koji neko kaze da je toliko strasno vazan je besmislen....

a sada malo o pameti... sto znaci biti pametan? ja bi rekao primjeniti nauceno.
sad opet malo digresije da bi dosao do sljedeceg zakljucak.
biti pametan je isto jako tesko definirati, dok je biti nadaren nesto lakse izreci u terminima nesluzbenog definiranja, ajmo reci: to je sposobnost koristenja naucenog i povezivanja cinjenica te donosenja zakljucaka na odredenom podrucju (matematika, umjetnost...)

i sada da zakljucim ovaj dio:
nemojte se svadati ko je pametniji nego se jednostavno pomirite da je neko nadareniji ili bolji od nekog drugog u danom podrucju/temi. ne zaboravite da sa drugim podrucjem/temom moze biti suprotno :D
prvo sto bi ja na sve to rekao je sljedece: definiraj mi inteligenciju.

postoji vise definicije inteligencije, od cega je najpoznatija sljedeca: inteligencija je sposobnost snalazenja u novim (nepoznatim, dosad neiskusanim) situacijama.

znaci ajmo redom...
kvoncjent inteligencije je broj koji nesto govori. ako se pozovemo na gore navedenu definiciju onda znaci da mi nesto tim brojem zelimo izmjeriti. to nesto je snalazenje u novim i nepoznatim situacijama sto znaci da bi svaki test trebao biti individualno napisan za svakog pristupnika testa, a znamo da nije vec su standardizirani. zakljucak: broj za koji neko kaze da je toliko strasno vazan je besmislen....

a sada malo o pameti... sto znaci biti pametan? ja bi rekao primjeniti nauceno.
sad opet malo digresije da bi dosao do sljedeceg zakljucak.
biti pametan je isto jako tesko definirati, dok je biti nadaren nesto lakse izreci u terminima nesluzbenog definiranja, ajmo reci: to je sposobnost koristenja naucenog i povezivanja cinjenica te donosenja zakljucaka na odredenom podrucju (matematika, umjetnost...)

i sada da zakljucim ovaj dio:
nemojte se svadati ko je pametniji nego se jednostavno pomirite da je neko nadareniji ili bolji od nekog drugog u danom podrucju/temi. ne zaboravite da sa drugim podrucjem/temom moze biti suprotno Very Happy



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 7:29 uto, 26. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne natječem se ja, ne brini :D Ne dam da dođe ni blizu situacije u kojoj će mi se nametnuti nešto što ne želim. Moja prijateljstva funkcioniraju puno jednostavnije, ugodnije i ravnopravnije :P
Ne natječem se ja, ne brini Very Happy Ne dam da dođe ni blizu situacije u kojoj će mi se nametnuti nešto što ne želim. Moja prijateljstva funkcioniraju puno jednostavnije, ugodnije i ravnopravnije Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 15:38 uto, 26. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da pametuju oni koji imaju, samim činom pametovanja, potrebu kompenzirati što za čim.
Svako isticanje ima svoju uzročnost.

Oni koji teško zarađuju svoje ordenje vole se, obično, razmetati istim, a oni koji to sasvim glatko stječu nemaju tu potrebu stoga, da poentiram, ovi što se "paun-izraju" su zapravo manje pametniji od ovih koji se ne diče ordenjem jer njima je teže stječi ordenje pod istim uvjetima no što je ovima bez tog poriva.

Želim reći, razmetljivci su, kroz moje oči, obično patnici i žele "naplatiti" tu patnju pametovanjem.
Mislim da pametuju oni koji imaju, samim činom pametovanja, potrebu kompenzirati što za čim.
Svako isticanje ima svoju uzročnost.

Oni koji teško zarađuju svoje ordenje vole se, obično, razmetati istim, a oni koji to sasvim glatko stječu nemaju tu potrebu stoga, da poentiram, ovi što se "paun-izraju" su zapravo manje pametniji od ovih koji se ne diče ordenjem jer njima je teže stječi ordenje pod istim uvjetima no što je ovima bez tog poriva.

Želim reći, razmetljivci su, kroz moje oči, obično patnici i žele "naplatiti" tu patnju pametovanjem.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 15:46 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo još jednog vida situacije:
ne zaboravimo da živimo u kapitalizmu; to više nije samo ekonomski sustav, nego i filozofija. Danas se na sve gleda kao na kapital - vode, zdravstvo, obrazovanje pa tako i na znanje (tzv. intelektualni kapital).
Student mora steći znanje/vještine... jer to je ono što ima vrijednost, što može unovčiti, a ne radi vlastita rasta/izgradnje; ali kao što i popularni [url=https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR5FgIvGxnu7akVsvl4ccDac5HAtTd5RfYHHO4K4Yv60ASLMPCI]meme[/url] kaže, ostali moraju biti lošiji jer to diže njegovu cijenu/vrijednost.

Naravno da to nije jedini razlog, kompetitivnost je nešto vrlo iskonsko u ljudskoj psihi, ali zanimljiva mi je ova perspektiva - samo pitaj kolege zašto su upisali ovaj fakultet.
Evo još jednog vida situacije:
ne zaboravimo da živimo u kapitalizmu; to više nije samo ekonomski sustav, nego i filozofija. Danas se na sve gleda kao na kapital - vode, zdravstvo, obrazovanje pa tako i na znanje (tzv. intelektualni kapital).
Student mora steći znanje/vještine... jer to je ono što ima vrijednost, što može unovčiti, a ne radi vlastita rasta/izgradnje; ali kao što i popularni meme kaže, ostali moraju biti lošiji jer to diže njegovu cijenu/vrijednost.

Naravno da to nije jedini razlog, kompetitivnost je nešto vrlo iskonsko u ljudskoj psihi, ali zanimljiva mi je ova perspektiva - samo pitaj kolege zašto su upisali ovaj fakultet.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:26 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Student mora steći znanje/vještine... jer to je ono što ima vrijednost, što može unovčiti, a ne radi vlastita rasta/izgradnje
[/quote]

E, pa ja učim zbog toga i samo zbog toga. Niti me zanimaju ocjene, niti me zanima budući posao. Uopće nemam viziju što bih mogao i što ću raditi. Učim zato što volim matematiku i baš mi je život lijep :D
quark (napisa):
Student mora steći znanje/vještine... jer to je ono što ima vrijednost, što može unovčiti, a ne radi vlastita rasta/izgradnje


E, pa ja učim zbog toga i samo zbog toga. Niti me zanimaju ocjene, niti me zanima budući posao. Uopće nemam viziju što bih mogao i što ću raditi. Učim zato što volim matematiku i baš mi je život lijep Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:28 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Evo još jednog vida situacije:
ne zaboravimo da živimo u kapitalizmu;[/quote]
Par opaski:

I jucer se je gledalo na kapital - razlika izmedju danas i jucer je u tome sto je danas taj kapital (velikom vecinom) u privatnom vlasnistvu.

Sto se tice nas, gradjana RH, mi ne zivimo u kapitalizmu. Nase vladajuce/zakonodavne/obrazovne strukture su vise anti-kapitalisticke nego obratno; zagusuju slobodnu trgovinu (i znanja i kapitala), a trziste reguliraju poticajima i zakonima koji stite ne funkcioniranje trzista, nego politicke bodove (i.e. glasacke listice).
quark (napisa):
Evo još jednog vida situacije:
ne zaboravimo da živimo u kapitalizmu;

Par opaski:

I jucer se je gledalo na kapital - razlika izmedju danas i jucer je u tome sto je danas taj kapital (velikom vecinom) u privatnom vlasnistvu.

Sto se tice nas, gradjana RH, mi ne zivimo u kapitalizmu. Nase vladajuce/zakonodavne/obrazovne strukture su vise anti-kapitalisticke nego obratno; zagusuju slobodnu trgovinu (i znanja i kapitala), a trziste reguliraju poticajima i zakonima koji stite ne funkcioniranje trzista, nego politicke bodove (i.e. glasacke listice).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 16:46 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa ne bih je baš nazvao antikapitalističkom, ali shvaćam poantu; da citiram jednu parolu s nekog prosvjeda "kretenizam - to je hrvatski kapitalizam".
No, sad već izlazimo iz domene Zenonova pitanja. :D

Ja, na primjer, ne vidim problem u natjecateljskom duhu sve dok znanje cirkulira u svim smjerovima: od onih manje "pametnih", do onih "pametnijih", i obratno. To jest, da znanje (bolje rečeno, izvori znanja) nije privilegija neke manjine.
Da studenti jedni drugima pomažu, objašnjavaju, dijele vlastite skripte / bilješke...

Zato i toliko cijenim ljude koji vode ovaj forum - nitko od njih ne profitira osobno, ali zajednica da.
Pa ne bih je baš nazvao antikapitalističkom, ali shvaćam poantu; da citiram jednu parolu s nekog prosvjeda "kretenizam - to je hrvatski kapitalizam".
No, sad već izlazimo iz domene Zenonova pitanja. Very Happy

Ja, na primjer, ne vidim problem u natjecateljskom duhu sve dok znanje cirkulira u svim smjerovima: od onih manje "pametnih", do onih "pametnijih", i obratno. To jest, da znanje (bolje rečeno, izvori znanja) nije privilegija neke manjine.
Da studenti jedni drugima pomažu, objašnjavaju, dijele vlastite skripte / bilješke...

Zato i toliko cijenim ljude koji vode ovaj forum - nitko od njih ne profitira osobno, ali zajednica da.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 19:38 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]No, sad već izlazimo iz domene Zenonova pitanja. :D
[/quote]
Ovaj topic je zamišljen kao chat, tako da nema veze :D
quark (napisa):
No, sad već izlazimo iz domene Zenonova pitanja. Very Happy

Ovaj topic je zamišljen kao chat, tako da nema veze Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Popara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2012. (19:05:50)
Postovi: (3B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Zadar/Zagreb

PostPostano: 21:48 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je nekako normalno da je velika doza natjecateljskog duha na našem faksu:općenito,dosta ljudi želi biti bolji od nekog drugog u bilo čemu pa tako i na faksu.Mislim da to općenito nije loša stvar.U nekim normalnim mjerama vodi do napretka.

Po meni još jedna važn(ij)a stvar je što je ovo matematika te mnogi ljudi koji sad rasturaju na faksu su rasturali i u osnovnoj i srednjoj školi po natjecanjima tako da su nekako navikli imati neki dodatni natjecateljski duh.Nekako su to uzgojili tijekom života i sad je logično da žele i ovdje biti bolji od drugih. Samo što je na faksu problem za takve što su ocjene samo od 1 do 5 a na natjecanju si (više-manje) uvijek mogao nekako biti bolji od nekog drugog pa onda možda te neke ljude smeta što su dobili istu ocjenu kao netko koji je po njihovom mišljenju puno lošiji od njih pa onda moraju te frustracije nekako zaliječiti.

Sve u svemu,mislim da je neki natjecateljski duh normalan i dobar.Mislim da će te tjerati da radiš više ali možda za neke će biti štetan jer će osjećati da nisu dovoljno dobri kad ono su ustvari svi dovoljno dobri.

[quote="RonnieColeman"]
Uronjenost u ambijent svakako lubricira tendenciju pametovanja.[/quote] :lol:
Mislim da je nekako normalno da je velika doza natjecateljskog duha na našem faksu:općenito,dosta ljudi želi biti bolji od nekog drugog u bilo čemu pa tako i na faksu.Mislim da to općenito nije loša stvar.U nekim normalnim mjerama vodi do napretka.

Po meni još jedna važn(ij)a stvar je što je ovo matematika te mnogi ljudi koji sad rasturaju na faksu su rasturali i u osnovnoj i srednjoj školi po natjecanjima tako da su nekako navikli imati neki dodatni natjecateljski duh.Nekako su to uzgojili tijekom života i sad je logično da žele i ovdje biti bolji od drugih. Samo što je na faksu problem za takve što su ocjene samo od 1 do 5 a na natjecanju si (više-manje) uvijek mogao nekako biti bolji od nekog drugog pa onda možda te neke ljude smeta što su dobili istu ocjenu kao netko koji je po njihovom mišljenju puno lošiji od njih pa onda moraju te frustracije nekako zaliječiti.

Sve u svemu,mislim da je neki natjecateljski duh normalan i dobar.Mislim da će te tjerati da radiš više ali možda za neke će biti štetan jer će osjećati da nisu dovoljno dobri kad ono su ustvari svi dovoljno dobri.

RonnieColeman (napisa):

Uronjenost u ambijent svakako lubricira tendenciju pametovanja.
Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 22:54 sri, 27. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

:dance1: [quote="Popara"]kad ono su ustvari svi dovoljno dobri.[/quote]
Kako mi je prof. Šikić jednom rekao: "U matematici ima mjesta za svakoga."
Joj, samo da nam ne ode iduće godine! :bighug:

I nije da meni smeta natjecateljski duh, naprotiv. Ne znam kako bih objasnio što mi se ne sviđa u svemu tome :P
Plesem
Popara (napisa):
kad ono su ustvari svi dovoljno dobri.

Kako mi je prof. Šikić jednom rekao: "U matematici ima mjesta za svakoga."
Joj, samo da nam ne ode iduće godine! Jako veliki zagrljaj

I nije da meni smeta natjecateljski duh, naprotiv. Ne znam kako bih objasnio što mi se ne sviđa u svemu tome Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 15:14 čet, 28. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
I nije da meni smeta natjecateljski duh, naprotiv. Ne znam kako bih objasnio što mi se ne sviđa u svemu tome :P[/quote]

Možda onaj osjećaj prazne sofistike, uvjeravanje u nešto ne radi dovođenja do validnog zaključka već radi zavaravanja tj ispoljavanja nečijeg trudnog ega.

Ego je naš najveći neprijatelj, a primirje s istim postiže se meditacijom.

:mrgreen:
Zenon (napisa):

I nije da meni smeta natjecateljski duh, naprotiv. Ne znam kako bih objasnio što mi se ne sviđa u svemu tome Razz


Možda onaj osjećaj prazne sofistike, uvjeravanje u nešto ne radi dovođenja do validnog zaključka već radi zavaravanja tj ispoljavanja nečijeg trudnog ega.

Ego je naš najveći neprijatelj, a primirje s istim postiže se meditacijom.

Mr. Green



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 2:59 pet, 1. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="RonnieColeman"]

Možda onaj osjećaj prazne sofistike, uvjeravanje u nešto ne radi dovođenja do validnog zaključka već radi zavaravanja tj ispoljavanja nečijeg trudnog ega.

Ego je naš najveći neprijatelj, a primirje s istim postiže se meditacijom.

:mrgreen:[/quote]

Ego je naš najveći saveznik, tko bi inače upregnuo id vođen superegom? :)
RonnieColeman (napisa):


Možda onaj osjećaj prazne sofistike, uvjeravanje u nešto ne radi dovođenja do validnog zaključka već radi zavaravanja tj ispoljavanja nečijeg trudnog ega.

Ego je naš najveći neprijatelj, a primirje s istim postiže se meditacijom.

Mr. Green


Ego je naš najveći saveznik, tko bi inače upregnuo id vođen superegom? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 10:10 pet, 1. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vas dvoje govorite o razlicitim stvarima. Freudov ego nije isto sto i ego o kojem govore razne religije i duhovnosti.
Vas dvoje govorite o razlicitim stvarima. Freudov ego nije isto sto i ego o kojem govore razne religije i duhovnosti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 12:10 pet, 1. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bravo Satja! Ja govorim o potonjem, onom ružnijem egu! quarkinjo Frojdizira :mrgreen:
Bravo Satja! Ja govorim o potonjem, onom ružnijem egu! quarkinjo Frojdizira Mr. Green



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 17:23 pet, 1. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li netko drugi osjećaj da je teorija brojeva tvrda? Ne znam kako da objasnim, ali su mi brojevi nekako objekti koji su tvrdi. Lako se zamislim kako plešem s mekanim vektorima u vektorskom prostoru, ali brojevi su kamenje u koje lupim nogom i osjećam bol (znam da su i sami vektori u odgovaraćujem vektorskom prostoru). U zadacima i dokazima uvijek treba nekakva ideja koja nema baš veze s onim što radimo, već nekakav čudan raspis/zapis samih brojeva i/ili jednakosti, a primjenjujemo gotovo sve što smo do sada učili. Nekako su mi brojevi objekti s kojima mi je teško raditi. Tvrdi su i neslomljivi. Na prvu ruku, INTRAF mi je prirodniji i jednostavniji, u njemu mi je lakše analizirati stvari i dobiti nekakvu ideju, vidjeti pozadinu stvari.
Naravno, nije da išta znam o teoriji brojeva pa ću zato pričekati da vidim što se zapravo u toj teoriji radi. Možda mi onda brojevi postanu mekši objekti :P
Sve u svemu, jako mi je zanimljivo :D I to što su tvrdi me samo tjera da se inatim i da ih pokušam slomiti. Zato sam taj kolegij jedini baš i radio do sada :D I'll get them :twisted:

P.S. Da se razumijemo, nije da mi je teška i da ne razumijem; sve što sam do sada pokušao riješiti sam i uspio (nakon nekog vremena :P )
Ima li netko drugi osjećaj da je teorija brojeva tvrda? Ne znam kako da objasnim, ali su mi brojevi nekako objekti koji su tvrdi. Lako se zamislim kako plešem s mekanim vektorima u vektorskom prostoru, ali brojevi su kamenje u koje lupim nogom i osjećam bol (znam da su i sami vektori u odgovaraćujem vektorskom prostoru). U zadacima i dokazima uvijek treba nekakva ideja koja nema baš veze s onim što radimo, već nekakav čudan raspis/zapis samih brojeva i/ili jednakosti, a primjenjujemo gotovo sve što smo do sada učili. Nekako su mi brojevi objekti s kojima mi je teško raditi. Tvrdi su i neslomljivi. Na prvu ruku, INTRAF mi je prirodniji i jednostavniji, u njemu mi je lakše analizirati stvari i dobiti nekakvu ideju, vidjeti pozadinu stvari.
Naravno, nije da išta znam o teoriji brojeva pa ću zato pričekati da vidim što se zapravo u toj teoriji radi. Možda mi onda brojevi postanu mekši objekti Razz
Sve u svemu, jako mi je zanimljivo Very Happy I to što su tvrdi me samo tjera da se inatim i da ih pokušam slomiti. Zato sam taj kolegij jedini baš i radio do sada Very Happy I'll get them Twisted Evil

P.S. Da se razumijemo, nije da mi je teška i da ne razumijem; sve što sam do sada pokušao riješiti sam i uspio (nakon nekog vremena Razz )



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 19:08 pet, 1. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uvijek sam imao osjecaj da je analiza kontinuirana, neprekidna (tvojom terminologijom: mekana), dok je algebra (a pogotovo teorija brojeva kao jedna vrlo specificna "algebarska struktura") diskretna: vektori, matrice, grupe, prsteni... sastavljeni su od nekakvih komada (tvojom terminologijom: kamenja).

Osobno preferiram ovo drugo jer mi je zanimljivije. To valjda ima veze i s time sto najvise volim racunarstvo.
Uvijek sam imao osjecaj da je analiza kontinuirana, neprekidna (tvojom terminologijom: mekana), dok je algebra (a pogotovo teorija brojeva kao jedna vrlo specificna "algebarska struktura") diskretna: vektori, matrice, grupe, prsteni... sastavljeni su od nekakvih komada (tvojom terminologijom: kamenja).

Osobno preferiram ovo drugo jer mi je zanimljivije. To valjda ima veze i s time sto najvise volim racunarstvo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan