Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

INTRAF - zadaci
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 21:40 ned, 17. 3. 2013    Naslov: INTRAF - zadaci Citirajte i odgovorite

Jel bi mogao netko stavit kolokvije od prošle godine (ili me uputit gdje bi ih mogla naći jer nisam nigdje uspjela)? :)
Jel bi mogao netko stavit kolokvije od prošle godine (ili me uputit gdje bi ih mogla naći jer nisam nigdje uspjela)? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 2:10 uto, 19. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolokviji
[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/kolokviji_int.html[/url]

Zadaće za vježbu
[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/zadace_int.html[/url]
Kolokviji
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/kolokviji_int.html

Zadaće za vježbu
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/zadace_int.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 23:10 uto, 19. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na pokušaju ali kao što vidiš tu i dalje nema kolokvija od prošle godine, 2012.
Hvala na pokušaju ali kao što vidiš tu i dalje nema kolokvija od prošle godine, 2012.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 11:46 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

može pomoć kak bi se riješio integral od cos^4x?
može pomoć kak bi se riješio integral od cos^4x?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 12:48 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]I =\int cos^4x dx[/latex]

[latex]u=cos^3x,v`=cosx,u`=-3cos^2xsinx,v=sinx[/latex]

[latex]I=\int cos^4xdx=cos^3xsinx+\int 3cos^2xsin^2xdx=cos^3xsinx+\int 3cos^2x(1-cos^2x)dx=cos^3xsinx+3\int cos^2xdx-3\int cos^4xdx=cos^3xsinx+3{\int cos^2xdx}-3I[/latex]

[latex]4I=cos^3xsinx+3\int cos^2xdx[/latex]

[latex]J=\int cos^2xdx[/latex]

[latex]u=cosx,v`=cosx,u`=-sinx,v=sinx[/latex]

[latex]J=\int cos^2xdx=cosxsinx+\int sin^2xdx=cosxsinx+\int (1-cos^2x)dx=cosxsinx+\int1dx-\int cos^2xdx=cosxsinx+x-J[/latex]

[latex]2J=cosxsinx+x[/latex]

[latex]J={{cosxsinx+x}\over 2}[/latex]

[latex]4I=cos^3xsinx+{3({cosxsinx+x})\over 2}[/latex]

[latex]I={{cos^3xsinx}\over 4}+{3({cosxsinx+x})\over 8}+C[/latex]






















[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 12:51 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristeći trigonometrijski identitet
[tex] cos (2x) = cos^2 x - sin^2 x = cos^2 x - (1 - cos^2 x) = 2cos^2 x - 1[/tex]
iz čega slijedi
[tex] cos^2 x = \frac{cos(2x) + 1}{2}[/tex]
To prvo primjeniš na unutarnji dio izraza [tex](cos^2 x)^2[/tex], taj izraz kvadriraš, dobiješ nešto u čemu ćeš imati član [tex]cos^2 (2x)[/tex], na što opet primjeniš taj izraz..

Probaj riješiti, ako zapneš, raspišem ti do kraja.
Koristeći trigonometrijski identitet
[tex] cos (2x) = cos^2 x - sin^2 x = cos^2 x - (1 - cos^2 x) = 2cos^2 x - 1[/tex]
iz čega slijedi
[tex] cos^2 x = \frac{cos(2x) + 1}{2}[/tex]
To prvo primjeniš na unutarnji dio izraza [tex](cos^2 x)^2[/tex], taj izraz kvadriraš, dobiješ nešto u čemu ćeš imati član [tex]cos^2 (2x)[/tex], na što opet primjeniš taj izraz..

Probaj riješiti, ako zapneš, raspišem ti do kraja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 15:04 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne razumijem baš zašto takve granice? Izgleda da mi to uopće ne ide osim kad je očito :(

zad. 5.6, ograničava kut na taj način te čini r ovisnim o kutu, a ne bi li bilo dobro napraviti ovakve granice:

r: [0,3]
kut: [0,2pi]

https://docs.google.com/viewer?pid=bl&srcid=ADGEESgPPG7Un6FaQkN-dAbIj1QENfKR5Ct8NTfeweqNNH84DFp1Tj_Dz7GdhRgW8LQGryBFtkR3jy-btBUYkucFfIKAa5groHxv8iisT5fvy7b5bg6k0pilUiQFlGayzyOXGYn6zz6Z&q=cache%3AdtUXxFm8IN0J%3Amafpz.fpz.hr%2F~ivankovb%2Fmatematika2.pdf%20integrali%20funkcija%20vi%C5%A1e%20varijabli%20zadaci&docid=13f8f19a9c8a38d13079c2ef1d2329a5&a=bi&pagenumber=77&w=808

[size=9][color=#999999]Added after 23 minutes:[/color][/size]

Također zadatak 5.7, rješenje im je negativno :D jel sam ja luda ili integral nikad ne bi smio biti negativan?


https://docs.google.com/viewer?pid=bl&srcid=ADGEESgPPG7Un6FaQkN-dAbIj1QENfKR5Ct8NTfeweqNNH84DFp1Tj_Dz7GdhRgW8LQGryBFtkR3jy-btBUYkucFfIKAa5groHxv8iisT5fvy7b5bg6k0pilUiQFlGayzyOXGYn6zz6Z&q=cache%3AdtUXxFm8IN0J%3Amafpz.fpz.hr%2F~ivankovb%2Fmatematika2.pdf%20integrali%20funkcija%20vi%C5%A1e%20varijabli%20zadaci&docid=13f8f19a9c8a38d13079c2ef1d2329a5&a=bi&pagenumber=78&w=808
Ne razumijem baš zašto takve granice? Izgleda da mi to uopće ne ide osim kad je očito Sad

zad. 5.6, ograničava kut na taj način te čini r ovisnim o kutu, a ne bi li bilo dobro napraviti ovakve granice:

r: [0,3]
kut: [0,2pi]

https://docs.google.com/viewer?pid=bl&srcid=ADGEESgPPG7Un6FaQkN-dAbIj1QENfKR5Ct8NTfeweqNNH84DFp1Tj_Dz7GdhRgW8LQGryBFtkR3jy-btBUYkucFfIKAa5groHxv8iisT5fvy7b5bg6k0pilUiQFlGayzyOXGYn6zz6Z&q=cache%3AdtUXxFm8IN0J%3Amafpz.fpz.hr%2F~ivankovb%2Fmatematika2.pdf%20integrali%20funkcija%20vi%C5%A1e%20varijabli%20zadaci&docid=13f8f19a9c8a38d13079c2ef1d2329a5&a=bi&pagenumber=77&w=808

Added after 23 minutes:

Također zadatak 5.7, rješenje im je negativno Very Happy jel sam ja luda ili integral nikad ne bi smio biti negativan?


https://docs.google.com/viewer?pid=bl&srcid=ADGEESgPPG7Un6FaQkN-dAbIj1QENfKR5Ct8NTfeweqNNH84DFp1Tj_Dz7GdhRgW8LQGryBFtkR3jy-btBUYkucFfIKAa5groHxv8iisT5fvy7b5bg6k0pilUiQFlGayzyOXGYn6zz6Z&q=cache%3AdtUXxFm8IN0J%3Amafpz.fpz.hr%2F~ivankovb%2Fmatematika2.pdf%20integrali%20funkcija%20vi%C5%A1e%20varijabli%20zadaci&docid=13f8f19a9c8a38d13079c2ef1d2329a5&a=bi&pagenumber=78&w=808


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 15:19 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

na taj način si pokrila područje kruga radijusa 3 s centrom u ishodištu, a ti želiš ovaj sa središtem u (3,0)
imaj na umu da r označava udaljenost od ishodišta, a ne radijus proizvoljne kružnice.
ove granice koje si navela bi bile dobre ako uzmeš zamjenu varijabli
[tex]x=r\cos \phi +3, y=r\sin \phi[/tex]
ali tada ti se komplicira ovaj izraz koji trebaš integrirati.


integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju. a ova funkcija nije takva. uzmi npr [tex](\frac{3\pi }{2}, 0)[/tex]
na taj način si pokrila područje kruga radijusa 3 s centrom u ishodištu, a ti želiš ovaj sa središtem u (3,0)
imaj na umu da r označava udaljenost od ishodišta, a ne radijus proizvoljne kružnice.
ove granice koje si navela bi bile dobre ako uzmeš zamjenu varijabli
[tex]x=r\cos \phi +3, y=r\sin \phi[/tex]
ali tada ti se komplicira ovaj izraz koji trebaš integrirati.


integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju. a ova funkcija nije takva. uzmi npr [tex](\frac{3\pi }{2}, 0)[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 17:29 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Loo"]na taj način si pokrila područje kruga radijusa 3 s centrom u ishodištu, a ti želiš ovaj sa središtem u (3,0)
imaj na umu da r označava udaljenost od ishodišta, a ne radijus proizvoljne kružnice.
ove granice koje si navela bi bile dobre ako uzmeš zamjenu varijabli
[tex]x=r\cos \phi +3, y=r\sin \phi[/tex]
ali tada ti se komplicira ovaj izraz koji trebaš integrirati.


integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju. a ova funkcija nije takva. uzmi npr [tex](\frac{3\pi }{2}, 0)[/tex][/quote]

zar ne računamo pomoću integrala površine određenih dijelova funkcija itd.? što to znači onda za nenegativnu funkciju? koji broj tada dobivam ?
Loo (napisa):
na taj način si pokrila područje kruga radijusa 3 s centrom u ishodištu, a ti želiš ovaj sa središtem u (3,0)
imaj na umu da r označava udaljenost od ishodišta, a ne radijus proizvoljne kružnice.
ove granice koje si navela bi bile dobre ako uzmeš zamjenu varijabli
[tex]x=r\cos \phi +3, y=r\sin \phi[/tex]
ali tada ti se komplicira ovaj izraz koji trebaš integrirati.


integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju. a ova funkcija nije takva. uzmi npr [tex](\frac{3\pi }{2}, 0)[/tex]


zar ne računamo pomoću integrala površine određenih dijelova funkcija itd.? što to znači onda za nenegativnu funkciju? koji broj tada dobivam ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 17:29 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Loo"]integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju[/quote]

Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.

A nuclear vjerojatno usko dovodi u vezu pojam duljine/povrsine/volumena sa integralom pa joj zato izgleda neobicno da integral moze biti negativan, njoj zelim kazat da se integral samo u nekim situacijama smije promatrat kao duljina/povrsina/volumen a inace je pojam integrala opcenitiji pojam i moze dati negativan broj kao rezultat.
Loo (napisa):
integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju


Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.

A nuclear vjerojatno usko dovodi u vezu pojam duljine/povrsine/volumena sa integralom pa joj zato izgleda neobicno da integral moze biti negativan, njoj zelim kazat da se integral samo u nekim situacijama smije promatrat kao duljina/povrsina/volumen a inace je pojam integrala opcenitiji pojam i moze dati negativan broj kao rezultat.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 17:55 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"][quote="Loo"]integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju[/quote]

Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.

A nuclear vjerojatno usko dovodi u vezu pojam duljine/povrsine/volumena sa integralom pa joj zato izgleda neobicno da integral moze biti negativan, njoj zelim kazat da se integral samo u nekim situacijama smije promatrat kao duljina/povrsina/volumen a inace je pojam integrala opcenitiji pojam i moze dati negativan broj kao rezultat.[/quote]

nuclear zna samo za primjenu integrala kao računanje površine/itd., jer su nam uvijek dosad samo o tome govorili, nisam stala sa strane i gledala na integral kao na običnu funkciju koja može dobiti bilo koje rješenje :) al hvala

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

Ja zbilja ne vidim kako se u određenim situacijama određuju te granice. Jel ima neko kratko obrazloženje zašto je to tako? Što moram gledati? Recimo, ponovno jedan primjer:

Koristeći polarne koordinate izračunajte integral od :
[latex]ln(x^2 + y^2)[/latex] po D,
pri čemu je
D = {(x, y) : x, y ≥ 0, a^2 ≤ x^2 + y^2 ≤ b^2}, a,b>0

Kad bi nacrtala, dobijem dvije kružnice i očito trebam gledati onaj dio između te dvije kružnice te mi je r duljina između [a,b], no zašto je kut [0,pi/2]?
Nightrider (napisa):
Loo (napisa):
integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju


Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.

A nuclear vjerojatno usko dovodi u vezu pojam duljine/povrsine/volumena sa integralom pa joj zato izgleda neobicno da integral moze biti negativan, njoj zelim kazat da se integral samo u nekim situacijama smije promatrat kao duljina/povrsina/volumen a inace je pojam integrala opcenitiji pojam i moze dati negativan broj kao rezultat.


nuclear zna samo za primjenu integrala kao računanje površine/itd., jer su nam uvijek dosad samo o tome govorili, nisam stala sa strane i gledala na integral kao na običnu funkciju koja može dobiti bilo koje rješenje Smile al hvala

Added after 8 minutes:

Ja zbilja ne vidim kako se u određenim situacijama određuju te granice. Jel ima neko kratko obrazloženje zašto je to tako? Što moram gledati? Recimo, ponovno jedan primjer:

Koristeći polarne koordinate izračunajte integral od :
po D,
pri čemu je
D = {(x, y) : x, y ≥ 0, a^2 ≤ x^2 + y^2 ≤ b^2}, a,b>0

Kad bi nacrtala, dobijem dvije kružnice i očito trebam gledati onaj dio između te dvije kružnice te mi je r duljina između [a,b], no zašto je kut [0,pi/2]?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 18:05 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nuclear"][quote="Nightrider"][quote="Loo"]integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju[/quote]

Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.

A nuclear vjerojatno usko dovodi u vezu pojam duljine/povrsine/volumena sa integralom pa joj zato izgleda neobicno da integral moze biti negativan, njoj zelim kazat da se integral samo u nekim situacijama smije promatrat kao duljina/povrsina/volumen a inace je pojam integrala opcenitiji pojam i moze dati negativan broj kao rezultat.[/quote]

nuclear zna samo za primjenu integrala kao računanje površine/itd., jer su nam uvijek dosad samo o tome govorili, nisam stala sa strane i gledala na integral kao na običnu funkciju koja može dobiti bilo koje rješenje :) al hvala[/quote]

Znao sam ja to odma, pogledaj malo bolje vrijeme svog i mog odgovora pa ces uocit da su odgovori stigli tocno u istu minutu, tako da sam ja napisao kako ti gledas na integral prije nego sto sam vidio tvoj odgovor.

A za "gledanje na odredjeni integral neke funkcije" preporucam ti da ga, za pocetak, uzmes kao "beskonacnu sumu" ili "limes niza konacnih suma", pa se onda sjeti redova i jer nije nebicno da je suma reda negativan broj tako nije neobicno ni da je integral negativan broj.

I postovi su mi "siroki" pa moram pomicat nadesno da vidim cijeli odgovor, nadam se da je samo meni tako,.

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

[quote="nuclear"]

Koristeći polarne koordinate izračunajte integral od :
[latex]ln(x^2 + y^2)[/latex] po D,
pri čemu je
D = {(x, y) : x, y ≥ 0, a^2 ≤ x^2 + y^2 ≤ b^2}, a,b>0

Kad bi nacrtala, dobijem dvije kružnice i očito trebam gledati onaj dio između te dvije kružnice te mi je r duljina između [a,b], no zašto je kut [0,pi/2]?[/quote]

Pa ovo [tex]x,y\geq0[/tex] ti ogranicava kut jer su [tex]x,y\geq0[/tex] samo u prvom kvadrantu a prvi kvadrant je opisan sa [tex][0,\pi/2][/tex]
nuclear (napisa):
Nightrider (napisa):
Loo (napisa):
integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju


Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.

A nuclear vjerojatno usko dovodi u vezu pojam duljine/povrsine/volumena sa integralom pa joj zato izgleda neobicno da integral moze biti negativan, njoj zelim kazat da se integral samo u nekim situacijama smije promatrat kao duljina/povrsina/volumen a inace je pojam integrala opcenitiji pojam i moze dati negativan broj kao rezultat.


nuclear zna samo za primjenu integrala kao računanje površine/itd., jer su nam uvijek dosad samo o tome govorili, nisam stala sa strane i gledala na integral kao na običnu funkciju koja može dobiti bilo koje rješenje Smile al hvala


Znao sam ja to odma, pogledaj malo bolje vrijeme svog i mog odgovora pa ces uocit da su odgovori stigli tocno u istu minutu, tako da sam ja napisao kako ti gledas na integral prije nego sto sam vidio tvoj odgovor.

A za "gledanje na odredjeni integral neke funkcije" preporucam ti da ga, za pocetak, uzmes kao "beskonacnu sumu" ili "limes niza konacnih suma", pa se onda sjeti redova i jer nije nebicno da je suma reda negativan broj tako nije neobicno ni da je integral negativan broj.

I postovi su mi "siroki" pa moram pomicat nadesno da vidim cijeli odgovor, nadam se da je samo meni tako,.

Added after 6 minutes:

nuclear (napisa):


Koristeći polarne koordinate izračunajte integral od :
po D,
pri čemu je
D = {(x, y) : x, y ≥ 0, a^2 ≤ x^2 + y^2 ≤ b^2}, a,b>0

Kad bi nacrtala, dobijem dvije kružnice i očito trebam gledati onaj dio između te dvije kružnice te mi je r duljina između [a,b], no zašto je kut [0,pi/2]?


Pa ovo [tex]x,y\geq0[/tex] ti ogranicava kut jer su [tex]x,y\geq0[/tex] samo u prvom kvadrantu a prvi kvadrant je opisan sa [tex][0,\pi/2][/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 18:07 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"]
Pa ovo [tex]x,y\geq0[/tex] ti ogranicava kut jer su [tex]x,y\geq0[/tex] samo u prvom kvadrantu a prvi kvadrant je opisan sa [tex][0,\pi/2][/tex][/quote]

haha, dobro. u ovom slučaju sam se zeznula jer nisam gledala to x,y>=0 :D dat ću bolji primjer :D
Nightrider (napisa):

Pa ovo [tex]x,y\geq0[/tex] ti ogranicava kut jer su [tex]x,y\geq0[/tex] samo u prvom kvadrantu a prvi kvadrant je opisan sa [tex][0,\pi/2][/tex]


haha, dobro. u ovom slučaju sam se zeznula jer nisam gledala to x,y>=0 Very Happy dat ću bolji primjer Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 18:27 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nuclear"]jel sam ja luda?[/quote]

Jesi malo ali na dosta simpatican nacin.

[quote="nuclear"] haha, dobro. u ovom slučaju sam se zeznula jer nisam gledala to x,y>=0 :D dat ću bolji primjer :D[/quote]

Ajde daj! ahaha :D
nuclear (napisa):
jel sam ja luda?


Jesi malo ali na dosta simpatican nacin.

nuclear (napisa):
haha, dobro. u ovom slučaju sam se zeznula jer nisam gledala to x,y>=0 Very Happy dat ću bolji primjer Very Happy


Ajde daj! ahaha Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 18:38 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"][quote="nuclear"]jel sam ja luda?[/quote]

Jesi malo ali na dosta simpatican nacin.

[quote="nuclear"] haha, dobro. u ovom slučaju sam se zeznula jer nisam gledala to x,y>=0 :D dat ću bolji primjer :D[/quote]

Ajde daj! ahaha :D[/quote]

:oops:

Tražim, al za svako pitanje bojim se da će odgovor biti: :glup:

:D ..sad ću a smislit pitanje :twisted:
Nightrider (napisa):
nuclear (napisa):
jel sam ja luda?


Jesi malo ali na dosta simpatican nacin.

nuclear (napisa):
haha, dobro. u ovom slučaju sam se zeznula jer nisam gledala to x,y>=0 Very Happy dat ću bolji primjer Very Happy


Ajde daj! ahaha Very Happy


Embarassed

Tražim, al za svako pitanje bojim se da će odgovor biti: :glup:

Very Happy ..sad ću a smislit pitanje Twisted Evil


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 18:53 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nuclear"]:D ..sad ću a smislit pitanje :twisted:[/quote]

Moze! Oce li ti dosta bit jedno? Jesi mislila kazat pitanjA? :D
nuclear (napisa):
Very Happy ..sad ću a smislit pitanje Twisted Evil


Moze! Oce li ti dosta bit jedno? Jesi mislila kazat pitanjA? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 19:20 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

A mogla bi što se tiče tih granica postaviti tisuću pitanja jer u svakom primjeru ne vidim kako su to odredili. Pa ima li neko općenito rješenje što gledam i kako određujem što ovisi o čemu? Uglavnom kad određujem granice dobro odredim za prva dva, i uvijek kutove krivo napravim......

[size=9][color=#999999]Added after 14 minutes:[/color][/size]

Evo primjera. (konačno xD)

Izračunaj integral: z* (x^2+y^2)^0.5 dz dy dx
gdje su granice postavljene: z: [0,a], y: [0, (2x-x^2)^0.5], x: [0,2]

Uputa je da prijeđemo na cilindrične koordinate.
Stala sam ovdje:

dakle: 0<=x<=2
y=(2x-x^2)^0.5
(x-1)^2+y^2=1
i u 3D nacrtam kružnicu na xy ravnini i dalje ne znam. Što sada sa z? To znači da imam valjak od xy prema gore (z) od 0 do a?
U redu, pri prijelazu na cilindričke stavljam:
x=r cos fi
y=r sin fi
z=z
u rješenjima su granice: z: [0,a], r: [0, 2cos fi], kut: [0, pi/2]
I sad ne shvaćam kako su to postavili :/
A mogla bi što se tiče tih granica postaviti tisuću pitanja jer u svakom primjeru ne vidim kako su to odredili. Pa ima li neko općenito rješenje što gledam i kako određujem što ovisi o čemu? Uglavnom kad određujem granice dobro odredim za prva dva, i uvijek kutove krivo napravim......

Added after 14 minutes:

Evo primjera. (konačno xD)

Izračunaj integral: z* (x^2+y^2)^0.5 dz dy dx
gdje su granice postavljene: z: [0,a], y: [0, (2x-x^2)^0.5], x: [0,2]

Uputa je da prijeđemo na cilindrične koordinate.
Stala sam ovdje:

dakle: 0⇐x⇐2
y=(2x-x^2)^0.5
(x-1)^2+y^2=1
i u 3D nacrtam kružnicu na xy ravnini i dalje ne znam. Što sada sa z? To znači da imam valjak od xy prema gore (z) od 0 do a?
U redu, pri prijelazu na cilindričke stavljam:
x=r cos fi
y=r sin fi
z=z
u rješenjima su granice: z: [0,a], r: [0, 2cos fi], kut: [0, pi/2]
I sad ne shvaćam kako su to postavili Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 19:24 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"][quote="Loo"]integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju[/quote]

Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.
[/quote]

mislila sam ako imamo "legitimno" postavljene granice (a uglavnom ih imamo). ovaj integral bi interpretirala kao integral od [tex]-f[/tex] na segmentu [tex][a,b][/tex].
ali zapravo smo na analizi i rekli da je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx, a<b[/tex] samo OZNAKA za [tex]-\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex]
i u slučaju 2 dimenzije to je posljedica teorema 8.1 pod 2)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o8.pdf

stavimo [tex]f=0[/tex]
Nightrider (napisa):
Loo (napisa):
integral ne smije bit negativan ako integriramo nenegativnu funkciju


Znam tocno sto si mislila ali smije i moze, ako je [tex]a<b[/tex] i gledamo integral od [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] gdje je [tex]f[/tex] neka nenegativna funkcija onda je [tex]\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex] uvijek nenegativan ali zamijenis li granice integriranja onda je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx[/tex] uvijek nepozitivan.


mislila sam ako imamo "legitimno" postavljene granice (a uglavnom ih imamo). ovaj integral bi interpretirala kao integral od [tex]-f[/tex] na segmentu [tex][a,b][/tex].
ali zapravo smo na analizi i rekli da je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx, a<b[/tex] samo OZNAKA za [tex]-\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex]
i u slučaju 2 dimenzije to je posljedica teorema 8.1 pod 2)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o8.pdf

stavimo [tex]f=0[/tex]




Zadnja promjena: Loo; 19:35 sub, 30. 3. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 19:27 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kvragu, opet sam shvatila tek nakon što sam pitala. Scratch that :)
Kvragu, opet sam shvatila tek nakon što sam pitala. Scratch that Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 19:43 sub, 30. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nuclear"]Kvragu, opet sam shvatila tek nakon što sam pitala. Scratch that :)[/quote]

Ahah! :)

Evo ti jedan primjer da malo uvjezbas praksu, recimo da imas naci povrsinu unutar krivulje [tex]r(\theta)=3+2\sin(\theta)[/tex] i izvan krivulje[tex]r=2[/tex]. Prva krivulja je (izgleda mi) kardioida a druga kruznica radijusa 2 (nacrtaj sliku). Za pronaci granice za kut (u ovom slucaju) trebas odredit sjecista krivulja, to odredis tako da izjednacis r-ove, znaci pises [tex]3+2\sin(\theta)=2[/tex] iz toga slijedi [tex]sin(\theta)=\frac {-1}{2}[/tex]. Dva rjesenja su, u ovom slucaju, [tex]\theta_1=\frac {-\pi}{6}, \theta_2=\frac {7\pi}{6}[/tex]. Znaci za kut su granice [tex]\frac {-\pi}{6}\leq \theta \leq \frac {7\pi}{6}[/tex]. Granice za r su od krivulje koja je blize ishodistu do krivulje koja je dalje od ishodista, znaci u ovom slucaju [tex]2\leq r \leq 3+2\sin(\theta)[/tex].

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

[quote="Loo"] ali zapravo smo na analizi i rekli da je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx, a<b[/tex] samo [b]OZNAKA[/b] za [tex]-\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex][/quote]

To je stvar dogovora, necemo o tome raspravljat.


[quote="Loo"]i u slučaju 2 dimenzije to je posljedica teorema 8.1 pod 2)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o8.pdf

stavimo [tex]f=0[/tex][/quote]

U pravu si, znam ja za taj teorem, i isto ti je i za opceniti [tex]n[/tex] umjesto [tex]2[/tex] jer se analiza integrala u [tex]\mathbb R^n[/tex] prakticki ne razlikuje od one u [tex]\mathbb R^2[/tex].
nuclear (napisa):
Kvragu, opet sam shvatila tek nakon što sam pitala. Scratch that Smile


Ahah! Smile

Evo ti jedan primjer da malo uvjezbas praksu, recimo da imas naci povrsinu unutar krivulje [tex]r(\theta)=3+2\sin(\theta)[/tex] i izvan krivulje[tex]r=2[/tex]. Prva krivulja je (izgleda mi) kardioida a druga kruznica radijusa 2 (nacrtaj sliku). Za pronaci granice za kut (u ovom slucaju) trebas odredit sjecista krivulja, to odredis tako da izjednacis r-ove, znaci pises [tex]3+2\sin(\theta)=2[/tex] iz toga slijedi [tex]sin(\theta)=\frac {-1}{2}[/tex]. Dva rjesenja su, u ovom slucaju, [tex]\theta_1=\frac {-\pi}{6}, \theta_2=\frac {7\pi}{6}[/tex]. Znaci za kut su granice [tex]\frac {-\pi}{6}\leq \theta \leq \frac {7\pi}{6}[/tex]. Granice za r su od krivulje koja je blize ishodistu do krivulje koja je dalje od ishodista, znaci u ovom slucaju [tex]2\leq r \leq 3+2\sin(\theta)[/tex].

Added after 7 minutes:

Loo (napisa):
ali zapravo smo na analizi i rekli da je [tex]\int_{b}^{a}f(x)dx, a<b[/tex] samo OZNAKA za [tex]-\int_{a}^{b}f(x)dx[/tex]


To je stvar dogovora, necemo o tome raspravljat.


Loo (napisa):
i u slučaju 2 dimenzije to je posljedica teorema 8.1 pod 2)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o8.pdf

stavimo [tex]f=0[/tex]


U pravu si, znam ja za taj teorem, i isto ti je i za opceniti [tex]n[/tex] umjesto [tex]2[/tex] jer se analiza integrala u [tex]\mathbb R^n[/tex] prakticki ne razlikuje od one u [tex]\mathbb R^2[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan