Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Vježba za 1 kolokvij
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 18:13 uto, 19. 3. 2013    Naslov: Vježba za 1 kolokvij Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 1. zad pod a)

nacrtala sam sliku i sad me dalje muči kako bih odredila granice integriranja
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 1. zad pod a)

nacrtala sam sliku i sad me dalje muči kako bih odredila granice integriranja


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 12:20 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 6 zad
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 6 zad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 13:12 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Re: Vježba za 1 kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 1. zad pod a)

nacrtala sam sliku i sad me dalje muči kako bih odredila granice integriranja[/quote]

Rješavanjem jednadžbe [tex]a(1+cos\phi) = a[/tex] dobiješ da se kružnica i kardioida sjeku u samo dvije točke, za [tex]\phi = 0[/tex] te za [tex]\phi = \pi[/tex]. To znači da je kružnica u potpunosti sadržana unutar kardioide.

Dakle, za riješiti zadatak je dosta izračunati površinu unutar kardioide i oduzeti površinu kružnice. Površinu kružnice znaš, iznosi [tex]a^2\pi[/tex], jedino trebaš izračunati površinu unutar kardioide. Za to je najprirodnije okružje polarne koordinate, treba integrirati Jacobijan polarnih koordinata, tj. r, u granicama zadanima u zadatku.

Granice za polarne koordinate dolaze posve prirodno, [tex]\phi[/tex] se kreće od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex], dok se [tex]r[/tex] kreće od [tex]0[/tex] do kardioide, dakle do [tex]1+cos\phi[/tex].
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 1. zad pod a)

nacrtala sam sliku i sad me dalje muči kako bih odredila granice integriranja


Rješavanjem jednadžbe [tex]a(1+cos\phi) = a[/tex] dobiješ da se kružnica i kardioida sjeku u samo dvije točke, za [tex]\phi = 0[/tex] te za [tex]\phi = \pi[/tex]. To znači da je kružnica u potpunosti sadržana unutar kardioide.

Dakle, za riješiti zadatak je dosta izračunati površinu unutar kardioide i oduzeti površinu kružnice. Površinu kružnice znaš, iznosi [tex]a^2\pi[/tex], jedino trebaš izračunati površinu unutar kardioide. Za to je najprirodnije okružje polarne koordinate, treba integrirati Jacobijan polarnih koordinata, tj. r, u granicama zadanima u zadatku.

Granice za polarne koordinate dolaze posve prirodno, [tex]\phi[/tex] se kreće od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex], dok se [tex]r[/tex] kreće od [tex]0[/tex] do kardioide, dakle do [tex]1+cos\phi[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:49 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Re: Vježba za 1 kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"][quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 1. zad pod a)

nacrtala sam sliku i sad me dalje muči kako bih odredila granice integriranja[/quote]

Rješavanjem jednadžbe [tex]a(1+cos\phi) = a[/tex] dobiješ da se kružnica i kardioida sjeku u samo dvije točke, za [tex]\phi = 0[/tex] te za [tex]\phi = \pi[/tex]. To znači da je kružnica u potpunosti sadržana unutar kardioide.
[/quote]

kako se to vidi da je kružnica unutar kardiode?

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

[quote="fkirsek"] dok se [tex]r[/tex] kreće od [tex]0[/tex] do kardioide, dakle do [tex]1+cos\phi[/tex].[/quote]

zar nije onda do a(1+cos phi) ? jer je to jednadžba kardiode?
fkirsek (napisa):
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 1. zad pod a)

nacrtala sam sliku i sad me dalje muči kako bih odredila granice integriranja


Rješavanjem jednadžbe [tex]a(1+cos\phi) = a[/tex] dobiješ da se kružnica i kardioida sjeku u samo dvije točke, za [tex]\phi = 0[/tex] te za [tex]\phi = \pi[/tex]. To znači da je kružnica u potpunosti sadržana unutar kardioide.


kako se to vidi da je kružnica unutar kardiode?

Added after 8 minutes:

fkirsek (napisa):
dok se [tex]r[/tex] kreće od [tex]0[/tex] do kardioide, dakle do [tex]1+cos\phi[/tex].


zar nije onda do a(1+cos phi) ? jer je to jednadžba kardiode?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 13:56 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jer imaju samo dvije dodirne točke. Sa skice je jasno da te dvije dodirne točke postoje svakako. A sad, da kružnica i izlazi iz kardioide, morale bi postojati dodatne točke presjeka, i to barem još četiri zbog simetrije krivulja s obzirom na x-os.

Drugim riječima, da bi kružnica ulazila i izlazila iz kardioide, dosta su dvije točke presjeka. Međutim, sa skice je jasno da je nemoguće da kružnica izlazi na tim mjestima, dakle trebaju nam neke druge točke presjeka.

I da, druga granica integracije je [tex]a(1+cos\phi)[/tex]
Jer imaju samo dvije dodirne točke. Sa skice je jasno da te dvije dodirne točke postoje svakako. A sad, da kružnica i izlazi iz kardioide, morale bi postojati dodatne točke presjeka, i to barem još četiri zbog simetrije krivulja s obzirom na x-os.

Drugim riječima, da bi kružnica ulazila i izlazila iz kardioide, dosta su dvije točke presjeka. Međutim, sa skice je jasno da je nemoguće da kružnica izlazi na tim mjestima, dakle trebaju nam neke druge točke presjeka.

I da, druga granica integracije je [tex]a(1+cos\phi)[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 14:29 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!
[size=9][color=#999999]Added after 24 seconds:[/color][/size]

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 6 zad[/quote]

može i 4??

[size=9][color=#999999]Added after 26 minutes:[/color][/size]

[quote="fkirsek"]Jer imaju samo dvije dodirne točke. Sa skice je jasno da te dvije dodirne točke postoje svakako. A sad, da kružnica i izlazi iz kardioide, morale bi postojati dodatne točke presjeka, i to barem još četiri zbog simetrije krivulja s obzirom na x-os.

Drugim riječima, da bi kružnica ulazila i izlazila iz kardioide, dosta su dvije točke presjeka. Međutim, sa skice je jasno da je nemoguće da kružnica izlazi na tim mjestima, dakle trebaju nam neke druge točke presjeka.

I da, druga granica integracije je [tex]a(1+cos\phi)[/tex][/quote]

dobila sam rješenje a^2PI
Hvala!
Added after 24 seconds:

pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

može 6 zad


može i 4??

Added after 26 minutes:

fkirsek (napisa):
Jer imaju samo dvije dodirne točke. Sa skice je jasno da te dvije dodirne točke postoje svakako. A sad, da kružnica i izlazi iz kardioide, morale bi postojati dodatne točke presjeka, i to barem još četiri zbog simetrije krivulja s obzirom na x-os.

Drugim riječima, da bi kružnica ulazila i izlazila iz kardioide, dosta su dvije točke presjeka. Međutim, sa skice je jasno da je nemoguće da kružnica izlazi na tim mjestima, dakle trebaju nam neke druge točke presjeka.

I da, druga granica integracije je [tex]a(1+cos\phi)[/tex]


dobila sam rješenje a^2PI


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 14:33 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Re: Vježba za 1 kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"]
Rješavanjem jednadžbe [tex]a(1+cos\phi) = a[/tex] dobiješ da se kružnica i kardioida sjeku u samo dvije točke, za [tex]\phi = 0[/tex] te za [tex]\phi = \pi[/tex].[/quote]

[strike]sijeku se u 4 tocke, i krivu si jednadzbu postavio.[/strike]

[quote="fkirsek"]To znači da je kružnica u potpunosti sadržana unutar kardioide.[/quote]

[strike], ima dijelova gdje je kardioida izvan kruznice i dijelova gdje je kruznica izvan kardioide.[/strike]


[quote="fkirsek"] za polarne koordinate dolaze posve prirodno, [tex]\phi[/tex] se kreće od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex][/quote],

[strike], zasto bi granice uvijek isle od [latex]0[/latex] do [latex]2\pi[/latex]?[/strike]

[quote="fkirsek"] se [tex]r[/tex] kreće od [tex]0[/tex] do kardioide, dakle do [tex]1+cos\phi[/tex].[/quote]

[strike] prvo u problemu uopce nisu potrebne vrijednosti od
[latex]r[/latex] u kojima se sijeku kruznica i kardioida jer je [latex]r[/latex] funkcija od [latex]\phi[/latex] pa u integraciju ne ulazi [latex]r[/latex] a i da ulazi granica mu ne bi bila [latex]1+cos\phi[/latex] [/strike]
fkirsek (napisa):

Rješavanjem jednadžbe [tex]a(1+cos\phi) = a[/tex] dobiješ da se kružnica i kardioida sjeku u samo dvije točke, za [tex]\phi = 0[/tex] te za [tex]\phi = \pi[/tex].


sijeku se u 4 tocke, i krivu si jednadzbu postavio.

fkirsek (napisa):
To znači da je kružnica u potpunosti sadržana unutar kardioide.


, ima dijelova gdje je kardioida izvan kruznice i dijelova gdje je kruznica izvan kardioide.


fkirsek (napisa):
za polarne koordinate dolaze posve prirodno, [tex]\phi[/tex] se kreće od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex]
,

, zasto bi granice uvijek isle od do ?

fkirsek (napisa):
se [tex]r[/tex] kreće od [tex]0[/tex] do kardioide, dakle do [tex]1+cos\phi[/tex].


prvo u problemu uopce nisu potrebne vrijednosti od
u kojima se sijeku kruznica i kardioida jer je funkcija od pa u integraciju ne ulazi a i da ulazi granica mu ne bi bila




Zadnja promjena: Nightrider; 18:37 sub, 30. 3. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 15:16 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

2 zadatak:

zanima me jesi li dobre granice??

[latex]\int_{0}^{2\pi }\int_{0}^{\pi -\frac{1}{2}x} (x-2y)^{2}sin(x+2y)dy dx[/latex]

i zna netko to sad rješit?
2 zadatak:

zanima me jesi li dobre granice??



i zna netko to sad rješit?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 15:57 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Re: Vježba za 1 kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"]
Krivo, sijeku se u 4 tocke, i krivu si jednadzbu postavio.
[/quote]

Greškom sam postavio krivu jednadžbu, ali se ipak sjeku samo u dvije točke.

[quote="Nightrider"]

Krivo, zasto bi granice uvijek isle od [latex]0[/latex] do [latex]2\pi[/latex]?
[/quote]

Nisam nigdje rekao da su uvijek te granice, ali u ovom zadatku nam baš te trebaju.

[quote="Nightrider"]
Krivo, prvo u problemu uopce nisu potrebne vrijednosti od
[latex]r[/latex] u kojima se sijeku kruznica i kardioida jer je [latex]r[/latex] funkcija od [latex]\phi[/latex] pa u integraciju ne ulazi [latex]r[/latex] a i da ulazi granica mu ne bi bila [latex]1+cos\phi[/latex][/quote]

A inače nikad uvrštavamo funkcije od [tex]\phi[/tex]-ja kao granice integracije? :?

Svakako ćeš morati koristiti granice kardioide i već sam se ispravio da nisu [tex]1+cos\phi[/tex] već [latex]a(1+cos\phi)[/latex]

Ispričavam se, zbog brzine pišem gluposti.
Dakle, ovaj put nadam se ispravno rješenje :oops:

Parametrizacija kardioide:
[tex]
x = r cos \phi = acos\phi(1+cos\phi)\\
y = r sin \phi = asin\phi(1+cos\phi)
[/tex]
[tex]
(x-a)^2 + y^2 = a^2\\
(r cos\phi - a)^2 + (r sin\phi)^2 = a^2\\
r^2 cos^2\phi - 2arcos\phi + a^2 + r^2 sin^2 \phi = a^2\\
r^2 - 2arcos\phi = 0\\
r(r - 2acos\phi = 0
[/tex]
1. slučaj
[tex]
r = 0
[/tex]
iz jednadžbe kardioide uvrstimo r
[tex]
a(1+cos\phi)=0\\
a + acos\phi = 0\\
acos\phi = -a\\
cos\phi = -1\\
\phi = \pi\\
[/tex]
2. slučaj
[tex]
r - 2acos\phi = 0\\
r = 2acos\phi
[/tex]
iz jednadžbe kardioide uvrstimo r
[tex]
a+acos\phi = 2acos\phi\\
cos\phi = 1\\
\phi = 0
[/tex]
Dakle kružnica je zaista sadržana u kardioidi i ostatak rješenja je točno. Meni integral ispada [tex]\frac{3}{2}a^2\pi[/tex], dakle to umanjeno za površinu kruga je [tex]\frac{1}{2}a^2\pi[/tex]
Nightrider (napisa):

Krivo, sijeku se u 4 tocke, i krivu si jednadzbu postavio.


Greškom sam postavio krivu jednadžbu, ali se ipak sjeku samo u dvije točke.

Nightrider (napisa):


Krivo, zasto bi granice uvijek isle od do ?


Nisam nigdje rekao da su uvijek te granice, ali u ovom zadatku nam baš te trebaju.

Nightrider (napisa):

Krivo, prvo u problemu uopce nisu potrebne vrijednosti od
u kojima se sijeku kruznica i kardioida jer je funkcija od pa u integraciju ne ulazi a i da ulazi granica mu ne bi bila


A inače nikad uvrštavamo funkcije od [tex]\phi[/tex]-ja kao granice integracije? Confused

Svakako ćeš morati koristiti granice kardioide i već sam se ispravio da nisu [tex]1+cos\phi[/tex] već

Ispričavam se, zbog brzine pišem gluposti.
Dakle, ovaj put nadam se ispravno rješenje Embarassed

Parametrizacija kardioide:
[tex]
x = r cos \phi = acos\phi(1+cos\phi)\\
y = r sin \phi = asin\phi(1+cos\phi)
[/tex]
[tex]
(x-a)^2 + y^2 = a^2\\
(r cos\phi - a)^2 + (r sin\phi)^2 = a^2\\
r^2 cos^2\phi - 2arcos\phi + a^2 + r^2 sin^2 \phi = a^2\\
r^2 - 2arcos\phi = 0\\
r(r - 2acos\phi = 0
[/tex]
1. slučaj
[tex]
r = 0
[/tex]
iz jednadžbe kardioide uvrstimo r
[tex]
a(1+cos\phi)=0\\
a + acos\phi = 0\\
acos\phi = -a\\
cos\phi = -1\\
\phi = \pi\\
[/tex]
2. slučaj
[tex]
r - 2acos\phi = 0\\
r = 2acos\phi
[/tex]
iz jednadžbe kardioide uvrstimo r
[tex]
a+acos\phi = 2acos\phi\\
cos\phi = 1\\
\phi = 0
[/tex]
Dakle kružnica je zaista sadržana u kardioidi i ostatak rješenja je točno. Meni integral ispada [tex]\frac{3}{2}a^2\pi[/tex], dakle to umanjeno za površinu kruga je [tex]\frac{1}{2}a^2\pi[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 16:19 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Re: Vježba za 1 kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"][quote="Nightrider"]
Krivo, sijeku se u 4 tocke, i krivu si jednadzbu postavio.[/quote]

Greškom sam postavio krivu jednadžbu, ali se ipak sjeku samo u dvije točke.
[/quote]

Cini mi se da si ipak u pravu, sad kad plottam i meni izgleda tako, neznam sto sam iscrtao prvi put kad sam tvrdio da se sijeku u 4, no slika sad i mene uvjerava da su 2. ovo je graf za a=2.

http://www.wolframalpha.com/input/?i=polar+plot+r%3D2%281%2Bcos+theta%29+and+r%3D4cos+theta

[quote="fkirsek"]
Ispričavam se, zbog brzine pišem gluposti.[/quote]

Takodjer, ja pisem jos vece gluposti.
fkirsek (napisa):
Nightrider (napisa):

Krivo, sijeku se u 4 tocke, i krivu si jednadzbu postavio.


Greškom sam postavio krivu jednadžbu, ali se ipak sjeku samo u dvije točke.


Cini mi se da si ipak u pravu, sad kad plottam i meni izgleda tako, neznam sto sam iscrtao prvi put kad sam tvrdio da se sijeku u 4, no slika sad i mene uvjerava da su 2. ovo je graf za a=2.

http://www.wolframalpha.com/input/?i=polar+plot+r%3D2%281%2Bcos+theta%29+and+r%3D4cos+theta

fkirsek (napisa):

Ispričavam se, zbog brzine pišem gluposti.


Takodjer, ja pisem jos vece gluposti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 17:54 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]2 zadatak:

zanima me jesi li dobre granice??

[latex]\int_{0}^{2\pi }\int_{0}^{\pi -\frac{1}{2}x} (x-2y)^{2}sin(x+2y)dy dx[/latex]

i zna netko to sad rješit?[/quote]

Dobre su granice integracije.

Najlakše je integral riješiti zamjenom varijabli, i to najprirodnijom:
[tex]
u = x+2y\\
v = x-2y\\
[/tex]
iz čega se dobije
[tex]
x = \frac{1}{2}(u+v)\\
y = \frac{1}{4}(u-v)\\
[/tex]
Jacobijan tog preslikavanja je [tex]\frac{1}{4}[/tex], a integral postaje
[tex]\int v^2 sin (u) du dv[/tex]. Jedino je pitanje koje su granice integracije. Pravac [tex]y = \pi - \frac{1}{2}x[/tex] se može napisati kao [tex]x+y = 2\pi[/tex] što je upravo [tex]u = 2\pi[/tex]. Dakle [tex]u[/tex] možemo staviti da ide od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex].

Sada treba koordinatne osi prikazati u ovim koordinatama. Pošto smo u uzeli za slobodnu, v trebamo prikazati koristeći u.
x-os je pravac [tex]y = 0[/tex], uvrštavajući to u jednadžbe za u i v dobijamo
[tex]
u = x\\
v = x\\
[/tex], dakle x-os je pravac [tex]v=u[/tex]. Slično se dobije da je y-os pravac [tex]v = -u[/tex]. Dakle granice integracije za v su [tex]-u[/tex] do [tex]u[/tex].

Sve ukupno se dobije
[tex]
\frac{1}{4}\int_0^{2\pi} ( \int_{-u}^{u} v^2 sin(u) dv) du
[/tex]

[size=9][color=#999999]Added after 38 minutes:[/color][/size]

4. zadatak od iste godine:

Dakle, pitanje je ima li skup [tex]L(C )[/tex] površinu. Koristit ćemo teorem o zamjeni varijabli (iako možemo koristiti i Korolar 9.5 koji će isti rezultat dati izravno). Prvo, primjetimo da je L regularna matrica, tj. da će determinanta preslikavanja L(x,y) biti različita od nule. Prema teoremu o zamjeni varijabli (ili Korolaru 9.5) dobijamo da, ako [tex]C[/tex] ima površinu, onda i [tex]L(C)[/tex] ima površinu i ta površina je upravo [tex] |det L|\nu(C) [/tex].

Štoviše, pošto je [tex]L[/tex] regularan, postoji inverzno preslikavanje [tex]L^{-1}[/tex], pa vrijedi i obrnuto, ako skup [tex]L(C)[/tex] ima površinu, onda ju ima i skup [tex]C[/tex]. Obratom po kontrapoziciji dobijemo: ako skup [tex]C[/tex] nema površinu, nema je ni skup [tex]L(C)[/tex].

Ukratko, vrijedi:
[tex]L(C)[/tex] ima površinu ako i samo ako skup [tex]C[/tex] ima površinu.

Dakle, trebamo to provjeriti samo za skup [tex]C[/tex]. Skup [tex]C[/tex]. će imati površinu ako je ograničen i ako mu je rub skup mjere nula.

Je li skup [tex]C[/tex] ograničen? Da! Lako se pokaže (vidi sa grafa, ako ništa drugo) da je taj skup sadržan u pravokutniku čiji su rubovi točke [tex](0,0), (0,3), (1,0), (1,3)[/tex], dakle ograničen je.

Je li rub skupa mjere nula?
Također je jasno da je rub skupa unija tri dužine (koje su mjere nula) i grafa funkcije [tex]f(x) = \frac{1}{1+x}[/tex] na segmentu [tex][0,3][/tex].
Znamo da vrijedi da je graf neprekidne funkcije na segmentu mjere nula. Gornja funkcija je zaista takva pa je njen graf mjere nula. Dakle rub skupa [tex]C[/tex] je konačna unija skupova mjere nula, pa je i sam mjere nula.

Dakle [tex]C[/tex] ima površinu, pa površinu ima i [tex]L(C)[/tex].

[size=9][color=#999999]Added after 28 minutes:[/color][/size]

6. zadatak od iste godine:

a)

Intuitivno gledano, oscilacija funkcije je najveći mogući "skok" funkcije u toj točki. Za funkciju
[tex]\frac{xy}{x^2+y^2}[/tex] vjerojatno nije jasno u ovom obliku koliki je taj najveći skok, no jasno je da postoji pošto funkcija nije neprekidna u [tex]0[/tex]. Naime, ako se nuli približavamo po x-osi ili y-osi, limes je 0, dok ako se krećemo po pravcima x = y ili x = -y, limes ispada [tex]\frac{1}{2}[/tex] tj. [tex]\frac{-1}{2}[/tex]. Ovdje se već da naslutiti da je oscilacija barem 1.

Formalnije, lakše je funkciju promatrati u polarnim koordinatama. Poznatom supstitucijom
[tex]
x = r cos \phi\\
y = r sin \phi\\
[/tex]

naša funkcija poprima oblik
[tex]
f(x,y) = f(r cos \phi ,r sin \phi) = \frac{rcos\phi rsin\phi}{r^2cos^2\phi + r^2 sin^2 \phi}\\
= \frac{r^2sin\phi cos\phi}{r^2} = sin\phi cos\phi = \frac{1}{2}sin(2\phi)[/tex]

Iz ovoga je jasno da funkcija f ne ovisi o radijusu r, dakle u bilo kojoj okolini ishodišta je moguće pronaći sve vrijednosti funkcije f.
Također slijedi da je, pošto je funkcija f zapravo [tex] \frac{1}{2}sin(2\phi)[/tex] tj. u osnovi sinus, jnjen maksimum [tex] \frac{1}{2}[/tex], a minimum [tex] \frac{-1}{2}[/tex].

Taj maksimum i minimum je moguće postići na bilo kojoj otvorenoj okolini ishodišta, dakle na svakoj okolini [tex]U[/tex] je
[tex]sup_{x_1,x_2 \in U \cap \mathbb{R}^2} |f(x_1) - f(x_2)| = 1[/tex], pošto je to razlika maksimuma i minimuma. Iz toga slijedi da je oscilacija infimum jednočlanog skupa [tex]\{1\}[/tex], pa je oscilacija tog skupa upravo 1.

b)

f je ovdje karakteristična funkcija skupa, dakle poprima vrijednost 1 ako se točka nalazi na kružnici, a 0 ako se ne nalazi. Pošto ta kružnica prolazi kroz ishodište te pošto je kružnica skup mjere nula, a nijedan neprazan otvoren skup nije mjere 0, svaka otvorena okolina ishodišta mora sadržavati i točke iz kružnice, i točke izvan kružnice.
Trivijalno je da je maksimum funkcije upravo 1, a minimum 0.
Iz svega toga slijedi da se maksimum i minimum postižu na svakoj okolini ishodišta, pa je opet njihova razlika upravo oscilacija.

Dakle, oscilacija je 1.
pedro (napisa):
2 zadatak:

zanima me jesi li dobre granice??



i zna netko to sad rješit?


Dobre su granice integracije.

Najlakše je integral riješiti zamjenom varijabli, i to najprirodnijom:
[tex]
u = x+2y\\
v = x-2y\\
[/tex]
iz čega se dobije
[tex]
x = \frac{1}{2}(u+v)\\
y = \frac{1}{4}(u-v)\\
[/tex]
Jacobijan tog preslikavanja je [tex]\frac{1}{4}[/tex], a integral postaje
[tex]\int v^2 sin (u) du dv[/tex]. Jedino je pitanje koje su granice integracije. Pravac [tex]y = \pi - \frac{1}{2}x[/tex] se može napisati kao [tex]x+y = 2\pi[/tex] što je upravo [tex]u = 2\pi[/tex]. Dakle [tex]u[/tex] možemo staviti da ide od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex].

Sada treba koordinatne osi prikazati u ovim koordinatama. Pošto smo u uzeli za slobodnu, v trebamo prikazati koristeći u.
x-os je pravac [tex]y = 0[/tex], uvrštavajući to u jednadžbe za u i v dobijamo
[tex]
u = x\\
v = x\\
[/tex], dakle x-os je pravac [tex]v=u[/tex]. Slično se dobije da je y-os pravac [tex]v = -u[/tex]. Dakle granice integracije za v su [tex]-u[/tex] do [tex]u[/tex].

Sve ukupno se dobije
[tex]
\frac{1}{4}\int_0^{2\pi} ( \int_{-u}^{u} v^2 sin(u) dv) du
[/tex]

Added after 38 minutes:

4. zadatak od iste godine:

Dakle, pitanje je ima li skup [tex]L(C )[/tex] površinu. Koristit ćemo teorem o zamjeni varijabli (iako možemo koristiti i Korolar 9.5 koji će isti rezultat dati izravno). Prvo, primjetimo da je L regularna matrica, tj. da će determinanta preslikavanja L(x,y) biti različita od nule. Prema teoremu o zamjeni varijabli (ili Korolaru 9.5) dobijamo da, ako [tex]C[/tex] ima površinu, onda i [tex]L(C)[/tex] ima površinu i ta površina je upravo [tex] |det L|\nu(C) [/tex].

Štoviše, pošto je [tex]L[/tex] regularan, postoji inverzno preslikavanje [tex]L^{-1}[/tex], pa vrijedi i obrnuto, ako skup [tex]L(C)[/tex] ima površinu, onda ju ima i skup [tex]C[/tex]. Obratom po kontrapoziciji dobijemo: ako skup [tex]C[/tex] nema površinu, nema je ni skup [tex]L(C)[/tex].

Ukratko, vrijedi:
[tex]L(C)[/tex] ima površinu ako i samo ako skup [tex]C[/tex] ima površinu.

Dakle, trebamo to provjeriti samo za skup [tex]C[/tex]. Skup [tex]C[/tex]. će imati površinu ako je ograničen i ako mu je rub skup mjere nula.

Je li skup [tex]C[/tex] ograničen? Da! Lako se pokaže (vidi sa grafa, ako ništa drugo) da je taj skup sadržan u pravokutniku čiji su rubovi točke [tex](0,0), (0,3), (1,0), (1,3)[/tex], dakle ograničen je.

Je li rub skupa mjere nula?
Također je jasno da je rub skupa unija tri dužine (koje su mjere nula) i grafa funkcije [tex]f(x) = \frac{1}{1+x}[/tex] na segmentu [tex][0,3][/tex].
Znamo da vrijedi da je graf neprekidne funkcije na segmentu mjere nula. Gornja funkcija je zaista takva pa je njen graf mjere nula. Dakle rub skupa [tex]C[/tex] je konačna unija skupova mjere nula, pa je i sam mjere nula.

Dakle [tex]C[/tex] ima površinu, pa površinu ima i [tex]L(C)[/tex].

Added after 28 minutes:

6. zadatak od iste godine:

a)

Intuitivno gledano, oscilacija funkcije je najveći mogući "skok" funkcije u toj točki. Za funkciju
[tex]\frac{xy}{x^2+y^2}[/tex] vjerojatno nije jasno u ovom obliku koliki je taj najveći skok, no jasno je da postoji pošto funkcija nije neprekidna u [tex]0[/tex]. Naime, ako se nuli približavamo po x-osi ili y-osi, limes je 0, dok ako se krećemo po pravcima x = y ili x = -y, limes ispada [tex]\frac{1}{2}[/tex] tj. [tex]\frac{-1}{2}[/tex]. Ovdje se već da naslutiti da je oscilacija barem 1.

Formalnije, lakše je funkciju promatrati u polarnim koordinatama. Poznatom supstitucijom
[tex]
x = r cos \phi\\
y = r sin \phi\\
[/tex]

naša funkcija poprima oblik
[tex]
f(x,y) = f(r cos \phi ,r sin \phi) = \frac{rcos\phi rsin\phi}{r^2cos^2\phi + r^2 sin^2 \phi}\\
= \frac{r^2sin\phi cos\phi}{r^2} = sin\phi cos\phi = \frac{1}{2}sin(2\phi)[/tex]

Iz ovoga je jasno da funkcija f ne ovisi o radijusu r, dakle u bilo kojoj okolini ishodišta je moguće pronaći sve vrijednosti funkcije f.
Također slijedi da je, pošto je funkcija f zapravo [tex] \frac{1}{2}sin(2\phi)[/tex] tj. u osnovi sinus, jnjen maksimum [tex] \frac{1}{2}[/tex], a minimum [tex] \frac{-1}{2}[/tex].

Taj maksimum i minimum je moguće postići na bilo kojoj otvorenoj okolini ishodišta, dakle na svakoj okolini [tex]U[/tex] je
[tex]sup_{x_1,x_2 \in U \cap \mathbb{R}^2} |f(x_1) - f(x_2)| = 1[/tex], pošto je to razlika maksimuma i minimuma. Iz toga slijedi da je oscilacija infimum jednočlanog skupa [tex]\{1\}[/tex], pa je oscilacija tog skupa upravo 1.

b)

f je ovdje karakteristična funkcija skupa, dakle poprima vrijednost 1 ako se točka nalazi na kružnici, a 0 ako se ne nalazi. Pošto ta kružnica prolazi kroz ishodište te pošto je kružnica skup mjere nula, a nijedan neprazan otvoren skup nije mjere 0, svaka otvorena okolina ishodišta mora sadržavati i točke iz kružnice, i točke izvan kružnice.
Trivijalno je da je maksimum funkcije upravo 1, a minimum 0.
Iz svega toga slijedi da se maksimum i minimum postižu na svakoj okolini ishodišta, pa je opet njihova razlika upravo oscilacija.

Dakle, oscilacija je 1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 17:59 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

može onda još i 5 iz te iste godine dok ja proučavam rješenja ovih zad? hvala :D

vidim da su sada forum demonstrature pa da iskoristim vrijeme
može onda još i 5 iz te iste godine dok ja proučavam rješenja ovih zad? hvala Very Happy

vidim da su sada forum demonstrature pa da iskoristim vrijeme


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 18:18 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mali dodatak na prošli post, na 6. zadatak
Tek sam sad shvatio da se pitaju oscilacije u SVAKOJ točki :D
Pa, za a) dio zadatka nije problem, trivijalno se pokaže da je funkcija neprekidna u svakoj točki osim u 0, pa je u svim drugim točkama oscilacija 0.

U b) dijelu su prekidi u svim točkama kružnice i za sve te točke vrijedi ista analiza koju sam napravio za ishodište - dakle oscilacija je 1 na toj kružnici, a 0 van te kružnice.

[size=9][color=#999999]Added after 16 minutes:[/color][/size]

5. zadatak dakle.
a) Odgovor je DA! Naime, [tex]\bar{C}=C \cup \partial C[/tex]. Tj. rub skupa [tex]\bar{C}[/tex] je upravo [tex]\partial C[/tex].
Jednostavna posljedica Lebesguevogo teorema (navedena u Napomeni 6.8 ) je da ograničen skup ima površinu akko njegov rub ima površinu nula.

Pošto [tex]C[/tex] ima površinu, njegov rub je površine nula, dakle i rub od [tex]\bar{C}[/tex] ima površinu nula. Nadalje, [tex]\bar{C}[/tex] je unija dvaju ograničenih skupova, pa je i sam ograničen skup. Dakle [tex]\bar{C}[/tex] ima površinu.

b) Da. Iz gornje analize slijedi da skup [tex]\bar{C}[/tex] ima površinu. Nadalje, njegova površina je ograničena zbrojom površina od [tex]C[/tex] i [tex]\partial C[/tex], pošto je taj skup jednak [tex]\bar{C}=C \cup \partial C[/tex] (jednakost bi vrijedila kad bi znali da su skupovi [tex]C[/tex] i [tex]\partial C[/tex] disjunktni).

No, kao i gore, rub od [tex]C[/tex] je površine nula, iz uvjeta je i [tex]C[/tex] površine nula, pa je i [tex]\bar{C}[/tex] površine nula.

c) Da. Najjednostavniji primjer skupa koji nema površinu, a mjere je nula, je [tex]\mathbb{Q^2}\cap [0,1]\times[0,1]\subset \mathbb{R}^2[/tex]. Pokazali ste, a i prilično je intuitivno, zašto taj skup nema površinu. Također, trivijalno je da je taj skup ograničen.
No, zatvarač tog skupa je upravo [tex][0,1]^2[/tex], tj. jedinični kvadrat, a taj skup ima površinu (cijela ideja površine bi bila vrlo čudna da nema :D)
Mali dodatak na prošli post, na 6. zadatak
Tek sam sad shvatio da se pitaju oscilacije u SVAKOJ točki Very Happy
Pa, za a) dio zadatka nije problem, trivijalno se pokaže da je funkcija neprekidna u svakoj točki osim u 0, pa je u svim drugim točkama oscilacija 0.

U b) dijelu su prekidi u svim točkama kružnice i za sve te točke vrijedi ista analiza koju sam napravio za ishodište - dakle oscilacija je 1 na toj kružnici, a 0 van te kružnice.

Added after 16 minutes:

5. zadatak dakle.
a) Odgovor je DA! Naime, [tex]\bar{C}=C \cup \partial C[/tex]. Tj. rub skupa [tex]\bar{C}[/tex] je upravo [tex]\partial C[/tex].
Jednostavna posljedica Lebesguevogo teorema (navedena u Napomeni 6.8 ) je da ograničen skup ima površinu akko njegov rub ima površinu nula.

Pošto [tex]C[/tex] ima površinu, njegov rub je površine nula, dakle i rub od [tex]\bar{C}[/tex] ima površinu nula. Nadalje, [tex]\bar{C}[/tex] je unija dvaju ograničenih skupova, pa je i sam ograničen skup. Dakle [tex]\bar{C}[/tex] ima površinu.

b) Da. Iz gornje analize slijedi da skup [tex]\bar{C}[/tex] ima površinu. Nadalje, njegova površina je ograničena zbrojom površina od [tex]C[/tex] i [tex]\partial C[/tex], pošto je taj skup jednak [tex]\bar{C}=C \cup \partial C[/tex] (jednakost bi vrijedila kad bi znali da su skupovi [tex]C[/tex] i [tex]\partial C[/tex] disjunktni).

No, kao i gore, rub od [tex]C[/tex] je površine nula, iz uvjeta je i [tex]C[/tex] površine nula, pa je i [tex]\bar{C}[/tex] površine nula.

c) Da. Najjednostavniji primjer skupa koji nema površinu, a mjere je nula, je [tex]\mathbb{Q^2}\cap [0,1]\times[0,1]\subset \mathbb{R}^2[/tex]. Pokazali ste, a i prilično je intuitivno, zašto taj skup nema površinu. Također, trivijalno je da je taj skup ograničen.
No, zatvarač tog skupa je upravo [tex][0,1]^2[/tex], tj. jedinični kvadrat, a taj skup ima površinu (cijela ideja površine bi bila vrlo čudna da nema Very Happy)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 18:23 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[size=9][color=#999999]Added after 37 seconds:[/color][/size]

[quote="fkirsek"] Dakle [tex]u[/tex] možemo staviti da ide od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex].

[/quote]

zašto baš od 0?

zato što i x i y idu od 0?

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

zanima me 1. b)

nacrtala sam taj tetraedar
i prvo

ne znam izračunati njegovu površinu, nisu sve stranice jednake duljine

a drugo, zapela sam na granici za z, ovo dosad imam, jel to oke?

[latex]\frac{1}{Povrsina}\int_{0}^{1} \int_{0}^{-\frac{1}{2}x+2}\int x^{2}+y^{2} dz dy dx[/latex]
Added after 37 seconds:

fkirsek (napisa):
Dakle [tex]u[/tex] možemo staviti da ide od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex].



zašto baš od 0?

zato što i x i y idu od 0?

Added after 4 minutes:

zanima me 1. b)

nacrtala sam taj tetraedar
i prvo

ne znam izračunati njegovu površinu, nisu sve stranice jednake duljine

a drugo, zapela sam na granici za z, ovo dosad imam, jel to oke?



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 18:23 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da. Ili, intuitivnije, zamisli pravce paralelne pravcu [tex]x+y[/tex]. Želiš tim pravcima "prebrisati" zadan skup. Da bi to napravili, moramo krenuti sa pravcem kroz ishodište i doći do zadanog pravca. Pravac kroz ishodište upravo odgovara [tex]u = 0[/tex], a pravac iz zadatka [tex]u = 2\pi[/tex].
Da. Ili, intuitivnije, zamisli pravce paralelne pravcu [tex]x+y[/tex]. Želiš tim pravcima "prebrisati" zadan skup. Da bi to napravili, moramo krenuti sa pravcem kroz ishodište i doći do zadanog pravca. Pravac kroz ishodište upravo odgovara [tex]u = 0[/tex], a pravac iz zadatka [tex]u = 2\pi[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 18:26 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"]

Sada treba koordinatne osi prikazati u ovim koordinatama. Pošto smo u uzeli za slobodnu, v trebamo prikazati koristeći u.
x-os je pravac [tex]y = 0[/tex], uvrštavajući to u jednadžbe za u i v dobijamo
[tex]
u = x\\
v = x\\
[/tex], dakle x-os je pravac [tex]v=u[/tex]. Slično se dobije da je y-os pravac [tex]v = -u[/tex]. Dakle granice integracije za v su [tex]-u[/tex] do [tex]u[/tex].
[/quote]

zašto smo baš uzimali pravce x = 0 i y = 0??

jesi rješio možda integral? dobila sam 5pi/3
fkirsek (napisa):


Sada treba koordinatne osi prikazati u ovim koordinatama. Pošto smo u uzeli za slobodnu, v trebamo prikazati koristeći u.
x-os je pravac [tex]y = 0[/tex], uvrštavajući to u jednadžbe za u i v dobijamo
[tex]
u = x\\
v = x\\
[/tex], dakle x-os je pravac [tex]v=u[/tex]. Slično se dobije da je y-os pravac [tex]v = -u[/tex]. Dakle granice integracije za v su [tex]-u[/tex] do [tex]u[/tex].


zašto smo baš uzimali pravce x = 0 i y = 0??

jesi rješio možda integral? dobila sam 5pi/3


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 18:48 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za pravce x = 0 i y = 0:
jer su oni rub tog skupa. I u tvom integralu su se pojavili x = 0 i y = 0 kao granice integracije.

Za 1. b)

Pošto smo u 3D, radi se o volumenu tetraedra. Tetraedar je piramida, a volumen piramide je [tex]\frac{1}{3} * P(baza) * visina[/tex]. Baza je pravokutnik, visina je upravo jedna stranica (pošto je kut između te stranice i baze 90°. Dakle volumen je 6.

Nadalje, za granicu z-a moraš uzeti funkciju koja opisuje gornju ravninu. Ta ravnina će ovisiti o x i o y. Postoji više načina za pronalaženje jednadžbe ravnine, najlakše je segmentnim oblikom
[tex] \frac{x}{1} + \frac{y}{2} + \frac{z}{3} = 1[/tex]

Dakle, granica za z je [tex]0[/tex] do [tex]3 - 3x -\frac{3y}{2} [/tex], a granica za y ti NIJE
[tex]\frac{-x}{2} + 2[/tex] već [tex]-2x + 2[/tex]. To najlakše vidiš ako promatraš samo xy ravninu, dakle zanemariš ovisnost o z-u.

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

[quote="pedro"]
jesi rješio možda integral? dobila sam 5pi/3[/quote]

Koji točno integral?
Najlbrže provjeriš integrale na WA.
[url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=double+integrate&f1=%28x-2y%29%5E2sin%28x%2B2y%29&f=DoubleIntegral.integrand_%28x-2y%29%5E2sin%28x%2B2y%29&f2=x&f=DoubleIntegral.intvariable1_x&f3=0&f=DoubleIntegral.rangestart1_0&f4=2pi&f=DoubleIntegral.rangeend1_2pi&f5=y&f=DoubleIntegral.intvariable2_y&f6=0&f=DoubleIntegral.rangestart2_0&f7=pi+-+1%2F2x&f=DoubleIntegral.rangeend2_pi+-+1%2F2x]npr. ovako[/url] ili
[url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=double+integrate&f1=v%5E2+sin%28u%29&f=DoubleIntegral.integrand_v%5E2+sin%28u%29&f2=u&f=DoubleIntegral.intvariable1_u&f3=0&f=DoubleIntegral.rangestart1_0&f4=2pi&f=DoubleIntegral.rangeend1_2pi&f5=v&f=DoubleIntegral.intvariable2_v&f6=-u&f=DoubleIntegral.rangestart2_-u&f7=u&f=DoubleIntegral.rangeend2_u] ovako [/url]
Za pravce x = 0 i y = 0:
jer su oni rub tog skupa. I u tvom integralu su se pojavili x = 0 i y = 0 kao granice integracije.

Za 1. b)

Pošto smo u 3D, radi se o volumenu tetraedra. Tetraedar je piramida, a volumen piramide je [tex]\frac{1}{3} * P(baza) * visina[/tex]. Baza je pravokutnik, visina je upravo jedna stranica (pošto je kut između te stranice i baze 90°. Dakle volumen je 6.

Nadalje, za granicu z-a moraš uzeti funkciju koja opisuje gornju ravninu. Ta ravnina će ovisiti o x i o y. Postoji više načina za pronalaženje jednadžbe ravnine, najlakše je segmentnim oblikom
[tex] \frac{x}{1} + \frac{y}{2} + \frac{z}{3} = 1[/tex]

Dakle, granica za z je [tex]0[/tex] do [tex]3 - 3x -\frac{3y}{2} [/tex], a granica za y ti NIJE
[tex]\frac{-x}{2} + 2[/tex] već [tex]-2x + 2[/tex]. To najlakše vidiš ako promatraš samo xy ravninu, dakle zanemariš ovisnost o z-u.

Added after 7 minutes:

pedro (napisa):

jesi rješio možda integral? dobila sam 5pi/3


Koji točno integral?
Najlbrže provjeriš integrale na WA.
npr. ovako ili
ovako


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 18:49 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"]Za 1. b)

Pošto smo u 3D, radi se o volumenu tetraedra. Tetraedar je piramida, a volumen piramide je [tex]\frac{1}{3} * P(baza) * visina[/tex]. Baza je pravokutnik, visina je upravo jedna stranica (pošto je kut između te stranice i baze 90°. Dakle volumen je 6.
[/quote]

da imaš pravo za volumen

hm, meni je baza pravokutan trokut kad sam nacrtala taj tetraedar i dobila sam volumen 1
fkirsek (napisa):
Za 1. b)

Pošto smo u 3D, radi se o volumenu tetraedra. Tetraedar je piramida, a volumen piramide je [tex]\frac{1}{3} * P(baza) * visina[/tex]. Baza je pravokutnik, visina je upravo jedna stranica (pošto je kut između te stranice i baze 90°. Dakle volumen je 6.


da imaš pravo za volumen

hm, meni je baza pravokutan trokut kad sam nacrtala taj tetraedar i dobila sam volumen 1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 18:52 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]
da imaš pravo za volumen

hm, meni je baza pravokutan trokut kad sam nacrtala taj tetraedar i dobila sam volumen 1[/quote]

Imaš pravo, opet brzina -.-
Da, volumen je 1.
pedro (napisa):

da imaš pravo za volumen

hm, meni je baza pravokutan trokut kad sam nacrtala taj tetraedar i dobila sam volumen 1


Imaš pravo, opet brzina -.-
Da, volumen je 1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 18:58 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"]
Dakle, granica za z je [tex]0[/tex] do [tex]3 - 3x -\frac{3y}{2} [/tex], a granica za y ti NIJE
[tex]\frac{-x}{2} + 2[/tex] već [tex]-2x + 2[/tex]. To najlakše vidiš ako promatraš samo xy ravninu, dakle zanemariš ovisnost o z-u.

[/quote]

imaš pravo za y, krivo sam iščitala jednadžbu
i hvala za ovaj savjet za segmetni oblik :D

i sada za tu srednju vrijednost je dovoljno samo izračunati taj integral do kraja? :D

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf

može 4. i 6.?? :D
fkirsek (napisa):

Dakle, granica za z je [tex]0[/tex] do [tex]3 - 3x -\frac{3y}{2} [/tex], a granica za y ti NIJE
[tex]\frac{-x}{2} + 2[/tex] već [tex]-2x + 2[/tex]. To najlakše vidiš ako promatraš samo xy ravninu, dakle zanemariš ovisnost o z-u.



imaš pravo za y, krivo sam iščitala jednadžbu
i hvala za ovaj savjet za segmetni oblik Very Happy

i sada za tu srednju vrijednost je dovoljno samo izračunati taj integral do kraja? Very Happy

Added after 2 minutes:

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf

može 4. i 6.?? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan