Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Vježba za 1 kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 19:44 čet, 21. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, samo trebaš to integrirati i to je srednja vrijednost.

4. zadatak:
Skiciraš si kvadrat i te subdivizije. [tex]x+y[/tex] raste i po x-u i po y-onu, pa će maksimum i minimum u svakom dijelu subdivizije biti postignuti u donjem lijevom, tj. gornjem desnom kutu tog dijela subdivizije. Površine tih pravokutnika također lako isčitaš. Donja Darbouxova suma je upravo zbroj svih površina pomnoženih sa minimumima na tom dijelu, gornja isto, ali sa maksimumima. Dakle
[tex]
s(P) = 0*2 + 1*2 + 2*1 + 3*1 = 7
S(P) = 3*2 + 4*2 + 4*1 + 5*1 = 23
[/tex]

Za c), neku drugu integralnu sumu možeš dobiti tako da umeš primjerice vrijednosti u sredini svakog pravokutnika.
Za d) je odgovor DA, to nam garantira teorem srednje vrijednosti. Naime, na svakom tom pravokutniku ga možemo iskoristiti posebno i onda odabrati upravo te točke da dobijemo cijeli integral.

6. zad ću još pogledati.

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

Za 6. zadatak, sva tri odgovora su DA
a) slijedi iz b), a b) ti je upravo primjer 6.4. u skripti.
c) je također odgovor DA jer je to upravo razlog računanja integrala sa Analize :D (a i zato što je skup prekida tog skupa opet površine nula)
Da, samo trebaš to integrirati i to je srednja vrijednost.

4. zadatak:
Skiciraš si kvadrat i te subdivizije. [tex]x+y[/tex] raste i po x-u i po y-onu, pa će maksimum i minimum u svakom dijelu subdivizije biti postignuti u donjem lijevom, tj. gornjem desnom kutu tog dijela subdivizije. Površine tih pravokutnika također lako isčitaš. Donja Darbouxova suma je upravo zbroj svih površina pomnoženih sa minimumima na tom dijelu, gornja isto, ali sa maksimumima. Dakle
[tex]
s(P) = 0*2 + 1*2 + 2*1 + 3*1 = 7
S(P) = 3*2 + 4*2 + 4*1 + 5*1 = 23
[/tex]

Za c), neku drugu integralnu sumu možeš dobiti tako da umeš primjerice vrijednosti u sredini svakog pravokutnika.
Za d) je odgovor DA, to nam garantira teorem srednje vrijednosti. Naime, na svakom tom pravokutniku ga možemo iskoristiti posebno i onda odabrati upravo te točke da dobijemo cijeli integral.

6. zad ću još pogledati.

Added after 13 minutes:

Za 6. zadatak, sva tri odgovora su DA
a) slijedi iz b), a b) ti je upravo primjer 6.4. u skripti.
c) je također odgovor DA jer je to upravo razlog računanja integrala sa Analize Very Happy (a i zato što je skup prekida tog skupa opet površine nula)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 15:25 sub, 23. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"]
4. zadatak od iste godine:

Dakle, pitanje je ima li skup [tex]L(C )[/tex] površinu. Koristit ćemo teorem o zamjeni varijabli (iako možemo koristiti i Korolar 9.5 koji će isti rezultat dati izravno). Prvo, primjetimo da je L regularna matrica, tj. da će determinanta preslikavanja L(x,y) biti različita od nule. Prema teoremu o zamjeni varijabli (ili Korolaru 9.5) dobijamo da, ako [tex]C[/tex] ima površinu, onda i [tex]L(C)[/tex] ima površinu i ta površina je upravo [tex] |det L|\nu(C) [/tex].

Štoviše, pošto je [tex]L[/tex] regularan, postoji inverzno preslikavanje [tex]L^{-1}[/tex], pa vrijedi i obrnuto, ako skup [tex]L(C)[/tex] ima površinu, onda ju ima i skup [tex]C[/tex]. Obratom po kontrapoziciji dobijemo: ako skup [tex]C[/tex] nema površinu, nema je ni skup [tex]L(C)[/tex].

Ukratko, vrijedi:
[tex]L(C)[/tex] ima površinu ako i samo ako skup [tex]C[/tex] ima površinu.

Dakle, trebamo to provjeriti samo za skup [tex]C[/tex]. Skup [tex]C[/tex]. će imati površinu ako je ograničen i ako mu je rub skup mjere nula.

Je li skup [tex]C[/tex] ograničen? Da! Lako se pokaže (vidi sa grafa, ako ništa drugo) da je taj skup sadržan u pravokutniku čiji su rubovi točke [tex](0,0), (0,3), (1,0), (1,3)[/tex], dakle ograničen je.

Je li rub skupa mjere nula?
Također je jasno da je rub skupa unija tri dužine (koje su mjere nula) i grafa funkcije [tex]f(x) = \frac{1}{1+x}[/tex] na segmentu [tex][0,3][/tex].
Znamo da vrijedi da je graf neprekidne funkcije na segmentu mjere nula. Gornja funkcija je zaista takva pa je njen graf mjere nula. Dakle rub skupa [tex]C[/tex] je konačna unija skupova mjere nula, pa je i sam mjere nula.

Dakle [tex]C[/tex] ima površinu, pa površinu ima i [tex]L(C)[/tex].
[/quote]

je li površina od L(C) = ln4 - ln1?
fkirsek (napisa):

4. zadatak od iste godine:

Dakle, pitanje je ima li skup [tex]L(C )[/tex] površinu. Koristit ćemo teorem o zamjeni varijabli (iako možemo koristiti i Korolar 9.5 koji će isti rezultat dati izravno). Prvo, primjetimo da je L regularna matrica, tj. da će determinanta preslikavanja L(x,y) biti različita od nule. Prema teoremu o zamjeni varijabli (ili Korolaru 9.5) dobijamo da, ako [tex]C[/tex] ima površinu, onda i [tex]L(C)[/tex] ima površinu i ta površina je upravo [tex] |det L|\nu(C) [/tex].

Štoviše, pošto je [tex]L[/tex] regularan, postoji inverzno preslikavanje [tex]L^{-1}[/tex], pa vrijedi i obrnuto, ako skup [tex]L(C)[/tex] ima površinu, onda ju ima i skup [tex]C[/tex]. Obratom po kontrapoziciji dobijemo: ako skup [tex]C[/tex] nema površinu, nema je ni skup [tex]L(C)[/tex].

Ukratko, vrijedi:
[tex]L(C)[/tex] ima površinu ako i samo ako skup [tex]C[/tex] ima površinu.

Dakle, trebamo to provjeriti samo za skup [tex]C[/tex]. Skup [tex]C[/tex]. će imati površinu ako je ograničen i ako mu je rub skup mjere nula.

Je li skup [tex]C[/tex] ograničen? Da! Lako se pokaže (vidi sa grafa, ako ništa drugo) da je taj skup sadržan u pravokutniku čiji su rubovi točke [tex](0,0), (0,3), (1,0), (1,3)[/tex], dakle ograničen je.

Je li rub skupa mjere nula?
Također je jasno da je rub skupa unija tri dužine (koje su mjere nula) i grafa funkcije [tex]f(x) = \frac{1}{1+x}[/tex] na segmentu [tex][0,3][/tex].
Znamo da vrijedi da je graf neprekidne funkcije na segmentu mjere nula. Gornja funkcija je zaista takva pa je njen graf mjere nula. Dakle rub skupa [tex]C[/tex] je konačna unija skupova mjere nula, pa je i sam mjere nula.

Dakle [tex]C[/tex] ima površinu, pa površinu ima i [tex]L(C)[/tex].


je li površina od L(C) = ln4 - ln1?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 16:28 sub, 23. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]je li površina od L(C) = ln4 - ln1?[/quote]

Da, pošto je determinanta preslikavanja 1, površina od L(C) je isto što i površina od C, a to je pak integral ispod te krivulje što je, kao što si rekla, [tex]ln 4[/tex] ( jer je [tex]ln 1=0[/tex])
pedro (napisa):
je li površina od L(C) = ln4 - ln1?


Da, pošto je determinanta preslikavanja 1, površina od L(C) je isto što i površina od C, a to je pak integral ispod te krivulje što je, kao što si rekla, [tex]ln 4[/tex] ( jer je [tex]ln 1=0[/tex])


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 12:57 ned, 24. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"]Da, samo trebaš to integrirati i to je srednja vrijednost.

4. zadatak:
Skiciraš si kvadrat i te subdivizije. [tex]x+y[/tex] raste i po x-u i po y-onu, pa će maksimum i minimum u svakom dijelu subdivizije biti postignuti u donjem lijevom, tj. gornjem desnom kutu tog dijela subdivizije. Površine tih pravokutnika također lako isčitaš. Donja Darbouxova suma je upravo zbroj svih površina pomnoženih sa minimumima na tom dijelu, gornja isto, ali sa maksimumima. Dakle
[tex]
s(P) = 0*2 + 1*2 + 2*1 + 3*1 = 7
S(P) = 3*2 + 4*2 + 4*1 + 5*1 = 23
[/tex]
[/quote]

nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam
fkirsek (napisa):
Da, samo trebaš to integrirati i to je srednja vrijednost.

4. zadatak:
Skiciraš si kvadrat i te subdivizije. [tex]x+y[/tex] raste i po x-u i po y-onu, pa će maksimum i minimum u svakom dijelu subdivizije biti postignuti u donjem lijevom, tj. gornjem desnom kutu tog dijela subdivizije. Površine tih pravokutnika također lako isčitaš. Donja Darbouxova suma je upravo zbroj svih površina pomnoženih sa minimumima na tom dijelu, gornja isto, ali sa maksimumima. Dakle
[tex]
s(P) = 0*2 + 1*2 + 2*1 + 3*1 = 7
S(P) = 3*2 + 4*2 + 4*1 + 5*1 = 23
[/tex]


nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 14:30 ned, 24. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam[/quote]

Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?
pedro (napisa):
nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam


Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:34 pon, 1. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"][quote="pedro"]nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam[/quote]

Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?[/quote]

joj ja sam crtala u R^2 pa mi nikak nije bilo jasno
sada je

ali možeš li pls c i d malo detaljnije objasniti

hvalaa!
fkirsek (napisa):
pedro (napisa):
nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam


Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?


joj ja sam crtala u R^2 pa mi nikak nije bilo jasno
sada je

ali možeš li pls c i d malo detaljnije objasniti

hvalaa!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 21:33 pon, 1. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3. b)

zanima me jesam li dobro postavila granice:

[latex]\int_{0}^{2\pi }\int_{0}^{a}\int_{0}^{r^{2}} r dzdrd\varphi [/latex]

koristila sam cilindrične koordinate

[size=9][color=#999999]Added after 24 minutes:[/color][/size]

zad 2.

moram izračunati integral fun x-y na ovom području

http://prntscr.com/yrzed

prvo što sam radila je izračunala granice parabole
pa nakon toga oduzela ovaj mali dio

ovako mi ispadne:
[latex]\int_{0}^{9}\int_{-\sqrt{y}}^{\sqrt{y}}(x-y)dxdy - \int_{1}^{9}\int_{\frac{y+3}{4}}^{\sqrt{y}}(x-y)dydx[/latex]

molila bi provjeru. tnx
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3. b)

zanima me jesam li dobro postavila granice:



koristila sam cilindrične koordinate

Added after 24 minutes:

zad 2.

moram izračunati integral fun x-y na ovom području

http://prntscr.com/yrzed

prvo što sam radila je izračunala granice parabole
pa nakon toga oduzela ovaj mali dio

ovako mi ispadne:


molila bi provjeru. tnx


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matijaB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2010. (09:11:43)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 15:23 uto, 2. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li kruznica ima povrsinu nula?
cini mi se da je to ista stvar kao i duzina..samo spojeni krajevi :D pa nebi trebalo biti razlicito..ali neznam argumentirati...tnx unaprijed
da li kruznica ima povrsinu nula?
cini mi se da je to ista stvar kao i duzina..samo spojeni krajevi Very Happy pa nebi trebalo biti razlicito..ali neznam argumentirati...tnx unaprijed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 16:43 uto, 2. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="matijaB"]da li kruznica ima povrsinu nula?[/quote]


Ima. Pokusaj dokazat da za svaki epsilon>0 postoji skup pravokutnika koji u potpunosti pokrivaju kruznicu i njihova je ukupna povrsina manja od epsilon (mislim da smijes uzet i neke druge kompaktne skupove osim pravokutnika).


[quote="matijaB"]cini mi se da je to ista stvar kao i duzina..samo spojeni krajevi :D pa nebi trebalo biti razlicito..ali neznam argumentirati...tnx unaprijed[/quote]

Tu si blizu pojma homeomorfizam(obostrano neprekidna bijekcija), mozes i tako(vjerojatno bi trebao izbacit jednu tocku sa kruznice no jedna tocka ne mijenja mjeru(povrsinu)) i neznam jeste li spominjali homeomorfizme uopce?

Ne znam koji su ti teoremi dostupni, mozes na dosta nacina, vjerojatno ce netko tko pozna koji se teoremi rade u kolegiju naci laksi pristup problemu. :)

(pretpostavljam i da vrijedi da ako je neki skup u [latex]\mathbb R^2[/latex] otvoren da rub tog skupa ima povrsinu nula, pa mozes i tako ako to vrijedi)
matijaB (napisa):
da li kruznica ima povrsinu nula?



Ima. Pokusaj dokazat da za svaki epsilon>0 postoji skup pravokutnika koji u potpunosti pokrivaju kruznicu i njihova je ukupna povrsina manja od epsilon (mislim da smijes uzet i neke druge kompaktne skupove osim pravokutnika).


matijaB (napisa):
cini mi se da je to ista stvar kao i duzina..samo spojeni krajevi Very Happy pa nebi trebalo biti razlicito..ali neznam argumentirati...tnx unaprijed


Tu si blizu pojma homeomorfizam(obostrano neprekidna bijekcija), mozes i tako(vjerojatno bi trebao izbacit jednu tocku sa kruznice no jedna tocka ne mijenja mjeru(povrsinu)) i neznam jeste li spominjali homeomorfizme uopce?

Ne znam koji su ti teoremi dostupni, mozes na dosta nacina, vjerojatno ce netko tko pozna koji se teoremi rade u kolegiju naci laksi pristup problemu. Smile

(pretpostavljam i da vrijedi da ako je neki skup u otvoren da rub tog skupa ima povrsinu nula, pa mozes i tako ako to vrijedi)




Zadnja promjena: Nightrider; 12:16 sri, 3. 4. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2011. (17:50:57)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 11:45 sri, 3. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

A moze pliz pomoc oko 3. iz 2010./11.? :(
A moze pliz pomoc oko 3. iz 2010./11.? Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 17:48 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"][quote="fkirsek"][quote="pedro"]nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam[/quote]

Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?[/quote]

joj ja sam crtala u R^2 pa mi nikak nije bilo jasno
sada je

ali možeš li pls c i d malo detaljnije objasniti

hvalaa![/quote]

Ispričavam se što duže nisam odgovarao, ipak i vaši demosi imaju kolokvije :D

Nego,
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
4. zadatak
c) Neku drugu integralnu sumu dobiješ tako da jednostavno za svaki pravokutnik te subdivizije NE uzmeš minimum i maksimum na tom pravokutniku nego jednostavno neku drugu vrijednost.

d) Dakle, teorem srednje vrijednosti vam kaže da će za neprekidnu funkciju [tex]f[/tex] i njen integral po području [tex]A[/tex] postojati točka [tex]c[/tex] tako da je
[tex] f(c)\cdot\nu(A) = \int_A f(x) dx [/tex], gdje je [tex]\nu(A) [/tex] površina skupa [tex]A[/tex].

Sad, na prvi pogled, ne čini se da to tu koristi, jel tako? Ako to primjenimo za naš kvadrat, on će nam samo dati c za cijelo naše područje, dakle za [tex][0,2]x[0,3][/tex]. Međutim, možemo primjeniti taj teorem na svako podpodručje subdivizije posebno, dobijajću [tex]c_1, c_2,c_3, c_4[/tex] za koje vrijedi, po svakom od tih kvadrata, da je [tex]f(c_i)\cdot povrsina = \int_{pravokutnik} f(x) dx[/tex].

Kad bi zbrojili sve gornje jednadžbe, s desne strane bi dobili integral po cijelom pravokutniku [tex][0,2]x[0,3][/tex], a s lijeve integralnu sumu za taj integral.

Iako, to smo mogli i direktno. Ako se ne varam, [tex]c_i[/tex] iz gornjeg teorema će upravo biti sredine svakog od pravokutnika.

[size=9][color=#999999]Added after 32 minutes:[/color][/size]

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf
[/quote]
3.b)
Skoro. Ovo što si ti napisala za taj zadatak je integral po "unutrašnjosti" tog paraboloida, zapravo se traži volumen svega u cilindru OSIM tog dijela. No, pošto je volumen cilindra lako izračunati, iznosi [tex]a^3\pi[/tex], rješenje je [tex]a^3\pi - I[/tex], gdje je I integral koji si napisala.

2.
Prvi integral je dobar, u drugom x sigurno ne ide od 1 do 9 već od 1 do 3, dok su ti granice y-ona... čudne. Ne možeš imati y kao varijablu u granicama od y-on. Dakle, drugi integral bi trebao ići:
[tex]\int_0^3 \int_{x^2}^{4x+3} (x-y) dy dx[/tex]

[tex]x^2[/tex] je donja granica jer je parabola ispod pravca u tom komadiću, gledajući po y-osi.
pedro (napisa):
fkirsek (napisa):
pedro (napisa):
nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam


Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?


joj ja sam crtala u R^2 pa mi nikak nije bilo jasno
sada je

ali možeš li pls c i d malo detaljnije objasniti

hvalaa!


Ispričavam se što duže nisam odgovarao, ipak i vaši demosi imaju kolokvije Very Happy

Nego,
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
4. zadatak
c) Neku drugu integralnu sumu dobiješ tako da jednostavno za svaki pravokutnik te subdivizije NE uzmeš minimum i maksimum na tom pravokutniku nego jednostavno neku drugu vrijednost.

d) Dakle, teorem srednje vrijednosti vam kaže da će za neprekidnu funkciju [tex]f[/tex] i njen integral po području [tex]A[/tex] postojati točka [tex]c[/tex] tako da je
[tex] f(c)\cdot\nu(A) = \int_A f(x) dx [/tex], gdje je [tex]\nu(A) [/tex] površina skupa [tex]A[/tex].

Sad, na prvi pogled, ne čini se da to tu koristi, jel tako? Ako to primjenimo za naš kvadrat, on će nam samo dati c za cijelo naše područje, dakle za [tex][0,2]x[0,3][/tex]. Međutim, možemo primjeniti taj teorem na svako podpodručje subdivizije posebno, dobijajću [tex]c_1, c_2,c_3, c_4[/tex] za koje vrijedi, po svakom od tih kvadrata, da je [tex]f(c_i)\cdot povrsina = \int_{pravokutnik} f(x) dx[/tex].

Kad bi zbrojili sve gornje jednadžbe, s desne strane bi dobili integral po cijelom pravokutniku [tex][0,2]x[0,3][/tex], a s lijeve integralnu sumu za taj integral.

Iako, to smo mogli i direktno. Ako se ne varam, [tex]c_i[/tex] iz gornjeg teorema će upravo biti sredine svakog od pravokutnika.

Added after 32 minutes:

pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3.b)
Skoro. Ovo što si ti napisala za taj zadatak je integral po "unutrašnjosti" tog paraboloida, zapravo se traži volumen svega u cilindru OSIM tog dijela. No, pošto je volumen cilindra lako izračunati, iznosi [tex]a^3\pi[/tex], rješenje je [tex]a^3\pi - I[/tex], gdje je I integral koji si napisala.

2.
Prvi integral je dobar, u drugom x sigurno ne ide od 1 do 9 već od 1 do 3, dok su ti granice y-ona... čudne. Ne možeš imati y kao varijablu u granicama od y-on. Dakle, drugi integral bi trebao ići:
[tex]\int_0^3 \int_{x^2}^{4x+3} (x-y) dy dx[/tex]

[tex]x^2[/tex] je donja granica jer je parabola ispod pravca u tom komadiću, gledajući po y-osi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 14:52 ned, 7. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fkirsek"][quote="pedro"][quote="fkirsek"][quote="pedro"]nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam[/quote]

Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?[/quote]

joj ja sam crtala u R^2 pa mi nikak nije bilo jasno
sada je

ali možeš li pls c i d malo detaljnije objasniti

hvalaa![/quote]

Ispričavam se što duže nisam odgovarao, ipak i vaši demosi imaju kolokvije :D

Nego,
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
4. zadatak
c) Neku drugu integralnu sumu dobiješ tako da jednostavno za svaki pravokutnik te subdivizije NE uzmeš minimum i maksimum na tom pravokutniku nego jednostavno neku drugu vrijednost.

d) Dakle, teorem srednje vrijednosti vam kaže da će za neprekidnu funkciju [tex]f[/tex] i njen integral po području [tex]A[/tex] postojati točka [tex]c[/tex] tako da je
[tex] f(c)\cdot\nu(A) = \int_A f(x) dx [/tex], gdje je [tex]\nu(A) [/tex] površina skupa [tex]A[/tex].

Sad, na prvi pogled, ne čini se da to tu koristi, jel tako? Ako to primjenimo za naš kvadrat, on će nam samo dati c za cijelo naše područje, dakle za [tex][0,2]x[0,3][/tex]. Međutim, možemo primjeniti taj teorem na svako podpodručje subdivizije posebno, dobijajću [tex]c_1, c_2,c_3, c_4[/tex] za koje vrijedi, po svakom od tih kvadrata, da je [tex]f(c_i)\cdot povrsina = \int_{pravokutnik} f(x) dx[/tex].

Kad bi zbrojili sve gornje jednadžbe, s desne strane bi dobili integral po cijelom pravokutniku [tex][0,2]x[0,3][/tex], a s lijeve integralnu sumu za taj integral.

Iako, to smo mogli i direktno. Ako se ne varam, [tex]c_i[/tex] iz gornjeg teorema će upravo biti sredine svakog od pravokutnika.

[size=9][color=#999999]Added after 32 minutes:[/color][/size]

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf
[/quote]
3.b)
Skoro. Ovo što si ti napisala za taj zadatak je integral po "unutrašnjosti" tog paraboloida, zapravo se traži volumen svega u cilindru OSIM tog dijela. No, pošto je volumen cilindra lako izračunati, iznosi [tex]a^3\pi[/tex], rješenje je [tex]a^3\pi - I[/tex], gdje je I integral koji si napisala.

2.
Prvi integral je dobar, u drugom x sigurno ne ide od 1 do 9 već od 1 do 3, dok su ti granice y-ona... čudne. Ne možeš imati y kao varijablu u granicama od y-on. Dakle, drugi integral bi trebao ići:
[tex]\int_0^3 \int_{x^2}^{4x+3} (x-y) dy dx[/tex]

[tex]x^2[/tex] je donja granica jer je parabola ispod pravca u tom komadiću, gledajući po y-osi.[/quote]

3. kužim :) hvala na ispravci

2,. zadatak: oprosti u drugom integralu je greška, treba prvo iči dx pa onda dy :S

lapsus, znači ovako:

[latex]\int_{0}^{9}\int_{-\sqrt{y}}^{\sqrt{y}}(x-y)dxdy - \int_{1}^{9}\int_{\frac{y+3}{4}}^{\sqrt{y}}(x-y)dxdy[/latex]

mislim da bi to sad trebalo biti ok?

[size=9][color=#999999]Added after 39 minutes:[/color][/size]

24.4.2008
4. a)
promjena granica:

[latex]\int_{0}^{\frac{\pi }{2}}\int_{1-x^{2}}^{cosx}f(x,y) dydx[/latex]

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

za b)
nacrtala sam u koordinatnom polukružnice i nije mi jasno koje područje točno gledamo?
fkirsek (napisa):
pedro (napisa):
fkirsek (napisa):
pedro (napisa):
nacrtala sam si i nikak ne mogu skužiti ovo za min i max koje točke uzimam


Pogledaj npr.jedinični kvadrat [tex][0,1]\times[0,1][/tex].
Gdje je tamo maksimum od [tex]x+y[/tex], a gdje minimum?


joj ja sam crtala u R^2 pa mi nikak nije bilo jasno
sada je

ali možeš li pls c i d malo detaljnije objasniti

hvalaa!


Ispričavam se što duže nisam odgovarao, ipak i vaši demosi imaju kolokvije Very Happy

Nego,
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
4. zadatak
c) Neku drugu integralnu sumu dobiješ tako da jednostavno za svaki pravokutnik te subdivizije NE uzmeš minimum i maksimum na tom pravokutniku nego jednostavno neku drugu vrijednost.

d) Dakle, teorem srednje vrijednosti vam kaže da će za neprekidnu funkciju [tex]f[/tex] i njen integral po području [tex]A[/tex] postojati točka [tex]c[/tex] tako da je
[tex] f(c)\cdot\nu(A) = \int_A f(x) dx [/tex], gdje je [tex]\nu(A) [/tex] površina skupa [tex]A[/tex].

Sad, na prvi pogled, ne čini se da to tu koristi, jel tako? Ako to primjenimo za naš kvadrat, on će nam samo dati c za cijelo naše područje, dakle za [tex][0,2]x[0,3][/tex]. Međutim, možemo primjeniti taj teorem na svako podpodručje subdivizije posebno, dobijajću [tex]c_1, c_2,c_3, c_4[/tex] za koje vrijedi, po svakom od tih kvadrata, da je [tex]f(c_i)\cdot povrsina = \int_{pravokutnik} f(x) dx[/tex].

Kad bi zbrojili sve gornje jednadžbe, s desne strane bi dobili integral po cijelom pravokutniku [tex][0,2]x[0,3][/tex], a s lijeve integralnu sumu za taj integral.

Iako, to smo mogli i direktno. Ako se ne varam, [tex]c_i[/tex] iz gornjeg teorema će upravo biti sredine svakog od pravokutnika.

Added after 32 minutes:

pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3.b)
Skoro. Ovo što si ti napisala za taj zadatak je integral po "unutrašnjosti" tog paraboloida, zapravo se traži volumen svega u cilindru OSIM tog dijela. No, pošto je volumen cilindra lako izračunati, iznosi [tex]a^3\pi[/tex], rješenje je [tex]a^3\pi - I[/tex], gdje je I integral koji si napisala.

2.
Prvi integral je dobar, u drugom x sigurno ne ide od 1 do 9 već od 1 do 3, dok su ti granice y-ona... čudne. Ne možeš imati y kao varijablu u granicama od y-on. Dakle, drugi integral bi trebao ići:
[tex]\int_0^3 \int_{x^2}^{4x+3} (x-y) dy dx[/tex]

[tex]x^2[/tex] je donja granica jer je parabola ispod pravca u tom komadiću, gledajući po y-osi.


3. kužim Smile hvala na ispravci

2,. zadatak: oprosti u drugom integralu je greška, treba prvo iči dx pa onda dy :S

lapsus, znači ovako:



mislim da bi to sad trebalo biti ok?

Added after 39 minutes:

24.4.2008
4. a)
promjena granica:



Added after 7 minutes:

za b)
nacrtala sam u koordinatnom polukružnice i nije mi jasno koje područje točno gledamo?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pepper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2012. (02:57:26)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 16:40 ned, 7. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel iko rjesia 2 iz 2009 ?
iman sliku al ne znan granice :(
jel iko rjesia 2 iz 2009 ?
iman sliku al ne znan granice Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fkirsek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2012. (23:52:51)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 17:09 ned, 7. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mata"]A moze pliz pomoc oko 3. iz 2010./11.? :([/quote]

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

Taj ti je najlakše u cilindričnim koordinatama. Primjeti, prva ploha je zapravo
[tex]x^2 + y^2 + (z - 2a)^2 = 4a[/tex], dakle sfera kojoj je središte točka [tex](0,0,2a)[/tex], a radijus [tex]2a[/tex].
Druga ploha je stožac okrenut prema gore. Za taj stožac su cilindrične koordinate posve prirodne, dobiješ jednadžbu:
[tex] az \leq 4a^2 - r^2[/tex], dok gornja jednadžba postaje:
[tex] (z-2a)^2 \leq 4a - r^2[/tex]

Dakle, granice od z-a izračunaš izravno iz tih jednadžbi, gornja je sfera, a donja je konus.
[tex]\phi[/tex] pustiš od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex] a r pustiš od [tex]0[/tex], do radijusa kružnice u kojoj se sijeku sfera i taj stožac, a to je upravo [tex]4a[/tex] (pošto radijus uopće ne ovisi o kutu). Jacobijan znaš i to je to.

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

@pedro

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf
4.a)
čini mi se da x ipak ide od -1 do [tex]\pi/2[/tex]

b)
Čini mi se da se gleda područje većeg polukruga od kojeg je oduzet manji polukrug.

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

[quote="Pepper"]jel iko rjesia 2 iz 2009 ?
iman sliku al ne znan granice :([/quote]

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2008-09/kolokvij1.pdf

Ako misliš na taj zadatak - hint, pređi na alternativne cilindrične koordinate:

[tex]
x = r cos \phi[/tex]
[tex]y = y[/tex]
[tex]z = r sin \phi[/tex]
[/tex]
i tako nađeš lagano granice (pošto se ipak radi o parabolama i cilindrima, za koje je poprilično jednostavno naći granice u cilindričnim koordinatama)
mata (napisa):
A moze pliz pomoc oko 3. iz 2010./11.? Sad


http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

Taj ti je najlakše u cilindričnim koordinatama. Primjeti, prva ploha je zapravo
[tex]x^2 + y^2 + (z - 2a)^2 = 4a[/tex], dakle sfera kojoj je središte točka [tex](0,0,2a)[/tex], a radijus [tex]2a[/tex].
Druga ploha je stožac okrenut prema gore. Za taj stožac su cilindrične koordinate posve prirodne, dobiješ jednadžbu:
[tex] az \leq 4a^2 - r^2[/tex], dok gornja jednadžba postaje:
[tex] (z-2a)^2 \leq 4a - r^2[/tex]

Dakle, granice od z-a izračunaš izravno iz tih jednadžbi, gornja je sfera, a donja je konus.
[tex]\phi[/tex] pustiš od [tex]0[/tex] do [tex]2\pi[/tex] a r pustiš od [tex]0[/tex], do radijusa kružnice u kojoj se sijeku sfera i taj stožac, a to je upravo [tex]4a[/tex] (pošto radijus uopće ne ovisi o kutu). Jacobijan znaš i to je to.

Added after 4 minutes:

@pedro

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf
4.a)
čini mi se da x ipak ide od -1 do [tex]\pi/2[/tex]

b)
Čini mi se da se gleda područje većeg polukruga od kojeg je oduzet manji polukrug.

Added after 2 minutes:

Pepper (napisa):
jel iko rjesia 2 iz 2009 ?
iman sliku al ne znan granice Sad


http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2008-09/kolokvij1.pdf

Ako misliš na taj zadatak - hint, pređi na alternativne cilindrične koordinate:

[tex]
x = r cos \phi[/tex]
[tex]y = y[/tex]
[tex]z = r sin \phi[/tex]
[/tex]
i tako nađeš lagano granice (pošto se ipak radi o parabolama i cilindrima, za koje je poprilično jednostavno naći granice u cilindričnim koordinatama)




Zadnja promjena: fkirsek; 22:37 pon, 8. 4. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mamba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 07. 2012. (17:11:16)
Postovi: (16)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 17:56 ned, 7. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3. b)

zanima me jesam li dobro postavila granice:

[latex]\int_{0}^{2\pi }\int_{0}^{a}\int_{0}^{r^{2}} r dzdrd\varphi [/latex]

koristila sam cilindrične koordinate

[size=9][color=#999999]Added after 24 minutes:[/color][/size]

[/quote]



[quote="fkirsek"][quote="pedro"][quote="fkirsek"]

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf
[/quote]
3.b)
Skoro. Ovo što si ti napisala za taj zadatak je integral po "unutrašnjosti" tog paraboloida, zapravo se traži volumen svega u cilindru OSIM tog dijela. No, pošto je volumen cilindra lako izračunati, iznosi [tex]a^3\pi[/tex], rješenje je [tex]a^3\pi - I[/tex], gdje je I integral koji si napisala.
[/quote]

Kako bi onda izgledale granice za taj integral kad ga idemo izravno računati?
Meni se čini da je ovo napisano u 1. postu ok, pa zato molim da me ispravite ako griješim.
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3. b)

zanima me jesam li dobro postavila granice:



koristila sam cilindrične koordinate

Added after 24 minutes:





[quote="fkirsek"][quote="pedro"]
fkirsek (napisa):


pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2007-08/IFVVkol1.pdf

3.b)
Skoro. Ovo što si ti napisala za taj zadatak je integral po "unutrašnjosti" tog paraboloida, zapravo se traži volumen svega u cilindru OSIM tog dijela. No, pošto je volumen cilindra lako izračunati, iznosi [tex]a^3\pi[/tex], rješenje je [tex]a^3\pi - I[/tex], gdje je I integral koji si napisala.


Kako bi onda izgledale granice za taj integral kad ga idemo izravno računati?
Meni se čini da je ovo napisano u 1. postu ok, pa zato molim da me ispravite ako griješim.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 12:33 pon, 8. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
Moze li pomoc s 1.a)?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
Moze li pomoc s 1.a)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 15:24 pon, 8. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kiara"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
Moze li pomoc s 1.a)?[/quote]

Ostavio je Leibnitz jedno [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Leibniz_integral_rule]pravilo[/url] prije nego se pridruzio svojim precima.

Ocito je [latex]f(x,t)[/latex](ova pod integralom) neprekidna kao kompozicija neprekidnih funkcija bas kao i [latex]\partial x f(x,t)[/latex] kao produkt neprekidne i neprekidne i granice [latex]g(x)=x^2[/latex] i [latex]h(x)=2x[/latex] imaju neprekidne derivacije i to ti je dovoljno da ova tvoja [latex]F[/latex] bude derivabilna.
kiara (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2009-10/kolokvij1.pdf
Moze li pomoc s 1.a)?


Ostavio je Leibnitz jedno pravilo prije nego se pridruzio svojim precima.

Ocito je (ova pod integralom) neprekidna kao kompozicija neprekidnih funkcija bas kao i kao produkt neprekidne i neprekidne i granice i imaju neprekidne derivacije i to ti je dovoljno da ova tvoja bude derivabilna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 15:55 pon, 8. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

može tko rješit ovaj zad:

površna omeđena K((0,0,0), a) i paraboloidom x^2+y^2=az/2sqrt3, a>0
može tko rješit ovaj zad:

površna omeđena K((0,0,0), a) i paraboloidom x^2+y^2=az/2sqrt3, a>0


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 16:28 pon, 8. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"]
Ostavio je Leibnitz jedno [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Leibniz_integral_rule]pravilo[/url] prije nego se pridruzio svojim precima.

Ocito je [latex]f(x,t)[/latex](ova pod integralom) neprekidna kao kompozicija neprekidnih funkcija bas kao i [latex]\partial x f(x,t)[/latex] kao produkt neprekidne i neprekidne i granice [latex]g(x)=x^2[/latex] i [latex]h(x)=2x[/latex] imaju neprekidne derivacije i to ti je dovoljno da ova tvoja [latex]F[/latex] bude derivabilna.[/quote]

Oprosti,krivo sam napisala,za 1.b) ako moze pomoc?
Nightrider (napisa):

Ostavio je Leibnitz jedno pravilo prije nego se pridruzio svojim precima.

Ocito je (ova pod integralom) neprekidna kao kompozicija neprekidnih funkcija bas kao i kao produkt neprekidne i neprekidne i granice i imaju neprekidne derivacije i to ti je dovoljno da ova tvoja bude derivabilna.


Oprosti,krivo sam napisala,za 1.b) ako moze pomoc?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 17:58 pon, 8. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tex]\int_{0}^{1}\int_{y}^{1}x^2+y^2dxdy[/tex] za [tex]x = u+ v, y=u-v[/tex], dobijem [tex]u=\frac{1}{2}(x+y)[/tex] i [tex]v=\frac{1}{2}(x-y)[/tex], i sada ne znam odrediti granice za [tex]u[/tex] i [tex]v[/tex] ako je ovo prije uopce dobro :D, hvala
[tex]\int_{0}^{1}\int_{y}^{1}x^2+y^2dxdy[/tex] za [tex]x = u+ v, y=u-v[/tex], dobijem [tex]u=\frac{1}{2}(x+y)[/tex] i [tex]v=\frac{1}{2}(x-y)[/tex], i sada ne znam odrediti granice za [tex]u[/tex] i [tex]v[/tex] ako je ovo prije uopce dobro Very Happy, hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 2 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan