Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Budući student u dilemi :) (studij)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tribux
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 05. 2013. (00:06:03)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:19 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Budući student u dilemi :) Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća: trenutno sam učenik 3. razreda ekonomije. Želja mi je biti programer. Ozbiljno razmišljam o upisivanju na PMF- matematički odjel...
Problem je što se kroz srednju "vučem" s matematikom... E sad zašto navodnici... Realno gledajući ja nisam znao što bi studiro i gdje, još u osnovnoj školi sam htio biti programer ali su me svi uvjeravali kako je to puno matematike i da to možda i nije za mene, zatim kada sam došao u srednju školu - imajući to na umu - nisam previše pažnje pridavao matematici, iako ja nju mogu relativno lako savladati, ali jednostavno nisam vidio razloga zašto bih se mučio s nečim što mi "neće biti potrebno u životu"...
Dakle tu je problem, molio bih vas da mi iskreno kažete:
da li ja ciljam možda na nešto van vlastitih mogućnosti, odnosno da PMF i nije možda za mene te da se bolje orijentiram na FOI ili TVZ... Ili smatrate da bi se uz rad i redovito pohađanje predavanja moglo nadoknaditi izgubljeno znanje?
Unaprijed zahvaljujem svima koji imaju poneki prijateljski savijet :)
Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća: trenutno sam učenik 3. razreda ekonomije. Želja mi je biti programer. Ozbiljno razmišljam o upisivanju na PMF- matematički odjel...
Problem je što se kroz srednju "vučem" s matematikom... E sad zašto navodnici... Realno gledajući ja nisam znao što bi studiro i gdje, još u osnovnoj školi sam htio biti programer ali su me svi uvjeravali kako je to puno matematike i da to možda i nije za mene, zatim kada sam došao u srednju školu - imajući to na umu - nisam previše pažnje pridavao matematici, iako ja nju mogu relativno lako savladati, ali jednostavno nisam vidio razloga zašto bih se mučio s nečim što mi "neće biti potrebno u životu"...
Dakle tu je problem, molio bih vas da mi iskreno kažete:
da li ja ciljam možda na nešto van vlastitih mogućnosti, odnosno da PMF i nije možda za mene te da se bolje orijentiram na FOI ili TVZ... Ili smatrate da bi se uz rad i redovito pohađanje predavanja moglo nadoknaditi izgubljeno znanje?
Unaprijed zahvaljujem svima koji imaju poneki prijateljski savijet Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 7:32 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najbolji način da vidiš kako bi ti matematika sjela vjerojatno je isprobavanje. Predlažem da počneš čitati predavanja prof. Bakića iz Linearne algebre 1 (http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/dodatno.html), to je kolegij iz prvog semestra, i da vidiš privlači li te to. Mislim da ti za čitanje toga ne treba puno predznanja, ali da treba matematički način razmišljanja. Odvojiti par sati ili par dana za tako važnu odluku uopće nije puno.

Inače, zašto nisi spomenuo FER? Tamo je najviše programera, a čujem i da su kolegiji šablonski.
Najbolji način da vidiš kako bi ti matematika sjela vjerojatno je isprobavanje. Predlažem da počneš čitati predavanja prof. Bakića iz Linearne algebre 1 (http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/la/dodatno.html), to je kolegij iz prvog semestra, i da vidiš privlači li te to. Mislim da ti za čitanje toga ne treba puno predznanja, ali da treba matematički način razmišljanja. Odvojiti par sati ili par dana za tako važnu odluku uopće nije puno.

Inače, zašto nisi spomenuo FER? Tamo je najviše programera, a čujem i da su kolegiji šablonski.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 10:59 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moj savjet, kao studenta zadnjeg semestra, i to smjer Računarstvo i matematika, ti je da ne upisuješ matematiku. Iako, nešto što si rekao mi ne zvuči logično. Rekli su ti da u programiranju ima puno puno matematike, a ti onda umjesto da ju radiš još više, ju zapostaviš i rješavaš preko volje. Zašto?

No, vratimo se na izbor faksa. Matematika će tebi biti daleko teža no što će to biti studentima koji ju upisuju iz gimnazije ili elektrotehničke. Jako malo je ekonomaca upisalo matematiku i uspješno ostalo na faksu. Problem je što ne radite dovoljno matematiku, a uz to ti još kažeš da i ovo što radite ne odradiš kako treba, jednostavno se nađete u prevelikom zaostatku, po pitanju znanja, pa onda umjesto da učiš matematiku koju bi trebao, prvo moraš nadoknaditi ono što si propustio.

Jedan kolega što je sa mnom išao u razred, bio je sve samo ne majstor za matematiku, sada poprilično lagano prolazi kroz FOI. Pretpostavljam da je tamo puno manji naglasak na matematici, pa je to razlog, ali ne znam kakav im je program, tako da ne mogu garantirati. U svakom slučaju, s FOI-jom završenim će sigurno biti posla.

TVZ mi se čini smijurija. Znam samo jednog lika koji to studira, čovjeka trijeznog nisam sreo a sve polaže :) I s tim završenim se može naći posao solidan, ali ne bih to upisivao nikad.

FER ima jednu jako jaaako dobru stranu, a to je što se jako rano odvajaju smjerovi školovanja, odnosno nakon što riješiš prve dvije, tri matematike, više praktički nećeš morati upisivati nijedan ozbiljni matematički predmet. Prijatelj je sada na diplomskom na smjeru Računarske znanosti, tek prošli semestar se je susreo s linearnom algebrom, odnosno vektori, matrice i slično kroz matematički predmet, što se kod nas radi praktički od prvog dana.

Da rezimiram, nemoj upisivati matematiku jer ćeš previše matematike morati raditi i život ti neće biti nimalo ugodan. Od 30 kolegija na preddiplomskom, svega njih 6 do 8 ih je vezano s nekakvim računarstvom i programiranjem. Nemoj upisivati TVZ, već se odluči između FOI i FER. Tako bih ja barem, prema ovome što si napisao. FOI ćeš proći bez problema, dok s FER-om ćeš imati malo više muke, ali zato ćeš već po izlasku faksa imati iskustvo rada na nekoliko projekata. Što ti puno znači. E i da, na FER-u zadnji semestar [b]NEEEEMA KOLEGIJA ZA POLAGANJE VEĆ RADIŠ SAMO DIPLOMSKI!!!!![/b]
Moj savjet, kao studenta zadnjeg semestra, i to smjer Računarstvo i matematika, ti je da ne upisuješ matematiku. Iako, nešto što si rekao mi ne zvuči logično. Rekli su ti da u programiranju ima puno puno matematike, a ti onda umjesto da ju radiš još više, ju zapostaviš i rješavaš preko volje. Zašto?

No, vratimo se na izbor faksa. Matematika će tebi biti daleko teža no što će to biti studentima koji ju upisuju iz gimnazije ili elektrotehničke. Jako malo je ekonomaca upisalo matematiku i uspješno ostalo na faksu. Problem je što ne radite dovoljno matematiku, a uz to ti još kažeš da i ovo što radite ne odradiš kako treba, jednostavno se nađete u prevelikom zaostatku, po pitanju znanja, pa onda umjesto da učiš matematiku koju bi trebao, prvo moraš nadoknaditi ono što si propustio.

Jedan kolega što je sa mnom išao u razred, bio je sve samo ne majstor za matematiku, sada poprilično lagano prolazi kroz FOI. Pretpostavljam da je tamo puno manji naglasak na matematici, pa je to razlog, ali ne znam kakav im je program, tako da ne mogu garantirati. U svakom slučaju, s FOI-jom završenim će sigurno biti posla.

TVZ mi se čini smijurija. Znam samo jednog lika koji to studira, čovjeka trijeznog nisam sreo a sve polaže Smile I s tim završenim se može naći posao solidan, ali ne bih to upisivao nikad.

FER ima jednu jako jaaako dobru stranu, a to je što se jako rano odvajaju smjerovi školovanja, odnosno nakon što riješiš prve dvije, tri matematike, više praktički nećeš morati upisivati nijedan ozbiljni matematički predmet. Prijatelj je sada na diplomskom na smjeru Računarske znanosti, tek prošli semestar se je susreo s linearnom algebrom, odnosno vektori, matrice i slično kroz matematički predmet, što se kod nas radi praktički od prvog dana.

Da rezimiram, nemoj upisivati matematiku jer ćeš previše matematike morati raditi i život ti neće biti nimalo ugodan. Od 30 kolegija na preddiplomskom, svega njih 6 do 8 ih je vezano s nekakvim računarstvom i programiranjem. Nemoj upisivati TVZ, već se odluči između FOI i FER. Tako bih ja barem, prema ovome što si napisao. FOI ćeš proći bez problema, dok s FER-om ćeš imati malo više muke, ali zato ćeš već po izlasku faksa imati iskustvo rada na nekoliko projekata. Što ti puno znači. E i da, na FER-u zadnji semestar NEEEEMA KOLEGIJA ZA POLAGANJE VEĆ RADIŠ SAMO DIPLOMSKI!!!!!



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 11:19 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prijatelj s kojim sam išao u srednju je koliko čujem odustao od FER-a i upisao se na FOI, a i on isto želi postati programer no na FER-u je bilo dosta elektrotehnike koja ga ne zanima pa je odustao. Ne znam koliko je na FER-u teška matematika, ali možda to tamo i ne bi bio najveći problem ...
Prijatelj s kojim sam išao u srednju je koliko čujem odustao od FER-a i upisao se na FOI, a i on isto želi postati programer no na FER-u je bilo dosta elektrotehnike koja ga ne zanima pa je odustao. Ne znam koliko je na FER-u teška matematika, ali možda to tamo i ne bi bio najveći problem ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:22 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovakvo ili onakvo programiranje, na faxu ces nauciti osnove. Negdje novije, negdje starije, negdje malo vise jezika i platformi, negdje malo manje, negdje detaljnije, negdje manje detaljno,... ali nigdje neces nauciti za aktivno raditi. To ces vecinom morati sam.

S obzirom na iskazani interes, pretpostavljam da aktivno programiras, pa mozda nije losa opcija probati naci posao i onda, eventualno (i u skladu s poslom), vidjeti sto se isplati zavrsiti.

Po meni, fax bi ti trebao biti fokusiran na ostale stvari. Ako si samo programer, bez drugih znanja, tesko ce ti biti cijeli radni vijek (osim ako se mislis krpati honorarnim poslicima, sto bas i nije stabilan izvor prihoda).

Krenes li raditi nekakve aplikacije koje modeliraju kojesta u stvarnom svijetu, za razmotriti je FSB i PMF-MO/FO/... (ovisno sto se modelira); mozes zavrsiti u nekakvim biloskim primjenama, pa je to PMF-BO; razne sistemske, elektronice, a mozda cak i mobilne stvari ce te odvesti na FER/ETFOS/.... Ekonomija i racunovodstvo bi te mogli odvesti na EFZg/EFSt/... Financije na EFZg ili PMF-MO. Itd.

Uostalom, pogledaj [url=http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji.php]kolokvije iz Programiranja 1[/url] i [url=http://degiorgi.math.hr/prog2/kolokviji.php]Programiranja 2[/url] (kolegiji prve godine). Ako si ozbiljan s programiranjem, te stvari bi ti morale biti trivijalne, kao i [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/spa/kolokviji.php]Strukture podataka i algoritmi[/url] (eventualno, do na nazive). Dalje na MO imas C++ i Javu, sto je fokusiranje na jezike, nesto sitno mreza (u jedam kolegij ugurani HTML, CSS, client-server aplikacije i, cini mi se, sitno PHPa),... Ostali racunarski kolegiji su, IMO, daleko manje zanimljivi "cistom" programeru; matematicke da ne spominjem.

Dakle, po meni, ili vidi sto te zanima osim programiranja, pa se usredotoci na to, ili kreni raditi, pa ce te posao usmjeriti prema necemu. U svakom slucaju, samo programiranje ces bolje nauciti samostalnim citanjem literature i igranjem, nego ciljano na bilo kojem faxu.

Za kraj, ovo je strip koji vjerojatno najbolje opisuje fakultete, pogotovo iz perspektive koja tebe zanima:
[url=http://abstrusegoose.com/418][img]http://abstrusegoose.com/strips/youre_welcome_college_students.png[/img][/url]
[b]Mouse-over tekst:[/b] Boy, I sure am glad I took that class on differential geometry... y'know, so I can prove theorems between unemployment checks.
Ovakvo ili onakvo programiranje, na faxu ces nauciti osnove. Negdje novije, negdje starije, negdje malo vise jezika i platformi, negdje malo manje, negdje detaljnije, negdje manje detaljno,... ali nigdje neces nauciti za aktivno raditi. To ces vecinom morati sam.

S obzirom na iskazani interes, pretpostavljam da aktivno programiras, pa mozda nije losa opcija probati naci posao i onda, eventualno (i u skladu s poslom), vidjeti sto se isplati zavrsiti.

Po meni, fax bi ti trebao biti fokusiran na ostale stvari. Ako si samo programer, bez drugih znanja, tesko ce ti biti cijeli radni vijek (osim ako se mislis krpati honorarnim poslicima, sto bas i nije stabilan izvor prihoda).

Krenes li raditi nekakve aplikacije koje modeliraju kojesta u stvarnom svijetu, za razmotriti je FSB i PMF-MO/FO/... (ovisno sto se modelira); mozes zavrsiti u nekakvim biloskim primjenama, pa je to PMF-BO; razne sistemske, elektronice, a mozda cak i mobilne stvari ce te odvesti na FER/ETFOS/.... Ekonomija i racunovodstvo bi te mogli odvesti na EFZg/EFSt/... Financije na EFZg ili PMF-MO. Itd.

Uostalom, pogledaj kolokvije iz Programiranja 1 i Programiranja 2 (kolegiji prve godine). Ako si ozbiljan s programiranjem, te stvari bi ti morale biti trivijalne, kao i Strukture podataka i algoritmi (eventualno, do na nazive). Dalje na MO imas C++ i Javu, sto je fokusiranje na jezike, nesto sitno mreza (u jedam kolegij ugurani HTML, CSS, client-server aplikacije i, cini mi se, sitno PHPa),... Ostali racunarski kolegiji su, IMO, daleko manje zanimljivi "cistom" programeru; matematicke da ne spominjem.

Dakle, po meni, ili vidi sto te zanima osim programiranja, pa se usredotoci na to, ili kreni raditi, pa ce te posao usmjeriti prema necemu. U svakom slucaju, samo programiranje ces bolje nauciti samostalnim citanjem literature i igranjem, nego ciljano na bilo kojem faxu.

Za kraj, ovo je strip koji vjerojatno najbolje opisuje fakultete, pogotovo iz perspektive koja tebe zanima:

Mouse-over tekst: Boy, I sure am glad I took that class on differential geometry... y'know, so I can prove theorems between unemployment checks.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bixodococo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (20:26:24)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 13:15 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajde pošto te ljudi odgovaraju, idem te ja malo nagovarati.

Pošto kažeš da bi matematiku mogao relativno lako svladati, u čemu je problem (uz dovoljno rada)?

Ovaj argument o besmislu učenja nečeg šta ti u životu neće trebati možeš malo poopćiti i primijeniti mrvu šire. Zašto bi uopće studirao? Išao u srednju? Realno, može se i bez toga. Ali ti može jako dobro doći. Vidim tu neku natruhu lijenosti, a vele da su lijeni programeri najbolji :lol:

Inače, ja također nisam znao šta bi studirao nit sam imao neku podlogu. Danas ne znam šta bi studirao OSIM ovoga. Drugim riječima, zakačih se (koliko god to bilo kontradiktorno s mojom lijenošću). Ima stvarno zanimljivih stvari koje ovdje možeš naučiti, ali ono najvažnije, nekako ti se usađuje propitkivački način razmišljanja, kao i onaj strogoformalni, da ne velim egzaktan i čist.

Meni se čini da je na početku studija materija bila predstavljena malo po malo i samodostatno tj. da nije bilo stvari koje padnu s neba, već se sve motiviralo koliko treba. To kažem jer u srednjoj nisam pretjerivao s matematikom, a dalo se uz malo truda sve nadograditi.

U najgorem slučaju možeš odustati (ali najbolje stvari dolaze tek nakon par godina).

Nadam se da nisam odmogao, dobro razmisli i sretno!
Ajde pošto te ljudi odgovaraju, idem te ja malo nagovarati.

Pošto kažeš da bi matematiku mogao relativno lako svladati, u čemu je problem (uz dovoljno rada)?

Ovaj argument o besmislu učenja nečeg šta ti u životu neće trebati možeš malo poopćiti i primijeniti mrvu šire. Zašto bi uopće studirao? Išao u srednju? Realno, može se i bez toga. Ali ti može jako dobro doći. Vidim tu neku natruhu lijenosti, a vele da su lijeni programeri najbolji Laughing

Inače, ja također nisam znao šta bi studirao nit sam imao neku podlogu. Danas ne znam šta bi studirao OSIM ovoga. Drugim riječima, zakačih se (koliko god to bilo kontradiktorno s mojom lijenošću). Ima stvarno zanimljivih stvari koje ovdje možeš naučiti, ali ono najvažnije, nekako ti se usađuje propitkivački način razmišljanja, kao i onaj strogoformalni, da ne velim egzaktan i čist.

Meni se čini da je na početku studija materija bila predstavljena malo po malo i samodostatno tj. da nije bilo stvari koje padnu s neba, već se sve motiviralo koliko treba. To kažem jer u srednjoj nisam pretjerivao s matematikom, a dalo se uz malo truda sve nadograditi.

U najgorem slučaju možeš odustati (ali najbolje stvari dolaze tek nakon par godina).

Nadam se da nisam odmogao, dobro razmisli i sretno!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 14:29 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"] ili elektrotehničke[/quote]

posebno elektrotehnicke rekao bih :D
Milojko (napisa):
ili elektrotehničke


posebno elektrotehnicke rekao bih Very Happy



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 16:31 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da mogu opet birati koji bi faks upisao, promjenio bih samo jednu stvar, otisao na ing smjer a ne na prof. Ako te zanima programiranje, uz znanje matematike mozes raditi prezanimljive stvari, ali ako ces se trudit. Na FER ne bih isao nikad i uopce mi nije zao sto sam tu di jesam. A sto se programiranja tice, sjedni i uci. Kad jednom naucis osnove i naucis kako programiti, novi jezici ti nece biti problem jer ces ih moci nauciti jako brzo ako znas kako programirati. Na MO mozes nauciti kako programirati, ali ako zelis nesto vise od toga, sjedni doma i radi. Zadaj si sam probleme, igraj se s tim i uvijek probaj pronaci bolje rjesenje. Ako znas nekog tko radi kao programer (i da ne radi samo maintenance), gnjavi ga i pitaj sve sto te zanima (pretpostavljajuci da covjek zna sto prica).
Vec sada imas za male novce kupiti neki rasberry pie ili arduino pa se mozes i s tim igrat. Ako vidis da ti u zivotu fali neka aplikacija, napisi je sam (kreni od terminala pa kasnije napravi nekakav GUI). Prije ces tako nauciti programirati nego cekajuci da ti netko drugi sve pokaze i objasni (nazalost, hrpa studenata danas to i ocekuje, i docekat ce kad na vrbi rodi grozdje). Ako imas previse vremena u zivotu, ukljuci se u neki open source projekt, pa se s tim bavi. Imas izbora koliko zelis.
Sad, sve ovisi sto tebe zanima.

Dal bi ti preporucio racunarstvo na MO, to ti ne znam iskreno. I da i ne ali to je moje subjektivno misljenje koje ne bih iznosio :) Upisi sto te zanima i to radi. I pritom, ne slusaj misljenja ljudi kojima su svi krivi (asitenti, profesori, baka na placu, vozac tramvaja) nego svoj razum (pogotovo ne slusaj price o profesorima).
Ali pripremi se na jednu stvar, a to je rad, rad i jos malo rada :) Taman kad mislis da znas nekog jarca, skuzis da nemas pojma i da ima jos jako puno toga kaj moras naucit a za hrpu stvari nisi ni cuo.

@vsego - na MO se ne uci Java koliko znam.
Da mogu opet birati koji bi faks upisao, promjenio bih samo jednu stvar, otisao na ing smjer a ne na prof. Ako te zanima programiranje, uz znanje matematike mozes raditi prezanimljive stvari, ali ako ces se trudit. Na FER ne bih isao nikad i uopce mi nije zao sto sam tu di jesam. A sto se programiranja tice, sjedni i uci. Kad jednom naucis osnove i naucis kako programiti, novi jezici ti nece biti problem jer ces ih moci nauciti jako brzo ako znas kako programirati. Na MO mozes nauciti kako programirati, ali ako zelis nesto vise od toga, sjedni doma i radi. Zadaj si sam probleme, igraj se s tim i uvijek probaj pronaci bolje rjesenje. Ako znas nekog tko radi kao programer (i da ne radi samo maintenance), gnjavi ga i pitaj sve sto te zanima (pretpostavljajuci da covjek zna sto prica).
Vec sada imas za male novce kupiti neki rasberry pie ili arduino pa se mozes i s tim igrat. Ako vidis da ti u zivotu fali neka aplikacija, napisi je sam (kreni od terminala pa kasnije napravi nekakav GUI). Prije ces tako nauciti programirati nego cekajuci da ti netko drugi sve pokaze i objasni (nazalost, hrpa studenata danas to i ocekuje, i docekat ce kad na vrbi rodi grozdje). Ako imas previse vremena u zivotu, ukljuci se u neki open source projekt, pa se s tim bavi. Imas izbora koliko zelis.
Sad, sve ovisi sto tebe zanima.

Dal bi ti preporucio racunarstvo na MO, to ti ne znam iskreno. I da i ne ali to je moje subjektivno misljenje koje ne bih iznosio Smile Upisi sto te zanima i to radi. I pritom, ne slusaj misljenja ljudi kojima su svi krivi (asitenti, profesori, baka na placu, vozac tramvaja) nego svoj razum (pogotovo ne slusaj price o profesorima).
Ali pripremi se na jednu stvar, a to je rad, rad i jos malo rada Smile Taman kad mislis da znas nekog jarca, skuzis da nemas pojma i da ima jos jako puno toga kaj moras naucit a za hrpu stvari nisi ni cuo.

@vsego - na MO se ne uci Java koliko znam.



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 19:15 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

gle, kao sto su ti rekli, dosta je materijala dostupno na netu pa to mozes polako pocet proucavat.
sto se tice srednjoskolske matematike, imas jos godinu dana i pocni ucit sve po gimnazijskom programu ako mozes, biti ce ti lakse (uz puno truda se stigne, jer nije tako starsno tesko kao sto izgleda :) ). matematika u ekonomskim skola jednostavno nije dovoljna, treba ipak malo teoriju shvacati jer ce ti to uvelike olaksati stavri, narocito da razumijes koncepte (to ti govorim iz osobnog iskustva)

[quote="ante003"]@vsego - na MO se ne uci Java koliko znam.[/quote]

nema, vec neko vrijeme
gle, kao sto su ti rekli, dosta je materijala dostupno na netu pa to mozes polako pocet proucavat.
sto se tice srednjoskolske matematike, imas jos godinu dana i pocni ucit sve po gimnazijskom programu ako mozes, biti ce ti lakse (uz puno truda se stigne, jer nije tako starsno tesko kao sto izgleda Smile ). matematika u ekonomskim skola jednostavno nije dovoljna, treba ipak malo teoriju shvacati jer ce ti to uvelike olaksati stavri, narocito da razumijes koncepte (to ti govorim iz osobnog iskustva)

ante003 (napisa):
@vsego - na MO se ne uci Java koliko znam.


nema, vec neko vrijeme



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 12:16 čet, 30. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako te zanima programiranje, ne bih ti preporučio PMF-MO. Na PMF-MO se prvenstveno uči matematika, a programiranja ima tek toliko da dobiješ dojam kako to izgleda. Tijekom cijelog studija na PMF-MO teško da ćeš isprogramirati kompleksniji program (recimo 1k+ linija koda). Nažalost, nećeš čuti ništa ni o važnim teorijskim konceptima računarstva: modelima konkurentnog izvršavanja, teoriji tipova, funkcijskom programiranju, kompajlerima, semantici programskih jezika... Dapače, od programskih jezika susrest ćeš se jedino s C/C++ i na kraju ćeš završiti hvaleći moć i jednostavnost C++ u odnosu na C u shoutboxu ovog foruma. :)

Stoga radije odi na FER. Daleko od toga da je njihov program dobar i moderan. Dapače, dok je studij na PMF-MO orijentiran na matematiku, na FER-u vjerojatno ima premalo matematike. Međutim, tamo bar imaš šanse sudjelovati u programerskim drilovima poput [url=http://java.zemris.fer.hr/]Java tečaja[/url]. Za taj tečaj pouzdano znam da je kvalitetan, a znaju i neki poslodavci.
Ako te zanima programiranje, ne bih ti preporučio PMF-MO. Na PMF-MO se prvenstveno uči matematika, a programiranja ima tek toliko da dobiješ dojam kako to izgleda. Tijekom cijelog studija na PMF-MO teško da ćeš isprogramirati kompleksniji program (recimo 1k+ linija koda). Nažalost, nećeš čuti ništa ni o važnim teorijskim konceptima računarstva: modelima konkurentnog izvršavanja, teoriji tipova, funkcijskom programiranju, kompajlerima, semantici programskih jezika... Dapače, od programskih jezika susrest ćeš se jedino s C/C++ i na kraju ćeš završiti hvaleći moć i jednostavnost C++ u odnosu na C u shoutboxu ovog foruma. Smile

Stoga radije odi na FER. Daleko od toga da je njihov program dobar i moderan. Dapače, dok je studij na PMF-MO orijentiran na matematiku, na FER-u vjerojatno ima premalo matematike. Međutim, tamo bar imaš šanse sudjelovati u programerskim drilovima poput Java tečaja. Za taj tečaj pouzdano znam da je kvalitetan, a znaju i neki poslodavci.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan