Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci s predavanja
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 17:12 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Zadaci s predavanja Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/~singer/P2_1213/11.pdf

Pri kraju, zadnje objasnjeno je invertiranje datoteke (na mjestu).

Napisani kod mi nije jasan. Bila bih zahvalna kad bi netko objasnio na primjeru koji je zadan prethodno s 'a' 'b' 'c' 'd'.


Moje razmisljanje:

->pozicije se broje od 0, znaci prvi fseek ce bit postavljen na poziciju 3,
file_pola=1;

->sad smo u while petlji, sljedeci fseek je postavljen sad na pocetak na poziciju 0 (ne znam zasto u komentaru onda stoji "pomak unaprijed od pocetka") jer je pomak=0 i onda je ch_1='a';

->sljedeci fseek se onda pomice za jedno mjesto unazad od kraja, pa ce pozicija biti na 2, jer je pomak jos 0 pa se pomicemo samo za -1L,
znaci ch_2='c'

->trenutna pozicija je na 2, znaci sljedeci fseek se pomice za jedan unazad (tj. na poziciju 1 na kojoj stoji 'b')

-> i sad fputc ch_1='a' ubacuje na poziciju 1

->slejdeci fseek je na poziciji 0, jer je pomak jos 0, i onda fputc ch_2='c' stavlja na poziciju 0

i sad je stvar sljedeca: 'c' 'a' 'c' 'd'

Gdje je sad 'b'??
Negdje krivo razmisljam. :oops:
http://web.math.pmf.unizg.hr/~singer/P2_1213/11.pdf

Pri kraju, zadnje objasnjeno je invertiranje datoteke (na mjestu).

Napisani kod mi nije jasan. Bila bih zahvalna kad bi netko objasnio na primjeru koji je zadan prethodno s 'a' 'b' 'c' 'd'.


Moje razmisljanje:

->pozicije se broje od 0, znaci prvi fseek ce bit postavljen na poziciju 3,
file_pola=1;

->sad smo u while petlji, sljedeci fseek je postavljen sad na pocetak na poziciju 0 (ne znam zasto u komentaru onda stoji "pomak unaprijed od pocetka") jer je pomak=0 i onda je ch_1='a';

->sljedeci fseek se onda pomice za jedno mjesto unazad od kraja, pa ce pozicija biti na 2, jer je pomak jos 0 pa se pomicemo samo za -1L,
znaci ch_2='c'

->trenutna pozicija je na 2, znaci sljedeci fseek se pomice za jedan unazad (tj. na poziciju 1 na kojoj stoji 'b')

-> i sad fputc ch_1='a' ubacuje na poziciju 1

->slejdeci fseek je na poziciji 0, jer je pomak jos 0, i onda fputc ch_2='c' stavlja na poziciju 0

i sad je stvar sljedeca: 'c' 'a' 'c' 'd'

Gdje je sad 'b'??
Negdje krivo razmisljam. Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:57 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tt]SEEK_END[/tt] te baca na kraj datoteke. Ako tako hoces, na "znak iza zadnjeg", dakle u tvom slucaju na poziciju 4. Da nije tako, eventualno pisanje nakon takvog skoka bi pregazilo zadnji znak, a to ne zelimo ako smo napravili skok "na kraj". ;)

Dalje je lako. S onih [tt]-1[/tt] idemo jedno mjesto u negativu, dakle mjesto prije zadnjeg, sto je zadnji znak u datoteci ([tt]'d'[/tt], a ne [tt]'c'[/tt]). Jasnije? :)

Komentar "pomak unaprijed od pocetka" je koristan u kontekstu same petlje: u svakom koraku petlje imamo "pomak od pocetka" za [tt]pomak[/tt] mjesta.
SEEK_END te baca na kraj datoteke. Ako tako hoces, na "znak iza zadnjeg", dakle u tvom slucaju na poziciju 4. Da nije tako, eventualno pisanje nakon takvog skoka bi pregazilo zadnji znak, a to ne zelimo ako smo napravili skok "na kraj". Wink

Dalje je lako. S onih -1 idemo jedno mjesto u negativu, dakle mjesto prije zadnjeg, sto je zadnji znak u datoteci ('d', a ne 'c'). Jasnije? Smile

Komentar "pomak unaprijed od pocetka" je koristan u kontekstu same petlje: u svakom koraku petlje imamo "pomak od pocetka" za pomak mjesta.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 18:45 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo je jasnije, ali opet nesto mi ne stima:


->pozicije se broje od 0, znaci prvi fseek ce bit postavljen na poziciju [b]4,[/b]
file_pola=[b]2[/b];

->sad smo u while petlji, sljedeci fseek je postavljen sad na pocetak na poziciju 0 jer je pomak=0 i onda je ch_1='a';

->sljedeci fseek se onda pomice za jedno mjesto unazad od kraja, pa ce pozicija biti na [b]3[/b], jer je pomak jos 0 pa se pomicemo samo za -1L,
znaci [b]ch_2='d[/b]'

[color=red]->trenutna pozicija je na [b]3[/b], znaci sljedeci fseek se pomice za jedan unazad (tj. [b]na poziciju 2 na kojoj stoji 'c'[/b])
[/color]
-> i sad fputc ch_1='a' ubacuje na poziciju [b]2[/b]

->slejdeci fseek je na poziciji 0, jer je pomak jos 0, i onda fputc [b]ch_2='d' [/b]stavlja na poziciju 0

i sad je stvar sljedeca: 'd' 'b' 'a' 'd'

Mislim da sad to crveno nije dobro. Jer da se tu s trenutne pozicije ne vratim za jedno, lijepo bi se zamijenili a i d. :oops:
Malo je jasnije, ali opet nesto mi ne stima:


→pozicije se broje od 0, znaci prvi fseek ce bit postavljen na poziciju 4,
file_pola=2;

→sad smo u while petlji, sljedeci fseek je postavljen sad na pocetak na poziciju 0 jer je pomak=0 i onda je ch_1='a';

→sljedeci fseek se onda pomice za jedno mjesto unazad od kraja, pa ce pozicija biti na 3, jer je pomak jos 0 pa se pomicemo samo za -1L,
znaci ch_2='d'

→trenutna pozicija je na 3, znaci sljedeci fseek se pomice za jedan unazad (tj. na poziciju 2 na kojoj stoji 'c')

→ i sad fputc ch_1='a' ubacuje na poziciju 2

→slejdeci fseek je na poziciji 0, jer je pomak jos 0, i onda fputc ch_2='d' stavlja na poziciju 0

i sad je stvar sljedeca: 'd' 'b' 'a' 'd'

Mislim da sad to crveno nije dobro. Jer da se tu s trenutne pozicije ne vratim za jedno, lijepo bi se zamijenili a i d. Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:48 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravljas da te svako citanje i pisanje takodjer pomakne (za onoliko koliko je procitano/zapisano). Dakle, "citaj jedan znak + pomakni se jedno mjesto nalijevo + pisi jedan znak" ce pisanje napraviti preko procitanog znaka, a ne ispred njega.
Zaboravljas da te svako citanje i pisanje takodjer pomakne (za onoliko koliko je procitano/zapisano). Dakle, "citaj jedan znak + pomakni se jedno mjesto nalijevo + pisi jedan znak" ce pisanje napraviti preko procitanog znaka, a ne ispred njega.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 2:57 sri, 29. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, hvala Šego, spašavas me! Kontam sad.
Hvala, hvala Šego, spašavas me! Kontam sad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan