Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

ekvipotentni skupovi
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lucijana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 05. 2008. (01:32:09)
Postovi: (2F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 3 - 6

PostPostano: 20:58 sri, 4. 9. 2013    Naslov: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

Imam jedno pitanje, budući da sam nesigurna,

Kaže zadatak:

Pokaži da su skup [tex]\mathbb{Z} [/tex] i[tex] \mathbb{N}_0 [/tex] ekvipotentni.

Mogu li to pokazati na ovaj način:

[tex]f:\mathbb{Z}\rightarrow\mathbb{N}_0[/tex]
[tex]f(x)=x^2[/tex]

Hvala na bilo kakvoj pomoći!
Imam jedno pitanje, budući da sam nesigurna,

Kaže zadatak:

Pokaži da su skup [tex]\mathbb{Z} [/tex] i[tex] \mathbb{N}_0 [/tex] ekvipotentni.

Mogu li to pokazati na ovaj način:

[tex]f:\mathbb{Z}\rightarrow\mathbb{N}_0[/tex]
[tex]f(x)=x^2[/tex]

Hvala na bilo kakvoj pomoći!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 21:20 sri, 4. 9. 2013    Naslov: Re: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

[quote="lucijana"]Imam jedno pitanje, budući da sam nesigurna,

Kaže zadatak:

Pokaži da su skup [latex]\mathbb{Z} [/latex] i[latex] \mathbb{N}_0 [/latex] ekvipotentni.

Mogu li to pokazati na ovaj način:

[latex]f:\mathbb{Z}\rightarrow\mathbb{N}_0[/latex]
[latex]f(x)=x^2[/latex]

Hvala na bilo kakvoj pomoći![/quote]

Time si pokazala da je Z podskup od N_0 (oprosti što mi se neda pisati latex sada, idem ti nabrzaka probati objasniti kako to funkcionira). Skupovi su ekvipotentni ako postoji neka bijeksicja među njima. Tu bijekciju nekad nije lako naći, pa se onda može koristiti i druga definicija. Ako postoji injekcija iz A u B, i neka druga injekcija iz B u A, onda su skupovi A i B ekvipotentni. Dakle, ili moraš naći bijekciju između Z i N_0, ili moraš naći dvije injekcije. Ovo što si napisala nije čak niti injekcija, jer se x i -x preslikaju u isti rezultat. Napomena, ako je potrebna, injekcija je funkcija koja različitim elementima domene pridružuje različite elemente kodomene.

Ovdje je stravično jednostavno naći bijekciju između ova dva skupa. Neka je f : Z -> N_0 funkcija, definiramo ju tako da pozitivne brojeve preslikavamo u parne brojeve, a negativne u neparne, i f(0) = 0. Nekada neće biti tako lako naći bijekciju, ali će biti lakše naći injekciju u jednom smjeru i injekciju u drugom smjeru, pa onda kad ih nađeš samo ustvrdiš "Aha! Postoji injekcija iz A u B i iz B u A, što znači da |A| <= |B| i |B| <= |A|, pa su onda A i B ekvipotentni".

Et, nadam se da sam pomogo.
lucijana (napisa):
Imam jedno pitanje, budući da sam nesigurna,

Kaže zadatak:

Pokaži da su skup i ekvipotentni.

Mogu li to pokazati na ovaj način:




Hvala na bilo kakvoj pomoći!


Time si pokazala da je Z podskup od N_0 (oprosti što mi se neda pisati latex sada, idem ti nabrzaka probati objasniti kako to funkcionira). Skupovi su ekvipotentni ako postoji neka bijeksicja među njima. Tu bijekciju nekad nije lako naći, pa se onda može koristiti i druga definicija. Ako postoji injekcija iz A u B, i neka druga injekcija iz B u A, onda su skupovi A i B ekvipotentni. Dakle, ili moraš naći bijekciju između Z i N_0, ili moraš naći dvije injekcije. Ovo što si napisala nije čak niti injekcija, jer se x i -x preslikaju u isti rezultat. Napomena, ako je potrebna, injekcija je funkcija koja različitim elementima domene pridružuje različite elemente kodomene.

Ovdje je stravično jednostavno naći bijekciju između ova dva skupa. Neka je f : Z → N_0 funkcija, definiramo ju tako da pozitivne brojeve preslikavamo u parne brojeve, a negativne u neparne, i f(0) = 0. Nekada neće biti tako lako naći bijekciju, ali će biti lakše naći injekciju u jednom smjeru i injekciju u drugom smjeru, pa onda kad ih nađeš samo ustvrdiš "Aha! Postoji injekcija iz A u B i iz B u A, što znači da |A| ⇐ |B| i |B| ⇐ |A|, pa su onda A i B ekvipotentni".

Et, nadam se da sam pomogo.



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
lucijana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 05. 2008. (01:32:09)
Postovi: (2F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 3 - 6

PostPostano: 21:29 sri, 4. 9. 2013    Naslov: Re: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

Da li sam mogla zaključiti na način:
Budući da se radi o skupovima koji su prebrojivo beskonačni, kao i skup prirodnih brojeva, pa su ekvipotetni s njime, pa su i međusobno ekvipotentni.

?
Hvala ti puno puno
Da li sam mogla zaključiti na način:
Budući da se radi o skupovima koji su prebrojivo beskonačni, kao i skup prirodnih brojeva, pa su ekvipotetni s njime, pa su i međusobno ekvipotentni.

?
Hvala ti puno puno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 23:52 sri, 4. 9. 2013    Naslov: Re: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"][quote="lucijana"]
[latex]f:\mathbb{Z}\rightarrow\mathbb{N}_0[/latex]
[latex]f(x)=x^2[/latex]
[/quote]

Time si pokazala da je Z podskup od N_0 [/quote]
:shock: Znam što si mislio reći, ali pripazi što pišeš - ovako možeš zbuniti ljude. :wink:

[quote="lucijana"]Da li sam mogla zaključiti na način:
Budući da se radi o skupovima koji su prebrojivo beskonačni, kao i skup prirodnih brojeva, pa su ekvipotetni s njime, pa su i međusobno ekvipotentni. [/quote]
Da, samo bi trebalo još dokazati tvrdnju da su oba skupa prebrojivo beskonačni, što je otprilike jednako teško kao i direktno dokazati da su [latex]\mathbb{Z}[/latex] i [latex]\mathbb{N}_0[/latex] ekvipotentni, samo je dupli posao.
Milojko (napisa):
lucijana (napisa):





Time si pokazala da je Z podskup od N_0

Shocked Znam što si mislio reći, ali pripazi što pišeš - ovako možeš zbuniti ljude. Wink

lucijana (napisa):
Da li sam mogla zaključiti na način:
Budući da se radi o skupovima koji su prebrojivo beskonačni, kao i skup prirodnih brojeva, pa su ekvipotetni s njime, pa su i međusobno ekvipotentni.

Da, samo bi trebalo još dokazati tvrdnju da su oba skupa prebrojivo beskonačni, što je otprilike jednako teško kao i direktno dokazati da su i ekvipotentni, samo je dupli posao.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 19:46 čet, 5. 9. 2013    Naslov: Re: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="Milojko"]
Time si pokazala da je Z podskup od N_0 [/quote]
:shock: Znam što si mislio reći, ali pripazi što pišeš - ovako možeš zbuniti ljude. :wink:
[/quote]
Čim sam vidio da si komentiro, znao sam da sam negdje zeznuo :)
mdoko (napisa):
Milojko (napisa):

Time si pokazala da je Z podskup od N_0

Shocked Znam što si mislio reći, ali pripazi što pišeš - ovako možeš zbuniti ljude. Wink

Čim sam vidio da si komentiro, znao sam da sam negdje zeznuo Smile



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
lucijana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 05. 2008. (01:32:09)
Postovi: (2F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 3 - 6

PostPostano: 20:43 čet, 5. 9. 2013    Naslov: Re: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

Malo sam danas vježbala i radila, i budući da je svaka lin fja oblika [tex]f(x)=ax+b[/tex] bijekcija........ nadošla sam takvim izračunavanjem da bi recimo u ovom slučaju funkcija[tex] f(x)=(-1/3)x+1/3[/tex] bila odgovor na ovu ekvipotentnost..

Jesam li u pravu, ili sam na skroz krivom putu :/
Malo sam danas vježbala i radila, i budući da je svaka lin fja oblika [tex]f(x)=ax+b[/tex] bijekcija........ nadošla sam takvim izračunavanjem da bi recimo u ovom slučaju funkcija[tex] f(x)=(-1/3)x+1/3[/tex] bila odgovor na ovu ekvipotentnost..

Jesam li u pravu, ili sam na skroz krivom putu Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 22:12 čet, 5. 9. 2013    Naslov: Re: ekvipotentni skupovi Citirajte i odgovorite

[quote="lucijana"]Malo sam danas vježbala i radila, i budući da je svaka lin fja oblika [tex]f(x)=ax+b[/tex] bijekcija........
[/quote]
:shock: Ma kako? Između kojih skupova? Što su [i]a[/i] i [i]b[/i]? :grebgreb:

[quote]
nadošla sam takvim izračunavanjem da bi recimo u ovom slučaju funkcija[tex] f(x)=(-1/3)x+1/3[/tex] bila odgovor na ovu ekvipotentnost.
[/quote]
Što je domena, a što kodomena funkcije? U svakom slučaju, za niti jedan cijeli broj [i]x[/i] djeljiv s 3, vrijednost [i]f(x)[/i] nije cijeli broj, pa prema tome to što si gore napisala ne može biti bijekcija između [tex]\mathbb{Z}[/tex] i [tex]\mathbb{N}_0[/tex].


[quote]Jesam li u pravu, ili sam na skroz krivom putu :/[/quote]
Na pravom putu si utoliko što si svijesna da treba naći bijekciju između [tex]\mathbb{Z}[/tex] i [tex]\mathbb{N}_0[/tex], ali mi se čini da si jako zbunjena pitanjem što to zapravo znači.
lucijana (napisa):
Malo sam danas vježbala i radila, i budući da je svaka lin fja oblika [tex]f(x)=ax+b[/tex] bijekcija........

Shocked Ma kako? Između kojih skupova? Što su a i b? Kotacici rade 100 na sat

Citat:

nadošla sam takvim izračunavanjem da bi recimo u ovom slučaju funkcija[tex] f(x)=(-1/3)x+1/3[/tex] bila odgovor na ovu ekvipotentnost.

Što je domena, a što kodomena funkcije? U svakom slučaju, za niti jedan cijeli broj x djeljiv s 3, vrijednost f(x) nije cijeli broj, pa prema tome to što si gore napisala ne može biti bijekcija između [tex]\mathbb{Z}[/tex] i [tex]\mathbb{N}_0[/tex].


Citat:
Jesam li u pravu, ili sam na skroz krivom putu Ehm?

Na pravom putu si utoliko što si svijesna da treba naći bijekciju između [tex]\mathbb{Z}[/tex] i [tex]\mathbb{N}_0[/tex], ali mi se čini da si jako zbunjena pitanjem što to zapravo znači.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan