Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ludamath
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 02. 2008. (16:00:14)
Postovi: (3E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 4

PostPostano: 17:38 čet, 3. 4. 2014    Naslov: zadatak Citirajte i odgovorite

[code:1]#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>

int C(int n) {
if(n=0) return 4;
if(n>0)
return (((3*n + 7)/(7*n + 7))*C[n-1]);
}

int main(void){

int n;
scanf("%d", &n);
printf("%g\n",C[n] );
return 0;
}
[/code:1]

Stalno mi u funkciji javlja grešku fod drugog if-a i kod printf-a u programu.
Pomoć!!
Kod:
#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>

int C(int n) {
    if(n=0) return 4;
    if(n>0)
    return (((3*n + 7)/(7*n + 7))*C[n-1]);
    }

    int main(void){

    int n;
    scanf("%d", &n);
    printf("%g\n",C[n] );
    return 0;
    }


Stalno mi u funkciji javlja grešku fod drugog if-a i kod printf-a u programu.
Pomoć!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:53 čet, 3. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tt]C[/tt] nije niz nego funkcija, pa se ne moze indeksirati.

Dobro je procitati sto compiler prigovara, jer on ima lijep obicaj objasniti sto ga muci. Ako ti i dalje nije jasan prigovor, prepisi ga ovdje kad prijavljujes problem, jer to bitno olaksava trazenje greske.

Na Forumu si ukljuci podrsku za BBcode, inace ti se kodovi nece dobro prikazivati cak niti kad zapakrias u [tt][co[i][/i]de]...[/code][/tt].

P.S. Ni prvi [tt]if[/tt] ti nije dobar. Hint: pogledaj malo bolje "uvjet" koji imas napisan tamo.
C nije niz nego funkcija, pa se ne moze indeksirati.

Dobro je procitati sto compiler prigovara, jer on ima lijep obicaj objasniti sto ga muci. Ako ti i dalje nije jasan prigovor, prepisi ga ovdje kad prijavljujes problem, jer to bitno olaksava trazenje greske.

Na Forumu si ukljuci podrsku za BBcode, inace ti se kodovi nece dobro prikazivati cak niti kad zapakrias u [code]...[/code].

P.S. Ni prvi if ti nije dobar. Hint: pogledaj malo bolje "uvjet" koji imas napisan tamo.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Countess
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 07. 2013. (13:34:10)
Postovi: (13)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:40 sri, 30. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak 3.1.3 iz skripte: (zapravo, nije bitan zadatak, ali neka.. :? )
Napišite program koji učitava dva prirodna broja [latex]m, n \leq 10[/latex], te matrice [latex]a, b \in \mathbb{R}^{m \times n}[/latex]. Program treba izračunati sumu matrica c = a + b i ispisati ju ... itd.

Izgleda da imam nekakvih problema s kodom ili s laptopom... Jel netko voljan iskopirati kôd kod sebe i provjeriti jel sve štima? Ili barem provjeriti jesam li napravila neku kardinalnu grešku koju ne vidim?

Uglavnom, program mi se ruši kod učitavanja brojeva u drugu matricu (matrica B). Pozovem funkciju [b]scan_matrix[/b] prvi put, učitam elemente od A, pozovem ju drugi put, i program se sruši odmah kod prve for-petlje.

Zanimljivo je ( :?: ) da se program NE ruši ako zamjenim poredak matrica (ako prvo učitavam elemente od B, pa onda od A).

:???:

[code:1]# include <stdio.h>

int main()
{
void scan_matrix ( double (*)[], int, int, char );

int m, n;
printf ( "Ucitaj m i n: \n" );
scanf ( "%d %d", &m, &n );

double a[ m ][ n ], b[ m ][ n ];

scan_matrix ( a, m, n, 'A' );
scan_matrix ( b, m, n, 'B' );

return 0;
}

void scan_matrix ( double x[][10], int m, int n, char name )
{
int i, j;
printf ( "\nUcitajte elemente matrice %c", name );
for ( i = 0; i < m; i++ )
for ( j = 0; j < n; j++ )
{
printf ( "\n%c[%d][%d] = ", name, i, j );
scanf ( "%lg", &x[ i ][ j ] );
}
}

[/code:1]
Zadatak 3.1.3 iz skripte: (zapravo, nije bitan zadatak, ali neka.. Confused )
Napišite program koji učitava dva prirodna broja , te matrice . Program treba izračunati sumu matrica c = a + b i ispisati ju ... itd.

Izgleda da imam nekakvih problema s kodom ili s laptopom... Jel netko voljan iskopirati kôd kod sebe i provjeriti jel sve štima? Ili barem provjeriti jesam li napravila neku kardinalnu grešku koju ne vidim?

Uglavnom, program mi se ruši kod učitavanja brojeva u drugu matricu (matrica B). Pozovem funkciju scan_matrix prvi put, učitam elemente od A, pozovem ju drugi put, i program se sruši odmah kod prve for-petlje.

Zanimljivo je ( Question ) da se program NE ruši ako zamjenim poredak matrica (ako prvo učitavam elemente od B, pa onda od A).

Confused

Kod:
# include <stdio.h>

int main()
{
    void scan_matrix ( double (*)[], int, int, char );

    int m, n;
    printf ( "Ucitaj m i n: \n" );
        scanf ( "%d %d", &m, &n );

    double a[ m ][ n ], b[ m ][ n ];

    scan_matrix ( a, m, n, 'A' );
    scan_matrix ( b, m, n, 'B' );

    return 0;
}

void scan_matrix ( double x[][10], int m, int n, char name )
{
    int i, j;
    printf ( "\nUcitajte elemente matrice %c", name );
    for ( i = 0; i < m; i++ )
        for ( j = 0; j < n; j++ )
        {
            printf ( "\n%c[%d][%d] = ", name, i, j );
            scanf ( "%lg", &x[ i ][ j ] );
        }
}



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:50 sri, 30. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tvoje matrice su reda [tt]m[/tt]x[tt]n[/tt] (u memoriji), ali ih u funkciju saljes kao [tt]nesto[/tt]x[tt]10[/tt]. To dovede do toga da brljas po memoriji koja toj matrici ne pripada. Ako "zagrebes" po dijelu koji ne pripada niti programu, stvar se srusi (inace "samo" daje krive rezultate).

Dok sam ja bio na kolegiju, deklaracije [tt]tip ime[[color=red]varijabla[/color]][[color=red]varijabla[/color]][/tt] nismo dozvoljavali. Ne znam "prolazi" li to sada, no preporucam da to NE radite, nego da zadajete [tt]tip ime[[color=green]konstanta[/color]][[color=green]konstanta[/color]][/tt]. Ako dimenzije nisu znane, zadatak cilja na dinamicku alokaciju.
Tvoje matrice su reda mxn (u memoriji), ali ih u funkciju saljes kao nestox10. To dovede do toga da brljas po memoriji koja toj matrici ne pripada. Ako "zagrebes" po dijelu koji ne pripada niti programu, stvar se srusi (inace "samo" daje krive rezultate).

Dok sam ja bio na kolegiju, deklaracije tip ime[varijabla][varijabla] nismo dozvoljavali. Ne znam "prolazi" li to sada, no preporucam da to NE radite, nego da zadajete tip ime[konstanta][konstanta]. Ako dimenzije nisu znane, zadatak cilja na dinamicku alokaciju.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Countess
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 07. 2013. (13:34:10)
Postovi: (13)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:08 sri, 30. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Tvoje matrice su reda [tt]m[/tt]x[tt]n[/tt] (u memoriji), ali ih u funkciju saljes kao [tt]nesto[/tt]x[tt]10[/tt]. To dovede do toga da brljas po memoriji koja toj matrici ne pripada. Ako "zagrebes" po dijelu koji ne pripada niti programu, stvar se srusi (inace "samo" daje krive rezultate).

Dok sam ja bio na kolegiju, deklaracije [tt]tip ime[[color=red]varijabla[/color]][[color=red]varijabla[/color]][/tt] nismo dozvoljavali. Ne znam "prolazi" li to sada, no preporucam da to NE radite, nego da zadajete [tt]tip ime[[color=green]konstanta[/color]][[color=green]konstanta[/color]][/tt]. Ako dimenzije nisu znane, zadatak cilja na dinamicku alokaciju.[/quote]

Hvala!

Da, deklaracije s varijablama ne prolaze ni sada - ovako deklariram samo u programima za "osobnu" upotrebu :oops:

Mislila sam da su 2-dim polja slična 1-dim u ovom slučaju, jer s nizovima tipa [tt]x[n][/tt] u memoriji i poslanim [tt]x[nešto][/tt] u funkciju nisam naišla na probleme (ali to očito ne znači da problemi ne postoje :lol: )

Hvala još jednom, odoh ispravit greške.
vsego (napisa):
Tvoje matrice su reda mxn (u memoriji), ali ih u funkciju saljes kao nestox10. To dovede do toga da brljas po memoriji koja toj matrici ne pripada. Ako "zagrebes" po dijelu koji ne pripada niti programu, stvar se srusi (inace "samo" daje krive rezultate).

Dok sam ja bio na kolegiju, deklaracije tip ime[varijabla][varijabla] nismo dozvoljavali. Ne znam "prolazi" li to sada, no preporucam da to NE radite, nego da zadajete tip ime[konstanta][konstanta]. Ako dimenzije nisu znane, zadatak cilja na dinamicku alokaciju.


Hvala!

Da, deklaracije s varijablama ne prolaze ni sada - ovako deklariram samo u programima za "osobnu" upotrebu Embarassed

Mislila sam da su 2-dim polja slična 1-dim u ovom slučaju, jer s nizovima tipa x[n] u memoriji i poslanim x[nešto] u funkciju nisam naišla na probleme (ali to očito ne znači da problemi ne postoje Laughing )

Hvala još jednom, odoh ispravit greške.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:29 sri, 30. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako smijem preporuciti [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/~singer/P2_1213/03.pdf]trece predavanje profesora Singera[/url], slideovi 62-66 (posebno primjer koji pocinje pri dnu slidea 65).

Vjerujem da ce biti jasno sto se dogadja i zasto treba paziti na deklarirani broj stupaca (tj. duljine redaka) u matrici. Iz istog razloga ne moramo navoditi prvu dimenziju matrice koja je argument funkcije, dok ostale dimenzije moraju biti zadane.

I utoliko [b]je[/b] slicno 1D polju: niti jednome ne treba paziti na [b]prvu[/b] dimenziju. Kvaka je u tome da je 1D polju to i [i]jedina[/i] dimenzija, dok 2D polje ima jos jednu i na nju treba itekako paziti.
Ako smijem preporuciti trece predavanje profesora Singera, slideovi 62-66 (posebno primjer koji pocinje pri dnu slidea 65).

Vjerujem da ce biti jasno sto se dogadja i zasto treba paziti na deklarirani broj stupaca (tj. duljine redaka) u matrici. Iz istog razloga ne moramo navoditi prvu dimenziju matrice koja je argument funkcije, dok ostale dimenzije moraju biti zadane.

I utoliko je slicno 1D polju: niti jednome ne treba paziti na prvu dimenziju. Kvaka je u tome da je 1D polju to i jedina dimenzija, dok 2D polje ima jos jednu i na nju treba itekako paziti.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Countess
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 07. 2013. (13:34:10)
Postovi: (13)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:02 čet, 1. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači, ovako može (za osobnu upotrebu): (zanemarimo na trenutak što se preporuča, a što ne :) )

[code:1]# include <stdio.h>

int main()
{
void scan_matrix ( double (*)[], int, char );

int m;
scanf ( "%d", &m );

double a[ m ][ 10 ];

scan_matrix ( a, m, 'A' );

return 0;
}

void scan_matrix ( double x[][10], int m, char name )
{
...
} [/code:1]

Odnosno, program se rušio jer sam spremala elemente u memoriju na mjesto [tt]i * [color=red]10[/color] + j[/tt], a originalna matrica ni blizu 10 stupaca? :facepalm:

Hvala na strpljenju!
Naravno da se to ne bi dogodilo da školski deklariram sve dimenzije s konstantama, ali sad ću sigurno bolje zapamtiti [i]zašto[/i] se to ne preporuča, jer je očito "Daj nemoj to tak radit!" samo rezultiralo velikom znatiželjom :D
Znači, ovako može (za osobnu upotrebu): (zanemarimo na trenutak što se preporuča, a što ne Smile )

Kod:
# include <stdio.h>

int main()
{
    void scan_matrix ( double (*)[], int, char );

    int m; 
    scanf ( "%d", &m );

    double a[ m ][ 10 ];

    scan_matrix ( a, m, 'A' );

    return 0;
}

void scan_matrix ( double x[][10], int m, char name )
{
    ...
}


Odnosno, program se rušio jer sam spremala elemente u memoriju na mjesto i * 10 + j, a originalna matrica ni blizu 10 stupaca? O, kuku meni...

Hvala na strpljenju!
Naravno da se to ne bi dogodilo da školski deklariram sve dimenzije s konstantama, ali sad ću sigurno bolje zapamtiti zašto se to ne preporuča, jer je očito "Daj nemoj to tak radit!" samo rezultiralo velikom znatiželjom Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:52 čet, 1. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Countess"]Znači, ovako može (za osobnu upotrebu)...[/quote]

Da, do na opasku da na kolokviju, pretpostavljam, i dalje ne moze.

[quote="Countess"]Odnosno, program se rušio jer sam spremala elemente u memoriju na mjesto [tt]i * [color=red]10[/color] + j[/tt], a originalna matrica ni blizu 10 stupaca? :facepalm:[/quote]

Tocno tako. :) Recimo, za [tt]m=2[/tt] i [tt]n=3[/tt], element [tt]a[1][1][/tt] zapise na 12. mjesto (tj. na mjesto s indeksom 11) niza [tt]a[/tt] koji ima samo 2*3=6 mjesta u memoriji.

[quote="Countess"]Naravno da se to ne bi dogodilo da školski deklariram sve dimenzije s konstantama, ali sad ću sigurno bolje zapamtiti [i]zašto[/i] se to ne preporuča, jer je očito "Daj nemoj to tak radit!" samo rezultiralo velikom znatiželjom :D[/quote]

Istini za volju, predavanja to objasne (kako se vidi iz mog proslog posta), no cinjenica je da je previse tih tehnickih zackuljica da ih covjek sve (ili cak vecinu) pohvata iz materijala i/ili nastave. Za programiranje treba iskustvo, nema tu spasa, i zato je isprobavanje itekako dobro, dapace pozeljno, pa cak i s "krivim" nacinima kodiranja (dok se ima na umu sto prolazi na kolokviju, a sto ne). Puno korisnije od suhog listanja skripte i/ili slideova s predavanja.

Mogu samo cestitati na pristupu gradivu. =D>
Countess (napisa):
Znači, ovako može (za osobnu upotrebu)...


Da, do na opasku da na kolokviju, pretpostavljam, i dalje ne moze.

Countess (napisa):
Odnosno, program se rušio jer sam spremala elemente u memoriju na mjesto i * 10 + j, a originalna matrica ni blizu 10 stupaca? O, kuku meni...


Tocno tako. Smile Recimo, za m=2 i n=3, element a[1][1] zapise na 12. mjesto (tj. na mjesto s indeksom 11) niza a koji ima samo 2*3=6 mjesta u memoriji.

Countess (napisa):
Naravno da se to ne bi dogodilo da školski deklariram sve dimenzije s konstantama, ali sad ću sigurno bolje zapamtiti zašto se to ne preporuča, jer je očito "Daj nemoj to tak radit!" samo rezultiralo velikom znatiželjom Very Happy


Istini za volju, predavanja to objasne (kako se vidi iz mog proslog posta), no cinjenica je da je previse tih tehnickih zackuljica da ih covjek sve (ili cak vecinu) pohvata iz materijala i/ili nastave. Za programiranje treba iskustvo, nema tu spasa, i zato je isprobavanje itekako dobro, dapace pozeljno, pa cak i s "krivim" nacinima kodiranja (dok se ima na umu sto prolazi na kolokviju, a sto ne). Puno korisnije od suhog listanja skripte i/ili slideova s predavanja.

Mogu samo cestitati na pristupu gradivu. Applause



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Countess
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 07. 2013. (13:34:10)
Postovi: (13)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 8:15 pet, 2. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Da, do na opasku da na kolokviju, pretpostavljam, i dalje ne moze.[/quote]

Naravno. Svejedno, cilj je [i]znati[/i], a ne samo [i]proći kolokvij[/i], zato hvala na detaljnim objašnjenjima :)

[quote="vsego"]Tocno tako. :) [/quote]
:yesss:

[quote="vsego"]Istini za volju, predavanja to objasne (kako se vidi iz mog proslog posta), no cinjenica je da je previse tih tehnickih zackuljica da ih covjek sve (ili cak vecinu) pohvata iz materijala i/ili nastave. Za programiranje treba iskustvo, nema tu spasa, i zato je isprobavanje itekako dobro, dapace pozeljno, pa cak i s "krivim" nacinima kodiranja (dok se ima na umu sto prolazi na kolokviju, a sto ne). Puno korisnije od suhog listanja skripte i/ili slideova s predavanja.[/quote]
Nažalost, do sad sam s predavanja i vježbi pohvatala gotovo [i]ništa[/i]. Nekako mi ta predavanja uopće nisu "sjela"; u biti, primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s [size=3](godinama)[/size] iskustvom? :D

[quote="vsego"]Mogu samo cestitati na pristupu gradivu. =D>[/quote]
Nda, dan prije kolokvija :zubo:
vsego (napisa):
Da, do na opasku da na kolokviju, pretpostavljam, i dalje ne moze.


Naravno. Svejedno, cilj je znati, a ne samo proći kolokvij, zato hvala na detaljnim objašnjenjima Smile

vsego (napisa):
Tocno tako. Smile

Yes

vsego (napisa):
Istini za volju, predavanja to objasne (kako se vidi iz mog proslog posta), no cinjenica je da je previse tih tehnickih zackuljica da ih covjek sve (ili cak vecinu) pohvata iz materijala i/ili nastave. Za programiranje treba iskustvo, nema tu spasa, i zato je isprobavanje itekako dobro, dapace pozeljno, pa cak i s "krivim" nacinima kodiranja (dok se ima na umu sto prolazi na kolokviju, a sto ne). Puno korisnije od suhog listanja skripte i/ili slideova s predavanja.

Nažalost, do sad sam s predavanja i vježbi pohvatala gotovo ništa. Nekako mi ta predavanja uopće nisu "sjela"; u biti, primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s (godinama) iskustvom? Very Happy

vsego (napisa):
Mogu samo cestitati na pristupu gradivu. Applause

Nda, dan prije kolokvija Krezubi Mr. Green


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 9:37 pet, 2. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Countess"]primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s iskustvom?[/quote]
Djelomično. Jednostavnije kodove ćeš nakon nekog vremena sigurno moći razumjeti čitajući ih, ali za bilo što ozbiljnije, to jednostavno nije način na koji se kod može kvalitetno razumjeti.
Countess (napisa):
primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s iskustvom?

Djelomično. Jednostavnije kodove ćeš nakon nekog vremena sigurno moći razumjeti čitajući ih, ali za bilo što ozbiljnije, to jednostavno nije način na koji se kod može kvalitetno razumjeti.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:05 pet, 2. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Countess"]Nekako mi ta predavanja uopće nisu "sjela"; u biti, primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s [size=3](godinama)[/size] iskustvom? :D[/quote]

S iskustvom [size=3](ne s godinama; imali smo zbilja [i]uporne[/i] "musterije" na Prog i godine im nisu pomogle)[/size]. Ovo sto si napisala je ono sto stalno tvrdim: treba isprobavati na racunalu, i to ne copy/paste iz skripte ili slideova, cak ne niti prepisivanje (mada je korisnije od copy/pastea), nego rjesavanje. U pocetku ne ide, pa se baci oko u skriptu/predavanja, no treba sto vise samostalno. Jednom kad krene, dalje ide relativno lako.

[quote="mdoko"][quote="Countess"]primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s iskustvom?[/quote]
Djelomično. Jednostavnije kodove ćeš nakon nekog vremena sigurno moći razumjeti čitajući ih, ali za bilo što ozbiljnije, to jednostavno nije način na koji se kod može kvalitetno razumjeti.[/quote]

Iz tvoje i moje perspektive da. No, mislim da je nekome tko nikad nije programirao, bas svaki kod u "teskoj" kategoriji.

Citanje daje (cesto lazni) dojam "meni je jasno". Dok student samostalno ne napise odredjenu kolicinu programa koji se uredno compiliraju i rade sto treba, nema govora o tome da je stvarno "jasno'.
Countess (napisa):
Nekako mi ta predavanja uopće nisu "sjela"; u biti, primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s (godinama) iskustvom? Very Happy


S iskustvom (ne s godinama; imali smo zbilja uporne "musterije" na Prog i godine im nisu pomogle). Ovo sto si napisala je ono sto stalno tvrdim: treba isprobavati na racunalu, i to ne copy/paste iz skripte ili slideova, cak ne niti prepisivanje (mada je korisnije od copy/pastea), nego rjesavanje. U pocetku ne ide, pa se baci oko u skriptu/predavanja, no treba sto vise samostalno. Jednom kad krene, dalje ide relativno lako.

mdoko (napisa):
Countess (napisa):
primijetila sam da u većini slučajeva ne mogu shvatiti što program radi ako samo čitam kôd. Jel to dođe s iskustvom?

Djelomično. Jednostavnije kodove ćeš nakon nekog vremena sigurno moći razumjeti čitajući ih, ali za bilo što ozbiljnije, to jednostavno nije način na koji se kod može kvalitetno razumjeti.


Iz tvoje i moje perspektive da. No, mislim da je nekome tko nikad nije programirao, bas svaki kod u "teskoj" kategoriji.

Citanje daje (cesto lazni) dojam "meni je jasno". Dok student samostalno ne napise odredjenu kolicinu programa koji se uredno compiliraju i rade sto treba, nema govora o tome da je stvarno "jasno'.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 17:59 pon, 19. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li mi netko objasniti što će se ispisati u ova dva primjera?

1. struct ime {unsigned int a:3, b:2; } x={10,11};
printf("%d,%d\n",x.a,x.b ;


2. struct list { int broj; struct list *next;};
void ispis(struct list *el)
{
if(el==NULL) return;
printf("%d", el->broj);
ispis(el->next);
}

za 1,2,3,4
Može li mi netko objasniti što će se ispisati u ova dva primjera?

1. struct ime {unsigned int a:3, b:2; } x={10,11};
printf("%d,%d\n",x.a,x.b ;


2. struct list { int broj; struct list *next;};
void ispis(struct list *el)
{
if(el==NULL) return;
printf("%d", el->broj);
ispis(el->next);
}

za 1,2,3,4


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:47 pon, 19. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pllook"]Može li mi netko objasniti što će se ispisati u ova dva primjera?[/quote]

:?

Kompajliraj, pokreni, pa vidi.
pllook (napisa):
Može li mi netko objasniti što će se ispisati u ova dva primjera?


Confused

Kompajliraj, pokreni, pa vidi.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 18:55 pon, 19. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

prvi mi ispiše 2,3, ali ne razumijem zašto je to tako.
a za drugi ne znam ni kako treba unijeti ove brojeve ili šta već..
prvi mi ispiše 2,3, ali ne razumijem zašto je to tako.
a za drugi ne znam ni kako treba unijeti ove brojeve ili šta već..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 19:08 pon, 19. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pllook"]prvi mi ispiše 2,3, ali ne razumijem zašto je to tako.
a za drugi ne znam ni kako treba unijeti ove brojeve ili šta već..[/quote]

Za prvi, pogledaj ovdje: http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/C/node13.html

Što se drugog tiče, program nije potpun. Funkcija [tt]ispis[/tt] sama po sebi ništa ne ispisuje - potrebno je imati neki konkretan poziv te funkcije.
pllook (napisa):
prvi mi ispiše 2,3, ali ne razumijem zašto je to tako.
a za drugi ne znam ni kako treba unijeti ove brojeve ili šta već..


Za prvi, pogledaj ovdje: http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/C/node13.html

Što se drugog tiče, program nije potpun. Funkcija ispis sama po sebi ništa ne ispisuje - potrebno je imati neki konkretan poziv te funkcije.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan