Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. zadaća (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Baze podataka
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:18 sri, 9. 4. 2014    Naslov: 1. zadaća Citirajte i odgovorite

imam nekoliko pitanja tehnickih pitanja... smijemo li raditi bilo koji dijagram u zadaci? sto se racuna pod popis entiteta i veza, da ih doslovno samo nabrojimo ili? ne znam treba li to biti nesto kao rjecnik, a u relacijskoj cemo ih shemi ovako i onako nabrojiti pa ako bi to netko mogao pojasniti... i jos jedno pitanje... ako imam onako interval u vezi od 0 do M i ja znam da mi M nece moci biti veci od npr. 4, pisem li onda 0,4 ili to nije uobicajeno?

:D
imam nekoliko pitanja tehnickih pitanja... smijemo li raditi bilo koji dijagram u zadaci? sto se racuna pod popis entiteta i veza, da ih doslovno samo nabrojimo ili? ne znam treba li to biti nesto kao rjecnik, a u relacijskoj cemo ih shemi ovako i onako nabrojiti pa ako bi to netko mogao pojasniti... i jos jedno pitanje... ako imam onako interval u vezi od 0 do M i ja znam da mi M nece moci biti veci od npr. 4, pisem li onda 0,4 ili to nije uobicajeno?

Very Happy


[Vrh]
Gost






PostPostano: 21:59 sri, 9. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

sto ako imam vezu M:1 s ibaveznim clanstvom, ali ta veza ima atribute? kod pretvaranja u relacijsku shemu, sto se dogada s tim atributima?
sto ako imam vezu M:1 s ibaveznim clanstvom, ali ta veza ima atribute? kod pretvaranja u relacijsku shemu, sto se dogada s tim atributima?


[Vrh]
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 22:35 sri, 9. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]sto ako imam vezu M:1 s ibaveznim clanstvom, ali ta veza ima atribute? kod pretvaranja u relacijsku shemu, sto se dogada s tim atributima?[/quote]

Primarni ključ od 1-strane smjestiš kao strani ključ u relaciju koja opisuje entitet M-strane i atribute veze stavljaš u entitet M-strane, a ako ti atributi mogu imati više vrijednosti, onda ih rastavljaš dalje na dodatne relacije i dodaš odgovarajuće ključeve u te nove relacije.
Anonymous (napisa):
sto ako imam vezu M:1 s ibaveznim clanstvom, ali ta veza ima atribute? kod pretvaranja u relacijsku shemu, sto se dogada s tim atributima?


Primarni ključ od 1-strane smjestiš kao strani ključ u relaciju koja opisuje entitet M-strane i atribute veze stavljaš u entitet M-strane, a ako ti atributi mogu imati više vrijednosti, onda ih rastavljaš dalje na dodatne relacije i dodaš odgovarajuće ključeve u te nove relacije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
karaga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 08. 2009. (22:50:37)
Postovi: (17F)16
Sarma = la pohva - posuda
133 = 134 - 1

PostPostano: 14:03 čet, 10. 4. 2014    Naslov: Re: 1. zadaća Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]smijemo li raditi bilo koji dijagram u zadaci? sto se racuna pod popis entiteta i veza, da ih doslovno samo nabrojimo ili? ne znam treba li to biti nesto kao rjecnik, a u relacijskoj cemo ih shemi ovako i onako nabrojiti pa ako bi to netko mogao pojasniti... i jos jedno pitanje... ako imam onako interval u vezi od 0 do M i ja znam da mi M nece moci biti veci od npr. 4, pisem li onda 0,4 ili to nije uobicajeno?
[/quote]

Dovoljno je nacrtati jedan dijagram, da li reducirani Chenov ili "obicni" ERD svejedno, po izboru.
Popis entiteta i veza je nabrajanje doticnih, s atributima, i s obaveznim i neobaveznim clanstvima (ako ne crtate reducirani Chenov u kojem to pise na slici). Ovo je primjer popisa entiteta i veza: [url]http://web.math.pmf.unizg.hr/~karaga/bpprvo.html[/url] Rjecnik podataka nije potreban jer pise sve vec u popisu entiteta i veza i uvodnoj prici o cemu je baza. (Osim ako ste birali nedeskriptivna imena entiteta, veza, atributa pa smatrate da trebate dodatno objasniti sto je sto).
Veza 0 do 4 nije uobicajena tj na crtezima se obicno crta 0,M. Ako crtate obican ERD (koji nema interval (od,do)) onda broj znaci tocno toliko pa bi trebalo ostaviti M, ali ako radite reducirani Chenov gdje brojevi znace (od,do) onda mozete pisati (0,4) kad vec znate gornju granicu, zasto ne.
Anonymous (napisa):
smijemo li raditi bilo koji dijagram u zadaci? sto se racuna pod popis entiteta i veza, da ih doslovno samo nabrojimo ili? ne znam treba li to biti nesto kao rjecnik, a u relacijskoj cemo ih shemi ovako i onako nabrojiti pa ako bi to netko mogao pojasniti... i jos jedno pitanje... ako imam onako interval u vezi od 0 do M i ja znam da mi M nece moci biti veci od npr. 4, pisem li onda 0,4 ili to nije uobicajeno?


Dovoljno je nacrtati jedan dijagram, da li reducirani Chenov ili "obicni" ERD svejedno, po izboru.
Popis entiteta i veza je nabrajanje doticnih, s atributima, i s obaveznim i neobaveznim clanstvima (ako ne crtate reducirani Chenov u kojem to pise na slici). Ovo je primjer popisa entiteta i veza: http://web.math.pmf.unizg.hr/~karaga/bpprvo.html Rjecnik podataka nije potreban jer pise sve vec u popisu entiteta i veza i uvodnoj prici o cemu je baza. (Osim ako ste birali nedeskriptivna imena entiteta, veza, atributa pa smatrate da trebate dodatno objasniti sto je sto).
Veza 0 do 4 nije uobicajena tj na crtezima se obicno crta 0,M. Ako crtate obican ERD (koji nema interval (od,do)) onda broj znaci tocno toliko pa bi trebalo ostaviti M, ali ako radite reducirani Chenov gdje brojevi znace (od,do) onda mozete pisati (0,4) kad vec znate gornju granicu, zasto ne.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dodinho
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2011. (11:17:47)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2

PostPostano: 18:28 ned, 13. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje, imam n:n vezu i u pretvorbi iste u relacijsku shemu nisu mi dovoljna 2 kljuca(za oba tipa entiteta), jel problem da stavim i treci?
mislim da ne bi smio...biti problem.
evo npr. Baza za knjiznicu

knjiga([u]sifra[/u],naslov,autor)
clan([u]broj iskaznice[/u],ime,prezime)
posudba([u]sifra[/u],[u]broj iskaznice[/u],[u]datum[/u]).

Dakle, netko moze istu knjigu posudit, ali vise puta pa moramo nadodati
treci kljuc

[/u]
Pitanje, imam n:n vezu i u pretvorbi iste u relacijsku shemu nisu mi dovoljna 2 kljuca(za oba tipa entiteta), jel problem da stavim i treci?
mislim da ne bi smio...biti problem.
evo npr. Baza za knjiznicu

knjiga(sifra,naslov,autor)
clan(broj iskaznice,ime,prezime)
posudba(sifra,broj iskaznice,datum).

Dakle, netko moze istu knjigu posudit, ali vise puta pa moramo nadodati
treci kljuc

[/u]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
karaga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 08. 2009. (22:50:37)
Postovi: (17F)16
Sarma = la pohva - posuda
133 = 134 - 1

PostPostano: 21:36 ned, 13. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="dodinho"]Pitanje, imam n:n vezu i u pretvorbi iste u relacijsku shemu nisu mi dovoljna 2 kljuca(za oba tipa entiteta), jel problem da stavim i treci?
mislim da ne bi smio...biti problem.
evo npr. Baza za knjiznicu

knjiga([u]sifra[/u],naslov,autor)
clan([u]broj iskaznice[/u],ime,prezime)
posudba([u]sifra[/u],[u]broj iskaznice[/u],[u]datum[/u]).

Dakle, netko moze istu knjigu posudit, ali vise puta pa moramo nadodati
treci kljuc

[/u][/quote]
Meni onda veza posudba izgleda kao veza izmedju entiteta knjiga, clan i entiteta vremenski termin, tj to je ternarna veza (znaci, trebali bi dodati jos jedan entitet u svoju shemu, ne mozete bas kljuc dodati od nigdje...). Alternativno rjesenje je da ne gledate history posudba vec samo trenutno stanje, pa u danom trenutku neka knjiga moze samo biti posudjena ili ne od neke osobe pa ste eliminirali potrebu za 3. kljucem; sto god vam je draze/lakse...
dodinho (napisa):
Pitanje, imam n:n vezu i u pretvorbi iste u relacijsku shemu nisu mi dovoljna 2 kljuca(za oba tipa entiteta), jel problem da stavim i treci?
mislim da ne bi smio...biti problem.
evo npr. Baza za knjiznicu

knjiga(sifra,naslov,autor)
clan(broj iskaznice,ime,prezime)
posudba(sifra,broj iskaznice,datum).

Dakle, netko moze istu knjigu posudit, ali vise puta pa moramo nadodati
treci kljuc

[/u]

Meni onda veza posudba izgleda kao veza izmedju entiteta knjiga, clan i entiteta vremenski termin, tj to je ternarna veza (znaci, trebali bi dodati jos jedan entitet u svoju shemu, ne mozete bas kljuc dodati od nigdje...). Alternativno rjesenje je da ne gledate history posudba vec samo trenutno stanje, pa u danom trenutku neka knjiga moze samo biti posudjena ili ne od neke osobe pa ste eliminirali potrebu za 3. kljucem; sto god vam je draze/lakse...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 0:27 pon, 14. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="karaga"]
Meni onda veza posudba izgleda kao veza izmedju entiteta knjiga, clan i entiteta vremenski termin, tj to je ternarna veza (znaci, trebali bi dodati jos jedan entitet u svoju shemu, ne mozete bas kljuc dodati od nigdje...). Alternativno rjesenje je da ne gledate history posudba vec samo trenutno stanje, pa u danom trenutku neka knjiga moze samo biti posudjena ili ne od neke osobe pa ste eliminirali potrebu za 3. kljucem; sto god vam je draze/lakse...[/quote]

Knjiga R. Manger, str. 96 :
Zad 5.5. Promatramo bazu podataka o knjiznici. Relacije govore o knjigama, clanovima i posudbama knjiga clanovima. Relacijska shema izgleda ovako:

KNJIGA([u]KATALOSKI_BROJ[/u],NASLOV,AUTOR,IZDAVAC)
CLAN([u]BROJ_ISKAZNICE[/u],PREZIME,IME,ADRESA)
POSUDBA([u]KATALOSKI_BROJ,BROJ ISKAZNICE,DATUM_POSUDJIVANJA[/u]).

a)pronadji naslove i autore...
b)pronadji naslove svih knjiga...
c)...posudjena 12.3.2011....
...blabla

dali se mozda moze staviti id_posudbe
ili tako nesto, umjesto datuma?mozda je to zgodnije.
ono opcenito, bez da nam podzadatak
to povlaci
karaga (napisa):

Meni onda veza posudba izgleda kao veza izmedju entiteta knjiga, clan i entiteta vremenski termin, tj to je ternarna veza (znaci, trebali bi dodati jos jedan entitet u svoju shemu, ne mozete bas kljuc dodati od nigdje...). Alternativno rjesenje je da ne gledate history posudba vec samo trenutno stanje, pa u danom trenutku neka knjiga moze samo biti posudjena ili ne od neke osobe pa ste eliminirali potrebu za 3. kljucem; sto god vam je draze/lakse...


Knjiga R. Manger, str. 96 :
Zad 5.5. Promatramo bazu podataka o knjiznici. Relacije govore o knjigama, clanovima i posudbama knjiga clanovima. Relacijska shema izgleda ovako:

KNJIGA(KATALOSKI_BROJ,NASLOV,AUTOR,IZDAVAC)
CLAN(BROJ_ISKAZNICE,PREZIME,IME,ADRESA)
POSUDBA(KATALOSKI_BROJ,BROJ ISKAZNICE,DATUM_POSUDJIVANJA).

a)pronadji naslove i autore...
b)pronadji naslove svih knjiga...
c)...posudjena 12.3.2011....
...blabla

dali se mozda moze staviti id_posudbe
ili tako nesto, umjesto datuma?mozda je to zgodnije.
ono opcenito, bez da nam podzadatak
to povlaci


[Vrh]
karaga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 08. 2009. (22:50:37)
Postovi: (17F)16
Sarma = la pohva - posuda
133 = 134 - 1

PostPostano: 10:17 uto, 15. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="karaga"]
Meni onda veza posudba izgleda kao veza izmedju entiteta knjiga, clan i entiteta vremenski termin, tj to je ternarna veza (znaci, trebali bi dodati jos jedan entitet u svoju shemu, ne mozete bas kljuc dodati od nigdje...). Alternativno rjesenje je da ne gledate history posudba vec samo trenutno stanje, pa u danom trenutku neka knjiga moze samo biti posudjena ili ne od neke osobe pa ste eliminirali potrebu za 3. kljucem; sto god vam je draze/lakse...[/quote]

Knjiga R. Manger, str. 96 :
Zad 5.5. Promatramo bazu podataka o knjiznici. Relacije govore o knjigama, clanovima i posudbama knjiga clanovima. Relacijska shema izgleda ovako:

KNJIGA([u]KATALOSKI_BROJ[/u],NASLOV,AUTOR,IZDAVAC)
CLAN([u]BROJ_ISKAZNICE[/u],PREZIME,IME,ADRESA)
POSUDBA([u]KATALOSKI_BROJ,BROJ ISKAZNICE,DATUM_POSUDJIVANJA[/u]).

a)pronadji naslove i autore...
b)pronadji naslove svih knjiga...
c)...posudjena 12.3.2011....
...blabla

dali se mozda moze staviti id_posudbe
ili tako nesto, umjesto datuma?mozda je to zgodnije.
ono opcenito, bez da nam podzadatak
to povlaci[/quote]
Ne razumijem bas pitanje, ako pitate da li se mogla i drugacije zamisliti/organizirati baza za knjiznicu, naravno da se moglo. Ponekad se moze ciniti prakticnim staviti i ID_POSUDBE kao kljuc. Sto se tice te 3 relacije iz zadatka, zadatak nije bio misljen kao prikaz najbolje moguce ili potpune baze podataka za knjiznicu, vec u smislu "evo tri relacije, ajmo pomocu njih vjezbati kako cete iz njih izvuci te stvari koje se traze pod a), b), c) itd..." (barem ja tako razumijem zadatak)
Anonymous (napisa):
karaga (napisa):

Meni onda veza posudba izgleda kao veza izmedju entiteta knjiga, clan i entiteta vremenski termin, tj to je ternarna veza (znaci, trebali bi dodati jos jedan entitet u svoju shemu, ne mozete bas kljuc dodati od nigdje...). Alternativno rjesenje je da ne gledate history posudba vec samo trenutno stanje, pa u danom trenutku neka knjiga moze samo biti posudjena ili ne od neke osobe pa ste eliminirali potrebu za 3. kljucem; sto god vam je draze/lakse...


Knjiga R. Manger, str. 96 :
Zad 5.5. Promatramo bazu podataka o knjiznici. Relacije govore o knjigama, clanovima i posudbama knjiga clanovima. Relacijska shema izgleda ovako:

KNJIGA(KATALOSKI_BROJ,NASLOV,AUTOR,IZDAVAC)
CLAN(BROJ_ISKAZNICE,PREZIME,IME,ADRESA)
POSUDBA(KATALOSKI_BROJ,BROJ ISKAZNICE,DATUM_POSUDJIVANJA).

a)pronadji naslove i autore...
b)pronadji naslove svih knjiga...
c)...posudjena 12.3.2011....
...blabla

dali se mozda moze staviti id_posudbe
ili tako nesto, umjesto datuma?mozda je to zgodnije.
ono opcenito, bez da nam podzadatak
to povlaci

Ne razumijem bas pitanje, ako pitate da li se mogla i drugacije zamisliti/organizirati baza za knjiznicu, naravno da se moglo. Ponekad se moze ciniti prakticnim staviti i ID_POSUDBE kao kljuc. Sto se tice te 3 relacije iz zadatka, zadatak nije bio misljen kao prikaz najbolje moguce ili potpune baze podataka za knjiznicu, vec u smislu "evo tri relacije, ajmo pomocu njih vjezbati kako cete iz njih izvuci te stvari koje se traze pod a), b), c) itd..." (barem ja tako razumijem zadatak)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 11:19 uto, 15. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok,tnx
ok,tnx


[Vrh]
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:07 uto, 15. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uh, zaboravil sam si iskopirat zadacu, hocemo li moci onda kad se ispravi dobiti svoje papire da kopiramo? :?
Uh, zaboravil sam si iskopirat zadacu, hocemo li moci onda kad se ispravi dobiti svoje papire da kopiramo? Confused



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
karaga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 08. 2009. (22:50:37)
Postovi: (17F)16
Sarma = la pohva - posuda
133 = 134 - 1

PostPostano: 13:11 uto, 15. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Vishykc"]Uh, zaboravil sam si iskopirat zadacu, hocemo li moci onda kad se ispravi dobiti svoje papire da kopiramo? :?[/quote]

Naravno. To se svake godine desi s cca 10% zadaca, tako da niste sigurno usamljeni s tim problemom :). Najbolje dodjite na uvide kada budu i kopirajte si.
Vishykc (napisa):
Uh, zaboravil sam si iskopirat zadacu, hocemo li moci onda kad se ispravi dobiti svoje papire da kopiramo? Confused


Naravno. To se svake godine desi s cca 10% zadaca, tako da niste sigurno usamljeni s tim problemom Smile. Najbolje dodjite na uvide kada budu i kopirajte si.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 10:49 pet, 25. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze netko tocno reci dokle je gradivo za kolokvij? vjezbe su do onoga kad smo poceli raditi na kompjuteru, jelda? a predavanja? :)
moze netko tocno reci dokle je gradivo za kolokvij? vjezbe su do onoga kad smo poceli raditi na kompjuteru, jelda? a predavanja? Smile


[Vrh]
karaga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 08. 2009. (22:50:37)
Postovi: (17F)16
Sarma = la pohva - posuda
133 = 134 - 1

PostPostano: 19:34 pet, 25. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]moze netko tocno reci dokle je gradivo za kolokvij? vjezbe su do onoga kad smo poceli raditi na kompjuteru, jelda? a predavanja? :)[/quote]
Vjezbe su do SQL-a, da, SQL ne ulazi u prvi kolokvij. Za predavanja na zalost ne znam tocno do koje cjeline, to je valjda (nadam se) profesor rekao na predavanjima.
Anonymous (napisa):
moze netko tocno reci dokle je gradivo za kolokvij? vjezbe su do onoga kad smo poceli raditi na kompjuteru, jelda? a predavanja? Smile

Vjezbe su do SQL-a, da, SQL ne ulazi u prvi kolokvij. Za predavanja na zalost ne znam tocno do koje cjeline, to je valjda (nadam se) profesor rekao na predavanjima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 17:00 pon, 28. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

kad kaze da nacrtamo ER dijagram, onda crtamo bilo koji od ona 3 ili?
kad kaze da nacrtamo ER dijagram, onda crtamo bilo koji od ona 3 ili?


[Vrh]
karaga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 08. 2009. (22:50:37)
Postovi: (17F)16
Sarma = la pohva - posuda
133 = 134 - 1

PostPostano: 21:14 pon, 28. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]kad kaze da nacrtamo ER dijagram, onda crtamo bilo koji od ona 3 ili?[/quote]

U zadaci se moze crtati ili reducirani Chenov ili "obican" ER dijagram, a u kolokviju se treba crtati reducirani Chenov dijagram.
Anonymous (napisa):
kad kaze da nacrtamo ER dijagram, onda crtamo bilo koji od ona 3 ili?


U zadaci se moze crtati ili reducirani Chenov ili "obican" ER dijagram, a u kolokviju se treba crtati reducirani Chenov dijagram.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 14:38 uto, 29. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da ne spada u ovu temu, ali da ne otvaram novu može li netko objasniti kako se rješava 4 zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija (Klub skupljača ZIPPO upaljača)? Hvala
Znam da ne spada u ovu temu, ali da ne otvaram novu može li netko objasniti kako se rješava 4 zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija (Klub skupljača ZIPPO upaljača)? Hvala


[Vrh]
buco
Gost





PostPostano: 15:14 uto, 29. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

to trebas pretvoriti u 1NF(dakle ne zelis da neki atribut ima vise podataka odjednom)- s vjezbi imas primjer sa suradnicima i djecom( jedan suradnik ima vise djece)

uglavnom, to sad moras razdvojiti
jedan clan ima vise upaljaca, i jedan upaljac moze imati vise svojstava
(pretpostavimo da svaki clan ima samo jedan telefon)

CLAN(clanski broj, ime clana, prezime clana, br.tel.clana)
UPALJAC(id upaljaca,godina proizvodnje)
SVOJSTVO(ime svojstva, vrsta svojstva)

a veze su;
UPALJAC_IMA_SVOJSTVO(id upaljaca,ime svojstva)
CLAN_POSJEDUJE_UPALJAC(clanski broj, id upaljaca)

evo ja bih to tak rjesila, mozda ima i neki bolji nacin


i imam jedno pitanje
kada prebacujemo u 4NF onda naravno trebamo paziti i na prijasnje normalne forme, pa me zanima treba li i na BCNF paziti ili samo na 1NF,2NF,3NF??
to trebas pretvoriti u 1NF(dakle ne zelis da neki atribut ima vise podataka odjednom)- s vjezbi imas primjer sa suradnicima i djecom( jedan suradnik ima vise djece)

uglavnom, to sad moras razdvojiti
jedan clan ima vise upaljaca, i jedan upaljac moze imati vise svojstava
(pretpostavimo da svaki clan ima samo jedan telefon)

CLAN(clanski broj, ime clana, prezime clana, br.tel.clana)
UPALJAC(id upaljaca,godina proizvodnje)
SVOJSTVO(ime svojstva, vrsta svojstva)

a veze su;
UPALJAC_IMA_SVOJSTVO(id upaljaca,ime svojstva)
CLAN_POSJEDUJE_UPALJAC(clanski broj, id upaljaca)

evo ja bih to tak rjesila, mozda ima i neki bolji nacin


i imam jedno pitanje
kada prebacujemo u 4NF onda naravno trebamo paziti i na prijasnje normalne forme, pa me zanima treba li i na BCNF paziti ili samo na 1NF,2NF,3NF??


[Vrh]
dodinho
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2011. (11:17:47)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2

PostPostano: 16:21 uto, 29. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije ti to dobro. evo tocno rjesenog primjera iz 2012.

[quote="karaga"][quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/~karaga/prvikolbp2012.pdf

4 zad.

je li ok ovo rješenje:

AUTOR([u]ID_AUTORA[/u], IME_AUTORA, PREZIME_AUTORA)
KNJIGA([u]ID_AUTORA[/u],[u] NASLOV_KNJIGE[/u], BROJ_STRANICA, GODINA_IZDANJA_KNJIGE)[/quote]

ovo je tocno

[/quote]

ovo kvotam asistenticu karagu-
evo link s teme pa si procitajte
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=14798&postdays=0&postorder=asc&&start=120
nije ti to dobro. evo tocno rjesenog primjera iz 2012.

karaga (napisa):
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/~karaga/prvikolbp2012.pdf

4 zad.

je li ok ovo rješenje:

AUTOR(ID_AUTORA, IME_AUTORA, PREZIME_AUTORA)
KNJIGA(ID_AUTORA, NASLOV_KNJIGE, BROJ_STRANICA, GODINA_IZDANJA_KNJIGE)


ovo je tocno



ovo kvotam asistenticu karagu-
evo link s teme pa si procitajte
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=14798&postdays=0&postorder=asc&&start=120


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
buco
Gost





PostPostano: 16:36 uto, 29. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

zakaj ovo nije dobro? mi smo kod asistenta berica radili ovo tvoje kao 1. nacin, a ovo sa vezama(moje) kao 2. nacin, jel probelm u vezama ili?
ne znam kaj mi nije tocno pa aj mi pliz pojasni cisto da znam da ne bi nekaj krivo na kolokviju napisala
zakaj ovo nije dobro? mi smo kod asistenta berica radili ovo tvoje kao 1. nacin, a ovo sa vezama(moje) kao 2. nacin, jel probelm u vezama ili?
ne znam kaj mi nije tocno pa aj mi pliz pojasni cisto da znam da ne bi nekaj krivo na kolokviju napisala


[Vrh]
buco
Gost





PostPostano: 16:40 uto, 29. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

konkretno ovak smo kod asistenta berica radili:
(zadatak sa suradnikom i djecom)

1.nacin
SURADNIK(mat.br.suradnika,ime i prezime, godina rodenja)
DIJETE_SURADNIKA(mat.br.suradnika,ime-djeteta,god_roĐ_djeteta)


2.nacin:
SURADNIK(mat.br. suradnika, ime i prezime, godina rodenja)
DIJETE(jmbg djeteta, ime_djeteta, god_roĐ_djeteta)
IMA_DIJETE(mat.br.suradnika,jmbg djeteta)
konkretno ovak smo kod asistenta berica radili:
(zadatak sa suradnikom i djecom)

1.nacin
SURADNIK(mat.br.suradnika,ime i prezime, godina rodenja)
DIJETE_SURADNIKA(mat.br.suradnika,ime-djeteta,god_roĐ_djeteta)


2.nacin:
SURADNIK(mat.br. suradnika, ime i prezime, godina rodenja)
DIJETE(jmbg djeteta, ime_djeteta, god_roĐ_djeteta)
IMA_DIJETE(mat.br.suradnika,jmbg djeteta)


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Baze podataka Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan